Αποστολέας Θέμα: Valensong  (Αναγνώστηκε 3228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Valensong
« στις: 29/09/07, 21:50 »
Γεια κ χαρα!

Αυτο ειναι ενα κομματακι καπου αναμεσα σε αυτοσχεδιασμο και δικη μου συνθεση.Εγραψα ενα backing track μ'αρεσε και εγραψα καποια lead θεματα οσο πιο αυθορμητα και χυμα γινονταν.
Enjoy.Ειναι το valensong
http://http://music.kithara.gr/bands/322/

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Valensong
« Απάντηση #1 στις: 30/09/07, 19:09 »
Ωραίος! Πολύ καλό βιμπράτο φίλε ;)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Valensong
« Απάντηση #2 στις: 30/09/07, 23:46 »
Ωραίος! Πολύ καλό βιμπράτο φίλε ;)

Νασαι καλα! Ευχαριστω και για το χρονο σου.

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Valensong
« Απάντηση #3 στις: 05/10/07, 13:39 »
Ωραιος ο παιχτης.Αρκετες καλες ιδεες.Η μονη μου ενσταση ειναι τα παιξιματα με τρεμολο.Ειναι λιγο σκληρα αν καταλαβες τι θελω να πω.Ωραιος παντως.Α... και κατι παντελως ασχετο...αδερφε εχεις ισως το πιο θεικο αβαταρ που εχω δει ποτε μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Valensong
« Απάντηση #4 στις: 05/10/07, 13:51 »
Γεια σου φιλε. Πολυ καλή προσπάθεια. Χωρίς πολύ φλύαρο παίξιμο, απλά να σου πω τι δε μ αρεσε. Δε μ αρεσε ο ήχος της ρυθμικής στην αρχή (ίσως να έβαζες κάποιο άλλο tone με περισσότερο distortion κ delay ή reverb) για ν ακούγονται οι muted νότες πιο καλά. Επίσης, σε ορισμένα σημεία (στα "κουπλέ") ήταν σαν να είχαμε 2 κιθάρες που σολάραν. Κατα τα άλλα το κατέχεις το άθλημα της κιθάρας, συνέχισε έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Valensong
« Απάντηση #5 στις: 05/10/07, 16:31 »
Ωραιος ο παιχτης.Αρκετες καλες ιδεες.Η μονη μου ενσταση ειναι τα παιξιματα με τρεμολο.Ειναι λιγο σκληρα αν καταλαβες τι θελω να πω.Ωραιος παντως.Α... και κατι παντελως ασχετο...αδερφε εχεις ισως το πιο θεικο αβαταρ που εχω δει ποτε μου  ;D

Τα σεβη μου!Αν μπορεις εξηγησε λιγο τα ''σκληρα''...
Εννοεις μαλλον οτι θα ηθελες πιο smooth τρεμολιες ε? Ισως ειναι λιγο αποτομες.One take φαση :P



Γεια σου φιλε. Πολυ καλή προσπάθεια. Χωρίς πολύ φλύαρο παίξιμο, απλά να σου πω τι δε μ αρεσε. Δε μ αρεσε ο ήχος της ρυθμικής στην αρχή (ίσως να έβαζες κάποιο άλλο tone με περισσότερο distortion κ delay ή reverb) για ν ακούγονται οι muted νότες πιο καλά. Επίσης, σε ορισμένα σημεία (στα "κουπλέ") ήταν σαν να είχαμε 2 κιθάρες που σολάραν. Κατα τα άλλα το κατέχεις το άθλημα της κιθάρας, συνέχισε έτσι.

Κουπλε μαλλον εννοεις το πρωτο τμημα του ρυθμικου αν καταλαβα καλα-γιατι δεν ειναι και κομματι...
Εχεις δικιο μαλλον αλλα ετσι μου βγηκε το ρυθμικο.Μου αρεσαν τα ακκορντακια 9ης...και τα ψιλοζαλισα!
Για τον ηχο στις ρυθμικες θα συμφωνησω μαζι σου.Δεν μου βγηκαν οπως θα ηθελα γμτ.Με ενοιαζε περισσοτερο ο lead ηχος


Παιδια σας ευχαριστω και τα σχολια σας πιανουν τοπο.Ναστε καλα


Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Valensong
« Απάντηση #6 στις: 06/10/07, 22:51 »
Αυτο ακριβως :).

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Valensong
« Απάντηση #7 στις: 07/10/07, 15:53 »
Ωραιος ο παιχτης.Αρκετες καλες ιδεες.Η μονη μου ενσταση ειναι τα παιξιματα με τρεμολο.Ειναι λιγο σκληρα αν καταλαβες τι θελω να πω.Ωραιος παντως.Α... και κατι παντελως ασχετο...αδερφε εχεις ισως το πιο θεικο αβαταρ που εχω δει ποτε μου  ;D

Βασικά δε βλέπω το λόγο για πιο απαλές τρεμολιές στο συγκεκριμένο κομμάτι. Η τεχνική του Fretwork είναι στην ουσία slap termolo και το κανονικό όνομα της τεχνικής  δε το θυμάμαι (έχει τη λέξη bird μέσα). Στα συγκεκριμένα σημεία με τη χρήση του τρέμολο κολλάει κατά τη γνώμη μου καλύτερα αυτό το άγριο άκουσμα παρά smooth τρεμολιές. Δεν έχει να κάνει πάντως με έλλειψη τεχνικής με το τρέμολο απλά είναι άλλη τεχνική....
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Valensong
« Απάντηση #8 στις: 07/10/07, 18:16 »
Δεν θυμαμαι Γιωργο να μιλησα για ελλειψη τεχνικης...Μιλησα συμφωνα με το δικο μου γουστο!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Valensong
« Απάντηση #9 στις: 07/10/07, 18:21 »
Τη διευκρίνηση αυτή για την τεχνική δεν την έκανα για σένα, αλλά γι αυτούς πoυ διαβάζουν το θέμα χωρίς να έχουν ακούσει το κομμάτι. Απαντώντας σε σένα είπα απλά ότι (προσωπικά) μου φαίνεται να κολλάει πιο πολύ αυτό το ''slap tremolo''. ;)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Valensong
« Απάντηση #10 στις: 07/10/07, 19:11 »
!!!!!
Ωραίος,με satrianiκό feeling

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Valensong
« Απάντηση #11 στις: 07/10/07, 19:35 »
No need to argue παιδες!!!

Καταλαβα τι ηθελε να πει ο Mr.Vrettos!
 
Επισης δεν ηξερα οτι λεγονται slap tremolo τα 'μπατσακια' που εριξα στο trem αλλα εχει μια βαση!

Παντως μην αγχωνεσται ενα solaki της πλακας ειναι το οποιο γραφτηκε εν βρασμω και θα μπορουσε να εχει γραφτει με 1000000 διαφορετικους τροπους.Αν ανεβασω κανενα κομματι(υπαρχουν αρκετα ετοιμα) σκωτονομαστε με την ησυχια μας. ;D

Buckethead thanx!


Σας ευχαριστω για τα post και το χρονο σας παιδες.