Αποστολέας Θέμα: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?  (Αναγνώστηκε 24048 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« στις: 24/08/12, 18:03 »
Εν αναμονή του νέου μου Fender Blues Junior SN FSR, το μυαλό μου τρέχει...
Θα τον βάλω εκεί που είχα μέχρι πρότινως τον superchamp XD ή να τον κατεβάσω πιο χαμηλά, γιατί τα knobs πλέον είναι στο πίσω μέρος;
Να τον καλύπτω κάθε βράδυ να μη μου σκονίζεται;
Να του τραγουδάω ψιθυριστά παραμυθάκια για να κοιμηθεί;
Και άλλα τέτοια....  ::)

Στα σοβαρά όμως... Μετά από πολλά βιντεάκια στο youtube και πολύ διάβασμα στο internet, είδα ότι οι λάμπες ζεσταίνονται πολύ.
Θα μου πεις και ο XD είχε λάμπες... Ναι μεν αλλά. Ο XD είχει δύο τελικές 6V6 και μία preamp 12AX7 (η οποία δεν ξέρω και κατά πόσο χρησίμευε ή "φορτωνόταν") αλλά δεν νομίζω ότι συγκρίνονται με τις 2 EL84 και τις 3 πλέον 12AX7 του blues Junior οι οποίες, απότι διαβάζω, έχουν fixed bias στην ρύθμιση hot. Απ' όσο διαβάζω, μετά από λίγη ώρα γίνεται μια μικρή κόλαση εκεί πίσω, πόσο μάλιστα με τις θερμοκρασίες που θα έχουμε για αρκετό καιρό ακόμα.

Οπότε που ήρθε μια ιδέα, να προσαρτήσω ένα ανεμηστιράκι και να το βάλω έτσι ώστε να χτυπάει κατευθείαν επάνω στις λάμπες. Θα ανοίγει και θα κλείνει μαζί με τον ενισχυτή και θα ψύχει τις λάμπες.

Και ερωτώ σας, είναι πολύ "κοτσάνα" αυτό που σκέφτηκα ή είναι "καλή ιδέα";
Θα ψύχει και θα παρατείνει την διάρκεια ζωής των λυχνιών ή υπάρχει περίπτωση, στην καλύτερη να έχω "ηλεκτρομαγνητικά παράσιτα" από το μοτεράκι του ανεμηστήρα και στην χειρότερη να κάνω καμιά χοντρότερη ζημιά;

Δείτε και μερικές υλοποιήσεις. Φαίνεται ότι δεν είμαι ο μόνος που το σκέφτηκε:






Ποιά η αποψή σας;
Έξυπνο, επικίνδυνο ή περιττό;



Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #1 στις: 24/08/12, 23:19 »
θαρρώ πως η θερμοκρασία των λυχνιών είναι απαραίτητη για την καλύτερη κυκλοφορία του ρεύματος μέσα τους....

εξ ου και το οτι πρέπει να περιμένουμε να θερμανθούν για να τον λειτουργήσουμε....
οπότε θεωρώ πως κάτι δεν θα δουλέψει καλά...

αλλά γιατί να τις ψύχεις?!
είναι ΣΧΕΔΙΑΣΜΈΝΕΣ να πιάνουν την εκάστοτε θερμοκρασία!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #2 στις: 25/08/12, 01:00 »
αστο και θα το κανουμε αεροελαιοψυκτο οπως καποια pc που ειχαν βγει!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #3 στις: 25/08/12, 08:29 »
το οτι οι ανεμιστήρες ειναι μονο σε ενισχυτές kustom και οχι κατι σοβαρότερο εμένα μου λέει πολλά. Στον Hayden mofo μου, επειδη και αυτός γινεται φωτιά και λαύρα εχω εναν εξωτερικό ανεμιστήρα που δεν σημαδεύει ενισχυτή αλλά πίσω ακριβώς (παράλληλα με το πισω πάνελ παει ο αέρας) .ετσι δεν σημαδεύει λυχνίες άμεσα, αλλά δημιουργεί κινητικότητα γύρω του, απαραίτητο για ιουνιο -αύγουστο σε πολύωρη χρήση
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #4 στις: 25/08/12, 13:07 »
αλλά γιατί να τις ψύχεις?!
είναι ΣΧΕΔΙΑΣΜΈΝΕΣ να πιάνουν την εκάστοτε θερμοκρασία!


Μετά από αρκετό διάβασμα, κυρίως στο site http://billmaudio.com κατάλαβα ότι το bias των λυχνιών του Blues Junior είναι ρυθμισμένο (και όχι δυστυχώς adjustable) στο "ανώτερο επιτρεπτό όριο" από το εργοστάσιο και όχι σε κάποια "μέση τιμή" με αποτέλεσμα οι λυχνίες να δέχονται παραπάνω ρεύμα απ' ότι χρειάζονται για να δουλέψουν "ιδανικά". Αυτό (λένε) έχει ως αποτέλεσμα περισσότερη θερμοκρασία από την κανονική με άμεσο συνεπακόλουθο να μειώνεται η ζωή της κάθε λάμπας στο 1/10 της κανονικής και ο ενισχυτής να ακούγεται πιο harsh.
Τώρα θα μου πείτε "Βλάκες είναι στο εργοστάσιο της fender;".
Δεν ξέρω, τι να πω.
Δεν το "παίζω έξυπνος", τώρα αρχίζω και εγώ να σκαλίζω την επιφάνεια της θεωρίας του "τι εστί λαμπάτος ενισχυτής". Μια καλή συνομωσιολογική απάντηση θα ήταν "Το κάνουν αυτό για να καις τις λάμπες πιο γρήγορα και να αγοράζεις άλλες". Μια άλλη απάντηση ότι δεν έχουν calibrated πολύμετρα και βλέπουν άλλες ενδείξεις ( χιούμορ...κρύο :) ).
Αυτό που έχω αποκομίσει όμως απ' ότι έχω διαβάσει είναι ότι οι λάμπες καίνε αχρείαστα πολύ.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #5 στις: 25/08/12, 14:56 »
Xωρίς να έχω προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα, έχω ακούσει από διάφορες πηγές ότι το bias των λυχνιών του Blues Junior είναι ανεξήγητα και αναίτια "hot". Πολλοί συνιστούν την ρύθμιση του bias σε χαμηλότερα επίπεδα, καθώς αυτό βελτιώνει τον ήχο και παρατείνει τη διάρκεια ζωής των λυχνιών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #6 στις: 25/08/12, 15:05 »
Αυτό λέω και γω. Και επειδή το bias δεν είναι ρυθμιζόμενο, χωρις να κάνει κανείς κάποιο mod που φυσικά δεν προκειται να κάνω σε ολοκαινουργιο ενισχυτή, σκέφτηκα μήπως ο ανεμιστήρας παρατείνει την διάρκεια ζωής των λυχνιών.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #7 στις: 25/08/12, 16:45 »
Τόσο εγώ όσο και ο άλλος κιθαρίστας μας παίζουμε με Blues Junior - παλιότερα μοντέλα βέβαια, made in USA. Η αλήθεια είναι ότι θερμαίνονται ΠΟΛΥ. Ειδικά μετά από πολύωρη χρήση (πρόβα, live κλπ.) θέλουν πολύ ώρα να "κρυώσουν" για να είναι ασφαλής η μετακίνηση. Μετά από 2 χρόνια μας εμφάνισαν σχεδόν ταυτόχρονα παρεμφερές πρόβλημα που σύμφωνα με τον (γνωστό και έμπιστο) τεχνικό είχε να κάνει ακριβώς με τη ρύθμιση του bias, σε συνάρτηση όμως με την αρκετά σκληρή χρήση που τους κάναμε (συχνές μετακινήσεις, πολύωρη χρήση σε υψηλά volume). Από τότε που έγινε η σχετική ρύθμιση δεν έχουμε κανένα θέμα, όντας βέβαια πάντα πολύ προσεκτικοί στο κουβάλημα.
Επειδή πάντως γενικά είναι "σκυλιά", θα σου έλεγα να τον πάρεις και να μην πειράξεις τίποτα αρχικά. Δεν θα χρειαστείς κάτι εκτός αν τον πηγαίνεις πολλές "βόλτες", παίζεις πολλές ώρες, σε υψηλά master κλπ.

Πάντως το θέμα με τα ανεμιστηράκια με ενδιαφέρει και μένα για τον Laney LC-15R, ο οποίος σε χαμηλά volume παίζει μια χαρά αλλά με το master άνω του 5-6 αρχίζει να κάνει διακοπές στον ήχο, πάλι λόγω υπερθέρμανσης (κάπου κάποτε είχα ανοίξει σχετικό thread).   
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #8 στις: 25/08/12, 16:50 »
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου, αλλά o γνωστός σε εμάς τους ebay addicts Andy Talbot o oποίος πουλάει τους επίσης γνωστούς Rat hot rodded ενισχυτές, κάνει τις μόντες του μεταξύ άλλων και σε Fender Blues Junior. Ίσως αν επικοινωνήσεις μαζί του να σού δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με το πώς μπορεί να γίνει ένα τέτοιο mod, ώστε να το επιχειρήσεις σε περίπτωση που είναι εύκολο ή αναστρέψιμο. Στο κάτω-κάτω, ακόμα και αν πρόκειται για καινούργιο ενισχυτή, γιατί να μην βελτιώσεις την απόδοση και τον ήχο του αν είναι εφικτό;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #9 στις: 25/08/12, 16:56 »
Φοβάμαι ρε γμτ, τι θα γίνει αν χρειαστώ καποια στιγμή να κάνω χρήση της εγγύησης και αυτή έχει ακυρωθεί λόγω μόντας. Μετά από καναδυο χρόνια που λήγει η εγγύηση θα μπει "χεράκι", αλλά μέχρι τότε δεν θέλω να κάνω κάτι μη αναστρέψιμο.

Υ.Γ. @themos Φίλε, πες εμπειρίες από τον ενισχυτή. Ικανοποιημένος? Κατάλαβα ότι έχεις την version I αλλά μέσες άκρες πρεπει να είναι ο ίδιος ενισχυτής.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/12, 16:59 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #10 στις: 25/08/12, 17:16 »
Σε καταλαβαίνω, και βέβαια δε λέω να ετοιμάζεσαι για μόντες πριν ακόμα πάρεις τον ενισχυτή στα χέρια σου. Απλά αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα (που σίγουρα υπάρχει) και είναι εύκολος και αναστρέψιμος (αυτό δεν το ξέρω), καλό είναι να το έχεις υπόψη σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #11 στις: 25/08/12, 20:29 »
Η ιδέα της συνομωσιακής θεωρίας θα είχε βάση μόνο αν η Fender ήταν ο μόνος παραγωγός λυχνιών για ενισχυτές στον κόσμο, οπότε αναπόφευκτα θα αγόραζες από αυτή και θα χε κέρδος! τώρα που δεν ισχύει δε τη νοιάζει...ίσα ίσα που δε θα θελε να βγάλουν οι ενισχυτές της λυχνιοφθόρα φήμη ;D

μια σκέψη είναι πως για να είναι ρυθμισμένοι σε ένα συγκεκριμένο bias οι ενισχυτές σημαίνει πως το απαιτούμενο ηχόχρωμα παράγεται μόνο στο συγκεκριμένο...σίγουρα θα μπορείτε να το αυξομειώσετε αλλά ίσως αλλάξει το ηχόχρωμα του ενισχυτή....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #12 στις: 27/08/12, 21:19 »
το οτι οι ανεμιστήρες ειναι μονο σε ενισχυτές kustom και οχι κατι σοβαρότερο εμένα μου λέει πολλά. Στον Hayden mofo μου, επειδη και αυτός γινεται φωτιά και λαύρα εχω εναν εξωτερικό ανεμιστήρα που δεν σημαδεύει ενισχυτή αλλά πίσω ακριβώς (παράλληλα με το πισω πάνελ παει ο αέρας) .ετσι δεν σημαδεύει λυχνίες άμεσα, αλλά δημιουργεί κινητικότητα γύρω του, απαραίτητο για ιουνιο -αύγουστο σε πολύωρη χρήση

Κάτι που δεν έχει αναφέρει κανείς, και το αναφέρω περισσότερο απο ένστικτο παρά απο κάτι συγκεκριμένο, είναι να μη σημαδεύει ποτέ ο αέρας προς τα μέσα.Καλύτερα να το βάλετε να τραβάει προς τα έξω. Αν έπρεπε να το εξηγήσω κάπως, θα ήταν οτι ΟΠΩΣ και να τον βάλετε τον ανεμιστήρα πιάνει μονοπαντα τις λάμπες, και θα δημιουργεί βαθμίδα θερμοκρασίας....εεεε...Διαβάθμιση θερμοκρασίας, συναρτήσει της θέσης, γύρω-γύρω απο τη λάμπα? Δεν ξέρω αν είναι λάθος, απλά μου ακούγεται λάθος.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #13 στις: 27/08/12, 22:49 »
Χωρις να περασω σε πολλες τεχνικες λεπτομεριες θα σας πω την εμπειρια μου με τις λαμπες....
Μεχρι πριν λιγα χρονια ασχολουμουν με τα FM με πομπους κλπ.... Τα πρωτα μηχανηματα που φτιαξαμε ηταν η κλασικη El 504 μετα δυο σταδια με El 84 & el 504 μετα 6146 κλπ κλπ....
Οταν καποια στιγμη μας ηρθε η ιδεα του να ριξουμε αερα στις λαμπες αυτο που πηραμε ηταν μια τυπου ταλαντωση στην διαμορφωση , δηλαδη με σταθερο σημα τρεμμοπαιζε η διαμορφωση λογω της εντασης του αερα επανω στις λυχνιες.
Αυτο που χρειαζεται η λυχνια ειναι να ρουφαει ενα blower προς τα εξω να βγαζει εκτος την θερμοκρασια και να μενει οσο το δυνατον λιγοτερη εντος της κουτας.
 
Δεν πιστευω οτι διαφερει πολυ η λειτουργια των δυο γιατι και στις δυο περιπτωσεις η λαμπα διαμορφωνει....
 
Αυτα.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #14 στις: 28/08/12, 09:39 »

Αυτο που χρειαζεται η λυχνια ειναι να ρουφαει ενα blower προς τα εξω να βγαζει εκτος την θερμοκρασια και να μενει οσο το δυνατον λιγοτερη εντος της κουτας.

Δεν πιστευω οτι διαφερει πολυ η λειτουργια των δυο γιατι και στις δυο περιπτωσεις η λαμπα διαμορφωνει....
 
Αυτα.


Αυτή η αναφορά είναι ακριβώς αυτό που ετοιμαζόμουν να γράψω. Οι περισσότεροι ενισχυτές (κυρίως θηριώδη κεφάλια με πολλές λυχνίες τελικές) που έχουν από τον σχεδιασμό τους ανεμηστιράκι το οποίο δεν ρίχνει αέρα στις λυχνίες αλλά "βγάζει" εκτός τη ζέστη που παράγουν.
+1 για τον vagtanplan :)

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #15 στις: 28/08/12, 09:45 »
Εγώ σκεφτόμουν ποιο πολύ να στρέψω ένα ανεμηστιράκι να φυσάει στο κάτω άνοιγμα του ενισχυτή, όχι δλδ επάνω στις λυχνίες, και ο αέρας να "σπρώχνεται" και να βγαίνει (μερος του) από το άνοιγμα με το grill των λυχνιών (βλ. εικόνα)



Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι, ο αέρας που θα χτυπάει πάνω στο Spring Reverb Box, μη μου δημιουργεί reverb εκεί που δεν θέλω, ή θόρυβο γενικά.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #16 στις: 28/08/12, 10:49 »
Πάντως προτείνω να σου έρθει πρώτα με το καλό ο ενισχυτάκος, να τον δοκιμάσεις και ΑΝ έχει σημαντικό πρόβλημα με την θερμοκρασία, βλέπεις τις επιλογές σου και κινείσαι ανάλογα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #17 στις: 28/08/12, 10:54 »
Ξέρεις πιο είναι το θέμα;
Εμένα ο σκοπός μου είναι η παράταση ζωής των λυχνίων.
Όχι γιατί είμαι τσιγγούνης και δεν θέλω να δίνω λεφτά για λυχνίες, αλλά για τον λόγο του ότι δεν ξέρω τι να περιμένω όταν θα χρειαστεί να τις αλλάξω, καθώς το bias του ενισχυτή είναι fixed.
Δηλαδή, το κυρίως ερώτημα είναι "Πως αλλάζω λυχνίες στον Blues Junior". Αρκεί να πάρω ένα οποιοδήποτε matched ζευγάρι από EL84 ή χρειάζεται και να μπεί "χέρι" με τον ένα ή τον άλλο τρόπο;
Αυτό είναι που με "καίει".
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #18 στις: 28/08/12, 11:06 »
ότι και να κάνεις....ΜΑ ΟΤΙ και να κάνεις...κάποτε θα χρειαστεί να αλλάξεις λυχνίες :P
το να παρατείνεις τη διάρκεια ζωής του μαμίσιου ζευγαριού, που μπορεί να είναι και μάπα και να θελει άλλαγμα γρηγορότερα από ένα καινούριο ζευγάρι, δεν θα βοηθήσει πολύ.....

η απάντηση είναι πως "ναι, με ένα matched ζευγάρι ίδιου τύπου με των προδιαγραφών είσαι έτοιμος"!

αλλιώς, νομίζω κάπου το χω δει να αναφέρεται στο φόρουμ, πας και σου βάζουν ένα ρυθμιστικό και δεν θα είναι fixed πια....αλλά μετά μπλέκεις αλλιώς....

δες κι αυτό:
http://gretschpages.com/forum/other-amps/changing-the-tubes-of-my-fender-blues-junior-help/5236/page1/

αλλά ανησυχείς πολύ...κι ακόμα δεν τον πήρες!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #19 στις: 29/08/12, 22:44 »
Λοιπόν μου ήρθε ο ενισχυτής.
Σχόλια, μετά από κανα μήνα, αφού τον συνηθίσω και "στρώσω" το ηχείο.
Θέλω λίγο τους γκουρού των λυχνιών (ωωω ΑντριανέεεΕΕεεε???) να μου πουνε τι συμπεράσματα βγάζουν από την παρακάτω φωτογραφία.
Εγώ νόμιζα ότι οι groove Tube που βάζει η Fender ήταν κινέζικες. Ανοίγω το καπό του ενισχυτή και βλέπω όλες τις λυχνίες "Made In Russia".
Από την πίσω πλευρά ήχαν αυτοκολητάκι που έλεγε "Groove Tubes" και μπροστά είχαν κάτι αριθμούς.
Οι δύο EL84 έγραφαν και οι δύο "1108" και οι 12ΑΧ7 έγραφαν (από την V1 -> V3) 1202, 1109, 1107.
Οι EL84 είχαν επίσης γραμμένο από την πίσω πλευρά (δεν φαίνεται) από ένα πέντε '5' το οποίο κάπου πήρε το μάτι μου στο manual να είναι ένα rating που δίνουν στο εργοστάσιο (με εύρος από 1 - 10).
Όποιος ξέρει κάτι σχετικό ας μοιραστεί τις γνώσεις του.



Επίσης, μετά από 30' παίξιμο, δεν μπορώ να πω ότι ήταν "φούρνος" το πίσω μέρος. Λογικά πράγματα.

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #20 στις: 29/08/12, 23:30 »
καλορίζικος.....πολύ το ψειρίζεις...παίζε!! ;D


υγ. άντε στην επόμενη αλλαγή να βάλεις κάτι ποιοτικό!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #21 στις: 30/08/12, 08:52 »
ALEX  αντε καλοπαιχτος....!!!!
Εχει δικιο ο ΗΟΤ !! βαλτον να παιζει και σιγα σιγα θα δεις τι θα κανεις...
(και επειδη σε τρεωει.....σε μπριζονω..... >:D >:D >:D --------->>> ) Ο τζουνιορ μπορει να μετατραπει σε τρελλο εργαλιο....παιρνει πολλες ευκολες και φτηνες βελτιωσεις...
Σου λεω τι εκανα εγω με τον δικο μου.....Και θα σου πει και ο Θεμος για τον μεταμορφωμενο δικο του.....που απλα τα σπαει !!
Μολις ειναι να αλλαξεις το ηχειο ....πας εδω............ http://www.eminence.com/2011/02/pete-anderson-talks-about-his-favorite-speaker-the-cannabis-rex/
http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Cannabis_Rex
 
ΔΕΝ ειναι τυχαιο οτι αφου το εβαλα εγω στον δικο μου  0:) 0:)  πριν 4-5 χρονια εβγαλε και η φεντερ ειδικο μονδελο που δυστηχως δεν κυκλοφορισε Ελλαδα... δες λινκ....
 
Fender Blues Junior Humboldt Hot Rod

Και αφου δεις μια βελτιωση κοντα στο 30% του ηχου του ενισχυτη.....και οταν εχεις μαζεψει καπου στα 120 ευρω...πας εδωωωω.....
http://billmaudio.com/wp/?page_id=65
Διαβαζεις προσεκτικα το τι μπορεις να κανεις....διαλεγεις και παραγγελνεις ...!! Καλο θα ειναι να ξεκοκαλισεις το σαητ αυτο γιατι εχει οτι πληροφορια θες για τους τζουνιορ και ο Bill M ειναι ο μεγ**αστορας τους !!! Απ εκει και περα....θα εχεις ααααααλλλο ενισχυτακι που δε νομιζω να πουλησεις ποτε εστω και εαν καποτε χρειαστεις μεγαλυτερο....!!
Ασε τις αεροψυξεις και τα λοιπα και εαν θες να ριξεις βελτιωσεις ....εχεις υλικο τωρα χεχεχεχεχε !
Και παλι καλοπαιχτος....Οι φεντερ δε σπανε δε χαλανε !!  ;) 
 
Πι.Ες.   Οι λαμπες ειναι μια χαρα οι Ρωσοι εχουν τεραστια παραδοση στις καλες λαμπες, οποτε εισαι ακομα καλυτερα απο κινα. !!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/12, 08:55 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #22 στις: 30/08/12, 09:19 »
Ευχαριστώ φίλε vagtaplan. :)
Αυτά που μου γράφεις, λίγο πολύ τα έχω βρει και εγώ. Όντως λένε αρκετά καλά λόγια για το canabis rex. Απλά το θέμα είναι ότι τον ενισχυτή τον πήρα σε special edition γιατί έχει διαφορετικό ηχείο (Eminnence Red Coat Wizard) από τον standard. Αν δεις και για το συγκεκριμένο ηχείο γράφει καλά λόγια ο Billm. Οπότε θα περιμένω να γίνει break-in το συγκεκριμένο και μετά θα κρίνω.

Φυσικά και τον γνωρίζω τον Billm, όπου γράψεις "Blues Junior" το δικό του όνομα εμφανίζεται ;)
Το σκεφτόμουν πολύ να πάρω το "βασικό πακέτο" (αυτό που κοστίζει κάπου $22) και αυτό γιατί περιλαμβάνει 2 σημαντικά πράγματα.
Πρώτον, το μεταβλητό bias που η έλλειψή του είναι και ο λόγος αυτού του topic, και δεύτερον (και απ' ότι συμπέρανα χτες, σημαντικότερο) γιατί αλλάζει την συμπεριφορά αλλά και το range των tone controls.
Αυτό που διαπίστωσα χτες και με δυσαρέστησε λίγο είναι η αλήθεια, είναι ότι τα tone controls δεν έχουν και πολύ μεγάλο Impact στον ήχο. Πχ το treble από το 1 μέχρι το 12 αλλάζει ελάχιστα τον ήχο. Πόσο μάλλον να παίξεις πχ από το 4 στο 7, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Επίσης είχα διαβάσει (πάλι νομίζω στον billm) ότι τα tone controls είναι συμπληρωματικά. Δηλαδή αν κρατήσεις σταθερά το Bass και το Middle και αυξήσεις το Treble, αυτό που κάνει, εκτός από το να αυξάνει τα πρίμα, είναι και να μειώνει τα μπάσα. Δεν λειτουργούν δηλαδή αυτόνομα.

Είδωμεν λοιπόν.
Έχω κάποια soldering skills, αλλά και πάλι λυπάμαι ολοκαίνουργιο ενισχυτή να του βάλω χέρι... Αλλά μάλλον δεν το γλιτώνει.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #23 στις: 30/08/12, 09:47 »
Και λίγο οφθαλμόλουτρο (ναι, τον ξεκοίλιασα εξ' αρχής)  :P
(οι φώτο βγήκαν λίγο μεγάλες οπότε με δεξί κλικ "View Image" εμφανίζονται ολόκληρες)









































« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/12, 09:49 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #24 στις: 30/08/12, 10:57 »
Μεγειά και καλόπαιχτος!
Φαίνεται καλή κατασκευή, η πλακέτα είναι έκδοση 2010, πολύ πρόσφατη που είναι καλό γιατί θα έχει όλες τις μικροδιορθώσεις που έγιναν από την αρχική σχεδίαση και γενικά όλο το κύκλωμα είναι πολύ καλά τακτοποιημένο.
Πολύ καλή σχεδιαστική κίνηση που πάντα μου αρέσει, η σταθεροποίηση των τελικών λυχνιών με bracket και ελατήριο για να μην δονούνται!..

Λοιπόν μου ήρθε ο ενισχυτής.
Σχόλια, μετά από κανα μήνα, αφού τον συνηθίσω και "στρώσω" το ηχείο.
Θέλω λίγο τους γκουρού των λυχνιών (ωωω ΑντριανέεεΕΕεεε???) να μου πουνε τι συμπεράσματα βγάζουν από την παρακάτω φωτογραφία.
Εγώ νόμιζα ότι οι groove Tube που βάζει η Fender ήταν κινέζικες. Ανοίγω το καπό του ενισχυτή και βλέπω όλες τις λυχνίες "Made In Russia".
Από την πίσω πλευρά ήχαν αυτοκολητάκι που έλεγε "Groove Tubes" και μπροστά είχαν κάτι αριθμούς.
Οι δύο EL84 έγραφαν και οι δύο "1108" και οι 12ΑΧ7 έγραφαν (από την V1 -> V3) 1202, 1109, 1107.
Οι EL84 είχαν επίσης γραμμένο από την πίσω πλευρά (δεν φαίνεται) από ένα πέντε '5' το οποίο κάπου πήρε το μάτι μου στο manual να είναι ένα rating που δίνουν στο εργοστάσιο (με εύρος από 1 - 10).
Όποιος ξέρει κάτι σχετικό ας μοιραστεί τις γνώσεις του.
Μην τρελαίνεσαι με τα διακριτικά, είναι το πιο πιθανόν να είναι απλά κατασκευαστικές σειρές από το εργοστάσιο.
Το πιο σημαντικό είναι το "5" που αναφέρεται στο bias, για όταν -με το καλό- χρειαστή να τις αλλάξεις. Τότε καλά να είμαστε θα τα πούμε αναλυτικά..
Προς το παρόν ENJOY !!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/05, 03:45
από sitsanakak
2 Απαντήσεις
2302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 19:35
από Jezus
5 Απαντήσεις
3126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 16:02
από Μπιφτέκι
9 Απαντήσεις
5290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/13, 20:27
από sfanfan
7 Απαντήσεις
3649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/17, 18:57
από adr1anos
10 Απαντήσεις
2561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 17:16
από zeromancer