Αποστολέας Θέμα: κιθαρα και παρτιτουρες  (Αναγνώστηκε 16309 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
κιθαρα και παρτιτουρες
« στις: 29/02/12, 16:26 »
Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ.. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια σελιδα στο ιντερνετ η καποιο e-book που να μου μαθει οταν εχω μια παρτιτουρα πως θα παιζω αυτο που βλεπω στην κιθαρα (ηλεκτρικη κιθαρα) ;
Επισης θελω να αναφερω πως απο μουσικη δε ξερω τιποτα, απο κιθαρα λιγα πραγματα (λιγες συγχορδιες και να διαβαζω απλες ταμπλατουρες) αλλα πιστευω πως οι ταμπλατουρες δεν αρκουν (διορθωστε με αν κανω λαθος) . Σε δασκαλο η ωδειο δεν μπορω να παω


Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #1 στις: 29/02/12, 17:09 »
Να αγοράσεις κάποιο βιβλίο; Ή να ψάξεις σε κάποιο εναλλακτικό site για το Α modern method for guitar ?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #2 στις: 29/02/12, 17:46 »
Εάν καταλαβαίνεις έστω και βασικά Αγγλικά, υπάρχει ένα site με πλήρη και ολοκληρωμένη σειρά μαθημάτων εντελώς δωρεάν:
http://www.justinguitar.com/
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #3 στις: 29/02/12, 18:36 »
στην σελιδα μπηκα και μου φανηκε αρκετα καλη, Αγγλικα καταλαβαινω αλλα με τους ορους δε θα μπερδευτω;... το βιβλιο το ψαχνω τωρα. 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #4 στις: 29/02/12, 19:56 »
...να μου μαθει οταν εχω μια παρτιτουρα πως θα παιζω αυτο που βλεπω στην κιθαρα (ηλεκτρικη κιθαρα) ;

Μήπως εννοείς να μετατρέπει παρτιτούρα σε ταβλατούρα; Π.χ. το guitar pro;

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #5 στις: 29/02/12, 20:38 »
οχι.. εννοω οτι θελω να μαθω να διαβαζω παρτιτουρες και να παιζω αυτο που διαβαζω στην κιθαρα

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #6 στις: 29/02/12, 21:29 »
Ξεκίνα από αυτά που ειπώθηκαν.
Θέλει δουλειά και προσοχή.

Πάντως μη συνδέεις τη θεωρία της μουσικής στην κιθάρα με την ανάγνωση παρτιτούρας. Άσχετα πράγματα μεταξύ τους.
Αν θέλεις να γράφεις και να διαβάζεις τη γλώσσα της μουσικής κάν' το. Μόνο κέρδος είναι.
 

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #7 στις: 29/02/12, 21:52 »
Ξεκίνα από αυτά που ειπώθηκαν.
Θέλει δουλειά και προσοχή.

Πάντως μη συνδέεις τη θεωρία της μουσικής στην κιθάρα με την ανάγνωση παρτιτούρας. Άσχετα πράγματα μεταξύ τους.
Αν θέλεις να γράφεις και να διαβάζεις τη γλώσσα της μουσικής κάν' το. Μόνο κέρδος είναι.
 



εχω βρει τα βιβλια αλλα μου φανηκαν δυσκολα.. ετσι αρχισα τα μαθηματα στη σελιδα [size=78%]http://www.justinguitar.com/[/size] και βρηκα και την [size=78%]http://www.guitarlessons.com/[/size] ... αλλα δε καταλαβα αυτο που μου ειπες να μη συνδεω την αναγνωση παρτιτουρας με τη θεωρια της μουσικης στην κιθαρα... για να διαβασω μια παρτιτουρα δε πρεπει να ξερω και τι θεωρια; Επισης οντως θελω να γραφω(ξερω οτι θελει πολυ μελετη) και να παιζω τραγουδια αλλα οταν παιζω ενα τραγουδι θελω να ξερω γιατι ακουγεται ετσι οπως ακουγεται .. επισης παω λυκειο θεωρειτε οτι ειναι αργα για να πραγματοποιησω τους στοχους που εχω βαλει??
« Τελευταία τροποποίηση: 29/02/12, 22:02 από sonap2 »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #8 στις: 29/02/12, 22:10 »
Τα βιβλία (αν βρήκες τα σωστά) δεν είναι δύσκολα. (ίσως μην είναι η καλύτερη επιλογή βέβαια... :-X  )
Απλά πρέπει να βρεις κάποιον να σου δείξει πως να τα προσεγγίσεις. Αναλύουν τα πάντα μέσα.

Κάνε αυτό που σε βολέυει για αρχή να εξοικειωθείς με το πεντάγραμμο και μετά πέρνα στα βιβλια.

Όχι, για να διαβάσεις αγγλικά πρέπει να ξέρεις αγγλικά; Πρέπει να ξέρεις να προφέρεις απλά το αλφάβητο.
Αυτό λέω. Μην μπερδεύεις (και όχι μόνο εσύ γενικά το λέω) την ανάγνωση με τη μουσική θεωρία και ειδικά με τη θεωρία της κιθάρας.

Ξαναλέω: Γράφω στο πεντάγραμμο δε σημαίνει γράφω τραγούδια. Η μουσική είναι ήχος. Τώρα αν διαλέξαμε και έναν τρόπο να επικοινωνούμε παγκοσμίως οι μουσικοί
είναι άλλο θέμα.

Μάθε τις νότες πάνω στην κιθάρα και τις βασικές συγχορδίες (όχι να τις πιάνεις- εννοώ πως και γιατί σχηματίζονται και από ποιες νότες αποτελούνται) και μετά σιγά σιγά θα καταλάβεις τι εννοώ.
Το ότι στο τρίτο τάστο της 5ης χορδής πιάνεις μια ΝΤΟ δε χρειάζεται να το διαβάσεις στο πεντάγραμμο. Η ΝΤΟ είναι εκεί και σε περιμένει.
Τώρα το πως θα μου δώσεις εμένα να καταλάβω για ποια ΝΤΟ μιλάμε - εδώ μπαίνει η παρτιτούρα. Με κατάλαβες περίπου;

Οι παρτιτούρες είναι μέσο διάδοσης,καταγραφής και διάσωσης της μουσικής. Δεν έχουν να κάνουν με τη θεωρία της μουσικής. Απλά οπτικοποιούν τον ήχο για να τον μελετάμε ευκολότερα. ;)


A και για το ηλικιακό. Φίλος ξεκίνησε να παίζει μπάσο στα 18 του και τώρα πλέον έχει μεταβεί σε κοντραμπάσο και σπουδάζει μουσικολογία. Είναι 24. Κανένα ρόλο δεν παίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/02/12, 22:28 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #9 στις: 01/03/12, 16:49 »
ενταξει εχω αρχισει τα μαθηματα απο τις σελιδες και αργα αργα απο τα βιβλια.. γενικα ειναι ευκολα πραγματα και δε δυσκολευομαι πολυ για να τα μαθω... ιδιαιτερα απο τις σελιδες... και ευτυχως δε τα ξεχναω την ιδια στιγμη :P (πλακα κανω)   ... κανω και καποιες ασκησεις για πενταγραμμο που βρηκα σε αυτες τις σελιδες. Και η πρακτικη και η θεωρια οπως ειπα πιο πανω μου φενεται αρκετα ευκολη (στην αρχη ειχα ενα αγχος γιατι καποιοι φιλοι μου ειπαν πως αυτοι δυσκολευτηκαν αρκετα) δε λεω οτι ειναι πανευκολα αλλα δεν ειναι τοσο τρομερα οσο τα περιμενα , μονο 2-3 συγχορδιες( απο αυτες που εκανα) με δυσκολεψανε αρκετα (πανω στις συγχορδιες αν μαθω να διαβαζω παρτιτουρες πρεπει να ξερω τις ξερω;) 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #10 στις: 01/03/12, 18:47 »
Δεν κατάλαβα την τελευταία ερώτηση σου αν θέλει επαναδιατύπωσε την... :)

Κοίτα η ανάγνωση όσο πάει και δυσκολεύει. Εννοείται ότι στην αρχή θα είναι εύκολα.
Η θεωρία επίσης όσο πάει μπερδεύεται αλλά μέχρις ενός σημείου.

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #11 στις: 01/03/12, 22:23 »
χεχε τα λεω λιγο οπως ναναι εννοουσα οτι αν μπορω να διαβασω την παρτιτουρα θα ξερω τι θα παιζω πανω στην κιθαρα.. ποιος ο λογος να ξερω συγχορδιες;

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #12 στις: 02/03/12, 09:41 »
Γενικά φίλε μου έχεις μεγάλο δίκιο που θέλεις να μάθεις να διαβάζεις παρτιτούρες (και γενικότερα θεωρία της μουσικής) αντί να βασίζεσαι στις ταμπλατούρες. Απο τη στιγμή που θες να μάθεις μουσική (και όχι απλώς να παίζεις κάποια τραγούδια), πρέπει να μάθεις να κατανοείς τη γλώσσα της μουσικής. Απο εκεί και πέρα το: "A Modern Method For Guitar" του William Leavitt (ή αλλιώς το "Βιβλίο Του Berklee" ) που αναφέρθηκε ήδη, είναι πολύ καλή επιλογή και μάλιστα κυκλοφορεί και στα Ελληνικά για να σε βγάλει απο τη δυσκολία ανάγνωσης Αγγλικών όρων. Κάπου είχα πετύχει και ένα βίντεο οπου ο υπεύθυνος μοντέρνας κιθάρας του Berklee ανέλυε και έπαιζε όλες τις ασκήσεις/κομμάτια του βιβλίου (εννοείται στα Αγγλικά) αλλα δε θυμάμαι περισσότερα να σου πω. Αν θες ψάξε το..

Βεβαίως, έχε υπ'όψιν σου πως χωρίς τη βοήθεια κάποιου δασκάλου, θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον ιδιαίτερα προσεκτικός, κυρίως σε θέματα τεχνικής. Οτιδήποτε σου ακούγεται καλό, δε σημαίνει απαραίτητα πως το παίζεις και σωστά. Δώσε μεγάλη βάση σε αυτόν τον τομέα για να αποφύγεις πισογυρίσματα και ταλαιπωρίες στο μέλλον.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλό ταξίδι στον κόσμο της κιθάρας!  :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #13 στις: 02/03/12, 13:45 »
χεχε τα λεω λιγο οπως ναναι εννοουσα οτι αν μπορω να διαβασω την παρτιτουρα θα ξερω τι θα παιζω πανω στην κιθαρα.. ποιος ο λογος να ξερω συγχορδιες;

Η κιθάρα είναι ένα πολυδιάστατο όργανο με χρήση σε αμέτρητα είδη μουσικής.
Όσο και να ψάξεις Πυξ Λαξ σε πεντάγραμμο δε θα βρεις. Και αν δεν ξέρεις τα βασικά ακόρντα
απλά δεν μπορείς να παίξεις.

Και είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις καταλαβει ακριβώς τι σου λέω. Το ότι ξέρεις να διαβάζεις το πεντάγραμμο δε σημαίνει ότι παίζεις και κιθάρα.
Όπως είπε και ο Vaiking μαθαίνεις τη γλώσσα των μουσικών.
Τρανό παράδειγμα είναι η γλώσσα. Μπορεί να διαβάζεις αυτά που γράφω αλλά αν δεν ξέρεις ελληνικά (όχι να τα μιλάς, να τα αιτιολογείς) δε θα καταλάβεις ποτέ ότι το δέυτερο ενικού έχει "ει" αντί για "η"
ότι τα ρήματα λήγουν σε "ω" και τα λοιπά και τα λοιπά.

Η μελέτη της κιθάρας χωρίζεται σε διάφορα τμήματα.

Ας πάρουμε κάποια βασικά: Τεχνική και Θεωρία
Στη Θεωρία η μελέτη σου περιλαμβάνει Θεωρία Οργάνου και Μουσική Θεωρία

Στην τεχνική περιλαμβάνει ενδυνάμωση. ταχύτητα, έκφραση κλπ κλπ.

Ένας καλός δάσκαλος πλασάρει στο μαθητή όλο το πακέτο χωρίς να καταλαβαίνει τη δουλειά που κάνει. Όπως για παράδειγμα να γράψεις να γράψεις τη φράση "Λόλα, να ένα μήλο."
Ο μαθητής αυθόρμητα καταλαβαίνει ότι πρέπει να βάλει στίξη μετά το κύριο όνομα, τελεία μετά το τέλος της περιόδου και φυσικά οπτικοποιεί την ορθογραφία της λέξης "μήλο" (και όχι μόνο).
Αυτά όμως συμβαίνουν υποσυνείδητα. Ο μαθητής θεωρεί ότι απλά γράφει μια πρόταση 700 φορές. :Ρ

Για να μην μακρυγορώ με εκπαιδευτικές θεωρίες που κουράζουν, θα σου πω απλά να ρωτάς στο φόρουμ τις απορίες σου γιατί υπάρχουν πολλά άτομα που θα σε βοηθήσουν
με μεράκι και αγάπη για την προσπάθειά σου και να μη σταματάς να ψάχνεσαι.

Και μη σε τρομάζουν αυτά που είπα περί μελέτης πιο πάνω, αν πάρεις την μέθοδο του Μπέρκλευ κατά γράμμα, τα κάνει όλα αυτά μόνη της... ;)

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #14 στις: 02/03/12, 13:59 »
Σας ευχαριστω πολυ για ολες τις συμβουλες , τις απαντησεις και τον χρονο σας

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #15 στις: 02/03/12, 14:21 »
Σας ευχαριστω πολυ για ολες τις συμβουλες , τις απαντησεις και τον χρονο σας

Tίποτα ρε, χαρά μας! ;D Μην ντρέπεσαι να ρωτάς το παραμικρό ακόμη και με ΠΜ. Καμία ερώτηση δεν είναι αστεία ή χαζή! :)
Nα ψάχνεσαι συνέχεια γιατί είναι πάρα πολύ πιθανόν οι δυσκολίες που αντιμετωπίσεις να είναι αρκετά κοινές. π.χ. Μπαρέ

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #16 στις: 02/03/12, 22:43 »

στα ελληνικα ξερεται που μπορω να βρω pdf το βιβλιο που μου ειπατε "A Modern Method For Guitar"; γιατι με τα αγγλικα δυσκολευομαι με τους ορους
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/12, 11:06 από sonap2 »

Αποσυνδεδεμένος irene82

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #17 στις: 08/03/12, 19:32 »
καλησπερα...εχω κ εγω καποιες ερωτησεις...ειμαι καινουργια στην κιθαρα κ δεν μπορω να βρω κατι για να με βοηθησει να συνεχισω...δεν ξερω που να απευθυνθω....θελω να συνοδευω την φωνη μου...να παιζω απλα συγχορδιες κ να βγαινει βεβαια ενα νοημα στο τι παιζω με το δεξι χερι....:-) πιστευω να καταλαβαινεται τι λεω...τι βιβλια να παρω στα ελληνικα βεβαια να ειναι...μηπως θα πρεπει να κανω μαθηματα ιδιαιτερα..αλλα απο την αλλη σκεφτομαι τα λεφτα κ απο την αλλη δεν θελω να τα παρατησω...γιατι ειμαι ανθρωπος που αν απογοητευτω δυστυχως τα παραταω...κ δεν το θελω γιατι η κιθαρα θα με βοηθησει πολυ στην φωνη μου...οποιος μπορει να μου δωσει μια συμβουλη που να γνωριζει βεβαια καποια πραγματα κ οχι γενικα κ αοριστα ειλικρινα θα με κανει πολυ χαρουμενη....θελω να βρω την αρχη για να συνεχισω...γιατι η αρχη ειναι η ημισυ του παντος.... :)  σασ ευχαριστω....

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #18 στις: 11/03/12, 15:09 »
irene86 δες τα βιβλία που μου πρότειναν τα παιδιά πιο πάνω, είναι πολύ χρήσιμα... ή, αν θέλεις, ψάξε σε κάποιο μουσικό οίκο για ελληνικά βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα και παρτιτουρες
« Απάντηση #19 στις: 11/03/12, 18:21 »
Όσο και να ψάξεις Πυξ Λαξ σε πεντάγραμμο δε θα βρεις.


πόσο σίγουρος είσαι γι αυτό που λες? ;D

http://www.partitoura.gr/mia-synousia-mystiki-tab.html

(κάπου το χα ξαναδεί πως υπήρχε....άτιμο ίντερνετ!)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
184176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/14, 17:57
από LEMONIAZFRPL
11 Απαντήσεις
46977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/07, 20:48
από KOUTROU
8 Απαντήσεις
13759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 12:55
από CHRISMES
4 Απαντήσεις
12367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 11:57
από BiblioNoPaidaras
2 Απαντήσεις
3237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 15:38
από Georg-X
6 Απαντήσεις
8628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 16:21
από Γιάννης Σ.
0 Απαντήσεις
3824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/11, 14:44
από STEFANOS604
7 Απαντήσεις
6613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/13, 00:26
από exkaliber
2 Απαντήσεις
5246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/13, 23:45
από Fourier
9 Απαντήσεις
6946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/14, 23:29
από Lampr0s