Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για ηχειο!  (Αναγνώστηκε 7547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βοηθεια για ηχειο!
« στις: 15/01/11, 01:01 »
Γεια και χαρα στους κιθαριστες του forum. Στις γιορτες ενας φιλος μου εκανε δωρο ενα ηχειο Ashdown ( 60W , 16Ω ) . Ο ενισχυτης μου ( 40W 4Ω Starfire ) εχει μια εξοδο που γραφει external speaker οποτε μαλλον θα συνδεεται εκει. Το θεμα ειναι οτι δεν εχει το ξυλινο κουτι ρε παιδι μου , ουτε κανενα καλωδιο πανω του , ειναι το ηχειο σκετο , μονο του , και ζηταω απο οποιον μπορει να μου δωσει καποιες οδηγιες για το τι να κανω. Ευχαριστω προκαταβολικα!
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/11, 02:47 από nisfa »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #1 στις: 17/01/11, 09:59 »
Θέλεις να φτιάξεις μία καμπίνα για να βάλεις μέσα το μεγάφωνο?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #2 στις: 21/01/11, 01:29 »
Και καμπινα αλλα πιο πολυ ρωταω για τα καλωδια , τι θα συνδεσω που κτλ. .

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #3 στις: 21/01/11, 01:39 »
Κάνε το όπως είπες:
.. Ο ενισχυτης μου ( 40W 4Ω Starfire ) εχει μια εξοδο που γραφει external speaker οποτε μαλλον θα συνδεεται εκει.
Δεν ταιριάζουν τα Ohm αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό προς το παρόν..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #4 στις: 21/01/11, 01:46 »
Οποτε τι κανω? Αποθηκη οπως ειναι?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #5 στις: 21/01/11, 09:40 »
Όπως είπες, δοκίμασε το στην εξοδο που γραφει external speaker..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #6 στις: 23/01/11, 01:55 »
Ευχαριστω για το ενδιαφερον , αλλα δε ξερω πως να το δοκιμασω. Γι'αυτο και ανοιξα το thread. Ειμαι ασχετος απο τετοια.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #7 στις: 23/01/11, 11:49 »
δεν τι εξοδο εχει ο ενισχυτης...ποσα ohm...μπορει να ταιριαζει στο ηχειο...η πες μου μοντελο να ψαξω εγω...μετα αν ταιριαζει κανεις μια δοκιμη με κροκοδιλακια...που ειναι αυτο[http://cgi.ebay.com/5-x-Multi-Colour-Alligator-Crocodile-Clip-Test-Leads-/330522330562?pt=BI_Electrical_Equipment_Tools&hash=item4cf4aa85c2][θα βρεις σε καταστημα ηλεκτρικων η ηλεκτρονικων ειδων...
αν δεν ταιριαζουν τα ομ εχω την εντυπωση οτι μπορεις να κανεις και μια αλλη μαγκια...να συνδεσεις το ηχειο παραλληλα με μια αντισταση και ουσιαστικα να ριξεις την αντισταση του ηχειου! ;) τσακο ενα σιτε για καμπινες...και συνδεσεις ηχειων...
http://www.dancetech.com/index.cfm?loading=pa&pa_loader=180
http://www.dancetech.com/construction.cfm

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #8 στις: 24/01/11, 00:06 »
Κοιτα ο ενισχυτης ειναι starfire tech20g 40w 4ohm αλλα μαλλον δε την ξερει ουτε η μανα της τη μαρκα γιατι δεν βρισκω τιποτα στο internet σε σχεση με starfire ενισχυτες. Η εισοδος που λεει external speaker ειναι ιδια με την input της κιθαρας μπαινει το καλωδιο της κιθαρας δηλαδη. Αμα θες ανεβαζω  φωτο μπας και βγαλουμε ακρη.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #9 στις: 24/01/11, 16:01 »
If the total loudspeaker impedence is too HIGH, the power delivered to   the speakers from the amp will be REDUCED....= Less volume !!
ακριβως αυτο εχεις εσυ τωρα...θα σε συμβουλευα να συνδεσεις μια αντισταση παραλληλα...απο ενα calculator
http://www.sengpielaudio.com/calculator-paralresist.htm
βγαινει πως η αντισταση που χρειαζεσαι ειναι 5  ohm...


Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #10 στις: 24/01/11, 23:39 »
Είσαι σίγουρος γι' αυτό? Μπορεί η ολική αντίσταση να μειωθεί και ο ενισχυτής να βγάζει περισσότερα αμπερ, αλλά πάλι λίγα από αυτά θα παίρνει το ηχείο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #11 στις: 25/01/11, 20:38 »
Είσαι σίγουρος γι' αυτό? Μπορεί η ολική αντίσταση να μειωθεί και ο ενισχυτής να βγάζει περισσότερα αμπερ, αλλά πάλι λίγα από αυτά θα παίρνει το ηχείο.
αμπερ?αμπερ ειναι to ηλεκτρικο φορτιο.... ::)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #12 στις: 25/01/11, 22:47 »
Δεδομένου ότι το αμπέρ είναι μονάδα μέτρησης της έντασης , το βατ μονάδα μέτρησης της ισχύος, το βολτ μονάδα μέτρησης της τάσης και το κουλόμπ μονάδα μέτρησης του φορτίου, και το ότι όλα αυτά συνδέονται μεταξύ τους με τον μαθηματικό τύπο P=V X I  και  Q=I X t,  αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον δεν είσαι σίγουρος γι αυτά που λες...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #13 στις: 26/01/11, 10:26 »
Δεν χρειάζεται να βάζουμε αντιστάσεις σε μεγάφωνα που είναι περισσότερα Ohm από τα προβλεπόμενα στον ενισχυτή, μόνο σε μεγάφωνα που είναι λιγότερα Ohm από τα επιθυμητά.

Είσαι σίγουρος γι' αυτό? Μπορεί η ολική αντίσταση να μειωθεί και ο ενισχυτής να βγάζει περισσότερα αμπερ, αλλά πάλι λίγα από αυτά θα παίρνει το ηχείο.

Είναι σωστή αυτή η τοποθέτηση, εάν μπεί μία αντίσταση επιπλέον για να κατέβουν τα συνολικά Ohm, ο ενισχυτής θα λειτουργεί κανονικά, όμως το μεγάφωνο θα παίζει ακριβώς το ίδιο, μόνο που η επιπλέον ισχύς θα απορροφάται από την αντίσταση, η οποία παρεπιπτόντως πρέπει να είναι ειδική, για να αντέχει τα πολλά watt, όπως αυτές που χρησιμοποιούμε στα attenuators.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον , αλλα δε ξερω πως να το δοκιμασω. Γι'αυτο και ανοιξα το thread. Ειμαι ασχετος απο τετοια.

Φίλε nisfa, το μεγάφωνο έχει δύο ακροδέκτες. Εκεί πρέπει να συνδέσεις δύο καλώδια, τα οποία πρέπει στην άλλη πλευρά πρέπει να καταλήγουν σε ένα βύσμα τύπου κιθάρας, που να είναι συμβατό με την υποδοχή που έχει ο ενισχυτής σου για το εξωτερικό μεγάφωνο.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #14 στις: 26/01/11, 12:09 »
Λογικό το βρίσκω να αυξάνουμε την αντίσταση του κυκλώματος μόνο όταν η ονομαστική αντίσταση του ενισχυτή είναι μεγαλύτερη από του/των ηχείου/ων. Η αύξηση της έντασης που θα προκαλούσε μια τέτοια συνδεσμολογία μάλλον θα έκαιγε το τροφοδοτικό του ενισχυτή.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #15 στις: 26/01/11, 13:04 »
Λογικό το βρίσκω να αυξάνουμε την αντίσταση του κυκλώματος μόνο όταν η ονομαστική αντίσταση του ενισχυτή είναι μεγαλύτερη από του/των ηχείου/ων. Η αύξηση της έντασης που θα προκαλούσε μια τέτοια συνδεσμολογία μάλλον θα έκαιγε το τροφοδοτικό του ενισχυτή.
Όχι το τροφοδοτικό, αυτό που κινδυνεύει να καεί στους λαμπάτους όταν δεν υπάρχει φορτίο είναι ο μετασχηματιστής εξόδου.
Συνήθως προστατεύεται από ασφάλειες και ειδικές αντιστάσεις εσωτερικά, αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε τους πειραματισμούς.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #16 στις: 26/01/11, 15:32 »
τεσπα...με περισσοτερα ohm στο ηχειο θα κανεις την δουλεια σου αλλα θα εχεις λιγοτερη ενταση...φτιαξε μια καμπινα και συνδεσε το....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #17 στις: 26/01/11, 21:13 »
Ναι, αλλά φαντάσου να σε άκουγε, να έκανε καμμιά λάθος σύνδεση και να έκαιγε τον λαμπάτο. Τι γνώμη θα σχημάτιζε για το κιθάρα?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #18 στις: 26/01/11, 23:36 »
δεν θα τον εκαιγε τον λαμπατο...αυτα δεν γινονται ετσι απλα...αμα εβαζε ρευμα στο ηχειο η τπτ τετοιο τοτε μπορει! ;)

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #19 στις: 26/01/11, 23:48 »
Καλα δεν ειναι τοσο στενομυαλος να σχηματισω γνωμη για ολο το φορουμ απο μια λαθος συμβουλη. Στο θεμα μας..θα ακολουθησω λοιπον τις  οδηγιες του  αδριανου και σας ενημερωνω το συντομοτερο. Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #20 στις: 27/01/11, 00:06 »
Τοσο συντομα κανεις δεν το περιμενε! Το δοκιμασα ανοιγωντας ενα παλιο καλωδιο κιθαρας και δουλευει! Αλλα πρωτον συγκριτικα ακουγεται πιο δυνατα ο ενισχυτης  και δευτερον δεν ακουγεται καθολου ο ενισχυτης οταν το συνδεω (αμα βαλω το overdrive  του ενισχυτη  παραγει κανονικα ηχο overdrive απο το ηχειο παλι χωρις να ακουγεται ο ενισχυτης). Τι κανουμε τωρα? Μηπως για το πρωτο φταιει οτι δεν εχει καμπινα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #21 στις: 27/01/11, 00:26 »
Τοσο συντομα κανεις δεν το περιμενε! Το δοκιμασα ανοιγωντας ενα παλιο καλωδιο κιθαρας και δουλευει! Αλλα πρωτον συγκριτικα ακουγεται πιο δυνατα ο ενισχυτης  και δευτερον δεν ακουγεται καθολου ο ενισχυτης οταν το συνδεω (αμα βαλω το overdrive  του ενισχυτη  παραγει κανονικα ηχο overdrive απο το ηχειο παλι χωρις να ακουγεται ο ενισχυτης). Τι κανουμε τωρα? Μηπως για το πρωτο φταιει οτι δεν εχει καμπινα?
Αν κατάλαβα καλά, όταν το συνδέεις παύει να ακούγεται το μεγάφωνο του ενισχυτή και τότε το εξωτερικό μεγάφωνο παίζει λιγότερο δυνατά.

Και οι δύο αυτές συμπεριφορές είναι αναμενόμενες:

Αφ'ενός το βύσμα αυτό είναι σχεδιασμένο όταν χρησιμοποιείται το εξωτερικό μεγάφωνο να αποσυνδέει το μεγάφωνο του ενισχυτή.

Αφ'ετέρου, το εξωτερικό μεγάφωνο ακούγεται πιο σιγά για δύο λόγους, επειδή είναι   περισσότερα Ohm από αυτά που προβλέπει ο ενισχυτής και επειδή δεν είναι   σε καμπίνα. Εάν το βάλεις σε καμπίνα θα ακούγεται πιο σωστά και   δυνατότερα, αλλά πάλι με αυτόν τον ενισχυτή θα ακούγεται χαμηλότερα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #22 στις: 27/01/11, 00:29 »
Πολυ σωστα καταλαβες. Οποτε τωρα εκτος απ'το να φτιαξω καμπινα υπαρχει τροπος να μεγιστοποιησω την αποδοση του σε σχεση με τα ohm? Η τουλαχιστον να παιζει και  το μεγαφωνο του ενισχυτη και το external?
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/11, 00:34 από nisfa »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #23 στις: 06/03/11, 22:59 »
Πολυ σωστα καταλαβες. Οποτε τωρα εκτος απ'το να φτιαξω καμπινα υπαρχει τροπος να μεγιστοποιησω την αποδοση του σε σχεση με τα ohm? Η τουλαχιστον να παιζει και  το μεγαφωνο του ενισχυτη και το external?

μπορεις να συνδεσεις παραλληλα τα δυο ηχεια...επισης μπορεις παραλληλα με το καινουργιο σου ηχειο να συνδεσεις ενα tweeter ισως ή καποιο αλλο ηχειο για να ριξεις την συνολικη αντισταση...εαν υποθεσουμε πως το 2ο ηχειο θα ειναι 8ohm τοτε θα εχεις συνολικη 5.333333333
http://www.diystompboxes.com/analogalchemy/emh/emh.html  [για parallel resistance calculator]

Αποσυνδεδεμένος Gyperboloid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για ηχειο!
« Απάντηση #24 στις: 31/03/11, 15:54 »
Χμμ, νομίζω η παρεξήγηση ξεκίνησε απο το πρώτο post .  :) Δεν είναι ένας ενισχυτής, αλλά combo. Οπότε η έξοδος για την οποία μιλάμε είναι για τα ακουστικά ή και line out .  Γιατί όμως να συνδέσεις ένα εξωτερικό ηχείο, όταν έχεις ήδη ένα ενσωματωμένο ? Γιατί συνδέοντας στην έξοδο αυτή, λογκό είναι να μην λειτουργεί το "μητρικό" ταυτόχρονα μ'αυτο που συνδέεις . Αν θες όμως να λειτουργούν και τα δυό, τα συνδέεις απο πίσω, μέσα στο κουτί . Ναι, έλα ντε , δεν χωράει το δεύτερο !  :) Άρα πρέπει να φτιάξεις καινούργιο κουτί, όπου θα χώσεις  >:D τον ενισχυτή και τα δύο ηχεία, συνδεδεμένα είτε παράλληλα και στη συνέχεια στη σειρά με μια αντίσταση είτε στη σειρά, με το ηχείο που θες να συνδέσεις να είναι συνδεδεμένο παράλληλα με μια αντίσταση και πάλι ;) Τέλος πάντων συνδιασμοί χρειάζονται, με την προυπόθεση ότι η συνολική αντίσταση θα είναι ίση ή έστω και μεγαλήτερη των 4 Ωμ. Ειδάλως, με αντίσταση μικρότερη των 4 Ωμ, όπως είπαν και παραπάνω, μπορεί να γίνει "καπούτ".  0:)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/05, 10:52
από Χρήστοςφλ
4 Απαντήσεις
4763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 14:04
από faser
3 Απαντήσεις
2392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 03:29
από Jezus
6 Απαντήσεις
4352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:02
από Jezus
3 Απαντήσεις
2481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 02:31
από taxfreesax
0 Απαντήσεις
2158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 20:02
από sk
23 Απαντήσεις
7753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 18:36
από Adno
15 Απαντήσεις
5772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 04:20
από Jezus
1 Απαντήσεις
2120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 00:06
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
7687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/11, 16:51
από Sakis28