Αποστολέας Θέμα: ΑΝΟΝΥΜΟUS hacking group εναντίον ACTA κι ελληνικής κυβέρνησης!  (Αναγνώστηκε 28528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Το εβαλε ο gusn αλλα τον γραψατε.. Η επιθεση και τα μηνυματα στα ελληνικα δεν ηταν εργο των λεγομενων anonymus αλλα μιας ελληνικης χακεριστικης εθνικιστικης ομαδας που χρησιμοποιησε το ονομα τους..

Απο κει και περα εγω ειμαι αρκετα επιφυλακτικος με μασκες και ιντερνετικους σωτηρες.. Γενικως αυτη η ασυμμετρη πληροφορηση προσωπικα με φοβιζει.. Ειναι σαν να ξερω οτι ενας αγνωστος καμενος με οπλα μου λεει μη φοβασαι εγω ειμαι εδω..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Το εβαλε ο gusn αλλα τον γραψατε.. Η επιθεση και τα μηνυματα στα ελληνικα δεν ηταν εργο των λεγομενων anonymus αλλα μιας ελληνικης χακεριστικης εθνικιστικης ομαδας που χρησιμοποιησε το ονομα τους..

Απο κει και περα εγω ειμαι αρκετα επιφυλακτικος με μασκες και ιντερνετικους σωτηρες.. Γενικως αυτη η ασυμμετρη πληροφορηση προσωπικα με φοβιζει.. Ειναι σαν να ξερω οτι ενας αγνωστος καμενος με οπλα μου λεει μη φοβασαι εγω ειμαι εδω..

Εχω βαρεθει να το γραφω. Οι τυποι αυτοι (πιθανοτατα Ελληνες στην πλειοψηφια οπως λες)  που ειναι υπευθυνοι για την επιθεση εφοσον δεν εδωσαν τα στοιχεια τους στη δημοσιοτητα ανηκουν επισημα στους "anonymous". Γιαυτο λεγονται και "ανωνυμοι".  ;)

Και για του λογου το αληθες να και το site τους: www.anonnews.org το οποιο ειναι ελευθερο για ολους.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/12, 23:18 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Οι τύποι που ρίξανε τα site είναι μέλη της Greek Hacking Scene (και εν δυνάμει των Anonymous, οι τελευταίοι δεν είναι καμία κλειστή κάστα) και δεν έχουν σχέση με εθνικισμό, τουλάχιστον δεν πρεσβεύουν κάτι τέτοιο σαν σύνολο, τώρα οι ατομικές πεποιθήσεις του καθενός μου διαφεύγουν.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Και όσοι φοβάστε τους καρκίνους κλπ κλπ ας τα αφήσουμε και αυτά κατά μέρος.

Δεν γνωρίζω επαναστάτη που να τον απασχόλησαν ποτέ αυτά.

Δεν είμαι σίγουρος ότι έπιασα το ύφος του post σου αλλά έχω την εντύπωση πως το παραπάνω πάει σε αυτό:

Ε ναι.. Εσύ δε θα πεθάνεις από καρκίνο στα 25 λόγω χημικών...


Aν είναι όντως έτσι πες μου να το συζητήσουμε... ::)


Δεν έχει συγκεκριμένο ύφος κι αυτό βασικά ενάντια στον ωχαδερφισμό του Livetoplaylive το λέω περισσότερο.

Εννοείται ότι χρησιμοποιούνται ουσίες που θα πρεπε να ναι στο χρονοντούλαπο και εννοείται ότι βλάπτουν αρκετά αλλά
έχω την εντύπωση ότι όταν ο κόμπος φτάνει στο χτένι δεν το υπολογίζεις καθόλου. Απλά πας και ο,τι γίνει. :P

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Οι τύποι που ρίξανε τα site είναι μέλη της Greek Hacking Scene (και εν δυνάμει των Anonymous, οι τελευταίοι δεν είναι καμία κλειστή κάστα) και δεν έχουν σχέση με εθνικισμό, τουλάχιστον δεν πρεσβεύουν κάτι τέτοιο σαν σύνολο, τώρα οι ατομικές πεποιθήσεις του καθενός μου διαφεύγουν.


Καλα κατι παραπανω θα ξερετε αλλος ενας λογος να ειμαι δυσπιστος σε τετοιες ''κινησεις''...

Παντως για το αν ειναι εθνικιστες φαινεται εδω πχ



αλλα και στ απραγματα που ελεγαν στο δευτερο μηνυμα προς τους Ελληνες(ελεος η κυβερνηση μας κοροιδευει και μην δινετε 50αρακια στους μεταναστες)..

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Ανώνυμοι hackers που εισβάλλουν σε επίσημες ιστοσελίδες του κράτους (δηλαδή δικές μου και δικές σας, όχι του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ, του Παπαδήμου, των τοκογλύφων κλπ.) και εκτοξεύουν απειλές του τύπου: "Δε ξεχνούμε. Δε συγχωρούμε" ηρωοποιούνται απλά και μόνο επειδή "χάιδεψαν" τα αυτιά μεγάλης μερίδας του λαού που τα έχει βάλει με το Ελληνικό πολιτικό σύστημα (κυρίως των τελευταίων ετών... γιατί παλιότερα, το ίδιο ακριβώς πολιτικό σύστημα που μια χαρά "έδινε" ήταν καλό);

Συγγνώμη, αλλα όσο και αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τα λεγόμενά τους, είμαι παντελώς απέναντι σε αυτές τις πρακτικές. Είναι επικίνδυνες σε πολλά επίπεδα! Και γιατί στο κάτω κάτω της γραφής να ταχθώ υπερ αυτών και να μη δώσω βάση πχ. στον Max Keiser που λέει πάνω κάτω τα ίδια και είναι και "Eponymous" άρα ΚΑΙ φέρει την ευθύνη αυτών που λέει ΚΑΙ είναι απίθανο να εμφανιστούν "σωσίες" του να πουν "άλλα";

Κάποιος βέβαια που είναι κατά της έννοιας του κράτους (ή του "συστήματος εν γένει) και υπέρ της όποιας εξτρεμιστικής ενέργειας που μπορεί να το εμβολίσει (ίσως και ανατρέψει) μπορεί να θαυμάζει (ίσως σε πρώτο χρόνο) αυτή την πράξη. Εγώ πάλι όχι... ούτε σε πρώτο χρόνο, ούτε σε δεύτερο, ούτε και ποτέ!

Και για να κλείσω... αν ο σύσσωμος ο Ελληνικός λαός επιθυμεί να ανατρέψει το Ελληνικό κράτος, το πολιτικοοικονομικό σύστημα κλπ, ας το κάνει. Επώνυμα και με το κεφάλι ψηλά. Χωρίς "σούπερ ήρωες του διαδικτύου"!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ανώνυμοι hackers που .. εκτοξεύουν απειλές του τύπου: "Δε ξεχνούμε. Δε συγχωρούμε" ηρωοποιούνται απλά και μόνο επειδή "χάιδεψαν" τα αυτιά μεγάλης μερίδας του λαού που τα έχει βάλει με το Ελληνικό πολιτικό σύστημα
Πράγματι, έτσι είναι και έχω μεγάλη επιφύλαξη για να πραγματικά κίνητρα τέτοιων "επαναστατών" hacker..

Μήπως είναι απλά κάνουμε ότι θέλουμε, τα βάζουμε με το σύστημα για να αποδείξουμε ότι μπορούμε, και καλά να σπάζουμε ότι μπορεί να σπάσει (είτε προγράμματα είτε μαγαζιά καλή ώρα..) και να καυχηθούμε στους φίλους μας για τις ικανότητες μας, και όλο το υπόλοιπο είναι ένα επαναστατικό κέλυφος του κώλου που προσπαθεί να δώσει κάποιου είδους νόημα και αξία στους ιδεατούς βανδαλισμούς που πραγματοποιούνται, ότι είναι υπέρ των αδυνάτων και τέτοια Ρομπενχουντίστικα?..

Για να είσαι hacker, και να ξημεροβραδυάζεσαι στο PC ψάχνοντας, πρέπει να έχεις λυμένο το οικονομικό θέμα!..
Οπότε είναι σχεδόν βέβειαο ότι είσαι βολεμένος με κάποιο τρόπο.. και οι βολεμένοι, είναι συνήθως επαναστάτες του καναπέ.

Έχω την ακράδαντη πεποίθηση, ότι εκτός από αυτούς (τους μεγάλους) που έχουν όφελος να καθοδηγούν παιδιάκια έξυπνα αλλά ανυποψίαστα και αδαή σε σκοπούς για το δικό τους κέρδος (και αναφέρομαι σε όλα τα τεράστια παρα-οικονομικά συμφέροντα που θίγονται), οι περισσότεροι hackers, είναι hackers στο δωμάτιο τους, με εξασφαλισμένη στέγη και διατροφή, και όταν βγαίνουν από το δωμάτιο τους, ζητάνε από τον γέρο τους χαρτζηλίκι και τα κλειδιά του αμαξιού, χωρίς να εξετάζουν καθόλου, αν ο γέρος τους βγάζει το χαρτζηλίκι που παίρνουν όντας καλο-βολεμένος από το ίδιο σύστημα που οι ίδιοι προσπαθούν να μαχηθούν.

Εάν δεν είναι βολεμένοι στο δωμάτιο τους, με εξασφαλισμένη στέγη και διατροφή, τότε θα είναι στο μεροκάματο προσπαθώντας να χτίσουν κάτι στην ζωή τους και όχι στο hacking. Ελάχιστοι είναι οι πραγματικοί ιδεολόγοι hackers..

..και να μην ξεχνάμε ότι και από την άλλη πλευρά, την πλευρά του αποδέκτη κόσμου, είναι πολύ εύκολο να αισθανθούμε όμορφα που κάποιοι άλλοι "κάνουν κάτι επιτέλους", καθήμενοι στον καναπέ μας, και παραγγέλνοντας από το τηλέφωνο σουβλάκια να φάμε, για μας τα φέρει ο μετανάστης που ψοφάει στο κρύο για την επιβίωση, καθώς εμείς που μας είχε η μετα-κατοχική/ενοχική μάνα μας στα όπα-όπα, ούτε αυγό δεν μάθαμε να ψήνουμε να φάμε όταν πεινάμε..  πόσο μάλλον να πλένουμε τα σώβρακα μας.

Θέλετε να αλλάξετε τον κόσμο?.. ξεκινήστε από τον εαυτό σας!.

 
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis

Θέλετε να αλλάξετε τον κόσμο?.. ξεκινήστε από τον εαυτό σας!.


Αυτό. Και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Έχω την ακράδαντη πεποίθηση, ότι εκτός από αυτούς (τους μεγάλους) που έχουν όφελος να καθοδηγούν παιδιάκια έξυπνα αλλά ανυποψίαστα και αδαή σε σκοπούς για το δικό τους κέρδος (και αναφέρομαι σε όλα τα τεράστια παρα-οικονομικά συμφέροντα που θίγονται), οι περισσότεροι hackers, είναι hackers στο δωμάτιο τους, με εξασφαλισμένη στέγη και διατροφή, και όταν βγαίνουν από το δωμάτιο τους, ζητάνε από τον γέρο τους χαρτζηλίκι και τα κλειδιά του αμαξιού, χωρίς να εξετάζουν καθόλου, αν ο γέρος τους βγάζει το χαρτζηλίκι που παίρνουν όντας καλο-βολεμένος από το ίδιο σύστημα που οι ίδιοι προσπαθούν να μαχηθούν.

Εάν δεν είναι βολεμένοι στο δωμάτιο τους, με εξασφαλισμένη στέγη και διατροφή, τότε θα είναι στο μεροκάματο προσπαθώντας να χτίσουν κάτι στην ζωή τους και όχι στο hacking. Ελάχιστοι είναι οι πραγματικοί ιδεολόγοι hackers..
Χωρίς εμπάθεια, αυτό μου θυμίζει πριν 10 ή πριν 5 χρόνια όταν γινόντουσαν επισόδεια που βγαίνανε και λέγανε όσοι τα σπάνε είναι παιδιά των ΒΠ που τα σπάνε με τα λεφτά και την κάλυψη του μπαμπά, εκ του ασφαλούς με εξασφαλισμένους δικηγόρους κτλ κτλ. Τώρα δεν το λέμε αυτό γιατί τώρα ο κόσμος είδε τι συμβαίνει στο δρόμο και είδε ότι τα πράγματα δεν ήταν έτσι.

Ε, κάποια στιγμή θα δούμε και ότι δεν είναι οι hackers κάποιοι τύποι ζάπλουτοι που δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν από το να hackάρουν ιστοσελίδες. Και αυτή η γενικολογία ότι αν είναι στο μεροκάμματο δεν θα κάνανε hacking γιατι δεν θα μπορούσαν να ζήσουν από αυτό, όταν κάποιος προσπαθεί να κάνει κάτι επαναστατικό, δεν το κάνει πάντα για να ζήσει από αυτό.


..και να μην ξεχνάμε ότι και από την άλλη πλευρά, την πλευρά του αποδέκτη κόσμου, είναι πολύ εύκολο να αισθανθούμε όμορφα που κάποιοι άλλοι "κάνουν κάτι επιτέλους", καθήμενοι στον καναπέ μας, και παραγγέλνοντας από το τηλέφωνο σουβλάκια να φάμε, για μας τα φέρει ο μετανάστης που ψοφάει στο κρύο για την επιβίωση, καθώς εμείς που μας είχε η μετα-κατοχική/ενοχική μάνα μας στα όπα-όπα, ούτε αυγό δεν μάθαμε να ψήνουμε να φάμε όταν πεινάμε..  πόσο μάλλον να πλένουμε τα σώβρακα μας.

Θέλετε να αλλάξετε τον κόσμο?.. ξεκινήστε από τον εαυτό σας!.
 
Θέλω να πιστεύω ότι τα γεγονότα της Κυριακής αλλά και η γενικότερη λαική αντίδραση θα δείξει ότι το έχουμε (τουλάχιστον σε ένα ικανοποιητικό ποσοστό πληθυσμού) ξεπεράσει αυτό το πράγμα. Αλλά και πάλι μη γενικεύουμε.

Και προφανώς, αν θες να αλλάξεις τον κόσμο να αλλάξεις τον εαυτό σου πρώτα. Αλλά αυτό έχει γίνει και καραμέλα απάθειας, διότι εγώ που ας πούμε είμαι άνεργος και αναγκαστικά ζω με τους γονείς μου, άρα τα λεφτά του μπαμπα (δεν έχει σημασία πολλά ή λίγα), δεν έχω αλλάξει τον εαυτό μου γιατί ειμαι ένα ρεμάλι της κοινωνίας, άρα δεν έχω δικαίωμα στο να παλεύω για ένα καλύτερο αύριο. Ε δεν είναι έτσι όμως.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Ανώνυμοι hackers που .. εκτοξεύουν απειλές του τύπου: "Δε ξεχνούμε. Δε συγχωρούμε" ηρωοποιούνται απλά και μόνο επειδή "χάιδεψαν" τα αυτιά μεγάλης μερίδας του λαού που τα έχει βάλει με το Ελληνικό πολιτικό σύστημα

Που εκαναν λαθος, ειλικρινα δε καταλαβα. Θα προτιμουσες να χαιδευουν τα αυτια του πολιτικου συστηματος? Συμφωνω πως οι κουφιες απειλες απο μονες δεν δειχνουν κατι αλλα ειναι και αυτο μεσ'το παιχνιδι.

Μήπως είναι απλά κάνουμε ότι θέλουμε, τα βάζουμε με το σύστημα για να αποδείξουμε ότι μπορούμε, και καλά να σπάζουμε ότι μπορεί να σπάσει (είτε προγράμματα είτε μαγαζιά καλή ώρα..) και να καυχηθούμε στους φίλους μας για τις ικανότητες μας, και όλο το υπόλοιπο είναι ένα επαναστατικό κέλυφος του κώλου που προσπαθεί να δώσει κάποιου είδους νόημα και αξία στους ιδεατούς βανδαλισμούς που πραγματοποιούνται, ότι είναι υπέρ των αδυνάτων και τέτοια Ρομπενχουντίστικα?..
Υπαρχουν οι μεν, υπαρχουν και οι δε. Δε μπορεις να τους βαζεις ολους στο ιδιο καζανι. Ειναι απλα παραλογο...

Για να είσαι hacker, και να ξημεροβραδυάζεσαι στο PC ψάχνοντας, πρέπει να έχεις λυμένο το οικονομικό θέμα!..
Οπότε είναι σχεδόν βέβειαο ότι είσαι βολεμένος με κάποιο τρόπο.. και οι βολεμένοι, είναι συνήθως επαναστάτες του καναπέ.
Εχεις καποια σχετικη ερευνα που αποδεικνυει τα λεγομενα περι ξημεροβραδιασματος?


Έχω την ακράδαντη πεποίθηση, ότι εκτός από αυτούς (τους μεγάλους) που έχουν όφελος να καθοδηγούν παιδιάκια έξυπνα αλλά ανυποψίαστα και αδαή σε σκοπούς για το δικό τους κέρδος (και αναφέρομαι σε όλα τα τεράστια παρα-οικονομικά συμφέροντα που θίγονται), οι περισσότεροι hackers, είναι hackers στο δωμάτιο τους, με εξασφαλισμένη στέγη και διατροφή, και όταν βγαίνουν από το δωμάτιο τους, ζητάνε από τον γέρο τους χαρτζηλίκι και τα κλειδιά του αμαξιού, χωρίς να εξετάζουν καθόλου, αν ο γέρος τους βγάζει το χαρτζηλίκι που παίρνουν όντας καλο-βολεμένος από το ίδιο σύστημα που οι ίδιοι προσπαθούν να μαχηθούν.
Ισως ναι, ισως και οχι. Μη κατασκευαζεις πραγματα στο μυαλο σου. Και αντε ας πουμε και οτι αυτοι που λες ειναι τοσο βλαμμενοι, ο γερος πιστευεις δεν ειναι καλο-βολεμενος? Να κατακρινεις το γιο του γερου πχ γιατι? Επειδη εχει ενα αμαξακι και ενα ψ εισοδημα? Την ιδια λογικη χρησιμοποιουν και οι κυβερνησεις και προσπαθουν συνεχως να μας εξισωσουν στο πατο. Αλλα ετσι ειναι...σου λενε παρε ενα ξεροκοματο και πες και ευχαριστω.

Εάν δεν είναι βολεμένοι στο δωμάτιο τους, με εξασφαλισμένη στέγη και διατροφή, τότε θα είναι στο μεροκάματο προσπαθώντας να χτίσουν κάτι στην ζωή τους και όχι στο hacking. Ελάχιστοι είναι οι πραγματικοί ιδεολόγοι hackers..
Γιατι πιστευεις οτι το hacking δεν ειναι μερος της ζωης?

..και να μην ξεχνάμε ότι και από την άλλη πλευρά, την πλευρά του αποδέκτη κόσμου, είναι πολύ εύκολο να αισθανθούμε όμορφα που κάποιοι άλλοι "κάνουν κάτι επιτέλους", καθήμενοι στον καναπέ μας, και παραγγέλνοντας από το τηλέφωνο σουβλάκια να φάμε, για μας τα φέρει ο μετανάστης που ψοφάει στο κρύο για την επιβίωση, καθώς εμείς που μας είχε η μετα-κατοχική/ενοχική μάνα μας στα όπα-όπα, ούτε αυγό δεν μάθαμε να ψήνουμε να φάμε όταν πεινάμε..  πόσο μάλλον να πλένουμε τα σώβρακα μας.

Θέλετε να αλλάξετε τον κόσμο?.. ξεκινήστε από τον εαυτό σας!.
Μαζι σου.

Και προφανώς, αν θες να αλλάξεις τον κόσμο να αλλάξεις τον εαυτό σου πρώτα. Αλλά αυτό έχει γίνει και καραμέλα απάθειας, διότι εγώ που ας πούμε είμαι άνεργος και αναγκαστικά ζω με τους γονείς μου, άρα τα λεφτά του μπαμπα (δεν έχει σημασία πολλά ή λίγα), δεν έχω αλλάξει τον εαυτό μου γιατί ειμαι ένα ρεμάλι της κοινωνίας, άρα δεν έχω δικαίωμα στο να παλεύω για ένα καλύτερο αύριο. Ε δεν είναι έτσι όμως.
Ακριβως.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/12, 17:39 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Όχι, ρε σεις. Αλλάζω τον εαυτό μου δε σημαίνει αυτό. Για μένα τουλάχιστον.
Σημαίνει να απαιτείς απόδειξη και για την τσίχλα από το γαμοπερίπτερο.
Σημαίνει να ψάξεις να βρεις που έφταιξες εσύ για όλη αυτή την κατάσταση. (Μεταξύ μας, ο λαός έχει ελάχιστο μερίδιο ευθύνης, αλλά τέλος πάντων)
Σημαίνει να μην ξαναψηφίσεις στις εκλογές τον αγαπημένο σου που σου επέβαλε ο τάδε συγγενής.
Να μην επιτρέψεις ξανά σε σένα και σε κανέαν πού**η μεγαλογιατρό τη φοβερή φράση κλισέ "με απόδειξη ή χωρίς".

Μέσω αυτών τον μικρών αλλαγών ίσως κάποτε σε κάποιον άλλον πλανήτη και σε κάποια άλλη χώρα να αλλάξει κάτι μεγάλο και τρανό.

Ξανά μεταξύ μας, η κατάσταση είναι τραγική.

Και ξαναμανά μεταξύ μας, πιστεύω ότι όλα τα παραπάνω λίγο πολύ τα κάνουμε πλέον. Το πάθημα πρέπει να μας γίνει μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Ανώνυμοι hackers που .. εκτοξεύουν απειλές του τύπου: "Δε ξεχνούμε. Δε συγχωρούμε" ηρωοποιούνται απλά και μόνο επειδή "χάιδεψαν" τα αυτιά μεγάλης μερίδας του λαού που τα έχει βάλει με το Ελληνικό πολιτικό σύστημα

Που εκαναν λαθος, ειλικρινα δε καταλαβα. Θα προτιμουσες να χαιδευουν τα αυτια του πολιτικου συστηματος? Συμφωνω πως οι κουφιες απειλες απο μονες δεν δειχνουν κατι αλλα ειναι και αυτο μεσ'το παιχνιδι.

Λάθος; Ποιό λάθος; Αυτοί οι Anonymous έκαναν κάτι με το οποίο δεν είμαι καθόλου σύμφωνος (και καθόλου σίγουρος δια το "αγαθόν" των προθέσεών τους). Και εξήγησα το γιατί... Το αν πρόκειται για αργόσχολα πλουσιόπαιδα ή για φτωχόπαιδα που λιώσαν στην οικοδομή για να πάρουν το πολυπόθητο PC που θα τους επέτρεπε να κάνουν την "επανάστασή" τους, λίγο με ενδιαφέρει..

 Πάντως δε θα προτιμούσα να χαιδεύουν τα αυτιά του πολιτικού συστήματος, γιατί θα προτιμούσα να μη χαιδεύουν τα αυτιά κανενός! Αυτά τα "χαιδέματα" μας έχουν πάει εκεί που μας έχουν πάει  ;)

 
The most important second of our lives is the last one...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231182589


Έχω την ακράδαντη πεποίθηση, ότι εκτός από αυτούς (τους μεγάλους) που έχουν όφελος να καθοδηγούν παιδιάκια έξυπνα αλλά ανυποψίαστα και αδαή σε σκοπούς για το δικό τους κέρδος (και αναφέρομαι σε όλα τα τεράστια παρα-οικονομικά συμφέροντα που θίγονται), οι περισσότεροι hackers, είναι hackers στο δωμάτιο τους, με εξασφαλισμένη στέγη και διατροφή, και όταν βγαίνουν από το δωμάτιο τους, ζητάνε από τον γέρο τους χαρτζηλίκι και τα κλειδιά του αμαξιού, χωρίς να εξετάζουν καθόλου, αν ο γέρος τους βγάζει το χαρτζηλίκι που παίρνουν όντας καλο-βολεμένος από το ίδιο σύστημα που οι ίδιοι προσπαθούν να μαχηθούν.

Quod Erat Demonstrandum.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Πώς προκύπτει από την είδηση της σύλληψης ότι τα παιδιά αυτά ζούσαν σε εύπορη οικογένεια, ασχολούνταν με το hacking στον άπλετο ελεύθερο χρόνο τους, τους εκμεταλλεύτηκε κάποιος, κλπ.;;

Και τέλος πάντων, απαγορεύεται σε όποιον έχει γονέα/κηδεμόνα που του παρέχει στέγη και τροφή να πιστεύει ή να διαμορφώνει επαναστατικές ιδέες; (στην κοινωνία, στην πολιτική, στην επιστήμη, κλπ). Θα πρέπει να είναι ορφανό στους πέντε δρόμους;

Για μένα, το hacking μπορεί να είναι ενίοτε μια μορφή αντίστασης. Για μένα, μαγκιά τους που κατάφεραν να ρίξουν τα site. Μαγκιά, και τεχνικά και πολιτικά. Και δεν με νοιάζει το εισόδημα των γονιών τους, όπως δεν με νοιάζει το εισόδημα, οι πολιτικές πεποιθήσεις, σεξουαλικές προτιμήσεις, η ποδοσφαιρική ομάδα, οτιδήποτε..., αυτών που κατεβαίνουν στο Σύνταγμα για να διαδηλώσουν. Με νοιάζει να είναι εκεί...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Πώς προκύπτει από την είδηση της σύλληψης ότι τα παιδιά αυτά ζούσαν σε εύπορη οικογένεια, ασχολούνταν με το hacking στον άπλετο ελεύθερο χρόνο τους, τους εκμεταλλεύτηκε κάποιος, κλπ.;;

Και τέλος πάντων, απαγορεύεται σε όποιον έχει γονέα/κηδεμόνα που του παρέχει στέγη και τροφή να πιστεύει ή να διαμορφώνει επαναστατικές ιδέες; (στην κοινωνία, στην πολιτική, στην επιστήμη, κλπ). Θα πρέπει να είναι ορφανό στους πέντε δρόμους;

Για μένα, το hacking μπορεί να είναι ενίοτε μια μορφή αντίστασης. Για μένα, μαγκιά τους που κατάφεραν να ρίξουν τα site. Μαγκιά, και τεχνικά και πολιτικά. Και δεν με νοιάζει το εισόδημα των γονιών τους, όπως δεν με νοιάζει το εισόδημα, οι πολιτικές πεποιθήσεις, σεξουαλικές προτιμήσεις, η ποδοσφαιρική ομάδα, οτιδήποτε..., αυτών που κατεβαίνουν στο Σύνταγμα για να διαδηλώσουν. Με νοιάζει να είναι εκεί...   

+1
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Για μένα, το hacking μπορεί να είναι ενίοτε μια μορφή αντίστασης. Για μένα, μαγκιά τους που κατάφεραν να ρίξουν τα site. Μαγκιά, και τεχνικά και πολιτικά. Και δεν με νοιάζει το εισόδημα των γονιών τους, όπως δεν με νοιάζει το εισόδημα, οι πολιτικές πεποιθήσεις, σεξουαλικές προτιμήσεις, η ποδοσφαιρική ομάδα, οτιδήποτε..., αυτών που κατεβαίνουν στο Σύνταγμα για να διαδηλώσουν. Με νοιάζει να είναι εκεί...
Δεν μιλάμε όμως για ειρηνικούς διαδηλωτές που σέβονται την δημοκρατία, και την περιουσία του πλησίον.. έτσι δεν είναι?.. μιλάμε για παιδιά που σπάνε. Δικαιολογούνται επειδή σπάνε κρατικά sites? Αν σπάγανε το κιθάρα και καταστρέφανε όλο τον κόπο μας, θα ήμασταν το ίδιο υπέρ?
Σήμερα σπάνε κάποια sites από τα οποία κάποιος κόσμος βγάζει το μεροκάματο του, αύριο, εξίσου καθοδηγούμενοι,  σπάνε μαγαζιά και αφήνουν εκατοντάδες επιχειρήσεις και χιλιάδες φουκαράδες με οικογένειες στον δρόμο. Θα είναι εξίσου μάγκες τότε?
Δυστυχώς άμα γίνει η αρχή της κατάλυσης των ορίων της δημοκρατίας, είτε πρακτικά είτε ιδεατά, μετά δεν υπάρχουν όρια.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Και όσοι φοβάστε τους καρκίνους κλπ κλπ ας τα αφήσουμε και αυτά κατά μέρος.

Δεν γνωρίζω επαναστάτη που να τον απασχόλησαν ποτέ αυτά.

Δεν είμαι σίγουρος ότι έπιασα το ύφος του post σου αλλά έχω την εντύπωση πως το παραπάνω πάει σε αυτό:

Ε ναι.. Εσύ δε θα πεθάνεις από καρκίνο στα 25 λόγω χημικών...


Aν είναι όντως έτσι πες μου να το συζητήσουμε... ::)


Δεν έχει συγκεκριμένο ύφος κι αυτό βασικά ενάντια στον ωχαδερφισμό του Livetoplaylive το λέω περισσότερο.

Εννοείται ότι χρησιμοποιούνται ουσίες που θα πρεπε να ναι στο χρονοντούλαπο και εννοείται ότι βλάπτουν αρκετά αλλά
έχω την εντύπωση ότι όταν ο κόμπος φτάνει στο χτένι δεν το υπολογίζεις καθόλου. Απλά πας και ο,τι γίνει. :P


Λοιπον,οπως βλεπεις δεν δινω αλλο σημασια,γιαυτο μην προκαλεις.
Ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του ελευθερα και να μην δινει σημασια τους κομπλεξικους που κυκλοφορουν.
Πες οτι δεν ειπα τιποτα σε αυτο το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Εγώ σε προκαλώ;
Και δεν κατάλαβα, με απειλείς κιόλας;
Με λες και κομπλεξικό;

Και μετά να προσποιηθώ ότι δεν έχεις πει τίποτα;

Ναι, γιατί όχι. Φαίνεται πολύ λογικό.

Οκ, ας προσποιηθούμε όλοι ότι δεν είπαμε την άποψη μας ελεύθερα.

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Πάντως δε θα προτιμούσα να χαιδεύουν τα αυτιά του πολιτικού συστήματος, γιατί θα προτιμούσα να μη χαιδεύουν τα αυτιά κανενός! Αυτά τα "χαιδέματα" μας έχουν πάει εκεί που μας έχουν πάει  ;)


Σε μια διαμαχη πρεπει να παρεις καποια θεση αναγκαστικα εφοσον θες να συμμετεχεις. Δε καταλαβαινω που το πας.

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231182589

Τωρα που βρηκαμε και τα εξιλαστηρια θυματα δεσαμε. Η δικαιοσυνη αποδοθηκε.

Πώς προκύπτει από την είδηση της σύλληψης ότι τα παιδιά αυτά ζούσαν σε εύπορη οικογένεια, ασχολούνταν με το hacking στον άπλετο ελεύθερο χρόνο τους, τους εκμεταλλεύτηκε κάποιος, κλπ.;;

Ο καθενας βλεπει αυτο που θελει να δει.

Αν σπάγανε το κιθάρα και καταστρέφανε όλο τον κόπο μας, θα ήμασταν το ίδιο υπέρ?

 
 Αν πιστευεις οτι υπαρχει καποιος επαρκης λογος ναι θα ημουν υπερ.

Δυστυχώς άμα γίνει η αρχή της κατάλυσης των ορίων της δημοκρατίας, είτε πρακτικά είτε ιδεατά, μετά δεν υπάρχουν όρια.

Ορια εδω, ορια εκει, ορια παραπερα. Αυτα μας φαγανε.

Ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του ελευθερα και να μην δινει σημασια τους κομπλεξικους που κυκλοφορουν.

 Εφοσον εχει το σθενος να υποστηριξει την αποψη του εννοειται πως ισχυει αυτο. Αλλιως ειναι περσσοτερο θορυβος παρα αποψη.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/12, 13:40 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
απο τις αποψεις καποιον εδω μεσα ειναι ξεκαθαρο οτι ενημερωνονται μονο αποτην τηλεωραση χωρις να εχουν προσωπικη εικονα του τι συμβαινει στην χωρα. Δεν θα ονομασω ατομα γιατι δεν ειναι σκοπος μου η αντιπαραθεση. Θα παρακαλουσα ομως ανθρωποι που δεν εχουν αγωνιστει ουσιαστικα αλλα μονο πισω απο μια οθονη, να μην εμμένουν τοσο εντονα σε αποψεις πιθανως λανθασμενα διαμορφωμενες...


Ειναι γεγονος πλεον οτι με δημοκρατικα μεσα δεν υπαρχει αποτελεσμα, πολυ απλα γιατι η πολιτικοι παραγοντες εχουν παραβει καθε δημοκρατικη πρακτικη. Σε καμια περιπτωση δεν επικροτω καμια πραξη βανδαλισμου-βιας οπως επισης γνωριζω πολυ καλα οτι αυτες οι ενεργειες στην πλειονοτητα τους εφαρμοζονται απο "δυναμεις καταστολης", με ξεκαθαρους στοχους (πετυχημενους στο ακεραιο μεχρι σημερα). Δεν γνωριζω σιγουρα αν τετοιες ηλεκτρονικες επιθεσεις(αστειες κατ' εμε) ειναι αγνες η κατευθηνομενες αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα γινουν δουρειος ιππος ως προς τον περιορισμου του τελευταιου ελευθερου μεσου "...μα για την ασφαλεια μας φυσικα".


Και ναι...ειμαι βολεμενος. εχω δουλεια και σπιτι...αλλα καθε κυριακη τουλαχιστον αγωνιζομαι για το αυριο......

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δεν μιλάμε όμως για ειρηνικούς διαδηλωτές που σέβονται την δημοκρατία, και την περιουσία του πλησίον.. έτσι δεν είναι?.. μιλάμε για παιδιά που σπάνε. Δικαιολογούνται επειδή σπάνε κρατικά sites? Αν σπάγανε το κιθάρα και καταστρέφανε όλο τον κόπο μας, θα ήμασταν το ίδιο υπέρ?

To kithara.gr δεν είναι όργανο της κυβέρνησης.
Δεν αποκλείω ότι κάποιοι μπορεί θελήσουν και να καταφέρουν να σπάσουν το kithara.gr, αλλά υποθέτω ότι δεν θα είναι για πολιτικούς λόγους.

Σήμερα σπάνε κάποια sites από τα οποία κάποιος κόσμος βγάζει το μεροκάματο του, αύριο, εξίσου καθοδηγούμενοι,  σπάνε μαγαζιά και αφήνουν εκατοντάδες επιχειρήσεις και χιλιάδες φουκαράδες με οικογένειες στον δρόμο. Θα είναι εξίσου μάγκες τότε?

Με το σπάσιμο μιας ιστοσελίδας δεν καταστρέφεται τίποτα που κοστίζει (οκ, ίσως κοστίσει μερικές εργατώρες), δεν μπορείς να συγκρίνεις με το σπάσιμο μιας επιχείρησης ιδίως όταν ουδεμία σχέση έχει με την κυβέρνηση.

Κανείς system administrator του Υπουργείου δεν θα χάσει τη δουλειά του λόγω του σπασίματος. Αν κάποτε την χάσει θα είναι λόγω των περικοπών που επιβάλλει η Τρόικα και η ελλ. κυβέρνηση.
 
Δυστυχώς άμα γίνει η αρχή της κατάλυσης των ορίων της δημοκρατίας, είτε πρακτικά είτε ιδεατά, μετά δεν υπάρχουν όρια.

Η Δημοκρατία καταλύεται όταν υπογράφονται αντισυνταγματικά μνημόνια και όταν δημιουργείται κυβέρνηση που δεν έχει την έγκριση του λαού. Δεν υπάχουν όρια στο εύρος και βάθος της καταστροφής που συντελείται στην χώρα αυτή την περίοδο.
Δεν είναι πάντα εφικτό για τους πολίτες να παλέψουν νόμιμα ενάντια σε μια παράνομη κυβέρνηση, ιδίως όταν αυτή η κυβέρνηση ελέγχει υπόγεια ή/και φανερά την δικαιοσύνη, και είναι αυτή (η κυβέρνηση) που ορίζει μονομερώς τι είναι νόμιμο και τι παράνομο (και άρα η έννοια της νομιμότητας, ή μη, μπορεί να διαστρεβλωθεί κατά το δοκούν)


γνωριζω πολυ καλα οτι αυτες οι ενεργειες στην πλειονοτητα τους εφαρμοζονται απο "δυναμεις καταστολης", με ξεκαθαρους στοχους (πετυχημενους στο ακεραιο μεχρι σημερα).

Είναι πολύ πιθανό κι αυτό. Μαζί με τα σχέδια για απαγόρευση των διαδηλώσεων, πιθανόν να συγκροτηθεί σχέδιο για ακόμα μεγαλύτερο έλεγχο του internet (δηλαδή των χρηστών του).
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/12, 14:49 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σήμερα σπάνε κάποια sites από τα οποία κάποιος κόσμος βγάζει το μεροκάματο του, αύριο, εξίσου καθοδηγούμενοι,  σπάνε μαγαζιά και αφήνουν εκατοντάδες επιχειρήσεις και χιλιάδες φουκαράδες με οικογένειες στον δρόμο. Θα είναι εξίσου μάγκες τότε?
Με το σπάσιμο μιας ιστοσελίδας δεν καταστρέφεται τίποτα που κοστίζει (οκ, ίσως κοστίσει μερικές εργατώρες), δεν μπορείς να συγκρίνεις με το σπάσιμο μιας επιχείρησης ιδίως όταν ουδεμία σχέση έχει με την κυβέρνηση.
Κανείς system administrator του Υπουργείου δεν θα χάσει τη δουλειά του λόγω του σπασίματος. Αν κάποτε την χάσει θα είναι λόγω των περικοπών που επιβάλλει η Τρόικα και η ελλ. κυβέρνηση.
Εγώ μεγάλωσα μέσα σε μία οικογένεια που μου έμαθαν να σέβομαι τους άλλους και την περιουσία τους, και να μην αγγίζω ότι δεν είναι δικό μου. Έπίσης μεγάλωσα σε μία κοινωνία όπου οι πόρτες μας ήταν ξεκλείδωτες και εάν κάτι σου έπεφτε κάτω, ήταν εκεί να σε περιμένει όταν γύριζες, ή στο έδινε η γειτόνισα. Αυτές οι εποχές έχουν σαφώς περάσει ανεπιστρεπτί. 

Δυστυχώς άμα γίνει η αρχή της κατάλυσης των ορίων της δημοκρατίας, είτε πρακτικά είτε ιδεατά, μετά δεν υπάρχουν όρια.
Η Δημοκρατία καταλύεται όταν υπογράφονται αντισυνταγματικά μνημόνια και όταν δημιουργείται κυβέρνηση που δεν έχει την έγκριση του λαού. Δεν υπάχουν όρια στο εύρος και βάθος της καταστροφής που συντελείται στην χώρα αυτή την περίοδο.
Δεν είναι πάντα εφικτό για τους πολίτες να παλέψουν νόμιμα ενάντια σε μια παράνομη κυβέρνηση, ιδίως όταν αυτή η κυβέρνηση ελέγχει υπόγεια ή/και φανερά την δικαιοσύνη, και είναι αυτή (η κυβέρνηση) που ορίζει μονομερώς τι είναι νόμιμο και τι παράνομο (και άρα η έννοια της νομιμότητας, ή μη, μπορεί να διαστρεβλωθεί κατά το δοκούν)
Διαφωνώ καθέτως με την τοποθέτηση σου. Προσωπικά είμαι κατά κάθε παρανομίας, και ιδιαίτερα αυτής που νομιμοποιείται από αυθαίρετες ταμπέλες με αμφίβολα κριτήρια που δεν καθορίζονται μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες.

Μα σοβαρά, τώρα έγινε αντισυνταγματική η κυβέρνηση?.. Όταν επι δεκαετίες έτρωγαν τα λεφτά των ταμείων δεν ήταν αντισυνταγματικοί?.  Όταν δανειζόντουσαν εξόνόματος μας για να μην πάρουν αντιδημοφιλή μέτρα δεν ήταν αντισυνταγματικοί? Όταν έτρωγαν τα ευρωπαικά κονδύλια, όταν διόριζαν στρατιές ολόκληρες που έπρεπε αργότερα να θραφούν και να τους δοθούν συντάξεις δεν ήταν αντισυνταγματικοί?
Τώρα έγιναν?.. που ήρθε ο Λογαριασμός?

Όταν το μνημόνιο ψηφίζεται από τα 2/3 της Βουλής και μάλιστα διακομματικά, καιρός είναι εμείς να σκεφτούμε γιατί ψηφίσαμε αυτούς και όχι κάποιους άλλους (που είναι φανερό, γιατί μέχρι τώρα μας βόλευαν). Η κυβέρνηση που τώρα φαίνεται "παράνομη" είναι αυτή που επέλεξαν πριν 2 χρόνια οι πολίτες της παρωχημένης εποχής των ρουσφετιών, του διογκωμένου δημοσίου, της ρεμούλας και της ασυδοσίας.

Εάν έχουν κάτι να πουν οι πολίτες, εάν έμαθαν επιτέλους κάτι από όλα όσα έγιναν, να το πούν και να το δείξουν τώρα με την ψήφο τους, που έρχονται οι εκλογές, όχι να αρχίσουμε τους βανδαλισμούς και τις ακρότητες και ιδιαίτερα έναντι των άλλων πολιτών που δεν φταίνε σε τίποτα. Εάν είναι παράνομοι, ας το πούμε όλοι μαζί, με την ψήφο μας, και με τα κοινά κριτήρια που θα αποφασίσουμε, ας τους στείλουμε και φυλακή. Μαζί, όμως, με νομιμότητα και κοινές αξίες, αποφασισμένες δημοκρατικά.

Γιατί θα το ξαναγράψω: Αμα γίνει η αρχή της κατάλυσης των ορίων της δημοκρατίας, είτε πρακτικά είτε ιδεατά, μετά δεν υπάρχουν όρια. Πάμε για την ζούγκλα.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Μα σοβαρά, τώρα έγινε αντισυνταγματική η κυβέρνηση?.. Όταν επι δεκαετίες έτρωγαν τα λεφτά των ταμείων δεν ήταν αντισυνταγματικοί?.  Όταν δανειζόντουσαν εξόνόματος μας για να μην πάρουν αντιδημοφιλή μέτρα δεν ήταν αντισυνταγματικοί? Όταν έτρωγαν τα ευρωπαικά κονδύλια, όταν διόριζαν στρατιές ολόκληρες που έπρεπε αργότερα να θραφούν και να τους δοθούν συντάξεις δεν ήταν αντισυνταγματικοί?
Τώρα έγιναν?.. που ήρθε ο Λογαριασμός?
Δεν θα μπορούσα να το αποδόσω καλύτερα... και αποσύρομαι και γρήγορα - γρήγορα από το thread μην με πάρουν τα σκάγια.
(πάω για καφέ με φίλο 38 χρονών, συνταξιούχο της Ολυμπιακής με εθελουσία)  ;D

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Εγώ σε προκαλώ;
Και δεν κατάλαβα, με απειλείς κιόλας;
Με λες και κομπλεξικό;

Και μετά να προσποιηθώ ότι δεν έχεις πει τίποτα;

Ναι, γιατί όχι. Φαίνεται πολύ λογικό.

Οκ, ας προσποιηθούμε όλοι ότι δεν είπαμε την άποψη μας ελεύθερα.

μαλιστα  ::)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run