Αποστολέας Θέμα: Embedded Sound Recorder  (Αναγνώστηκε 10217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος funk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Embedded Sound Recorder
« στις: 11/03/15, 15:04 »
Καλησπέρα στο φόρουμ!


Λίγα λόγια για μένα... Παίζω ακουστική κιθάρα τα τελευταία χρόνια αλλά ξεκίνησα από την ηλεκτρική εξού και το funk. Επαγγελματικά είμαι προγραμματιστής και το πρώτο μου ποστ σε αυτό το φόρουμ έχει να κάνει με μια ιδέα που έχω σχετικά με τις ηχογραφήσεις και γι αυτό θα ήθελα το feedback σας. Έχουμε και λέμε λοιπόν:




Κάθεσε στον καναπέ σου αγκαλιά με την ωραία σου κιθαρούλα και αυτοσχεδιάζεις και τσουπ σου έρχεται κάτι καλό στο μυαλό και το παίζεις και σου αρέσει, οπότε παίρνεις το smart phone σου και ανοίγεις το app που ηχογραφεί. Πατάς REC, ξαναπαίζεις τη φράση που σου άρεσε. Πατάς STOP στο app και αποθηκεύεις το track στο κινητό σου. Μετά από λίγο πάλι το ίδιο... Νέα φράση, νέο track στο κινητό. Και πάει λέγοντας, παιρνάς τις ώρες σου αυτοσχεδιάζοντας και φτιάχνοτνας tracks!


Την άλλη μέρα θυμάσαι ότι χθες έφτιαξες 2-3 καλά tracks και θες να τα ξανακούσεις. Παίρνεις το smartphone και αναπαράγεις τα tracks. Χάλια ήχος... Λες κάτσε να τα μεταφέρω στο PC να τα ακούσω από τα ηχεία. Ανοίγεις bluetooth, μεταφέρεις τα αρχεία στο PC, τα ανοίγεις τον player και τα ακούς. Ωραιά! Μετά λες κάτσε να τα ανεβάσω και στο google drive να το ακούσει και ο Γιάννης να μου πει πως του φαίνονται. Και κάποια στιγμή μπορεί να αποφασίσεις να ανεβάσεις και κάποιο από τα tracks και στο youtube.


Το ερώτημα τώρα που θέλω να θέσω στους αναγνώστες του <del>noiz</del> kithara είναι το εξής: Θα σου άρεσε αντί να κάνεις όλη την ιστορία με το smartphone να είχε η κιθάρα σου ένα ενσωματωμένο σύστημα ηχογράφησης συνδεδεμένο με κάποιο πιεζοηλεκτρικό (ή ένα μικροφωνάκι ή έναν μαγνήτη κλπ) με 2 κουμπιά (REC και STOP) έτσι ώστε μόλις πατάς το REC στην κιθάρα και μέχρι να πατήσεις το STOP ότι παίζεις να ηχογραφείται σαν track σε έναν server τύπου soundcloud αξιοποιώντας το WiFi του σπιτιού σου χωρίς να παρεμβάλλεται ούτε PC, ούτε smartphone. Την άλλη μέρα κάθεσαι στο PC σου και κάνεις login στον server που φιλοξενεί τα tracks σου και αρχίζεις να τα ακούς, να τα επεξεργάζεσαι κλπ.


Σου αρέσει η ιδέα αυτού του προσωπικού ενσωματωμένου recorder? Τη βρίσκεις χαζή? Πολύ απλή? Χρήσιμη? Τι θα ήθελες να έχει παραπάνω σε σχέση με τις δικές σου επιθυμίες? Θα προτιμούσες να αγοράσεις ένα όργανο με αυτό το feature πάνω με ένα κόστος +100 ευρω από την αρχική τιμή?
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/15, 16:11 από funk »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #1 στις: 11/03/15, 15:41 »
..στους αναγνώστες του noiz ..
Γειά σου και καλώς ήρθες στο Kithara !..  :roll

Ενδιαφέρουσα ιδέα.
Σκέφτεσαι να την αναπτύξεις σε ένα εμπορεύσιμο προϊόν?..
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος funk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #2 στις: 11/03/15, 16:15 »
 :shy


Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και συγνώμη για την "παρεξήγηση"!


Ναι, σκέφτομαι να αναπτύξω ένα prototype του συστήματος που περιέγραψα για προσωπική χρήση αλλά θα ήθελα να μάθω αν και σε άλλους φαίνεται ενδιαφέρουσα η δυνατότητα που περιέγραψα.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #3 στις: 11/03/15, 16:46 »



Πήρα πριν 1,5 μήνα το Tascam DR-44 WL το πρώτο recorder με WiFi.


Ότι ηχογράφω μπορώ να το 'χω να μεταφέρεται κατευθείαν στον υπολογιστή ή στο κινητό μου. Μπορείς έπειτα να ρυθμίσεις τον φάκελο της αποθήκευσης να συγχρονίζεται με κάποιον cloud server. Μπορείς για παράδειγμα να επιλέξεις φάκελο αποθήκευσης τον φάκελο του Dropbox και... voila!


:)

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #4 στις: 11/03/15, 16:48 »
Φυσικά μπορείς και πολύ πιο απλά όταν ηχογραφείς κάτι από το κινητό σου να το μεταφέρεις απευθείας στο (π.χ.) dropbox και μετά να το έχεις αυτόματα... παντού!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #5 στις: 11/03/15, 16:50 »
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει αρκετό software εκεί έξω, at least για iphones (βλ. iRig) το οποίο προσφέρει το 1/3 του functionality που σκέφτεσαι.
Το άλλο 1/3 που είναι το hardware είτε το αγοράζεις (20-30€) είτε το φτιάχνεις (iRig interface, στην ουσία ένας buffer είναι).
Το τελευταίο 1/3, το uploading κάπου, το κάνεις με το soundcloud app πχ.

Αυτός είναι κι ο τρόπος που χρησιμοποιώ εγώ το κινητό (σπάνια όμως) με την κιθάρα.

Εναλλακτικά, έχεις και editing με το GarageBand πχ (4-5€ κοστίζει η αγορά του για iPhone).

Ολόκληρο appliance που να τα κάνει όλα αυτά; Κάποιο looper με κάρτα μνήμης και εγγραφή σε καλή ποιότητα φαντάζομαι θα υπάρχει.

Δεν είναι άσχημο σαν ιδέα, αλλά κι εγώ ως programmer θεωρώ ότι υπάρχει τόση πληθώρα δωρεάν εφαρμογών, που δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κάποιος με το σκεπτικό να κερδίσει χρήματα.

Σαφώς βέβαια και αξίζει (και με το παραπάνω) να ασχοληθεί κάποιος με το development μιας τέτοιας υλοποίησης για την πλάκα του :)

Είχα ξεκινήσει πριν καιρό την κατασκευή ενός looper από το μηδέν, το παράτησα κάπου στη μέση και το συνέχισα σαν πολυκάναλο appliance εγγραφής βασισμένο σε ένα RaspberryPi με πολλαπλές usb κάρτες δικτύου, όπου το παράτησα και αυτό :)
Αυτή η λύση ήταν η πιο όμορφη, καθώς ήταν μικρή σε μέγεθος, μεγάλη σε υπολογιστική ισχύ και με δυνατότητα για -real time- effects (http://puredata.info/).

Αποσυνδεδεμένος funk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #6 στις: 11/03/15, 17:22 »
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!


Να διευκρυνήσω κάτι. Φαντάζομαι το συστηματάκι αυτό να ενσωματώνεται από τον κατασκευαστή της κιθάρας, όπως για παράδειγμα ενσωματώνεται το κουρδηστήρι, το πιεζοηλεκτρικό και ο προενισχυτής. Φαντάζομαι δλδ την Epiphone Ej200ce που ειναι και από τις κιθάρες που γλυκοκοιτάζω να ερχότανε από την Epiphone "IP ready" και με συνοδευτικό κάποιο cloud service έτσι ώστε αυτός που την αγοράζει απλά να ρυθμίζει μια φορά τα Wifi στα οποία θέλει να μπαίνει η κιθάρα του και όλα τα άλλα να γίνονται μόνα τους. Κατά κάποιο τρόπο δλδ η κιθάρα να ερχότανε από τον κατασκευαστή με ένα μικρό Tascam WL μέσα της. Μια τέτοια λύση ας πούμε θεωρώ πως θα την παρέχει στο μέλλον η Shadow ή η Fishman. Έλεγα μήπως τους προλαβαίναμε και το κάναμε made in Greece! :D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #7 στις: 11/03/15, 18:23 »
Πρώτες μου σκέψεις για αυτή την ενδιαφέρουσα ιδέα, πως δηλαδή θα το έκανα εγώ, με ένα Atmel ή άντε Arduino Mini, με λίγη μνήμη και μπαταρία, κουμπάκια, όλα αυτά οκ..

Με το wifi μας τα χαλάει, προυποθέτει κεραία και γερή μπαταρία που θα τελειώνει γρήγορα.

Προσωπικά αν το έφτιαχνα (free idea για σένα φίλε funk) θα το έκανα με bluetooth για να έχει μικρή κατανάλωση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #8 στις: 11/03/15, 21:40 »
Πρώτες μου σκέψεις για αυτή την ενδιαφέρουσα ιδέα, πως δηλαδή θα το έκανα εγώ, με ένα Atmel ή άντε Arduino Mini, με λίγη μνήμη και μπαταρία, κουμπάκια, όλα αυτά οκ..

Δυστυχώς όταν το είχα ψάξει, τα ATmega δεν έχουν τόση CPU ή/και μνήμη για να υποστηρίξουν εγγραφή ήχου.
Μόνο ως controller για κάποια CMOS που θα γράφουν/παίζουν και των απαραίτητων ADC/DAC.

Η πιο ευέλικτη λύση (και χωρίς να φύγει το κόστος ψηλά) είναι με κάνα raspberrοpiοειδές. Συν το πλεονέκτημα να τρέχεις αρκετά πράγματα ακόμα (πχ real time processing). Χωράει και σε ένα κουτάκι πεταλιού περίπου.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #9 στις: 11/03/15, 22:44 »
Δυστυχώς όταν το είχα ψάξει, τα ATmega δεν έχουν τόση CPU ή/και μνήμη για να υποστηρίξουν εγγραφή ήχου.
Δεν είναι τίποτα να προσαρμόσεις ένα shield με microSD κάρτα:
http://www.ebay.com/itm/Micro-SD-Storage-Board-Mciro-SD-TF-Card-Memory-Shield-Module-SPI-For-Arduino-/200958993125?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2eca16e2e5
..όλα είναι θέμα καλής έρευνας.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/15, 22:46 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #10 στις: 12/03/15, 00:18 »
Δεν είναι τίποτα να προσαρμόσεις ένα shield με microSD κάρτα:
http://www.ebay.com/itm/Micro-SD-Storage-Board-Mciro-SD-TF-Card-Memory-Shield-Module-SPI-For-Arduino-/200958993125?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2eca16e2e5
..όλα είναι θέμα καλής έρευνας.


Το 'χα ψάξει αρκετά Αδριανέ, ψιλοαδύνατο.

Την SD την προσαρμόζεις πολύ εύκολα με SPI ή I2C. Αλλά δεν κερδίζεις κάτι.
Χρειάζεσαι ADC για το input και DAC για το output. Εύκολο σχετικά να φτιάξεις αυτό το κομμάτι με κάποιο έτοιμο CMOS ολοκληρωμένο.
Χρειάζεσαι όμως να σώζεις realtime τα data με καλή δειγματοληψία.
Δε μπορείς να το κάνεις με ATmegaXXX. Δεν έχει τους πόρους για αυτή τη δουλειά. Πολύ μεγάλο το bandwidth.
Έχω ρίξει >1 μήνα ξενύχτι ψάχνοντας εναλλακτικές, μέχρι που βαρέθηκα  ;D .

Πιο εύκολα στήνεις κάτι από το μηδέν, με CMOS ADC/DAC, με κάποια μνήμη που θα τα αποθηκεύει προσωρινά και με κάποια άλλη υλοποίηση να σώζεις τα data σε κάποια κάρτα. Το πολύ-πολύ να χρησιμοποιήσεις κάποιον μικροελεγκτή αλλά απλά και μόνο για το controlling των πλήκτρων/εντολών/display.

Ακόμα και με ένα raspberry pi των 800MHz και των 512KB μνήμης, το pure data ψιλογονάτιζε το σύστημα και ο ήχος δεν ήταν 100% αποδεκτός μόλις ξεκίναγες κάτι περίεργο εκτός του recording/replaying/etc. Συν το σχετικά άσχημο latency. Και με ψιλοoptimized το λειτουργικό (kernel με τα σχεδόν απολύτως απαραίτητα, headless κλπ).

Ψάχνοντας το πάντως, είχα δει ότι πολύ πιο εύκολα γράφεις κώδικα σε κάποιο κινητό και το αξιοποιείς - περισσότερους πόρους έχει για processing. Τουλάχιστον σε Windows Phones που έχω ασχοληθεί, αν και φαντάζομαι ότι οι υπόλοιπες πλατφόρμες θα υπερτερούν.

Edit:

Το ATmega328 τρέχει στα 16MHz (μπορείς να το ανεβάσεις νομίζω μέχρι τα 20MHz), έχεις 32KB flash (βγάλε τα 2Κ για bootloader) και 2KB RAM.

Θες να γραψεις σε at-least 44KHz/16bit/1 κανάλι. Δηλαδή 44KHz*16bit =~ 700kilobithz / 1Hz = 700kb/sec.
Στην flash του atmega είναι αδύνατο (~150kb/sec το μέγιστο) οπότε θα γεμίζει ο buffer.

Για να γράψεις τώρα πιο γρήγορα από το buffεριασμα, θα πρέπει να έχεις πιο γρήγορη cpu από τη δειγματοληψία. Αδύνατο (εκτός αν πέσεις τόσο πολύ σε ποιότητα, που δεν αξίζει τον κόπο).

Θυμάμαι ότι όταν έκανα δοκιμές, προσπαθούσα να γράψω data ανά 10Hz (από GPS) και κρέμαγε. Και ήταν πολύ λίγα τα bytes.

Edit:

Υπάρχουν και κάποια έτοιμα ADC/DAC shields με καλή δειγματοληψία, τα περισσότερα είναι για mp3 playing κλπ, αλλά κι αυτά στην ουσία δεν χρησιμοποιούν το Arduino, παρά μόνο για να στέλνει τις εντολές για play/stop/record/etc.

Τέλος, το να στείλεις με arduino αυτά τα δεδομένα κάπου στο internet, πάλι το κόβω για αδύνατο. Δε φτάνουν τα 32ΚΒ για να γράψεις τέτοιο κώδικα.

Edit:

http://apcmag.com/arduino-projects-digital-audio-recorder.htm/

Αυτός ο κυριούλης τα εξηγεί αρκετά καλύτερα από μένα :) (και τα δοκιμάζει κι όλας, με μια υλοποίηση που βλέπω τώρα ότι δεν είχα σκεφτεί, χρησιμοποιώντας 2 buffers).
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/15, 00:43 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #11 στις: 12/03/15, 04:38 »
Αντώνη γίνεται, απλά πρέπει να μεταθέσεις τον πολύ φόρτο της ηχογράφησης σε ένα εξωρερικό DSP και να κρατήσεις το Atmel για control, user interface και κάποιο network layer για το transmission. Δες αυτό:
http://www.ebay.com/itm/WT588D-16p-voice-module-Sound-modue-audio-player-Recording-for-Arduino-TOP-/321564756049?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4adec0c851
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #12 στις: 12/03/15, 12:53 »
Αντώνη γίνεται, απλά πρέπει να μεταθέσεις τον πολύ φόρτο της ηχογράφησης σε ένα εξωρερικό DSP και να κρατήσεις το Atmel για control, user interface και κάποιο network layer για το transmission. Δες αυτό:
http://www.ebay.com/itm/WT588D-16p-voice-module-Sound-modue-audio-player-Recording-for-Arduino-TOP-/321564756049?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4adec0c851


Ε, το ίδιο λέμε. Το atmega δε σου φτάνει για την εγγραφή.
Το συγκεκριμένο module το έχω, και είναι αποδεκτό μόνο για φωνή. Eίναι 6-22ΚΗz.
Και απ' ότι θυμάμαι δεν κάνει για realtime ηχογράφηση και αναπαραγωγή.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #13 στις: 12/03/15, 15:12 »
Αχ, πολύ μου αρέσουν αυτές οι πατέντες... Οι σπουδές μου αφορούν περισσότερο σε hardware παρά σε software αλλά δεν προλαβαίνω πια να ασχοληθώ με το hardware. Και βλέπω τόσες ωραίες επιλογές: Microcontrollers, Mini PC, κλπ. Τώρα πια μπορείς να πάρεις 4πύρηνο PC με 1GB RAM με μόνο $35 (http://www.raspberrypi.org/raspberry-pi-2-on-sale/), οπότε μπορεί κανείς να φτιάξει ό,τι φανταστεί.  Θα μου άρεσε να δω εφαρμογές με ηχογράφηση, real-time effects, κλπ σε μίνι διάσταση και μίνι τιμή.

Nομίζω ότι πια δεν χρειάζεται να διαθέτουμε ενα εξειδικευμένο hardware για το κάθε τι, αλλά ένα δυνατό hardware με το αντιστοιχο software (ή και hardware modules όπου απαιτείται) για το κάθε τι.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #14 στις: 12/03/15, 15:52 »
Το συγκεκριμένο module το έχω..
Το έχεις γενικά, γι'αυτό σε πάω!..  :beer
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #15 στις: 12/03/15, 16:29 »
Nομίζω ότι πια δεν χρειάζεται να διαθέτουμε ενα εξειδικευμένο hardware για το κάθε τι, αλλά ένα δυνατό hardware με το αντιστοιχο software (ή και hardware modules όπου απαιτείται) για το κάθε τι.


Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα links:

https://guitarextended.wordpress.com/audio-effects-for-guitar-with-pure-data/
http://puredata.info/
http://ampbrownie.com/

Έχει πολλές πληροφορίες! Και όλα με χρήση free/opensource software.

Το έχεις γενικά, γι'αυτό σε πάω!..  :beer


Μι του :)  :guitar :solo

Αποσυνδεδεμένος funk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #16 στις: 12/03/15, 17:33 »
Κάποια στιγμή αναφέρθηκε πως ίσως να ήταν προτιμότερο το bluetooth σε σχέση με το WiFi. Ως προς την κατανάλωση θα συμφωνήσω αλλά ως προς το κόστος και την ευκολία πλέον τα WiFi modules που κυκλοφορούν ειναι μια χαρά. Σκεφτείτε ότι αν το σύστημα που ανέφερα αρχικά δουλεύει με bluetooth τότε θα πρέπει να υπάχει κάπου κ ένα brigde bluetooth σε wifi ώστε να βγαίνει τελικα η κιθάρα στο Internet. Αντίθετα αν υπάρχει κατευθείαν WiFi τότε η κιθαρούλα μας παίρνει κατευθείαν IP και μεταδιδει δεδομένα σε κάποιον server όμορφα και ωραία.


Ως προς την επεξεργαστική ισχύ λύσεις τύπου μικρών Arduino Uno ή Leonardo δεν αρκούν και λύσεις τύπου Rasberry Pi παρά είναι μεγάλες Αντίθετα ένα Arduino Due http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardDue έχει 32μπιτο μικροελεγκτή στα 90MHz που σε συνδιασμό με μια microSD θεωρώ πως μπορεί να κάνει θαύματα (πραγματικού χρόνου)!


Και για να πάρετε μια ιδέα από τις δυνατότητες των board που κυκλοφορούν δείτε αυτό https://www.olimex.com/Products/Modules/MP3/MOD-MP3-X-BAT/ .


32-bit μικροελεγκτής χαμηλής κατανάλωσης
Ειδικό chip για γρήγορη MP3 κωδικοποίηση (!)
SD Card
Μπαταρία λιθίου


Και όλα αυτά ως πρώτες ύλες στα 35 ευρώ! Όσο και ένα Rasberry δλδ. Με άλλα 10 ευρώ βάζεις και WiFi και είσαι κύριος.


Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #17 στις: 12/03/15, 17:48 »
Ως προς την επεξεργαστική ισχύ λύσεις τύπου μικρών Arduino Uno ή Leonardo δεν αρκούν και λύσεις τύπου Rasberry Pi παρά είναι μεγάλες Αντίθετα ένα Arduino Due http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardDue έχει 32μπιτο μικροελεγκτή στα 90MHz που σε συνδιασμό με μια microSD θεωρώ πως μπορεί να κάνει θαύματα (πραγματικού χρόνου)!


Χμ, το πρόβλημα είναι αλλού. Με αυτό ή αντίστοιχες υλοποιήσεις θα γράψεις ή θα παίξεις κάτι. Δεν θες όμως και ταυτόχρονη εγγραφή με το παίξιμο (looper);
Οπότε πας για τουλάχιστον 2 τέτοια + κάτι να τα ελέγχει...
Και με το σκεπτικό ότι δεν θες effects να τρέχουν παράλληλα;

Με το DUE δεν έχω παίξει, αλλά πάλι τα 96KB τα βλέπω λίγα για να γράψεις κώδικα που θα ανεβάζει over-the-ethernet μουσική σε κάποιο site.

Απλό SNMP client έγραψα για ethernet σε atmel και έφαγα σχεδόν όλη τη μνήμη...

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η optimal λύση είναι αυτή του κινητού, καθώς διαθέτει πολύ μεγάλη υπολογιστική ισχύ και είναι διαθέσιμο πλέον σε όλους...

Αποσυνδεδεμένος funk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #18 στις: 13/03/15, 11:07 »
Η αρχική ιδέα έχει να κάνει ξεκάθαρα με ένα ηχογραφητήρι εσνωματωμένο μέσα στο σώμα της κιθάρας. Δεν τίθεται θέμα για ενσωματωμένα εφέ ή για real time αναπαραγωγή. Το συστηματάκι το φαντάζομαι να κάνει το εξής:


Είσοδος από το πιεζοηλεκτρικό σύστημα --> δειγματοληψία --> MP3 κωδικοποίηση --> Upload του MP3 σε κάποιο server


Και από εκεί και πέρα ο server μπορέι να έχει άλλες δυνατότητες offline επεξεργασίας του δημιουργημένου MP3.


Το ερώτημα το βασικό για μένα είναι αν κάποιος που παίζει κιθάρα θα του άρεσε το όργανό του να έχει αυτή τη δυνατότητα ηχογραφήσεων.


Και για να δώσω λίγη τροφή για σκέψη παραθέτω άλλο ένα usecase:


Δύο όργανα παίζουν μαζί κάνοντας ας πούμε πρόβα ή τζαμάροντας. Πατάει ο παίχτης Α το REC της κιθάρας του και το ίδιο κάνει και ο Β. Παίζουν ότι είναι να παίξουν και όταν τελειώνουν πατάνε τα κουμπάκια STOP που ο καθένας έχει στο όργανό του. Στον υποτιθέμενο server μας τώρα έχουν δημιουργηθεί 2+1 tracks. Το 3ο track αποτελείται από την μίξη των δύο διαφορετικών track. Οπότε το ντουέτο μας, εύκολα και γρήγορα ηχογράφησε την πρόβα του, έφτιαξε ενα track και ας πούμε αν ειναι και καλό πατάει και ένα κουμπάκι στο web interface που του δίνουμε και το κάνει share στο youtube, στο sound cloud ή οπουδήποτε αλλού.


Το ερώτημα είναι: Θα σας άρεσε αυτή η δυνατότητα?


Ως προς τα τεχνικά κομμάτια όλα γίνονται. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να γίνουν.




Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #19 στις: 13/03/15, 13:03 »
Η αρχική ιδέα έχει να κάνει ξεκάθαρα με ένα ηχογραφητήρι εσνωματωμένο μέσα στο σώμα της κιθάρας. Δεν τίθεται θέμα για ενσωματωμένα εφέ ή για real time αναπαραγωγή. Το συστηματάκι το φαντάζομαι να κάνει το εξής:


Είσοδος από το πιεζοηλεκτρικό σύστημα --> δειγματοληψία --> MP3 κωδικοποίηση --> Upload του MP3 σε κάποιο server


Και από εκεί και πέρα ο server μπορέι να έχει άλλες δυνατότητες offline επεξεργασίας του δημιουργημένου MP3.


Το ερώτημα το βασικό για μένα είναι αν κάποιος που παίζει κιθάρα θα του άρεσε το όργανό του να έχει αυτή τη δυνατότητα ηχογραφήσεων.


Και για να δώσω λίγη τροφή για σκέψη παραθέτω άλλο ένα usecase:


Δύο όργανα παίζουν μαζί κάνοντας ας πούμε πρόβα ή τζαμάροντας. Πατάει ο παίχτης Α το REC της κιθάρας του και το ίδιο κάνει και ο Β. Παίζουν ότι είναι να παίξουν και όταν τελειώνουν πατάνε τα κουμπάκια STOP που ο καθένας έχει στο όργανό του. Στον υποτιθέμενο server μας τώρα έχουν δημιουργηθεί 2+1 tracks. Το 3ο track αποτελείται από την μίξη των δύο διαφορετικών track. Οπότε το ντουέτο μας, εύκολα και γρήγορα ηχογράφησε την πρόβα του, έφτιαξε ενα track και ας πούμε αν ειναι και καλό πατάει και ένα κουμπάκι στο web interface που του δίνουμε και το κάνει share στο youtube, στο sound cloud ή οπουδήποτε αλλού.


Το ερώτημα είναι: Θα σας άρεσε αυτή η δυνατότητα?


Ως προς τα τεχνικά κομμάτια όλα γίνονται. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να γίνουν.


Φίλε funk, νομίζω σε όλους μας θα άρεσε. Αφού σου αρέσει προχώρα το, έστω για σένα, μην το σκέφτεσαι...


Αν και εγώ προσωπικά θα προτιμούσα wav κωδικοποίηση, δεν υπάρχει λόγως να συμπιέζουμε τόσο τον ήχο μας.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #20 στις: 13/03/15, 13:38 »
Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα links:

https://guitarextended.wordpress.com/audio-effects-for-guitar-with-pure-data/
http://puredata.info/
http://ampbrownie.com/


Ευχαριστώ! πολύ ενδιαφέρουσα η pure data.


Η αρχική ιδέα έχει να κάνει ξεκάθαρα με ένα ηχογραφητήρι εσνωματωμένο μέσα στο σώμα της κιθάρας. Δεν τίθεται θέμα για ενσωματωμένα εφέ ή για real time αναπαραγωγή.


Αν μπεις στον κοπο να φτιαξεις υπολογιστικο συστημα για τον σκοπο της ηχογραφησης και σύνδεσης με wifi, γιατί να μην το επεκτείνεις ώστε να επεξεργάζεται τον ήχο; Αν επιλέξεις εξ αρχής μια ευέλικτη και ισχυρή πλατφόρμα (όπως το rasberry pi) έχεις ήδη τη δυνατότητα για τα πάντα.
Αν δεν βάλεις εσύ τα πάντα (ο,τι υποστηρίζει η πλατφόρμα και είναι και χρήσιμο), τότε ίσως τα βάλει κάποιος ανταγωνιστής σου.

Στον υποτιθέμενο server μας τώρα έχουν δημιουργηθεί 2+1 tracks. Το 3ο track αποτελείται από την μίξη των δύο διαφορετικών track.


Εχμ, υπάρχει το θέμα του συγχρονισμού των tracks.

Ως προς τα τεχνικά κομμάτια όλα γίνονται. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να γίνουν.


Υπάρχει αγορά για τα πάντα, σε αυτόν τον πλανήτη. Π.χ. ποιος φανταζόταν ότι υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν $300-$400 για ένα ρομποτικό κουδιστήρι ή $100 για ένα χειροκίνητο-ρομποτικό κουρδιστήρι
Υπάρχουν όμως... Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές παράμετροι που αφορούν στο κόστος κατασκευής και πώλησης, στο μάρκετινγκ, στις δυνατότητες του προϊόντος, κλπ. Για μένα προσωπικά, σημαντικό κριτήριο είναι η ευελιξία και πολυλειτουργικότητα, δεν θέλω hardware, εξαρτήματα, καλώδια, τροφοδοσίες, κλπ. ξεχωριστά για κάθε μικρό πραγματάκι που θέλω να κάνω, που αφορά υπολογιστές, μουσική, μαστορέματα, μαγειρική, οτιδήποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/15, 13:40 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #21 στις: 13/03/15, 14:20 »
Δύο όργανα παίζουν μαζί κάνοντας ας πούμε πρόβα ή τζαμάροντας. Πατάει ο παίχτης Α το REC της κιθάρας του και το ίδιο κάνει και ο Β. Παίζουν ότι είναι να παίξουν και όταν τελειώνουν πατάνε τα κουμπάκια STOP που ο καθένας έχει στο όργανό του. Στον υποτιθέμενο server μας τώρα έχουν δημιουργηθεί 2+1 tracks. Το 3ο track αποτελείται από την μίξη των δύο διαφορετικών track. Οπότε το ντουέτο μας, εύκολα και γρήγορα ηχογράφησε την πρόβα του, έφτιαξε ενα track και ας πούμε αν ειναι και καλό πατάει και ένα κουμπάκι στο web interface που του δίνουμε και το κάνει share στο youtube, στο sound cloud ή οπουδήποτε αλλού.

Νομίζω ότι αυτό το κάνει η roland με τους νέους της ενισχυτές και το iphone app. Ρίξτου μια ματιά να κλέψεις καμιά ιδέα...

Αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή που το χάζευα, παίζει ο Χ χρήστης κάτι, το στέλνει over-the-net σε κάποιον άλλο, το συμπληρώνει ο άλλος το ξαναστέλνει πίσω στον προηγούμενο και πάει λέγοντας...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #22 στις: 13/03/15, 16:03 »
Η αρχική ιδέα, σαν ένα γρήγορο memo για την αποθήκευση άρα και την διάσωση των μουσικών εμπνεύσεων της στιγμής, είναι ενδιαφέρουσα, όπως αρχικά περιγράφηκε. Ακόμα και χωρίς την επέκταση του "Cloud" είναι χρήσιμη σε μία τοπική κλίμακα.

Όμως η επέκταση της στην ιδέα του multitrack είναι ελλιπής και θέλει περισσοτερη σκέψη.
Διότι..:

..το ντουέτο μας, εύκολα και γρήγορα ηχογράφησε την πρόβα του..
..ΔΕΝ ηχογράφησε την πρόβα του.

Ηχογράφησε τον ΚΑΘΑΡΟ, ξερό ήχο των οργάνων από την πρόβα του, ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με τον τελικό ήχο που ακούστηκε στην πρόβα, μετά τα πετάλια, εφέ, ενισχυτές και παραμόρφωση.

Tο ίδιο γενικό μειονέκτημα ισχύει εξ ορισμού του όλου Concept που απορρέει από την σχεδιαστική επιλογή του να είναι το εν λόγω σύστημα on board στην κιθάρα.

Ότι γράφεται θα είναι καθαρό, ξερό και άχρωμο και μόνο ως πρωτόλειος καταγραφέας ιδεών μπορεί να χρησιμοποιηθεί, τουλάχιστον όπως έχει περιγραφεί έως τώρα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #23 στις: 13/03/15, 16:29 »
Food for thoughts (η πιο ωραία υλοποίηση που έχω δει...)

https://www.youtube.com/watch?v=MnObru9sJ6k

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Embedded Sound Recorder
« Απάντηση #24 στις: 13/03/15, 16:54 »
Η αρχική ιδέα έχει να κάνει ξεκάθαρα με ένα ηχογραφητήρι εσνωματωμένο μέσα στο σώμα της κιθάρας. Δεν τίθεται θέμα για ενσωματωμένα εφέ ή για real time αναπαραγωγή. Το συστηματάκι το φαντάζομαι να κάνει το εξής:


Είσοδος από το πιεζοηλεκτρικό σύστημα --> δειγματοληψία --> MP3 κωδικοποίηση --> Upload του MP3 σε κάποιο server


http://www.ovationguitars.com/en-GR/guitars/archive/CC54i-ideamiddepth/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 11:32
από Mike Moss
13 Απαντήσεις
5005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/08, 15:41
από Mike Moss
17 Απαντήσεις
6035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 08:37
από mick77
3 Απαντήσεις
2856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 18:22
από Papainos
0 Απαντήσεις
2195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 13:47
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
20 Απαντήσεις
6691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 15:34
από jim-papajim
5 Απαντήσεις
3233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 13:38
από Υπνοβάτης...
Sound Design

Ξεκίνησε από Jezus Εφέ

8 Απαντήσεις
6030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/14, 18:47
από Καθόδιος (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
4717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/14, 15:34
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/15, 08:50
από neeckos