Αποστολέας Θέμα: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????  (Αναγνώστηκε 5908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« στις: 27/11/13, 16:56 »
Καλησπερα, έχω ακούσει πολλές φορές ότι ο silver jubilee 2555 είναι ο καλύτερος που έχει βγάλει η εταιρια μέχρι τώρα, ότι έχει τον αυθεντικό ηχο της Marshall κτλ.Θέλω να μάθω, αξίζει κατά την γνώμη σας η αγορά του???

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #1 στις: 27/11/13, 17:35 »
Προσωπικά είναι ο αγαπιμένος μου

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #2 στις: 28/11/13, 13:26 »
Αυτό το "αυθεντικό ήχο Marshall" δεν το καταλαβαίνω ::)

Δλδ οι άλλοι Marshall έχουν imitation-μαϊμού ηχο  ???

Όπως και να έχει δεν έχω άποψη για τον συγκεκριμένο ενισχυτή οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα πέρα από το άκου τον και αποφάσισε ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #3 στις: 28/11/13, 13:32 »
Αυτό που λέει ο kkmspm...τι ακριβώς εννοείς με το αν "αξίζει" η αγορά του?

Ειδικά αφού έχεις ακούσει πως είναι ο καλύτερος που έχει βγάλει η εταιρεία...ε δε μπορεί!! Κάτι θα κάνει καλό! ;D

Από εκεί και πέρα μπαίνουμε στο υποκειμενικό μέρος της ιστορίας...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #4 στις: 28/11/13, 14:29 »
Noμίζω ότι το ερώτημα δεν μπορεί να απαντηθεί αν δεν δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες.

Κατ' αρχήν (και συγγνώμη αν ακούγεται περίεργο), είσαι βέβαιος ότι αυτός είναι πράγματι ο ήχος που ψάχνεις;

Δεύτερον, για ποιά χρήση προορίζεις τον ενισχυτή; Γιατί αν σκοπεύεις να παίζεις κυρίως (ή αποκλειστικά) στο σπίτι, εγώ θα έλεγα ότι ένας ενισχυτής 50W είναι πλεονασμός και μάλλον δεν αξίζει.

Τρίτον, γνωρίζεις ότι πρόκειται για παλιό μοντέλο το οποίο δεν μπορείς να βρεις στα καταστήματα; Θα πρέπει να ψάξεις για μεταχειρισμένο, με ότι συνεπάγεται κάτι τέτοιο.

Tέταρτον και ίσως σημαντικότερο, ξέρεις σε τι τιμή πωλείται ο συγκεκριμένος ενισχυτής, ακόμα και μεταχειρισμένος; Προσωπικά δεν έχω ιδέα, αλλά υποψιάζομαι ότι μάλλον μιλάμε για τετραψήφια νούμερα. Φτάνει ο προϋπολογισμός σου σε τέτοια ποσά;

Προσωπικά θεωρώ πολύ πιθανό να βρεις με αρκετά λιγότερα λεφτά έναν ενισχυτή που να σού δίνει τον Marshall ήχο, και τον οποίο θα μπορείς να αγοράσεις καινούργιο σε κάποιο κατάστημα, με εγγύηση και όλα τα σχετικά. Και αυτό θα έψαχνα αν ήμουν στη θέση σου. Αν πάλι για κάποιο λόγο είσαι απόλυτα σίγουρος ότι θέλεις ακριβώς το συγκεκριμένο μοντέλο, τότε ό,τι και να σού πούμε δεν έχει καμία σημασία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nikos_B

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #5 στις: 28/11/13, 21:19 »
Φίλε, μη σε προβληματίζει το αξίζει δεν αξίζει. Αξίζει με τα χίλια, αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ. Και αν τον βρεις...σύμφωνα με το "The Official Vintage Guitar Magazine Price Guide 2012" για το κεφάλι σε κατάσταση excellent (προσοχη όχι mint) θα ματώσεις: 2000-2500$, ενώ για τον 2554 1χ12 combo 1800-2200$. Και συτά βέβαια στην Αμερική.....


Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #6 στις: 28/11/13, 21:33 »
Αυτό που λέει ο kkmspm...τι ακριβώς εννοείς με το αν "αξίζει" η αγορά του?
Εννοώ αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για το αποτέλεσμα του, ή είναι πεταμένα λεφτά???

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #7 στις: 28/11/13, 21:39 »
Όπως σου λένε και τα παιδιά...πρόκειται για ένα ξακουστό και διάσημο Vintage μηχάνημα...οπότε προφανώς δεν μιλάμε για πραγματική "αντικειμενική" αξία πλέον...

Τώρα, όσον αφορά τον ήχο, πρέπει να τον ακούσεις και να κρίνεις.

Αλλά πως προέκυψε η απορία?
Υπάρχει πιθανότητα να τον αγοράσεις?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #8 στις: 28/11/13, 21:47 »
Ενας φιλος τον ειχε παρει με 650 ευρω ευκαιριες παντα υπαρχουν. Προσοχη, δεν παιζει ευκολα χαμηλα (εως καθολου). Για μενα δεν ειναι ο ηχος "marshall" 100%, ειναι λιγακι πιο σκοτεινος αλλα πιο καλος για lead (συμφωνα και με τον κατοχο του που τον ξεζουμισε σε ποικιλλες περιπτωσεις).

Ο athan g, επι χρονια με axe-fx, kemper, mesa, egnater και δε συμμαζευεται, το μονο που δεν πουλαει ειναι ο jubilee του.

Υποψην οτι ειναι ο ορισμος της μη ευελιξιας απο τα ανυπαρκτα καναλια μεχρι τη loop που ειναι πριν τα bass mid treble ρυθμιστικα. One trick pony, πολυ καλο trick.

Θεωρητικα παντα μπορεις να ερθεις αρκετα κοντα με τον JCM 900 mk III (τον μονοκαναλο με τα δυο master και τα led clipping) λενε. Ψαξτο, ειναι πολυ φτηνοι αυτοι (μετεπειτα βγηκαν, κατι πρεπει να τραβηξαν).

Υπαρχουν στο εξωτερικο και κλωνοι jubilee με κοντα 1000ρικο. Απο καλα υλικα.

Επισης υπαρχουν αρκετες εκδοσεις κυκλωματος και δεν αρεσουν ολες το ιδιο και επηρεαζει την αξια του. Γενικα κανε μια τρελλη ερευνα αν θες να επενδυσεις. Σαν σπανιο μοντελλο παντως αξιζει και σαν επενδυση!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/13, 01:00 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #9 στις: 29/11/13, 00:35 »
Και μολις γυρισα απο jam αρισμα με ενα 50ρη JCM 800 vintage μονοκαναλο με orange 4x12 με greenbacks, original του 1970 κατι. Νομιζω οτι μαρεσει, πολυ καλυτερα χα χα. Ωστοσο...τι ενταση. Και βγαζει και θελει για να ακουστει καλα... Αν εχεις χωραφι να το σκας βρες ενα τετοιο!!!



Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #10 στις: 01/12/13, 13:27 »
Κατ' αρχήν (και συγγνώμη αν ακούγεται περίεργο), είσαι βέβαιος ότι αυτός είναι πράγματι ο ήχος που ψάχνεις;
Γιατί οχι???

Συγχώνευση μηνυμάτων: 01/12/13, 17:50
Ενας φιλος τον ειχε παρει με 650 ευρω ευκαιριες παντα υπαρχουν.
Τζάμπα το πήρε!!! :o :o :o

Συγχώνευση μηνυμάτων: 01/12/13, 17:50
Προσοχη, δεν παιζει ευκολα χαμηλα (εως καθολου).
Δηλαδη???




« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/13, 17:50 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #11 στις: 01/12/13, 13:44 »
Προσοχη, δεν παιζει ευκολα χαμηλα (εως καθολου).
Δηλαδη???
Και μόνο απο αυτή την ερώτηση φαίνεται ότι καλό θα είναι να αποφύγεις τέτοιους ενισχυτές προς το παρόν και να το ψάξεις λίγο παραπάνω.. Πρόσεξε, δε σου το παίζω έξυπνος, απλά επισημαίνω κι εγώ ότι μάλλον δεν ξέρεις περι τίνος πρόκειται και πρέπει να σκεφτείς τις πραγματικές σου ανάγκες...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #12 στις: 01/12/13, 13:57 »
Προσοχη, δεν παιζει ευκολα χαμηλα (εως καθολου).
Δηλαδη???
Και μόνο απο αυτή την ερώτηση φαίνεται ότι καλό θα είναι να αποφύγεις τέτοιους ενισχυτές προς το παρόν και να το ψάξεις λίγο παραπάνω.. Πρόσεξε, δε σου το παίζω έξυπνος, απλά επισημαίνω κι εγώ ότι μάλλον δεν ξέρεις περι τίνος πρόκειται και πρέπει να σκεφτείς τις πραγματικές σου ανάγκες...
Οχι εντάξει, το έψαξα, κατάλαβα τι εννοεί... ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #13 στις: 01/12/13, 14:21 »
Κατ' αρχήν (και συγγνώμη αν ακούγεται περίεργο), είσαι βέβαιος ότι αυτός είναι πράγματι ο ήχος που ψάχνεις;
Γιατί οχι???

Tι εννοείς "γιατί όχι"; Ρωτάω απλά αν είσαι σίγουρος ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής θα σού δώσει τον ήχο που θέλεις ή απλά το σκέφτεσαι επειδή διαβάζεις κριτικές που λένε ότι είναι "ο καλύτερος που έχει βγάλει η εταιρία". Μια τέτοια άποψη είναι εξ ορισμού υποκειμενική. Ακόμα κι αν συμφωνεί η πλειοψηφία με κάτι τέτοιο, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο ενισχυτής θα σού αρέσει, ούτε ότι πρέπει να σού αρέσει. Αγοράζεις μουσικά όργανα για να καλύψεις τις δικές σου ανάγκες και σύμφωνα με τα δικά σου γούστα, όχι κατόπιν δημοψηφίσματος για να δεις τι αρέσει σε άλλους...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #14 στις: 01/12/13, 15:33 »
Ακόμα κι αν συμφωνεί η πλειοψηφία με κάτι τέτοιο, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο ενισχυτής θα σού αρέσει, ούτε ότι πρέπει να σού αρέσει. Αγοράζεις μουσικά όργανα για να καλύψεις τις δικές σου ανάγκες και σύμφωνα με τα δικά σου γούστα, όχι κατόπιν δημοψηφίσματος για να δεις τι αρέσει σε άλλους...
Σωστά λόγια, που δυστυχώς αυτοί στους οποίους είναι πιο χρήσιμα, συνήθως δεν έχουν την σύνεση να τα ακούσουν..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #15 στις: 01/12/13, 16:39 »
Με το γιατί όχι, εννοώ μήπως παίζει τίποτα περίεργο με τον ενισχυτή, εντάξει πιστεύω πως μου κάνει (δεν το δενω και κόμπο) αλλά θα ήθελα πολύ να τον δοκιμάσω για να σιγουρευτώ... :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #16 στις: 01/12/13, 16:46 »
Με το γιατί όχι, εννοώ μήπως παίζει τίποτα περίεργο με τον ενισχυτή, εντάξει πιστεύω πως μου κάνει (δεν το δενω και κόμπο) αλλά θα ήθελα πολύ να τον δοκιμάσω για να σιγουρευτώ... :)

Aυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι φαίνεσαι να έχεις "κολλήσει" σε έναν vintage ενισχυτή που δεν κυκλοφορεί πλέον και είναι πολύ ακριβός, χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα για τον ήχο που βγάζει. Δεν παίζει τίποτα περίεργο με τον ενισχυτή. Απλά έχει τη δική του ηχητική ταυτότητα, η οποία μπορεί να είναι λίγο ή πολύ διαφορετική από ένα παρόμοιο μοντέλο. Αν δεν ξέρεις ποια είναι αυτή, δεν μπορείς να πεις αν σού κάνει ή όχι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #17 στις: 01/12/13, 16:50 »
Δεν έχεις απαντήσει ακόμα στο βασικότερο... Για ποιά χρήση προορίζεται ο ενισχυτής μετά την αγορά του; Και όχι, τίποτα περίεργο δεν παίζει, απλά γίνεται μια προσπάθεια κατανόησης των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ σου αναγκών για να μη βρεθείς με ένα πανάκριβο κεφάλι που απλά θα το ξεσκονίζεις...Εάν φυσικά το βρείς! Γιατί ως γνωστόν, τα κεφάλια (όλων των ειδών) πρέπει να τα λειτουργούμε πού και πού και να μην τα έχουμε διακοσμητικά...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #18 στις: 01/12/13, 18:13 »
Κυρίως για το σπίτι, απλά τον άκουσα στο YouTube και μου άρεσε ο ήχος του...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει????
« Απάντηση #19 στις: 01/12/13, 18:28 »
Η επιλογή ενός ακριβού λαμπάτου θηρίου για χρήση αποκλειστικά στο σπίτι μου θυμίζει αυτό..

Αν κατανοείς όλα τα μειονεκτήματα μιας τέτοιας επιλογής (μεγάλο κόστος, δυσκολία εύρεσης, ρίσκο αγοράς χωρίς δοκιμή, ακατάλληλος για χρήση σε σπίτι) και δεν σε αποθαρρύνουν γιατί ζείς για τη στιγμή που θα χτυπήσεις την πρώτη λα, εγώ μαζί σου!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/13, 18:41 από atav »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 21:00
από sokob
56 Απαντήσεις
19454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 09:51
από faser
19 Απαντήσεις
7862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
6 Απαντήσεις
2621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 23:04
από armagedon
12 Απαντήσεις
11342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 11:16
από Korgy
5 Απαντήσεις
3541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/12, 18:18
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/12, 22:09
από Guratza
0 Απαντήσεις
1891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/13, 20:28
από Dj Lou
11 Απαντήσεις
4906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/14, 18:21
από tech21man
0 Απαντήσεις
3645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/20, 13:32
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)