Σελίδες:
  • #26 από Staggάρης στις 10 Sep 2005
  • Και γώ με ένα πενσάκι που κόβει σύρματα ή με ένα παλιό αλυσοπρίονο του παππού μου  ;D ;D ;D
  • #27 από Μαρμελακι στις 10 Sep 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #28 από Gabriel6th στις 18 Sep 2005
  • Με νυχοκόπτη.
  • #29 από vst@vros στις 16 Mar 2006
  • Παιδες περαν της πλάκας...

    εγω τις πηγαίνω σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα  και μου τις κόβει...

    νομίζω εχει κατι μηχανήματα σαν αυτα που εικονίζονται παραπάνω...

    η κοπή γινεται κατα ISO

    και ετσι εχω το κεφάλι μου ησυχο...
  • #30 από Dark_kronos στις 21 Mar 2006
  • Με ενα κοπτακι για καλωδια
  • #31 από elsar στις 29 Jun 2006
  • Με πένσα των 3 Ευρώ και χρησιμοποιώ αυτή (http://www.fretnotguitarrepair.com/stringing.htm) την τεχνική για αποτελεσματικότερο κούρδισμα.
  • #32 από tasos__ στις 08 Jul 2006
  • Εγώ της ρίχνω μία με την αξίνα και κόβεται αλλά θέλει προσοχή γιατί μπορεί να κόψεις και τη κιθάρα στη μέση.. ::)

    Τώρα όταν δεν έχω αξίνα έχω το σουπερ ντούπερ ηλεκτρολογικό κοπίδι μου που είναι για να κόβεις καλώδια....
  • #33 από Hawk- στις 21 Sep 2006
  • Εγώ ακόμα δεν έχω κόψει χορδή. Θα δοκιμάσω πάντως με γυμνά χέρια, γιατί είμαι και μπρατσόνι  ;D

    Αν δεν πιάσει, θα το παίξω πιο διανοούμενος, και θα τις αφήσω να κρέμονται.  :P
  • #34 από mogli στις 05 Oct 2006
  • τις τεντωνω μεχρι να κοπουν!!!!(πλακα κανω).με πενσα,ψαλιδι.σε περιπτωση παρακμης τις ξεβιδωνω οταν βαριεμαι να ψαξω για πενσα.
  • #35 από Kerwyn στις 14 Oct 2006
  • Εγώ γιατί πιστεύω οτι όταν είναι να αλλάξει κανείς χορδές χωρίς να έχουν σπάσει, δεν πρέπει τις κόψει με πένσα?Εγώ ποτέ δεν τις κόβω όταν ειναι να αλλάξω...Τις καινούριες που εξέχουν τις κόβω με πένσα πάντως...
  • #36 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 16 Oct 2006
  • Σφηνώνω τις χορδές που πετάνε στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου,και η κιθάρα κρέμεται απο έξω.... Έ, μετά βγαίνω στην Αττική οδο(αυτός ο τρόπος, δεν ενδείκνυται,αν δεν μένεις Αθήνα) και γκαζώνω μέχρι να κοπούν οι χορδές...

    Αμα δεν έχω βενζίνη, πάω μέχρι τη κουζίνα και παίρνω τη πένσα.....
  • #37 από Gabriel6th στις 16 Oct 2006
  • Εγώ γιατί πιστεύω οτι όταν είναι να αλλάξει κανείς χορδές χωρίς να έχουν σπάσει, δεν πρέπει τις κόψει με πένσα?Εγώ ποτέ δεν τις κόβω όταν ειναι να αλλάξω...Τις καινούριες που εξέχουν τις κόβω με πένσα πάντως...

    Καλή η παρατήρησή σου. Η απότομη αποφόρτιση του μπράτσου δεν είναι ότι καλύτερο ειδικά σε κλασσικά όργανα χωρίς βέργα. Ξεκουρδίζουμε τελείως και μετά κόβουμε.
  • #38 από bluevelvet στις 02 Jul 2007
  • Με το κλασσικο ψαλιδακι!!!!
  • #39 από Panos-Echidna στις 02 Jul 2007
  • Με πένσα ή με το χέρι (με το τσάκισμα και γύρω-γύρω όπως είπε κάποιος πριν)
  • #40 από Fteo στις 02 Jul 2007
  • Εγώ γιατί πιστεύω οτι όταν είναι να αλλάξει κανείς χορδές χωρίς να έχουν σπάσει, δεν πρέπει τις κόψει με πένσα?Εγώ ποτέ δεν τις κόβω όταν ειναι να αλλάξω...Τις καινούριες που εξέχουν τις κόβω με πένσα πάντως...

    Καλή η παρατήρησή σου. Η απότομη αποφόρτιση του μπράτσου δεν είναι ότι καλύτερο ειδικά σε κλασσικά όργανα χωρίς βέργα. Ξεκουρδίζουμε τελείως και μετά κόβουμε.
    Ασε που ειναι κ επικινδυνο... Μπορει να παει σε κανενα ματι και να τρεχεις... Αν δειτε στα πακετα χορδων εχει και σχετικη προειδοποιηση για κινδυνο στα ματια
  • #41 από Salinas στις 02 Jul 2007
  • Εγώ γιατί πιστεύω οτι όταν είναι να αλλάξει κανείς χορδές χωρίς να έχουν σπάσει, δεν πρέπει τις κόψει με πένσα?Εγώ ποτέ δεν τις κόβω όταν ειναι να αλλάξω...Τις καινούριες που εξέχουν τις κόβω με πένσα πάντως...

    Καλή η παρατήρησή σου. Η απότομη αποφόρτιση του μπράτσου δεν είναι ότι καλύτερο ειδικά σε κλασσικά όργανα χωρίς βέργα. Ξεκουρδίζουμε τελείως και μετά κόβουμε.
    Ασε που ειναι κ επικινδυνο... Μπορει να παει σε κανενα ματι και να τρεχεις... Αν δειτε στα πακετα χορδων εχει και σχετικη προειδοποιηση για κινδυνο στα ματια

     Που να δεις να σου σπάει χορδή μπάσσου! Όταν εξήγησα στον πωλητή γιατί ζητούσα μόνο τη Λα για μπάσσο χλώμιασε! Λες κι έβλεπε θρίλερ ο άνθρωπος...
  • #42 από Fteo στις 02 Jul 2007
  • Εγώ γιατί πιστεύω οτι όταν είναι να αλλάξει κανείς χορδές χωρίς να έχουν σπάσει, δεν πρέπει τις κόψει με πένσα?Εγώ ποτέ δεν τις κόβω όταν ειναι να αλλάξω...Τις καινούριες που εξέχουν τις κόβω με πένσα πάντως...

    Καλή η παρατήρησή σου. Η απότομη αποφόρτιση του μπράτσου δεν είναι ότι καλύτερο ειδικά σε κλασσικά όργανα χωρίς βέργα. Ξεκουρδίζουμε τελείως και μετά κόβουμε.
    Ασε που ειναι κ επικινδυνο... Μπορει να παει σε κανενα ματι και να τρεχεις... Αν δειτε στα πακετα χορδων εχει και σχετικη προειδοποιηση για κινδυνο στα ματια

     Που να δεις να σου σπάει χορδή μπάσσου! Όταν εξήγησα στον πωλητή γιατί ζητούσα μόνο τη Λα για μπάσσο χλώμιασε! Λες κι έβλεπε θρίλερ ο άνθρωπος...
    Ασε, εχει τυχει να μου σπασει μι... Στο τσακ το γλιτωσα το μαστιγιο!
  • #43 από Solstafir στις 29 Dec 2007
  • Χρησιμοποιώ τίς χορδές του Petrucci πού είναι από ειδικό κράμα ανθρακονήματος, ατσαλιού και mithril και αντεχουνε σε θερμοκρασίες πού έχει στήν επιφάνεια τού ήλιου. Ακόμα περιμένω τόν Cyclops να περάσει να κόψουμε το περσινό σέτ χορδές...

    Τυλίγω, σύμφωνα με τήν τεχνική πού έδωσε ο elsar πιό πάνω, κουρδίζω, κι όταν τελειώσω, κάνω ένα τσιγάρο, αρπάζω τήν πένσα, και προσεκτικά. (μήν φάμε και το φινίρισμα) κόβω αρκετά κοντά..

    Το παλιό σετ, χρησιμοποιώ τίς καντίνι για να καθαρίζω τα δόντια του Chuck Norris (ο Chuck ρησιμοποιέι τίς DR Dimebag, 11άρες ειδικά όταν είναι τσικνοπέμπτη), και τίς wound για να μαστιγώνω τόν αδερφό μου, just for kicks!! :-D
  • #44 από m@ster k@frer στις 29 Dec 2007
  • Παιδες εγω τις κοβω με το σπαθι του παππου μου που ηταν ninja βεβαιως βεβαιως.....

    Αν παλι δεν ειναι κοντα ο παππους χρησιμοποιω κανα τσεκουρι και σαν τελευταια λυση παιρνω το κοπτακι που χρησιμοποιω για τον μοντελισμο....
  • #45 από Spell@lchemist! στις 29 Dec 2007
  • Σφηνώνω τις χορδές που πετάνε στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου,και η κιθάρα κρέμεται απο έξω.... Έ, μετά βγαίνω στην Αττική οδο(αυτός ο τρόπος, δεν ενδείκνυται,αν δεν μένεις Αθήνα) και γκαζώνω μέχρι να κοπούν οι χορδές...

    Αμα δεν έχω βενζίνη, πάω μέχρι τη κουζίνα και παίρνω τη πένσα.....
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ τα σπασε!!! :D :D :D :D :D :D :D
  • #46 από petros1992 στις 11 Jun 2008
  • με κοφτακι ή πενσα!
  • #47 από Fteo στις 11 Jun 2008
  • Από σήμερα εφαρμόζω καινούριο σύστημα. Τις κουρδίζω μια οκτάωα πάνω μέχρι που σπανε  >:( >:( >:( >:( >:(
    Έσπασα σολ σε καινουριο σετ για μπάσο. Αυτα παθαίνεις όταν βλεπεις το κουρδιστήρι και έχεις κλειστό το volume...
  • #48 από petros1992 στις 11 Jun 2008
  •  ;D πωπω...σε καινουριο σετ κι ολας....μαμησε τα!
  • #49 από zeromancer στις 20 Jun 2008
  • εννοειται πως ΔΕΝ τις κοβω αλλα τις λιωνω με μιγμα H2SO4/HNO3 1:3....μονο ετσι
  • #50 από Alex Flouros στις 15 Oct 2008
  • Με ενα προχειρο cutterpillar...
    Λιγη προσοχη ομως γιατι εχω χασει 6 headstock και 2 δαχτυλα ως τωρα..Αλλα εμαθα απο τοτε..



    Πενσα η κοφτακι φιλαρακι..
Σελίδες: