Αποστολέας Θέμα: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...  (Αναγνώστηκε 6812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katerinaMP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
H istoria exei os eksis...
To agori mou exei pathos me tin mousiki ... kai mia idiaiteri agapi stis kithares... tis opoies k kanei sullogi
ego apo tin alli den exo kamia gnosi epi tou thematos.. k mporo na po oti i proti kithara pou eida k pote mou apo konta itan sto spiti tou.
O pappous tou loipon..( apo ameriki) eixe poli megali sillogi apo ksila tin opoia fusika k den ithele kaneis...( treksan oloi gia ta oikopeda fusika..)  :P k to agori mou to mono pou ithele einai auti tin sillogi gia na tin kanei kithares....
i deuteri gunaika tou omos... apofasise pos den tha parei kaneis tpt.. k auti tin sillogi tha tin ekane kausoksila etsi epeidi den goustare k poli ton eggono pou katabathos den eniose pote diko tis...
se ligo kairo plisiazoun ta xristougenna... k meta apo poli skepsi.. apofasisa na psakso na bro ti sta kommatia ksila itan auta.. an mporeso k ego na bro kati na tou kano doro... alla ego distixos den exo kamia sxesi me to thema...
Oso kai an epsaksa to mono pou epiasa einai kati leptomereies k kati lekseis tou tupou american cheery, mahagony....
den ksero an sas leei kati auto...

tha to ektimousa poli an kapoios mporouse na me boithisei ligo na bgalo kapoia akri.. i esto pou mporo na bro kati ... an oxi tha ithela poli na akouso an uparxoun protaseis gia alla eidi ksilou pou theorountai poli kala....!!

euxaristo poli gia ton xrono sas!!!  :)
Όργια τέλος, φαΐ τέλος, Κάπνισμα τέλος, ποτό τέλος, ναρκωτικά τέλος, χαρτιά
τέλος, ξενύχτι τέλος, κλεψιές τέλος. Αδικίες τέλος. γ**ώτο, με στενεύει το φωτοστέφανο.....

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #1 στις: 23/09/10, 13:38 »
katerina αν μπορείς γράφε ελληνικά καθώς είναι κανόνας αυτού του forum .


Είναι πολύ έξυπνη η σκέψη σου για να κάνεις ένα τέτοιο δώρο στο φίλο σου  :)


Προσπάθησε αν μπορείς να περιγράψεις τις κιθάρες που συλλέγει ο καλός σου για να καταλάβουμε λίγο καλύτερα .


Αν ο παπούς είχε πρώτες ύλες από αμερική για κατασκευή οργάνων το πιθανότερο είναι να μην μπορείς να βρείς κάτι ανάλογο τώρα πια.


Ο καλός σου παίζει κιθάρα ή απλά κάνει συλλογή ? ίσως να σκεφτούμε κάτι εξίσου καλό για δώρο χριστουγέννων .
(μου θύμησες μια πρώην που μου έκανε δώρο 4 μπουζί για το μηχανάκι κάποτε  :P )
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος katerinaMP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #2 στις: 23/09/10, 14:32 »
συγνωμη για το αγγλικο..

λοιπον εχω την λιστα απο τις κιθαρες που εχει μαζεψει...
(ποσο ευκολα σας πιανουν κουβεντα για κατι τετοια... ολα αναλυτικα μου τα πε... χαχαχαχαχ)

λοιπον εχει μια  rickenbacker bass guitar  1974, μια  fender mustang bass guitar from 1972, a gibson les paul   from 1968, a hoefner bass from 1967, a gretsch electric guitar from   2000, a yamaha electric and a yamaha 12 string accustic guitar..
συγνωμη για αυτο το αγγλικο... ηταν επικολληση... δεν θα μπορουσα και να τις αναφερω αλλιως... (τελευταιο αγγλικο το υποσχομαι  :P

δεν ξερω αν αυτο βοηθαει σε κατι..  :)


ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου... οτι και να μου πεισ στην προκειμενη περιπτωση θα ειναι μεγαλη βοηθεια..  :)
(και μετα απο 400 μπλουζακια που εχω παρει δωρο.. ας παρω και εγω κατι που να αξιζει...

αν ηταν μπουζια παλι... θα το χα πιο ευκολα χιχιιχιχ)

και παλι ευχαριστω πολυυ!!!!
Όργια τέλος, φαΐ τέλος, Κάπνισμα τέλος, ποτό τέλος, ναρκωτικά τέλος, χαρτιά
τέλος, ξενύχτι τέλος, κλεψιές τέλος. Αδικίες τέλος. γ**ώτο, με στενεύει το φωτοστέφανο.....

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #3 στις: 23/09/10, 14:51 »
λοιπον εχει μια  rickenbacker bass guitar  1974, μια  fender mustang bass guitar from 1972, a gibson les paul   from 1968, a hoefner bass from 1967, a gretsch electric guitar from   2000, a yamaha electric and a yamaha 12 string accustic guitar..
και παλι ευχαριστω πολυυ!!!!


Ειναι φανερη η απουσια μιας συγκεκριμενης μαρκας... Παρ'του μια strat λοιπον να δει το φως το αληθινο... ;D


Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #4 στις: 23/09/10, 15:34 »
πες μας περισσότερα για την προσωπική του ζωή, ίσως βοηθήσει
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #5 στις: 23/09/10, 15:43 »
Ο φιλος σου φτιαχνει και κιθαρες; Δηλαδη θελει μονο ξυλεια για να κατσει να την πριονισει, να την ρουταρει, βερνικωσει κτλ μεχρι να φτιαξει μια κομπλε κιθαρα ή απλα γουσταρει κιθαρες με τρελα; Αν παιζει το 1ο σεναριο, τοτε μπορεις να βρεις ξυλεια και εδω, δεν χρειαζεται να ψαξεις απο εξω... Αναλογως το τι του αρεσει εμφανισιακα και ηχητικα μπορεις να διαλεξεις τα αντιστοιχα ξυλα οπως maple, alder, mahogany κτλ και τις διαφορες ποικιλιες τους.
Αν απο την αλλη θελει να παρει πχ ενα σωμα και εναν λαιμο ετοιμο αλλα με τα ξυλα που θελει, ωστε μετα ν ακανει συναρμολογηση για να εχει την κιθαρα, μπορεις να ψαξεις στο www.warmoth.com και να βρεις ετοιμα σωματα και λαιμους σε διαφορα σχηματα με διαφορα ξυλα ειτε φινιρισμενα (βερνικωμενα, βαμμενα κτλ), ειτε αφινιριστα (που θελουν δηλαδη τριψιμο, primer, βερνικωμα, βαψιμο κτλ).
Το θεμα ομως ειναι οτι για να ειναι επιτυχημενη η κινηση, καλο θα ηταν να ξερεις τι του αρεσει... Πχ σε εμενα μου αρεσει να φαινονται τα νερα των ξυλων, αλλοι προτιμουν τα solid βαμμενα ξυλα που δεν φαινονται τα νερα... Επισης αλλο ηχο εχει καθε ξυλο... Το μαονι ας πουμε εχει πιο εντονα μεσαια και χαμηλομεσαια (συχνοτικα) απο οτι το swamp ash που εχει πιο πολλα μπασσα και πριμα με ελαφρως κομμενα μεσαια κοκ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #6 στις: 23/09/10, 15:49 »
πες μας περισσότερα για την προσωπική του ζωή, ίσως βοηθήσει


Εγω γιατί το περίμενα ότι θα το πεις μου λες ??  ;D ;D ;D 






Λοιπόν η ίδια πρώην που έλεγα πριν ..... μου είχε πάρει κάποτε (πριν 15 χρόνια) την πρώτη μου φυσαρμόνικα  :D 


θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο ?   πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις ?   δεν είπες αν παίζει κιθάρα ο φίλος σου .


είσαι σίγουρη ότι δεν κοιτάει το kithara.gr και δεν είναι κάποιος απο μας ?  ;)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #7 στις: 23/09/10, 15:53 »
εχω γίνει γραφικός και προβλέψιμος πλέον... :(
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #8 στις: 23/09/10, 16:33 »
Λοιπόν η ίδια πρώην που έλεγα πριν ..... μου είχε πάρει κάποτε (πριν 15 χρόνια) την πρώτη μου φυσαρμόνικα  :D 


Και την παρατησες ρε ακαρδε?? Αν στα 15 σου ειχε παρει μπουζι, φυσαρμονικες κτλ μπορει τωρα, μετα απο 15 χρονια, να ειχες γεμισει με το cutom shop της Gibson και της Fender...


Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #9 στις: 23/09/10, 16:48 »
Ρωτα τον φιλο σου αν πουλαει το Rickenbacker του 74!!Το αγοραζω οσο οσο!!!!!!!χεχε ;D

Αποσυνδεδεμένος katerinaMP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #10 στις: 23/09/10, 16:49 »
παιζει και μουσικη... εχετε δικιο...
μπορει να βοηθησει αν σας πω καποια χαρακτηριστικα απο την προσωπικη του ζωη ( μουσικα παντα...)  :P

θα το ψαξω και αλλο και ως αυριο θα σας πω . Απο οτι ξερω μπορει να φτιαξει μια κιθαρα απο το μηδεν... ( μηδεν .. ξερετε.. το ξυλο που ψαχνουμε... ) και αυτο ηθελε πανω απο ολα. Μουσικος ειναι αλλα ειναι στο εξωτερικο οχι Ελλαδα. Αν τον εβλεπα εδω μεσα να μιλαει φαρσι τα ελληνικα θα παθαινα ενα εγκεφαλικο μετα απο τοσα χρονια... ακομα στο ευχαριστω και στο παρακαλω και στο πειναω... ειμαστε χαχαχαχα   ;D

ΛΟΙΠΟΝ θα το εξερευνησω και αλλο και θα σας απαντησω το συντομοτερο!!!  :) Μου φτιαξατε την διαθεση ... αληθεια!! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παιδια!!!  :)

( ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ?!?! αν του παρω κανενα μπουζουκι... μπας και πιασει το ελληνικο πιο γρηγορα ... λες να κανουμε δουλεια?! ακαρδε.. την αφησες την κοπελα.. τις καλυτερες προοπτικες ειχε βλεπω... οχι οτι ξερω τι ειναι ολα αυτα που θα σου επερνε.... αλλα μια χαρα ακουγονται!)
Όργια τέλος, φαΐ τέλος, Κάπνισμα τέλος, ποτό τέλος, ναρκωτικά τέλος, χαρτιά
τέλος, ξενύχτι τέλος, κλεψιές τέλος. Αδικίες τέλος. γ**ώτο, με στενεύει το φωτοστέφανο.....

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #11 στις: 23/09/10, 16:54 »

Και την παρατησες ρε ακαρδε?? Αν στα 15 σου ειχε παρει μπουζι, φυσαρμονικες κτλ μπορει τωρα, μετα απο 15 χρονια, να ειχες γεμισει με το cutom shop της Gibson και της Fender...


μπα αυτή με παράτησε ύστερα απο 11 χρόνια .... και καλύτερα δλδ  :P :P 




κατερίνα μάζεψε πληροφορίες κι εδώ είμαστε  ;)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #12 στις: 23/09/10, 17:27 »
..λοιπον εχει μια  rickenbacker bass guitar  1974, μια  fender mustang bass guitar from 1972, a gibson les paul   from 1968, a hoefner bass from 1967, a gretsch electric guitar from   2000, a yamaha electric and a yamaha 12 string accustic guitar..


Λοιπόν Κατερίνα, γράψε αναλυτικά τα εξής:
1. Που μένετε, διεύθυνση, περιοχή,
2. Που κρύβετε το έξτρα κλειδί της εξώπορτας,
3. Ποιά ωράρια αναλυτικά θα λείπετε από το σπίτι...

 :roll :up

Ρίξε και μία ματιά εδώ:


Χαιρετώ!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #13 στις: 23/09/10, 19:51 »
Δεν εχω ιδεα απο ξυλα αλλα θα εσκαγα αν δεν εγραφα...

"Αυτη ειναι μια δακρύβρεχτη ιστορια για ενα παιδι και τον παππου του.Το παδι της ιστοριας-ας το πουμε,το παιδακι με τα ΞΥΛΑ-το μονο που ηθελε ηταν η αγαπη του παππου και τα ξυλα του.Αλλα η κακια δευτερη γυναικα του παππου τον εγραψε στα...παλια της τα παπουτσια και εκαψε τα ξυλα απλα γιατι μπορουσε και το παιδακι με τα ξυλα ειναι αναγκασμένο να παιζει με τις υπόλοιπες φτωχικες κιθαρες του.Πλεον οποτε περναει απο καποιο δασος κλαιει γιατι σκέφτεται τον παππου και τα ξυλα του.Στη καλυβουλα που μενει δεν εχει τπτ ξυλινο ολα ειναι inox και murano.... "

Θα το κανω ιστορια ολόκληρη αυτο και μετα θα παρω ολα τα ξυλα του κοσμου ΓΙΑ ΜΕΝΑ(και θα τα καψω)

p.s τυχερη εισαι που δε μαζευει φερραρι...αντε παλι φθηνα θα τη βγαλεις
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/10, 20:09 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #14 στις: 23/09/10, 20:54 »
Δεν εχω ιδεα απο ξυλα αλλα θα εσκαγα αν δεν εγραφα...

"Αυτη ειναι μια δακρύβρεχτη ιστορια για ενα παιδι και τον παππου του.Το παδι της ιστοριας-ας το πουμε,το παιδακι με τα ΞΥΛΑ-το μονο που ηθελε ηταν η αγαπη του παππου και τα ξυλα του.Αλλα η κακια δευτερη γυναικα του παππου τον εγραψε στα...παλια της τα παπουτσια και εκαψε τα ξυλα απλα γιατι μπορουσε και το παιδακι με τα ξυλα ειναι αναγκασμένο να παιζει με τις υπόλοιπες φτωχικες κιθαρες του.Πλεον οποτε περναει απο καποιο δασος κλαιει γιατι σκέφτεται τον παππου και τα ξυλα του.Στη καλυβουλα που μενει δεν εχει τπτ ξυλινο ολα ειναι inox και murano.... "

Θα το κανω ιστορια ολόκληρη αυτο και μετα θα παρω ολα τα ξυλα του κοσμου ΓΙΑ ΜΕΝΑ(και θα τα καψω)

p.s τυχερη εισαι που δε μαζευει φερραρι...αντε παλι φθηνα θα τη βγαλεις

Κορυφαίο!!!!.... ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ!!!!!!! - τόχεις!!!
 :roll :clap :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #15 στις: 24/09/10, 11:11 »
http://www.exoticwoods.com/home.php
Από εδώ αγοράζει και η ίδια η Gibson....ατυχώς, ακριβά (για την Ελλάδα) μεταφορικά.
Και από Αγγλία
http://www.exotichardwoods.co.uk/Tonewoods/index.asp
http://www.john-boddy-timber.ltd.uk/species_az.htm


Αλλιώς και εδώ
http://www.rockinger.com/index.php?lang=ENG&list=WG033
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/10, 11:15 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος katerinaMP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #16 στις: 24/09/10, 11:17 »
εσυ το σκοτωσες στο δακρυβρεχτο...!!! αλλα συνεχισε.. θα γινει μπεστ σελλερ...  :P

λοιπον μπορω να σας πω πανω κατω τη μουσικη ακουει... εψαχνα ολη μερα εχθες να ενημερωθω η ασχετη και τελικα μου φαινεται πολυ δυσκολο να μπορεσω να βρω ξυλο για κιθαρα που να του αρεσει σιγουρα...
Πολλες επιλογες... το ακουστικο μερος πανω απο ολα με σκοτωσε .. πως θα τα βρω εγω ολα αυτα? ασε το αλλο με το πως θελει να φαινεται..!!

Σκεφτομαι ισως θα ναι καλυτερα να παρω μια κιθαρα ετοιμη... ( να τελειωνουμε ... γιατι μου εχει γινει εφιαλτης το θεμα...)
πριν γραφτω εδω μεσα εψαχνα μονη μου στο ιντερνετ και τα ειχα βρει πολυ σκουρα.. τουλαχιστον τωρα πανω κατω βγαζω ακρη..!  :)

λοιπον
ακουει  the who, the beatles, u2, the mission, david bowie, faith no more, metallica..
κλασσικα παλια και αγαπημενα.
αυτα ειναι τα ακουσματα του .. και με αυτα συνεχιζει..

κανεις καμια καλη ιδεα?!

( οσο για το κλειδι... σκεφτομαι να του αλλαξω θεση... χιχιχι.. ασε εδω ζοριζομαστε να βγαλουμε ακρη με ενα δωρο... αν εξαφανιστουν ολες... ποιος ακουει μετα? εγω...? αλλα καλη η προταση σου αν μου σπασει ποτε τα νευραααα θα σε ενημερωσω αναλυτικα ... αχαχαχααχαχ!! :P )

τωρα δεν ξερω ποσο θα πιασει η τιμη.. αλλα αν εχετε τιποτα ιδεες πειτε μου... ( τελικα μπορει να με συμφερε και η φεραρι..  :P )

και παλι ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυ!!!
Όργια τέλος, φαΐ τέλος, Κάπνισμα τέλος, ποτό τέλος, ναρκωτικά τέλος, χαρτιά
τέλος, ξενύχτι τέλος, κλεψιές τέλος. Αδικίες τέλος. γ**ώτο, με στενεύει το φωτοστέφανο.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #17 στις: 24/09/10, 12:22 »
Σκεφτομαι ισως θα ναι καλυτερα να παρω μια κιθαρα ετοιμη... ( να τελειωνουμε ... γιατι μου εχει γινει εφιαλτης το θεμα...)


Το να πάρεις έκπληξη κιθάρα σε κάποιον που συλλέγει κιθάρες, σίγουρα δείχνει την αμέριστη αγάπη και ενδιαφέρον σου, αλλά σαν βήμα προσωπικά το βρίσκω τολμηρό αναφορικά με το αποτέλεσμα. Παράλληλα, μιλάμε για 3 μπάσα και 3 κιθάρες, οπότε η απόφαση είναι ακόμα πιο δύσκολη. Και τέλος, διαφορετικά επιλέγεις για κάποιον που παίζει κιθάρα (που η επιλογή εστιάζεται στο πρακτικό) και για κάποιον που συλλέγει κιθάρες/μπάσα (που η επιλογή εστιάζεται στο οπτικό, μοναδικότητα, συλλεκτικότητα κλπ).

Αν τελικά το τολμήσεις και έχεις την οικονομική ευχέρεια για κάτι καλό, θα συμφωνήσω με τον Dr Bluz (G.K.)  ότι λείπει φανερά μία Stratocaster, μία πολύ κλασσική κιθάρα, σίγουρα στον αντίποδα της επίσης κλασσικής Les Paul Που έχει ο καλός σου..

Προτείνω μία εκ των κατωτέρω, με βάση το συλλεκτικό/ιδιαίτερο της υπόθεσης περισσότερο, σε διάφορα επίπεδα τιμών:

http://www.dv247.com/guitars/fender-classic-series-60s-stratocaster-electric-guitar-3-colour-sunburst--34761
http://www.dv247.com/guitars/fender-special-edition-custom-telecaster-fmt-hh-electric-guitar-crimson-red-transparent--40992
http://www.dv247.com/guitars/fender-deluxe-players-stratocaster-electric-guitar-crimson-red-transparent-maple--40860
http://www.dv247.com/guitars/fender-deluxe-power-stratocaster-electric-guitar-black--40873

Επίσης πολύ καλή περίπτωση είναι να βρείς κάποια 40th Anniversary Strat από τα μεταχειρισμένα, που δεν πωλούνται πια καινούργιες.
Δες τις Αγγελίες προσεκτικά.

Άκουσε και άλλες γνώμες και εδώ είμαστε..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #18 στις: 27/09/10, 01:09 »
Καλησπερα και απο εμενα! +100 για Stratocaster Αλλα η δικη μου προταση δωρου ειναι μια κιθαρα σε κιτ, οπως αυτη η Frankenstrat:
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος katerinaMP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #20 στις: 27/09/10, 11:25 »
ευχαριστω πολυ πολυ για τις ιδεες. Αυτες τις μερες εκατσα και το εψαξα λιγο με αυτα που μου ειπατε και μου προτεινατε.

Αποφασισα να παρω μια κιθαρα και να αφησω τα ξυλα.  ADRIANOS ευχαριστω πολυ για τις προτασεις και που μου εδωσες την επιλογη στις τιμες.  Και η ιδεα με το κιτ ειναι καλη.. αλλα νομιζω θα προτιμησω μια κανονικη.

Αρα ολοι μου λετε μια stratocaster ετσι???

Αν εχει κανεις να προτεινει και κατι αλλο θα ηταν πολυ καλοο!!!!!!!!!!

ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΟΒΕΡΟΙ!!! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ!!  :)
Όργια τέλος, φαΐ τέλος, Κάπνισμα τέλος, ποτό τέλος, ναρκωτικά τέλος, χαρτιά
τέλος, ξενύχτι τέλος, κλεψιές τέλος. Αδικίες τέλος. γ**ώτο, με στενεύει το φωτοστέφανο.....

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #21 στις: 27/09/10, 11:50 »
Για μένα πάντως κανονικά θα πρέπει να ψαρέψεις λίγο πλαγίως μήπως υπάρχει λόγος που έχει όλες τις κιθάρες εκτός από strat. Ξέρεις υπάρχουν πολλοί τρελαμένοι φανατικοί κάποιας κιθάρας και πολέμιοι μιας άλλης και η "κόντρα" les paul - stratocaster είναι ίσως κάτι σαν Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός σε όρους κιθάρας. Ελπίζω ο φίλος σου να μην ανήκει εκεί και να χαρεί το δώρο σου.
Ελπίζω να μη σου βάζω δύσκολα, αλλά just in case κάνε ένα τεστ
 
Πάντως αν στη γυρίσει πίσω όοοολο και κάπου θα βρεις να τη χαρίσεις  ;D ;D
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #22 στις: 27/09/10, 13:10 »
Εχετε σκεφτει το γεγονος το παιδακι με τα ξυλα να μη γουσταρει τις στρατς? π.χ οπως εγω :P
ναι ΑΚΟΜΑ και σε δωρο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: thelo na paro doro ksulo gia kithara... opoios mporei as me enimerosei...
« Απάντηση #23 στις: 27/09/10, 21:08 »
Για μένα πάντως κανονικά θα πρέπει να ψαρέψεις λίγο πλαγίως μήπως υπάρχει λόγος που έχει όλες τις κιθάρες εκτός από strat.


Εχει δικιο ο φιλος... Γυναικα εισαι, μπορεις να βρεις τροπο να τον ψαρεψεις...
Σε αυτα ειστε βιρτουοζες! ;)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
7682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/03, 22:12
από Ikaros
8 Απαντήσεις
6313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/03, 11:58
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
5137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/03, 14:12
από delfinaki
24 Απαντήσεις
11290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 15:15
από Καρχαρίας
9 Απαντήσεις
7600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/04, 14:40
από Holy Diver
4 Απαντήσεις
7474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/06, 12:00
από Ο Νέος Κιθαρωδός
23 Απαντήσεις
11040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 09:40
από Βραζίλης
43 Απαντήσεις
44884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 22:38
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 09:29
από Βραζίλης
42 Απαντήσεις
15711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 01:28
από Anaximandros