Αποστολέας Θέμα: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO  (Αναγνώστηκε 4983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ravaya

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« στις: 01/03/16, 17:10 »
Γεια χαρά. Αυτό είναι το Mother Madness από το επετειακό live μας στο Kookoo


https://www.youtube.com/watch?v=Yy4CTFixtqo


rock on


Ravaya

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #1 στις: 01/03/16, 20:05 »
Και το κομμάτι, και η εκτέλεση και ο ήχος/video είναι άψογα! Το έχω πει πολλές φορές και το ξαναλέω, σας αξίζουν συγχαρητήρια για τον επαγγελματισμό σας και την μουσική αίσθηση.


Αν θες σαν κιθαρίστας, δώσε μας λίγες πληροφορίες για τον ήχο σου. Εκτός από τη Musicman και τον AxeFx που βλέπω πίσω, χρησιμοποιείς κάτι άλλο; Πες μας αν θες για το πώς προσεγγίζεις τον ήχο σου μέσα στη μπάντα, πώς κάνεις το finetuning του εξοπλισμού σου σε live καταστάσεις κτλ. Είσαι από αυτούς που έχουν ένα στανταρ setup και πορεύονται με αυτό ή ανάλογα τις καταστάσεις και τις ανάγκες αλλάζει και αυτό;


Θεωρώ ότι κάνουμε το λάθος σαν κιθαρίστες τις περισσότερες φορές, είτε από άγνοια/απειρία είτε από ξεροκεφαλιά να κοιτάμε τον ήχο μας και μετά το συνολικό αποτέλεσμα, αφήνοντας τον ηχολήπτη και τον κάθε ηχολήπτη να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά για εμάς.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/16, 21:14 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #2 στις: 01/03/16, 21:14 »
Μέσα στο μυαλό μου είσαι Σταύρο, παρόμοιο ποστ ήθελα να κάνω και εγώ. Κυρίως για AxeFx/ενισχυτή και εφέ, αλλά θα ήμαστε ευγνόμωνες αν μπορούσες να πεις πέντε πράγματα παραπάνω. Αν επιτρέπεται πάντα.


Θα συμφωνήσω και εγώ ότι κάθε ένα μέχρι στιγμής βίντεο που έχει ποστάρει ο Ravaya δείχνει ότι οι Need είναι μπάντα "παίζω ό,τι έγραψα", υπό την έννοια ότι ζωντανά είστε όσο καλοί είστε στο στούντιο. Επίσης, από πλευράς σύνθεσης, νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα παραδείγματα progressive ήχου στην Ελλάδα και σίγουρα το καλύτερο που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό. Πολλά μπράβο από εμένα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος ravaya

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #3 στις: 07/03/16, 10:38 »
Και το κομμάτι, και η εκτέλεση και ο ήχος/video είναι άψογα! Το έχω πει πολλές φορές και το ξαναλέω, σας αξίζουν συγχαρητήρια για τον επαγγελματισμό σας και την μουσική αίσθηση.
Αν θες σαν κιθαρίστας, δώσε μας λίγες πληροφορίες για τον ήχο σου. Εκτός από τη Musicman και τον AxeFx που βλέπω πίσω, χρησιμοποιείς κάτι άλλο; Πες μας αν θες για το πώς προσεγγίζεις τον ήχο σου μέσα στη μπάντα, πώς κάνεις το finetuning του εξοπλισμού σου σε live καταστάσεις κτλ. Είσαι από αυτούς που έχουν ένα στανταρ setup και πορεύονται με αυτό ή ανάλογα τις καταστάσεις και τις ανάγκες αλλάζει και αυτό;
Θεωρώ ότι κάνουμε το λάθος σαν κιθαρίστες τις περισσότερες φορές, είτε από άγνοια/απειρία είτε από ξεροκεφαλιά να κοιτάμε τον ήχο μας και μετά το συνολικό αποτέλεσμα, αφήνοντας τον ηχολήπτη και τον κάθε ηχολήπτη να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά για εμάς.


Μέσα στο μυαλό μου είσαι Σταύρο, παρόμοιο ποστ ήθελα να κάνω και εγώ. Κυρίως για AxeFx/ενισχυτή και εφέ, αλλά θα ήμαστε ευγνόμωνες αν μπορούσες να πεις πέντε πράγματα παραπάνω. Αν επιτρέπεται πάντα.
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι κάθε ένα μέχρι στιγμής βίντεο που έχει ποστάρει ο Ravaya δείχνει ότι οι Need είναι μπάντα "παίζω ό,τι έγραψα", υπό την έννοια ότι ζωντανά είστε όσο καλοί είστε στο στούντιο. Επίσης, από πλευράς σύνθεσης, νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα παραδείγματα progressive ήχου στην Ελλάδα και σίγουρα το καλύτερο που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό. Πολλά μπράβο από εμένα.


Πρώτον ειλικρινά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Νομίζω δε, όταν έρχονται από συναδέλφους κιθαρίστες είναι ότι καλύτερο. το setup μου είναι εξαιρετικά απλό. Κιθάρα, καλώδιο και axe fx 2. Όλα τα εφέ και οι ήχοι έρχονται από το axe. Τώρα από το axe στέλνω έναν ήχο left right με XLR κατ ευθείαν στο P.A. και έναν ήχο χωρίς cabin simulation που περνάει από τον τελικό μου (Matrix gt1000fx) και μετά στην καμπίνα (στην προκειμένη περίπτωση Marshall 1960a) και μετά ένα SM57 στην καμπίνα. Ο ηχολήπτης μας κάνει συνήθως blend τα δύο σήματα για να βγει ο τελικός ήχος. Στις ηχογραφήσεις που ακούτε δεν υπάρχει καθόλου ο direct ήχος άρα ακούτε ένα 57άρι σε έναν κώνο της Marshall4x12 απλά έχει μπει αριστερά και δεξιά στη μίξη. Το μόνο που έχω νομίζω να προσφέρω μιλώντας για τον ήχο μου είναι να πω ότι όλοι μου οι ήχοι φτιάχνονται σε συνθήκες και εντάσεις πρόβας με όλη τη μπάντα. Αυτό νομίζω είναι το πιο σημαντικό. Ένας ήχος που δουλέυει στο σπίτι ή σε studio περιβάλλον δεν δουλεύει απαραίτητα σε live καταστάσεις. Τέλος σημασία ίσως περισσότερη απ΄όλα αυτά έχουν οι άλλοι παίχτες. Όταν ο ντράμμερ κατανοεί όλο το πατάρι και βαράει εκεί που πρέπει αλλά μαζεύεται όταν πρέπει όλο το αποτέλεσμα γίνεται αυτομάτως καλύτερο. Και ο μπασίστας όταν συχνοτικά ξέρει που πρέπει να κάθεται σε μια μπάντα κι αυτό βοηθάει πολύ. Και εγώ, ενώ όπως όλοι θέλω την κιθάρα μου τεράστια συχνοτικά, μαζεύω πολύ τα μπάσα μου για να κάνω χώρο στο μπασίστα. Για finetuning τώρα, το axe έχει 2 global eq's ώστε αφού έχω τον σωσμένο ήχο μου να μπορώ να τον τροποποιήσω συχνοτικά ανάλογα με το P.A. του club ή την ιδιαιτερότητα της όποιας καμπίνας αντίστοιχα. Ομολογώ πως δεν έχει χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω ποτέ και σ' αυτό βέβαια βοηθά ότι έχουμε δικό μας ηχολήπτη. Για οτιδήποτε άλλο θέλει κάποιος να πληροφορηθεί εννοείται απλά ρωτήστε. Αλίμονο αν τα λίγα που ξέρω δεν τα μοιραζόμουν με φίλους κιθαρίστες και tonechasers.


Και πάλι ευχαριστώ για το feedback


Ravaya
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/16, 10:40 από ravaya »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #4 στις: 07/03/16, 13:16 »
Πολύ ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις, με μαθήματα χρήσιμα σε πολλούς φίλους.

Ένας ήχος που δουλέυει στο σπίτι ή σε studio περιβάλλον δεν δουλεύει απαραίτητα σε live καταστάσεις.
Ξανά και ξανά το λέω και το γράφω παντού αυτό το πολύ σωστό σχόλιο.  Ακούμε τον τεράστιο ήχο με ατελείωτα reverb και delays στο σπίτι και όταν πάμε στο γκρουπ όλα γίνονται λάσπη. Πάντα στην πρόβα φτιάχνουμε ήχο, όχι στο σπίτι.

Και εγώ, ενώ όπως όλοι θέλω την κιθάρα μου τεράστια συχνοτικά, μαζεύω πολύ τα μπάσα μου για να κάνω χώρο στο μπασίστα.
Ο συχνοτικός καταμερισμός, αυτό το "κάνω χώρο" είναι ένα είδος κοινωνικής ευγένειας, σεβασμού, ανωτερώτητας, στον οποίο λίγα γκρουπ έχουν εμβαθύνει.. Συνήθως αυτά τα μαζεύουν οι ηχολήπτες όσο μπορούν αλλά αν δεν βοηθάει το γκρουπ είναι μάταιο. Ακόμα δυσκολότερο είναι όταν έχεις 2 κιθάρες, όπου εκεί οι διαχωρισμοί πρέπει να γίνουν σε επίπεδο ΚΑΙ χροιάς και σαφώς και ρόλων.

Μπράβο σας και από εμένα για εδώ, αλλά και για την καλή εικόνα που περνάτε και στο εξωτερικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/16, 13:18 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #5 στις: 07/03/16, 17:17 »
Μπραβο παιδια! Πολυ ωραιος ηχος. Μπραβο σε σας καισ τον ηχολήπτη!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #6 στις: 07/03/16, 21:09 »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ποιά η χρησιμότητα του Matrix πριν την καμπίνα?
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος ravaya

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #7 στις: 08/03/16, 01:12 »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ποιά η χρησιμότητα του Matrix πριν την καμπίνα?


Το matrix είναι τελικός ενισχυτής. το ένα out του axe έχει το cab simulation και πάει κατ ευθείαν στο p.a. ενισχύεται από τα ηχεία του p.a. Το άλλο out λειτουργεί σαν preamp και χρειάζεται έναν τελικό ενισχυτή όπως to matrix για να οδηγήσει τα ηχεία της marshall που δεν είναι αυτοενισχυόμενα. αν βάλεις ας πουμε το mesa triaxis ή οποιονδήποτε προενισχυτή κατ ευθείαν σε μια καμπίνα το σήμα του είναι χαμηλό. Χρειάζεται έναν τελικό ενισχυτή για να παίξει στις επιθυμητές εντάσεις. το καλό με το matrix είναι οτι είναι σχεδιασμένο για να είναι σχετικά ουδέτερο κι έτσι δεν χρωματίζει τον ήχο που βγαίνει από το axe (η και οποιοδήποτε modeler όπως pod κτλ) και επίσης είναι σχεδιασμένο για να ενισχύει ψηφιακές πηγές ώστε να πετυχαίνει το βέλτιστο αποτέλεσμα. ελπίζω να βοήθησα. για περαιτέρω ερωτήσεις και πάλι μη διστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος ravaya

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #8 στις: 08/03/16, 01:13 »
Μπραβο παιδια! Πολυ ωραιος ηχος. Μπραβο σε σας καισ τον ηχολήπτη!


ευχαριστούμε πολύ

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #9 στις: 08/03/16, 02:44 »
Ήξερα τι κάνει, δεν ήξερα γιατί το ήθελες πριν το cab, έχω δει και άλλους να έχουν κάποιον preamp που πήγαινε μετά στο PA. Ευχαριστώ πολύ!



Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #10 στις: 08/03/16, 12:46 »
@ravaya αν μπορείς πες μας για το signal chain σου μέσα στο axefx (amp sim, cab sim fx κτλ), περισσότερο προς χάρη της κουβέντας διότι προσωπικά όσες φορές και αν δοκίμασα patches άλλων, ποτέ δεν ακούστηκε το ίδιο (κλασσική περίπτωση τα patches του Bulk των Periphery. Λογικό αφού άλλες κιθάρες, άλλα monitors και φυσικά διαφορετικοί παίχτες κρίνουν το τελικό αποτέλεσμα.


Να κάνω και μία ερώτηση ακόμα, είδα ότι πουλάς την Musicman, σκέφτεσαι για κάτι άλλο; 
White noise

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #11 στις: 08/03/16, 13:20 »
Μπράβο κι από εμένα, για άλλη μια φορά. Το έχω πει ήδη στο θέμα για το βίντεο κλιπ και για την εμφάνιση στην Αμερική.

Need νεο lyric video
Need- Mother Madness - Live in Progpower Usa 2014

Αποσυνδεδεμένος ravaya

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Need- Mother Madness - Live@KOOKOO
« Απάντηση #12 στις: 09/03/16, 12:31 »
Μπράβο κι από εμένα, για άλλη μια φορά. Το έχω πει ήδη στο θέμα για το βίντεο κλιπ και για την εμφάνιση στην Αμερική.


ευχαριστούμε για άλλη μια φορα Βραζίλη


@ravaya αν μπορείς πες μας για το signal chain σου μέσα στο axefx (amp sim, cab sim fx κτλ), περισσότερο προς χάρη της κουβέντας διότι προσωπικά όσες φορές και αν δοκίμασα patches άλλων, ποτέ δεν ακούστηκε το ίδιο (κλασσική περίπτωση τα patches του Bulk των Periphery. Λογικό αφού άλλες κιθάρες, άλλα monitors και φυσικά διαφορετικοί παίχτες κρίνουν το τελικό αποτέλεσμα. Να κάνω και μία ερώτηση ακόμα, είδα ότι πουλάς την Musicman, σκέφτεσαι για κάτι άλλο; 


Δεν χρησιμοποιώ ποτέ presets άλλων όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο απλώς μ αρέσει να φτιάχνω τα δικά μου. Ο ρυθμικός μου ήχος είναι εξαιρετικά απλός. Gate-Amp- και κατευθείαν τελικός και καμπίνα και το άλλο chain είναι Gate-Amp-Cabsim. Για τον lead προσθέτω delay και λίγο reverb για τον αέρα του πράγματος. Στα clean προσθέτω κάποιο compression αλλά μόνο σε live. και ο crunch είναι ίδια φιλοσοφία με τον ρυθμικό. Για την music man τώρα αν την πουλήσω θα σκεφτώ ίσως για κάτι άλλο. Αυτή τη στιγμή έχω 2 κιθάρες 7-χορδες καθώς για κάποιο ακατανόητο λόγο παίζω μόνο 7χορδη οπότε αν την πουλήσω θα έχω απλώς την bfr7 μου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 05:31
από Garvin
0 Απαντήσεις
1535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/12, 10:45
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/12, 12:01
από warship
0 Απαντήσεις
3721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/13, 23:21
από ravaya
8 Απαντήσεις
4731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/15, 16:31
από sfanfan
4 Απαντήσεις
3509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/15, 09:19
από ravaya
0 Απαντήσεις
2407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/15, 13:44
από ravaya
9 Απαντήσεις
4068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/16, 08:10
από ravaya
0 Απαντήσεις
2135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/16, 08:56
από ravaya
0 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/16, 09:56
από ravaya