Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€  (Αναγνώστηκε 10382 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #25 στις: 25/06/14, 12:06 »
Την περίπτωση μιας  HSS την εξετάζουμε;

για να μην ξεχνιόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #26 στις: 25/06/14, 12:55 »
Άρα είναι αυτονόητο λοιπόν γι'αυτό δεν αναφέρεται πουθενά (όπως στις κλασικές).

κι'όμως...
και σε κατ'εξοχήν κιθαριστικά καταστήματα του κέντρου της Αθήνας και μάλιστα made in Spain!

αυτονόητο δεν είναι διότι η πλειοψηφία των κλασσικών δεν έχουν truss-rod λόγω του χοντρού μπράτσου (το οποίο αντέχει μεγαλύτερες δυνάμεις απ'ότι τα λεπτότερα των ηλεκτρικών) και των νάιλον χορδών (οι οποίες τεντωμένες ασκούν μικρότερη δύναμη απο τις μεταλλικές)

Την περίπτωση μιας  HSS την εξετάζουμε;

για να μην ξεχνιόμαστε...

συνήθως οι hss έχουν πιο ροκάδικο/μεταλλάδικο προσανατολισμό.
κάνε μια βολτα στα μαγαζιά και δοκίμασε να δεις τι σ'αρέσει
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #27 στις: 25/06/14, 13:01 »
Αν θέλετε να είμαι ο πρώτος αρχάριος που θα γράψει review για αυτήν: 
http://www.thomann.de/gr/dean_zelinsky_private_label_tagliare_custom_mn_vs.htm

πείτε κάποια γνώμη/υπόθεση/σκέψη συγκριτικά με τις 50's & 60's που είναι τα φαβορί,

όχι  για τον ήχο (αφού μάλλον κανείς δεν τον ξέρει) αλλά για τα υλικά και την πιθανή ποιότητα κατασκευής.

Αυτήν: http://www.thomann.de/gr/dean_zelinsky_private_label_tagliare_std_z_glide_mn_3ts.htm
θάθελα αλλά είναι σε έλλειψη...

« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/14, 13:04 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #28 στις: 25/06/14, 13:12 »
Λοιπόν, η δικιά μου πρόταση για μια αξιοπιστη κιθάρα και έναν entry-level ενισχυτή είναι η ακόλουθη:

Vintage V6 στα 257 ευρω περίπου (με πολύ καλούς μαγνήτες και hardware Wilkinson):

http://www.dv247.com/guitars/vintage-v6-electric-guitar-sunset-sunburst--64485

και σε ενισχυτή, έναν Fender Mustang I:

http://www.dv247.com/guitars/fender-mustang-i-v2-guitar-amplifier-combo--203805

και είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό...  ;) (μιλώντας με αυτό το budget πάντα)

Τον διπλό μαγνήτη στη γέφυρα (HSS) τον χρειάζεσαι για να παίζεις από metal και πάνω, για hard rock σε βγάζουν και οι μονοί μαγνήτες. Απλά μιλώντας, οι μονοί είναι "καλύτεροι" στα καθαρά και οι διπλοί στα "γκάζια" (πάντα μιλώντας υποκειμενικά και σε γενικά πλαίσια, αφού δεν μπορεί να οριστεί απόλυτα το καλύτερο/χειρότερο στην μουσική και τον ήχο). Εν κατακλείδι, άκου και κρίνε εσύ ο ίδιος τι προτιμάς καλύτερα  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #29 στις: 25/06/14, 13:20 »
Πολύ ωραίο σετ!..
Απλά νομίζω ότι ο φίλος από ότι έχει γράψει στα διάφορα ποστ έχει budget γύρω στα 650€ (350€+300€).
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #30 στις: 25/06/14, 13:57 »
Σε αυτή την περίπτωση, Classic Vibe (για strat) ή Ibanez SA360 (για superstrat με περισσότερη ευελιξία στον ήχο - HSS γαρ  ;D )

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa360qm_trb.htm

Δοκίμασέ τις, θα τις βρεις και Ελλάδα εύκολα...

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #31 στις: 25/06/14, 13:57 »
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Ζητώ συγγνώμη αν έχω γίνει κουραστικός, αλλά δεν έχω τις ικανότητες για να κρίνω μόνος μου παρά μόνο βασικά πράγματα.
πχ. έπιασα μια κιθαρούλα των 100€ και δεν μου άρεσε: έτριζε σε κάποια τάστα, δεν μπόρεσα να κουρδίσω την σολ όμως κατάλαβα πως ένας π.χ. 20άρης ενισχυτής δεν μου είναι αρκετός.

Και επειδή σε μια squier που έπιασα το λεβιεδάκι των μαγνητών μου φάνηκε ψεύτικο (φυσικά μπορεί να δουλεύει αξιόπιστα κ μετά το θάνατό μου) και επειδή σε κάποια reviews δεν παίρνει καθαρό 10 (ακόμη και για τα λεφτά της) και έχω ένα θέμα με το hum που μπορεί να μου προκύψει (στα δικά μου αυτιά)  ενοχλητικότερο απ'ότι σχεδόν όλοι μου λέτε, 
γι'αυτό ψάχνομαι ώστε από ποιότητα υλικών τουλάχιστον να πάρω κάτι όχι απλά value for money αλλά αξιόλογο. (κι'ας μην το αξιοποιήσω 100% ποτέ).

Γι'αυτό και όλο και ανεβαίνω: Fender Standard MN 3TS FSR 499€ (σορρυ επανειλημμένως δεν μπορώ να κάνω αντιγραφή-επικόλληση).

edit:
Όπως και για τον ενισχυτή: διάβασα πως δεν είναι και ό,τι καλύτερο λάμπα πακέτο με μεγάφωνο (combo) και κόλλησα και εκεί, απορώντας πως μπορεί να συμβιβάζονται κάποια πράγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/14, 14:15 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #32 στις: 25/06/14, 14:11 »
Άρα είναι αυτονόητο λοιπόν γι'αυτό δεν αναφέρεται πουθενά (όπως στις κλασικές).

αυτονόητο δεν είναι διότι η πλειοψηφία των κλασσικών δεν έχουν truss-rod λόγω του χοντρού μπράτσου (το οποίο αντέχει μεγαλύτερες δυνάμεις απ'ότι τα λεπτότερα των ηλεκτρικών) και των νάιλον χορδών (οι οποίες τεντωμένες ασκούν μικρότερη δύναμη απο τις μεταλλικές)
Εννοούσα πως για τις ηλεκτρικές είναι αυτονόητη και δεδομένη η ύπαρξη της βέργας γι' αυτό και δεν αναφέρεται ως χαρακτηριστικό, τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ.

Αντίθετα, στις καλές κλασσικές δεν πρέπει να υπάρχει και μάλλον είναι ο κανόνας, λίγες έχουν βέργα και κατακρίνονται γι'αυτό από κάποιους παίκτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/14, 14:14 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #33 στις: 25/06/14, 14:15 »
Όπως και για τον ενισχυτή: διάβασα πως δεν είναι και ό,τι καλύτερο λάμπα πακέτο με μεγάφωνο combo) και κόλλησα και εκεί, απορώντας πως μπορεί να συμβιβάζονται κάποια πράγματα...
Από εμένα το διάβασες αυτό, εκεί που το έγραψα ισχυει, όμως η κλίμακα της σημασίας του είναι αμελητέα σε σχέση με άλλα πιο σημαντικά πράγματα.

Είσαι φανερά σχολαστικός και αυτό είναι καλό, όμως επειδή παράλληλα είναι φανερό αυτό που λες ότι δεν μπορείς να κρίνεις, και έχεις κολλήσει σε κάποια πράγματα που είναι μεν κάτι αλλά τίποτα παραπάνω από το κάτι, νομίζω το καλύτερο είναι να προχωρήσεις στην αγορά ενός καλού σετ από αυτά που σου έχουν προταθεί, ώστε να αρχίσεις άμεσα να αποκτάς δική σου άποψη για το τι είναι σημαντικό για σένα και στην πράξη.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/14, 14:17 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #34 στις: 25/06/14, 14:36 »
στις κλασσικές δεν υπάρχει truss rod όπως επίσης και σε αρκετές ακουστικές

σχεδόν όλες οι ακουστικές και πολλές κλασσικές εχουν truss rod




επίσης θέλω να πω στον φίλο που ενδιαφέρεται να αγοράσει κιθάρα μέχρι 350 ευρώ να μην αγοράσει με ταστιέρα maple γιατί δεν φαίνονται οι λεπτές οι χορδές  επειδή είναι ανοιχτόχρωμο το maple,
ενω το rosswood που είναι σκούρο κάνει αντίθεση και μπορείς να τις διακρίνεις, μιλάω για τις λεπτές χορδές,

« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/14, 14:46 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #35 στις: 25/06/14, 14:46 »
πχ. έπιασα μια κιθαρούλα των 100€ και δεν μου άρεσε: έτριζε σε κάποια τάστα, δεν μπόρεσα να κουρδίσω την σολ ...

...Και επειδή σε μια squier που έπιασα το λεβιεδάκι των μαγνητών μου φάνηκε ψεύτικο (φυσικά μπορεί να δουλεύει αξιόπιστα κ μετά το θάνατό μου) και επειδή σε κάποια reviews δεν παίρνει καθαρό 10 (ακόμη και για τα λεφτά της) ...


κανεις το "λαθος" και συγκρινεις Squier των 100 ευρω με Classic vibe... καμία σχέση οι 2 κιθάρες σε όλα (ήχο, ποιότητα κατασκευής κτλ)

Γενικά, μην πολυεμπιστεύεσαι ότι reviews και απόψεις διαβάζεις στο internet, εμπιστεύσου το αυτί σου  ;) .

Όσο για την υποκειμενικότητα του καλού ήχου που είπα παραπάνω, αν πας σε κάτι που κατά γενική παραδοχή αποτελεί υπέροχο συνδυασμό, όπως (στα λεφτά σου και για καθαρό παίξιμο χωρίς πολλά-πολλά γκάζια) μια Classic vibe και ένας Bugera V22 που σου έχει προταθεί στο άλλο θέμα, τότε πολύ δύσκολο να πέσεις έξω στην επιλογή σου (you can;t go wrong που λένε και στο χωριό μου  ;D ).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #36 στις: 25/06/14, 15:01 »

επίσης θέλω να πω στον φίλο που ενδιαφέρεται να αγοράσει κιθάρα μέχρι 350 ευρώ να μην αγοράσει με ταστιέρα maple γιατί δεν φαίνονται οι λεπτές οι χορδές  επειδή είναι ανοιχτόχρωμο το maple,
ενω το rosswood που είναι σκούρο κάνει αντίθεση και μπορείς να τις διακρίνεις, μιλάω για τις λεπτές χορδές,

Σε ευχαριστώ φίλε που το επισήμανες!

Αναρωτιόμουν γι'αυτό για το χρώμα του  pickguard, θεωρώντας πως το maple της ταστιέρας (κιτρινωπό) δεν είναι πρόβλημα.
Αφού το λες όμως, έτσι θάναι, και για μένα  είναι σημαντικό!

« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/14, 11:48 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #37 στις: 25/06/14, 15:28 »
εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις αυτήν εδώ




http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_strat_hss_3t.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_blackchrome_fatstrat.htm


δεν χρειάζεται α πας πιο πάνω σε λεφτά,

με τη μαυρη θα βλεπεις καλυτερα τις χορδες και στο pickguard


« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/14, 16:00 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #38 στις: 26/06/14, 11:52 »

με τη μαυρη θα βλεπεις καλυτερα τις χορδες και στο pickguard

....το ξανασκέφτηκα. Μήπως είναι κριτήριο αρχαρίων; μήπως αργότερα κανείς δεν έχει ανάγκη να βλέπει τις χορδές;





Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #39 στις: 26/06/14, 12:40 »

με τη μαυρη θα βλεπεις καλυτερα τις χορδες και στο pickguard

....το ξανασκέφτηκα. Μήπως είναι κριτήριο αρχαρίων; μήπως αργότερα κανείς δεν έχει ανάγκη να βλέπει τις χορδές;

πόσο αργότερα;
1, 2, 5 , 10, 20 χρόνια;
ακόμα και ο David Gilmour και πολλοί παρόμοιοι του ακόμα κοιτάνε.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #40 στις: 26/06/14, 12:45 »

με τη μαυρη θα βλεπεις καλυτερα τις χορδες και στο pickguard

....το ξανασκέφτηκα. Μήπως είναι κριτήριο αρχαρίων; μήπως αργότερα κανείς δεν έχει ανάγκη να βλέπει τις χορδές;

πόσο αργότερα;
1, 2, 5 , 10, 20 χρόνια;
ακόμα και ο David Gilmour και πολλοί παρόμοιοι του ακόμα κοιτάνε.

α, οκ! Μου δίνεις κουράγιο!!!!   :)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #41 στις: 26/06/14, 15:09 »
αυτα που λετε περι χρωματος ταστιερας/pickguard και χοδρων ειναι υπερβολες.... :o  Δεν ξερω κανεναν να εχει αντιμετοπισει τετοιο προβλημα...

Εγω παντως απο ολα τα οργανα που προταθηκαν θα επερνα αυτη: http://www.thomann.de/gr/dean_zelinsky_private_label_tagliare_custom_mn_vs.htm

και για την ακριβεια θελω να την παρω αλλα δεν εχω τα λεφτα....

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #42 στις: 26/06/14, 15:52 »
αυτα που λετε περι χρωματος ταστιερας/pickguard και χοδρων ειναι υπερβολες.... :o  Δεν ξερω κανεναν να εχει αντιμετοπισει τετοιο προβλημα...

ακριβώς

δεν παίζει να υπάρχει άνθρωπος που να έχει δυσκολευτεί απο ανοιχτόχρωμη ταστιέρα παρά μόνο κάποιος που παίζει κοιτώντας στον καθρέφτη
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #43 στις: 26/06/14, 15:53 »
αυτα που λετε περι χρωματος ταστιερας/pickguard και χοδρων ειναι υπερβολες.... :o  Δεν ξερω κανεναν να εχει αντιμετοπισει τετοιο προβλημα...

Εγω παντως απο ολα τα οργανα που προταθηκαν θα επερνα αυτη: http://www.thomann.de/gr/dean_zelinsky_private_label_tagliare_custom_mn_vs.htm

και για την ακριβεια θελω να την παρω αλλα δεν εχω τα λεφτα....



Ψάξ'το λίγο γιατί παρότι σε specs φαίνεται καταπληκτική έχω την εντύπωση ότι έχω διαβάσει αρκετά ουσιαστικά παράπονα.
Αντιθέτως από τις 99.999 αναφορές που έχω δει σε classic vibe (strat, tele, μπάσα) ζήτημα να έχω ακούσει πάνω από 10 να είχαν κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα (ΟΚ, παραπονιούνται αρκετοί ότι θα ήθελαν πιο χοντρό μπράτσο αλλά αυτό είναι θέμα γούστου. Οι περισσότεροι βολεύονται τρομέρα με τα μπράτσα των CV).


Παρακαλώ επίσης να μην ακούω για χρώματα, αν βλέπουμε χορδές, αν κοιτάει ο Gilmour και άλλα τέτοια παρόμοια. Ήμαρτον δηλαδή.
Το ίδιο ισχύει και για αναφορές σε κιθάρες τύπου Batio για άνθρωπο που θέλει να παίξει blues. Ήμαρτον στο τετράγωνο.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #44 στις: 26/06/14, 16:03 »
και όμως το maple εμένα σαν αρχάριο με δυσκόλεψε, απλά δεν μπορούσα να διακρίνω τα καντίνια,

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #45 στις: 27/06/14, 13:23 »
Επειδή διάβασα πως τα στοιχεία που δίνει η fender για τα μοντέλα της δεν είναι πάντα ακριβή,
και για να ξέρω τι θα αγοράσω, είπα να διαβάσω αυτό:
http://www.ebay.com/gds/Buying-a-Fender-Stratocaster-A-Guide-for-the-Novice-/10000000001650626/g.html

που όμως δεν ξέρω πόσο ενημερωμένο είναι μιας και για τις παρακάτω δεν συμφωνεί με τον τομαν πχ στο modern C shape του μπράτσου, η φωτο του τομαν έχει αυτό που στο κείμενο θεωρείται soft "V" με τη ρίγα; Επίσης θάθελα να ξέρω την κλίση της ταστιέρας αν είναι η μικρή (9,5in) ή η μεγάλη  (7.25in).

"Classic '50's - Has the period correct 7.25 inch fretboard radius (which is more rounded than the modern 9.5 inch radius), the skinnier and slightly shorter vintage style frets, the vintage split-shaft style tuning machines, a soft 'V' shape neck profile (as opposed to the modern 'C' shape), single ply pickguard and vintage voiced alnico magnet single coil pickups. The soft 'V' shape has a slightly pointed ridge running down the middle of the neck where your thumb would rest. The modern 'C' shape tends to feel rather flat, which many people prefer. But many also prefer the beefier feel that the 'V' shape provides.

Classic '60's - Also has the vintage style 7.25 inch radius fretboard, vintage frets, vintage tuning machines, and vintage voiced alnico magnet single coil pickups, as described above, but this one has a vintage 'C' shape neck which doesn't have that flat feel like the modern 'C'. The vintage 'C' has a thicker feel to it and happens to be the one I prefer the most. This model also comes with the cool 3-ply mint green pickguard.
Classic '70's - Also comes with the vintage 7.25 inch fretboard radius, vintage frets,  vintage 'F' style tuning machines (has the Fender 'F' logo on the back) and vintage alnico magnet single coil pickups. This model comes with a 'U' shape neck profile. This is the only neck shape I am not familiar with, but I would guess it's a little deeper, front to back,  than the rest of them. Also has the large 70's style headstock which I personally dislike, but lots of people think it's cool."









Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #46 στις: 27/06/14, 14:10 »
Όπως έχετε όλοι καταλάβει, επίκειται γερή αφαίμαξη!  >:D

Κάτι μου λέει πως με αυτή: http://www.thomann.de/gr/fender_standard_strat_mn_3ts_fsr.htm

ανεβαίνουμε ακόμη μία κλάση.   (δεν αλλάζει η κατηγορία τιμής, η θήκη ανεβάζει το σύνολο!!  ;D )

Αλλά :    "The serial number will begin with 'MNx' for 90's models and 'MZx' for 2000 models, where 'x' = the last digit of the model year, followed by 5 or 6 other numbers. So a serial number beginning with 'MN3' will be a 1993 model"

Παίζει να είναι του 1993?
έκανα λάθος, ξεκιναει από ΜΧ1, ίσως είναι του 2011...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/06/14, 14:20 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #47 στις: 27/06/14, 14:51 »
θα επαναλάβω αυτό που σου είπα και στο θέμα με  τους ενισχυτές ...
πάρε παραμάζωμα τα μαγαζιά και δοκίμασε ο,τι κιθάρα υπάρχει ;)

αν ψωνίσεις στα τυφλά υπάρχει η πιθανότατα να μη μείνεις απόλυτα ικανονποιημένος απο αυτό που θα πάρεις και να αναγκαστείς να το πουλήσεις (χανοντας χρήματα) ή ακόμα χειρότερα να σε αποτρέψει απο το να παίζεις και να εξελιχθείς. αντίθετα, ο "καλος" ηχος δε θα σε αφήνει να βάζεις την κιθάρα στο σταντ ή τη θήκη της.
αν κοιτάξεις σε αγγελίες θα δεις πάρα πολύ εξοπλισμό να πωλείται καινούριος με χρήση μόνο κάποιων ημερών/βδομάδων .
αυτό συμβαίνει διότι πολλές αγορές γίνονται στα τυφλά. αν πρόκειται για ένα φθηνό πεταλάκι της τάξης των 20-30 ευρώ το καταλαβαίνω . στην τελική , αν δε σε ικανοποιεί ,το πουλάς 5 ευρώ κάτω ή το ανταλλάζεις και χάνεις ελάχιστα ως καθόλου. οταν ομως πρόκειται να δώσεις τοσα χρήματα (και μάλιστα στις μέρες μας) τότε η επιλογή θα πρέπει να γίνει με γνώμονα τα μάτια , τα αυτιά και τα χέρια σου.
οι γνώμες που θα πάρεις απο το φορουμ θα σου δώσουν ιδέες και πληροφορίες αλλά η τελική απόφαση είναι δικιά σου

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #48 στις: 27/06/14, 21:57 »
Όπως έχετε όλοι καταλάβει, επίκειται γερή αφαίμαξη!  >:D

Κάτι μου λέει πως με αυτή: http://www.thomann.de/gr/fender_standard_strat_mn_3ts_fsr.htm

ανεβαίνουμε ακόμη μία κλάση.   (δεν αλλάζει η κατηγορία τιμής, η θήκη ανεβάζει το σύνολο!!  ;D )

Αλλά :    "The serial number will begin with 'MNx' for 90's models and 'MZx' for 2000 models, where 'x' = the last digit of the model year, followed by 5 or 6 other numbers. So a serial number beginning with 'MN3' will be a 1993 model"

Παίζει να είναι του 1993?
έκανα λάθος, ξεκιναει από ΜΧ1, ίσως είναι του 2011...


διορθώθηκε το λινκ:
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=136168


είναι η ίδια Μεξικάνα, έτσι; το αναφέρω για τη σύγκριση τιμών...

(την άκουσα, λίγο σκληρή μου ακούστηκε, με φουλ λάμπα 30W 2X12", προφανώς παίζει ρόλο το στυλ παιξίματος αφού ο πωλητής ήθελε να μου δείξει τη δυναμική της, αλλά κι'εγώ δε σκέφτηκα να ζητήσω ρομαντικό ρεπερτόριο...  ;D )
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/14, 02:09 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά ηλεκτρικής μέχρι 350€
« Απάντηση #49 στις: 28/06/14, 01:17 »
Το link που έβαλες εγώ δεν είδα να την έχει τη μεξικανα.. Πάντως γενικά οι online τιμές του νακα είναι πιλυ ανταγωνιστικές με τον thomann και όχι μόνο. Εγώ θα προτιμούσα φεντερ από το νακα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 13:40
από sokob
19 Απαντήσεις
6593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
13 Απαντήσεις
4502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/09, 14:40
από themos
8 Απαντήσεις
4144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 11:23
από parlats
12 Απαντήσεις
3781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/09, 22:16
από JACKSONMAN
2 Απαντήσεις
3369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
0 Απαντήσεις
1507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 23:15
από lefteris_drama
11 Απαντήσεις
7701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 09:16
από elrich
6 Απαντήσεις
4723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 14:49
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/11, 11:16
από adr1anos