Αποστολέας Θέμα: Practice amp..  (Αναγνώστηκε 37563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #100 στις: 03/04/14, 13:52 »
Παιζει καλα κυριως στις χαμηλες/μεσες εντασεις σπιτιου ο trademark. Αλλα το DI του, καταργει την αναγκη για κατι πολυ μεγαλυτερο, πραγματικα ακουγεται οπως ακους απο το μεγαφωνο του σε πολυ μεγαλο βαθμο.

Το αποτελεσμα ειναι οτι ειτε απο το PA ειτε απο δικο σου monitor εχεις αρκετα καλο ηχο, λιγοτερο θολο απο οποιοδηποτε αλλο ψηφιακο χρησιμοποιησα και πιο κοφτερο. Δεν εχω χρησιμοποιησει axe-fx παντως σε live (και δεν το βλεπω.).

Το trademark ειναι ομως μονοκαναλο (με τελεια loop). Εχε το υποψη γιατι αν θες καθαρο/rythm/lead θα πρεπει να παιζεις με το volume της κιθαρας, κανα boost απο μπροστα, volume/delay boost στη loop κ.ο.κ.

Μου αρεσει παρα παρα πολυ η αποκριση το στο βρωμισμα ξεβρωμισμα του ηχου με τις δυναμικες στο παιξιμο (οχι για το καθαρισμα με το volume της κιθαρας, αυτο δεν ειναι δυναμικη!!!), στο πως χτυπας τη νοτα. Οχι ακριβως λαμπατο αλλα πιο δυναμικο απο πολλα "λαμπατα" μηχανακια. Ειναι ολα θεμα κυκλωματος και τι στοχευεις.

Ειναι ενα απο τα μηχανακια που σε κανει καλυτερο παικτη...στην αρχη φαινεται πολυ δυσκολο να παιξεις πανω του, μετα αλλαζουν ολα!

Σημειωτεον, ποιανει ανετα SRV,gallagher, plexi ac/dc, marshall 80's slo style, dream theater images, metallica master of puppets και santana ηχους, αλλα pristine clean, μοντερνες βρωμιες και αλλα δεν ανηκουν στο ρεπερτοριο του.

Λιγα κολπα και πολυ καλα αν οχι αριστα (σιγουρα τελεια για το σπιτι).

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #101 στις: 03/04/14, 14:00 »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #102 στις: 04/04/14, 19:12 »
Παρεμπιπτοντως, απογειωνεται με ενα καλο multieffect στη loop, με καλο reverb (αν και μου αρεσει και το δικο του αρκετα, σκληραινει και πυκνωνει τον ηχο), λιγο delay και ενα μικρο bump κοντα στα 200 και στα 3,7 khz με ενα παραμετρικο. Αλλο πραγμα. Επιπροσθετα δοκιμαστε και ενα compressor στη loop, για χαμηλες εντασεις δινει ενδιαφεροντα αποτελεσματα για πιο soft ηχους

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #103 στις: 04/04/14, 20:58 »
Για τον μικρο orange 15/7 τι γνωμη εχετε?
Ειναι ακριβος βεβαια..

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #104 στις: 07/04/14, 13:37 »
Ποιον απο ολους? Εχει αρκετους. Θα σου υπενθυμισω οτι, το θεμα ξεκινησε ως practice amp. Ε για μενα δεν κανουν για "practice amp"...

Tiny/dual terror. Πρεπει να παρεις κατα τα λεγομενα παραμορφωση απο παντου, σαν σχεδιο για να παρεις αυτο που ειναι, αρα με αρκετη ενταση...

Dark terror: Αν και modern metal head και 15 watt δεν πανε μαζι κατα αναγκη, αυτος ετσι φαινεται. Το κυκλωμα ειναι πολυ κοντα σε engl προενισχυση με orange τελικο απο ο,τι θυμαμαι σε ενα thread στο sloclone forum.

Jim root terror. Αυτος εχει πληρες tonestack (bass, mid, treble).

Το forum της orange εχει αρκετες πληροφοριες για το ποιος εχει ποιο προενισχυτη (αλλοι δανειζονται απο thunderverb (νομιζω ο dark) αλλοι απο rockerverb (νομιζω ο jim root)).


Αναθεμα αν εχουν σχεση με τον jet city παντως ηχητικα, ποια ειναι λοιπον η δικια σου προτιμηση?

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #105 στις: 10/04/14, 17:01 »
Βασικα εχω καταληξει σε jca22 vs 6505+
Για τον peavey δεν εχω λογια ειναι n1 επιλογη για metal σε πολυ προσιτα χρηματα και με πολυ καλο καθαρο καναλι κατι που δεν το χει o Jc και ειναι ενα μειον.Απο την αλλη μ αρεσει παρα πολυ ο rock xaρακτηρας του jc αν κρατηθεις σε μετρια επιπεδα gain και οποτε θες τσιτωνεις για γκαζια με απιστευτη διαυγεια για τα δικα μου αυτια και γουστα παντα ...
fx loop εχουν και οι 2 οποτε δε τιθεται θεμα επιλογης (θελω ενα wah kai chorus μελλοντικα)
Noμιζω ειναι θεμα επιλογης και γουστου πια σε τι θα καταληξω  ;)
Υ.γ Και σε παρομοιο budjet

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #106 στις: 11/04/14, 02:21 »
O Peavey για σπίτι δεν. 4 χρόνια τον είχα. Θα πάει άκλαφτος.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #107 στις: 11/04/14, 02:25 »
 :'(

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #108 στις: 11/04/14, 02:27 »
Do not worry. Πάρε μικρό ενισχυτάκι, λάμπα ή solid state με fx loop, βάλε πάνω το ΑΜΤ-Ρ1 και έτοιμο το οικιακό high gain τέρας.

http://www.thomann.de/gr/amt_p1.htm
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #109 στις: 14/04/14, 14:09 »
Μετα απο τυχαιο ψαξιμο επεσε το ματι μου σε ενα clipaki με εναν valvestate vs100.Παλιο μοντελο αρκετα που το βρισκεις με 200+- μεταχειρο.Τον εχει boostarei οπως λεει με ενα απλο od-2.To aποτελεσμα παρακατω
https://www.youtube.com/watch?v=BeOJ4g03ytc
Ποια η γνωμη σας ηχητικα αλλα και για οικιακη χρηση?
Υπ οψην ειναι υβριδικος με μια λαμπα μονο οπως θα ξερετε μαλλον..

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #110 στις: 14/04/14, 15:51 »
Τον ειχα, επι καιρο, μου ειχε στοιχισει 130 ευρω.

Πολλες καμπινες, κοντευε να τις τιναξει και αρκετοι λαμπατοι, δεν τον φτανανε σε ενταση (καλη ενταση, οχι απλα τσιριγμα).

Ενας καλος φιλος και απο τους καλυτερους αν οχι ο καλυτερος ελληνας κιθαριστας (δευκαλιωνες για οσους τους θυμουνται?) με valvestate εχει βγαλει απιστευτα καλους ηχους live.

Σφικτος ενισχυτης, σχετικα ξερος, ανταποκρινεται πολυ καλα με boost.

Εχει κουμπακι να χαμηλωνει την ενταση για σπιτι, θα σου πω απλα οτι με αυτο το κουμπακι, παιξαμε live γιατι μας αρεσε το τι εκανε στον ηχο και παλι, ανεβαζε τρελλη ενταση.

Δεν θα τον ελεγα home ενισχυτη παντως. Συνεργαζεται ομως αψογα με high gain πεταλια, καλυτερα απο οποιονδηποτε λαμπατο εχω ακουσει με την εξαιρεση του blues deluxe της fender. Με ενα joyo crunch εχεις καλυτερο marshall high gain 80's ηχο απο ο,τι με πολλους αν οχι ολους τους ενισχυτες που ανεφερες.

Τον πουλησα οχι γιατι δεν μαρεσε, ειδικα για μεταλ ηταν φοβερα κοφτερος αλλα γιατι κατα βαση την ουσια του την επαιρνα απο το joyo crunch που λεει ο λογος, οποτε απλα το αφησα ως εξτρα ηχο στους αλλους μου ενισχυτες.

Παρεμπιπτοντως πολυ ωραια καθαρα πραγματικα, καμπινα που δεν τριζει (απο mdf) και θεωρουνται σχετικα κακη κατασκευη απο μεσα με pcb λεπτα που χαλουσανε συχντα και δεν αξιζει το φτιαξιμο.

Πραγματικα καλος ενισχυτης παντως. Οχι για το σπιτι...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #111 στις: 14/04/14, 16:16 »
Σε καμια περιπτωση δλδ να χρησιμοποιηθει εστω και ελαχιστα σε ενταση σε σπιτι?
Οικονομικα ειναι στα μισα λεφτα απο τι ελεγα να διαθεσω και απ οτι ακουγεται εχει απιστευτα καλο gain για marsall
και συνδιαζει και πολυ καλα καθαρα που τα θελω..
Αλλα 100watt γκρεμιζει τετραγωνο..
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/14, 16:20 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #112 στις: 14/04/14, 18:42 »
Διαβασα ολο το θεμα... εχεις προτεινει πολλους τελειως διαφορετικους μεταξυ τους ενισχυτες, αρα δεν πρεπει να εισαι σιγουρος για το τι θελεις, ουτε καν απο ηχοχρωμα. Ή κατσε και ψαξε καλα τι θελεις, ή παρε την πρωτη ευκαιρια που θα βρεις και μεγια σου, 100% θα ειναι καλυτερο απο αυτο που ειχες.
Απο την αλλη ολοι λενε για την ενταση της λαμπας και οτι θελει ενταση για να βγαλει γκαζια... αυτο δεν ισχυει για ολους τους λαμπατους, εχω λαμπατους που εχουν τα ιδια γκαζια σε ενταση ψιθυρου που εχουν και σε ενταση που τριζει το πατωμα. Η διαφορα ειναι οτι πανω απο μια ενταση αλλαζει ο τροπος που ακουμε, "γκαζωνουν" και τα αυτια μας, και σε μια ακομα πιο πανω ενταση "γκαζωνουν" και τα μεγαφωνα του ενισχυτη και ακουγεται πολυ καλυτερα. Αυτο φυσικα ισχυει για ολους τους ενισχυτες, και τρανζιστορ και μοντελινκ, απλα στους δευτερους υπαρχει και η προσομοιωση καμπινας, που φερνει τον ηχο λιγο σε χαμηλη ενταση λιγο πιο κοντα σε αυτο που ακουμε δυνατα, αλλα οχι και ακριβως.
Οσο αφορα τα αυτια δεν υπαρχει λυση, αν το βαλεις λιγο πιο δυνατα θα ακουγεται λιγο πιο καλα (σε φυσιολογικους ενισχυτες και αντασεις παντα, οχι σε εντασεις τεζα που χαλαει ο ηχος καποιων ενισχυτων ή πονανε τα αυτια). Σε πολλα τυφλα Α/Β τεστ ειχαν βαλει πολυ κοσμο με κλειστα ματια να ακουσει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα, απλα στη δευτερη περιπτωση 3dB πιο δυνατα. Ολοι επελεξαν τον δευτερο ηχο σαν καλυτερο, ο οποιος ηταν ακριβως ιδιος, αλλα λιγο πιο δυνατος.
Με ακουστικα δεν παιζω ποτε, ουτε ακουω ποτε μουσικη ετσι, μονο για hands-free στο κινητο τα χρησιμοποιω, οποτε δεν μπορω να κρινω.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #113 στις: 14/04/14, 19:09 »
Οπως οι περισσοτεροι ψαχνω κατι που θα το παρω και θα με καλυψει απο τις περισσοτερες πλευρες χρηματικα,ακουστικα,θεμα αξιοπιστιας κλπ Ολες οι προτασεις που εχουν κανει παραπανω ειναι πολυ καλες ειδικα o peavey kai o jetcity.Το θεμα ειναι οτι οπως πολυ σωστα λετε θελει ενταση ενας μεγαλος ενισχυτης για να αποδωσει κατι που ολοι οι μικροι για χρηση σπιτιου δεν το χουν ουτε χροια,ουτε γκαζι ουτε αυτο που θελω και ακουω σε videakia.Το clip που εβαλα με τον vs 100 ειναι χαρακτηριστικο για το τι ψαχνω.Ο συγκεκριμενος ειναι ακριβως στη χροια που θελω πλησιαζει Boogie,μπορει να ειναι marsall καμια σχεση με τον αμερικανικο ηχο αλλα μαζι με το πεταλι που εχει και οπως τα εχει σεταρει ειναι στο γουστο μου ακριβως.Με φρεναρε παραπανω ο φιλος που λεει κατηγορηματικα οτι για σπιτι δεν...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #114 στις: 14/04/14, 20:59 »
Δεν σε αποπερνω με τα αποπανω, απλα αν δεν εχεις ενας συγκεκριμενο ηχο τον οποιο να κυνηγας, οι επιλογες ειναι πραγματικα απειρες!  :)
Αν δεν θελεις εναν ηχο αλλα πολλους, ευελιξια για πολλα ειδη, τοτε πας σε αλλη κατηγορια μηχανηματων ή τιμης. Εσυ ξερεις τι θελεις λοιπον, θελεις ηχο Boogie (οταν λες Boogie εννοεις Mark-V να φανταστω;). Θα στιψω λιγο το κεφαλι μου για το πως μπορεις να τον πετυχεις οικονομικα σε χαμηλες εντασεις και θα επανελθω. Π.χ. θα μπορουσες να παρεις ενα Triaxis μεταχειρισμενο και να το συνδιασεις με ενα Power Engine, και να εχεις αυτο που θελεις, αλλα μιλαμε για αλλες κατηγοριες τιμης... (1200+).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #115 στις: 14/04/14, 22:18 »
Χα χα το triaxis το επαιζα με το power engine (βασικα το studio preamp κυριως). Κατευθειαν καταλαβαινες οτι γινοταν μεν δουλεια αλλα ελειπε ενα ακομη στοιχειο στην εξισωση. Κομπρεσσαρισμα απο τον τελικο κυριως.


Το vs100 δεν ειναι κατηγορηματικα οχι για σπιτι αλλα, παντως και αυτο για μενα ειναι σχεδιασμενο για υψηλη ενταση και ο ηχος που ακους ειναι απο καλη καμπινα, σε υψηλη ενταση με μονταρισμενο πεταλι.

Οπως σου ειπα, ευχαριστως θα επαιζα με το vs σπιτι με ενα καλο πεταλι μπροστα.

Βασικα πεταλισιο gain για σπιτι ειναι ο,τι πρεπει σε αρκετες περιπτωσεις.

Εν παση περιπτωσει, ηρθε η ωρα να αρχιζεις να δοκιμαζεις εδω και εκει (στουντιο, φιλους, μαγαζια) να δεις απο κοντα τι σου κανει κλικ σε χαμηλη σχετικα ενταση προφανως.


Ε jezuz πηρα ενα kustom defender 50 με καλο γυαλικο επανω σε κεφαλη modded με κατι μετασχηματιστες της πλακας και μαρεσει περισσοτερο και απο το JCM 800 που εχει διπλα και ισως και απο το steavens στην ιδια καμπινα. Εως καποια ενταση σιγουρα...Τον ξερεις? Με ενα boost το κυνηγανε και ακομη ψαχνω πως μενει τοσο καθαρο να παρει με 370 plate voltage και μικρο εξοδου...

Ειμαι βεβαια στα μισα να τον μετατρεψω σε plexi η SLO lead channel με turret board η ακομη και σε deliverance (πιο δυσκολο σχεδιο και θελει πολλες αλλαγες!) με ενα φιλο!!!


Συγχώνευση μηνυμάτων: [time]15/04/14, 13:04[/time]
E αδριανε, πως θα σου φαινοταν laney lh 50 combo b-stock απο thommann με 320 ευρω και εγγυηση για το φιλο με κανενα καλο πεταλι? Τον ειχες.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 15/04/14, 13:04
Α ναι. Laney lionheart 20. Πολυ ζεστος ενδιαφερον ενισχυτης που με ενα boosterακι μεταμορφωνεται σε αρκετα high gain τερας, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης made in uk και πανεμορφος. Θελει καμπινα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/14, 13:04 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #116 στις: 15/04/14, 00:02 »
Ooooo, μεγιες!
Ναι τον ξερω, τον θυμαμαι απο αρκετα χρονια πριν, αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως παιζει, ουτε πρεπει να τον εχω πετυχει καπου απο κοντα. Εχουν βγαλει το σασι απο κομπο και το εχουν κανει κεφαλή;
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #117 στις: 15/04/14, 00:45 »
E αδριανε, πως θα σου φαινοταν laney lh 50 combo b-stock απο thommann με 320 ευρω και εγγυηση για το φιλο με κανενα καλο πεταλι? Τον ειχες.
Έλα ρε συ, τόσο κάτω είναι?.. Ναι, πολύ καλή πεταλομηχανή, ωραίο γεμάτο gain και τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει άλλος με 2xEL34 & 3x12AX7 κάτω από αυτά τα λεφτά?.. Δεν νομίζω..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #118 στις: 15/04/14, 01:32 »
Ooooo, μεγιες!
Ναι τον ξερω, τον θυμαμαι απο αρκετα χρονια πριν, αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως παιζει, ουτε πρεπει να τον εχω πετυχει καπου απο κοντα. Εχουν βγαλει το σασι απο κομπο και το εχουν κανει κεφαλή;

Αυτον ολοι τον ειχαν για "τα fender-style καθαρα" και ειχε κυκλοφορησει με pine σασι και ενα eminence kustom μεγαφωνο η κατι τετοιο και...EL34.

Στα χερια μου εφτασε με το combo πετσοκομμενο σε head, με μπεζ tolex, JJ 6L6, tung sol και κατι τετοια. Αλλα δεν αναβε.

Ε δε βαριεσαι, λεω, τι εχω να χασω (υπερ χαμηλη η τιμη, καπου...130 μου βγηκε). Ας μου μεινουν το σασι τα κουμπια και ο,τι σωζεται χα χα.

Τον παιρνω, δεν επαιζε, αλλαξαμε μερικους πυκνωτες που τους ειχε παρει η μπαλλα κατα τη μετατροπη (ποιος καφρερ την εκανε...κριμα η καμπινα) και παιζει και μαλιστα παιζει παρα πολυ καλα και το αστειο ειναι οτι εχει τοση καθαροτητα που δεν θαβεται στη μπαντα με τιποτα αλλα γκαζι, δεν εχει για heavy...με ενα boost ομως εχεις ενα απιστευτα δυναμικο rock crunch που καθαλου δεν θαβει τον χαρακτηρα της κιθαρας.

Ο ενισχυτης ειναι σουπερ φτηνιαδουρα απο μεσα (της πλακας ποτενσιομετρα, οπως σου ειπα super small μετασχηματιστες αλλα τα υπολοιπα υλικα ειναι σχετικα καλα) αλλα το αστειο ειναι οτι εχει τελειο reverb και τρελλη ατακα ακομη και σε υψηλη ενταση. Τον σχεδιασε ο james brown (οχι ο σε ξ machine) που εκανε και τον 5150 και αλλα για την peavey και εχει ενα πολυ περιεργο κυκλωμα για να αυτορυθμιζει καπως το bias (δεν ειναι cold biased fixed με δυο επιλογες ως συνηθως) και low voltage design. Τα eq εχουν επισης κατι το περιεργο που αλλαζει απο ο,τι θυμαμαι αναλογα με την ενταση ωστε να εχεις γραμμικοτερη συμπεριφορα. Οντως ακουνε σε ολες τις εντασεις. Αν ειναι cathode follower μηπως εχει τιποτα που δεν αφηνει τη διαταξη να κομπρεσσαρει? Με το master volume εκτος του κυκλωματος αποκτας την τελεια δυναμικη αλλα αποκτας και κοκκινη καρτα απο το κτιριο δεκαλεπτου λογω εντασης. Παντως "50 watt" δεν ειναι με τιποτα οπως ειναι του JCM στο ιδιο δωματιο, αλλα στο ευρος που παιζει, καλα κρασια για τον δεινοσαυρο!!! Το αλλο θελει να σκαψεις για να ακουστει σωστα.

Ειμαι στα μισα να τον κανω project η να τον αναβαθμισω σε υλικα και να του φτιαξω μια 2x12 με creamback και g12 H30. Ειναι αστειο το ποσο πιο πολυ μου αρεσε σε σχεση με τους peavey classic, JCM 800 και αλλα που ειχα εκει. Οχι ακριβως marshall rock σιγουρα, με φανταστικα καθαρα και πραγματικα καλο φουσκωμα ξεφουσκωμα του ηχου...οποιος μπορει να τον ακουσει απο καλη καμπινα με ενα καλο overdrive, τον συστηνω ανεπιφυλακτα.


Α και για να ειμαι on-topic, δεν κανει για practice amp αλλα σαν πεταλομηχανη ειναι πολυ καλος. Πετα του ενα bogner red μπροστα και τελειωσε...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #119 στις: 15/04/14, 08:23 »
Αυτά είναι!  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #120 στις: 15/04/14, 13:50 »
Γιώργο, ο Blackstar HT-5C που σου άρεσε υπάρχει εδώ  ;) :

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=35623
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #121 στις: 15/04/14, 15:21 »
E αδριανε, πως θα σου φαινοταν laney lh 50 combo b-stock απο thommann με 320 ευρω και εγγυηση για το φιλο με κανενα καλο πεταλι? Τον ειχες.
Έλα ρε συ, τόσο κάτω είναι?.. Ναι, πολύ καλή πεταλομηχανή, ωραίο γεμάτο gain και τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει άλλος με 2xEL34 & 3x12AX7 κάτω από αυτά τα λεφτά?.. Δεν νομίζω..


http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Bugera-6260-Infinium-Head-120-Watts-2-Channels/art-GIT0021391-000
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #122 στις: 15/04/14, 15:25 »
Έχει πλάκα που ο τίτλος λέει "practice amp" κι έχουμε καταλήξει να μιλάμε για 50-120Watt ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #123 στις: 15/04/14, 16:18 »
Tι 333 ο Bugera; Θέλει να τους κλείσει όλους;
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #124 στις: 19/04/14, 10:35 »
E αδριανε, πως θα σου φαινοταν laney lh 50 combo b-stock απο thommann με 320 ευρω και εγγυηση για το φιλο με κανενα καλο πεταλι? Τον ειχες.
Έλα ρε συ, τόσο κάτω είναι?.. Ναι, πολύ καλή πεταλομηχανή, ωραίο γεμάτο gain και τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει άλλος με 2xEL34 & 3x12AX7 κάτω από αυτά τα λεφτά?.. Δεν νομίζω..

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Bugera-6260-Infinium-Head-120-Watts-2-Channels/art-GIT0021391-000
Απίθανο μηχάνημα και αυτό σε απίθανα λεφτά!...
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
13771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 19:46
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 13:52
από mehiko
13 Απαντήσεις
5202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:36
από if_it_is?
7 Απαντήσεις
13267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/09, 13:40
από Garvin
24 Απαντήσεις
7684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 21:17
από tech21man
0 Απαντήσεις
7898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/12, 12:49
από virusfovos
3 Απαντήσεις
3797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy