Αποστολέας Θέμα: Solid State για σπίτι  (Αναγνώστηκε 3574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Solid State για σπίτι
« στις: 08/10/10, 00:52 »
Καλησπερίζω το forum :D Έχω ξαναθείξει παρόμοιο θέμα εδώ αλλά: 1) πάει πολύς καιρός και δεν λέει να ξεθάβω αρχαία threads και 2) όπως είπα το θέμα ειναι παρόμοιο με άλλες απορίες. Στο ψητό λοιπόν:

Θέλω έναν ενισχυτή για σπίτι, κατέληξα στο οτι δε θέλω modeling , θέλω απλά έναν solid state με καλό καθαρό κανάλι για να κουμπώσω πάνω 3-4 πεταλάκια, γύρω στα 30-40 watt, με budget μέχρι 300€ , παίζω από metalcore( :-X ) μέχρι post-rock, και για αρχή έχω καταλήξει σε αυτους τους 2:

http://www.dv247.com/guitars/hughes-and-kettner-edition-blue-30dfx-guitar-amp-combo--36065

http://www.dv247.com/guitars/orange-crush-pix-cr35dlx-guitar-amplifier-combo--64020

Αν υπάρχουν κριτικές πάνω σε αυτούς τους δύο ή έχετε να προτείνετε άλλους καλύτερους θα ήμουν ευγνώμων.

P.S: Στο πίσω μέρος του μυαλού μου γυρίζει και η ιδέα ενός μικρού 2κάναλου λαμπάτου αλλά δε ξέρω αν θα βρω κατι ποιοτικό στα <= 300€ + οτι έχω ακούσει πολλά για τη συντήρηση που χρειάζεται ένας λαμπάτος (αλλαγή λαμπας κάθε λίγο κ λιγάκι κτλπ)

Ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Solid State για σπίτι
« Απάντηση #1 στις: 08/10/10, 07:48 »
Aν μιλαμε καθαρα για κουμπωμα πεταλιων επανω και να περνεις την παραμορφωση σου απο αυτα,τοτε σε παραπανω χρηματα θα προτεινα τον Laney LC15. http://www.thomann.de/gr/laney_lc15110.htm

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Solid State για σπίτι
« Απάντηση #2 στις: 08/10/10, 10:11 »
Aν μιλαμε καθαρα για κουμπωμα πεταλιων επανω και να περνεις την παραμορφωση σου απο αυτα,τοτε σε παραπανω χρηματα θα προτεινα τον Laney LC15. http://www.thomann.de/gr/laney_lc15110.htm


Συμφωνώ με την πρόταση του Rosstrobon και πρόκειται για έναν πολύ καλό μικρό λαμπάτο, αν δεν έχεις απαιτήσεις για 12άρι μεγάφωνο.

Παράλληλα..
.. έχω ακούσει πολλά για τη συντήρηση που χρειάζεται ένας λαμπάτος (αλλαγή λαμπας κάθε λίγο κ λιγάκι κτλπ)


..ξέχασε τα αυτά, δεν χρειάζεται αλλαγή λυχνιών κάθε λίγο, θα κάνεις χρόνια να αλλάξεις λάμπες και επιπλέον, η αλλαγή είναι παιγνίδι και δεν κοστίζει ακριβά, άσε που οταν θα έρθει η ώρα, θα γουστάρεις να δοκιμάσεις και κάτι πιο ποιοτικό σε λάμπες για να δεις διαφορά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Solid State για σπίτι
« Απάντηση #3 στις: 08/10/10, 10:32 »
Μιας και βλεπεις και λαμπατους να σου προτεινω και αυτον...
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

Toν εχω και με εχει ικανοποιησει απολυτα... εχει και 12αρι μεγαφωνο....
Εχει και επιλογη για triode-pentode mode για "μειωση" των βαττ και αλλαγη δυναμικων και χροιας...
το καθαρο του ειναι πολυ ωραιο και δινει ηχους σε μεγαλο φασμα μπορω να πω...
το βρωμικο του δεν ειναι για πολυ gain ειναι γενικα Vintage και ειναι ωραιο για crunch ηχους κτλ...
αν λες οτι θελεις να βαλεις πανω τα πεταλια σου αν μπορεις ακουσε τον, πιστευω θα σε καλυψει...

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Solid State για σπίτι
« Απάντηση #4 στις: 08/10/10, 13:19 »
Άρα όλοι μου προτείνετε μικρό λαμπάτο λοιπόν, τους solid state τους ξεχνάμε έτσι? O Βugera μου άρεσε πάρα πολυ διότι πληρεί ό,τι εγώ θέλω απ'οσα μου λέτε. Θα ψάξω στην Αθήνα να τον δοκιμάσω. O Laney φένεται κι αυτός ωραίος αν και λίγο πάνω απ' το budget μου, αυτός όμως έχει master volume ή ξεχωριστό καθαρό κανάλι? Ή όταν θα θέλω να παίζω  δυνατά θα μου παραμορφώνεται ο ήχος και θα χάνω τα καθαρά μου?

Thanks για την γρήγορη ανταπόκριση σας.  :) :up

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Solid State για σπίτι
« Απάντηση #5 στις: 08/10/10, 13:42 »
Μιας και βλεπεις και λαμπατους να σου προτεινω και αυτον...
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

Toν εχω και με εχει ικανοποιησει απολυτα... εχει και 12αρι μεγαφωνο....
Εχει και επιλογη για triode-pentode mode για "μειωση" των βαττ και αλλαγη δυναμικων και χροιας...
το καθαρο του ειναι πολυ ωραιο και δινει ηχους σε μεγαλο φασμα μπορω να πω...
το βρωμικο του δεν ειναι για πολυ gain ειναι γενικα Vintage και ειναι ωραιο για crunch ηχους κτλ...
αν λες οτι θελεις να βαλεις πανω τα πεταλια σου αν μπορεις ακουσε τον, πιστευω θα σε καλυψει...


+1000
Πρόσφατα τον απέκτησα και είμαι 100% ευχαριστημένος. Τώρα βέβαια υπάρχουν και διαφοροι που τον προσπερνάνε λόγω ονόματος Behringer και προϊστορίας της εταιρείας με διάφορα προβληματα. Εγω επιμένω σε όλους να τον ακούσουν πρώτα και μετά να μου πούνε αν σε αυτή την κατηγορία (να μην πω και σε πολύ μεγαλύτερες) μπορούν να βρούν τέτοιον ήχο.

Μια δοκιμή θα σε πείσει....  ;)

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Solid State για σπίτι
« Απάντηση #6 στις: 23/10/10, 23:07 »
Άρα όλοι μου προτείνετε μικρό λαμπάτο λοιπόν, τους solid state τους ξεχνάμε έτσι? O Βugera μου άρεσε πάρα πολυ διότι πληρεί ό,τι εγώ θέλω απ'οσα μου λέτε. Θα ψάξω στην Αθήνα να τον δοκιμάσω. O Laney φένεται κι αυτός ωραίος αν και λίγο πάνω απ' το budget μου, αυτός όμως έχει master volume ή ξεχωριστό καθαρό κανάλι? Ή όταν θα θέλω να παίζω  δυνατά θα μου παραμορφώνεται ο ήχος και θα χάνω τα καθαρά μου?

Thanks για την γρήγορη ανταπόκριση σας.  :) :up

 
 Kοίτα, όλοι οι ενισχυτές παραμορφώνουν το σήμα οταν φτάνουν κοντά στα όριά τους σε ισχύ. Και οι SS κι οι tube παραμορφώνουν τα καθαρά σε υψηλή ενταση. Όσο περισσότερα watt μπορεί να διαχειριστεί ο ενισχυτής τόσο λιγότερο θα παραμορφώνει σε υψηλή ένταση (για το χώρο σου πάντα). Η διαφορά είναι ότι οι λαμπάτοι παραμορφώνουν ωραία και παράγουν καλές αρμονικές για το ανθρώπινο αυτί.
 Αν θέλεις καθαρά σε μεγάλη ένταση, πρέπει να πάρεις όσο περισσότερων watt λαμπάτο για το μπάτζετ σου. Τα 20-30W είναι υπέραρκετά για σπίτι, πρόβα και μικρό live και παραμορφώνουν σε μεγαλύτερες εντάσεις από τους 5-15W ενισχυτές. Τα 20W λάμπας είναι βέβαια πολύ δυνατότερα σε dB από τα 20W SS στα αυτιά μας.
 Ο bugera V22 είναι value 4 money που λέμε και καλύπτει ηχητικά. Κάποια στιγμή μετά από χιλιάδες ώρες παιξίματος θα χρειαστεί λυχνίες αλλά δεν είναι κάτι δύσκολο ούτε κάτι που κοστίζει πολλά. Θα μπορείς μόνος σου να τις αλλάξεις με τη βοήθεια του φόρουμ εδώ και του manual. Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι μήπως ο ενισχυτής έχει κάποιο ελαττωματάκι όταν τον πάρεις (π.χ. καμμένο ledάκι). Οι bugera εμφανίζουν ελάχιστες φορές κάτι τέτοιο αλλά έχεις πάντοτε εγγύηση και άρα θα είσαι καλυμένος για service κλπ.
 
Πάντως, αν θέλεις Solid State ενισχυτή για να μην μπλέκεις με λυχνίες, να έχεις μεγάλη ισχύ και στα καθαρά και για χρήση με πεταλιέρες, σε live κλπ, τότε δες και ένα νέο μοντέλο που έχει και 2Χ12" ιντσών μεγάφωνα Celestion 70-80 σε χαμηλή τιμή:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga212r_02.htm

Kαλές αγορές!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/10, 23:11 από Sottos »

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Solid State για σπίτι
« Απάντηση #7 στις: 25/10/10, 17:00 »
+100 για bugera V22

Εναλλακτικά αν σε παίρνει να ανεβεις ένα κατοστάρικο στο μπάτζετ σου προτείνω να δεις και αυτόν.
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_edition_tube_25th_anniversary.htm

Πολύ καλό καθαρό και αρκετά ωμο rock sounding βρώμικο κανάλι με πολύ καλό ήχο και ωραίο βάθος.
Και αρκετά δυνατός.......και με μόλις 18,5 κιλά.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Solid State για σπίτι
« Απάντηση #8 στις: 25/10/10, 20:09 »
Αν και διαφορετικος απο τον Bugera ο Kettner εχει ενα απο τα καλυτερα για το γουστο μου rock καναλια σε μικρο ενισχυτη και παιζει μεν δυνατα (δλδ δε βγαινει 100% χαμηλα ο ηχος αυτος) αλλα, για να το θεσω πρακτικα, απο προβα εως live εχεις ευκολα τον ιδιο ηχο χωρις sweet spot ιδιαιτερα. Η τιμη ειναι φοβερη. Αλλα! Στα καποια ευρω ακομη παραπανω, στο ιδιο θεμα θα κοιτουσα τον hughes and kettner statesman dual EL84, η ακομη και τον Peavey classic 30. Ξεφυγαμε στο budget?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Solid State για σπίτι
« Απάντηση #9 στις: 25/10/10, 20:10 »
Ρε συ alexisonfire, ξερεις απο που πηρε το ονομα της η ομωνυμη μπαντα? (Υποθετω οτι τους ακους). Χε χε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 01:20
από Jezus
5 Απαντήσεις
3348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 19:24
από lavigne
19 Απαντήσεις
6640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 20:48
από tech21man
17 Απαντήσεις
6605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:55
από noe13
6 Απαντήσεις
3028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 16:25
από Jezus
56 Απαντήσεις
15205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 03:34
από PetrosHM
Solid state για Live

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 » Ενισχυτές

31 Απαντήσεις
9035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 01:31
από nikolas32
2 Απαντήσεις
3228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/13, 14:45
από Sandman1_1
27 Απαντήσεις
11786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/14, 21:24
από Kosthrash
2 Απαντήσεις
2657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/17, 18:12
από Left hander