Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????  (Αναγνώστηκε 15262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #25 στις: 09/02/12, 21:56 »
Η Bugera πιστεύω είναι μια ανερχόμενη μάρκα η οποία στην αρχή είχε κάποια προβλήματα αξιοπιστίας με μερικούς ενισχυτές τα οποία εδω και καιρό έχουν αντιμετωπιστεί (οπότε μη σε φοβίζει καθόλου αυτό). Έχει πολύ καλούς και φθηνούς ενισχυτές, που έχουν καταπληκτικό ήχο και έχουν πουληθεί κάργα μέχρι τώρα (κάποιους δύσκολα τους βρίσκεις σε stock αυτή τη στιγμή). Κατά τη γνώμη μου είναι μια καλή μάρκα, αρκετά πάνω του μετρίου, χωρίς να είναι και top.

Βασικα τα βρώμικα του Bugera V22 το πολύ μέχρι hard rock πάνε, οπότε τον προτείνω μόνο σε συνδιασμό με το Boss που έχεις, δεν τον προτείνω για κάποιον που θέλει να παίξει metal και να χρησιμοποιήσει το distortion του ενισχυτή δηλαδή. Όσο για αυτό που ρωτάς αν θα είναι κάτι που θα το έχεις περισσότερο καιρό πιστεύω πως ναι, ένας λαμπάτος γενικότερα είναι μια πολύ καλή επένδυση, που πάνω στο καλό καθαρό του κανάλι (πχ. του V22 που είναι πολύ καλό και δέχεται άψογα τα πετάλια) μπορείς με πεταλάκια να φτιάξεις και να παίξεις τον ήχο που θες. Παρεπιπτώντως, ο Bugera V22 είναι στην 1η θέση στους top seller ενισχυτές στην κατηγορία του, αυτό και μόνο λέει πολλά νομίζω.

Mια πιο φθηνή λύση σε λάμπα και με 12ρι μεγάφωνο είναι αυτός http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm αλλά είναι μονοκάναλος, δεν έχει eq και δεν ξέρω μέχρι πόσο μπορεί να μείνει καθαρό το κανάλι του. Δεν τον έχω δοκιμάσει κιόλας για να σου πω περισσότερα οπότε θα σε γελάσω. Απλά τον ανέφερα σαν μια άλλη περίπτωση για φθηνό λαμπάτο με 12ρι μεγάφωνο.

Τελική μου γνώμη: αν θες να παίξεις με το Boss πάρε τον Bugera V22, αν θες να παίξεις με το distortion του ενισχυτή πάρε τον Peavey Vypyr 30. Όπως και να'χει πάντως μην ανησυχείς γιατί και με τις 2 περιπτώσεις θα έχεις ηχάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/12, 22:00 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #26 στις: 09/02/12, 22:41 »
Έψαξα πάλι λίγο για τον Peavey που μου προτείνεις και κόλλησα. ;D Πρέπει να είναι πολύ καλός!!! :D

Εγώ τουλάχιστον θα τον συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Ακόμα δυσκολεύομαι να πιστέψω πόσο καλό ήχο έχει. Όλα τα modelling μηχανήματα που έχω (με την πιθανή εξαίρεση της Tonelab) προβλέπεται να πάρουν την άγουσα για το ebay, καθώς πλέον οι ήχοι που βγάζουν μού φαίνονται ψεύτικοι και στείροι. Αν και δεν έχει την ευελιξία ενός modelling ενισχυτή, θεωρώ ότι ο Envoy υπερτερεί σαφώς σε ποιότητα ήχων, τόσο στα καθαρά όσο και στα βρώμικα (τα οποία στο high gain setting μπορεί να είναι αρκετά κοντά σε αυτό που ψάχνεις). Kαι επειδή όπως σου είπα, βρίσκω ότι συνεργάζεται καλά με πετάλια, θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία καθώς θα είσαι σε θέση να χρησιμοποιήσεις την παραμόρφωση του Envoy ή των πεταλιών ανάλογα με τις απαιτήσεις σου σε κάθε περίπτωση. Παρεμπιπτόντως, αν μπορείς να αντέξεις τα παραπάνω Watt και το μεγαλύτερο ηχείο του Bandit, κοίταξέ τον και αυτόν. Εγώ από αυτόν ξεκίνησα, αλλά γρήγορα έγινε φανερό ότι θα είχα προβλήματα με τους γείτονες αν τον κρατούσα.

Όσο για τους δύο ενισχυτές στο DV247, θα δεις ότι ο ένας είναι καινούργιος και ο άλλος "σαν καινούργιος", πιθανόν κάποιος ενισχυτής που επιστράφηκε από τον αγοραστή. Αν η διαφορά είναι τόσο μικρή, δεν έχει νόημα να μην προτιμήσεις τον καινούργιο.

Δεν είπα ότι δεν θα έχεις καλό ήχο, αλλά σίγουρα ένα καλό λαμπάτο καθαρό κανάλι δε συγκρίνεται με ένα καλό καθαρό κανάλι transistor ενισχυτή.

Σε γενικές γραμμές δεν έχεις άδικο, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Κλασσικό παράδειγμα ο Roland JC-120, ένας solid state ενισχυτής που αποτελεί σημείο αναφοράς για τον καθαρό του ήχο, ο οποίος είναι καλύτερος από τον αντίστοιχο πολλών λαμπάτων.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #27 στις: 09/02/12, 23:48 »
Δεν είπα ότι δεν θα έχεις καλό ήχο, αλλά σίγουρα ένα καλό λαμπάτο καθαρό κανάλι δε συγκρίνεται με ένα καλό καθαρό κανάλι transistor ενισχυτή.

Σε γενικές γραμμές δεν έχεις άδικο, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Κλασσικό παράδειγμα ο Roland JC-120, ένας solid state ενισχυτής που αποτελεί σημείο αναφοράς για τον καθαρό του ήχο, ο οποίος είναι καλύτερος από τον αντίστοιχο πολλών λαμπάτων.

Ήμουν σίγουρος πως θα τον έφερνες σαν παράδειγμα και δεν έχεις άδικο. Αλλά είναι ένας και μόνο solid state που φημίζεται για τα καθαρά του, προσωπικά δεν έχω ακούσει να μιλάνε για άλλον (σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι βέβαια) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/12, 00:02 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #28 στις: 10/02/12, 00:05 »
   Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!!! :up
Θα έπαιρνα τον Bugera V22 επειδή είναι λαμπάτος και έχει 12αρη σε αντίθεση με τον Envoy αλλά δεν θα ήθελα να εξαρτάμε αποκλειστικά από τα πεταλάκια (παρά μόνο ως κάτι επιπλέων, ένα εφέ που το επιλέγω εγώ και όχι η εκάστοτε εταιρία όπως στους modeling). Τελικά θα αγοράσω τον Peavey Bandit 112 που έχει και 12αρη ηχείο! :metal Αντί να δώσω 269ευρώ για τον Bugera θα δώσω 260 για τον Bandit… Πιστεύω πως θα τον έχω για πολύ καιρό και όχι για ένα χρόνο όπως τον Line 6.
Εσύ Απόλλων πόσο καιρό έχεις τον Envoy;;; 
 
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #29 στις: 10/02/12, 00:24 »
Ήμουν σίγουρος πως θα τον έφερνες σαν παράδειγμα και δεν έχεις άδικο. Αλλά είναι ένας και μόνο solid state που φημίζεται για τα καθαρά του, προσωπικά δεν έχω ακούσει να μιλάνε για άλλον (σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι βέβαια) :)


Eκτός από τους προαναφερθέντες Peavey που πιστεύω ότι έχουν τα καλύτερα καθαρά που έχω ακούσει από μη λαμπάτο ενισχυτή, στην ίδια κατηγορία τιμής καλά καθαρά έχω βρει σε αρκετούς Kustom, Fender και Hughes & Kettner ενισχυτές. Δεν πρόκειται φυσικά για κάτι στα ίδια κυβικά με τον JC, από την άλλη πλευρά όμως ο ενισχυτής αυτός κοστίζει πάνω από χιλιάρικο και είναι εκτός συναγωνισμού από πολλές απόψεις.

Τελικά θα αγοράσω τον Peavey Bandit 112 που έχει και 12αρη ηχείο! :metal Αντί να δώσω 269ευρώ για τον Bugera θα δώσω 260 για τον Bandit… Πιστεύω πως θα τον έχω για πολύ καιρό και όχι για ένα χρόνο όπως τον Line 6.
Εσύ Απόλλων πόσο καιρό έχεις τον Envoy;;;


Ton Εnvoy τον έχω εδώ και μερικούς μήνες. Είχα πριν τον Bandit ο οποίος μπορώ να πω ότι αντικειμενικά ήταν καλύτερος, αλλά για τις ανάγκες μου ο Envoy είναι υπεραρκετός από πλευράς ισχύος και μεγέθους. Ο Bandit ήταν τόσο μεγάλος που ένιωθα ότι έπρεπε να έχει δικό του δωμάτιο! Ενδιάμεσα δοκίμασα και άλλα μέλη της Transtube οικογένειας, όπως τους Rage και Blazer (επίσης καλοί αλλά υστερούν λόγω μικρού ηχείου και καμπίνας και δεν είναι τόσο ευέλικτοι) και το παλιότερο μοντέλο Studio Pro 112. Ο τελευταίος είχε μια κάπως διαφορετική χροιά σε σχέση με τα πιο καινούργια μοντέλα, επίσης πολύ καλός, αλλά κι αυτός πολύ μεγάλος και δυνατός για μένα. Με τον Envoy βρήκα τη χρυσή τομή.

Έχε υπόψη σου ότι ο Bandit έχει FX loop που δεν έχει Envoy, και διαθέτει ακόμα περισσότερες ρυθμίσεις στο πίσω μέρος, μεταξύ των οποίων και attenuator για μείωση της ισχύος στο 50% (40 Watt) ή το 25% (20 Watt). Ακόμα και στη χαμηλότερη ρύθμιση όμως μού φαίνόταν ότι ήταν πιο δυνατός και διαπεραστικός από τον 40άρη Envoy, πιθανώς λόγω μεγαλύτερου ηχείου και καμπίνας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #30 στις: 10/02/12, 00:30 »
Μόλις τώρα το είδα αυτό...

To DV247 είναι απόλυτα αξιόπιστο, μην έχεις κανέναν ενδοιασμό. Έχω αγοράσει από εκεί, όπως και αρκετά άλλα μέλη του forum γιατί έχει καλή εξυπηρέτηση και πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Άλλα Βρετανικά μαγαζιά που θα μπορούσα να σου προτείνω είναι το GAK, το Coda Music, το iMuso, το Gear4Music, το Soundslive, το Nevada, και το Absolute Music. Kαμιά φορά μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες, κυρίως για εφφέ και αξεσουάρ, στο Βρετανικό Amazon. Αξίζει ακόμα να έχεις υπόψη σου κάποια Γαλλικά μαγαζιά όπως το Musikia (πρώην Playback), το Euroguitar και το Woodbrass. Aπό τα Γερμανικά, το Thomann είναι το πιο γνωστό και κατά γενική ομολογία το πιο αξιόπιστο και εγγυημένο, ενώ άλλα είναι το Music Store, το Musik Productiv και το Session Music (πρώην Music Schmidt).


Όλο αυτό αξίζει να υπάρχει κάπου πιο μόνιμα.. :up


και θυμήθηκα ότι κάπου έχω ένα αρχείο που διατηρούσα με διευθύνσεις, τηλέφωνα και ιστοσελίδες από καμιά διακοσαριά Βρετανικά μουσικά μαγαζιά, μικρά και μεγάλα, καθώς και μερικά Ευρωπαϊκά. Δεν το έχω ανανεώσει πρόσφατα, αλλά θα μπορούσα να το ανεβάσω κάπου εδώ ή να το στείλω σε όποιον ενδιαφέρεται...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #31 στις: 10/02/12, 00:40 »
 Απόλλων κατέβασα το εγχειρίδιο του Bandit από το site της Peavey και τα είδα, θα είναι φοβερός!!! :metal
Μπορείς να μου πεις (για το site DV247) τα μεταφορικά καθορίζονται από το βάρος του προϊόντος ή είναι standard και πόσο είναι το ποσό; και κάτι τελευταίο η πληρωμή γίνετε με αντικαταβολή ή μόνο μέσω τραπέζης;;;   


 Ελπίζω βέβαια να μην αλλάξουν την τιμή[/font] :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/12, 00:43 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #32 στις: 10/02/12, 00:51 »
Τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι στάνταρ 18 Ευρώ για αγορές μέχρι 299 Ευρώ. Πάνω από 299 είναι δωρεάν. Συμφέρει επομένως να αγοράσεις μαζί κάτι άλλο που μπορεί να χρειάζεσαι (π.χ. κανένα αξεσουάρ για την κιθάρα σου, μερικά σετ χορδών, 1-2 κιλά πένες :P) για να ξεπεράσεις το όριο... ;)

http://www.dv247.com/customerservice#how-much-does-shipping-cost
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #33 στις: 10/02/12, 01:23 »
Μόλις τώρα το είδα αυτό...

To DV247 είναι απόλυτα αξιόπιστο, μην έχεις κανέναν ενδοιασμό. Έχω αγοράσει από εκεί, όπως και αρκετά άλλα μέλη του forum γιατί έχει καλή εξυπηρέτηση και πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Άλλα Βρετανικά μαγαζιά που θα μπορούσα να σου προτείνω είναι το GAK, το Coda Music, το iMuso, το Gear4Music, το Soundslive, το Nevada, και το Absolute Music. Kαμιά φορά μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες, κυρίως για εφφέ και αξεσουάρ, στο Βρετανικό Amazon. Αξίζει ακόμα να έχεις υπόψη σου κάποια Γαλλικά μαγαζιά όπως το Musikia (πρώην Playback), το Euroguitar και το Woodbrass. Aπό τα Γερμανικά, το Thomann είναι το πιο γνωστό και κατά γενική ομολογία το πιο αξιόπιστο και εγγυημένο, ενώ άλλα είναι το Music Store, το Musik Productiv και το Session Music (πρώην Music Schmidt).


Όλο αυτό αξίζει να υπάρχει κάπου πιο μόνιμα.. :up


και θυμήθηκα ότι κάπου έχω ένα αρχείο που διατηρούσα με διευθύνσεις, τηλέφωνα και ιστοσελίδες από καμιά διακοσαριά Βρετανικά μουσικά μαγαζιά, μικρά και μεγάλα, καθώς και μερικά Ευρωπαϊκά. Δεν το έχω ανανεώσει πρόσφατα, αλλά θα μπορούσα να το ανεβάσω κάπου εδώ ή να το στείλω σε όποιον ενδιαφέρεται...


Eγώ ενδιαφερόμαι αν μπορείς να μου το στείλεις, εκτός αν σκοπεύεις να φτιάξεις κάποιο thread με τη λίστα αυτή οπότε θα δω τη λίστα από εκεί :)

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #34 στις: 10/02/12, 01:24 »
 Καλά η πληρωμή γίνετε με αντικαταβολή μέσω τραπέζης ή μόνο πιστωτικής;;; Προπληρωμένη δέχονται;;; Γιατί μόνο για πιστωτική διάβασα… ??? ??? ???
Συγνώμη για τις ερωτήσεις πάλι… :-\
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #35 στις: 10/02/12, 01:30 »
Eγώ ενδιαφερόμαι αν μπορείς να μου το στείλεις, εκτός αν σκοπεύεις να φτιάξεις κάποιο thread με τη λίστα αυτή οπότε θα δω τη λίστα από εκεί :)

Aυτό δεν θα είναι thread, θα είναι ο μίτος της Αριάδνης... Δώσε μου αν θέλεις ένα email και θα σού το στείλω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #36 στις: 10/02/12, 01:31 »
Τελικά ο ενισχυτής με την ηχάρα που είχα ακούσει ήταν ο Bandit, γράψτε λάθος...τώρα τον είδα εμφανισιακά και το θυμήθηκα :)

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #37 στις: 10/02/12, 01:34 »
Τελικά ο ενισχυτής με την ηχάρα που είχα ακούσει ήταν ο Bandit, γράψτε λάθος...τώρα τον είδα εμφανισιακά και το θυμήθηκα :)
Αυτά είναι!!!!!!!!!!!!!![/font] :metal :guitar



"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #38 στις: 10/02/12, 01:47 »
Αυτά είναι!!!!!!!!!!!!!![/font] :metal :guitar

Που να ακούσεις και το γκάζι του...περίπατο θα πάει το Boss ;D

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #39 στις: 10/02/12, 01:57 »
 Κρίμα τα 100 ευρώ για το Boss :'( (μπορεί να μην πάνε όμως χαμένα :-\ ).


Kαλά, ας μπορέσω να τον παραγγείλω πρώτα και να δέχεται προπληρωμένη κάρτα ή πληρωμή μέσω τραπέζης και όταν με το καλό έρθει θα συγκρίνω και θα σου πω!!! ;D
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #40 στις: 10/02/12, 02:02 »
Τελικά ο ενισχυτής με την ηχάρα που είχα ακούσει ήταν ο Bandit, γράψτε λάθος...τώρα τον είδα εμφανισιακά και το θυμήθηκα :)

O Εnvoy έχει πολύ παρόμοιο ήχο. Είναι απλά μια μικρότερη εκδοχή του Bandit. Aπλά πρέπει να βρεις ποιός είναι ο κατάλληλος για σένα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #41 στις: 10/02/12, 08:53 »
Εδώ τον έχει πιο φθηνά  ;) (Ελλάδα):

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=4637

Πάντως ο συγκεκριμένος είναι λίγο θορυβώδης σε high gain ήχους (δεν έχει ενσωματωμένο noise gate όπως ο vypyr 30) και λίιιιγο υπερβολικός για το σπίτι (παρόλο που μπορείς να τον χαρείς και σε χαμηλές εντάσεις) - εγώ θα πήγαινα στον Vypyr 30 σε αυτά τα λεφτά ή στον λαμπάτο VHT special 6 ultra αν σου αρέσει ο ήχος του Boss και θες να τον εκμεταλλευτείς σαν extra κανάλι (μπροστά από το καθαρό του VHT).

EDIT: Απ'οτι είδα στην περιγραφή του, την τεχνολογία TransTube του solidstate Bandit την έχει ενσωματωμένη και ο vypyr στο preamp & στο poweramp του.

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #42 στις: 10/02/12, 11:05 »
Πάντως ο συγκεκριμένος είναι λίγο θορυβώδης σε high gain ήχους (δεν έχει ενσωματωμένο noise gate όπως ο vypyr 30) και λίιιιγο υπερβολικός για το σπίτι (παρόλο που μπορείς να τον χαρείς και σε χαμηλές εντάσεις) - εγώ θα πήγαινα στον Vypyr 30 σε αυτά τα λεφτά ή στον λαμπάτο VHT special 6 ultra αν σου αρέσει ο ήχος του Boss και θες να τον εκμεταλλευτείς σαν extra κανάλι (μπροστά από το καθαρό του VHT).

Eγώ θα έλεγα ότι είναι κάτι παραπάνω από "λίγο" και στα δυό αυτά σημεία. Ο θόρυβος είναι πράγματι ενοχλητικός μόνο όταν ανεβαίνει πολύ το gain στο βρώμικο κανάλι. Αν κρατήσεις την ένταση και το gain σε χαμηλά έως μέτρια επίπεδα ή αν παίζεις στο καθαρό κανάλι δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με το θόρυβο. Και για χρήση αποκλειστικά στο σπίτι, όπως τον προόριζα εγώ, είναι σίγουρα υπερβολικός, εκτός κι αν έχεις ένα χώρο πολύ μεγάλων διαστάσεων και με ικανοποιητική ηχομόνωση. Σημειωτέον ότι ο Studio Pro που ήταν ισχύος 65 Watt με 12άρι ηχείο μού φάνηκε ότι είχε λιγότερο θόρυβο σε high gain settings (χωρίς να είναι κι αυτός εντελώς αθόρυβος), αλλά δεν είχε την ευελιξία του Bandit από πλευράς ρυθμίσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/12, 11:10 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #43 στις: 10/02/12, 13:59 »
 "Kosthrash"

Ευχαριστώ για την διεύθυνση. Όμως, λέει επιστροφή χρημάτων μόνο εάν η εταιρία αδυνατεί να εκτελέσει την παραγγελία. :(

 Όσο για τους vypyr είναι σειρά με ελαττώματα και επιπλέον δεν θέλω πια modeling…
Για το θέμα του θορύβου υπάρχει κάτι που μπορώ να αγοράσω…;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/12, 14:01 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #44 στις: 10/02/12, 14:22 »
http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Bugera--/art-GIT0019139-000
...τσέκαρε κι εδώ...
Δεν τον ξέρω, αλλά μού'χει προξενήσει ενδιαφέρον, πρώτα απ'όλα λόγο της τιμής του, και μετά για την λαμπάτη προενίσχυση.
Το drive του δεν ξέρω σε τι επίπεδα φτάνει, αλλά αφού χρησιμοποιείς πεταλάκι πιστεύω να σε καλύψει.

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #45 στις: 10/02/12, 15:23 »
 Καλό είναι, όμως είναι μικρό και έχει 8αρη και 15watt. Εντάξει για λαμπάτο καλά είναι αλλά θα ήθελα γενικά κάτι πιο μεγάλο σε καμπίνα, σε όγκο ήχου και γενικά πιο metal στυλ (ήχου) όπως ο Peavey…
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #46 στις: 10/02/12, 15:34 »
Καλό είναι, όμως είναι μικρό και έχει 8αρη και 15watt. Εντάξει για λαμπάτο καλά είναι αλλά θα ήθελα γενικά κάτι πιο μεγάλο σε καμπίνα, σε όγκο ήχου και γενικά πιο metal στυλ (ήχου) όπως ο Peavey…

Ακριβώς. Καλό ενισχυτάκι είναι (υβριδικό, όχι λαμπάτο) και καλό για εξάσκηση στο σπίτι, αλλά ούτε πολλές επιλογές έχει ούτε πολλή παραμόρφωση μπορεί να πετύχει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #47 στις: 10/02/12, 15:53 »
 Όταν λέμε υβριδικό εννοούμε λαμπάτη προενίσχυση όπως είπε ο JP.M;;;
Για το θόρυβο του Peavey, όταν είναι Full Gain, μπορώ να αγοράσω κάτι (όχι πολύ ακριβό…);;;
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #48 στις: 10/02/12, 16:44 »
Όταν λέμε υβριδικό εννοούμε λαμπάτη προενίσχυση όπως είπε ο JP.M;;;

Ναι, αυτό είναι. Φυσικά το ότι ένας ενισχυτής είναι υβριδικός δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κατώτερος από ένα λαμπάτο. Πολλοί υβριδικοί είναι εξαιρετικοί από πλευράς απόδοσης και ποιότητας ήχου, πιο οικονομικοί και (μια και μιλάμε για θόρυβο) γενικά πιο αθόρυβοι από κάποιους λαμπάτους. Δες για παράδειγμα τον Kustom Contender, τον Vox AC15VR, τον Marshall JMD-501 και άλλους.
 
Παράθεση
Για το θόρυβο του Peavey, όταν είναι Full Gain, μπορώ να αγοράσω κάτι (όχι πολύ ακριβό…);;;

Κατ' αρχήν μην νομίζεις ότι ο θόρυβος για τον οποίο μιλάμε είναι κάτι φοβερό. Απλά εγώ επειδή δεν χρησιμοποιώ πολύ gain, όταν έβαζα τον ενισχυτή στο high gain στο βρώμικο κανάλι είχα την αίσθηση ότι ο θόρυβος αυξάνεται πολύ. Αν παίζεις με πολλή παραμόρφωση μπορεί να μην τον ακούς καθόλου. Πάντως αν σε ενοχλεί, μπορείς να πάρεις κάποιο noise gate πετάλι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #49 στις: 10/02/12, 16:46 »
Εγώ θα σου πρότεινα να τον ακούσεις πρώτα τον Bandit από κοντά πριν τον πάρεις. Έχω έναν Bandit 112, μοντέλο '98 (τα πρώτα με την τεχνολογία transtube). Ο high gain ήχος του (για metal, shred φάσεις) δεν είναι καλός, ακούγεται λασπώδης και μουντός. Ακόμα και με μαγνήτες evo (που θεωρούνται από τους πιο "δυνατούς" passive, τα πράγματα δεν βελτιώνονται ιδιαίτερα). Δεν έχω εμπειρία με άλλους ενισχυτές (είναι ο μόνος που έχω!), και πιθανόν ο ήχος του να θεωρείται καλός για solid state σε αυτά τα λεφτά, αλλά σε σχέση με τον ήχο που βγάζει το pod XT (του οποίου η τεχνολογία νομίζω είναι ίδια με αυτή του spider που έχεις) υστερεί πολύ. Πλέον χρησιμοποιώ τον bandit ως ηχείο για το pod (ή άλλους software modellers), παρακάμπτοντας εντελώς την παραμόρφωσή του (για αυτή την δουλειά είναι πολύ καλός μιας και το ηχείο του είναι καλό). Πιθανόν τα τελευταία μοντέλα bandit να έχουν βελτιωθεί (π.χ., ο δικός μου δεν έχει επιλογή "modern", κ.τ.λ.π.), δεν γνωρίζω, αλλά θεώρησα σωστό να σου πω την εμπειρία μου.



Όσον αφορά τον θόρυβο, πράγματι, έχει πολύ, σε βαθμό που θα ξενερώσεις. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα noise gate πετάλι. Αν βάλεις σε αυτό και τα extra χρήματα για επιπλέον πετάλια/εφέ (μόνο reverb έχει ο bandit) θα πάει το κόστος αρκετά ψηλά. Αν δεν έχεις δυνατότητα να τσεκάρεις τον bandit, γνώμη μου είναι να πας στον vypyr, μιας και τον έχεις ακούσει και σου άρεσε (και σου δίνει ένα σωρό εφέ).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
14556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/05, 13:48
από morello
5 Απαντήσεις
3517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 01:20
από Jezus
19 Απαντήσεις
6662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 20:48
από tech21man
15 Απαντήσεις
4668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 12:10
από Baroness
17 Απαντήσεις
6638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:55
από noe13
6 Απαντήσεις
3044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 16:25
από Jezus
9 Απαντήσεις
3592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 20:10
από tech21man
9 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 08:56
από marco polo
Solid state για Live

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 » Ενισχυτές

31 Απαντήσεις
9084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 01:31
από nikolas32
27 Απαντήσεις
11820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/14, 21:24
από Kosthrash