Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ!!! Εχω παραγγηλει τον vox vt40+ και αρχιζω να αμφιβαλλω!!!!  (Αναγνώστηκε 5673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Εχω παραγγηλει τον vox vt40+ και εχω προθεσμια να αλλαξω την επιλογη μου μεχρι την παρασκευη!!!  :o :o :o 
Μηπως ΛΑΜΠΑ? και αν ναι ποια?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ηρέμησε, μία χαρά είναι ο vox vt40+, και λαμπίτσα έχει και απ'όλα τα καλούδια, πάρε τον, ΜΑΘΕ τον, ΖΗΣΕ τον, εξελίξου, και μετά από κανα δύο χρόνια μαζεύεις και για κάτι καλύτερο, ίσως λάμπα, ίσως κάτι άλλο, θα δείς τότε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Και εγω θα προτιμουσα να εχω κατι για αρχη, με πολλες "σχολες" στυλ ηχων και εφε για να δω τι πραγματικα μου αρεσει τουλαχιστο σα ηχοχρωμα και μετα βλεπουμε. Παρεμπιπτοντως, παω για τον 4ο λαμπατο μου, ειχα δυνατους και μη τρανζιστορ (τους οποιους λατρευω!) και παρολα αυτα και παρα το οτι ετοιμαζομαι για ηχομονωμενο δωματιο στο υπογειο του νεου σπιτιου, τους βρισκω...αχρηστους αυτους καθε αυτους σε χαμηλες εντασεις. Παιζουν, μια χαρα κιολας. Εξασκηση θα κανεις. Αλλα αυτη την αισθηση οτι τον εχεις φερει στα ορια του δε θα την παρεις, σχεδον παντα κατι λειπει. Ως αποτελεσμα και κυριως εκει που εχουν φτασει ενισχυτες σα το Vox κτλ στις μερες μας εγω προσωπικα θα τον προτιμουσα για σπιτι. Και σκεφτομαι και να τον τσιμπησω...!

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Να 'σαστε καλα ρε παιδια ξαλαφρωσα...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Για ένα πράγμα να είσαι σίγουρος φίλε μου: τον Vox θα τον αγαπήσεις και δεν θα τον δώσεις ακόμα και αν πάρεις κανένα ακριβό λαμπάτο ενισχυτή αργότερα (που το βλέπω για πολύ αργότερα... ;)  θα σε καλύψει για οτιδήποτε θες να παίξεις). Εγώ έχω τον VT30 (προηγούμενη σειρά Valvetronix) και πραγματικά είμαι υπερκαλυμένος (άντε να χρειαστείς στο μέλλον κανένα EQ πετάλι μπροστά για fine tuning του ήχου / ήχων σου). Go for it! (Καλορίζικος  :) )


Α, και το site της Vox έχει πολλά presets για πειραματισμό (αν και με τα 100 presets που έχει για βάση να ξεκινήσεις να ψάχνεσαι σε βλέπω για πολύ καιρό απασχολημένο...)
http://www.voxamps.com/toneroom/
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/10, 07:47 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Ένα πραγμα με απασχολει ακομα που μου τόνισαν ως μειονέκτημα. Το δεκάρι ηχείο του. ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Αλήθεια, τον έχεις ακούσει από κοντά?
 
Το ηχείο του είναι ένα τυπικό 10αρι, τίποτα σπουδαίο, που εύκολα μπορείς (αν κρίνεις απαραίτητο φυσικά) να αναβαθμίσεις με ένα επώνυμο. Τώρα επειδή προσωπικά δεν τον έχω ανοίξει ποτέ πάνω από 4/10 (μιλάω για το attenuator knob του VT30 στην πίσω μεριά του ενισχυτή) δεν είχα ποτέ προβλημα. Πάντως το 10άρι (σαν διάσταση) είναι το ιδανικό για αυτά που παίζω (και ο μόνος λόγος που επέλεξα τον VT30 έναντι του VT15) - ούτε το 12άρι με τα "μειωμένα" πρίμα, ούτε το 8άρι που τονιζει λίγο τα πρίμα έναντι των μπάσων (στα αυτιά μου πάντα, έτσι?)
Ο VT40+ είναι πιο δυνατός σε watt (νομίζω φτάνει τα 60w RMS @ 8 Ohms)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Εχω ακουσει μονο τον δικο σου. πιστευεις οτι θα με βγαλει σε προβες και μικρα live?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Πιστεύω πως θα σε βγάλει χαλαρά (εξαρτάται βέβαια από τον ντράμερ... ::) )
Μόνο έχε στο νου σου ότι επειδή λόγω κλειστής καμπίνας ο ήχος του είναι κατευθυντικός (δεν απλώνεται τόσο), φρόντισε να τον έχεις σε ψηλό σημείο (έτσι που να σε "κοιτάει"), ή αλλιώς πάρε τον ήχο σου από την έξοδο του line out καρφί σε κονσόλα και μονιτορς (έχει εξομοίωση ηχείου - δεν χρειάζεσαι DI).
 
...ή φυσικά με μικρόφωνο μπροστά από το ηχείο και κονσόλα -> μονιτορ...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
καπου διαβασα οτι το line out ειναι πριν το σταδιο της λαμπας... έχεις δει διαφορα στον ηχο σου οταν παιζεις καρφι στο line out?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
κάτι ψιλοάσχετο τωρα... γνωριζει κανεις αν το tech21 sansamp gt2 ανταποκρινεται το ιδιο καλα σε λαμπατο? (το ρωταω μιας και ειναι προσομοιωτης λαμπατων ενισχυτων...)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καπου διαβασα οτι το line out ειναι πριν το σταδιο της λαμπας... έχεις δει διαφορα στον ηχο σου οταν παιζεις καρφι στο line out?
οχι  ;)

Aν δεν υπάρχει διαφορά από line out τότε αυτό σημαίνει ότι η λάμπα είναι απλά διακοσμητική..

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
κάτι ψιλοάσχετο τωρα... γνωριζει κανεις αν το tech21 sansamp gt2 ανταποκρινεται το ιδιο καλα σε λαμπατο? (το ρωταω μιας και ειναι προσομοιωτης λαμπατων ενισχυτων...)

Εχω βαλει το trademark 10 μου (ενισχυτης βασισμενος στο gt-2) σε λαμπατους τρανζιστορ και αλλα. Κανενα δεν εδωσε τοσο καλο ηχο οσο ενα καλο τεραστιο αυτοενισχυομενο. Ιδιαιτερα το compressαρισμα της λαμπας δε βοηθησε και αυτο γιατι ειναι ηδη προυπολογισμενο στο gt-2. Ουτε η ιδια η tech21 δεν το προτεινει. Αλλοι ειχαν αριστα αποτελεσματα σε hiwatt παντως. Απο μενα ακυρο λοιπον!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Εχω βαλει το trademark 10 μου (ενισχυτης βασισμενος στο gt-2) σε λαμπατους τρανζιστορ και αλλα. Κανενα δεν εδωσε τοσο καλο ηχο οσο ενα καλο τεραστιο αυτοενισχυομενο. Ιδιαιτερα το compressαρισμα της λαμπας δε βοηθησε και αυτο γιατι ειναι ηδη προυπολογισμενο στο gt-2. Ουτε η ιδια η tech21 δεν το προτεινει. Αλλοι ειχαν αριστα αποτελεσματα σε hiwatt παντως. Απο μενα ακυρο λοιπον!!!

Τech21man, μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό γιατί με ενδιαφέρει; Εννοείς ότι σύνδεσες τον Trademark 10 σε άλλον ενισχυτή; Για ποιό λόγο αυτό; Καταλαβαίνω δηλαδή γιατί μπορεί να θέλεις να τον συνδέσεις σε καμπίνα ή σε ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο όπως το Power Engine, αλλά σε άλλο ενισχυτή... γιατί;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Ειχα ωρα για σκοτωμα (σπανιο πλεον...) και ενα σκασμο ενισχυτες στο στουντιο αλλα και σπιτι μου. Gt-2 δεν ειχα ποτε διαθεσιμο αλλα ειχα το trademark (και εχω). Δεδομενου οτι ο μονος τροπος να παρεις σημα ειναι το line out και το headphone out δοκιμασα και τα δυο, ειτε σε μπροστα εισοδο ειτε στη loop απο διαφορους λαμπατους. Με τρανζιστορ ταιριαζε πιο πολυ ιδιαιτερα στη loop. Με λαμπατους για να παρω κατι useable επρεπε να μειωσω παρα πολυ τα πριμα απο τους ενισχυτες απο μπροστα και να αυξησω τα μεσαια. Τρεχα γυρευε που ειναι το αντιθετο απο ο,τι περιμενεις απο ενα μηχανακι με cabinet simulation. Τον δοκιμασα δλδ σαν πεταλι η σα προενισχυτη.


Να σημειωσω οτι οδηγησα μια χαρα και 4x12 στα 8 ohm απο το speaker out αλλα να ταισεις το καθε μεγαφωνο στραγγιζει τον μικρο τελικο του trademark 10!!! Παντως οταν μπηκε ο ιδιοκτητης του στουντιο λεει, σωπα ρε τετοιο ηχο το πιτσιρικι?!!! Δεν ηξερε οτι το ειχα συνδεσει στην καμπινα.

Παντως αυτο που εβγαλε σε μεγαλογραφια τον ηχο του ηταν αυτοενισχυομενο με κορνα. Διαφανος ηχος με καλα πριμα.

Ειχα και το power engine με το celestion seventy/80. Δουλευει αλλα δε μαρεσει σαν αποτελεσμα, γιατι αν και εχει εκτεταμενη συχνοτητα και εβαζα και αλλα πριμα απο το eq του, ειναι κιθαριστικο μεγαφωνο με αποκοπη. Ομως δουλευει και μαλιστα δινει παχυ ηχο σε υψηλη ενταση!!!


Τωρα απο εκει και επειτα θα κοιταζα κανενα 12ρι της fane με ομοαξωνικο mid-tweeter και αποκριση συχνοτητας απο 8 εως 12 Khz για τετοιες μοντελλινγκ η μη εφαρμογες με full range για κιθαριστικο ηχο (π.χ. axe-fx).

Το trademark ομολογουμενως συνεργαζεται ΚΑΙ με κιθαριστικα μεγαφωνα. Τα νεα character πεταλια-preamps εχουν και speaker simulation off switch.

Αλλα αν ειχα μια mesa rectifier oversized καμπινα και τον trademark 10 θα ειχα και τον ηχο των metallica πολυ απλα, οπως εδω:



Αυτο το videακι με κανει να θυμαμαι γιατι λατρευω αυτην την εταιρεια και αυτο το μικρο ενισχυτη, στον οποιο αλλωστε επαιζα (και ακομη) τις περισσοτερες ωρες.

Ακομη τον προτιμω απο ψηφιακους κτλ για πολλους ηχους.

Αποσυνδεδεμένος kavoyras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • fresko gala gia ta paidia
    • Προφίλ
αν δε σου κάνει κόπο για πες μας τις εντυπωσεις σου απο τον ενισχυτή!!!!!(vt40)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/11, 00:13 από kavoyras »

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
τελικα η παραγγελια απο τομαν αργησε 3 βδομαδεσ κ κατι  :o :o :o  και αλλαξα στο μεταξυ την παραγγελια, εν ολιγοις δεν τον πηρα, κ μου εφερε ο αι βασιλης ενα μπουγερα ;) καπου πηρε ομως το ματι μου αλλο μελος του φορουμ που εχει τον vt40+ και θα ανεβασει demos

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/03, 14:34
από Alchimistis
46 Απαντήσεις
12258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 11:24
από Ogun-Sotis
2 Απαντήσεις
2521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 02:10
από drakoumel
3 Απαντήσεις
2484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 02:31
από taxfreesax
0 Απαντήσεις
2161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 20:02
από sk
3 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 15:19
από adr1anos
1 Απαντήσεις
2120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 00:06
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/11, 14:11
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
2825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/12, 22:46
από lp_fan_1
5 Απαντήσεις
4458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/12, 15:40
από Απόλλων