Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 705095 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τοπικά που και πως μπορώ να φτιάξω; ;D

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
ρε παιδια πεστε μου...πραγματικα...γιατι banzai?το πιο απλο....carbon film αντιστασεις....
8λεπτα στο banzai η μια...5λεπτα η δεκαδα απο mar!και χωρις μεταφορικα...και μην μου πειτε για καλυτερη ποιοτητα υλικα γιατι δεν βλεπω να υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα... :)
για καποια πραγματα οπως λυχνιες ή carbon comp αντιστασεις δεν μπορω να μιλησω...τοτε +1 αν και δεν εχω σκοπο να χρησιμοποιησω ο ιδιος...ριξτε μια ματια εδω...
http://www.geofex.com/article_folders/carbon_comp/carboncomp.htm

τοπικα στον τοπο σου!σπιτακι! :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ρε παιδια πεστε μου...πραγματικα...γιατι banzai?
Γιατί τα κυκλώματα δεν είναι μόνο αντιστάσεις..
Τα 2/3 από τα υλικά που χρειάζομαι συνήθως για τις δικές μου κατασκευές, δεν βρίσκονται εδώ, είναι απλό.
Προσωπικά προτιμώ το Banzai γιατί παραγγέλνω μαζεμένα όλα τα υλικά που θέλω, στην μάρκα και το είδος που θέλω και ξενιάζω.
Κάποιος άλλος που έχει χρόνο να ψάχνει  στα τοπικά μαγαζιά ένα-ένα τα εξαρτήματα, μήπως και βρεί αυτό που θέλει, μπορεί να το κάνει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
filaraki ego agorasa ta ilika kai  mou vgikan 30 eyro kai to ekana kai de doulevei !!
gt etsi ?

ρε φιλαράκι, περιμένεις να δουλεύει με 30€ ; Η Boss χαζή είναι και τα έχει 60€;

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Έπειτα είδα αυτά http://www.madbeanpedals.com/projects/index.html


Από τον συγκεκριμένο τυπά αγόρασα 2 πλακέτες:
το Aquaboy (με αφορμή ένα θέμα που είχε ανοίξει ο ibanezbass σ'ένα ξένο φόρουμ!) το οποίο φαίνεται να θέλει πολύ εμπειρία να φτιάξεις μόνος σου σε πλακέτα ή σε perfboard,
και το BBPreamp επειδή βαριόμουν να το περάσω σε veroboard και λέω ευκαιρία να κάνω λίγη απόσβεση στα μεταφορικά!

Φαίνονται πολύ καλή ποιότητα και πιστεύω σε καλή τιμή όμως εάν θέλεις να φτιάξεις κάτι απλό όπως κάνα boosterάκι ή κάνα fuzz δε χρειάζεται να αγοράσεις. Ο τυπάς σου έχει έτοιμο σχέδιο και λίστα με υλικά.

filaraki ego agorasa ta ilika kai  mou vgikan 30 eyro kai to ekana kai de doulevei !!
gt etsi ?


ρε φιλαράκι, περιμένεις να δουλεύει με 30€ ; Η Boss χαζή είναι και τα έχει 60€;

Χαχαχααχααχαχαχαχαα!!!!

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
      φούσκωσαν τα χρώματα και στα τρία πεταλάκια και έξυσα τα χρώματα. Δεν   ξέρω τι φταίει ρε γμτ. Τα παράτησα τα βαψίματα, δεν μου κάθονται  :(
     

     
    Για το βάψιμο των πεταλιών ας είναι και μούφα η μάρκα του χρώματος, αρκεί να κάνει για   μέταλλο. Εγώ χρησιμοποίησα τα παρακάτω ακρυλικά   χρώματα και κάνανε μια χαρά τη δουλειά. Δεξιά είναι ακρυλικά σπρέυ:   μαύρο, αστάρι και βερνίκι, τα βρίσκεις σε οποιδήποτε χρωματοπωλείο, 3 με   4 ευρώ το ένα, και θα σου κρατήσουν να βάψεις αρκετά κουτιά. Αριστερά   είναι βαφές αυτοκινήτων τις οποίες έβαλα με ρίσκο μήπως δεν είναι   συμβατές με τα σπρέυ, αλλά τελικά δεν παρουσίασαν πρόβλημα.
     
     
      Επίσης χρησιμοποίησα και αυτά (στο Booster αλλά και σε άλλα), επίσης   ακρυλικά και κάνουν για μέταλλο, ξύλο, και δε συμμαζεύεται, τα οποία   πήρα από   μαγαζί που πουλάει χρώματα για ζωγραφική και τέτοια, διότι μόνο εκέι   βρήκα σε μικρές ποσότητες (45ml). 3 με 4 ευρώ το ένα πάλι, ξέρω ότι δε   συμφέρει   όμως στα κοινά χρωματοπωλεία συνήθως τα πουλάνε με το κιλό.
     
     
      Τα παραπάνω χρώματα και στις δύο φωτογραφίες και που τα ανακάτεψα όλα μεταξύ τους δεν παρουσίασαν κανένα πρόβλημα.
   
    Όσο για τεχνικές και τρόπους να βάψετε δε χρειάζεται να πω τίποτα καθώς ο Dragonfly
 
έχει κατατοπιστικότατα tutorials στη γκαλερί.
 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ακριβώς με το ίδιο ακρυλικό σπρέυ φινιρίσματος έχω περάσει όλα τα πετάλια που παρουσίασα στο:
Review DIY Pedal KITs 2009-10


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
thanks παίδες, τώρα πείσμωσα. Θα τα βάψω θέλοντας και μη.  :D

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
thanks παίδες, τώρα πείσμωσα. Θα τα βάψω θέλοντας και μη.  :D
Ωραίος! Περιμένουμε φωτογραφίες!
 
adr1ane να σε ρωτήσω κάτι? Σε όλα εκτός 2 πεταλιών έχεις βάλει decals. Το phaser και το flanger όμως τα έχεις βάψει με μπογιές. Τα λευκά γράμματα πάνω στα phaser/flanger πως τα έβαλες??

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
[adr1ane να σε ρωτήσω κάτι? Σε όλα εκτός 2 πεταλιών έχεις βάλει decals. Το phaser και το flanger όμως τα έχεις βάψει με μπογιές. Τα λευκά γράμματα πάνω στα phaser/flanger πως τα έβαλες??
XA!!!.... σιγά μην στο δώσω τόσο εύκολα...  :-P
ΘΑ ΠΛΕΡΩΣΗΣ ΝΕΟΣ..ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΑ!...  :roll
..κάτσε να σκεφτώ τι κυκλώματα έχω για ποστάρισμα που θέλουν πολλή δουλειά!.. Χμμ...μμ..
billonious τι χρειαζόμαστε??..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Έφτιαξα 2 ωραιότατα layouts από 2 γνωστά κλασσικά πετάλια, το ένα εκ των οποίων έκανα σήμερα το πρωί verified!
Είχα σκοπό να τα βγάλω έτσι κι αλλιώς όταν τα τελείωνα αλλά άμα θέλεις μπορώ να τα βγάλω και από αύριο.
Ή άμα θάλετε προτίνετέ μου κάτι και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έλα που είσαι ωραίος τύπος, και με έχεις βοηθήσει και πολύ ήδη, τι να κάνω..  :up
Λοιπόν να το πάρει το ποτάμι:
Είναι ΠΑΝΩ από την μπογιά (αφού στεγνώσει) και ΚΑΤΩ από το ακρυλικό βερνίκι...
..(όταν το δείς, θα χτυπάς το κεφάλι σου με το πόσο απλό είναι ..)
..αυτό: http://www.fredaldous.co.uk/product_130941646.htm
(εγώ είχα από παλιά άλλης μάρκας αλλά είναι το ίδιο concept)

PS: Δες και τα original:
http://www.letraset.com/shopcontent.asp?type=info-transfers
http://www.letraset.com/InformationPages/PRODUCT/RDL-Chart-Lrg.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/11, 00:14 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Έλα που είσαι ωραίος τύπος

Ο νεός έιν' ωραίος!  8)
 
όταν το δείς, θα χτυπάς το κεφάλι σου με το πόσο απλό είναι

Πράγματι!  :wall
Ενδιαφέρον! Έχει και αρκετές γραμματοσειρές και διάφορα μεγέθη και με λίγη προσπάθεια θα μπορεί κάποιος να βγάλει φοβερό αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ!
 
Λοιπόν, όπως έλεγα σήμερα το πρωί δοκίμασα με επιτυχία τον κλασσικό κομπρέσορα Orange Squeezer και μόλις ολοκληρωθεί αυτό, σειρά έχει το Dallas Rangemaster με δικόπτη να διαλέγει Treble ή Mid Boost.
Ή μπορούμε να προχωρήσουμε και σε κάτι πιο πολύπλοκο... προτίνετε και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
κάτι σε distortion με fets/mosfets, σαν το BSIAB ή το Dr Boogie ή το Zvex BoxofRock

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
κάτι σε distortion με fets/mosfets, σαν το BSIAB ή το Dr Boogie ή το Zvex BoxofRock

Καλή φάση μου ακούγεται οποιοδήποτε απ'τα 3. Σε distortion επίσης θα μπορούσαμε να δούμε και το Riot. Επίσης και ένα overdrive που μου'χει κινήσει το ενδιαφέρον είναι το Les Lius.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
.. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα πρεπει να βαλω και αντιστασεις στα LED γιατι δεν ειδα να εχουμε στο κυκλωμα, οπως καναμε με το overdrive.

Μπά όχι, πάρε τάση από την R3 (a18) όπως και για το LED του Grit και κάνε την καλωδίωση της πλευράς του LED στο DPDT για το Bass, ίδια όπως η δεξιά πλευρά του Grit On/Off στο διάγραμμα, απλά με ακόμα ένα LED.
Aν δεν το καταλαβαίνεις, γράψε μου να το ποστάρω.
Τελικα θα χρειαστω βοηθεια . Εχω το ιδιο προβλημα με τα led ακομη και μετα την αλλαγη των διακοπτων. Αναβω τον ενισχυτη, αναβει το μπλε led. Ανοιγω το gain ,αναβει το κοκκινο led, αλλα σβηνει το μπλε! Και θα ηθελα να μου παραθεσεις πως να συνδεσω το led για το boost. Την μια ακρη του την εχω συνδεσει στο a18 και την αλλη στον πανω δεξιο ακροδεκτη του διακοπτη οπως του grid, αλλα δεν αναβει...Θελει και καπου αλλου να συνδεθει ή επειδη εχω αλλα δυο καλωδια πανω στην a18 να μην εχει κολλησει σωστα; Να σημειωσω οτι το κολλησα απο την κατω πλευρα κατευθειαν γιατι δεν χωρουσε απο πανω στην τρυπα και αυτο το καλωδιο...
Πες μου το τελευταιο και θα διπλοτσεκαρω για το παραδοξο με τα led μηπως μου διαφευγει καποιο καλωδιο...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/11, 22:40 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αναβω τον ενισχυτη, αναβει το μπλε led. Ανοιγω το gain ,αναβει το κοκκινο led, αλλα σβηνει το μπλε! Και θα ηθελα να μου παραθεσεις πως να συνδεσω το led για το boost.

Δεδομμένου ότι είναι σωστά καλωδιωμένα τα LED, μπορεί να συμβαίνει αυτό εάν το ένα είναι low current και το άλλο normal ή ultrabright, επειδή είναι πάνω στην ίδια αντίσταση και το ένα μπορεί να δημιουργεί πολύ πτώση τάσης για το άλλο.

Όπως και να έχει, καλύτερα κάνε το ακόλουθο, που έχει ξεχωριστές αντιστάσεις για όλα τα LED, και παράλληλα υλοποιεί και το Boost switch με το LED που ήθελες:


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστω πολυ. Θελει να παρω τις αντιστασεις και να το δοκιμασω. Επισης να ρωτησω , στο διακοπτη του boost πειραζει να εχω βαλει αλλιως τα καλωδια; Δηλαδη τα αριστερα ->δεξια οπως του grid; Δεν νομιζω να παιζει ρολο ε;
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/11, 13:49 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ευχαριστω πολυ. Θελει να παρω τις αντιστασεις και να το δοκιμασω. Επισης να ρωτησω , στο διακοπτη του boost πειραζει να εχω βαλει αλλιως τα καλωδια; Δηλαδη τα αριστερα ->δεξια οπως του grid; Δεν νομιζω να παιζει ρολο ε;
Όχι, κανένα πρόβλημα στο δεξιά-αριστερά, είναι το ίδιο..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειχα μια αντισταση και εφτιαξα το ενα led. Και φυσικα δουλευει. Να σαι καλα .
Μενει να αλλαξω την καλωδιωση στο κοκκινο για να λειτουργουν μαζι ολα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/11, 15:21 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ειχα μια αντισταση και εφτιαξα το ενα led. Και φυσικα δουλευει. Να σαι καλα .
Ωραίος, μπράβο!  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Παράθεση

adr1ane να σε ρωτήσω κάτι? Σε όλα εκτός 2 πεταλιών έχεις βάλει decals. Το phaser και το flanger όμως τα έχεις βάψει με μπογιές. Τα λευκά γράμματα πάνω στα phaser/flanger πως τα έβαλες??


Αν και το συγκεκριμένο ερώτημα έχει απαντηθεί από τον adr1ano, θα ήθελα να παραθέσω τη δική μου πιο απλή ίσως τεχνική η οποία σχετίζεται με τα water slide decals και όχι με τα βαμμένα πετάλια ακόμα και γι'αυτά υπάρχει και άλλη λύση η οποία θα καλυφθεί σε άλλο μήνυμα οταν θα υπάρχει λίγος χρόνος παραπάνω!

Δεν είμαι ζωγράφος αλλά γνωρίζω πως να επεξεργάζομαι εικόνες μέσω κατάλληλων προγραμμάτων. Έτσι φτιάχνω όλα τα σχέδια σε Photoshop ή Corel. Όπως καταλαβαίνετε χρησιμοποιώ τη μέθοδο water slide decal που έχει αναφέρει και ο adr1anos. Αυτά τυπώνονται μέσω κοινού εκτυπωτή και σε συγκεκριμένο είδος χαρτιού που ονομάζεται water slide decal paper. Το συγκεκριμένο χαρτί έχει ένα φίλμ το οποίο αφαιρείται με τη χρήση νερού ενά αυτό που μένει για πέταμα είναι ένα είδος χαρτονιού το οποίο είναι χρώματος ΛΕΥΚΟΥ. Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί κατα την εκτύπωση μερικές φορές τα χρώματα που εμφανίζονται στη οθόνη του υπολογιστή δεν απωτυπόνονται με τον ίδιο τρόπο και στο water slide decal paper, οπότε κάποια πειραματάκια πρέπει να γίνουν σε κοινό χαρτί εκτύπωσης. Αφού πλέον είστε ευχαριστημένοι με την όποια εκτύπωση χρώματος ή σχέσης των γραμμάτων επεξήγησης κάθε knob ή διακόπτη είστε έτοιμη να εκτυπώσετε και στο ίδιο το water slide decal paper.

Τα σασί που θα φιλοξενήσουν τα κυκλώματα σας, αν δεν είναι κατα παραγγελία βαμένα, τότε όλα έχουν το κλασικό χρώμα του μεταλλού το οποίο είναι ΓΚΡΙ/Ασημί ή ποντικί όπως λένε κάποιοι. Αυτό σημαίνει οτι αν τοποθετήσετε το water slide decal σε ένα τέτοιο κουτί, είναι σίγουρο οτι τα χρώματα που έχετε επιλέξει θα αλλαξουν μιας και το water slide paper έχει φόντο λευκό ενώ το σασί είναι γκρί.

Για αυτό το λόγο εγώ μπαίνω στη διαδικασία πριν τοποθετήσω το water slide decal σε ένα σασί, να περνάω με σπρέϋ χρώματος λευκού όλα μου τα σασί. Δυο χέρια είναι μια χαρά απλά θα πρέπει να γίνει ο ψεκασμός από μακρυά (20 εκατοστά περίπου) και με σχετικά σταθερό χέρι για να μην δημιουργηθούν "νερά" στο χρώμα.

Αφού πλέον έχετε μια λευκή βάση στο σασί σας, πλέον μπορείται να πάτε στο σχέδιο και να αλλάξεται τα γράμματα σας σε χρώμα λευκό ή σε διαφανές. Στο συγκεκριμένο μέρος της εκτύπωση δεν πρόκειται να εκτυπωθεί τίποτα με αποτέλεσμα όταν τελικά θα εφαρμόσετε το water slide decal στο σασί σας να έχετε λευκά γράμματα με όποιαδήποτε, επιλογής σας γραμματοσείρα θέλετε. Αυτή είναι και βασικότερη διαφορά που έχει η μια τεχνική από την άλλη, η επιλογή γραμματοσειράς.

Τσεκάρετε τα πεταλάκια που παραθέτω στο ίδιο thread και θα δείτε πως φαίνονται. Οι γραμματοσειρές και τα design ποικίλουν!

Η αλήθεια είναι οτι ακόμα ούτε εγώ ούτε ο adr1anos έχουμε καταφέρει να φτιάξουμε έναν οδηγό σχετικό με την εφαρμογή των water slide decals αλλά υπάρχει αρκετό υλικό αν ψάξετε στο youtube για water slide decals.

Καλά designs!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Να σας ρωτησω και κατι ασχετο... για να αλλαζουμε αναμεσα σε πολλα καναλια σε ενα τρανζιστορατο προενισχυτη τι προτεινετε, multiplexer, relays+diodes, η μηπως η λυση του microcontroler ειναι η καλυτερη αν θελουμε να εχουμε καμια δεκαρια διακοπτες και LEDs στον ποδοδιακοπτη?

Edit:
Να προσθεσω οτι καθε καναλι θα ειναι διακριτο, δηλαδη δεν θα υπαρχουν κοινα gain stages κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/11, 17:39 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Να σας ρωτησω και κατι ασχετο... για να αλλαζουμε αναμεσα σε πολλα καναλια σε ενα τρανζιστορατο προενισχυτη τι προτεινετε, multiplexer, relays+diodes, η μηπως η λυση του microcontroler ειναι η καλυτερη αν θελουμε να εχουμε καμια δεκαρια διακοπτες και LEDs στον ποδοδιακοπτη?

μα Multimixer, εεε multiplexer για τέτοια δουλειά. Δεν βάζουν ρελέδες για χαμηλής έντασης σήματα. Η απορία μου όμως είναι ποιος θα σου σχεδιάσει την πλακέτα; Υποθέτω πως έχεις επίγνωση πόσο πολύπλοκη είναι; Εννοείται πως θέλει pcb

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Εχω φτιαξει αρκετα πολυπλοκα κυκλωματα σε διατρητες πλακετες με κουκιδες, σαν σπαγγετι ηταν απο κατω αλλα παντα δουλευαν, πιστευω με λιγη προσοχη (γιατι εχω 8 χρονια σιγουρα να ασχοληθω με κατι τετοιο λογο ελειψης χρονου) το εχω.
Multiplexer λες ε? Δυο? (ενα πριν τα καναλια και ενα μετα για να μην εχει Βleed κτλ). Ή ενα? (μετα τα καναλια).
Αν εχει κανεις καποιο σχηματικο υπ'οψην ας βαλει ενα λινκ  :)

Edit:
Βασικα ειχα σκευτει διαφορους τροπους, με solid state relay, multiplexer (π.χ. http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/173652/UTC/4051.html ), opotocouplers (π.χ. http://www.fairchildsemi.com/ds/H1/H11L1-M.pdf ) κτλ,
Π.χ. στο 4051 μπορω να περασω την ταση ελεχγου απο τα τρια footswitches και να πηγαινουν στις εισοδους ελεγχου ΑΒC και να χρησιμοποιησω τις εισοδους/εξοδους Χ1, Χ2, Χ4. Και με την εισοδο Ιnhibit μπορω να κανω και mute να το στελνω σε ενα tuner, ή απο μια αλλη εξοδο κτλ. Το τσιπακι ειναι Break-Before-Make που ειναι καλο, αλλα το θεμα ειναι... εχει κολησει το μυαλο μου τωρα, πως θα κανω να αλλαζει κατασταση με ενα πατημα, θα χρειαστω binary encoder ή ειναι πιο απλο και εχω κολησει τωρα?
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/11, 20:17 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
11111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
12283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
4039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)