Αποστολέας Θέμα: ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ Supernatural Ambient Reverb  (Αναγνώστηκε 3634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 
Kαλημέρα...
 
 Θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πράγματα σχετικά με το πετάλι αυτό σε περίπτωση που κάποιος άλλος συμφορουμίτης έχει σχετική πείρα...
 
 α) Αλλάζοντας το είδος του Reverb από το ένα mode στο άλλο (πχ: από shimmer στο supernova ή στο pherb) το σήμα μου διακόπτεται για ένα δευτερόλεπτο μέχρι το νέο εφέ να τεθεί σε λειτουργία... Κατά καιρούς  είχα διάφορα πετάλια (αναλογικά και ψηφιακά) τα οποία δεν παρουσίαζαν αυτό το “feature”.  Είναι κατασκευαστικό ελάττωμα ή έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του πεταλιού;


β) Υπάρχουν 2 είδη του συγκεκριμένου μοντέλου… ένα made in usa και ένα άλλο το made in China (ή PRC για πιο political correct καταστάσεις)… τα πρώτα labeled hardwire ενώ τα δεύτερα dgitech…  υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ;;;

Αυτά

Cheers !!!!
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ Supernatural Ambient Reverb
« Απάντηση #1 στις: 05/08/14, 12:54 »
  α) Αλλάζοντας το είδος του Reverb από το ένα mode στο άλλο (πχ: από shimmer στο supernova ή στο pherb) το σήμα μου διακόπτεται για ένα δευτερόλεπτο μέχρι το νέο εφέ να τεθεί σε λειτουργία... Κατά καιρούς  είχα διάφορα πετάλια (αναλογικά και ψηφιακά) τα οποία δεν παρουσίαζαν αυτό το “feature”.  Είναι κατασκευαστικό ελάττωμα ή έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του πεταλιού;
Το δικό μου κάνει το ίδιο, δεν είναι ελλάτωμα, απλά φορτώνει τον νέο αλγόριθμο στο σύστημα. Σαφώς δεν νοείται να το κάνεις ενώ παίζεις, πρέπει να έχεις επιλέξει πριν αρχίσεις το παρόν τραγούδι και πρέπει να σταματήσεις να παίζεις και να σκύψεις να αλλάξεις αλγόριθμο, δεν είναι πρακτικό για live.

β) Υπάρχουν 2 είδη του συγκεκριμένου μοντέλου… ένα made in usa και ένα άλλο το made in China (ή PRC για πιο political correct καταστάσεις)… τα πρώτα labeled hardwire ενώ τα δεύτερα dgitech…  υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ;;;
Ξέρω ότι είναι special edition από το PGS, από εκεί πήρα το δικό μου, δεν ξέρω για τα κινέζικα, αλλά ΔΕΝ θα το διακινδύνευα, όχι από κατασκευαστική πλευράς, αυτή αντιγράφεται εύκολα, αλλά από πλευράς καθαρά αλγόριθμου που σίγουρα δεν θα είναι ο αυθεντικός..

ΟΜΩΣ γράφουν στην PGS:
The first run of the Hardwire Supernatural was made in U.S.A. and has a "Hardwire" stamp on the footswitch. This is the version seen in the product demos. Current units are stamped with "Digitech", as pictured in the product photos, and are no longer made in U.S.A.

Οπότε φαίνεται να είναι το ίδιο πετάλι αν είναι αυτό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ Supernatural Ambient Reverb
« Απάντηση #2 στις: 05/08/14, 13:15 »
 Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...
 
 Δυστυχώς ήταν δώρο και ναι το δικό μου είναι Κινέζικο, το οποίο αγοράστηκε από ελληνικό κατάστημα (το οποίο βέβαια στο site του έχει το Hardwire και όχι το Digitech… πολύ κοντά στην τιμή όμως του Αμερικάνικου  ::) ).
 
 Υποθέτω  πώς θα έπρεπε κάπου να αναφέρεται αυτή η ιδιαιτερότητα καθώς το καθιστά δύσκολο πετάλι σε ένα live… Βέβαια το χρησιμοποιώ σε μπάσο το οποίο σκοτώνει το shimmer mode (στην κιθάρα όμως αυτά τα octave shifts είναι υπέροχα, στο μπάσο ακούγονται κάπως off-key  :-\ ).


Anyways ήρθε να καλύψει μια ανάγκη για reverb αλλά μάλλον δεν θα αποφύγω το Cathedral από EHX…


Oh well...

 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ Supernatural Ambient Reverb
« Απάντηση #3 στις: 05/08/14, 13:32 »
Anyways ήρθε να καλύψει μια ανάγκη για reverb αλλά μάλλον δεν θα αποφύγω το Cathedral από EHX…
Ναι, έχεις δίκιο, ενώ είναι καταπληκτικό, δεν είναι το all round reverb πετάλι που χρειάζεται να έχεις ούτως ή άλλως, είναι για το παραπάνω.. οπότε ναι, πάρε το Cathedral, το δε συγκεκριμένο είναι απίθανο!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 14:30
από profsokin
3 Απαντήσεις
2501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 15:13
από stratocasteros
9 Απαντήσεις
2939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 20:39
από freemind
18 Απαντήσεις
8389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/14, 09:58
από pipokas99
3 Απαντήσεις
2790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 23:44
από Μelexdy
3 Απαντήσεις
3107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/12, 10:58
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
9 Απαντήσεις
2977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/12, 19:26
από DeniaHD
14 Απαντήσεις
17971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/12, 00:27
από foulis
0 Απαντήσεις
2022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 00:00
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/14, 18:19
από Stel Andre