Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 703218 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για να φτιάξω ενα Rat Distortion (?) που να έχει γίνει έλεγχος οτι πραγματικά αξίζει και οτι θα έχει μια ποιότητα καλύτερη απο μια πεταλιέρα με εφφε. Να μπω και εγώ στο τρυπάκι με τα custom πετάλια μιας και με τα ηλεκτρονικα δεν εχω ιδιαίτερο προβλημα.



San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Για να φτιάξω ενα Rat Distortion (?) που να έχει γίνει έλεγχος οτι πραγματικά αξίζει και οτι θα έχει μια ποιότητα καλύτερη απο μια πεταλιέρα με εφφε. Να μπω και εγώ στο τρυπάκι με τα custom πετάλια μιας και με τα ηλεκτρονικα δεν εχω ιδιαίτερο προβλημα.


Δες αυτό το πετάλι, είναι RAT σε ακόμα καλύτερη έκδοση με πολλαπλά στάδια clipping:
Review DIY Pedal KITs 2009-10

..και το καλύτερο για αρχάριους είναι ότι βγαίνει σε κιτ από την BYOC με πλακέτα και όλα τα υλικά έτοιμα, οπότε μειώνονται τα λάθη και αυξάνεται η επιτυχία:
http://buildyourownclone.com/mouse.html
που μπορείς να το αγοράσεις από εδώ:
http://www.pedalsandparts.com/en/51-mouse.html

..επίσης υπάρχουν πολλές ιδέες για μόντες στο συγκεκριμένο:
http://www.beavisaudio.com/Projects/FKR/MightierMouse.gif

Αλλιώς υπάρχει και το original σε verolayout που έχει γίνει verified:
http://www.sabrotone.com/wp-content/uploads/2011/10/ProCo-Rat-vero.gif
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/14, 18:40 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα μπορούσες να μου δώσεις οπως για το Rat links για αυτό εδω: Large Beaver 
Μου αρεσει ο ηχος του gilmour... Καθώς επίσης και του Slash ή και gary moore.
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Θα μπορούσες να μου δώσεις οπως για το Rat links για αυτό εδω: Large Beaver 
Μου αρεσει ο ηχος του gilmour... Καθώς επίσης και του Slash ή και gary moore.



Για Slash μπορείς αυτό 


http://www.sabrotone.com/?attachment_id=29


και για gary moore νομίζω πως θα είσαι ΟΚ γιατί ο gary moore δουλεύει με το guv'nor της marshall που μιμήται τον jcm800.


O Gilmor πέρα από τα pete cornish έπαιζε με


http://www.sabrotone.com/?attachment_id=21


και στην ουσία το pete cornish είναι μονταρισμένο muff.


Επίσης στο "The Division Bell" έπαιζε και με το


http://www.sabrotone.com/?p=3055


Τα συγκεκριμένα layouts είναι λίγο πιό πολύπλοκα από το Dod 250

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θα μπορούσες να μου δώσεις οπως για το Rat links για αυτό εδω: Large Beaver
Μου αρεσει ο ηχος του gilmour... Καθώς επίσης και του Slash ή και gary moore.
Θα βρείς πληροφορίες σχετικά με την δική μου κατασκευή εδώ:
Review DIY Pedal KITs 2009-10
..και εδώ:
http://byocelectronics.com/board/viewtopic.php?f=8&t=22212

Είναι αυτό το πετάλι:
http://buildyourownclone.com/effects-pedals/distortion/largebeaver.html
..και όπως και πριν σου συστήνω έντονα μιας και θα είναι το πρώτο σου να το πάρεις σε κιτ.

Επίσης για το Large Beaver έχω προσαρμόσει μία μόντα που κάνει μεγάλη διαφορά και απογειώνει το πετάλι, θα την βρείς εδώ: BYOC Large Beaver Clipping Mosfet&Germanium MOD

Δεν σου συστήνω να φτιάξεις κάποιο από τα έτοιμα layouts του Big Muff που κυκλοφορούν, είναι πολύπλοκα και θέλουν την ανάλογη εμπειρία.

Επίσης απόφυγε κυκλώματα τα οποία έχουν τρανζίστορ που θέλουν biasing όπως το JCM800 που προτάθηκε, πρέπει να ξέρεις τι κάνεις, τα τρανζίστορ θέλουν επιλογή και δυστυχώς οι περισσότεροι που τα φτιάχνουν δεν ξέρουν να τα ρυθμίσουν. 
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/14, 01:00 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Πάντως αν κρίνω απο τις φωτογραφίες π.χ το jcm800 είναι αρκετά εύκολο. Δηλαδή έτσι οπως τα έχουν κάνει απλά τα κολλάς και είσαι έτοιμος! Όπου κοκκινο τετραγωνακι το κόβεις για να μην κάνει βραχυκυκλωμα.
Δηλαδη περνεις την απλη πλακέτα πχ. στο Η3 κόβεις και σε ολα τα κοκκινα τετραγωνακια...  Μετα κολλάς τις αντιστάσεις , διοδους, πυκνωτες στο τέλος τα τρανζίστορ. Φανταστείτε οτι εφτιαχνα κυκλωματα μόνο με το σχεδιάγραμμα ή αντιγραφή απο πλακετα... (το σχεδίαζα στο χαρτί και μετα κατασκευαζα το αντίγραφο...)

Δηλαδη δεν νομιζω οτι θα εχω κάποιο πρόβλημα (σιγουρα κάπου θα θέλω διευκρινήσεις). Αυτα τα project (οι ανθρωποι έχουν δουλέψει!!!) για είναι τόσο εύκολα να μπορέσουμε να τα κατασκευάσουμε. (πείτε μου εαν μου ξέφυγε κατι)

Τωρα σχετικά με τα υλικά σίγουρα υπάρχουν καλύτερα ηλεκτρονικά εξαρτήματα... Αλλά εαν δεν πάρω τα τοπ (π.χ απο γερμάνιο) θα έχουν τόση μεγάλη διαφορά; (δηλαδη παω σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα και αγοραζω οτι εχει...Γιατι τα εξειδικευμένα θα πρέπει να τα πάρω απο το ebay (?) ) (Είδα ενα σχεδιάγραμμα που έδειχνε οτι το γερμάνιο δίνει περισσοτερο λαμπάτο ήχο)

υ.γ 1 Σίγουρα κάτι που θα ηθελα να φτιαξω μια μερα είναι ενα πετάλι με λάμπα... :)
υ.γ 2 Διάβασα και 'εργαστήρι΄ workshop θα γίνει καμια φορα αυτο; Να πάρουμε τα κολλητήρια μας και τα εξαρτήματα να φτιάξουμε;
Ευχαριστω για τον χρόνο σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/14, 15:33 από mixanobios »
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..το jcm800 είναι αρκετά εύκολο..
Οπότε ξέρεις να διαλέγεις τα ταιριασμένα J201 από τον σωρό και να  τα κάνεις bias.. μπράβο, μια χαρά!  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Όπου κοκκινο τετραγωνακι το κόβεις για να μην κάνει βραχυκυκλωμα.
Δηλαδη περνεις την απλη πλακέτα πχ. στο Η3 κόβεις και σε ολα τα κοκκινα τετραγωνακια...  Μετα κολλάς τις αντιστάσεις , διοδους, πυκνωτες στο τέλος τα τρανζίστορ. Φανταστείτε οτι εφτιαχνα κυκλωματα μόνο με το σχεδιάγραμμα ή αντιγραφή απο πλακετα... (το σχεδίαζα στο χαρτί και μετα κατασκευαζα το αντίγραφο...)

Δηλαδη δεν νομιζω οτι θα εχω κάποιο πρόβλημα (σιγουρα κάπου θα θέλω διευκρινήσεις). Αυτα τα project (οι ανθρωποι έχουν δουλέψει!!!) για είναι τόσο εύκολα να μπορέσουμε να τα κατασκευάσουμε. (πείτε μου εαν μου ξέφυγε κατι)







Υπάρχει το ευρετήριο όπως γράφει ο adr1anos που θα σου λυθούν πολλές απορίες και συγκεκριμένα γι'αυτό που ζητάς


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg624927#msg624927


Επίσης υπάρχει βοήθημα και στο Sabrotone


http://www.sabrotone.com/?page_id=386


http://www.sabrotone.com/?page_id=3451

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
..το jcm800 είναι αρκετά εύκολο..
Οπότε ξέρεις να διαλέγεις τα ταιριασμένα J201 από τον σωρό και να  τα κάνεις bias.. μπράβο, μια χαρά!  :up





Δεν την ηξερα την λεπτομέρεια αλλά λόγο της πληροφορίας εψαξα και διάβαζω εδω: http://www.geofex.com/article_folders/fetmatch/fetmatch.htm
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όπου κοκκινο τετραγωνακι το κόβεις για να μην κάνει βραχυκυκλωμα.
Δηλαδη περνεις την απλη πλακέτα πχ. στο Η3 κόβεις και σε ολα τα κοκκινα τετραγωνακια...  Μετα κολλάς τις αντιστάσεις , διοδους, πυκνωτες στο τέλος τα τρανζίστορ. Φανταστείτε οτι εφτιαχνα κυκλωματα μόνο με το σχεδιάγραμμα ή αντιγραφή απο πλακετα... (το σχεδίαζα στο χαρτί και μετα κατασκευαζα το αντίγραφο...)

Δηλαδη δεν νομιζω οτι θα εχω κάποιο πρόβλημα (σιγουρα κάπου θα θέλω διευκρινήσεις). Αυτα τα project (οι ανθρωποι έχουν δουλέψει!!!) για είναι τόσο εύκολα να μπορέσουμε να τα κατασκευάσουμε. (πείτε μου εαν μου ξέφυγε κατι)







Υπάρχει το ευρετήριο όπως γράφει ο adr1anos που θα σου λυθούν πολλές απορίες και συγκεκριμένα γι'αυτό που ζητάς


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg624927#msg624927


Επίσης υπάρχει βοήθημα και στο Sabrotone


http://www.sabrotone.com/?page_id=386


http://www.sabrotone.com/?page_id=3451



Καταπληκτικά links και πληροφορίες! Ευχαριστώ πολύ!!!
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δεν την ηξερα την λεπτομέρεια αλλά λόγο της πληροφορίας εψαξα και διάβαζω εδω: http://www.geofex.com/article_folders/fetmatch/fetmatch.htm
Βλέπω ότι δεν έχεις ακόμα ανακαλύψει το link για το Ευρετήριο DIY στο sig μου οπότε σου παραθέτω τα σχετικά άρθρα:

FET Matching
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ

Καταπληκτικά links και πληροφορίες! Ευχαριστώ πολύ!!!


Θα σου κοστίσει ανέβασμα φώτο από τις μελλοντικές σου κατασκευές  ;)

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ! Διαβαζω καλα για να ειμαι προετοιμασμένος. Δεν εχω και καποιον που να εχει diy πεταλι για να ακουσω διαφορά απο ενα πολυεφφε... Θα το φτιαξω ετσι για χομπυ. ;)


Ενταξει θα ανεβάσω φωτογραφίες.


Μια ερωτηση σχετικά με τα υλικά: Πόση διαφορά (οχι στην τιμη) μπορεί να έχει εαν χρησιμοποιήσω απλά υλικα που υπάρχουν στην Ελλάδα απο το να πάρω τα πιο εξειδικευμένα απο το εξωτερικό;  Δηλαδη αξίζει να περιμένω να έρθουν τα υλικα απο το εξωτερικό;


Απο το banzai  ποσο καιρο κανουν να έρθουν;


(έχω ήδη παραγγείλει απο ebay το αλουμινένιο κουτί)
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μια ερωτηση σχετικά με τα υλικά: Πόση διαφορά (οχι στην τιμη) μπορεί να έχει εαν χρησιμοποιήσω απλά υλικα που υπάρχουν στην Ελλάδα απο το να πάρω τα πιο εξειδικευμένα απο το εξωτερικό; 
Τι σημαίνει "απλά" και τι "εξειδικευμένα"?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια ερωτηση σχετικά με τα υλικά: Πόση διαφορά (οχι στην τιμη) μπορεί να έχει εαν χρησιμοποιήσω απλά υλικα που υπάρχουν στην Ελλάδα απο το να πάρω τα πιο εξειδικευμένα απο το εξωτερικό; 
Τι σημαίνει "απλά" και τι "εξειδικευμένα"?..


Δηλαδή αντί να βάλω Γερμανιου να βάλω απλό. Επίσης αντι να βαλω βύσμα με χρυσό να βάλω απλό. Πυκνωτές να μην  ειναι  philips...
Πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο 'ειδικό' καλωδιακι για τα βυσματα με την πλακέτα;
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δηλαδή αντί να βάλω Γερμανιου να βάλω απλό. Επίσης αντι να βαλω βύσμα με χρυσό να βάλω απλό. Πυκνωτές να μην  ειναι  philips...
Πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο 'ειδικό' καλωδιακι για τα βυσματα με την πλακέτα;
Χρυσά βύσματα μπορείς να βάλεις αν θέλεις αλλά άστο καλύτερα για όταν θα έχει δουλέψει το κύκλωμα σου.

Πυκνωτές αξίζει να βάλεις καλούς, όμως χωρίς υπερβολές και με προσοχή στα μεγέθη, να μην καταλήξεις με κάτι τεράστιο που δεν θα χωράει στον ανάλογο χώρο του στην πλακέτα.

Καλώδιο επίσης αξίζει να βάλεις καλό, χωρίς υπερβολές στο πάχος.

Τώρα αυτό που λες για Γερμανίου δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι διότι δεν βλέπω κάτι που να είναι Γερμανίου στο κύκλωμα του jcm800.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα του FET Matching, μετά το σχετικό post.
Έφτιαξα χθές ένα νέο τεστεράκι:

 

..και πέρασα κάποιες μετρήσεις τα 5-6 J201.
Ήταν όλα αλλού ντ-αλλού!.. Μεγάλες αποκλίσεις και διαφορετικά νούμερα!..

Το ίδιο και με μερικά MPF102 που είχα, άλλα ντ'άλλων.. και επιπλέον καμία σχέση με τα J201!..

Συμπέρασμα: Εάν θέλετε καλό JFET Matching, πάρτε πολλά JFETs!..

Αντίθετα, κάποια BS170 MOSFETS που έκανα με την 2η μέθοδο:
http://www.diamondstar.de/transistor_matching_mosfet.html
.. βγήκαν πολύ πιο σφικτά σε αποκλίσεις, μάλιστα ξεχώρισα 4 που έγιναν matched σχεδόν ακριβώς!..



Αυτό στο ebay τι λέει;



http://www.ebay.com/itm/12864-LCD-Transistor-Tester-Capacitance-ESR-Meter-Diode-Triode-MOS-PNP-NPN-LCR-/310940414464?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement_Equipment_ET&hash=item48657e3200
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδή αντί να βάλω Γερμανιου να βάλω απλό. Επίσης αντι να βαλω βύσμα με χρυσό να βάλω απλό. Πυκνωτές να μην  ειναι  philips...
Πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο 'ειδικό' καλωδιακι για τα βυσματα με την πλακέτα;
Χρυσά βύσματα μπορείς να βάλεις αν θέλεις αλλά άστο καλύτερα για όταν θα έχει δουλέψει το κύκλωμα σου.

Πυκνωτές αξίζει να βάλεις καλούς, όμως χωρίς υπερβολές και με προσοχή στα μεγέθη, να μην καταλήξεις με κάτι τεράστιο που δεν θα χωράει στον ανάλογο χώρο του στην πλακέτα.

Καλώδιο επίσης αξίζει να βάλεις καλό, χωρίς υπερβολές στο πάχος.

Τώρα αυτό που λες για Γερμανίου δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι διότι δεν βλέπω κάτι που να είναι Γερμανίου στο κύκλωμα του jcm800.


Δεν μιλαω μονο για το jcm800. Γενικα μιλαω δεν νομιζω να μείνω μόνο σε αυτο το κύκλωμα.
Αγορες απο banzai αξιζει; Ερχονται γρηγορα;


Να κανω εαν ειναι αγορες απο το banzai τωρα για το κυκλωμα jcm800. Τι λες θα με βοηθησεις;
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Θα σου πρότεινα να τα αφήσεις όλα αυτά στην άκρη και να ξεκινήσεις σιγά σιγά.
Όχι ότι είναι τίποτα ακοτόρθωτο, αντιθέτως.

Απλά μην γεμίζεις το μυαλό σου με πάρα πολλά. Μικρά βήματα, προκειμένου να καταλαβαίνεις και τι συμβαίνει στο κύκλωμα. Έτσι αυτό που θα φτιάξεις θα το έχεις μάθει, και θα ξέρεις τι θέλεις από το επόμενο...

Ποιοτικούς πυκνωτές, προσεγμένα και περίεργα τρανζίστορς κλπ, όλα αυτά είναι όμορφα. Αλλά τα κάνουμε όταν ξέρουμε πλέον ότι λειτουργεί σωστά αυτό που φτιάξαμε και -πάνω απ' όλα- ξέρουμε και το τι θα μας δώσει η κάθε αλλαγή...

Αν αυτό που θες είναι απλά μια αντιγραφή ενός πεταλιού το οποίο θα συναρμολογήσεις απλά μόνος σου, χωρίς να σε ενδιαφέρει κάτι από τα παραπάνω, τότε η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα κιτ έτοιμο.

My 2 cents :)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/14, 01:46 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Συμφωνώ και εγώ με όσα σου λέει ο vegos που είναι άλλωστε και ότι σου πρότεινα ήδη και εγώ.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν με ενδιαφέρει ενα ετοιμο κιτ! Χάνεις την ουσία με το κιτ... Ηδη ετσι με την πλακέτα ( layout) οπως την δίνουν έχεις κερδίσει τουλάχιστον την μισή δουλειά και δίχνει αρκετά εύκολο!


Ευχαριστώ.
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
τωρα για το κυκλωμα jcm800. Τι λες θα με βοηθησεις;
Προσπάθησα να σε βοηθήσω όταν σου έγραψα αυτό:

Δεν σου συστήνω να φτιάξεις κάποιο από τα έτοιμα layouts του Big Muff που κυκλοφορούν, είναι πολύπλοκα και θέλουν την ανάλογη εμπειρία.

Επίσης απόφυγε κυκλώματα τα οποία έχουν τρανζίστορ που θέλουν biasing όπως το JCM800 που προτάθηκε, πρέπει να ξέρεις τι κάνεις, τα τρανζίστορ θέλουν επιλογή και δυστυχώς οι περισσότεροι που τα φτιάχνουν δεν ξέρουν να τα ρυθμίσουν.

..αλλά εσύ θεωρείς ότι το JCM800 είναι εύκολο. Σε πρώτη φάση βλέπεις από τις ερωτήσεις σου ότι ήδη σου λείπουν βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών, πόσο μάλλον να κάνεις FET matching (που δεν γίνεται ούτε με το εργαλείο που παρέθεσες).

Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω από το να φτιάξεις πράγματα, αντίθετα ξεκίνησα αυτό όλο το ποστ για να καταδείξω ότι ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί και να φτιάξει πολλά. Όμως πάντα με μέτρο και σταθερή πρόοδο, ξεκινώντας από τα απλά και χτίζοντας.

Βλέπω από τώρα εγώ όπως και άλλοι, ότι όπως πάς θα έχεις πολλά προβλήματα στην πορεία γιατί ξεκινάς κάτι που δεν είσαι έτοιμος γνωστικά να το υποστηρίξεις. Αν με την βοήθεια λοιπόν που ζητάς, εννοείς να σε πάρω από το χέρι και να διανύσουμε μαζί βήμα-βήμα μέσω αλληλογραφίας μία απόσταση που άλλοι χρειάζονται χρόνια πορείας, μελέτης και εμπειριών για να διανύσουν, λυπάμαι αλλά όχι, δεν έχω τον ανάλογο χρόνο.

Συμβουλή μου λοιπόν είναι να διαλέξεις ένα από τα πιο απλά κυκλώματα που έχω αναλύσει και παρουσιάσει εδώ για αυτό τον σκοπό, για τα οποία έχω φτιάξει έτοιμες λίστες υλικών και σχεδιαγράμματα συνδεσμολογίας και να τα ολοκληρώσεις.

Αφού δείς ότι τα καταφέρνεις με αυτά, μόνο τότε να επιλέξεις ότι θέλεις από τον τεράστιο όγκο κυκλωμάτων που μπορείς να βρείς στο διαδίκτιο με μία απλή αναζήτηση, τα οποία εύκολα βρίσκονται, εύκολα προτείνονται από τον οποιοδήποτε, αλλά όταν αρχίσουν οι δυσκολίες, οι αστοχίες και τα λάθη και δεν δουλεύουν, πολύ πιο δύσκολα υποστηρίζονται από την κατάλληλη τεχνογνωσία για την επίλυση των προβλημάτων που θα παρουσιαστούν.   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τωρα για το κυκλωμα jcm800. Τι λες θα με βοηθησεις;
Προσπάθησα να σε βοηθήσω όταν σου έγραψα αυτό:

Δεν σου συστήνω να φτιάξεις κάποιο από τα έτοιμα layouts του Big Muff που κυκλοφορούν, είναι πολύπλοκα και θέλουν την ανάλογη εμπειρία.

Επίσης απόφυγε κυκλώματα τα οποία έχουν τρανζίστορ που θέλουν biasing όπως το JCM800 που προτάθηκε, πρέπει να ξέρεις τι κάνεις, τα τρανζίστορ θέλουν επιλογή και δυστυχώς οι περισσότεροι που τα φτιάχνουν δεν ξέρουν να τα ρυθμίσουν.


..αλλά εσύ θεωρείς ότι το JCM800 είναι εύκολο. Σε πρώτη φάση βλέπεις από τις ερωτήσεις σου ότι ήδη σου λείπουν βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών, πόσο μάλλον να κάνεις FET matching (που δεν γίνεται ούτε με το εργαλείο που παρέθεσες).

Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω από το να φτιάξεις πράγματα, αντίθετα ξεκίνησα αυτό όλο το ποστ για να καταδείξω ότι ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί και να φτιάξει πολλά. Όμως πάντα με μέτρο και σταθερή πρόοδο, ξεκινώντας από τα απλά και χτίζοντας.

Βλέπω από τώρα εγώ όπως και άλλοι, ότι όπως πάς θα έχεις πολλά προβλήματα στην πορεία γιατί ξεκινάς κάτι που δεν είσαι έτοιμος γνωστικά να το υποστηρίξεις. Αν με την βοήθεια λοιπόν που ζητάς, εννοείς να σε πάρω από το χέρι και να διανύσουμε μαζί βήμα-βήμα μέσω αλληλογραφίας μία απόσταση που άλλοι χρειάζονται χρόνια πορείας, μελέτης και εμπειριών για να διανύσουν, λυπάμαι αλλά όχι, δεν έχω τον ανάλογο χρόνο.

Συμβουλή μου λοιπόν είναι να διαλέξεις ένα από τα πιο απλά κυκλώματα που έχω αναλύσει και παρουσιάσει εδώ για αυτό τον σκοπό, για τα οποία έχω φτιάξει έτοιμες λίστες υλικών και σχεδιαγράμματα συνδεσμολογίας και να τα ολοκληρώσεις.

Αφού δείς ότι τα καταφέρνεις με αυτά, μόνο τότε να επιλέξεις ότι θέλεις από τον τεράστιο όγκο κυκλωμάτων που μπορείς να βρείς στο διαδίκτιο με μία απλή αναζήτηση, τα οποία εύκολα βρίσκονται, εύκολα προτείνονται από τον οποιοδήποτε, αλλά όταν αρχίσουν οι δυσκολίες, οι αστοχίες και τα λάθη και δεν δουλεύουν, πολύ πιο δύσκολα υποστηρίζονται από την κατάλληλη τεχνογνωσία για την επίλυση των προβλημάτων που θα παρουσιαστούν.



Φταιω εγω που δεν το εγραψα σωστα... Οταν εννοούσα βοηθεια εννοούσα στην αγορα απο το banzai... (αλλα οκ μπηκα στο καταστημα και βρηκα ο,τι ηθελα. ;) )


Θα μελετήσω ξανα αυτα που μου πρότεινες και θα γυρίσω με ερωτήσεις.


Ετοιμο κιτ δεν θελω αυτο ειναι το μονο σιγουρο.


Ευχαριστω για τον χρόνο σου.


Εψαξα και λεω να φτιαξω αυτο εδω: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg665251#msg665251
suhr riot
λοιπον; :)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/14, 03:23 από mixanobios »
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Δεν με ενδιαφέρει ενα ετοιμο κιτ! Χάνεις την ουσία με το κιτ... Ηδη ετσι με την πλακέτα ( layout) οπως την δίνουν έχεις κερδίσει τουλάχιστον την μισή δουλειά και δίχνει αρκετά εύκολο!

Να συμπληρώσω σε αυτά που λέει ο Αδριανός και σ' αυτό που έγραψες ότι μιλάμε πάλι για αντιγραφή ενός κυκλώματος.
Οκ, δεν θα σχεδιάσεις το PCB. Ε και; Γιατί να μην πάρεις το κιτ, που σαφώς είναι δοκιμασμένο, συνήθως optimized σε μέγεθος, με τις σωστές διατομές στις πίστες, αποστάσεις κλπ.
Θεωρώ ότι δεν θα μάθεις έτσι -πέραν του να κολλάς με κολλητήρι αν δεν ξέρεις και να τοποθετείς σωστά τα εξαρτήματα.

Κατ' εμέ, δεν έχεις κερδίσει. Πχ φτιάχνω κάτι σε vero μόνο αν έχω spare vero πλακέτες, είναι κάτι πολύ μικρό που δεν αξίζει να το φτιάξω σε πλακέτα και δεν με απασχολεί να μάθω κάτι. Απλά αντιγράφω.

Ξεκίνα σιγά σιγά τα βήματα, θα τα βρεις όλα στην πορεία.

Πειραματίσου με breadboard πρώτα, ξεκίνα από κάτι απλό, δοκίμασε πυκνωτές να δεις τι προσφέρουν, δοκίμασε τρανζίστορς, κάψε μερικά, και ναι, τότε και θα μάθεις και θα δημιουργήσεις.

Αντίστοιχα, κιθάρα δεν ξεκινάς να μαθαίνεις παίζοντας ακόρντα που χρειάζονται 8 δάκτυλα σε κάθε χέρι...  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/14, 03:35 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν με ενδιαφέρει ενα ετοιμο κιτ! Χάνεις την ουσία με το κιτ... Ηδη ετσι με την πλακέτα ( layout) οπως την δίνουν έχεις κερδίσει τουλάχιστον την μισή δουλειά και δίχνει αρκετά εύκολο!


Να συμπληρώσω σε αυτά που λέει ο Ανδριανός και σ' αυτό που έγραψες ότι μιλάμε πάλι για αντιγραφή ενός κυκλώματος.
Οκ, δεν θα σχεδιάσεις το PCB.
Όμως δεν θα μάθεις έτσι, πέραν του να κολλάς με κολλητήρι αν δεν ξέρεις και να τοποθετείς σωστά τα εξαρτήματα.

Κατ' εμέ, δεν έχεις κερδίσει. Εγώ φτιάχνω κάτι σε vero μόνο αν έχω spare vero πλακέτες, είναι κάτι πολύ μικρό που δεν αξίζει να το φτιάξω σε πλακέτα και δεν με απασχολεί να μάθω κάτι. Απλά αντιγράφω.

Ξεκίνα σιγά σιγά τα βήματα, θα τα βρεις όλα στην πορεία.

Αντίστοιχα, κιθάρα δεν ξεκινάς να μαθαίνεις παίζοντας ακόρντα που χρειάζονται 8 δάκτυλα σε κάθε χέρι...  ;D





Τι λες γι'αυτο εδω¨: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg665251#msg665251suhr riot

Να το προσπαθησω;

San oneiro, petas kai perimeneis....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
12107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)