Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ  (Αναγνώστηκε 16611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #25 στις: 26/09/14, 16:33 »
Στο θέμα του δασκάλου όμως, είμαι κάθετος (προσωπική άποψη πάντα). Δεν τον χρειάζεσαι...Κάνε τα παραπάνε βήματα. Στην χειρότερη, βάλε και κανένα video στο youtube! ;)

Διαφωνώ. Ίσως να συμφωνούσα αν ο φίλος έχει στη διάθεσή του άπλετο ελέυθερο χρόνο.
Αντιθέτως, έγραψε οτι είναι "ενήλικας κάποιας ηλικίας". Αυτό κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει περιορισμένος χρόνος.
Αν δεν υπάρχει η πολυτέλεια του χρόνου που θα σου επιτρέψει να κάτσεις να παιδευτείς, να πειραματιστείς, να κάνεις πολλά λάθη και να μάθεις απο αυτά, τότε η καλύτερη επιλογή είναι να κάνεις μαθήματα.
Έτσι θα γλιτώσει πάρα πολύ κόπο και χρόνο. Πράγμα που σημαίνει επίσης οτι μειόνονται οι πιθανότητες να απογοητευθεί.

Άλλο να ξεκινάς κιθάρα ώντας μαθητής ή φοιτητής, κι άλλο να ξεκινάς ώντας εργαζόμενος οικογενειάρχης  ;)
Η διαφορά στο χρόνο που μπορείς να αφιερώσεις είναι ταιράστια.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/14, 16:35 από KouloGiorgas »

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #26 στις: 26/09/14, 16:39 »
δηλαδη η ακουστικη ειναι να παιζεις μονο ακορντα? δεν μπορεις να παιξεις γλυκα οπως σε μια κλασικη?
ναι, στο μονο συγουρος ειμαι οτο χρειαζομαι δασκαλο για λογο ελευθερου χρονου παρακινησης σωστης τακτικης που συνδιαστικα ολα θα με εξελιξουν ταχυτερα
Ειμαι μπερδεμενος στο θεμα κλασικη η ακουστικη ,γιατι φοβαμαι μηπως με ακουστικη παιζω μονο ακορντα, εχω ηχο πολυ ξερο .
και αν ακουστικη ποια?
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/14, 16:43 από toamingo »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #27 στις: 26/09/14, 16:54 »
Και ακόρντα και αρπίσματα παίζεις σε όλες. ακουστικές, κλασικές, ηλεκτρικές. το να μάθεις μερικά ακόρντα είναι αυτό που πρέπει να μάθεις, έχεις πολύ δρόμο για αρπίσματα και άλλους τρόπους παιξίματος. μην το προσπερνάς σαν να είναι εύκολο. Ενα ενα...

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #28 στις: 26/09/14, 16:56 »
δεν το παραβλεπω ως ευκολο, απλα θελω να εχω μια σωστη επιλογη ωστε αφ ενος να μην βαθερω γρηγορα κ αφετερου να μην αναγκαστω στην πορεια να κανω μεγαλη στροφη, επισης δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα εχω την αισθηση οτι ο ηχος της ακουστικης δεν ειναι τοσο βαθυς και μπασος

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #29 στις: 26/09/14, 17:01 »
Το ενδεχόμενο να δεις απο κοντά τις κιθάρες, να σου λυθουν τέτοιες απορίες, γιατί το παραβλέπεις?

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #30 στις: 26/09/14, 17:02 »
θα δω απο κοντα καποιες κιθαρες ωστοσο αφ ενος ειμαι ασχετος και επομενως επιρρεπης σε οτι μου πει ο εκαστοτε πωλητης και αφ ετερου δεν ξερω να παιζω ωστε να δοκιμαζω

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #31 στις: 26/09/14, 17:11 »
Νομίζω το παραπήγατε παιδιά...
Αν ήταν έτσι θα εβγαινε ένα μανιουαλ να μάθουν όλοι μόνοι τους.
Δε νομίζω πως το παραπήγαμε. Απεναντίας!

Διαφωνώ
Διαφωνώ κι εγώ με την σειρά μου αρχικά για όλα όσα προέγραψα. Παραπέρα, την εκμάθηση της κιθάρας την θεωρώ χαρά κι όχι επάγγελμα. Παραπέρα, ο δάσκαλος δεν θα σου προσφέρει τίποτα απολύτως αν δεν έχει διάθεση ο μαθητής, ανεξαρτήτως ηλικίας, να στρώσει τον... 'πισινό' του :) Δεν βάζω στην εξίσωση λοιπόν ηλικία, χρόνο, χρήματα κλπ. Αλλά αν τα βάλω, προσωπικά θα προτιμούσα ν'ασχοληθώ μόνος μου το βράδυ παρά να τρέχω σε ωδεία. Προσωπική μου άποψη πάντα. Γι'αυτό είναι και το forum άλλωστε, να λέει ο καθένας την άποψή τους και να κρίνει ο άμεσα ενδιαφερόμενος. ;)

@toamingo
Με όλο το θάρος, ένα - ένα βήμα. Ακριβώς επειδή είσαι μπερδεμένος, σου λέμε μερικοί να μην βιαστείς και να κάνεις μία προσπάθεια με αυτά που έχεις. Το έχουμε κάνει, δεν το λέμε στον αέρα. Υπάρχει όμως και η άποψη που λέει να πάρεις ακουστική, να πας σε δάσκαλο και να είσαι οκ. Δεν το κατακρίνω, απεναντίας. Απλά δεν συμφωνώ. Όσο για το τί παίζεις με την κάθε κιθάρα, απλά η ακουστική 'βολεύει' κι 'ακούγεται καλύτερα' για συγχορδίες που θέλεις εσύ. Από εκεί κ πέρα καμία δεν έχει σύνορα κι όρια (δες λίγο youtube και θα καταλάβεις). Στην δική σου την περίπτωση σε βολεύει καλύτερα η ακουστική, ενώ αναγκαστικά ξεκινάς με εκμάθηση συγχορδιών. Τα υπόλοιπα θα έρθουν με τη σειρά τους.

Φιλικά
Παναγιώτης
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #32 στις: 26/09/14, 17:17 »
ΟΚ. Σύμφωνοι. Ο ίδιος ήθελε άλλη κιθάρα, έτσι πρωτοέγραψε. Δεν έχω κανένα λόγο να μην του προτείνω να κρατήσει αυτή που έχει.
Ετσι και αλλιώς όμως, πρέπει κάποιος να τον καθοδηγήσει να αλλάξει τουλάχιστον την χορδή (να του δείξει πως δηλ), να τον εφοδιάσει με PDF και λινκ για εκμάθηση, να του μάθει να κουρδίζει, να του εξηγήσει ίσως την λογική των tabs και να είναι ο ίδιος μόνιμα στο φόρουμ για τους επόμενους μήνες για απορίες που θα έχει στην πορεία.

Μπες στην θέση κάποιου που δεν έχει καν τις βάσεις (για τα βασικά μιλάω παντα για δάσκαλο) και δες πόσο βουνό του φαίνεται....

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #33 στις: 26/09/14, 17:21 »
παιδια μη  διαφωνειται, σα ς ακουω ολους και σας ευχαριστω , το μονο ξεκαθαρο μου ειναι πως θα παω σε δασκαλο/ωδειο γιατι απλα θα εχω μεθοδικοτητα παρακινηση. Απο εκει κ περα το θεμα ειναι πως αλλοι λενε κλασικη αλλοι ακουστικη και κ εγω εχω μπλαιξει λιγο σε αυτο

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #34 στις: 26/09/14, 17:23 »
Η διαφωνία είναι η βάση μιας συζήτησης, αλλιώς δεν έχει νοημα. Αν συμφωνούσαμε όλοι, θα σου απαντούσε ενας για όλους  ;D ;D Κουβέντα κάνουμε

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #35 στις: 26/09/14, 17:29 »
Φίλε NikosKo ήμουν στην θέση του, 18 χρόνια πριν. Ναι, σίγουρα μικρότερος σε ηλικία αλλά θεωρώ πως η δίψα παραμένει η ίδια, όπως και η θέληση...
Συμφωνώ σε όσα γράφεις, δεν θεωρώ πως είμαι 'σωστός' ;) . Σας κατανοώ απολύτως. Εκφράζω μία διαφορετική άποψη απλά. Το έχω κάνει. Το έχουν κάνει κι άλλοι. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ενδεχομένως ακούγεται. Αν όμως κάποιος θέλει δάσκαλο κι αγορά κιθάρας, γιατί όχι?? Μία λύση όμως ανέξοδη για να δει αν τον 'ελκύει' το άθλημα είναι να ψαχτεί λίγο μόνος του.


@toaminog
Όπως στα λέει ο NikosKo. Δεν διαφωνούμε, απεναντίας. Απόψεις εκφράζουμε, πράγματα που έχουμε κάνει όλοι λίγο - πολύ  ;D  Μην ξεχνάς πως κανείς δεν 'έμαθε' ξαφνικά. Όσο για τις 'forum-διαφωνίες' κάνε ένα κόπο και διάβασε άλλα πικάντικα θέματα να δεις τί σημαίνει 'διαφωνία'  ;D
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #36 στις: 26/09/14, 17:31 »
παιδια μη  διαφωνειται, σα ς ακουω ολους και σας ευχαριστω , το μονο ξεκαθαρο μου ειναι πως θα παω σε δασκαλο/ωδειο γιατι απλα θα εχω μεθοδικοτητα παρακινηση. Απο εκει κ περα το θεμα ειναι πως αλλοι λενε κλασικη αλλοι ακουστικη και κ εγω εχω μπλαιξει λιγο σε αυτο

Νομίζω κανείς δεν σου είπε "μάθε κλασική".
Όλοι σου είπαμε μάθε ακουστική.
Την κλασική την ανεφεραν κάποιοι σαν υποκατάστατο επειδή ήδη έχεις μια στην κατοχή σου και σαν λύση εαν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορείς να πάρεις εξαρχής μια ακουστική.

Διαφωνώ κι εγώ με την σειρά μου αρχικά για όλα όσα προέγραψα. Παραπέρα, την εκμάθηση της κιθάρας την θεωρώ χαρά κι όχι επάγγελμα. Παραπέρα, ο δάσκαλος δεν θα σου προσφέρει τίποτα απολύτως αν δεν έχει διάθεση ο μαθητής, ανεξαρτήτως ηλικίας, να στρώσει τον... 'πισινό' του :) Δεν βάζω στην εξίσωση λοιπόν ηλικία, χρόνο, χρήματα κλπ. Αλλά αν τα βάλω, προσωπικά θα προτιμούσα ν'ασχοληθώ μόνος μου το βράδυ παρά να τρέχω σε ωδεία. Προσωπική μου άποψη πάντα. Γι'αυτό είναι και το forum άλλωστε, να λέει ο καθένας την άποψή τους και να κρίνει ο άμεσα ενδιαφερόμενος. ;)

Καλά εννοείται οτι μπορούμε να διαφωνούμε ελέυθερα (ελπίζω).  :)
Φυσικά η όλη συζήτηση γίνεται με δεδομένο οτι αφενώς ΥΠΑΡΧΕΙ διάθεση απο το μαθητή και αφετέρου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πολυτέλεια χρόνου (αυτά έχει πει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος δεν τα λέω εγω). Επίσης αυτά που δεν βάζεις στην εξίσωση (ηλικία, χρόνο, χρήματα κλπ) τα έχει ήδη βάλει στην εξίσωση ο φίλος μας.
Απο τις διαφωνίες μας νομίζω μπορεί να βγάλει ωραία συμπεράσματα ο φίλος μας και κάτι τέτοια κάνουν τα forums πολύ χρήσιμα.  :)

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #37 στις: 26/09/14, 17:31 »
Επιτρεψτε μου να πω κι εγω μια γνωμη [οχι τοσο σαν ηλικιακα .μεγαλυτερος αλλα κυριως , ως βασικα αυτοδιδακτος]. [α] οσον αφορα την εκμαθηση ΔΕΝ μπορεις να πας κατευθειαν στα ακορντα και τα τραγουδια. Πρεπει να προηγηθουν[με ή χωρις δασκαλο] καποια πραγματακια , οπως ανεβοκατεβασματα στην ταστιερα, κλιμακες κλπ. και [β] οσον αφορα το οργανο θα προτεινα να προσπαθησεις να παρεις μια ακουστικη δικη σου [ενα ποσο γυρω στα 200 ευρω θα σε υπερκαλυψει για μεγαλο διαστημα].
Υπαρχουν πολλα παιδια [ και μη] εδω που μπορουν να σε βοηθησουν στην επιλογη του οργανου, αρκει να οριοθετησεις το ταβανι που αντεχει η τσεπη σου, οπως επισης να σου προτεινουν και ευκολα βιβλια για αρχαριους για το ξεκινημα.
Ενα λαθος ξεκινημα μπορει να σε κουρασει και να σε απογοητευσει. Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι τα δαχτυλα σου πρεπει ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΛΟΥΣ.
Σου ευχομαι καλες μουσικες ωρες και θυμησου με , οταν θα παιξεις το πρωτο ολοκληρωμενο σου τραγουδι και μαλιστα μπροστα σε αλλους.
Γιωργος ή gas-13
[σχεδον αυτοδιδακτος 61αρης που ξεκινησε στα 57 του]
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #38 στις: 26/09/14, 17:41 »
Φίλε NikosKo ήμουν στην θέση του, 18 χρόνια πριν. Ναι, σίγουρα μικρότερος σε ηλικία αλλά θεωρώ πως η δίψα παραμένει η ίδια, όπως και η θέληση...
Συμφωνώ σε όσα γράφεις, δεν θεωρώ πως είμαι 'σωστός' ;) . Σας κατανοώ απολύτως. Εκφράζω μία διαφορετική άποψη απλά. Το έχω κάνει. Το έχουν κάνει κι άλλοι. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ενδεχομένως ακούγεται. Αν όμως κάποιος θέλει δάσκαλο κι αγορά κιθάρας, γιατί όχι?? Μία λύση όμως ανέξοδη για να δει αν τον 'ελκύει' το άθλημα είναι να ψαχτεί λίγο μόνος του.

Δεν έχω πάει ποτε ωδείο. Ημουν και είμαι πολύ τυχερός που μια ζωή περιστοιχιζόμουν απο μουσικούς. Με βοήθησαν και με βοηθάνε ακόμα. Επιμένω απλά στο γεγονός ότι στην αρχή ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ βοήθεια. Πελαγώνεις αλλιώς και τα παρατάς. Ο γιός μου όταν μου εξέφρασε κάποτε την επιθυμία να μάθει τύμπανα, του βρήκα εναν φίλο δάσκαλο για να κάνει μαθήματα (και του αγόρασα και ηλεκτρονική για το σπίτι). Με τον δάσκαλο (που είναι και παιδικός φίλος) είμαστε στην ίδια λογική. Του κάνει μάθηματα και τον βοηθάει να γίνει καλός κρουστός. Δεν έχω/εχει σκοπό να δώσει ο μικρός πουθενά εξετάσεις. Αν του έδειχνα πέντε πράγματα εγώ και του έλεγα τώρα κολύμπα, θα τα παράταγε σίγουρα.
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός....

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #39 στις: 26/09/14, 17:53 »
ασχετο αλλα βλεπω βιντεακια στο ιντερνετ κ τρελαινομαι με κυθαροδους ερασιτεχνες κ μη κ πως παιζουν και πως δινουν ζωη κ χρωμα σε ενα αψυχο αντικειμενο , και πραγματικα αναρωτιεμαι !!!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #40 στις: 26/09/14, 18:22 »
Πέρασαν κιόλας 4 χρόνια?.Πάλιωσες Γιώργο!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #41 στις: 26/09/14, 18:56 »
Καθόδιε, πιστεύω είμαστε κατεξοχήν αναρμόδιοι γι' αυτή τη συζήτηση...Από όλα τα ποστ που διαβάσαμε, αναρωτηθήκαμε ακριβώς το ίδιο πράγμα!

Η βοήθεια, σε ότι και να πρωτομαθαίνεις είναι ότι καλύτερο! πόσο μάλλον αν αυτός που σε βοηθάει, το κατέχει και καλά! Άσε που παίζει και η παρέα στη μεση, πράγμα το οποίο σου φτιάχνει τη διάθεση. ++ ταυτόχρονο παίξιμο ακόμη κι αν είσαι σε πολύ αρχικά βήματα.

Αρχικά είχα ένα μπουζούκι, μετά ηλεκτρική χωρίς ενισχυτή, μετά αγόρασα μία κλασσική, μετά μια ακουστική, μετά άλλη μια ακουστική, αγόρασα ένα τζουρά και 2 μπαγλαμάδες. Εννοείται ότι κάποια τα πούλησα για να αγοράσω τα άλλα. Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα μπουζούκι, μια ακουστική και ένα μπαγλαμά. Αν με ρωτήσεις τι μου άρεσε περισσότερο από όλα αυτά, θα σου απαντήσω όλα! Καθένα είχε το δικό του χαρακτήρα. Άλλωστε για το χόμπι τα έχω, για να περνάω τις ώρες μου και όχι για να γίνω παιχτούρα!

Απλά άνοιξε την πορτοφόλα σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.
http://images.clipartpanda.com/wallet-clipart-12e2c527_439633-Royalty-Free-RF-Clip-Art-Illustration-Of-Cartoon-Dollars-Flying-Out-Of-A-Mans-Wallet.jpeg
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/14, 19:01 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #42 στις: 26/09/14, 19:32 »
Μα τί λες? Δεν είμεθα αμφότεροι επαγγελματίες ερασιτέχνες με "master... Master..." στην ημιμάθεια?
Από εμπΥρία όμως...!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #43 στις: 26/09/14, 20:58 »
 toamingo,

για να κάνεις αυτό που θέλεις, δηλαδή να μάθεις κιθάρα για να λες διάφορα τραγουδάκια με τους φίλους σου στην ουσία χρειάζεσαι να ξέρεις 7-8 ακόρντα και να αποκτήσεις πολύ καλό δεξί χέρι, δηλαδή να μπορείς να αλλάζεις ακόρντα πολύ γρήγορα και σωστά και να παίζεις τον ρυθμό σωστά με το δεξί χέρι.
 Αυτό δεν είναι υπόθεση λίγων μηνών, ξέρω άτομο που του πήρε 3 χρόνια με αρκετή δουλειά για να το πετύχει.
Εσύ θέλεις να παίζεις κάποια ακόρντα και να τραγουδάτε όλοι μαζί παρέα, για αυτόν τον σκοπό καλύτερα να αγοράσεις μια ακουστική κιθάρα ΑΝ (πρόσεχε εδώ) δεν θα ενοχλείς τους γύρω σου όταν μελετάς. Θέλω να πω ότι η ακουστική κάνει θόρυβο και αν στο σπίτι δεν σε αντέχουν ή αν το καλοκαίρι με ανοιχτά παράθυρα σε ακούνε οι γείτονες και εσύ δεν το θέλεις τότε έχεις πρόβλημα. Γιατί οπωσδήποτε στην αρχή δεν θα παίζει καλά, όπως όλοι μας εξ' άλλου.

Αν πάρεις ακουστική καλό θα είναι να ξοδέψεις λίγο πιο πάνω από 200 ευρώ και να προτιμήσεις ακουστική με μικρό σώμα, όχι jumbo ή dreadnaught γιατί είναι μεγάλες και θα σε δυσκολέψουν πολύ.


εσύ στην ουσία θέλεις κάτι σαν αυτό, δηλ να παίζεις 2-3 ακόρντα και να τραγουδάς,

https://www.youtube.com/watch?v=gg4m7lG9RvU&list=UUzjBkXviKC1_uz3CP6MpLgA



αυτό το βίντεο είναι ενδιαφέρον γιατί η κοπελιά έχει πολύ καλή φωνή, αν παίξει όμως το ίδιο κομμάτι χωρίς να τραγουδάει θα είναι πολυ βαρετό, παρόλαυτά βλέπεις ότι εχει πολύ καλή δεξιοτεχνία και αλλάζει τα ακόρντα πολύ άνετα, αυτό όμως θελει χρόνο και ίσως μεχρι να το καταφέρεις να έχεις ψιλοβαρεθεί, έχει και αυτό στο μυαλό σου για να ψάξεις για εναλλακτικές λύσεις.


I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #44 στις: 26/09/14, 21:04 »
να αποκτήσεις πολύ καλό δεξί χέρι, δηλαδή να μπορείς να αλλάζεις ακόρντα πολύ γρήγορα και σωστά και να παίζεις τον ρυθμό σωστά με το δεξί χέρι.
 Αυτό δεν είναι υπόθεση λίγων μηνών, ξέρω άτομο που του πήρε 3 χρόνια με αρκετή δουλειά για να το πετύχει.

Δηλαδή το αριστερό είναι το εύκολο?  ???

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #45 στις: 26/09/14, 21:18 »
να αποκτήσεις πολύ καλό δεξί χέρι, δηλαδή να μπορείς να αλλάζεις ακόρντα πολύ γρήγορα και σωστά και να παίζεις τον ρυθμό σωστά με το δεξί χέρι.
 Αυτό δεν είναι υπόθεση λίγων μηνών, ξέρω άτομο που του πήρε 3 χρόνια με αρκετή δουλειά για να το πετύχει.

Δηλαδή το αριστερό είναι το εύκολο?  ???

αν πούμε ότι θα μάθει μερικά μόνο ακόρντα, πχ, D, A, Am, C, G, Dm, E, Em, Fmaj7  άντε και μερικά ακόμα στο open position ή και μπαρέδες πχ F, Fm, B, Bm τότε δεν είναι και τραγικά δύσκολο.

Εδώ υπάρχουν εκατοντάδες τραγούδια που έχουν 3-4 ακόρντα μόνο, εκείνο που αλλάζει είναι το stumming pattern.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/14, 21:59 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #46 στις: 26/09/14, 21:53 »
Εδώ υπάρχουν εκατοντάδες τραγούδια που έχουν 3-4 ακόρντα μόνο.
Δεν λές τίποτα!!...

Axis of Awesome - 4 Four Chord Song (with song titles)
:roll :roll :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #47 στις: 26/09/14, 22:03 »
εκεί στο with or without you που ο ένα από τους τύπους κάνει δευτερη φωνή είναι φαντασία.

φωνάρες λέμε

C, G, F, D, Am
ακούσατε κανένα άλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/14, 22:07 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #48 στις: 26/09/14, 22:20 »
δηλαδη στην ακουστικη πρεπει οποσδηποτε να συνοδευεις ειτε με τραγουδι ειτε με αλλο οργανο ! :(

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #49 στις: 26/09/14, 22:35 »
δηλαδη στην ακουστικη πρεπει οποσδηποτε να συνοδευεις ειτε με τραγουδι ειτε με αλλο οργανο ! :(

Ε όχι δα! Μπορείς να παίξεις κι έτσι ας πούμε...
Demo de guitare taylor 614ce u2 medley de Doyle Dykes


...


και στην κλασσική έτσι...


https://www.youtube.com/watch?v=6vE0oFFSE7c

 ;D ;D
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
0 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/09, 17:10
από paul moore
4 Απαντήσεις
2874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 14:06
από benbass
12 Απαντήσεις
4984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 16:39
από CLIFF EM ALL
5 Απαντήσεις
6764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/11, 19:22
από VaBassix
1 Απαντήσεις
2217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 18:26
από adr1anos
7 Απαντήσεις
31887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/12, 04:39
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
17 Απαντήσεις
7640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 14:07
από pipokas99
1 Απαντήσεις
3556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/13, 10:11
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
32206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/14, 04:14
από konstantinossgounelas