Σελίδες:
  • #26 από Heatseeker στις 12 Feb 2006
  • Άμα έχει floating tremolo αυτό είναι φυσιολογικό. Συμβαίνει με καινούριες χορδές.
    Ένας πολύ πολύ γενικός κανόνας είναι
    Αλλάζεις 1-1 τις χορδές. Δεν τις βγάζεις όλες ποτέ σε ένα floating trem.
    Βάζοντας την κάθε χορδή, την κουρδίζεις, την stretchάρεις, ξανακουρδίζεις, ξαναstretchάρεις.
    Προχωράς στην επόμενη. Κουρδίζεις-stretchάρεις-ξανακουρδίζεις-ξανακουρδίζεις την προηγούμενη.
    Κ.ο.κ.
    Ξεκινάς από την μπάσα Μι προς τα κάτω.
    Αν το tremolo σου δεν είναι της προκοπής, θα έχεις πάντα πρόβλημα ξεκουρδίσματος.
    Και να ξέρεις ότι όταν μια χορδή χάνει 1 τόνο, οι υπόλοιπες κερδίζουν μια ιδέα.
    Αυτά πάντα για floating tremolos
  • #27 από Dark_kronos στις 12 Feb 2006
  • Παει κανενας μηνας απο οταν αλλαξα την τελευτεα. Η κιθαρα ειχε 9αρες και εγω εχω βαλει 10αρες στην μι καντινι και στην σι.
    Παει αρκετος καιρος που την ειδε μαστορας. Ελατιρια εχει 2

    Δεν ξερω τι τρεολο ειναι, το μονο που ξερω ειναι οτι δεν ειναι Floyd Rose:p
    Δεν εχω βγαλει ποτε ολες τις χορδες μαζι, και εχω αλλαξει μονο την μι καντινι και την σι

    Μηπος να δοκιμασω να τις αλλαξω ολες; Την εχω απο τον οκτομβριο και οπως ειπα και πιο πανω εχω αλλξει μονο τιν καντινι και την σι...
  • #28 από djkostas στις 12 Feb 2006
  • Έλα εύκολο.
    Βάλε και ένα τρίτο ελλατήριο πίσω και θα είσαι άρχοντας.(πρέπει να έχεις και άλλο ένα)

    Στο συγκεκριμένο τρέμολο (vintage) μπορείς να κάνεις ότι θες.
    Βάζεις ότι χορδές θές, τις αλλάζεις όπως θές (μια-μια ή όλες μαζί), κάνεις ότι κούρδισμα θές.
  • #29 από Dark_kronos στις 12 Feb 2006
  • Λες να ειναι μονο αυτο; Να την παω να μου βαλουν το ελατιριο δλδ; Αλλα αφου μια χαρα κρατιετε το τρεμολο με τα δυο...
  • #30 από djkostas στις 12 Feb 2006
  • To συγκεκριμένο τρέμολο πρέπει να ακουμπάει πίσω στο σώμα της κιθάρας.
    Έτσι ήταν όταν την πήρες.
    Όσο για το ελατήριο δεν χρειάζεται να την πας πουθενά.
    Εφόσον έχεις το άλλο ελλατήριο, ξεβίδωσε το πίσω καπάκι και βάλτο μόνος σου.
    Είναι πολύ εύκολο.
    Τώρα αν δεν το έχεις απλά αγόρασε ένα αύριο (νομίζω πωλείται σε τριάδα) και πάλι βάλτο μόνος σου.
  • #31 από Dark_kronos στις 12 Feb 2006
  • Μονος μου δεν το βαζω.. θα την χαλασω, οσο ευκολο και να ειναι εγω θα την χαλασω :P Αμα ειναι θα μου το βαλει ο ξαδερφο μου
  • #32 από D@ve Murray στις 12 Feb 2006
  • Παει κανενας μηνας απο οταν αλλαξα την τελευτεα. Η κιθαρα ειχε 9αρες και εγω εχω βαλει 10αρες στην μι καντινι και στην σι.
    Παει αρκετος καιρος που την ειδε μαστορας. Ελατιρια εχει 2

    Αφου αλλαξες παχος χορδων πρεπει να αλλαξει και τις αρμονικες της κιθαρας... πρεπει δηλαδη να την κανακανεις σεταπ... ισως ειναι και αυτος ενας λογος που δεν χορδιζεται σωστα...
  • #33 από Dark_kronos στις 12 Feb 2006
  • Θα αλαξω ολες τις χορδες αμα ειναι (θα βαλω 10αρες παντου) και θα δω, αμα δεν αλλαξει τπτ θα την παω στο μαγαζι απο οπου την πειρα να την κοιταξει
  • #34 από profsokin στις 29 Jun 2006
  • Παει κανενας μηνας απο οταν αλλαξα την τελευτεα. Η κιθαρα ειχε 9αρες και εγω εχω βαλει 10αρες στην μι καντινι και στην σι.
    Παει αρκετος καιρος που την ειδε μαστορας. Ελατιρια εχει 2

    Αφου αλλαξες παχος χορδων πρεπει να αλλαξει και τις αρμονικες της κιθαρας... πρεπει δηλαδη να την κανακανεις σεταπ... ισως ειναι και αυτος ενας λογος που δεν χορδιζεται σωστα...
    Τι εννοείς να αλλάξουν οι αρμονικές;
  • #35 από elsar στις 01 Jul 2006
  • Έχω μια Ibanez RG550 από το '91. Καταρχήν να αναφέρω πως μετά από μία τριετία που η κιθάρα δεν είχε βγει από την θήκη της, δεν είχε ξεκουρδιστεί ούτε κατά 1%. Αν μη τι άλλο αυτό σημαίνει πως το Floyd Rose κάνει καλά τη δουλειά του. Το μυστικό για να αλλάζετε τις χορδές είναι το εξής. Βγάζετε την μία παλιά χορδή και βάζετε μια καινούργια καινούργια. Μην βγάλετε ποτέ όλες τις χορδές μαζί γιατί θα πέσει πίσω το Floyd Rose. Και πάλι βέβαια σηκώνεται, αλλά θα χρειαστείτε να βάλετε ένα μολύβι / στυλό να το στηρίζει καθώς θα περνάτε τις χορδές. Αν θέλετε ακολουθήστε αυτή τη σειρά. 4η -- 3η -- 5η --2η --6η -- 1η προφανώς για να ισορροπεί. Χρησιμοποιήστε το κόλπο με το μολύβι στο πίσω μέρος γιατί έτσι το κρατάει στην ευθεία και συνηθίζουν τα ελλατήρια.
  • #36 από blackie στις 01 Jul 2006
  • Και πάλι βέβαια σηκώνεται, αλλά θα χρειαστείτε να βάλετε ένα μολύβι / στυλό να το στηρίζει καθώς θα περνάτε τις χορδές. Αν θέλετε ακολουθήστε αυτή τη σειρά. 4η -- 3η -- 5η --2η --6η -- 1η προφανώς για να ισορροπεί. Χρησιμοποιήστε το κόλπο με το μολύβι στο πίσω μέρος γιατί έτσι το κρατάει στην ευθεία και συνηθίζουν τα ελλατήρια.

    Eγω ξερω οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε τετοιους τροπους για ρυθμιση...(μολυβια,μπαταριες)γιατι καταστρεφουν το σωμα...
    Απλα το αφηνεις να πεσει μεσα,μετα το σηκωνεις με το τρεμολο στο σημειο που πρεπει και κουρδιζεις...
  • #37 από Ibanezακιας στις 28 Jul 2006
  • Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρετε:
    1)Δν πειράζουμε το τρέμολο ή αν το πειράξουμε μπαίνουμε στην ibanez usa και βλέπουμε τα manuals
    2)Αλλάζουμε τις χορδές μια μια και παίρνουμε ίδιο πάχος με τις προηγούμενες
    3)Δν πειράζουμε ποτέ το truss rod
    4)Αν και πάλι δεν κουρδίζεται πηγαίνουμε την κιθάρα για service (αν θέλει service μετράμε στο 12 τάστο η απόσταση χορδής-ταστιέρας να είναι 0.5mm
  • #38 από Master23 στις 03 Sep 2006
  • Έίμαι αρχάριος στην κιθάρα και νέος χρήστης στο site.Έχω μια ηλεκ. κιθάρα Ibanez RG370 DX με termolo και για να την κουρδίσω κάθε φορά που αλλάζω χορδές μου πέρνει πάνω από 1 ώρα, επειδή όταν κουρδίζω τη μία χορδή ξεκουρδίζουν οι άλλες.Ποιος είναι ο σωστός τρόπος κουρδίσματος κιθάρας με tremolo;
  • #39 από Symeon στις 03 Sep 2006
  • δεν ξερω να υπάρχει κατι πιο γρηγορο...απλα σφιγκε τις λιγο παραπανω και παιξε με το τρεμολο να "κατσουν " τα ελατηρια..παιζεις και κουρδιζεις...αμέσως δεν κουρδιζει...αποσο ξερω...
  • #40 από Joevaicci στις 03 Sep 2006
  • Έχω και γω μια rg ibanez και το κούρδισμά της είναι ο ορισμός του σπασίματος μεύρων....
  • #41 από Jose στις 03 Sep 2006
  • #42 από ZeeM (ex-user#123) στις 04 Sep 2006
  • Δεν είμαι ειδικός, άλλα κούρδισε πρώτα τις μπάσσες χορδές γιατί αυτές είναι που ξεκουρδίζουν ποιο πολύ τις άλλες και αφού στρώσουν κούρδισε τις υπόλοιπες.

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
  • #43 από nicktgr15 στις 04 Sep 2006
  • Όλες το ίδιο ξεκουρδίζονται. Υπάρχουν πάντως πολλά κόλπα. Βασικα για να κάνεις σωστή δουλειά πρέπει να πειράξεις τις βίδες των ελατηρίων απο πίσω. Για να είναι το τρέμολο παράλληλο με το σώμα. Και γω στην αρχή μετάνιωσα που είχε τέτοιο τρέμολο η ibanez.

    Το απόλυτο αγγούρι πάντως θα ήταν να κουρδίσεις κιθάρα με τέτοιο τρέμολο με το αυτί.! :)
  • #44 από Marios Demigod στις 04 Sep 2006
  • Παλιοτερα εδω μεσα ενα παιδι (νομιζω κατι σε nick τον λεγαν) Ειχε ανεβασει ενα βιντεο με καποιον που σεταρε κιθαρες. Σεταρει και μια Ibanez και επομενως την κουρδιζει.
    Και σοβαρα καλυτερος τροπος απο αυτον δεν υπαρχει. Ειναι πολυ ευκολο. Και εγω ετσι κουρδιζω τις δικιες μου.

    Να το ξανανεβασω?
  • #45 από Veldrin στις 04 Sep 2006
  • φίλε πηγαινέ την σε κάποιο τεχνικό να σου την σετάρει. Εγω με μια Jackson με διπλο lock κουρδίζω μέσα σε 5 λεπτά γιατι την κιθάρα με το που την πήρα την έδωσα για σετάρισμα. Πέστην να σου την σετάρει για το κούρδισμα που θές και θα είσαι κυριλέ για πάντα μετα.
  • #46 από ZeeM (ex-user#123) στις 04 Sep 2006
  • Παράθεση από: Stoner [the return...
    Να το ξανανεβασω?

    θα μας έκανες μεγάλη χάρη εμάς τους ibanezάδες  :)
  • #47 από Marios Demigod στις 04 Sep 2006
  • Οκ Το ανεβαζω τωρα... αλλα θελει 1 ωρα με 1024/256 συνδεση
  • #48 από tasos__ στις 04 Sep 2006
  • floyd rose μυρίζομαι .... ::)

    Το βίντεο πολυ λέει ο stoner καλό είναι  ;) το έχω δει και εγω, εκεί κουρδίζει μια jem . Οντως το να σετάρεις/κουρδίζεις κιθάρα με floyd rose είναι το πιο σπαστικό πράμα που υπάρχει...

    Μα καλά κα ι εσυ βρε αδερφέ , είσαι αρχάριος (άρα μάλλον για τη 1η σου κιθάρα μιλάμε ) και ήγες και πήρες με floyd rose ? ....Κακώς...
  • #49 από Marios Demigod στις 04 Sep 2006
  • Οντως το να σετάρεις/κουρδίζεις κιθάρα με floyd rose είναι το πιο σπαστικό πράμα που υπάρχει...
    Εγω ενα τεταρτακι κανω το πολυ με τον τροπο που φαινεται στο video. Το οποιο δυστηχως μολις το ανεβασα κολισε το σαιτ και δεν προλαβα να παρω τα λινκ.
    Τωρα παλευω να το ξαναανεβασω αλλα (δεν ξερω γιατι) με 10kb
  • #50 από Master23 στις 04 Sep 2006
  • Τελικά τις έβαλα τις χορδές μάρκας elixir και τις κούρδισα με ηλεκ. κουρδιστήρι έκανα κανα μισάωρο. Τυχαία μου κουρδίστηκαν σχεδόν σωστά.
Σελίδες: