Σελίδες:
  • #1 από geo134 στις 21 Aug 2010

  • καλησπερα...λοιπον σημερα το πρωι πηγαμε σε στουντιο για πρωτη φορα για προβα και ακουσα την κιθαρα μου (ic interceptor 4) σε αλλο ενισχυτη και εμεινα...ειδικα οταν μπηκε μπροστα η πεταλιερα (boss gt 8 ) κουφαθηκα απο το τι μπορει να παιξει......καθως λοιπον ο spider iv δεν την παλευει πλεον εβαλα πλωρη για αντικατασταση του
    και εχω τις εξης επιλογες.
    1)εναν μικρο λαμπατο η τραντζιστορατο με 10-12 ηχειο για ογκο με καλα καθαρα για την πεταλιερα....
    2)αγορα καρτας ηχου και να βαζω κιθαρα-πεταλιερα-καρτα ηχου ετσι ωστε να εχω και την ευελιξια να ηχογραφω οποτε θελω.....
    σαν Budget εχω θεσει τα 200 ευρω....αν υπαρχει και στις αγγελιες μεταχειρισμενο ακομα καλυτερα....
    τελος να τονισω (ο καθηγητης μου το ειπε) οτι πλεον η κιθαρα φοραει emg 81-85
    ευχαριστω εκ των προτερων
  • #2 από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος στις 21 Aug 2010
  • Αν πας σε επιλογή λαμπάτου, το budget ίσως αποδειχθεί μικρό...Παρολαυτά ίσως κάτι τέτοιο να σε καλύψει

    http://www.thomann.de/gb/laney_cub10.htm

    ή τον μικρό της Bugera με πλήρη features, αλλά ένα ερωτηματικό όσον αφορά στην αξιοπιστία

    http://www.thomann.de/gb/bugera_v22.htm
  • #3 από geo134 στις 21 Aug 2010
  • αρκετα ενδιαφερουσες επιλογες...
    βασικα ελεγα να αλλαξω πρωτα κιθαρα αλλα αφου αυτη που εχω μου καθεται καλα στο χερι και εχω αλλαξει οτι δεν μου εκανε μπορω να καθυστερησω την αγορα της
    σε fender η σε marshall Να μην κοιταξω?
    οσο για την λυση με την καρτα ηχου??
  • #4 από Απόλλων στις 21 Aug 2010
  • λοιπον σημερα το πρωι πηγαμε σε στουντιο για πρωτη φορα για προβα και ακουσα την κιθαρα μου (ic interceptor 4) σε αλλο ενισχυτη και εμεινα...ειδικα οταν μπηκε μπροστα η πεταλιερα (boss gt 8 ) κουφαθηκα απο το τι μπορει να παιξει......


    Λογικό, διότι όπως έχουμε πει αρκετές φορές στο παρελθόν, ο ενισχυτής διαμορφώνει τον ήχο σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ό,τι η κιθάρα. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, η διαμόρφωση του ήχου μάλλον γίνεται κατά ένα 80% (ίσως και παραπάνω) από τον ενισχυτή και την πεταλιέρα. Η κιθάρα κατά την ταπεινή μου άποψη συνεισφέρει ένα 10-20% το πολύ.

    Παράθεση
    καθως λοιπον ο spider iv δεν την παλευει πλεον εβαλα πλωρη για αντικατασταση του


    Πολύ σωστή επιλογή. Και μάλλον άργησες, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ. Κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα έφτανες στο ίδιο συμπέρασμα. Τα είιχαμε πει και παλιότερα νομίζω.

    Παράθεση
    και εχω τις εξης επιλογες.
    1)εναν μικρο λαμπατο η τραντζιστορατο με 10-12 ηχειο για ογκο με καλα καθαρα για την πεταλιερα....
    2)αγορα καρτας ηχου και να βαζω κιθαρα-πεταλιερα-καρτα ηχου ετσι ωστε να εχω και την ευελιξια να ηχογραφω οποτε θελω.....
    σαν Budget εχω θεσει τα 200 ευρω....αν υπαρχει και στις αγγελιες μεταχειρισμενο ακομα καλυτερα....


    Τα 200 Ευρώ είναι όντως ένα ποσό που περιορίζει σημαντικά τις επιλογές σου. Αν όμως θέλεις κάτι αποκλειστικά για το σπίτι, τότε υπάρχουν λύσεις. Τις είχαμε αναφέρει πρόσφατα σε ένα άλλο thread με το ίδιο ουσιαστικά θέμα...

    Απ: Ενισχυτης

    Αυτές θεωρώ ότι είναι καλές επιλογές για solid state ενισχυτές που θα ταιριάξουν καλά με την πεταλιέρα και θα αναδείξουν τους ήχους της. Οι λαμπάτοι, όπως επίσης είχαμε αναφέρει, είναι λίγο ρίσκο αν δεν τούς δοκιμάσεις πρώτα για να δεις πόσο καλά θα συνεργαστούν με την πεταλιέρα σου. Γι αυτό αν θέλεις οπωσδήποτε λαμπάτο, εγώ θα σού έλεγα να πας να δοκιμάσει όσους βρεις με την κιθάρα και την πεταλιέρα σου για να αποφασίσεις ο ίδιος ποιός συνδυασμός είναι ο καλύτερος. Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις τον λαμπάτο μόνο του και όχι με την πεταλιέρα, οι δικές μου προτάσεις θα ήταν:

    O Bugera V22 που ανέφερε ο Ριχαρδος ή ακόμα και το μικρότερο αδερφάκι του, ο Bugera V5, αν θέλεις έναν μικρό ενισχυτή κατάλληλο για το σπίτι με μια σχετική ευελιξία.

    Ο Fender Champion 600, αν το ζητούμενο είναι ένας απλός ενισχυτής με πολύ καλό καθαρό ήχο στο γνωστό στυλ της Fender.

    O Fender Vibro Champ, αν θέλεις έναν λαμπάτο ενισχυτή που θα σού δώσει μεγάλη ευελιξία από μόνος του και πιθανόν κάποια "καθαρά" κανάλια στα οποία θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πεταλιέρα. Είναι βέβαια λίγο παραπάνω από τον προϋπολογισμό σου (245 Ευρώ), αλλά πιστεύω ότι είναι ένας πολύ καλός ενισχυτής για τα λεφτά του.

    Παράθεση
    τελος να τονισω (ο καθηγητης μου το ειπε) οτι πλεον η κιθαρα φοραει emg 81-85


    Aυτό ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα. Δεν ήξερες τι μαγνήτες φοράει η κιθάρα σου...; ???
  • #5 από Μητσάκος στις 21 Aug 2010
  • Μάλλον εννοεί ότι ο καθηγητής του του είπε να αναφέρει τους μαγνήτες της κιθάρας.

    Και πολύ άργησες να τον ξεφορτωθείς...
  • #6 από geo134 στις 21 Aug 2010
  • επειδη μου ειχε φανει παραξενο και μενα που επεμενε να τους αναφερω ειπε οτι εχουν δικια τους προενισχυση και επειδη ειναι για Metal ποιο πολυ θα με δυσκολεψουν στο καθαρο


    απολλωνα τσεκαρα και το αλλο θεμα και εχω βρει τις 5 τελικες μου επιλογες....


    1)fender fm65r
    2)bugera v22
    3)fender fm212r
    4)ibanez tbx65r
    5)fender vibro champ

    καια βοηθεια για την τελικη επιλογη?
  • #7 από Απόλλων στις 21 Aug 2010
  • Όπως σού είπα, η όλη απόφαση εξαρτάται από τη χρήση ή όχι της πεταλιέρας με τον καινούργιο ενισχυτή. Αν θέλεις έναν ενισχυτή για να ακούς κυρίως τις προσομοιώσεις και τα εφφέ της πεταλιέρας, τότε οι επιλογή σου μάλλον θα πρέπει να κινηθεί στους Fender ή σε κάποιον άλλο ενισχυτή με καθαρό-ουδέτερο καθαρό κανάλι που δεν θα "ανταγωνίζεται" την πεταλιέρα. Αν πάλι για κάποιο λόγο θέλεις έναν ενισχυτή που μπορεί να σταθεί μόνος τοy και να σού προσφέρει κάποια ευελιξία όταν παίζεις στο σπίτι χωρίς να χρειάζεσαι την πεταλιέρα, τότε πας σε modelling ενισχυτή, δηλαδή κάτι ανάλογο με τον Spider αλλά καλύτερης ποιότητας ηχητικά. Σε αυτή την περίπτωση οι επιλογή σου θα είναι κάποιος από τους Vox VT, Peavey Vypyr, Roland Cube και τους άλλους συνήθεις υπόπτους, ή ο Fender Vibro Champ, αν φτάνει μέχρι εκεί ο προϋπολογισμός σου.

    Επίσης έχε υπόψη σου ότι τα 100 Watt του FM212R (ίσως και τα 65 του FM65R) μπορεί να αποδειχτούν υπερβολικά για το σπίτι, ανάλογα φυσικά και με το πού ζεις, τους γείτονες κλπ. Εγώ είχα βρει το μοντέλο των 25 Watt (FM25R) υπερβολικά δυνατό για το διαμέρισμά μου και για τις δικές μου ανάγκες, και τελικά με βόλεψε πολύ περισσότερο ο FM15DSP.

    Πάντως ακόμα το βρίσκω περίεργο που πολλοί αναφέρουν "τελικές επιλογές" στις οποίες έχουν "καταλήξει" απλά διαβάζοντας συζητήσεις σε σχετικά (ή άσχετα...) fora, χωρίς να έχουν δοκιμάσει έστω 1-2 μηχανήματα ή όργανα οι ίδιοι. Στην περίπτωσή σου φαίνεται από τις επιλογές που παραθέτεις ότι ακόμα δεν είσαι σίγουρος τι ψάχνεις από τον καινούργιο σου ενισχυτή και προφανώς από χτες που έγιναν επιτέλους αντιληπτοί οι ηχητικοί περιορισμοί του Spider, δεν είχες την ευκαιρία να δοκιμάσεις κάτι άλλο. Αν δεν ξεκαθαρίσεις τις ανάγκες και τις προτιμήσεις σου, πρώτα εσύ ο ίδιος και μετά σε εμάς, είναι δύσκολο να σού κάνουμε κάποια σωστή και τεκμηριωμένη πρόταση.
  • #8 από geo134 στις 21 Aug 2010
  • τον 2 και 5 τον εχω ακουσει τους εχεουν κατι φιλοι μου ενω τον fm212r μονο απο ytube...θα ψαξω να δω για τους υπολοιπους και επανερχομαι
  • #9 από geo134 στις 22 Aug 2010
  • αφου εψαξα ολους τους γνωστους και τους ακουσα ολους παταγγειλα τον Bugera v22.ο μοναδικος που κατα την γνωμη μου δεν εκοβε τις δυναμικες της κιθαρας... 0:) 0:) 0:)
    η παραγγελια εγινε απο thomann,
Σελίδες: