Αποστολέας Θέμα: Marshall silver jubilee 2555  (Αναγνώστηκε 4907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Terminator123

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Marshall silver jubilee 2555
« στις: 07/09/14, 18:15 »
Γειά σας!!! :hi Είμαι νεο μέλος και είναι η πρώτη μου φορά που γράφω στο φόρουμ, γι αυτο θελω την βοήθεια των πιο έμπειρων ... Εδώ και καιρό σκέφτομαι να αγοράσω εναν Marshall silver jubilee 2555 μεταχειρισμένο. Επειδή όμως ακόμα και μεταχειρισμένος ειναι πανάκριβος 2.500+ έψαξα για μια οικονομηκότερη λύση, και βρήκα τον Marshall jcm slash sliver jubilee 2555 (ο signature ενισχυτής του slash)...
Απ οτι έψαξα και στο google, πολλοί έλεγαν πως είναι οι ίδιοι ακριβώς ενισχυτές και κάποιοι άλλοι πως ο Slash είναι πιο δυνατός απο τον πρώτο κτλ... Δεν είμαι φαν του slash και δεν μου αρέσει ιδιέτερα που εχει και το logo του μπροστά, αλλά αν είναι οι ακριβώς ίδιοι ενισχυτές τότε δεν εχω πρόβλημα... Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη, ειδικά των κατόχων των παραπάνω ενισχυτών και τις εντυπώσεις τους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #1 στις: 07/09/14, 21:28 »
Καλώς ήρθες, ρίξε μία ματιά σε αυτή την σχετική συζήτηση:..
Marshall 2555 silver jubilee, αξίζει? ? ??
..έχει χρήσιμες πληροφορίες.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #2 στις: 08/09/14, 11:41 »
Αν σου περισσεύουν 2,5 χιλιάρικα και είναι το όνειρό σου....ναι, παρ'τον!

Αν δεν σου περισσεύουν και απλά έχεις ενθουσιαστεί με έναν ονομαστό ενισχυτή που, ίσως, να μην έχεις ακούσει από κοντά, τότε το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να φτιάξεις μια λίστα με τις ανάγκες σου από έναν ενισχυτή. Και μετά κοιτάζεις ποιοι ενισχυτές στις καλύπτουν είτε είναι Marshall, είτε Laney, είτε Line6.

Αποσυνδεδεμένος Terminator123

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #3 στις: 08/09/14, 16:13 »
Προτιμώ τον jubilee γιατί έχει ξεχωριστό ήχο και νομίζω οτι είναι ο καλύτερος για μένα, δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει από κοντά ούτε και έχω παίξει γιατί είναι αρκετά παλιό μοντέλο και δεν πωλείται πια στα καταστήματα... Αλλά έχω ακούσει τον ηχο του και πιστεύω οτι αυτός μου κάνει...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #4 στις: 08/09/14, 21:58 »
Δηλαδή μας λες ότι θες κεφάλι 2500+ που δεν έχεις ακούσει και, ακόμα πιο σημαντικό, παίξει ο ίδιος; Έχεις σχετική ικανοποιητική εμπειρία από λαμπάτα μηχανήματα χωρίς να τα έχεις δοκιμάσει πρώτα;
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #5 στις: 08/09/14, 23:31 »
Τότε ξέχνα το... αν δεν τα έχεις πραγματικά "για πέταμα" τα 2.5 χιλιάρικα τότε δεν υπάρχει λόγος να πας γι'αυτόν...δεν ξες καν πως ακούγεται ο ενισχυτής σε live συνθήκες (δεν αμφιβάλω πως θα ακούγεται σούπερ!) και,λογικά, θα υπάρχουν άλλοι που στο 1/5 ή και 1/6 των χρημάτων του ίσως σε ικανοποιήσουν απόλυτα!

Καλύτερα ξεκίνα ένα θέμα του τύπου "τι ενισχυτή να πάρω?"


Υ.Γ.
ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως δεν στα λέω από κακό αυτά (άλλωστε είμαστε οι μοναδικοί πιθανοί αγοραστές για έναν jubilee και θέλω να σε αποτρέψω??) αλλά να συζητάς να δώσεις τόσα πολλά λεφτά για έναν ενισχυτή που ούτε καν έχεις παίξει...ίσως και να είναι απλά ένα "όνειρο" που αν το σκεφτείς λίγο καλύτερα δεν έχει νόημα να κυνηγήσεις μιας και τα αυτιά σου (που είναι και το βασικό αισθητήριο που χρειάζεται να ικανοποιήσεις στη μουσική) μπορεί να ικανοποιηθούν και με κάτι φτηνότερο....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #6 στις: 09/09/14, 13:45 »
Αν ενδιαφέρεσαι για τον ΗΧΟ του, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα Kemper KPA και είτε να του κάνεις profiling (ΑΝ τον βρεις πουθενα διαθέσιμο και σου επιτρέψει ο ιδιοκτήτης να το κάνεις...) ή να χρησιμοποιήσεις ήδη υπάρχοντα profiles από το δίκτυο χρηστών (μαζί με μια ντουζίνα ακόμα ενισχυτές  ;) ), πχ:

http://www.thomann.de/gr/kemper_profiling_amplifier_bk_rack.htm

http://www.kemper-amps.com/forum/index.php?page=Thread&threadID=10377
http://www.kemper-amps.com/forum/index.php?page=Thread&threadID=7190&s=c0e38765e34d795e3a6bd56f8f887acb8e462841

Με το Kemper έχεις το πλεονέκτημα ότι θα μπορείς να το "σκας" μέσα στο σπίτι και να το ευχαριστιέσαι σε εντάσεις σπιτιού, επίσης χρειάζεται μηδενικη συντήρηση και ελάχιστη προσοχή στις μεταφορές (άσε που είναι πολύ πιο ελαφρύ...).

Τώρα αν ενδιαφέρεσαι και για την συλλεκτική του αξία (ή ακόμα και για να υπερηφανεύεσαι -με την καλή έννοια  :) - ότι είσαι ευτυχής κάτοχος), τότε τίποτα δεν μπορει να αντικαταστήσει the real thing!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Terminator123

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #7 στις: 09/09/14, 16:32 »
Σίγουρα η τιμή του jubilee δεν είναι αντικειμενική αξία, αλλά και συλλεκτική, γι αυτό κοστίζει και 2,5 χιλιάρικα... Ίσως ένας jcm 800 με μερικές μετατροπές πχ ενα "jubilee mode" να έφτανε αρκετά κοντά... Δεν είμαι σίγουρος, εσείς τι μου προτείνεται???
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/14, 17:05 από Terminator123 »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #8 στις: 09/09/14, 16:47 »
Σίγουρα η τιμή του jubilee δεν είναι αντικειμενική αξία, αλλά και συλλεκτική, γι αυτό κοστίζει και 2,5 χιλιάρικα... Ίσως ένας jcm 800 να έφτανε αρκετά κοντά... Δεν είμαι σίγουρος, εσείς τι μου προτείνεται???


Ωραίος ο JCM800, όντως.
50W ο 2204 και 100W ο 2203 αν δεν κάνω λάθος.
Ότι πρέπει για την κρεβατοκάμαρα  ;D ;D ;D ;D

Άσχετο, αλλά θυμήθηκα αυτό το video:
Rick Parfitt's Guitars And Gear

Όπου ο Rick εξηγεί ότι χρειάζεται μόνο μία κεφαλή και καμπίνα ο καθένας τους (και βέβαια ότι έχει έναν AC30 κρυμμένο πίσω  ;D ). Πάντως είναι -λέει- πολύ χρήσιμες οι καμπίνες, έχει βγάλει τα μεγάφωνα κι έχει βάλει xenon λάμπες μέσα!

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα, αν όντως σου έχει κάτσει, και έχεις την οικονομική άνεση, χτύπα τον. Είμαι υπέρ του να ψωνίζεις αυτό που σου κάνει κέφι (με το σκεπτικό ότι έχεις καλύψεις τις βιοποριστικές σου ανάγκες βέβαια)...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/14, 16:49 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #9 στις: 10/09/14, 14:46 »
Προτιμώ τον jubilee γιατί έχει ξεχωριστό ήχο και νομίζω οτι είναι ο καλύτερος για μένα, δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει από κοντά ούτε και έχω παίξει γιατί είναι αρκετά παλιό μοντέλο και δεν πωλείται πια στα καταστήματα... Αλλά έχω ακούσει τον ηχο του και πιστεύω οτι αυτός μου κάνει...

Αλήθεια, από πού τον έχεις ακούσει?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Terminator123

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #10 στις: 10/09/14, 15:22 »
Προτιμώ τον jubilee γιατί έχει ξεχωριστό ήχο και νομίζω οτι είναι ο καλύτερος για μένα, δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει από κοντά ούτε και έχω παίξει γιατί είναι αρκετά παλιό μοντέλο και δεν πωλείται πια στα καταστήματα... Αλλά έχω ακούσει τον ηχο του και πιστεύω οτι αυτός μου κάνει...

Αλήθεια, από πού τον έχεις ακούσει?
Προτιμώ τον jubilee γιατί έχει ξεχωριστό ήχο και νομίζω οτι είναι ο καλύτερος για μένα, δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει από κοντά ούτε και έχω παίξει γιατί είναι αρκετά παλιό μοντέλο και δεν πωλείται πια στα καταστήματα... Αλλά έχω ακούσει τον ηχο του και πιστεύω οτι αυτός μου κάνει...

Αλήθεια, από πού τον έχεις ακούσει?

Αρχικά από τον Bonamassa και μετά έψαξα κι αλλά video στο YouTube...
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall silver jubilee 2555
« Απάντηση #11 στις: 13/09/14, 18:21 »
Σίγουρα η τιμή του jubilee δεν είναι αντικειμενική αξία, αλλά και συλλεκτική, γι αυτό κοστίζει και 2,5 χιλιάρικα... Ίσως ένας jcm 800 με μερικές μετατροπές πχ ενα "jubilee mode" να έφτανε αρκετά κοντά... Δεν είμαι σίγουρος, εσείς τι μου προτείνεται???


Το kemper θα επαιρνα η θα εκανα ενα jubilee clone απο το www.ceriatone.com.

Αλλα δεν κανει για δωματια. Εμενα δεν μου αρεσε και τοσο πολυ ο ενισχυτης, για ...marshall ηχο. Και μου αρεσαν αλλοι ενισχυτες καλυτερα για αυτο που κανει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 21:00
από sokob
56 Απαντήσεις
19465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 09:51
από faser
19 Απαντήσεις
7929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
6 Απαντήσεις
2621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 23:04
από armagedon
12 Απαντήσεις
11350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 11:16
από Korgy
5 Απαντήσεις
3551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/12, 18:18
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/12, 22:09
από Guratza
0 Απαντήσεις
1893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/13, 20:28
από Dj Lou
19 Απαντήσεις
5914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/13, 18:28
από atav (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/20, 13:32
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)