Αποστολέας Θέμα: Vox Vt40+ ext cub out  (Αναγνώστηκε 2241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manospyr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Vox Vt40+ ext cub out
« στις: 22/12/10, 13:57 »
Καλημέρα κι από 'μένα, έγινα πρόσφατα κάτοχος του νέου vt40+ από ebay,   δυστυχώς όμως είχα μια μικρή ατυχία κατά την μεταφορά από Αγγλία κατά   την οποία αποκολλήθηκε ο κώνος του φτηνιάρικου κατά τη γνώμη μου ηχείου   της vox. Μην αντέχοντας όμως να μπώ στη διαδικασία επιστροφής με ότι   αυτό συνεπάγεται (κόστος και χρόνος) άνοιξα τον καινούριο μου vox και   χρησιμοποιώντας λίγη σιλικόνη κι ένα πλαστικό σφυρί επανατοποθέτησα τον   κώνο στη θέση του. Τώρα όμως όπως ίσως καταλαβαίνετε έχω μπεί σε σκέψεις   όσον αφορά στη ποιότητα του ήχου του και τρώγομαι για αλλαγή του   ηχείου. Δυστυχώς καθώς είναι καινούριο μοντέλο δεν μπόρεσα να βρώ κάτι   σχετικό στο διαδίκτυο. Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον με   τεχνικές γνώσεις είναι με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να συνδέσω τον vox που   δεν έχει "ext cab out" σε κάποια καμπίνα έστω κι αν χρειαστεί να γίνει   κάποια moda καθώς θέμα εγγύησης δεν παίζει πλέον.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Vox Vt40+ ext cub out
« Απάντηση #1 στις: 22/12/10, 14:19 »
Λοιπόν, μιας και έκανες μόνος σου την επισκευή, θα θεωρήσω ότι πιάνουν τα χέρια σου και θα προσαρμόσω σε αυτό τις προτάσεις μου.
Εχεις λοιπόν τις εξής επιλογές:

1. Εξωτερική καμπίνα: Οπως είπες μπορείς να οδηγήσεις μία εξωτερική καμπίνα, αντί για το on board μεγάφωνο. Βλέπω στα specs ότι το δικό του μεγάφωνο είναι 8Ohm οπότε τόσο πρέπει να είναι και η καμπίνα. Δυστυχώς δεν μπορείς να οδηγήσεις και τα δύο μαζί, διότι θα έπρεπε να είναι η εξωτερική καμπίνα μεν στα 16Ohm (εφικτό) αλλά και το το δικό του μεγάφωνο να είναι 16Ohm (που δεν είναι) για να τα συνδέσεις παράλληλα και να κάνουν σύνολο 8Ohm. Αρα μένουμε με την εξωτερική καμπίνα των 8Ohm μόνο σαν επιλογή. Τώρα για την σύνδεση αυτή, απλά ξεσυνδέεις το δικό του μεγάφωνο και συνδέεις την εξωτερική καμπίνα, βάζοντας μία προέκταση και ένα κλασσικό καρφί βύσμα κιθάρας στην άκρη.

2. Αλλαγή μεγαφώνου στο ίδιο μέγεθος: μία καλή και νοικοκυρεμένη λύση που ανάλογα με το πόσα λεφτά προτίθεσαι να δώσεις, θα έχεις και την ανάλογη βελτίωση του ήχου. Υπάρχουν αρκετές επιλογές, προτείνω ένα από τα κατωτέρω, με καλύτερο (κατά την προσωπική μου γνώμη) το δεύτερο:
http://www.thomann.de/gr/eminence_legend_1058.htm
http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3783_Celestion-G10-Vintage-10----60-W---8-Ohm--OUT-OF-STOCK.html (προσωρινά out-of-stock από το tubetown, αλλά θα το βρείς και αλλού)

3. Αλλαγή σε μεγαλύτερο μεγάφωνο: η καλύτερη λύση που θα απογειώσει τον ήχο, καθώς η μεγαλύτερη διάμετρος θα προσφέρει πιο γεμάτο και βαθύ ήχο σύν τοις άλλοις. ΟΜΩΣ παρά το ότι θυμάμαι κάπου να διάβασα ότι αυτό γίνεται, πρέπει να βεβαιωθείς ο ίδιος, ότι το 12άρι θα χωρέσει στο γενικό κενό που προσφέρει η κοιλότητα του VT40+, το σημαντικό είναι να χωράει η διάμετρος του μεγαφώνου, πράγμα που μπορείς εύκολα να το τσεκαρεις από τις διαστάσεις του κλασσικότερου 12αριού που κυκλοφορεί:
http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p464_Celestion-Vintage-30---12----60-W---8-Ohm.html
Εάν δεις ότι χωράει, είναι απλο να το τοποθετήσεις, ακόμα και στην ίδια τρύπα αν βαριέσαι να την ανοίξεις, θα σου κάνει μεγάλη διαφορά. Επιπλέον πωλούνται σταθερά αρκετά Celestion Vintage30 μεταχειρισμένα και θα βρείς στις αγγελίες αυτό και πολλά άλλα να διαλέξεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος manospyr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vox Vt40+ ext cub out
« Απάντηση #2 στις: 22/12/10, 15:09 »
Το φαντάστηκα ότι θα πρέπει να γίνει με προέκταση του καλωδίου και αποσυνδέοντας το δικό του μεγάφωνο. Το δίλημμα που έχω Αδριανέ είναι 10άρι μεγάφωνο, όπως π.χ λές το g10 vintage ή κατευθείαν μια καμπίνα με 12άρι ηχείο (vintage 30) έστω και ιδιοκατασκευή (καθώς, όπως κατάλαβες, πιάνουν λίγο τα χέρια μου) για οικονομία αφού νομίζω για έναν ενισχυτή των 200 ευρώ δεν αξίζει να ξοδέψει κανείς 300-400 ευρώ για καμπίνα επώνυμη. Παρατήρηση: δυστυχώς δε παίρνει 12άρι ηχείο η καμπίνα του.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/10, 15:11 από manospyr »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Vox Vt40+ ext cub out
« Απάντηση #3 στις: 22/12/10, 15:19 »
.. για έναν ενισχυτή των 200 ευρώ δεν αξίζει να ξοδέψει κανείς 300-400 ευρώ για καμπίνα επώνυμη. Παρατήρηση: δυστυχώς δε παίρνει 12άρι ηχείο η καμπίνα του.

Κρίμα για το 12άρι.. σωστά για τα λεφτά.
Θα έλεγα καλύτερα βάλε ένα 10άρι και να μην τον κανιβαλίσεις, διότι αργά ή γρήγορα θα τον δώσεις για κάτι καλύτερο και θα θέλεις να είναι ακέραιος. Το project με την καμπίνα είναι καλό ούτως ή άλλως.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
5671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/11, 12:48
από birbillis
1 Απαντήσεις
2116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 00:06
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/11, 14:11
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
2822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/12, 22:46
από lp_fan_1
5 Απαντήσεις
4456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/12, 15:40
από Απόλλων