Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 9535 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Egorg7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.Σκέφτομαι κατά τα Χριστούγεννα να αγοράσω ηλεκτρική κιθάρα και ενισχυτή.Από κιθάρα σκέφτομαι την epiphone les paul standard plus..και από ενισχυτή τον vox vt40+.Κάποιες γνώμες ή ενναλακτικές λύσεις?Το budget μου μπορεί να φτάσει εως 800 ευρώ το πολύ.Και η μουσική που θέλω να παίζω είναι rock (guns and roses π.χ)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 27/11/12, 20:19 »
Καλησπέρα φίλε

Οι επιλογές που έχεις κάνει είναι αρκετά καλές, κινούνται όμως πολύ κάτω από το όριο που έχεις θέσει, περίπου στα 500€. Επίσης δεν έχεις ξεκαθαρίσει αν σε ενδιαφέρουν μόνο les paul σχήματος κιθάρες, κι αν ο εξοπλισμός προορίζεται αποκλειστικά για παίξιμο στο σπίτι ή και για live εμφανίσεις. Η μόνη μου "ένσταση" είναι ότι σε αυτά τα χρήματα μπορείς να βρεις ενισχυτή με 12' ηχείο για περισσότερο όγκο, είτε σε modelling όπως ο vox (αν θέλεις ποικιλία ήχων και εφέ) είτε και σε λαμπάτο, όπως αυτός:

http://www.thomann.de/gr/laney_cub12.htm

Βέβαια, αν τελικά θες να δαπανήσεις το ταβάνι του μπάτζετ σου (800€) οι προτάσεις αλλάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Egorg7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 27/11/12, 20:36 »
Ξέχασα πολλά βλέπω  :) Την κιθάρα την θέλω για χρήση αποκλειστικά στο σπίτι,και θα προτιμούσα modelling ενισχυτή για να έχω να πειραματιστώ με πολλά σαν αρχάριος που είμαι  ;D  παίζω ακουστική και σκέφτομαι να το γυρίσω σε ηλεκτρική οπότε αυτή θα είναι η πρώτη μου ηλεκτρική και θα ήθελα και αυτό που θα πάρω να μείνει και λίγο..δεν υπάρχει φόβος να τα παρατήσω..εκτός κ αν δεν περάσει ο τραυματισμός  :P  Οπότε δεν τίθεται πρόβλημα να δαπανήσω όλο το budget.Και δεν ψάχνω αποκλειστικά για les paul παρόλο που η αλήθεια να λέγεται τις έχω μια αδυναμία.Και οι strat καλούτσικες φαίνονται  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 27/11/12, 21:15 »
Είπες σε άλλο θέμα ότι παίζεις ακουστική κιθάρα, οπότε συμπεραίνω (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) ότι αυτή θα είναι η πρώτη σου ηλεκτρική και ότι δεν έχεις βλέψεις για ζωντανές εμφανίσεις στο κοντινό μέλλον.

Αν λοιπόν θέλεις κιθάρα τύπου Les Paul, θα σού πρότεινα τις παρακάτω:

PRS SE 245

Cort CR280

Cort CR250

Όλες οι παραπάνω, ακόμα και η πιο φτηνή Cort CR250, είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερες κιθάρες από την Εpiphone. Από την άλλη πλευρά, ακόμα και αν προτιμήσεις την PRS που είναι η πιο ακριβή σού μένουν αρκετά χρήματα για να αγοράσεις έναν πολύ καλό modelling ή έναν αρκετά καλό μικρό λαμπάτο όπως ο Laney που πρότεινε πιο πάνω ο Ριχάρδος ή όπως ο Bugera V22.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 27/11/12, 21:21 »
Λοιπόν

Απο ενισχυτές, θα πρότεινα να δεις τους παρακάτω (εκτός του Vox vt40+ που επίσης αποτελεί πολύ καλή λύση):

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm (πολύ καλά καθαρά, προσανατολισμένος σε blues-rock πιο πολύ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν περιλαμβάνει και "σκληρές" προσωμοιώσεις)

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm (πιο πολύ ρέπει προς το hard rock-metal)

http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_x2.htm (O λαμπάτος της παρέας. Λάμπα στο τελικό στάδιο και προσωμοιώσεις στην προενίσχυση. Πιο πειστικός από τους παραπάνω στους ήχους, εσύ τους ακούς και κρίνεις αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα)

Τώρα, για κιθάρα οι επιλογές είναι πάρα πολλές. Θα έλεγα να μην ξεπεράσεις τα 500€ σε καμμία περίπτωση για την αγορά της, καθώς υπάρχουν πολύ καλές λύσεις για το επίπεδό σου σε συμφέρουσες τιμές. Παραδείγματα:

http://www.thomann.de/gr/cort_classic_rock_cr250_vb.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_standard_plus_tb.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_black.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_ultra_iii_me.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_ultra_pro_fcs.htm
http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-flamed-honeybusrt--63529
http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-icon-electric-guitar-distressed-lemon-drop-sunburst--37368

Και περιορίστηκα μόνο σε Les Paul σχήμα...Όπως καταλαβαίνεις, το να ακούσεις όσα περισσότερα όργανα και ενισχυτές μπορείς, είναι πρωταρχικής σημασίας  ;)



Αποσυνδεδεμένος Egorg7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 27/11/12, 22:27 »
"Όλες οι παραπάνω, ακόμα και η πιο φτηνή Cort CR250, είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερες κιθάρες από την Εpiphone" αυτά τα λες απο προσωπική εμπειρία Απόλλων και γιατι?  :o  Πολύ ωραίες και οι Cort που μου έδειξες αλλά σαν άσχετος συνεχίζω να γουστάρω epiphone.Βέβαια κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ για να λες..Aπλώς πρώτη φορά βλέπω Cort.
Και Ριχάρδε πόσο όμορφη παίζει να ναι?  ;D  http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_black.htm κάποια γνώμη ή σχόλιο πάνω σε αυτή εδώ που έβαλες?την ερωτεύτηκα
Όσο για τους ενισχυτές δεν έχω ιδέα και λίγο δύσκολο να δοκιμάσω κάποιον από κοντα :/

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 27/11/12, 22:39 »
Χεχε, λογικό, η συγκεκριμένη κιθάρα είναι "αντίγραφο" της Gibson Les Paul Black Beauty, με τους 3 διπλούς, η οποία είναι από τις πιο όμορφες της εταιρείας...Δεν έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη, έχω παίξει όμως με άλλα Custom όργανα της επιφον και τα βρήκα πολύ ποιοτικά για την τιμή τους. Κάποιοι μάλιστα τις συγκρίνουν με την Gibson studio στα φτηνά της μοντέλα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 27/11/12, 23:55 »
"Όλες οι παραπάνω, ακόμα και η πιο φτηνή Cort CR250, είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερες κιθάρες από την Εpiphone" αυτά τα λες απο προσωπική εμπειρία Απόλλων και γιατι?  :o  Πολύ ωραίες και οι Cort που μου έδειξες αλλά σαν άσχετος συνεχίζω να γουστάρω epiphone.Βέβαια κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ για να λες..Aπλώς πρώτη φορά βλέπω Cort.

Θα περιοριστώ να σού πω ότι κι εγώ είχα κάποτε μια Epiphone Les Paul Standard (η πρώτη μου Les Paul), και μάλιστα αναβαθμισμένη με Seymour Duncan μαγνήτες. Πριν 4 χρόνια περίπου βρήκα μια μεταχειρισμένη Cort M600 του 2003 (από τις καλύτερες χρονιές της Cort), και από εκείνη τη στιγμή η Epiphone είναι ζήτημα αν βγήκε από τη θήκη της 2-3 φορές. Τελικά την πούλησα και σε διαβεβαιώ ότι δεν το μετάνιωσα ποτέ. Έχω επίσης στη συλλογή μου μια Μ800 hollowbody (δες φωτογραφίες) που αγόρασα στις αρχές του χρόνου και είναι φανταστικό όργανο. Εκτός από την αυτές έχουν περάσει και άλλες Cort από τα χέρια μου, και όλες ήταν πολύ καλοφτιαγμένες σε σχέση με όργανα παρόμοιας κατηγορίας.

Εν κατακλείδι, αντί να δώσεις 350 Ευρώ που κοστίζει η Epiphone, βάλε άλλα 30 και πάρε την Cort CR280. Πιστεύω ότι δεν θα το μετανιώσεις. Είναι άλλη κλάση... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/12, 09:59 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 28/11/12, 07:58 »
Επειδή σου αρέσουν οι Guns & Roses, δες και αυτή την Vintage LP:

http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-flamed-amber-paradise--82553

Κατα τ'αλλα +1 στον Vox VT40+ και στην PRS SE, όμως αν τελικά επιλέξεις μια από τις οικονομικές κιθάρες που προτάθηκαν (ή από τις αγγελίες), μπορείς να δεις και φουλ λάμπα ενισχυτές, όπως τον φοβερό Bugera V22 (για καθαρά έως hard rock & metal είναι ότι πρέπει σε αυτη την τιμή) και να τον συνδυάσεις με ένα πολυεφέ/πεταλιέρα zoom g3x που κάνει σχεδόν τα πάντα  :P (και αναβαθμίζεται...) για να πειραματιστείς/ηχογραφήσεις και να είσαι υπερπλήρης για πολυυυυυ καιρό  ;D :

http://www.dv247.com/guitars/bugera-v22-guitar-amplifier-combo--64902
http://www.dv247.com/guitars/zoom-g3x-guitar-multi-effects-pedal-and-usb-audio-interface--101596
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Egorg7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 28/11/12, 18:42 »
Από ενισχυτή μάλλον το βλέπω για τον vox vt40+..οι marshall ξέρει κανείς αν λένε τίποτα?Για κιθάρα θέλει σκέψη πολύ..ξέρει κανείς τι διαφορά έχει η custom black με την black beauty (epiphone) στον thomann.?Μου φαίνονται ίδιες άλλα διαφέρουν αρκετά στην τιμή  :o

Αποσυνδεδεμένος geo_lateralus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 28/11/12, 19:41 »
Η black beauty έχει τρεις μαγνήτες! Πέρα απ αυτό έχουν ελάχιστες διαφορές... Εγώ θα προτιμούσα την απλή γιατί αφ ενός δεν είμαι φαν των τριών humbuckers κ αφ ετέρου έχει κάποια μικρά πλεονεκτήματα πχ σάτιν λαιμό, coil split και maple top. 'Ισως η black beauty να ναι πιο ακριβή επειδή είναι πιο καλοφτιαγμένη (δεν μπορώ να το ξέρω... δεν έχω παίξει με καμία από τις δύο  :P ) αλλά πιο λογικό μ φαίνεται να ναι πιο ακριβή επειδή απλά είναι limited όργανο
The art of shredding...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 28/11/12, 19:56 »
Απλά να προσθέσω ότι, κρίνοντας από τα όσα γράφεις, μάλλον πας για τυφλή αγορά, και θα σε απέτρεπα από αυτό. Είναι πολύ σημαντικό να δεις εσύ τι σου αρέσει κ όχι να ψωνίσεις βασικό εξοπλισμό με βάση γνώμες άλλων.

Αποσυνδεδεμένος Egorg7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 28/11/12, 20:02 »
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση geo..και Ριχάρδε εδώ που μένω κομματάκι δύσκολο  ;D

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 28/11/12, 20:44 »
Που είσαι αλήθεια; Μια εκδρομούλα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν... ;)

Αποσυνδεδεμένος Egorg7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 29/11/12, 11:47 »
Σε ένα σκατοχώρι στα Τρίκαλα  ;D

Αποσυνδεδεμένος ixolipsia.gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
    • ixolipsia.gr
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 19/01/13, 18:17 »
Καλησπέρα σε όλους.Σκέφτομαι κατά τα Χριστούγεννα να αγοράσω ηλεκτρική κιθάρα και ενισχυτή.Από κιθάρα σκέφτομαι την epiphone les paul standard plus..και από ενισχυτή τον vox vt40+.Κάποιες γνώμες ή ενναλακτικές λύσεις?Το budget μου μπορεί να φτάσει εως 800 ευρώ το πολύ.Και η μουσική που θέλω να παίζω είναι rock (guns and roses π.χ)



Γεια σου φίλε μου!
θα σου πω μερικές εναλλακτικές...


Μία τέλεια καμπίνα είναι η Harley Benton G212 Vintage. Έχεις ηχεία Celention Vintage (από τα καλύτερα ηχεία που μπορείς να πάρεις και έχουν χρησιμοποιηθεί σε πάρα πολλές ακριβές παραγωγές.) Άρα με 200 ευρώ ... its a steal!


Όσο για ενισχυτή κοίταξε τον Engl e530. Έχει τα πάντα. Καθαρά, low gain, high gain και σίγουρα μπορείς να πιάσεις ήχο guns n roses
Όσο για κιθάρα η epiphone θα σου είναι αρκετή καθόλου άσχημη επιλογή.


Σε συνδυασμό με τα Celention Vintage... Σπέρνει!




Καλή πόρωση  ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 19/01/13, 22:09 »
.... Έχεις ηχεία Celention Vintage...
...Σε συνδυασμό με τα Celention Vintage...
Celestion λέγονται :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 19/01/13, 22:36 »
Μία τέλεια καμπίνα είναι η Harley Benton G212 Vintage. Έχεις ηχεία Celention Vintage (από τα καλύτερα ηχεία που μπορείς να πάρεις και έχουν χρησιμοποιηθεί σε πάρα πολλές ακριβές παραγωγές.) Άρα με 200 ευρώ ... its a steal!

Όσο για ενισχυτή κοίταξε τον Engl e530. Έχει τα πάντα. Καθαρά, low gain, high gain και σίγουρα μπορείς να πιάσεις ήχο guns n roses

Πέρα από το γεγονός ότι ο Εgorg7 είχε σκοπό να αγοράσει κιθάρα γύρω στα Χριστούγεννα, οπότε οποιαδήποτε νέα πρόταση μάλλον έρχεται πολύ αργά, ο άνθρωπος λέει ότι έχει προϋπολογισμό για κιθάρα και ενισχυτή 800 Ευρώ... κι εσύ του προτείνεις να πάρει προενισχυτή 500 Ευρώ και καμπίνα (που δεν είναι καθόλου τέλεια) 200 Ευρώ; Και αυτά σαν καλύτερη λύση για αρχάριο που θέλει να παίζει αποκλειστικά στο σπίτι...; ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ixolipsia.gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
    • ixolipsia.gr
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 20/01/13, 00:39 »
Μία τέλεια καμπίνα είναι η Harley Benton G212 Vintage. Έχεις ηχεία Celention Vintage (από τα καλύτερα ηχεία που μπορείς να πάρεις και έχουν χρησιμοποιηθεί σε πάρα πολλές ακριβές παραγωγές.) Άρα με 200 ευρώ ... its a steal!

Όσο για ενισχυτή κοίταξε τον Engl e530. Έχει τα πάντα. Καθαρά, low gain, high gain και σίγουρα μπορείς να πιάσεις ήχο guns n roses

Πέρα από το γεγονός ότι ο Εgorg7 είχε σκοπό να αγοράσει κιθάρα γύρω στα Χριστούγεννα, οπότε οποιαδήποτε νέα πρόταση μάλλον έρχεται πολύ αργά, ο άνθρωπος λέει ότι έχει προϋπολογισμό για κιθάρα και ενισχυτή 800 Ευρώ... κι εσύ του προτείνεις να πάρει προενισχυτή 500 Ευρώ και καμπίνα (που δεν είναι καθόλου τέλεια) 200 Ευρώ; Και αυτά σαν καλύτερη λύση για αρχάριο που θέλει να παίζει αποκλειστικά στο σπίτι...; ???



Γεια!
Εδώ παραθέτω ένα βίντεο με ενισχυτές άνω των 1000 ευρώ που συνδέονται στην καμπίνα που πρότεινα που λες πως είναι χάλια. Πιστεύω πως είναι πολύ καλός και ο τυπάς εμπιστεύεται ενισχυτές άνω των 1000 ευρώ σε μια καμπίνα των 200 άρα αυτό κάτι σημαίνει  :)
Δεν είναι αναγκαστικό κάτι να είναι ακριβό για να είναι καλό.
Mesa/Boogie Dual Rectifier + Engl Savage comparison



Το σετ που προτείνω (engl + celestion vintage) το είχα προσωπικά και το θεωρώ πραγματικό value for money. Για μένα είναι από τις καλές λύσεις για αρχάριο γιατί στο μέλλον ο αρχάριος θα ζητήσει κάτι παραπάνω και σίγουρα θα βαρεθεί κάποτε μόνο τον ήχο των Guns n Roses.


Αντί να ξοδεύει λίγα λίγα λεφτά σε μέτρια έως χάλια εξοπλισμό μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω και να  του μείνουν για πολύ καιρό. Ταυτόχρονα όπως είπα ο ενισχυτής καλύπτει σχεδόν όλα τα είδη (αντί να αγοράζει ξεχωριστούς ενισχυτές και πιο μάπες για τον τάδε ήχο) και επίσης κάνει άνετα για ηχογραφήσεις αντί για να περνάει την ώρα του (μπορεί κάποτε να το δει πιο σοβαρά).
Με λίγα λόγια είναι σαν να παίρνει 3 ενισχυτές σε 1 και κάθε Mode έχει πανέμορφο ήχο!


Στην ουσία γλυτώνει μελλοντικά χρήματα και δεν θα τα χάνει λίγα-λίγα σε λάθος αγορές.


Όσο για την κιθάρα ναι δεν πρότεινα γιατί το παιδί δέχτηκε ήδη πολλές ιδέες από άλλα μέλη και είπα να προσθέσω την δικιά μου γνώμη και να μην επαναλαμβάνομαι (εξάλλου ζήτησε κι άλλες ιδέες εκτός από αυτό που ρώτησε... και για αυτό δεν υπάρχουν τα φόρουμς;).


Τέλος, ναι τα Χριστούγεννα πέρασαν αλλά που είναι το κακό να βάλει κάποιος μια παραπάνω πληροφορία στο topic? Με αυτό τον τρόπο μπορεί να βοηθηθούν πολλά άτομα, που έχουν παρόμοιες απορίες, και όχι μόνο ο topic starter  (στους κανόνες δεν είναι να κάνουμε search πρώτα; διόρθωσε με αν κάνω λάθος)


Ελπίζω να σε κάλυψα


@hot_sauce: Έχεις δίκιο man, δεν ξέρω γιατί έφαγα το ίδιο σκάλωμα 3 φορές!!
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/13, 00:42 από ixolipsia.gr »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #19 στις: 20/01/13, 01:15 »
Σε τι ακριβώς ελπίζεις να με κάλυψες; Εγώ αυτό που είπα είναι ότι τα σχόλιά μας πρέπει να απαντούν συγκεκριμένα την εκάστοτε ερώτηση, όχι να δίνουν απλά μια άποψη που δεν απαντάει ουσιαστικά το ερώτημα, με τη λογική ότι κάποιος κάποτε μπορεί να κάνει μια αναζήτηση στο forum και να βρει κατά τύχη αυτό που ψάχνει. Η δική σου απάντηση δεν ήταν έγκαιρη και δεν έλαβε υπόψη της τις παραμέτρους που έθεσε ο Εgorg7. Kαι φυσικά είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι το καλύτερο rig για έναν αρχάριο που θέλει να παίξει στο σπίτι είναι ένας προενισχυτής και μια καμπίνα 2x12 που μαζί κοστίζουν σχεδόν όσο ολόκληρος ο προϋπολογισμός του. Με την ίδια λογική μπορώ κι εγώ να κρίνω ότι μάλλον έχεις ιδιόρρυθμες αντιλήψεις ή απλά δεν διάβασες καλά το αρχικό post.

Όπως εξάλλου δεν διάβασες καλά το δικό μου post. Aν το είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι αυτό που ανέφερα ήταν ότι η καμπίνα δεν είναι τέλεια και όχι ότι είναι χάλια... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/13, 01:18 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #20 στις: 20/01/13, 01:35 »
Το σετ που προτείνω (engl + celestion vintage) το είχα προσωπικά και το θεωρώ πραγματικό value for money. ..Ταυτόχρονα όπως είπα ο ενισχυτής καλύπτει σχεδόν όλα τα είδη..
Δεν είναι ενισχυτής, είναι ΠΡΟενισχυτής, και χρειάζεται και τελικό για να οδηγήσει την καμπίνα που προτείνεις. Δηλαδή προτείνεις σε έναν αρχάριο μία αλυσίδα χωρίς τον μεσαίο κρίκο. Έτσι πιστεύεις ότι τον κάλυψες?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #21 στις: 20/01/13, 01:47 »
Αδριανέ, νομίζω πως σε αυτό το σημείο δεν έχει άδικο, γιατί αν θυμάμαι καλά ο συγκεκριμένος Engl έχει ενσωματωμένο τελικό ενισχυτή και μπορεί να συνδεθεί απ' ευθείας με καμπίνα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #22 στις: 20/01/13, 01:56 »
Αδριανέ, νομίζω πως σε αυτό το σημείο δεν έχει άδικο, γιατί αν θυμάμαι καλά ο συγκεκριμένος Engl έχει ενσωματωμένο τελικό ενισχυτή και μπορεί να συνδεθεί απ' ευθείας με καμπίνα.
Εννοείς το 1,5 watt Headphones out που προσφέρει για να κάνεις και practice σε μία καμπίνα?.. σε 2 χ 12" 120watt καμπίνα που προτείνεται?.. ας σοβαρευτούμε!.. συμβουλεύουμε και αρχάριους.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #23 στις: 20/01/13, 02:05 »
Mπορεί να κάνω λάθος ή να τον μπερδεύω με κάποιον άλλο προενισχυτή. Έχω την εντύπωση όμως ότι είχα διαβάσει κάτι τέτοιο στο manual, ότι δηλαδή είναι δυνατή η σύνδεσή του σε καμπίνα χωρίς τη μεσολάβηση τελικού ενισχυτή. Τώρα αν ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο ή αν μπορεί να οδηγήσει ικανοποιητικά μια καμπίνα δεν μπορώ να το βεβαιώσω. Δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου χωρίς να έχω ιδία εμπειρία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ixolipsia.gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
    • ixolipsia.gr
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας και ενισχυτή
« Απάντηση #24 στις: 20/01/13, 02:13 »
Αδριανέ, νομίζω πως σε αυτό το σημείο δεν έχει άδικο, γιατί αν θυμάμαι καλά ο συγκεκριμένος Engl έχει ενσωματωμένο τελικό ενισχυτή και μπορεί να συνδεθεί απ' ευθείας με καμπίνα.

Εννοείς το 1,5 watt Headphones out που προσφέρει για να κάνεις και practice σε μία καμπίνα?.. σε 2 χ 12" 120watt καμπίνα που προτείνεται?.. ας σοβαρευτούμε!.. συμβουλεύουμε και αρχάριους.



Βασικά γίνεται στον συγκεκριμένο ενισχυτή. Ίσως να μην έχει τρελές εντάσεις αλλά γίνεται και πολύ καλά μάλιστα..
Κι εγώ στην αρχή είπα "ναι καλά" αλλά τον πήρα στα χέρια μου ήταν πολύ καλός για αυτό και τον πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη.


Ορίστε ένα βίντεο που το αποδεικνύει:


Engl E530 - Test 1





Description: This was recorded using the E530's built-in 1.5w solid-state poweramp.
Description από καμπίνα: http://www.framus.de/modules/produkte/produkt.php?submenuID=14172&katID=11065&cl=EN (120 watt.)


Δεν έχω/είχα σκοπό να την πω σε κάποιον απλά να βοηθήσω και να πω την γνώμη μου, τώρα τι να πω αν φάνηκε έτσι σόρρυ απλά δεν ξέρω γιατί αυτή η επίθεση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
17 Απαντήσεις
8428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
67 Απαντήσεις
18023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
18 Απαντήσεις
8708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
10 Απαντήσεις
3854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 17:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:30
από arisgate7
19 Απαντήσεις
6842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
13 Απαντήσεις
5600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 16:10
από zeoy
22 Απαντήσεις
6316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/14, 15:36
από Καθόδιος (φλουτσ)
64 Απαντήσεις
12582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 18:42
από Άχρηστος