Αποστολέας Θέμα: Νιώθο πόνο στον αντίχειρα  (Αναγνώστηκε 45333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νιώθο πόνο στον αντίχειρα
« στις: 07/08/02, 00:36 »
exo ena provlima me ton antixira tou aristerou mou xeriou otan piano kapies sixordies gia orismeni ora, ton niotho san kourasmeno ke otan sinexiso to tragoudi xoris na stamatiso niotho pono, palia den exa kanena provlima 3eri kanenas ti exei pathi o antixiras mou? :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/03, 18:22 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Poses fores den eftasa ekei,
pou ixa pei pos tha vro sigouria na xotho,
kati pou oloi mas leme limani,
ma den ida karavi pote pou afto na tou ftani...
*Synitheis Ypoptoi - Xristos Thiveos*

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν από τον κόσμον έξω
    • Προφίλ
τηλεδιάγνωση
« Απάντηση #1 στις: 07/08/02, 00:59 »
τενοντίτιδα

Παίζε κιθάρα λίγο με μεγάλα διαλείμματα
Όταν πονάς έστω και λίγο σταμάτα αμέσως
Μην κοιμάσαι πάνω στο χέρι.
Μην γράφεις πολύ στον υπολογιστή
και όταν τον χρησιμοποιείς να κάθεσα σωστά.
Κράτα το χέρι σχετικά ακίνητο για μια-δυο βδομάδες
και μετά κάνε βάρη.

Πολύ σημαντικό είναι να την
αντιμετωπίσεις όσο είναι νωρίς.
Εμένα μου πήρε 4 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #2 στις: 07/08/02, 08:59 »
Κι εμενα με εχει ταλαιπωρησει η τενοντιτιδα... τα'χαμε πει αυτα σε παλιοτερη συζητηση. Πρεπει να προσεχεις. Τωρα που ειναι τα πρωτα συμπτωματα, να φροντιζεις να μη το κουραζεις πολυ, και οταν ειναι στα καλα του να του κανεις γυμναστικη και τεντωματα. Αν το ζοριζεις ενω ποναει, εστω και με απλες κινησεις, θα παθει φλεγμονη και μετα ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1703
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #3 στις: 07/08/02, 09:46 »
Βασικότερος κανόνας που ισχύει για όλα τα όργανα ,είναι ότι για οποιαδήποτε άσκηση ,Άρα και παίξιμο οργάνου , χρειάζεται απαραίτητα σχετικό ζέσταμα των μυών .Υπάρχουν ορισμένες ασκήσεις που ζεσταίνουν τους μύες .

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #4 στις: 07/08/02, 16:39 »
giati omos me pianei mono sta mpare? ke oxi se kathe peximo? :\
Poses fores den eftasa ekei,
pou ixa pei pos tha vro sigouria na xotho,
kati pou oloi mas leme limani,
ma den ida karavi pote pou afto na tou ftani...
*Synitheis Ypoptoi - Xristos Thiveos*

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν από τον κόσμον έξω
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #5 στις: 07/08/02, 21:53 »
γιατί ο αντίχειρας ταλαιπωρείται
περισσότερο με μπαρε;

Αν συνεχίσεις να ταλαιπωρείς τα χέρια σου
(όπως έκανα εγώ)
δε θα σε πονάει στα μπαρέ μονάχα,
ούτε μόνο όταν παίζεις κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος PoRtiS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • And the soul cries out, for a handful of rain...
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #6 στις: 07/08/02, 23:46 »
Re pedia mi lete trela pragmata ke tromazete tous anthropous!akous ekei tenontitida... An ixes tenontitida twra oxi aplws den tha mporouses na pisaseis kithara alla oute na kounas kala kala ton karpo sou. To problimas pou exis to exoun oloi osoi pezoun kithara idika otan prwtoarxizoun na pezoun mpare ke askite megali piesi ston antixeira. Den ine tpt me ton kero tha perasei. Ine thema "agimnastou" antixeira. Oso pio poli kero tha pezeis tha deis na meiwnete o ponos mexri pou kapoia stigmi tha figei entelws.
So what can I tell you
Ιf life's the length of this play
Perhaps God gave the answers
To those with nothing to say

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #7 στις: 08/08/02, 00:37 »
Tha symgwnhsw me ton Portis. Kamia sxesh h Tenontitida pou prosvalei palious kai kyriws eppagelmaties kitharistes.
To provlima me ton antixeira einai thema kathara eleipshs askhshs. Me ton kairo tha perasei. Kai egw opws kai oloi osoi ksekinane exoun ayto to provlima. Tha perasei
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν από τον κόσμον έξω
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #8 στις: 08/08/02, 00:47 »
Ποιούς παλιούς, βρε παιδιά;
Εμένα μ' έπιασε πριν κλείσω χρόνο.
Άρχισα ακριβώς όπως ο placebo,
με μούδιασμα και υποφερτό πόνο.

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #9 στις: 08/08/02, 00:56 »
heh mipos ine pio kala na pao se kanena giatro!?  :P
Poses fores den eftasa ekei,
pou ixa pei pos tha vro sigouria na xotho,
kati pou oloi mas leme limani,
ma den ida karavi pote pou afto na tou ftani...
*Synitheis Ypoptoi - Xristos Thiveos*

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 898
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #10 στις: 08/08/02, 01:03 »
pigaine na xeis to kefali sou isixo.... ;)
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν από τον κόσμον έξω
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #11 στις: 08/08/02, 01:19 »
να πας σ' έναν καλό
και να του πεις να σου δείξει ασκήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #12 στις: 08/08/02, 01:42 »
Νομίζω ότι οι γιατροί δεν έχουν καμία σχέση.  Πήγαινε σε ένα καλό φυσιοθεραπευτή, ο οποίος θα σου δώσει ασκήσεις για τη διάταση αλλά και την ενδυνάμωση των μυών, καθώς και συμβουλές για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων.  Εγώ προσωπικά βλέπω παρόμοιες περιπτώσεις σε καθημερινή βάση, αλλά η τηλεδιάγνωση και ειδικά η τηλεθεραπεία δεν είναι η ειδικότητά μου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #13 στις: 08/08/02, 10:00 »
placebo, καλυτερα να προσεχεις για να εχεις. Μη ζοριζεις το χερι σου αν ποναει. Μπορει να ειναι προσωρινη κουραση και να περασει, μπορει τα πρωτα συμπτωματα για την εμφανιση τενοντιτιδας η οποια προερχεται απο την επαναλαμβανομενη καταπονηση (RSI, Repetitive Stress Injury). Γι'αυτο χρειαζονται τα διαλειμματα και να μη πεφτεις με τα μουτρα στη κιθαρα προσπαθωντας να βγαλεις το "το μαχαιρι" με τα απειρα μπαρε. :P
Ειπαμε, να κινεις τα χερια σου με ολες τις δυνατες κινησεις, και να το τεντωνεις (οταν δεν ποναει βεβαια), για να διατηρησουν ολο το ευρος των κινησεων και να δυναμωσουν. Αλλα αυτα θα στα πει ενας φυσιατρος, που σαν γιατρος θα κανει και διαγνωση για το αν εχεις απλη μυαλγια ή τενοντιτιδα ή τιποτα. Ο φυσιοθεραπευτης δεν μπορει (τουλαχιστον οχι επισημα) να κανει διαγνωση.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #14 στις: 08/08/02, 14:59 »
Placebo den prosexa kai exw pathei tenontitides stous karpous,stous omous, epikondilitides stous agwnes kai genikws ta exw dialisei ta xeria mou... na prosekseis giati an sou ginei xronio tha to padreyteis kai diazigio tha pareis meta apo polla xronia,,, prosoxh
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #15 στις: 09/08/02, 00:34 »

Αλλα αυτα θα στα πει ενας φυσιατρος, που σαν γιατρος θα κανει και διαγνωση για το αν εχεις απλη μυαλγια ή τενοντιτιδα ή τιποτα. Ο φυσιοθεραπευτης δεν μπορει (τουλαχιστον οχι επισημα) να κανει διαγνωση.


Ως συνήθως η Ελλάδα πρωτοπορεί... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mega_man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB 1G - SP1!
    • Προφίλ
    • Ψευδαισθήσεις
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #16 στις: 09/08/02, 12:38 »
Re paidia re paidia...Ean einai dunaton...Opws proeipan k alloi autos o ponos einai logw tou oti o antixeiras den einai kala gumnasmenos...Egw paizw 8 xronia kithara... apo ta 8 mou xronia...Stin arxi ponouse para polu k oso pio polu exaskomouna toso meionotane o ponos...Twra tha mou ponesei mono an paizw ena oloklhro vrady mpare(opws egine proxthes pou piga camping kai epaiza apo tis 11 to vrady ws tis 6 to prwi(k me klassikh) )
BYEzzzz
Balte na pioume...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:niotho pono ston antixira
« Απάντηση #17 στις: 09/08/02, 23:33 »
Παιδιά!!!! ΠΡοσοχή!!!!! Μπορεί κάποιοι να έχουν απαντήσει σωστά, αλλά και πολλοί κάνετε (συγγνώμη που θα το πώ) ένα σημαντικό και επικίνδυνο λάθος. Ναι μεν ο αγύμναστος αντίχειρας πονάει κάπως όταν αρχίσεις να πιάνεις μπαρέ, αλλά η αντιμετώπιση δεν είναι τίποτα, θα περάσει, είναι η πλέον ακατάλληλη.
Όπως έχω ξανασυμβουλέψει κάποιο φίλο στο φόρουμ, ο πονεμένος αντίχειρας σημαίνει ότι:
*Το χέρι έχει λανθασμένη θέση όταν παίζεις κιθάρα (μην προσπαθείς να αρπάξεις  την ταστιέρα)
*Πιέζεις πολύ και με λάθος τρόπο τα τάστα, χωρίς λόγο, αφού τοποθετώντας τα με τη σωστή κλίση πάνω στην κιθάρα θα χρειαστεί να πιέζεις κατά το ήμισυ.
*Παίζεις κομμάτια που δεν αρμόζουν στο επίπεδο που βρίσκεσαι (βλέπε μαχαίρι, όμορφη και παράξενη πατρίδα κλπ)
*δεν είσαι απόλυτα χαλαρός γενικά (απαραίτητη προυπόθεση, όταν μελετάς-εξασκείσαι)
Προσέχωντας τα πιο πάνω, και με μια μικρή διακοπή, θα καλυτερέψει πολύ το χέρι σου.
;)
Ρε mega man, και εγώ πάιζω οκτώ χρόνια αλλά ποτέ μου δεν είχα δυνατούς πόνους, ενώ ειλικρινά έτυχε να περάσω τρείςς συνεχόμενες ώρες εξασκώντας τα μπαρέ μου. Φυσικά κουράστηκα, αλλά δεν πονούσε πολύ ο αντίχειράς μου όταν έπαιζα. ??? ???
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
gymnastiki i moni lysi
« Απάντηση #18 στις: 11/08/02, 10:54 »
Φίλε μου δεν υπάρχει άλλη λύση μόνο γυμναστική. Θα σου προτείνω την καλύτερη άσκηση μια που σπουδάζω και ΤΕΦΑΑ (ψώνιο)  ;D. Στηριξε κάπου το χέρι και κάνε όπως στην διαφήμηση με τα κινητά. Ένα, δύο, τρία, κάτω ένα, δύο, τρία, κάτω...  ;D ;D ;D Τέλος, συμφωνώ με τον MiChArO.

Y.Γ. Καλά σε μπακάλικο έμαθες κιθάρα???  :P :P :P
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:Νιώθο πόνο στον αντίχειρα
« Απάντηση #19 στις: 11/09/04, 13:11 »
Το θέμα είναι απλό: Όταν ξεκινάς να πιάνεις πολύ μπαρέ το νευρικό σύστημα δεν έχει συνηθίσει και βάζει την δύναμη στον αντίχειρα. Αργότερα , συνηθίζει και βάζει όλη την δύναμη στα δάχτυλα και όχι στον αντίχειρα. Είμαι σίγουρος γι αυτό που λέω, μου το'χει πει ο δάσκαλός μου, και το διαπίστωσα και ο ίδιος με τον καιρό.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Νιώθο πόνο στον αντίχειρα
« Απάντηση #20 στις: 24/05/05, 12:08 »
Κι εγω εχω ενα μικρο προβληματακι, αλλα λεω οτι δεν ειναι τπτ κ δε δινω σημασια.
Ο αντιχειρας ποναει λιγο οταν πιανω μπαρε (μολις αρχισα να το κανω αυτο και φυσικα δυσκολευομαι), ενω τις τελευταιες 2-3 εβδομαδες εχει πεταχτει (πολυ λιγο αλλα το νιωθω)μια μικρη φλεβιτσα ακριβως κατω απο τον αριστερο αντιχειρα...
Θα περασει με τον καιρο, ετσι δεν ειναι?
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Ozz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • The magician (not me... yet)
    • Προφίλ
Απ: Νιώθο πόνο στον αντίχειρα
« Απάντηση #21 στις: 30/10/05, 19:38 »
Βασικά και μένα άρχισε να με πονάει το χέρι μου όταν άρχισα να πιάνω αρκετά μπαρέ (σχετικά πρόσφατα). Ο πόνος ξεκινάει από το εσωτερικό της παλάμης περίπου στη βάση του αντίχειρα και καθώς παίζω επαικτείνεται σε όλο το εσωτερικό. Βασικά με έπιασε πάλι το σήμερα το πρωί. Αυτό όμως που με φοβίζει είναι ότι με πόνεσε και το απόγευμα ενώ ξεκινούσα απλώς με κλίμακες!!! Καμμιά ιδέα;
Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο μπακιρένιο αλγερινό
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Νιώθο πόνο στον αντίχειρα
« Απάντηση #22 στις: 31/10/05, 01:16 »
Ok, το θέμα είναι αρκετά σοβαρό... Δυστυχώς, δεν υπάρχει γιατρός για την τενοντίτιδα, ούτε κάποιο φάρμακο ειδικά για αυτό.
Η λύση σχετικά με αυτά που λέγατε πιο πάνω (από τη μια ...‘ τενοντίτιδα την έβαψες‘ και απ’την άλλη ‘δεν ειναι τίποτα, χαλάρωσε‘ ) βρίσκεται ακριβώς μα ακριβώς στη μέση.  Υπάρχουν αρκετές διαβαθμίσεις στην τενοντίτιδα. Το χέρι, όταν αρχίζει να μαζεύει ένταση, αρνητική ενέργεια, και πολύ κόπωση αρχίζει και σε προειδοποιεί...αλλά το πότε και αν θα χτυπήσει, είναι πολύ ύπουλο.
Μελετώντας πρόπερσι το χειμώνα για τις εξετάσεις του καλοκαιριού, προς Ανωτέρα, και παίζοντας δύσκολη σουίτα Bach αγύμναστος κατέληξα....ποτε?.... το καλοκαίρι παρακαλώ, να νιωσω ενα τσικ μεσα στο μυ του αριστρού χεριού...απλά έπρεπε να παρατήσω την κιθάρα για δυο μήνες. Λύση για τέτοιες περιπτώσεις είναι η ξεκούραση, Αν δεν φροντίσεις το χέρι, αργά η γρήγορα, θα δημιουργηθεί και η φλεγμονή στον ένα από τους τρεις τενοντες του χεριού σου.
Ένα χρόνο και δυο μηνες μετά, και με την απότομη αλλαγή του καιρού, βρηκα το αριστερό μου χέρι, κάτω από τον αντίχειρα να κάνει κάτι πονάκια... Είδα τη γλύκα της χρόνιας τενοντίτιδας. Σταμάτησα πάλι να παίζω...και ο πόνος, από τη βάση του αντίχειρα, πήγε πίσω από τον καρπό... και μετά...κάτω από τον αγκώνα.
Που βρήκα την υγειά μου? Ασιάτικη Ιατρική. Μετα από 3 sessions με ένα φίλο που μου εφάρμοσε ελαφριά μορφή βελονισμού (με δαχτυλοπιέσεις), ενεργειακό μασάζ με αιθέρια έλαια κλπ κλπ, έφυγαν από την πρώτη στιγμή οι ανακλαστικοί πόνοι στο χέρι, και έμεινε κάτω από τον αγκώνα (αλλά από την πλευρά του χεριού που μας είναι ορατή χωρίς να το γυρίσουμε ) ο πόνος στην εστία του. Στη φλεγμονή. Εκεί συνεχίσαμε με μασάζ, έλαια, θερμανση με ενα κινεζικο φυτικό παρασκεύασμα, τη μόξα, που αίρει την αρνητική ενέργεια από το χέρι, και κάποια άλλα προϊόντα Home made ή made in japan που δεν μου αποκάλυψε  και με δέσιμο του χεριού με ειδικό επίδεσμο μόνο στο σημείο της φλεγμονής. Δέκα μέρες μετά το χέρι είναι σαν καινούριο.
Η ένταση στο χέρι παραμονεύει όμως. Τον επίδεσμο για να κρατάω ζεστό το σημείο τον φοράω ακόμη. Τα χέρια μας αφού τα κουράζουμε πρέπει να παραμένουν σε σταθερή θερμοκρασία, εν αναγκη με γαντια, παντα πρεπει να παιζουμε με σωστη θεση και παντα μετα απο ζεσταμα.
Και για αποκατάσταση της σωστής κυκλοφορίας του αίματος σε πολα τα τριχίδια των φλεβών, μέχρι την άκρη των δαχτύλων, που δεν αιματώνονται πάντα σωστά, συνιστώ μούλιασμα σε πολύ ζεστό νερό μια στο τόσο.
Θα μου πείτε....ασιατικη ιατρική, εναλλακτικες μαλ**ιες και πα**ριές... Εγώ ξέρω ότι μου κανε καλά το χεράκι μου, ενώ έχανα τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου και έλεγα ‘πάει, δεν έχω τιποτα να κανω αλλο πια, ας αυτοκτονήσω‘ . Οπότε, θέλω δε θέλω, λέω πια ότι τα πιστεύω...
soundcloud.com/conticucci

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Νιώθο πόνο στον αντίχειρα
« Απάντηση #23 στις: 31/10/05, 02:12 »
"...Ok, το θέμα είναι αρκετά σοβαρό..."

Όντως είναι αρκετά σοβαρό .
Και δε σταματάει μονάχα στους τένοντες διότι ερεθίζονται και τα αντίστοιχα νεύρα .
Αυτό δημιουργεί μια ανάδραση  < feedback >
όπου από τους τένοντες φεύγει το σήμα τής κόπωσης  < φλεγμονής > πηγαίνει στα νεύρα
και από εκεί επιστρέφει ξανά με νέο σήμα προς τον εγκέφαλο
απαιτώντας την προσοχή στο σημείο αυτό .
Πολύ δύσκολα όμως γίνεται αυτό σε μια εποχή όπου τα πολλαπλά ερεθίσματα
κρατούν διαρκώς απασχολημένο τον εγκέφαλο .


Οι εναλλακτικές ανατολικές θεραπείες και ιατρικές είναι στα σίγουρα οι πιο σωστές στην περίπτωση αυτή .
Όλες αυτές αποσκοπούν όχι στην καταστολή τού πόνου αλλά στην επαναφορά τής ισορροπίας .
Έχει δίκιο το μέλος Ommadawn .

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Νιώθο πόνο στον αντίχειρα
« Απάντηση #24 στις: 31/10/05, 13:11 »
1ον) Οι τένοντες στο χέρι είναι πολύ περισσότεροι από 3 και οι τενοντίτιδες των μουσικών εστιάζονται κυρίως στον αντίχειρα. Μπορεί βέβαια να ξεκινάνε από τον αυχένα ή τον ώμο ή και τον αγκώνα.

2ον) Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι πολεμάμε το αίτιο όχι το σύμπτωμα.

3ον) Είμαι υπέρ των εναλλακτικών θεραπειών όντας φυσιοθεραπευτής αλλά μόνο από άτομα που ξέρουν τι κάνουν. Το παληκάρι που πήγε ο Ommadawn φαίνεται ότι γνωρίζει και γι'αυτό είχε αποτέλεσμα. Ο βελονισμός είναι μια διαδικασία δύσκολη, πολύπλοκη που αν εφαρμοστεί λάθος έχει πολύ αρνητικά αποτελέσματα

4ον) Πρέπει όσοι ασχολούνται με ένα όργανο να μάθουν το ζέσταμα, τις διατάσεις και την αποθεραπεία. Θα τους βοηθήσουν πολύ.

5ον) ΠΡΟΣ ΛΙΟΝΤΑΡΙ: Δεν υπάρχουν σταθερές αξίες στην αποκατάσταση. Είτε είναι εναλλακτική ιατρική, είτε
ιατρική είτε φυσιοθεραπεία, σημασία έχει το αποτέλεσμα. Αν είναι σωστό και καλό τότε είναι αποδεκτή και η παρέμβαση.

6ον) ΠΡΟΣ OMMADAWN: Υπάρχουν γιατροί για τενοντίτιδες και φάρμακα επίσης καθώς είναι φλεγμονές και καταπολεμούνται με αντιφλεγμονώδη φάρμακα. Από κει και πέρα η αρχική εκτίμηση, η σωστή διάγνωση και η πορεία της θεραπείας αλλάζουν και έχουν διαφορετικά αποτελέσματα.

Αν θέλετε ρίξτε και μια ματιά στο άρθρο περί τενοντίτιδας

http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=261&mode=&order=0&thold=0

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/04, 11:43
από κατέ((γίδα))
9 Απαντήσεις
4275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/05, 10:01
από porky
49 Απαντήσεις
20293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
26 Απαντήσεις
27083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
11 Απαντήσεις
12426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 20:41
από ScullShot
9 Απαντήσεις
5628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 20:25
από kopaniamento
0 Απαντήσεις
1394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/11, 01:00
από diji grampsas
6 Απαντήσεις
6010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/13, 01:03
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
4918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/13, 23:20
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/17, 15:39
από Ioannis Anastassakis