Αποστολέας Θέμα: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro  (Αναγνώστηκε 7831 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EriCartman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« στις: 22/02/11, 06:04 »
Καλησπέρα σε όλους !
Κατ' αρχάς να προαναφέρω πως είμαι αρχάριος στο χώρο ... Λοιπον , έκανα κάποια χρόνια κιθάρα όταν ήμουν βρέφος ... δε θυμάμαι χριστό ... Αλλά τώρα τελευταία με ξανακατέλαβε το ιερό ροκ και άρχισα πάλι να παίζω ... Ως αναφορά τις μουσικές μου προτιμήσεις δε μπορώ να πω πως είναι και πολύ συγκεκριμένες ... Ακούω κατα βάση (προγκρέσιβ - σακεντέλικ ) ροκ ( με μια αδυναμία στους Floyd :P ) αλλα γενικά όλα τα υπο-είδη του , απο μέταλ κυρίως θρας και γκρουβ ( βλεπε σολφλαι) , πσιλοσιχένομαι το μπλακ κι όλα αυτα τα σατανοειδή κλαπατσίμπανα , άσιντ τζαζ ,μπλα μπλα, ρεγκε , μπλουζ , μπλα μπλα και μπόλικη τριπάτη ηλεκτρονική μουσική ( βλεπε προντιτζυ , ινφεκτιντ ) ... Για να τελειώνουμε ακούω τα πάντα ας πούμε !
Τώρα λογικά θα αναρωτιέστε γιατί η αφεντιά μου θέλει τόσο ακριβή κιθάρα .. Βασικά γιατί τις βλέπω έτσι όμορφες που είναι και θέλω να τις κλέψω , αλλά αυτός δεν είναι ο μόνος λόγος ..
Έχω ήδη μια Squier Stratocaster για " φτηνή" ηλεκτρική οπότε μου φαίνεται ανόητο να ξαναγοράσω "αρχάρια " κιθάρα , επίσης έχω μία Alabra c3 κλασική και μια Ovation που τσίμπησα πρόσφατα απο (ηλεκτρο)ακουστικές , οπότε ΕΣΕΙΣ που ήστασταν έτοιμοι να μου πείτε κάτι του τύπου " Πάρε μια ακουστική αγόρι μου , αφού δε ξέρεις τη τύφλα σου " ΧΑ! Σας την έσκασα!
Αυτή η κιθάρα που έχει στοιχείωσει τα όνειρα μου και κάθε φορά που τη βλέπω παθένω κολπικό οργασμό είναι η Gibson Les Paul , αλλα ρε φίλε 1500 ευρα ... 1500 γ**ημενα ευρα τ ' αξίζει ??
Οι γνώστες φίλοι μου δεν είναι και τόσο σε θέση να μου απαντήσουν οπότε απευθύνομαι σ εσάς! Ερώτηση Πρώτη - Αξιζει ? Δευτερη - Αν όχι τι προτείνετε σε αυτα τα λεφτα? Τρίτη - Αν ναι απο που να την αγοράσω? Ευχαριστω εκ των προτέρων , σορυ για το μέγεθος , ιτ γουοζ ε πλέζουρ :)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #1 στις: 22/02/11, 08:32 »
Για ενισχυτή τί δίνεις??? Διότι με τέτοιο Budget για κιθάρα πρέπει να σπρώξεις άλλα δυό πακέτα....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #2 στις: 22/02/11, 08:59 »
Αν και δεν διευκρινίζεις τι ακριβώς ψάχνεις από την καινούργια σου κιθάρα, συμπεραίνω ότι θέλεις κάτι σε στυλ Les Paul, αν όχι απαραίτητα μια Gibson. Αυτό φυσικά είναι καλή ιδέα, δεδομένου ότι έχεις ήδη μια κιθάρα σε στυλ stratocaster. Πάντως εγώ δεν θα έδινα 1500 Eυρώ για μια Gibson, από τη στιγμή που μπορώ να πάρω με λιγότερο από 1000 κιθάρες όπως η Schecter Colo Custom, η ESP LTD EC-1000 ή ακόμα και οι αγαπημένες μου PRS SE Singlecut oι οποίες παίζουν γύρω στα 500-700. Yπάρχουν και Gibson Les Paul Studio γύρω στα 1000-1100 Ευρώ. Σε κάθε περίπτωση, θα σού μείνει και ένα σεβαστό ποσό για να επενδύσεις σε έναν καλό ενισχυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/11, 09:13 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #3 στις: 22/02/11, 10:58 »
.. με λιγότερο από 1000 κιθάρες όπως η Schecter Colo Custom, η ESP LTD EC-1000 ή ακόμα και οι αγαπημένες μου PRS SE Singlecut oι οποίες παίζουν γύρω στα 500-700..

Συμφωνώ και επαυξάνω και προσθέτω στις πολύ καλές ήδη προταθείσες επιλογές την ολοκαίνουργια PRS SE Torero:
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-torero-electric-guitar-royal-blue--82913
.. με την οποία η PRS για πρώτη φορά προσφέρει κιθάρα με Floyd Rose και μαγνήτες active EMG.
Είναι σχεδιασμένη ακριβώς για τα είδη μουσικής που ανέφερες ότι σε ενδιαφέρουν. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #4 στις: 22/02/11, 12:08 »
...... παθένω κολπικό οργασμό ....


Επίσης αν θες μπορείς να μας δώσεις λίγα στοιχεία για την παραπάνω εμπειρία ?
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #5 στις: 22/02/11, 12:42 »
Ηρέμησε εσύ ρε,παντρεμένος άνθρωπος. ;D ;D :P :P

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #6 στις: 22/02/11, 13:27 »
Απο καθαρά επιστημονικό ενδιαφέρον ερωτώ .... καθότι ως σερνικός μας παρουσιάστηκε ο φίλος .



 είμαι αρχάριος στο χώρο ... 


 ;D ;D ;D ;D
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #7 στις: 22/02/11, 13:31 »
πω πω,επαθα πλακα με την
SCHECTER SOLO CUSTOM FSB!!!ξερετε αν υπαρχει ποθενα στην αθηνα να τη δω και απο κοντα?

Αποσυνδεδεμένος EriCartman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #8 στις: 22/02/11, 16:33 »
Λοιπόν ευχαριστώ για κάθε πληροφορία παίδες!Θα το ψάξω όσο μπορώ το θέμα γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη και δε τα γεννάω να πούμε!
Ναι , ναι είμαι 100% βαρβάτο αρσενικό! Νομίζω πως το έκανα εμφανές εκεί που ανέφερα το θρας καθότι όλοι ξέρουν πως καμία γυναίκα δε μπορεί να το ακούει ! Όχι στ αλήθεια τουλάχιστον ...
Τώρα , σχετικά με τη Les Paul ... Κάθε φορά που βλέπω τέτοιες κιθάρες μου ρχεται μια σκοτοδίνη , αγγίζω τα 10.000 Marley και τριπάρω τα τέτοια μου ηδονιζόμενος στην ιδέα οτι μπορώ να τη πάρω σπίτι μου και να είναι μόνο για μένα και κανέναν άλλο , αφου είναι για μόνο μένα... :P ! Επίσης , το παθαίνω νομίζω πως γράφεται έτσι "παθαίνω" και όχι ετσι " παθένω" , αλλα μόλις ξύπνησα οπότε δεν είμαι σίγουρος ακόμα.. Για ενισχυτή , ό,τι περισέψει απ τα 1500 και άντε να βρω κανα έξτρα 200αρι ..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #9 στις: 22/02/11, 18:17 »
.. Για ενισχυτή , ό,τι περισέψει απ τα 1500 και άντε να βρω κανα έξτρα 200αρι ..
Για μένα, το σκεπτικό αυτό χρειάζεται βελτίωση.. Εξηγούμαι:
Η κιθάρα των 1000€ από των 1500€ θα έχει τάξεις μεγέθους λιγότερη επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα, από αυτή που θα έχει ο ενισχυτής των 200€ έναντι αυτού των 500€ που θα είναι και λαμπάτος.
Σκέψου το..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #10 στις: 22/02/11, 19:03 »
.. Για ενισχυτή , ό,τι περισέψει απ τα 1500 και άντε να βρω κανα έξτρα 200αρι ..
Για μένα, το σκεπτικό αυτό χρειάζεται βελτίωση.. Εξηγούμαι:
Η κιθάρα των 1000€ από των 1500€ θα έχει τάξεις μεγέθους λιγότερη επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα, από αυτή που θα έχει ο ενισχυτής των 200€ έναντι αυτού των 500€ που θα είναι και λαμπάτος.
Σκέψου το..

Ακριβώς.....

Ο ενισχυτής παίζει μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο πιστεύω........μια γ**άουα κιθάρα σε χάλια ενισχυτή...θα ακουστεί χάλια....μια λιγότερο γ**άουα κιθάρα σε έναν καλό ενισχυτή θα σου βγάλει ήχο που θα γουστάρεις...

(επειδή το είδα απο τον Απόλλωνα.....προς θεού....όχι gibson studio.....τσάμπα τα λεφτά...προσωπικά πιστεύω καλύτερα μια βαρβάτη epiphone παρα gibson studio.....)

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #11 στις: 22/02/11, 19:56 »
(επειδή το είδα απο τον Απόλλωνα.....προς θεού....όχι gibson studio.....τσάμπα τα λεφτά...προσωπικά πιστεύω καλύτερα μια βαρβάτη epiphone παρα gibson studio.....)

+1 μακρυα απο τις studio!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/11, 20:54 από Απόλλων »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #12 στις: 22/02/11, 21:07 »
Ομολογώ ότι όσες Studio είχα δοκιμάσει παλιότερα δεν μού είχαν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Ακούω όμως από πολλούς ότι οι τα μοντέλα των τελευταίων 2 ετών είναι πιο προσεγμένα. Βέβαια ακόμα κι έτσι δεν θα τις προτιμούσα σε σχέση με άλλες, που έχουν αναφερθεί εδώ, ακόμα και αρκετά φτηνότερες. Απλά το ανέφερα σε περίπτωση που ο φίλος θέλει οπωσδήποτε κάτι με το λογότυπο της Gibson.

Όσο για την Schecter Solo Custom, είναι φανταστική ροκ κιθάρα. Αν δεν είχε το κλασσικό "Thin U" μπράτσο που έχουν όλες σχεδόν οι Schecter και ESP, μπορεί και να την είχα αγοράσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/11, 21:59 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #13 στις: 22/02/11, 21:16 »
Απλά το ανέφερα σε περίπτωση που ο φίλος θέλει οπωσδήποτε κάτι με το λογότυπο της Gibson.

Αν υπάχει αυτό το κόλλημα καλύτερα να κοιτάξει καμία μεταχειρισμένη standard....αλλά οκ...αυτό ειναι και προσωπικά κόμπλεξ του καθενός...εγώ δλδ δεν θα έδινα τα λεφτά μου για studio....

αντιθέτως θα τα έδινα για την schecter...το headstock είναι τόσο άσχημο που καταντάει πολύ ωραίο...(τι είπα πάλι.... :P )

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #14 στις: 22/02/11, 21:19 »
PRS Singlecut.


SE αν θέλεις καινούρια μέχρι 5-6 κατοστάρικα.
USA αν έχεις ενάμιση χιλιάρικο και δεν έχεις κόλλημα με τα μεταχειρισμένα. Είναι απλά εξαιρετικές.


Τώρα κιθάρες που γ**άνε, δέρνουν, σπέρνουν, θερίζουν και αλωνίζουν δεν υπάρχουν. Οι περισσότερες περιορίζονται στο να παίζουν μουσική. Και όντως αν δεν έχεις καλό ενισχυτή θα είναι δύσκολο να την ευχαριστηθείς.


Αν θέλεις οπωσδήποτε Les Paul, η Standard Traditional είναι όντως καλή κιθάρα αλλά δε θα έδινα πάνω από 1400 ευρώ για να την πάρω.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #15 στις: 22/02/11, 21:48 »
καμία γυναίκα δε μπορεί να το ακούει ! Όχι στ αλήθεια τουλάχιστον ...

μη το λες φίλε...μια πρώην μου χε πάρει τα αυτία με τους megadeth και τους slayer...

(επειδή το είδα απο τον Απόλλωνα.....προς θεού....όχι gibson studio.....τσάμπα τα λεφτά...προσωπικά πιστεύω καλύτερα μια βαρβάτη epiphone παρα gibson studio.....)

+1 μακρυα απο τις studio!!!

παιδιά το ακούω αυτό συνέχεια...εγω με μια studio έχω παίξει (10ετίας βέβαια) και πιστέψτε με...αυτά ΔΕΝ ήταν τσάμπα λεφτά...!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #16 στις: 22/02/11, 23:10 »
Εαν δεν έχεις κόλλημα με τα μεταχειρισμένα,εγώ θα πρότεινα την "άλλη" Gibson:
http://smart.noiz.gr/details.php?id=27897
Ηχος κοντά στη Les Paul και καλύτερη σαν κιθάρα από την Studio.
Εαν το όργανο είναι εντάξει,μέχρι τα 1500 σου μένει ένα σεβαστό ποσό για να διαθέσεις σε έναν καλό ενισχυτή,και πιθανότατα θα σου περισσέψουν και χρήματα.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #17 στις: 23/02/11, 00:33 »
Εαν δεν έχεις κόλλημα με τα μεταχειρισμένα,εγώ θα πρότεινα την "άλλη" Gibson:
http://smart.noiz.gr/details.php?id=27897
Ηχος κοντά στη Les Paul και καλύτερη σαν κιθάρα από την Studio.
Εαν το όργανο είναι εντάξει,μέχρι τα 1500 σου μένει ένα σεβαστό ποσό για να διαθέσεις σε έναν καλό ενισχυτή,και πιθανότατα θα σου περισσέψουν και χρήματα.



+1. Και καλή τιμή.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #18 στις: 23/02/11, 06:45 »
.. Για ενισχυτή , ό,τι περισέψει απ τα 1500 και άντε να βρω κανα έξτρα 200αρι ..
Για μένα, το σκεπτικό αυτό χρειάζεται βελτίωση.. Εξηγούμαι:
Η κιθάρα των 1000€ από των 1500€ θα έχει τάξεις μεγέθους λιγότερη επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα, από αυτή που θα έχει ο ενισχυτής των 200€ έναντι αυτού των 500€ που θα είναι και λαμπάτος.
Σκέψου το..

Γι αυτό πάρε έναν βαρβάτο (καλό) ενισχυτή και ότι περισσέψει κιθάρα.
=1000% καλος ηχος νγαίνει μόνο από καλό ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #19 στις: 23/02/11, 10:23 »
Eric, αναφέρεις Pink Floyd και Thrash. Επειδή και εγώ μεγάλωσα και με αυτά τα 2, με pink floyd, doors, uriah heep, deep purple, led zep, ac/dc, black sabbath etc.. μέχρι τα 14-15 και μετά metal και thrash (μιλάω για 80s), έχω να σου πώ οτι για αυτήν την δουλιά είναι η Stratocaster.
Για Pink Floyd, οι λόγοι είναι προφανείς, ο ήχος. Για Thrash τώρα, εδώ πάιζει τεράστιο λόγο η γεωμετρία της γέφυρας. Με floyd rose, ποτέ μου δεν κατάφερα να παίξω π.χ. Exodus (Γνήσιο thrash) όπως με την strat. Στην γέφυρα της strat, ρυθμίζεις το saddle της 6ης χορδής πιο πάνω από ότι ορίζει το radius του fretboard, και έχεις συνθήκες για το τέλειο muting!!!

Οι μονοι thrashers με Gibson LP, ήταν ο haneman των Slayer (στους πρώτους δίσκους) και ο Larry Farcas των Vegeance Rising. Βέβαια και με strat δεν ήταν πολλοί (Gart Holt - Exodus ένα παράδειγμα) αλλά νομίζω οτι με strat είναι πιο εύκολο από ότι με το bridge του floyd-rose ή της Gibson.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/02/11, 10:26 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος EriCartman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #20 στις: 23/02/11, 17:56 »
Οκ ! Απ ' ότι έχω καταλάβει ως εδώ : 1. Οι Studio δεν αξίζουν τα λεφτά τους και υπάρχουν "καλύτερα" όργανα με λιγότερα λεφτά 2. Καθοριστικό ρόλο στο ηχητικό αποτέλεσμα παίζει ο ενισχυτής ...
Όμορφα! Απο ενισχυτή έχω ένα θεόπαλιο Marshall και δε ξέρω τίποτα περισσότερο... Απλά θυμάμαι οτι υπάρχει κάπου στο πατάρι ( κοντά στο χριστουγεννιάτικο δέντρο ) και δατσ ολ!
Τώρα , αν υποθέσουμε οτι ξεπερνάμε τη προοπτική της LP Studio , θα ήταν προτιμότερο να κινηθώ κάπου " Schecter Colo Custom, η ESP LTD EC-1000 ή ακόμα και οι αγαπημένες μου PRS SE Singlecut " όπως προανέφερε ο Απόλλωνας ( ευχαριστώ ) ή σε μία μεταχειρισμένη LP Standart ... ? Ως αναφορά τον ενισχυτή , δεν είναι ( αν και όπως κατάλαβα θα πρεπε ) το κύριο μέλημά μου προς το παρόν ... Πρώτα θέλω να βρω τη κιθάρα , ανεξάρτητα του ενισχυτή , και ύστερα θα κοιτάξω και γι αυτόν! Panixgr η αλήθεια είναι πως έχω τη Squier Strat μου και δε ψήνομαι να κινηθώ πάλι σε κάτι τέτοιο :P . Επίσης έχω ακούσει πως οι Stratocaster κελαηδούν στο Blues και Rock , αλλα δεν κάνουν και τόσο για MEtal (όχι πως το metal είναι προτεραιότητα , κάθε άλλο , rock θέλω κυρίως να παίξω , αλλα η κιθάρα να μην περιορίζεται σε αυτό ).

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #21 στις: 23/02/11, 20:53 »
Επειδή το θέμα δε θα μπορούσε να είναι πιο κλισέ, θα επιχειρήσω να ρωτήσω 2 πράγματα¨


1. Τι δε σου αρέσει στη squier σου εκτός από το γεγονός ότι είναι φτηνή
2. Πότε έπαιξες τελευταία φορά ηλεκτρική κιθάρα με ενισχυτή.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #22 στις: 23/02/11, 20:56 »
Eric, αναφέρεις Pink Floyd και Thrash. Επειδή και εγώ μεγάλωσα και με αυτά τα 2, με pink floyd, doors, uriah heep, deep purple, led zep, ac/dc, black sabbath etc.. μέχρι τα 14-15 και μετά metal και thrash (μιλάω για 80s), έχω να σου πώ οτι για αυτήν την δουλιά είναι η Stratocaster.
Για Pink Floyd, οι λόγοι είναι προφανείς, ο ήχος. Για Thrash τώρα, εδώ πάιζει τεράστιο λόγο η γεωμετρία της γέφυρας. Με floyd rose, ποτέ μου δεν κατάφερα να παίξω π.χ. Exodus (Γνήσιο thrash) όπως με την strat. Στην γέφυρα της strat, ρυθμίζεις το saddle της 6ης χορδής πιο πάνω από ότι ορίζει το radius του fretboard, και έχεις συνθήκες για το τέλειο muting!!!

Οι μονοι thrashers με Gibson LP, ήταν ο haneman των Slayer (στους πρώτους δίσκους) και ο Larry Farcas των Vegeance Rising. Βέβαια και με strat δεν ήταν πολλοί (Gart Holt - Exodus ένα παράδειγμα) αλλά νομίζω οτι με strat είναι πιο εύκολο από ότι με το bridge του floyd-rose ή της Gibson.

Το συγκεκριμένο post εγώ δεν θα το σχολιάσω γιατί μου φαίνεται παράλογο....

@EriCartman

πες ότι την πήρες την κιθάρα με τα 1500 ευρώ....καλή κιθάρα κτλ...που θα την παίξεις...? και το θέμα είναι να την πάρεις και να την χαρείς γενικά όχι να την πάρεις και να χαρείς να την βλέπεις....δεν το λέμε για κακό..το λέμε γιατί μιλάμε για επένδυση αρκετών ευρώ... ;)

τεσπά...στο θέμα μας που είναι η κιθάρα..ότι σου προτάθηκε απο όργανα είναι αξιοπρεπέστατα και πολύ καλά...το πρόβλημα ποιο είναι..αυτά που σου προτείνουμε είναι προσωπικές απόψεις απο δικές μας εμπειρίες....πρέπει εσύ να δεις τι σου κάθεται καλά στο χέρι και στο αυτί...οπότε πρέπει να πας και σε κανα μαγαζάκι να δεις κιθάρες...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #23 στις: 24/02/11, 10:21 »
Eric, αναφέρεις Pink Floyd και Thrash. Επειδή και εγώ μεγάλωσα και με αυτά τα 2, με pink floyd, doors, uriah heep, deep purple, led zep, ac/dc, black sabbath etc.. μέχρι τα 14-15 και μετά metal και thrash (μιλάω για 80s), έχω να σου πώ οτι για αυτήν την δουλιά είναι η Stratocaster.
Για Pink Floyd, οι λόγοι είναι προφανείς, ο ήχος. Για Thrash τώρα, εδώ πάιζει τεράστιο λόγο η γεωμετρία της γέφυρας. Με floyd rose, ποτέ μου δεν κατάφερα να παίξω π.χ. Exodus (Γνήσιο thrash) όπως με την strat. Στην γέφυρα της strat, ρυθμίζεις το saddle της 6ης χορδής πιο πάνω από ότι ορίζει το radius του fretboard, και έχεις συνθήκες για το τέλειο muting!!!

Οι μονοι thrashers με Gibson LP, ήταν ο haneman των Slayer (στους πρώτους δίσκους) και ο Larry Farcas των Vegeance Rising. Βέβαια και με strat δεν ήταν πολλοί (Gart Holt - Exodus ένα παράδειγμα) αλλά νομίζω οτι με strat είναι πιο εύκολο από ότι με το bridge του floyd-rose ή της Gibson.

Το συγκεκριμένο post εγώ δεν θα το σχολιάσω γιατί μου φαίνεται παράλογο....



 :o :o :o

Κάνεις ακριβώς το ανάποδο από αυτό που ισχυρίζεσαι οτι κάνεις : σχολιάζεις και μάλιστα χωρίς να έχεις καταλάβει ούτε μια λέξη από αυτά που γράφω.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #24 στις: 24/02/11, 10:53 »
Eric, αναφέρεις Pink Floyd και Thrash. Επειδή και εγώ μεγάλωσα και με αυτά τα 2, με pink floyd, doors, uriah heep, deep purple, led zep, ac/dc, black sabbath etc.. μέχρι τα 14-15 και μετά metal και thrash (μιλάω για 80s), έχω να σου πώ οτι για αυτήν την δουλιά είναι η Stratocaster.
Για Pink Floyd, οι λόγοι είναι προφανείς, ο ήχος. Για Thrash τώρα, εδώ πάιζει τεράστιο λόγο η γεωμετρία της γέφυρας. Με floyd rose, ποτέ μου δεν κατάφερα να παίξω π.χ. Exodus (Γνήσιο thrash) όπως με την strat. Στην γέφυρα της strat, ρυθμίζεις το saddle της 6ης χορδής πιο πάνω από ότι ορίζει το radius του fretboard, και έχεις συνθήκες για το τέλειο muting!!!

Οι μονοι thrashers με Gibson LP, ήταν ο haneman των Slayer (στους πρώτους δίσκους) και ο Larry Farcas των Vegeance Rising. Βέβαια και με strat δεν ήταν πολλοί (Gart Holt - Exodus ένα παράδειγμα) αλλά νομίζω οτι με strat είναι πιο εύκολο από ότι με το bridge του floyd-rose ή της Gibson.
Εγώ από αυτό το ποστ κατάλαβα ότι είναι πλεονέκτημα να ρυθμίζονται επιμέρους τα ύψη κάθε χορδής, τοποθέτηση με την οποία συμφωνώ, όχι μόνο για thrash αλλά και για πολλά άλλα είδη μουσικής και σαφώς αυτό δεν το παρέχουν ούτε το floyd rose ούτε οι σταθερές γέφυρες της LP.

Όμως διαφωνώ με την γενική καταλληλότητα της Strat ως όργανο για thrash λόγω της χροιάς του ήχου της. Μην ξεχνάμε ότι επιμέρους ρυθμιζόμενα saddles έχουν και πχ οι PRS και άλλες πολύ καταλληλότερες κιθάρες, μεπιο βαριά ξύλα, όπως μαόνι αντί για alder και διπλούς humbuckers αντί για single coils.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
10633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
65 Απαντήσεις
22226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 19:57
από Jezus
8 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:42
από no_one
4 Απαντήσεις
3049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 13:07
από NickP
2 Απαντήσεις
3013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
4 Απαντήσεις
4192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:42
από themos
39 Απαντήσεις
12213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 12:55
από VROUXOS
2 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 00:37
από Απόλλων