Αποστολέας Θέμα: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style  (Αναγνώστηκε 18054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #50 στις: 03/10/14, 16:28 »
Στο tube ολα καλα ακουγονται  ;D

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #51 στις: 03/10/14, 18:25 »
σωστο και αυτο  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #52 στις: 04/10/14, 16:09 »
Θα διαφωνήσω με το φίλτατο Σπύρο. Δεν ακούγονται όλα καλά. Άμεσο παράδειγμα το Pod πιο πάνω (μπλιαχ).
Υποθέτω ωστόσο ότι εννοείτε και οι δύο ότι μπορεί να βγει καλό αποτέλσμα στο youtube αλλά το τι ακούει/αισθάνεται αυτός που παίζει εκείνη τη στιγμή είναι άλλο κεφάλαιο (και πολύ σημαντικό).
Πρέπει να παραδεχτούμε πάντως ότι όσον αφορά το ηχογραφημένο αποτέλεσμα το Axe ακούγεται πάρα πολύ πειστικό στη συγκεκριμένη περίπτωση. Για να γράψεις αντίστοιχο πράμα με τον κλασικό τρόπο θες τουλάχιστον έναν Super Reverb τσιτωμένο και κανα 2 καλά μικρόφωνα.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #53 στις: 04/10/14, 17:52 »
Αν ηξερε να το ρυθμισει καλα, το ιδιο θα ακουγοταν  ;D (αν και η Xt πεταλιερα δεν ειναι το ιδιο καλη με το Xt "νεφρο").
Εχουν περασει ολα απο τα χερια μου.
Εχω ανεβασει στο tube κομματια με το Xt και νομιζαν φιλοι (που ειναι και χρονια στο κουρμπετι) οτι επαζα με τον JCM800.
Mp3 κομπρεσαρισμα και ηχειακια PC, τα κανουν ολα να ακουγονται ιδια.
Μαλιστα μπορει να κανει ενα χειροτερο μηχανημα, να ακουγεται καλυτερο απο ενα καλυτερο, μονο και μονο επειδη δεν εχει γινει σωστη ρυθμιση και ηχογραφηση, στο καλυτερο.
Και μπορω να βρω και παραδειγμα. Να ακουσεις δλδ το podaki καλυτερο απο το axe. Θα ψαξω οταν εχω χρονο να το βαλω.

Αν βαλει κανεις ζωντανα μια strat σε εναν super και βαλει διπλα το axe (και το καθε axe), ακομα και στα καλυτερα full-range wedge μονιτορ, θα παθει πολιτισμικο σοκ με τη διαφορα.
Τα αυτια συνηθιζουν.
Οταν παιξω στους ενισχυτες, πρεπει να περασει ... κανας μηνας, για να μπορεσω να συνηθισω μετα τα simulators κλπ και να μη ξερναω.
Mετα, ακομα κι αν το ξερω οτι δεν εχει καμια σχεση ο ηχος, μου φαινονται μια χαρα και τα sims.

Αν ομως ακουσει καποιος σε studio monitors το real thing ηχογραφημενο, δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τα ηχογραφημενα sims (αρκει να ξερεις να τα ρυθμισεις καλα - και ελαχιστοι ξερουν, γιατι τον απλο λογο οτι δεν εχουν ακουσει το real απο κοντα, για να προσπαθησουν να εξομοιωσουν τον ηχο)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/14, 17:57 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #54 στις: 04/10/14, 18:13 »
Τα αυτια συνηθιζουν.
Οταν παιξω στους ενισχυτες, πρεπει να περασει ... κανας μηνας, για να μπορεσω να συνηθισω μετα τα simulators κλπ και να μη ξερναω.
Mετα, ακομα κι αν το ξερω οτι δεν εχει καμια σχεση ο ηχος, μου φαινονται μια χαρα και τα sims.
ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι έχουν τα πράγματα..

Παραθέτω και εδώ κάτι που έγραψα στο Blackstar ID60 Review:

"
Μετά λοιπόν από ενδελεχή μελέτη και μία πολυήμερη εξερεύνηση των δυνατοτήτων του συγκεκριμένου ενισχυτή, κατέληξα με τους 5 βασικούς μου ήχους, με τον καλύτερο τρόπο που μπορούσα να τους αποδώσω με ότι προσφέρει. Άμεσα μου δημιουργήθηκε η περιέργεια να συγκρίνω τους ήχους αυτούς με τους αντίστοιχους ήχους τους οποίους χρησιμοποιώ με το rig μου που είναι βασισμένο στον Tubemeister 36, με το οποίο έχουμε πάει σε πολλά live και άπειρες πρόβες. Έστησα λοιπόν πλάι το rig αυτό και συνέδεσα τον κάθε ενισχυτή σε ένα από τα δύο ίδια μεγάφωνα (V30) από την custom stereo 2x12 καμπίνα που έχω, για είμαι απολύτως βέβαιος ότι δεν επηρεάζεται το αποτέλεσμα από καμπίνες με διαφορετικές χροιές.

Ξεκίνησα από τον Blackstar περνώντας όλους τους ήχους έναν-έναν και έμεινα πλήρως ικανοποιημένος. Μετά με ένα A/B switcher άλλαξα ενισχυτές.. και θυμήθηκα γιατί υπάρχουν οι λαμπάτοι και γιατί δίνουμε ένα σκασμό λεφτά για να τους έχουμε. Σύγκρινα έναν-έναν ήχο κάνοντας A/B σε πραγματικό χρόνο. Πουθενά δεν υπερίσχυσε ο Blackstar. Ο Tubemeister παρήγαγε έναν ήχο πιο "ευρύ", τα μπάσα ήταν πιο γεμάτα, τα πρίμα πιο κρυστάλλινα, ο ήχος "άνοιγε", σαν να "ανέπνεε" πιο βαθειά. Ναι, όντως ήταν απρόσμενα κοντά ο Blackstar, όμως λυπάμαι close, but no cigar.
"
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #55 στις: 04/10/14, 18:47 »
Blind test
Με τι εχουν γινει οι ηχογραφησεις στο παρακατω mix απο δυο κλιπς ή/και ποσο θα κοστολογουσατε σε χρημα τη διαφορα τους μεσο ακροασης mp3 απο το PC? (Gain ηχοι, οφτοπικ με του θεματος, αλλα αυτα υπηρχαν διαθεσιμα)
https://app.box.com/s/j2nggxlkolr66c8nkgcu
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/14, 18:52 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #56 στις: 07/10/14, 11:53 »
Αν ηξερε να το ρυθμισει καλα, το ιδιο θα ακουγοταν  ;D 



Δεν κατηγορούσα το Pod στο προηγούμενο μηνυμά μου αλλά την ηχογράφηση. Και με Dumble να παίζεις άμα γράφεις με την κάμερα (ή χειρότερα με το κινητό) αηδία θα ακούγεται. Το compression και η αλλοίωση που κάνουνε αυτά τα πράγματα στον ήχο κάνουν τους αλγόριθμους του Youtube να ακούγονται σαν High End.
Και απορώ γιατί πάει να γίνει και τάση σε μια μερίδα κόσμου το να προτιμάνε ηχογραφήσεις από κινητά αντί για μικρόφωνο. Αυτές που ακούς 50% δωμάτιο, 40% το φυσικό ήχο από τις χορδές και 10% τον ήχο του ενισχυτή. Είναι λέει πιο αληθινός ο ήχος ... ::) . Τι άλλο θα ακούσουμε;


Όσο για το τι μπορείς να βγάλεις από amp sims (hardware ή software) θα συμφωνήσω απόλυτα ότι μπορούν να έρθουν τρομακτικά κοντά με το real thing στο ηχογραφημένο αποτέλεσμα*. Προσωπική και απόλυτη προτίμηση (μετά από χρόνια κάψιμο με τα amp sims) το http://www.scuffhamamps.com/product/s-gear. Σπύρο, αν δεν το έχεις δοκιμάσει βάλε το trial και δες το οπωςκαιδήποτε ;D




*Δεν μπαίνω στη διαδικασία του blind test γιατί ξέρω ότι η πιθανότητα να μαντέψω σωστά ή λάθος (ειδικά μέσα σε μίξη και όχι isolated) είναι 50-50. Έχω γράψει στο παρελθόν πράγματα που δε θυμάμαι και δεν ξεχωρίζω πια αν ήταν με ενισχυτή-μικρόφωνο ή in-the-box.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #57 στις: 07/10/14, 12:51 »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #58 στις: 07/10/14, 14:57 »
για ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ BLUES ΗΧΟ (όχι παίξιμο)
Χρειάζεσαι έναν λαμπάτο ενισχυτή. Εχοντας το volume της κιθάρας σου στο τέρμα, δυναμώνεις όσο πάει ο ενισχυτής, μέχρι το σημείο που αρχίζει να «σπάει». Στο σημείο που θα βρεις την παραμόρφωση που σου κάνει σταματάς. Απο κει και πέρα κάνεις ένα «κλικ» πίσω το volume της κιθάρας σου ώστε να καθαρίσει ελάχιστα ο ήχος σου και όταν χρειάζεται να τον επαναφέρεις από την κιθάρα. Κανένα πετάλι, καρφί σε ενισχυτή.

για ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ BLUES ΠΑΙΞΙΜΟ (αφού έχεις φτιάξει τον ήχο)
Δεν είναι το να μάθεις μόνο την πεντατονική και καθάρισες. Πρώτα απο όλα θέλει να έχεις ΠΟΛΛΑ τέτοιου είδους ακούσματα. Να έχεις εμπεδώσει δίσκους και δίσκους της μπλουζ. Μετά τα ακούσματα, να έχεις φέρει το όργανο σε ένα επίπεδο, ώστε να μπορείς να μεταφέρεις και να εκφράζεις τα αισθήματα σου μέσω του οργάνου. Πότε παίζεις κάτι και βασικά πότε ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙΣ (νομίζω το είχε πει ο Μάιλς Ντέιβις και είχε απόλυτο δίκιο).

για ΠΑΙΞΙΜΟ ΣΕ ΣΤΥΛ SRV (και οποιονδήποτε παρεμφερές)

Θέλει ΠΟΛΥ μελέτη ο τρόπος του. Οχι τι παίζει, αλλα πως το παίζει. Το αντιλαμβάνεσαι οταν θα ακούσεις τον ίδιο να παίζει σε ακουστική κιθάρα. Είναι το ίδιο πράγμα, χωρίς ενισχυτή. Αρα δεν είναι τα πεταλια, ούτε οι ενισχυτές πρώτα.

Τώρα. Επειδή η τεχνολογία τρέχει με τρελλούς ρυθμούς, εχουν φτάσει τις προσομειώσεις σε απίστευτα επίπεδα. Πετάλια και software σε φέρνουν εως και στο 100% σε πιστότητα ήχων. Αυτά είναι καλά για κάποιον που θέλει να παίζει στο δωμάτιο του, σε εντάσεις να μην ενοχλεί κανέναν. ΟΚ. Ισως κάπου έρχεται και ικανοποιεί το ΕΓΩ του καθενός μας ότι μπορούμε να έχω μια γεύση απο το στυλ του καθενός αναγνωρισμένου κιθαρίστα (SRV πχ). Επίσης ΟΚ.

Το πραγματικό όμως είναι χιλιόμετρα μακρυά. Θέλει εντάσεις (δυστυχώς), πολυ καλά μελετημένο παίχτη και μια καλή μπάντα να κρατάει πλάτες. Αν δεν νιώθεις τις δονήσεις του ενισχυτή πάνω σου είσαι στα μισά του δρόμου  ;D

Αυτή είναι η γνώμη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/14, 15:00 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #59 στις: 07/10/14, 15:02 »
Να αγιασει ο στομασ'  8)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #60 στις: 07/10/14, 15:12 »
Να αγιασει ο στομασ'  8)


 ;D ;D ;D ;D

Μην το παίζω και έξυπνος, πέρασα και εγώ απ όλα τα στάδιο μέχρι να το πάρω χαμπάρι. Είναι μέρος της τριβής με την μουσική, όπως και να το κάνουμε...
Κλασικά όλοι παλεύαμε να γίνουμε Jimi στην θέση του Jimi εστω και για ένα βράδυ. Πετάλια, ενισχυτές και κόντρα δοκιμές ποιος θα φτάσει πιο κοντά. Δεν γίνεται όμως, ήταν ο τρόπος του. Και μαντολίνο να του έδινες υποθέτω, Jimi παρέμενε.... (όταν κατάφερνε να κουρδίσει  ;D ;D )

https://www.youtube.com/watch?v=o5bGUsT0OV8

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 17:03
από Alx86
20 Απαντήσεις
6860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 02:46
από giannis70
3 Απαντήσεις
2956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/08, 15:56
από parlats
9 Απαντήσεις
4177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 16:56
από Jezus
0 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 11:03
από armagedon
5 Απαντήσεις
2679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 21:42
από armagedon
7 Απαντήσεις
2843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:38
από Johnie Darko
10 Απαντήσεις
4501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 14:29
από Kosthrash
13 Απαντήσεις
4492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/12, 10:58
από vocalizer
4 Απαντήσεις
2594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 15:08
από zeoy