Αποστολέας Θέμα: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)  (Αναγνώστηκε 10179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« στις: 27/09/10, 20:11 »
Καλησπερα,θα ηθελα ναμου προτεινεται καποια distortion η overdrive πεταλια για βγαλω γεματο ηχο στα ρυθμικα και εναν επισης γεματο στα solo χωρις να καλυπτομαι απο το μπασο η την αλλη κιθαρα.Ακομα θα ηθελα και καποιο volume πεταλι και ισως καποιο effect πεταλι, κυριως chorus η flanger.Εχω μια Jackson ps4 performer με 2 διπλους duncan και εναν μονο εργοστασιακο.Οσο για ενισχυτη δν εχω κατι συγκεκριμενο καθως παιζω με αυτους που βρισκω στα μαγαζια.Και κατι τελευταιο τι θα μου ερθει πιο φτηνο μια πεταλιερα η' η αγορα καθε πεταλιου ξεχωριστα?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #1 στις: 27/09/10, 20:31 »
Πεταλιερα θα σου ερθει φθηνοτερα απο ξεχωριστα πεταλια. Παντως γενικα με βαση οσα λες, πιστευω οτι το προβλημα σου ειναι οτι ο ηχος σου δεν "κοβει" στην μιξη της μπαντας. Αυτο μαλλον δεν ειναι θεμα distortion αλλα ρυθμισης eq. Πρεπει να ξερεις οτι μια Χ ρυθμιση που κανεις σε μια ενταση, θα ειναι παντα διαφορετικη σε μια αλλη μεγαλυτερη ενταση, ή μικροτερη κτλ.
Το οτι ο ηχος σου δεν κοβει στην μιξη, πιστευω οτι οφειλεται κατα κυριο λογο στον τροπο που εχεις ρυθμισει το eq του ενισχυτη. Εαν πχ παιζεις με scooped μεσαια, ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο να χανεται ο ηχος της κιθαρας μεσα στην μιξη, μιας και η κιθαρα ειναι κατεξοχην οργανο που βγαζει μεσαιο συχνοτικο περιεχομενο. Οταν εσυ του βγαζεις πολλα απο αυτα τα μεσαια, του αφηνεις τα μπασσα και πριμα, τα οποια ομως δεν τονιζονται τοσο πολυ στην κιθαρα, χωρια που δυναμωνοντας τον ηχο σου για να ακουστεις εξαιτιας της ελειψης μεσαιων, "παρεμβαλεις" στις συχνοτητες αλλων οργανων (μπασσο, hihat, πιατινια κτλ). Ετσι φτανεις να μην ακους αυτα που παιζεις.
Αρα, εαν ειναι ετσι τα πραγματα, θα σου ελεγα καταρχην να δοκιμασεις να παιζεις με αρκετα μεσαια και presence που θα σου δωσουν αυτο το "κοψιμο" στον ηχο.
Επισης, μια ακομα καλη ιδεα, ειναι να δοκιμαζεις οταν παιζεις σε μεγαλες εντασεις (πχ με την μπαντα σου), να χαμηλωνεις την παραμορφωση (οχι την ενταση). Αυτο θα κανει τον ηχο σου ακομα πιο στακατο και κοφτο.
Παντως γενικα, μιας και δεν εχεις ενισχυτη, εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις καποια modelling πεταλιερα που θα μπορεις να χρησιμοποιεις παντου και να εχεις οτι ηχους θες και απο ενισχυτες και απο καμπινες και απο εφφεδακια.
Ενα pod X3 πχ θα σου ηταν κουτι: Θα μπορεσεις να εχεις ετοιμους τους ηχους που χρειαζεσαι για καθε live και να συνδεεσαι κατευθειαν στην κονσολα και να παιζεις, ουτε καν ενισχυτη δεν θα χρειαζεσαι...
Και στο σπιτι θα μπορεις να μελετας ειτε με ακουστικα ειτε με το να συνδεεις την πεταλιερα στο pc, στο stereo κτλ.
Τα πεταλια θα ειχαν σημασια μονο αν ειχες ΚΑΙ ενισχυτη καλο πιστευω, ωστε να τον κανεις πιο ευελικτο, να του δωσεις πραγματα που του λειπουν κτλ, αλλα στην δικη σου περιπτωση, νομιζω οτι αυτο που χρειαζεσαι και αυτο που θα σου λυσει τα χερια με καλους ηχους και πολυ καλη σχεση τιμης/αποδοσης, ειναι μια καλη modelling πεταλιερα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #2 στις: 27/09/10, 21:05 »
Συμφωνω σε ολα... Παρε μια πεταλιερα ειτε του στυλ pod, ειτε καμια Μ9,Μ13, Tonelab κτλ...
Να εχει παραμορφωσεις για να διαλεξεις και εφε για να πειραματιστεις...


Και κατι σημαντικο. Ο ηχος που παιζουμε ΜΟΝΟΙ μας δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να συγχεεται με τον ηχο που παιζουμε μεσα στη μπαντα.
Εκει εχουμε αλλες απαιτησεις και ισως χρειαστει να διαλεξουμε ρυθμισεις που μπορει να μας ''ξενισουν'' οταν παιζουμε μονοι μας.
Γι'αυτο τον ηχο σου να μην το ρυθμιζεις στο δωματιο σου αλλα στο στουντιο. Καλη συνεχεια. ;)


Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #3 στις: 27/09/10, 21:14 »
Πεταλιερα θα σου ερθει φθηνοτερα απο ξεχωριστα πεταλια. Παντως γενικα με βαση οσα λες, πιστευω οτι το προβλημα σου ειναι οτι ο ηχος σου δεν "κοβει" στην μιξη της μπαντας. Αυτο μαλλον δεν ειναι θεμα distortion αλλα ρυθμισης eq. Πρεπει να ξερεις οτι μια Χ ρυθμιση που κανεις σε μια ενταση, θα ειναι παντα διαφορετικη σε μια αλλη μεγαλυτερη ενταση, ή μικροτερη κτλ.
Το οτι ο ηχος σου δεν κοβει στην μιξη, πιστευω οτι οφειλεται κατα κυριο λογο στον τροπο που εχεις ρυθμισει το eq του ενισχυτη. Εαν πχ παιζεις με scooped μεσαια, ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο να χανεται ο ηχος της κιθαρας μεσα στην μιξη, μιας και η κιθαρα ειναι κατεξοχην οργανο που βγαζει μεσαιο συχνοτικο περιεχομενο. Οταν εσυ του βγαζεις πολλα απο αυτα τα μεσαια, του αφηνεις τα μπασσα και πριμα, τα οποια ομως δεν τονιζονται τοσο πολυ στην κιθαρα, χωρια που δυναμωνοντας τον ηχο σου για να ακουστεις εξαιτιας της ελειψης μεσαιων, "παρεμβαλεις" στις συχνοτητες αλλων οργανων (μπασσο, hihat, πιατινια κτλ). Ετσι φτανεις να μην ακους αυτα που παιζεις.
Αρα, εαν ειναι ετσι τα πραγματα, θα σου ελεγα καταρχην να δοκιμασεις να παιζεις με αρκετα μεσαια και presence που θα σου δωσουν αυτο το "κοψιμο" στον ηχο.
Επισης, μια ακομα καλη ιδεα, ειναι να δοκιμαζεις οταν παιζεις σε μεγαλες εντασεις (πχ με την μπαντα σου), να χαμηλωνεις την παραμορφωση (οχι την ενταση). Αυτο θα κανει τον ηχο σου ακομα πιο στακατο και κοφτο.
Παντως γενικα, μιας και δεν εχεις ενισχυτη, εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις καποια modelling πεταλιερα που θα μπορεις να χρησιμοποιεις παντου και να εχεις οτι ηχους θες και απο ενισχυτες και απο καμπινες και απο εφφεδακια.
Ενα pod X3 πχ θα σου ηταν κουτι: Θα μπορεσεις να εχεις ετοιμους τους ηχους που χρειαζεσαι για καθε live και να συνδεεσαι κατευθειαν στην κονσολα και να παιζεις, ουτε καν ενισχυτη δεν θα χρειαζεσαι...
Και στο σπιτι θα μπορεις να μελετας ειτε με ακουστικα ειτε με το να συνδεεις την πεταλιερα στο pc, στο stereo κτλ.
Τα πεταλια θα ειχαν σημασια μονο αν ειχες ΚΑΙ ενισχυτη καλο πιστευω, ωστε να τον κανεις πιο ευελικτο, να του δωσεις πραγματα που του λειπουν κτλ, αλλα στην δικη σου περιπτωση, νομιζω οτι αυτο που χρειαζεσαι και αυτο που θα σου λυσει τα χερια με καλους ηχους και πολυ καλη σχεση τιμης/αποδοσης, ειναι μια καλη modelling πεταλιερα.







Kατι πιο συγκεκριμενο για πεταλιερα?Σπιτι μου εχω εναν 75αρη spider II που εχει καποια εφφε,αλλα ειναι δυσκολο να τον μεταφερω.Δλδ πρεπει να αυξησω τα μεσσαια και στα μπασα κια στα πριμα πως πρεπει να τα ρυθμισω?Βασικα ξερεις τι σου λεω για πεταλια γτ οταν ακουω σε απλη ηχογραφηση προβας αυτο που εχω παιξει δν μ αρεσει ο ηχος της παραμορφωσης.Τωρα δν ξερω αν ειναι θεμα ρυθμισεων αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #4 στις: 27/09/10, 21:52 »
Σου προτεινα γενικα μια modelling, αναλογως με το τι θες απο αποψης ηχων, εφφε κτλ, μπορεις να διαλεξεις απο Pod μεχρι tonelab και digitech. Νομιζω οτι τις καλυτερες εξομοιωσεις ενισχυτων τις εχει το pod και η tonelab, αλλα αυτο σχετικο ειναι, καλυτερα να δοκιμασεις αρκετα για να αποφασισεις μονος σου.
Ο spider δεν ειναι και ο καλυτερος ενισχυτης και ενα podx3 live πχ θα βγαζει 10 φορες καλυτερο ηχο απο τον spider, το ιδιο και μια tonelab. Τετοιες πεταλιερες μπορεις να τις συνδεσεις κατευθειαν σε κονσολα και να ακους απο τα monitor, ξεροντας οτι αυτο που ακους εσυ, το ιδιο ακριβως ακουει και το κοινο.  ;)
Απο κει και περα, οταν μεγαλωνουν οι εντασεις, το ιδιο μεγαλωνουν και οι εντασεις καθε συχνοτητας, οποτε αναλογως με την ενταση που θα παιζεις θα πρεπει να ρυθμιζεις αναλογως και το eq σου.
Γενικα παντως θα προτεινα να μην κοβεις τα μεσαια, να χρησιμοποιεις το presence σαν shaping tool και τα μπασσα σου να μην τα πολυτσιτωνεις γιατι θα βαβουριαζουν και θα μπερδευονται με το μπασσο και την μποτα.
Μπορεις πχ με ενα boost πεταλακιμπροστα απο εναν καλο λαμπατο ενισχυτη, να μπουσταρεις λιγο το σημα της κιθαρας σου αλλα με το eq του boost να κοψεις λιγα μπασσα ωστε να μην μπουσταρονται κι αυτα και υπεροδηγουν την εισοδο του ενισχυτη. Αυτο μπορει να κανει τον ηχο σου πιο σφιχτο και στακατο στα ρυθμικα μιας και δεν θα χεις την "χαλαροτητα" στα μπασσα που θα ειχες αν τσιτωνες την παραμορφωση και τα μπασσα για να "γεμισει" ο ηχος απο την ελειψη μεσαιων (μην ξεχνας οτι σε εναν ενισχυτη, οταν κοβεις μεσαια, δεν κοβεις μονο μεσαια αλλα και χαμηλομεσαια και υψηλομεσαια που ειναι απαραιτητα για τον "χαρακτηρα" μιας κιθαρας και ποσο ο ηχος της κοβει στην μιξη).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #5 στις: 28/09/10, 04:17 »
Σου προτεινα γενικα μια modelling, αναλογως με το τι θες απο αποψης ηχων, εφφε κτλ, μπορεις να διαλεξεις απο Pod μεχρι tonelab και digitech. Νομιζω οτι τις καλυτερες εξομοιωσεις ενισχυτων τις εχει το pod και η tonelab, αλλα αυτο σχετικο ειναι, καλυτερα να δοκιμασεις αρκετα για να αποφασισεις μονος σου.
Ο spider δεν ειναι και ο καλυτερος ενισχυτης και ενα podx3 live πχ θα βγαζει 10 φορες καλυτερο ηχο απο τον spider, το ιδιο και μια tonelab. Τετοιες πεταλιερες μπορεις να τις συνδεσεις κατευθειαν σε κονσολα και να ακους απο τα monitor, ξεροντας οτι αυτο που ακους εσυ, το ιδιο ακριβως ακουει και το κοινο.  ;)
Απο κει και περα, οταν μεγαλωνουν οι εντασεις, το ιδιο μεγαλωνουν και οι εντασεις καθε συχνοτητας, οποτε αναλογως με την ενταση που θα παιζεις θα πρεπει να ρυθμιζεις αναλογως και το eq σου.
Γενικα παντως θα προτεινα να μην κοβεις τα μεσαια, να χρησιμοποιεις το presence σαν shaping tool και τα μπασσα σου να μην τα πολυτσιτωνεις γιατι θα βαβουριαζουν και θα μπερδευονται με το μπασσο και την μποτα.
Μπορεις πχ με ενα boost πεταλακιμπροστα απο εναν καλο λαμπατο ενισχυτη, να μπουσταρεις λιγο το σημα της κιθαρας σου αλλα με το eq του boost να κοψεις λιγα μπασσα ωστε να μην μπουσταρονται κι αυτα και υπεροδηγουν την εισοδο του ενισχυτη. Αυτο μπορει να κανει τον ηχο σου πιο σφιχτο και στακατο στα ρυθμικα μιας και δεν θα χεις την "χαλαροτητα" στα μπασσα που θα ειχες αν τσιτωνες την παραμορφωση και τα μπασσα για να "γεμισει" ο ηχος απο την ελειψη μεσαιων (μην ξεχνας οτι σε εναν ενισχυτη, οταν κοβεις μεσαια, δεν κοβεις μονο μεσαια αλλα και χαμηλομεσαια και υψηλομεσαια που ειναι απαραιτητα για τον "χαρακτηρα" μιας κιθαρας και ποσο ο ηχος της κοβει στην μιξη).






Τι ακριβως ειναι το boost πεταλι?Και κατι ακομα τα πριμα ποσο πρεπει να τα εχω?Α επισης σε λαμπατο ενισχυτη δεν εχω παιξει ακομα ουτε στα μαγαζια που εχω παιξει ειχα,συνηθως με τρανζιστορατους παιζω(νομιζω δλδ).Οποτε σε αυτην την περιπτωση τι ισχυει με τις ρυθμισεις και τα πεταλια?Και τελος τι γινεται οταν ο ενισχυτης δεν εχει presence?

Υ.Γ.To tonelab ειναι αυτο εδω?http://www.thomann.de/gr/vox_tonelab_st.htm η υπαρχουν και αλλα γτ στο thomann μονο αυτο μου εβγαλε.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/10, 05:21 από JACKSONMAN »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #6 στις: 28/09/10, 09:22 »
Τι ακριβως ειναι το boost πεταλι?


Πετάλι καθαρής ενίσχυσης, η οποία όμως όταν περνάει στον ενισχυτή προκαλεί αύξηση της παραμόρφωσης, λόγω του αυξημένου σήματος.
Δες και εδώ:
http://proguitarshop.com/store/effects-boost-pedals-c-602_43/mxr-mc-401-cae-boost-line-driver-p-606
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #7 στις: 28/09/10, 16:59 »
Και κατι σημαντικο. Ο ηχος που παιζουμε ΜΟΝΟΙ μας δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να συγχεεται με τον ηχο που παιζουμε μεσα στη μπαντα.
Εκει εχουμε αλλες απαιτησεις και ισως χρειαστει να διαλεξουμε ρυθμισεις που μπορει να μας ''ξενισουν'' οταν παιζουμε μονοι μας.
Γι'αυτο τον ηχο σου να μην το ρυθμιζεις στο δωματιο σου αλλα στο στουντιο. Καλη συνεχεια. ;)
+78578960

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #8 στις: 28/09/10, 18:16 »
Συμφωνω σε ολα... Παρε μια πεταλιερα ειτε του στυλ pod, ειτε καμια Μ9,Μ13, Tonelab κτλ...
Να εχει παραμορφωσεις για να διαλεξεις και εφε για να πειραματιστεις...


Και κατι σημαντικο. Ο ηχος που παιζουμε ΜΟΝΟΙ μας δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να συγχεεται με τον ηχο που παιζουμε μεσα στη μπαντα.
Εκει εχουμε αλλες απαιτησεις και ισως χρειαστει να διαλεξουμε ρυθμισεις που μπορει να μας ''ξενισουν'' οταν παιζουμε μονοι μας.
Γι'αυτο τον ηχο σου να μην το ρυθμιζεις στο δωματιο σου αλλα στο στουντιο. Καλη συνεχεια. ;)




Ναι ρε παιδια το ξερω αυτο,αλλα μηπως μπορειτε να απαντησετε σε αυτα->(Και κατι ακομα τα πριμα ποσο πρεπει να τα εχω?Α επισης σε λαμπατο  ενισχυτη δεν εχω παιξει ακομα ουτε στα μαγαζια που εχω παιξει  ειχα,συνηθως με τρανζιστορατους παιζω(νομιζω δλδ).Οποτε σε αυτην την  περιπτωση τι ισχυει με τις ρυθμισεις και τα πεταλια?Και τελος τι  γινεται οταν ο ενισχυτης δεν εχει presence?

Υ.Γ.To tonelab ειναι  αυτο εδω?http://www.thomann.de/gr/vox_tonelab_st.htm η υπαρχουν και  αλλα γτ στο thomann μονο αυτο μου εβγαλε.
 ) Sorry κιολας που ρωταω τοσα αλλαα τωρα αρχιζω να μαθαινω για πεταλια και eq.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/10, 04:10 από JACKSONMAN »

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)?
« Απάντηση #9 στις: 29/09/10, 04:03 »
Μεχρι στιγμης παντως κοιταζω αυτες τις 2 πεταλιερες αν και προς την δευτερη με βλεπω λογω χρηματων αλλα και γτ μου φαινεται πιο απλη ενω η πρωτη ειναι λιγο χαμος.Βεβαια δεν εχω δοκιμασει καμια απο τις 2 ακομα.Βασικα σκεφτομουν και κατι αλλο.Για ποιο λογο να αγορασω μια πεταλιερα και να μην παρω τα 2-3 πεταλια που χρειαζομαι(overdrive η distortion αναλογως volume pedal αντε και κανα effect pedal ετσι για να βρισκεται)?Τι παραπανω προσφερει η πεταλιερα?

1)http://www.thomann.de/gr/boss_me70.htm

2)http://www.thomann.de/gr/vox_tonelab_st.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/10, 04:08 από JACKSONMAN »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #10 στις: 29/09/10, 11:14 »
Μία απάντηση είναι πως μπορείς να γνωρίσεις πολλά εφέ που ίσως να μην είχες την ευκαιρία να ασχοληθείς πιο πριν....
εγώ έμαθα πολλά από ένα pocket pod....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)?
« Απάντηση #11 στις: 29/09/10, 11:40 »
...Για ποιο λογο να αγορασω μια πεταλιερα και να μην παρω τα 2-3 πεταλια που χρειαζομαι(overdrive η distortion αναλογως volume pedal αντε και κανα effect pedal ετσι για να βρισκεται)?Τι παραπανω προσφερει η πεταλιερα?

Πεταλιέρα:

Πλεονεκτήματα:
   
  • Συνολική ολοκληρωμένη λύση,
  • Δυνατότητα πολλών ρυθμίσεων,
  • Ευκολία,   
  • Πολλαπλά μοντέλα ενισχυτών και ηχείων,
  • Εύκολη αποθήκευση και ανάκληση   ολόκληρων δομών ήχων και ρυθμίσεων με ένα πάτημα,
  • Ευελιξία,
  • Πολλά εφέ   μαζί,
  • Συνήθως δεν λείπει τίποτε από τα απαραίτητα,
  • Χρηστικότητα,   
  • Οικονομία σε σχέση με τα πολλά πετάλια,
  • Συγχωρεί τα λάθη/ανακρίβειες στο   παίξιμο,
  • Σύνδεση με υπολογιστή.

Μειονεκτήματα:
   
  • Ψηφιακός και στείρος ήχος,
  • Περιορισμός στις   δυνατότητες που ήδη προσφέρονται,
  • Η αναβάθμιση απαιτεί την αγορά νέας   πεταλιέρας.

Ενδείκνυται:
   Όταν θέλεις να έχεις σχετικά σταθερή χροιά ήχου ενώ περιφέρεσαι στα   προβατζίδικα και χρησιμοποιείς ότι ενισχυτή έχουν, όταν θέλεις πολλούς   διαφορετικούς ή περίεργους ήχους ταυτόχρονα, όταν η κιθάρα ή οι μαγνήτες   σου είναι της οικονομικής κατηγορίας. Καλή για το ξεκίνημα.


Πετάλια διακριτά:

Πλεονεκτήματα:
  • Αναλογικός (κυρίως) ήχος με εξαιρετική απόδοση, πνοή και ηχόχρωμα,
  • Κάθε   ένα πετάλι που σβήνει αποσυνδέεται τελείως από την αλυσίδα,
  • Εξαιρετική   ευελιξία για συνδυασμούς,
  • Πολύ καλή εξέλιξη και οικονομική καθώς κρατάμε   ότι μας αρέσει και αλλάζουμε μόνο ότι χρειάζεται,
  • Το τέλειο ταξίδι για   την διαμόρφωση του δικού μας τέλειου συνδυασμού για τον προσωπικό μας   αγαπημένο ήχο.

Μειονεκτήματα:
   
  • Έλλειψη presets,
  • Πολλά κουμπιά/κλακέτες για την αλλαγή δομών ήχων,
  • Πολύ   ακριβά ειδικά όταν είναι καλής ποιότητας/boutique,
  • Πολύ καλώδιο και   τροφοδοσία,
  • Χρειάζεται οργάνωση σε pebalboard,
  • Δεν έχει καλή συμπεριφορά   όταν μεταφέρεται από ενισχυτή σε ενισχυτή πρέπει να έχουμε δικό μας   καλό ενισχυτή με σταθερό και καλό ήχο,
  • Οξύνει τα μειονεκτήματα του   οργάνου μας,
  • Επίσης οξύνει τα λάθη στο παίξιμο μας.

Ενδείκνυται:
   Όταν έχεις διικό σου καλό ενισχυτή και θέλεις να έχεις τον προσωπικό   σου ήχο, όταν η κιθάρα ή οι μαγνήτες σου είναι της υψηλής κατηγορίας.   Καλή για το διασκεδαστικό (και δαπανηρό) ταξίδι στην αναζήτηση του   τέλειου προσωπικού μας ήχου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #12 στις: 30/09/10, 03:46 »
Ευχαριστω Ανδριανε με καλυψες σε μεγαλο βαθμο.Εγω πιστευω  οτι θα ηταν καλυτερο να επαιρνα αυτα τα 2-3 πεταλια που χρειαζομαι  καθως θα μου ερθουν σιγουρα πιο φτηνα και ουτε σκοπευω να αγορασω  συντομα καμια δεκαρια πεταλια.Ο μονος λογος που το σκεφτομαι αν θα  προτιμησω πεταλια η οχι ειναι το οτι αναλογα με τον ενισχυτη αλλαζει ο  ηχος τους(μες στισ ακρες αυτο καταλαβα σωστα?),ενω η πεταλιερα ειναι  στανταρ οπου και να την κουμποσω.Αν και δεν νομιζω να εχουν τεραστιες  ηχητικες διαφορες τα πεταλια στους διαφορους ενισχυτεσ των  μαγαζιων,τουλαχιστον στα δικα μου αυτια.Οσο για τους μαγνητες οπως ειπα  ειναι duncan δεν θυμαμαι καθολου τι μοντελο ειναι ,αλλα μου ειχε παει  90-100 ο κα8ε διπλος.Επισης ο bridge ειναι humbucker kai οχι  trembacker(οταν τους εβαλα δν εβρισκα).Τωρα δεν ξερω αν ανηκουν στην  κατηγορια των ακριβων μαγνητων η οχι.Εν πασει περιπτωσει μπορειτε να  μου προτεινεται καποια πεταλια( ΚΥΡΙΩΣ distortion η overdive και volume  και κατα δευτερο καποιο chorus,delay η flanger) η να μου πειτε την  γνωμη σας για τις πεταλιερες που εδειξα πιο πανω η αν εχετε αλλες  υποψιν?

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #13 στις: 01/10/10, 03:23 »
                          Εχω βρει αυτα τα πεταλια απο το thomann και θελω να μου πειτε γνωμες, αν και θα τα δοκιμασω

1)http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_distx.htm

2)http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_sc2_valve_dist.htm

3)http://www.thomann.de/gr/boss_ds1_distortion.htm

4)http://www.thomann.de/gr/boss_mt2_metal_zone.htm

και ενα volume pedal που ειναι επιλογη του καθηγητη μου http://www.thomann.de/gr/morley_pwov.htm

Y.Γ.  Περα απο του καγμακη στη σολωνος που αλλου θα βρω αναλογο μαγαζι που να  ειναι αποκλειστικα για εξοπλισμο και οχι κιθαρομαγαζο.Ο δασκαλος μου  μου ειπε για ενα μαγαζι που βρισκεται στην Ακαδημιας διπλα στην  Εκκλησια αλλα δεν θυμοταν ονομα.Μου ειπε επισης οτι αυτο το μαγαζι  φερνει πεταλια της Morley                                              
                                                                                                                                       

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #14 στις: 01/10/10, 03:39 »
                          Εχω βρει αυτα τα πεταλια απο το thomann και θελω να μου πειτε γνωμες, αν και θα τα δοκιμασω

1)http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_distx.htm

2)http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_sc2_valve_dist.htm

3)http://www.thomann.de/gr/boss_ds1_distortion.htm

4)http://www.thomann.de/gr/boss_mt2_metal_zone.htm
 



Μια στιγμη... Με βαση ποια κριτηρια κατεληξες στα παραπανω? Γιατι βλεπω στην ιδια λιστα το Μεταλ Ζωον με το Blackstar... Που δεν εχουν καμια σχεση, τοσο ηχητικα οσο βεβαια και ποιοτικα. Παραβλεπω, τελος την τερασια διαφορα τιμης.


Μαγαζι με πεταλια μονο δυστυχως εκτος του Καγμακη Accessories δεν υπαρχει. Αλλα κανε βολτα μπορεις να βρεις σχεδον ΟΛΑ τα drive που πωλουνται στο Thomann να τα ακουσεις. Ενδεικτικα σου αναφερω Guitar Store, Κουρμπη, Διαμαντοπουλο, Καγμακη κτλ κτλ.


Το μαγαζι στο οποιο αναφερεται ο δασκαλος σου ειναι ο Κοντοσταυλακης (Art Music) αν και απο οτι θυμαμαι δεν εχει τοσο μεγαλη ποικιλια. Δε χανεις κατι να περασεις και απο εκει.


Παντως αν θες τη γνωμη μου πηγαινε σε πεταλιερα. Ειναι φανερο απο τις απαντησεις σου πως δεν εισαι σε θεση ακομα να ξερεις τις ιδιαιτεροτητες του καθε ενισχυτη που συναντας. Και να ξερεις πως τα πεταλια εξαρτωνται ΠΟΛΥ απο τη χροια του ενισχυτη και πως εσυ θα τη διαμορφωσεις...


Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #15 στις: 01/10/10, 04:30 »
                          Εχω βρει αυτα τα πεταλια απο το thomann και θελω να μου πειτε γνωμες, αν και θα τα δοκιμασω

1)http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_distx.htm

2)http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_sc2_valve_dist.htm

3)http://www.thomann.de/gr/boss_ds1_distortion.htm

4)http://www.thomann.de/gr/boss_mt2_metal_zone.htm
 



Μια στιγμη... Με βαση ποια κριτηρια κατεληξες στα παραπανω? Γιατι βλεπω στην ιδια λιστα το Μεταλ Ζωον με το Blackstar... Που δεν εχουν καμια σχεση, τοσο ηχητικα οσο βεβαια και ποιοτικα. Παραβλεπω, τελος την τερασια διαφορα τιμης.


Μαγαζι με πεταλια μονο δυστυχως εκτος του Καγμακη Accessories δεν υπαρχει. Αλλα κανε βολτα μπορεις να βρεις σχεδον ΟΛΑ τα drive που πωλουνται στο Thomann να τα ακουσεις. Ενδεικτικα σου αναφερω Guitar Store, Κουρμπη, Διαμαντοπουλο, Καγμακη κτλ κτλ.


Το μαγαζι στο οποιο αναφερεται ο δασκαλος σου ειναι ο Κοντοσταυλακης (Art Music) αν και απο οτι θυμαμαι δεν εχει τοσο μεγαλη ποικιλια. Δε χανεις κατι να περασεις και απο εκει.


Παντως αν θες τη γνωμη μου πηγαινε σε πεταλιερα. Ειναι φανερο απο τις απαντησεις σου πως δεν εισαι σε θεση ακομα να ξερεις τις ιδιαιτεροτητες του καθε ενισχυτη που συναντας. Και να ξερεις πως τα πεταλια εξαρτωνται ΠΟΛΥ απο τη χροια του ενισχυτη και πως εσυ θα τη διαμορφωσεις...







Σε πεταλιερες εχω κοιταξει αυτες

1)http://www.thomann.de/gr/boss_me70.htm

2)http://www.thomann.de/gr/vox_tonelab_st.htm

Tωρα για το πως κατεληξα σε αυτα(στα πεταλια αναφερομαι)  ειναι εντελως μπακαλιστικος τροπος. Μπηκα στο thomann και κοιταζα διαφορα πεταλια που εχουν προταθει σε διαφορα θεματα και τα μαζεψα ολα για να μου πειτε ποιοα αξιζει να δοκιμασω κα ιποιοα ειναι αλλου για αλλου γι αυτ α που θελω.Και τελος ο διαμαντοπουλος που βρισκεται?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #16 στις: 01/10/10, 09:53 »
Καλές:
VOX ToneLab ST Guitar Multi-Effects Pedal

Boss ME-70 Guitar Multi-Effects

Καλύτερες:
Line 6 Pod XT Live
Digitech RP500

Πολύ καλές:
Boss GT-10 Guitar Multi Effects Pedal
Line 6 POD X3 Live And Carry Bag
Digitech RP1000 Guitar Multi-Effects Processor
TC Electronic Nova System Guitar Effects

Και σαφώς πρέπει να κοιτάξεις τα μεταχειρισμένα, από όπου προσωπικά θα προτιμούσα να αγοράσω.
Ο Διαμαντόπουλος είναι χαμηλά στην Σόλωνος 137: http://www.diamantopoulos.com
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #17 στις: 01/10/10, 11:02 »
Kι εγώ πεταλιέρα θα προτιμούσα. Αν πάντως θέλεις οπωσδήποτε πετάλι, μια καλή λύση είναι το Digitech DF7, το οποίο είναι ουσιαστικά 7 πετάλια σε ένα και προσφέρει από οverdrive (Τubescreamer, DOD 250, Boss DS-1) μέχρι πολύ βαρύ distortion (Metal Zone, Metal Master). Με τις διαφορετικές προσομοιώσεις και τις ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις στην κάθε μία, είναι μάλλον απίθανο να μη βρεις κάποιους ήχους πού να σού ταιριάζουν. Nομίζω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να έχεις αρκετή ευελιξία από πλευράς παραμόρφωσης, αποφεύγοντας ταυτόχρονα την πολυπλοκότητα (αν δεν την χρειάζεσαι) και την τιμή μιας πεταλιέρας (το DF7 κοστίζει λιγότερο από 100 Ευρώ).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #18 στις: 02/10/10, 04:30 »
ο καλυτερος δυνατος ηχος παραγεται οσο λιγοτερα κυκλωματα παρεμβαλονται αναμεσα στιν κιθαρα και το μεγαφωνο
θα προτεινα να αποφυγεις τα πεταλια, τις  πεταλιερες και τους transistor ενυσχιτες και να παρεις 1 hand-wired λαμπατο ενυσχιτη.
ειναι οτι καλυτερο για να κοβει το mix .
ακου αυτο το παραδειγμα

« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/10, 10:28 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #19 στις: 02/10/10, 13:00 »
θα προτεινα να αποφυγεις τα πεταλια, τις  πεταλιερες και τους transistor ενυσχιτες και να παρεις 1 hand-wired λαμπατο ενυσχιτη.


Κι εγω θα ηθελα εναν Two Rock Custom Reverb για τα καθαρα μαζι με εναν Dumble Overdrive αλλα δεν μπορω... Σε αυτο το θεμα το παιδι ψαχνει μια λυση στα 150 ευρω περιπου κι εσυ του προτεινεις Handwired Tube ενισχυτη..?


Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #20 στις: 06/10/10, 05:45 »
Παιδια να ρωτησω κατι ψιλοασχετο?Στην κυριακη των βαιων απο κρινα τι εφφε χρησιμοποιει ο τσουκαλας?

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #21 στις: 06/10/10, 21:18 »
Γενικά ο τσουκαλάς χρησιμοποιεί λίγο απο όλα....με πιο αγαπημένο του απ'οτι έχω καταλάβει να είναι το tremolo....κατα τα άλλα σε κομμάτια μέσα θα βρεις delay, flanger....

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #22 στις: 07/10/10, 03:06 »
Γενικά ο τσουκαλάς χρησιμοποιεί λίγο απο όλα....με πιο αγαπημένο του απ'οτι έχω καταλάβει να είναι το tremolo....κατα τα άλλα σε κομμάτια μέσα θα βρεις delay, flanger....


Μπορεις να μου πεις στο συγκεκριμμενο κομματι ποια χρησιμοποιει (για την διλεπτη εισαγωγη του μιλαω)

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #23 στις: 14/10/10, 02:19 »
Σημερα δοκιμασα αυτα τα πεταλια που εχω σημειωσει πιο πανω(εκτως απο το blackstar) και κατεληξα σε αυτα τα 2

1)http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_sc2_valve_dist.htm

2)http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_tl2metaldistortion.htm

Θελω  να μου πειτε ποιο απο τα 3 ειναι καταλληλοτερο γι αυτο που θελω (δλδ να  εχω overdrive και distortion για alternative και distortion για hard  rock) ?Στα 2 πεταλια της digitech δεν καταλαβα καποια χτυπητη διαφορα  γι αυτο ρωταω.Και κατι αλλο ,που μπορω να βρω το blackstar?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ(Α)
« Απάντηση #24 στις: 14/10/10, 08:42 »
Και η δική μου άποψη είναι προς την πεταλιέρα.....
Ευελιξία και μπορείς να έχεις σχεδόν τον ίδιο ήχο πάντα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
Ήρθε το ΔΝΤ...

Ξεκίνησε από Βραζίλης « 1 2 ... 104 105 » Λοιπά

2622 Απαντήσεις
447413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/13, 20:35
από MACMISIAS
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas