Αποστολέας Θέμα: βοηθεια σε αρχαριο-εξέλιηξη του ήχου μου (μαγνήτες-πετ  (Αναγνώστηκε 9413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
παιδια ειμαι στο φορουμ εδω και ενα μηνα και ειναι φοβερο.θα ηθελα να ρωτησω κατι,εχω 250 ευρω και θελω οποσδιποτε να τα επαινδησω στην ηλεκτρικη κιθαρα.εχω μια michael kelly patriot decree,μια squier strat,εναν marshall mg30fx,οποτε δεν θελω ουτε καινουργια κιθαρα αλλα και ουτε καινουργιο ενισχυτη.εχω σκεφτη να αλλαξω μαγνητες στην squier και να βαλω αυτους τι λετε αξιζει;
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Guitar-parts/EMG-KH-21-Kirk-Hammett-Set-white-perloid-Pickguard/art-GIT0001607-000
ή να παρω πεταλια και αν ναι ποιοια γιατι οπως ειπα ειμαι και αρχαριος
ευχαριστω (αα η μουσικη που παιζω ειναι metal οπως metallica,guns n roses,ac/dc...)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/11, 15:04 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
παιδια ειμαι στο φορουμ εδω και ενα μηνα και ειναι φοβερο.θα ηθελα να ρωτησω κατι,εχω 250 ευρω και θελω οποσδιποτε να τα επαινδησω στην ηλεκτρικη κιθαρα.εχω μια michael kelly patriot decree,μια squier strat,εναν marshall mg30fx,οποτε δεν θελω ουτε καινουργια κιθαρα αλλα και ουτε καινουργιο ενισχυτη.εχω σκεφτη να αλλαξω μαγνητες στην squier και να βαλω αυτους τι λετε αξιζει;
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Guitar-parts/EMG-KH-21-Kirk-Hammett-Set-white-perloid-Pickguard/art-GIT0001607-000
ή να παρω πεταλια και αν ναι ποιοια γιατι οπως ειπα ειμαι και αρχαριος
ευχαριστω (αα η μουσικη που παιζω ειναι metal οπως metallica,guns n roses,ac/dc...)


Η squire σου είναι routed ώστε να χωράει τους 2 humbuckers?

Θα σου πρότεινα 2 φθηνούς rails (humbucker single-coil sized) (στα 40 ευρώ και οι δύο bridge-neck) και μια καλή
πολυ-εφε πεταλιέρα όπως digitech rp-335, boss me-25 ή η Korg AX3000G για την οποία γινόταν λόγος σήμερα, και φαίνεται κορυφαία.

Το pickguard καλό είναι που παρέθεσες από musicstore, αλλά είσαι σίγουρος οτι θες active EMG?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...εχω...εναν marshall mg30fx,οποτε δεν θελω ...ουτε καινουργιο ενισχυτη..
Αυτά στην ίδια φράση μου ακούγονται σχήμα οξύμωρο!...
 :roll

Σίγουρα αξίζει να κάνεις αναβάθμιση στους μαγνήτες μέσα σε λογικά οικονομικά πλάισια για μια Squier, αλλά ακόμα περισσότερο αξίζει να σπρώξεις τον mg30fx και να πάρεις κάτι πιο αξιόλογο, ώστε να ευχαριστηθείς την επένδυση σου και τις υπόλοιπες κιθάρες σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα και παλι δεν κατελιξα καπου θα ηθελα μια ποιο καλη συμβουλη.επισης τι εννοεις οταν λες να κανω κατι στον mg30fx αφου δεν εχω ουτε μηνα που τον πηρα(βασικα εχει μαγνητη διπλο σρην γεφυρα οποτε λογικα ναι χωραει )

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Σου λέει πολύ απλά αυτό που έπρεπε να διαβάσεις πριν τον αγοράσεις.... ότι ο MG είναι φρένο στον ήχο σου....

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
ναι αλλα τι να κανω;

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
ακουσα αυτο που ειπατε και εψαξα στο νετκαι ολοι λενεοτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους,ειναι οι χειροτεροι,ειναι ηχεια 30 του υπολογιστη (mg30fx ο λεγομενος) τον εχω εδω και κανα μηνα και μου φαινεται μια χαρα δηλαδη με ολα αυτα που ακουσα λυπηθικα και ειπα  τζαμπα τα λεφτα(το λενε ολοι λες και ειναι ο χειροτερος δηλ. να ντραπω να πω στον καθηγητη οτι πιρα αυτον;) (γραψτε κατι ενθαριντικο γιατι οπως παω θα τρελαθω)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ακουσα αυτο που ειπατε και εψαξα στο νετκαι ολοι λενεοτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους,ειναι οι χειροτεροι,ειναι ηχεια 30 του υπολογιστη (mg30fx ο λεγομενος) τον εχω εδω και κανα μηνα και μου φαινεται μια χαρα δηλαδη με ολα αυτα που ακουσα λυπηθικα και ειπα  τζαμπα τα λεφτα(το λενε ολοι λες και ειναι ο χειροτερος δηλ. να ντραπω να πω στον καθηγητη οτι πιρα αυτον;) (γραψτε κατι ενθαριντικο γιατι οπως παω θα τρελαθω)
Είναι ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ, με κρυστάλινο ήχο και τέλεια effects που κάνουν για όλα τα στυλ μουσικής..
(..θα γράψεις στην αγγελία που θα τον πουλάς.. )
 :roll
Καλέ μου φίλε, μην ανησυχείς, αυτός που δεν έχει κάνει λάθη είναι αυτός που δεν έμαθε τίποτα.
Μια χαρά είναι για την αρχή, θα σε καλύψει για τώρα μέχρι να αποκτήσεις λίγο εμπειρία, και να είσαι σίγουρος ότι όταν έρθει η ώρα θα τον δώσεις πάλι σε κάποιον φίλο για πρώτο και εσύ θα προχωρήσεις..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
ακουσα αυτο που ειπατε και εψαξα στο νετκαι ολοι λενεοτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους,ειναι οι χειροτεροι,ειναι ηχεια 30 του υπολογιστη (mg30fx ο λεγομενος) τον εχω εδω και κανα μηνα και μου φαινεται μια χαρα δηλαδη με ολα αυτα που ακουσα λυπηθικα και ειπα  τζαμπα τα λεφτα(το λενε ολοι λες και ειναι ο χειροτερος δηλ. να ντραπω να πω στον καθηγητη οτι πιρα αυτον;) (γραψτε κατι ενθαριντικο γιατι οπως παω θα τρελαθω)
Είναι ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ, με κρυστάλινο ήχο και τέλεια effects που κάνουν για όλα τα στυλ μουσικής..
(..θα γράψεις στην αγγελία που θα τον πουλάς.. )
 :roll
Καλέ μου φίλε, μην ανησυχείς, αυτός που δεν έχει κάνει λάθη είναι αυτός που δεν έμαθε τίποτα.
Μια χαρά είναι για την αρχή, θα σε καλύψει για τώρα μέχρι να αποκτήσεις λίγο εμπειρία, και να είσαι σίγουρος ότι όταν έρθει η ώρα θα τον δώσεις πάλι σε κάποιον φίλο για πρώτο και εσύ θα προχωρήσεις..

Ακριβώς έτσι, βάλε μια αγγελία, μην βιάζεσαι, αν βρεθεί κάποιος τον αλλάζεις, αλλιώς..... κάνεις υπομονή για τον επόμενο...
Όμως ως τότε μην πετάς λεφτά αφού δεν θα ακουστείς καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
ακουσα αυτο που ειπατε και εψαξα στο νετκαι ολοι λενεοτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους,ειναι οι χειροτεροι,ειναι ηχεια 30 του υπολογιστη (mg30fx ο λεγομενος) τον εχω εδω και κανα μηνα και μου φαινεται μια χαρα δηλαδη με ολα αυτα που ακουσα λυπηθικα και ειπα  τζαμπα τα λεφτα(το λενε ολοι λες και ειναι ο χειροτερος δηλ. να ντραπω να πω στον καθηγητη οτι πιρα αυτον;) (γραψτε κατι ενθαριντικο γιατι οπως παω θα τρελαθω)


Ρε φίλε ΚΡΑΤΑ τον ενισχυτή σου αν σου αρέσει!!!!
Να σου πω την δική μου περίπτωση?? Επειδή γυρνάω σπίτι 19:00 το απόγευμα και τα παιδιά μου πέφτουν για ύπνο στις 21:00 ΔΕΝ παίζω με ενισχυτή!!! Βάζω τα ακουστικά κατευθείαν στο BOSS me-25!!! αλλά και πάλι έτσι σκέτη, η κιθάρα ακούγεται δυνατά  ;D

Περί bridge, είπες οτι φοράει ήδη humbucker?
2 θέματα : Τι δεν σε ικανοποιεί στον ήχο του?
Και 2ον, καλά για το bridge, αλλά στο neck είναι routed για humbucker? (αυτό κολάει στο pickguard του Kirk Hammet)

Λοιπόν, επέιδη δεν είσαι σε φάση για πειραματισμούς, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις
τους μαγνήτες της Iron Gear. www.irongear.co.uk , άνοιξε το pickguard σου, δες τι δέχεται στο neck,
και στην συνέχεια βλέπεις και κάνεις. Ρώτα ότι θες για γνώμμες.

Οι irongear είναι ότι πιο τίμιο στους φθηνούς μαγνήτες.

Προσωπικά επειδή έχω λεφτά για πέταμα, τον άλλο μήνα, θα πάρω ακόμα πιο φθηνούς rail , και θα σας πω την άποψή μου!
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/11, 10:24 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
δηλ. δεν ειναι καλος ο ενισχυτης ε? :'(
τελικα οι μαγνητες ειναι hss αρα θα δω αυτους που μου ειπατε παραπανω
και κατι αλλο αφου δεν ειναι καλος ο εν. γιατι μου τον προτειναι στο μαγαζι(και μην πειτε πως δεν ηξερε ή οτι δεν τον επαιρνε κανενας και κατι τετοια γιατι ειχει πολλους και του ειπα οτι θελω για metal και μου εδωσε αυτον γιατι ειναι πιο "βρομικος" ο ηχος του τι να πω και εγω αμα ειναι του χρονου δινω profieciency και αμα το παρω θα εχω 1500 ευρω δωρω αμα ειναι λεω Gibson+ενισχυτης που περιμενω να μου πειτε Gibson αμα ειναι 1000-1200

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα

και κατι αλλο αφου δεν ειναι καλος ο εν. γιατι μου τον προτειναι στο μαγαζι(και μην πειτε πως δεν ηξερε ή οτι δεν τον επαιρνε κανενας και κατι τετοια γιατι ειχει πολλους και του ειπα οτι θελω για metal και μου εδωσε αυτον γιατι ειναι πιο "βρομικος" ο ηχος του

γιατί είναι το εμπόρευμα του....σαφέστατα και θα στον προτείνει και θα στον παρουσιάσει ως σούπερ ντούπερ ενισχυτή με τέλεια βρώμικα και τέλεια εφέ και φέρνει και καφέ στο κρεβάτι κτλ...
όπως είπαν και ο adr1anos με τον studio54..παίξε τώρα με αυτόν και αργότερα βλέπεις τι θα κανεις...θα βάλεις κάποια αγγελία κτλ.....

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
οκ πες και κανεναν ενισχυτη ντουπερ να εχω στο μαυλο 200-300 ευρω

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Φίλε, δεν ξέρω πόσων χρονών είσαι, αλλά αν βασίζεσαι στις συμβουλές και τις προτάσεις του κάθε πωλητή (που φυσικά θα έχει ως προτεραιότητα να σπρώξει το stock του) χωρίς να κάνεις εσύ ο ίδιος μια καλή έρευνα αγοράς (εννοείται πριν και όχι μετά την αγορά), μάλλον δεν θα πας μακριά. Και φυσικά αυτό ισχύει για οποιαδήποτε αγορά, όχι μόνο κιθαριστικού εξοπλισμού.

Στο θέμα μας τώρα, με λιγότερα λεφτά απ' όσα έδωσες για τον Marshall θα μπορούσες να είχες αγοράσει έναν ενισχυτή πολύ καλύτερο ποιοτικά και πολύ πιο ευέλικτο, όπως ο Vox VT20+, ο Roland Cube 20 XL, ή αφού ενδιαφέρεσαι κυρίως για metal ο Peavey Vypyr 15. Δηλαδή ενισχυτές που θα σού έδιναν ενα σωρό διαφορετικούς ήχους (καθαρούς ή metal), εφφέ και πολλά άλλα καλούδια, όχι μόνο για να ασχολείσαι αρκετό καιρό, αλλά κυρίως για να ανακαλύψεις μόνος σου ποιοί ήχοι σού αρέσουν περισσότερο και τι θα πρέπει να ψάξεις στις επόμενες αγορές σου.

Πάντως, όπως είπε και ο Αδριανός, από τα λάθη μας μαθαίνουμε. Κι εγώ όταν αγόρασα την πρώτη μου ηλεκτρική (μια Squier Affinity Stratocaster) θεώρησα ότι είχα κάνει κακή αγορά και ότι η κιθάρα δεν μού βγήκε καλή. Τώρα ξέρω ότι το πρόβλημα δεν ήταν η κιθάρα, αλλά ο φτηνιάρικος Squier ενισχυτής που ήρθε πακέτο με την κιθάρα. Βέβαια μιλάμε για μια εποχή που δεν υπήρχε τόσο μεγάλη ποικιλία φτηνών και ποιοτικών οργάνων όπως σήμερα, ούτε καν το Internet για να βρει κανείς πληροφορίες. Τέλος πάντων, όλοι λίγο πολύ έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο. Αν δεν είχαμε κάνει αυτά τα λάθη, δεν θα ήμαστε οι σοφοί και ώριμοι κιθαρίστες (γκουχ γκουχ) που είμαστε σήμερα. Και θα σού έλεγα, αντί να αναβαθμίσεις τους μαγνήτες της κιθάρας σου, κράτα τα λεφτά σου, πούλησε τον Marshall και πάρε έναν καλύτερο ενισχυτή. Αν ακόμα δεν σε ικανοποιεί αυτό που ακούς, ξανασυζητάμε το θέμα των μαγνητών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
ειμαι 16 και μονος δεν ξερω πολι καλα τι να επαιρνα και για αυτο ρωτησα τον πωλητη κανω μολις 7 μηνες και τον ειχα δει απο το νετ και τον ακουσα και μου φανηκε και μαμο απο κοντα εε και τον πηρα τελικα θα μαζεψω λεφτα και θα παρω εναν της προκοπης

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Αφού σου φάνηκε και μαμώ, τότε τι σε νοιάζει αν οι άλλοι δεν τον θεωρούν καλό?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
O mits@kos έχει μεν κάποιο δίκιο... από την άλλη πλευρά όμως, αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία και μέτρο σύγκρισης, ότιδήποτε μπορεί να σού φανεί καλύτερο απ' ό,τι είναι πραγματικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Εβαλες ηδη αγγελια βλεπω  :roll :up
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Θεωρώ υπερβολικό στο πέσιμο στο παιδί για τον ενισχυτή του.
Αν ήμουν στην θέση του, θα τον κρατούσα για το μαμότο...

Στα λεφτά που έδωσε, όλα εκεί γύρω φαντάζομαι θα κυμαίνονται. Εντάξει....

Ο υπερμέγιστος Eddie Van Hallen δεν είχε πει οτι οι νέοι καλό είναι να πάιζουν χωρίς ενισχυτή?

Sot, είμαι 20 χρόνια τώρα με ένα Crate 40άρη, και να σου πω την αλήθεια ποτέ μου δεν σκέφτηκα
να στάξω λεφτά σε άλλο ενισχυτή, και δοκίμασα απο θηρία marshall, μέχρι line6 που σκέφτονται
πριν από σένα για σένα τι ακριβώς θα πάιξεις το επόμενο δευτερόλεπτο...

ΗΡΕΜΗΣΕ, για κάθε προϊόν θα βρείς και υπερ και κατά στο internet, ολόλκηρη marshall δεν θα τον λάνσαρε
αν ήταν μάπα, αυτό δεν το σκέφεσαι?

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Αν ήμουν στην θέση του, θα τον κρατούσα για το μαμότο...

200 ευρώ για το μαμώτο? για λεφτά μιλάμε όχι για 200 φουντούνια.....


Στα λεφτά που έδωσε, όλα εκεί γύρω φαντάζομαι θα κυμαίνονται. Εντάξει....

Δεν είναι ακριβώς έτσι...γιατί πλέον στη συγκεκριμένη κατηγορία λεφτών....υπάρχουν πολύ αξιόπιστες λύσεις (μερικές απο αυτές έγραψε ο απόλλωνας πιο πάνω..)

Ο υπερμέγιστος Eddie Van Hallen δεν είχε πει οτι οι νέοι καλό είναι να πάιζουν χωρίς ενισχυτή?

Να μελετάς χωρίς ενισχυτή ναι...να παίζεις γενικά χωρίς ενισχυτή δεν νομίζω..

ΗΡΕΜΗΣΕ, για κάθε προϊόν θα βρείς και υπερ και κατά στο internet

Συμφωνώ απόλυτα...όταν όμως δεν υπάρχει η εμπειρία...οι κριτικές υπάρχουν για να βοηθάνε...όχι για κακό...

ολόλκηρη marshall δεν θα τον λάνσαρε αν ήταν μάπα, αυτό δεν το σκέφεσαι?

Αυτό είναι άτοπο επιχείρημα...πολλές εταιρείες (και όχι μόνο μουσικού εξοπλισμού)..έχουν κυκλοφορήσει κατα καιρούς προιόντα που ήταν υποδεέστερα του ονόματος της εταιρείας.. [προσωπική άποψη mode on/] και όταν μιλάμε και για την marshall που πλέον έχει μείνει με το όνομα και όχι με την ουσία [προσωπική άποψη mode off/] τότε ναι είναι πιθανό να τον λάνσαρε και να βγήκε μάπα....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Ωραίος master, καλώς εκφράστηκες...
το θέμα όμως είναι να μην χάσει πολλά λεφτά το παληκάρι αν τον πουλήσει...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Ωραίος master, καλώς εκφράστηκες...
το θέμα όμως είναι να μην χάσει πολλά λεφτά το παληκάρι αν τον πουλήσει...

Αναγκαστικά κάποια χασούρα θα υπάρξει...όμως στα συν είναι πως ειναι "του κουτιού" με ελάχιστες ώρες παιξίματος..οπότε δεν θα χάσει πολλά.....

Ότι έγινε έγινε...πήρες τον συγκεκριμένο ενισχυτή οκ....δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου....ασ'τον στις αγγελίες....και αν πουληθεί πάρε άλλον...αλλιώς κράτα τον και βλέπεις στο μέλλον...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Αφού σου φάνηκε και μαμώ, τότε τι σε νοιάζει αν οι άλλοι δεν τον θεωρούν καλό?

+1

Επισης, θα προσθετα εγω, γιατι να τον πουλησεις διαβαζοντας αρνητικα σχολια και χωρις προτου να εχεις ακουσει /βρει καποιο αλλο μηχανημα που να σου αρεσει εσενα περισσοτερο απο αυτον που εχεις?!? Δεν ειναι ολα θεμα χρηματων (ειδικα στους αρχαριους), η εξασκηση των χεριων σου, η ορεξη να κατσεις με μια ωραια κιθαρα και εναν ενισχυτη που σου αρεσει να τον ακους ( -> και σε ελκυει να παιξεις περισσοτερο), οι ρυθμισεις που θα κανεις στον ενισχυτη/εφε/κιθαρα σου, ολα παιζουν ρολο στον ηχο σου. Καλη αναζητηση και εδω ειμαστε οταν ερθει η ωρα! ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eντάξει panixgr, κι εσύ κάποιο δίκιο έχεις. Είναι όμως εξίσου υπερβολικό να δίνει κανείς τα λεφτά του και να αγοράζει έναν ενισχυτή χωρίς να το ψάξει καθόλου, απλά επειδή τού τον πλάσαρε ένας πωλητής (μόλις είδα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι discontinued, oπότε αρχίζουμε όλοι να καταλαβαίνουμε γιατί τού τον πρότεινε... ::)). Γιατί έχεις δίκιο όταν λες ότι τα 200 Ευρώ είναι σημαντικό ποσό, ειδικά με την κατάσταση στην Ελλάδα και ειδικότερα για ένα νέο παιδί 16 χρονών. Είναι επίσης υπερβολικό να θέλεις να τον ξεφορτωθείς απλά επειδή σού το λένε κάποιοι σε ένα forum και τέλος είναι υπερβολικό (για να μην πώ τίποτε άλλο) να τον βάζεις σε αγγελία για πώληση σε τιμή 170 Eυρώ, τη στιγμή που με 175+μεταφορικά μπορεί κανείς να βρει καινούργιο το σημερινό αντίστοιχο μοντέλο (MG30FX) μαζί με ποδοδιακόπτη, και να τού φέρουν το πακέτο στην πόρτα του με τετραετή εγγύηση και δικαίωμα επιστροφής χρημάτων και όλα τα σχετικά.

http://www.dv247.com/guitars/marshall-mg30fx-and-stompware-bundle--74361

Μερικές φορές δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/11, 18:11 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Να πω μια ιδέα μήπως και βοηθηθεί ο φίλος, το κατάστημα απο όπου τον πήρες, μήπως τον παίρνει πίσω και με λίγη διαφορά χρημάτων σου δώσει κάποιον άλλο? Σκέφτομαι ότι έτσι δεν θα χάσεις πολλά χρήματα στην πώληση..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 03:21
από GreekDudeCovers
23 Απαντήσεις
9422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 01:08
από Aenima
10 Απαντήσεις
5733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
14 Απαντήσεις
5553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 00:29
από dany17
4 Απαντήσεις
2336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 19:58
από ynot13
4 Απαντήσεις
2671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 02:06
από Vicarious
15 Απαντήσεις
6199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
7533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 00:35
από Ibanezακιας
2 Απαντήσεις
2915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 18:29
από sm007
14 Απαντήσεις
15549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/21, 21:05
από GVen