Αποστολέας Θέμα: Την θελω "καλοκαιρινη" :P  (Αναγνώστηκε 4125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wildrek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Την θελω "καλοκαιρινη" :P
« στις: 18/07/10, 13:45 »
Λοιπον, εχω μια Yamaha Pac 012 http://www.yamaha.com/guitars/products/productdetail.html?CNTID=60152&CTID=5068500
και θελω να την βαψω. Θα χρησιμοποιησω σπρει. Το προβλημα μου ειναι στο να βγαλω τον λαιμο και τα υπολοιπα εξαρτηματα. Δεν εχω καθολου εμπειρια και φοβαμαι οτι οταν την ξανασυναρμολογησω δεν θα ειναι η ιδια. Υπαρχει κινδυνος στην αποκολληση του λαιμου, της γεφυρας κ των λοιπων parts?Επισης , μπορειτε να μου πειτε αναλυτικα τον τροπο που πρεπει να την βαψω ( βερνικια , μπογιες κ τετοια)? Ειναι η μοναδικη ηλεκτρικη που εχω και δεν θελω να την χαλασω.

Α, και ενα τελευταιο, ξερει κανεις πως μπορω να πετυχω το Olympic White χρωμα της Fender?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Την θελω "καλοκαιρινη" :P
« Απάντηση #2 στις: 18/07/10, 16:46 »
Ψαξε στο νετ(με ολους του θεμιτους και...αθεμιτους τροπους) να βρεις τη σειρα....paintyourownguitar.....σου δειχνει πως   μπορεις να κανεις επαγγελματικα τελειωματα σε κιθαρες με step by step   βήματα.Εχει και pdf και video με παραδειγματα την tiger του george lynch  την κιθαρα του EVH και του Zakk wylde αν θυμαμαι καλα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Wildrek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Την θελω "καλοκαιρινη" :P
« Απάντηση #3 στις: 19/07/10, 11:47 »
Ευχαριστω.
Και τι γινεται οσο αφορα με την αποσυναρμολογηση της κιθαρας και ιδιαιτερα του λαιμου?
Θα πρεπει να πειραξω το truss rod πριν το βγαλω???

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Την θελω "καλοκαιρινη" :P
« Απάντηση #4 στις: 19/07/10, 12:20 »
Ειναι η μοναδικη ηλεκτρικη που εχω και δεν θελω να την χαλασω.

Eάν δεν το έχεις ξανακάνει...κατά 99% θα τη χαλάσεις...τόσο που θα θές μετά μάστορα. Εάν σκεφτείς ότι τα υλικά (γυαλόχαρτα, πιθανώς sealer-στόκοι, μπογιές, λούστρα, κρέμες...) θα σου πάνε κανένα 70-80 (και ο μάστορας 180-200)+ τον χρόνο σου, ξανασκέψου το.




.....σου δειχνει πως   μπορεις να κανεις επαγγελματικα τελειωματα σε κιθαρες με step by step   βήματα.
ΚΑΝΕΝΑΣ από εμάς, εκτός και εάν έχει εργαλεία, δεν μπορεί να κάνει επαγγελματικα τελειωματα. Το γυάλισμα που πετυχαίνεις με τις μεγάλες βούρτσες δεν μπορούμε να το κάνουμε στο χέρι.


Η συμβουλή μου, μην πειράξεις τη κιθάρα σου εάν είναι και η μοναδική σου...πάρε ένα κίτ με 80 ευρώ και κάνε τη πλάκα σου...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Την θελω "καλοκαιρινη" :P
« Απάντηση #5 στις: 19/07/10, 12:40 »
.....σου δειχνει πως   μπορεις να κανεις επαγγελματικα τελειωματα σε κιθαρες με step by step   βήματα.
ΚΑΝΕΝΑΣ από εμάς, εκτός και εάν έχει εργαλεία, δεν μπορεί να κάνει επαγγελματικα τελειωματα. Το γυάλισμα που πετυχαίνεις με τις μεγάλες βούρτσες δεν μπορούμε να το κάνουμε στο χέρι.
Κοιτα ο τυπος που λεω ειναι επαγγελματιας σε αυτο που κανει και απο τους πολλους τροπους που μπορει να τελειωσει μια κιθαρα παραθετει εναν η δυο με βηματα που μπορει να τον ακολουθησει ο οποιοσδηποτε και το αποτελεσμα ειναι ομορφα mirror  finishes.Σου λεει θες να φτιαξεις τo σωμα ακριβως οπως της tiger? ελα να σε παρω απο το χερακι να το φτιαξουμε μαζι...να σου πω τι υλικα θα παρεις πως θα τα χρησιμοποιησεις κτλ κτλ.....οταν τελειωσεις θα εχεις φτιαξει ακριβως το τελειωμα της tiger τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.Δεν νομιζω κανενας να μπορει να ζητησει κατι περισσοτερο.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Την θελω "καλοκαιρινη" :P
« Απάντηση #6 στις: 19/07/10, 18:09 »
.....σου δειχνει πως   μπορεις να κανεις επαγγελματικα τελειωματα σε κιθαρες με step by step   βήματα.

ΚΑΝΕΝΑΣ από εμάς, εκτός και εάν έχει εργαλεία, δεν μπορεί να κάνει επαγγελματικα τελειωματα. Το γυάλισμα που πετυχαίνεις με τις μεγάλες βούρτσες δεν μπορούμε να το κάνουμε στο χέρι.

Κοιτα ο τυπος που λεω ειναι επαγγελματιας σε αυτο που κανει και απο τους πολλους τροπους που μπορει να τελειωσει μια κιθαρα παραθετει εναν η δυο με βηματα που μπορει να τον ακολουθησει ο οποιοσδηποτε και το αποτελεσμα ειναι ομορφα mirror  finishes.Σου λεει θες να φτιαξεις τo σωμα ακριβως οπως της tiger? ελα να σε παρω απο το χερακι να το φτιαξουμε μαζι...να σου πω τι υλικα θα παρεις πως θα τα χρησιμοποιησεις κτλ κτλ.....οταν τελειωσεις θα εχεις φτιαξει ακριβως το τελειωμα της tiger τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.Δεν νομιζω κανενας να μπορει να ζητησει κατι περισσοτερο.


Eπειδή το έχω το βιβλιαράκι του, αλλά κάνω και επαγγελματικά αερογράφο από το 1977, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι μάσκες για αερογράφο σε ένα φαινομενικά "εύκολο" σχέδιο, όπως το τιγρέ θέλουν γνώσεις (και αερογράφου και υλικών) για να μην χαλάσει. Στο βιβλίο φαίνονται όλα εύκολα ενώ δεν είναι.
Τα δε υλικά, τα περισσότερα, δεν τα βρίσκεις στην Ελλάδα ή δεν μπορείς να τα φέρεις γιατί δεν διακινούνται αεροπορικώς. Άρα πρέπει να βρείς τα "αντίστοιχα" που έχουν τα Ελληνικά χρωματοπωλεία.
Όσο για το τελικό φινίρισμα, δές εδώ ένα παρόμοιο από Έλληνα επαγγελματία...πρόσεξε απλά τη βούρτσα που χρησιμοποιεί στο τέλος. ;)
http://www.jokerguitars.gr/explorer.html


Επειδή έχω φτιάξει 2-3 "περίεργες" κιθάρες...θα επαναλάβω ότι στο βιβλίο, φαίνονται όλα πολύ εύκολα.
Τις κιθάρες μου μπορείς να τις δείς εδώ
http://www.customshop.gr/

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Την θελω "καλοκαιρινη" :P
« Απάντηση #7 στις: 19/07/10, 23:12 »
Εγω δεν ειπα οτι ειναι πανευκολο να γινει.Απλα για καποιον που θελει να το προσπαθησει υπαρχει ενας μπουσουλας που μπορει να ακολουθησει.Εξαρταται βεβαια και που το κανεις.Γιατι αν εχεις μια μπαζοκιθαρα για πειραματα δεν σε νοιαζει ...αλλα αν εχεις το κυριο οργανο σου  και  καιγεσαι να κανεις κανενα κουλο τελειωμα τη δινεις σε ειδικο και στην τελικη σου ερχεται φθηνοτερα αν υπολογισεις τα υλικα το χρονο που θα σπαταλησεις και τις πιθανοτητες να τα κανεις μανταρα και να την καταστρεψεις.Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Την θελω "καλοκαιρινη" :P
« Απάντηση #8 στις: 20/07/10, 00:50 »
.....σου δειχνει πως   μπορεις να κανεις επαγγελματικα τελειωματα σε κιθαρες με step by step   βήματα.

ΚΑΝΕΝΑΣ από εμάς, εκτός και εάν έχει εργαλεία, δεν μπορεί να κάνει επαγγελματικα τελειωματα. Το γυάλισμα που πετυχαίνεις με τις μεγάλες βούρτσες δεν μπορούμε να το κάνουμε στο χέρι.

Κοιτα ο τυπος που λεω ειναι επαγγελματιας σε αυτο που κανει και απο τους πολλους τροπους που μπορει να τελειωσει μια κιθαρα παραθετει εναν η δυο με βηματα που μπορει να τον ακολουθησει ο οποιοσδηποτε και το αποτελεσμα ειναι ομορφα mirror  finishes.Σου λεει θες να φτιαξεις τo σωμα ακριβως οπως της tiger? ελα να σε παρω απο το χερακι να το φτιαξουμε μαζι...να σου πω τι υλικα θα παρεις πως θα τα χρησιμοποιησεις κτλ κτλ.....οταν τελειωσεις θα εχεις φτιαξει ακριβως το τελειωμα της tiger τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.Δεν νομιζω κανενας να μπορει να ζητησει κατι περισσοτερο.


Eπειδή το έχω το βιβλιαράκι του, αλλά κάνω και επαγγελματικά αερογράφο από το 1977, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι μάσκες για αερογράφο σε ένα φαινομενικά "εύκολο" σχέδιο, όπως το τιγρέ θέλουν γνώσεις (και αερογράφου και υλικών) για να μην χαλάσει. Στο βιβλίο φαίνονται όλα εύκολα ενώ δεν είναι.
Τα δε υλικά, τα περισσότερα, δεν τα βρίσκεις στην Ελλάδα ή δεν μπορείς να τα φέρεις γιατί δεν διακινούνται αεροπορικώς. Άρα πρέπει να βρείς τα "αντίστοιχα" που έχουν τα Ελληνικά χρωματοπωλεία.
Όσο για το τελικό φινίρισμα, δές εδώ ένα παρόμοιο από Έλληνα επαγγελματία...πρόσεξε απλά τη βούρτσα που χρησιμοποιεί στο τέλος. ;)
http://www.jokerguitars.gr/explorer.html


Επειδή έχω φτιάξει 2-3 "περίεργες" κιθάρες...θα επαναλάβω ότι στο βιβλίο, φαίνονται όλα πολύ εύκολα.
Τις κιθάρες μου μπορείς να τις δείς εδώ
http://www.customshop.gr/


Βρε marathon γιατί αποτρέπεις τον κόσμο από την χαρά της δημιουργίας? Θα σε μαλώσω....

Ωστόσο συμφωνώ με τον προλαλλήσαντα.
Οι δοκιμές να γίνονται σε μη βασικά όργανα και φτηνά στην αρχή.
Όποις έχει καταπιαστεί με το άθλημα στην αρχή πάντα την πατάει σε κάποιο βήμα και θα συχτιρίζει για πολύ καιρό.
Μιλάω ως παθών   

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Την θελω "καλοκαιρινη" :P
« Απάντηση #9 στις: 20/07/10, 10:31 »
Βρε sofison...εγώ θα σε μαλλώσω ;D ;D !
Αφού ο προ-προ-προλαλλήσας το λέει καθαρά...


Ειναι η μοναδικη ηλεκτρικη που εχω και δεν θελω να την χαλασω.

...αφού ξέρεις πολύ καλά ότι κατα 99,99% θα τη χαλάσει...όπως την έπαθα και εγώ και εσύ στις πρώτες μας κιθάρες...
Η χαρά της δημιουργίας μπορεί να καλυφθεί πολύ εύκολα με ένα τέτοιο κιτ
http://cgi.befr.ebay.be/Chitarra-TELECASTER-assembly-kit-body-neck-hardware-/180508739469?cmd=ViewItem&pt=Chitarre_Elettriche&hash=item2a0728c78d


...που να δείς τι κιτ έχω παραγγείλει εγώ καλοκαιριάτικα...για τη χαρά της δημιουργίας! ;)

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Την θελω "καλοκαιρινη" :P
« Απάντηση #10 στις: 20/07/10, 13:50 »
Πες μας ντε να σκάσουμε από το κακό μας καλοκαιριάτικα.

Άντε και μετά θα σου πω και εγώ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
12121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
13106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
17 Απαντήσεις
6596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/08, 20:26
από Jezus
7 Απαντήσεις
5080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
9 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 14:24
από Dimitris12345
4 Απαντήσεις
3024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 13:44
από JP.M
1 Απαντήσεις
13481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/14, 15:34
από RPDrummer
5 Απαντήσεις
5050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/14, 19:25
από paokz
6 Απαντήσεις
8120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/19, 20:06
από Uriah