Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια  (Αναγνώστηκε 36944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #25 στις: 10/02/11, 20:40 »
Πάντως σε λίγο καιρό κυκλοφορεί και το καινούργιο μοντέλο VHT Special 6 Ultra, ο οποίος προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία...

« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/11, 21:34 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #26 στις: 10/02/11, 21:26 »
Παιδια σημερα πηγα κ δοκιμασα μερικους.

στον bugera εριξα μια ματια κ δεν μ αρεσε.
ακομα δοκιμασα τον fender super champ κ ουτε αυτος μ αρεσε.

Παιδια δεν ξερω δεν καταλαβα κ μεγαλη διαφορα μεταξυ λαμπας κ tranzistor.
Οποτε αν ο vht μοιαζει πολυ με καποιον απο αυτους τους 2 πειτε μ να μην τον δοκιμασω.


Τον laney απο κατι videakia που εγω δει μεχρι στιγμης μ αρεσει παρα πολυ.Αλλα πρεπει να τον δοκιμασω κ απο κοντα + οτι ειναι πολυ ακριβως.


Nα πω κ μια μικρη ιστορια.
Πριν απο 2 μηνες περιπου ειχα παει αθηνα να δοκιμασω κιθαρες.Μπαινω λοιπον σε ενα αγαζι νομιζω εξαρχεια ή κοντα στα εξαρχει οχι το guitar-store ενα αλλο νομιζω καγμακης?παντως πολυ κοντα στο guitar-store.
Κ ειχε εκει εναν ενισχυτη παρα πολυ μικρο σαν τον πρωτο π μ εβαλε ο jesus στα 5 watt.Κ τον ρωτισα ποσο κανει μ λεει 1800Ευρω.Δεν εδωσα σημασια.Εκτος του οτι παρολο π ηταν τοσο μικρος ειχαμε ξεκουφανει ολο το μαγαζι εμενα μ αρεσε παρα πολυ.Δεν θυμαμαι μαρκα να σας πω τπτ.Ηταν ο ενισχυτης που ειχε κατω για να δοκιμαζουν τις κιθαρες.
An ξερει καποιος ας μ πει ποιος ηταν,
Ακομη αυτον εδω τον ξερετε
http://www.dv247.com/guitars/orange-tiny-terror-combo-all-valve-guitar-amp-combo--50831

« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/11, 10:45 από chaouse »

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #27 στις: 11/02/11, 12:49 »
Αν δε σου άρεσε το καθαρό των bugera V22 και Fender super champ πολύ δύσκολα θα σου αρέσει το καθαρό του Orange Tiny terror.
Βασικά αφού λες πως δεν καταλαβαίνεις και διαφορά μεταξύ τρανσιστορ και λαμπατου θα σου έλεγα να αναθεωρήσεις λιγο το θέμα πριν προβεις σε αγορά.
Πρέπει να καταλάβεις πρώτα απο όλα τι ζητάς από έναν ενισχυτή.
Απόλυτα (κλινικά) καθαρό , λαμπερό κανάλι με χαρακτήρα τύπου φεντερ για να το βρωμίσεις μετα εσύ με πετάλια ?
Fat sounding (όχι απόλυτα) καθαρό κανάλι τύπου Marshall για να το βρωμίσεις με πετάλια ?
Καλό crunch κανάλι που αν θες το Boostάρεις με ενα πεταλι και δεν σε πολυνοιάζει το καθαρό?
Εναν απλό ενισχυτή να κάνεις τη δουλειά σου αφου δεν βλέπεις μεγάλη διαφορά στις παραπάνω κατηγορίες?

Συνέχισε πάντως τις δοκιμές ενισχυτών που έχεις βάλει στο μάτι μόνο έτσι θα μπορέσεις να αποφασίσεις σωστά για το τι σου κάνει και τι όχι.
Τον VHT δεν νομίζω να τον βρεις να τον δοκιμάσεις πουθενά Αθήνα.
Καλύτερα ψάξε σε κανένα Νακα να δοκιμάσεις μερικούς laney κανέναν cub12 , VC15 και αν βρεις και τον Lionheart.

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #28 στις: 11/02/11, 13:08 »
Να σ καλα ευχαριστω για την βοηθεια.
Τον θελω για ενα πολυ καλο πεντακαθαρο καναλι.Τα αλλα ολα δεν με νοιαζουν.Ο fender δεν ξερω δεν μ αρεσε γιατι σαν να εδινα βαθος στον ηχο απο μονος του με κλειστο το reverb.Τελος παντων δν μ αρεσε.


Τον orange τον ειπα επειδη σε αυτο το video ο gary moore παιζει με orange κ ακουγετε πολυ ωραια(θα μ πεις gary moore ειναι αυτος)



κ Αυτο το video αν σας βοηθησει να καταλαβετε τι καθαρα ζηταω ειναι σαν αυτα εδω.



Θα δοκιμασω κ αλλους ενισχυτες για να δω αν μ ταιριαζει καποιος.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #29 στις: 11/02/11, 14:38 »
Αυτο το video αν σας βοηθησει να καταλαβετε τι καθαρα ζηταω ειναι σαν αυτα εδω.http://www.youtube.com/watch?v=pOG8-1qctUo&feature=feedlik


O τύπος σε αυτό το video παίζει με semi hollow, πράγμα το οποίο φυσικά συμβάλει πολύ σε αυτό που ακούς. Μια solid body κιθάρα με τους ίδιους μαγνήτες και στον ίδιο ενισχυτή θα είχε αρκετά διαφορετικό ήχο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #30 στις: 11/02/11, 14:52 »
Εχω κ es-335 για αυτο το λεω.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #31 στις: 11/02/11, 17:25 »
Μολις ειδα στο παραπανω βιντεο οτι ο Gary Moore απεβιωσε πριν λιγες μερες, δεν το γνωριζα  :-\
Παντως απο κοντα που εχω δοκιμασει tiny terror μπορω να πω οτι δεν ειχε και πολλα καθαρα, και σε λαιβ απο αυτον τον ενισχυτη εχω ακουσει απο τα χειροτερα βρωμικα που εχω ακουσει ποτε! Καμια σχεση με τους αλλους οραντζ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #32 στις: 11/02/11, 18:05 »
Για αυτον εδω τι λετε http://www.dv247.com/guitars/marshall-class-5-class-a-all-valve-guitar-amp-combo-5w--66796??


ή ειναι κ αυτος κοντα στον fender champ καθαρο λαμπατο(π δεν μ αρεσε)?
Θα τον δοκιμασω κιολας.Πειτε μ κ αυτο παιδια κ τελος  :P

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #33 στις: 11/02/11, 18:11 »
Για αυτον εδω τι λετε http://www.dv247.com/guitars/marshall-class-5-class-a-all-valve-guitar-amp-combo-5w--66796??


ή ειναι κ αυτος κοντα στον fender champ καθαρο λαμπατο(π δεν μ αρεσε)?
Θα τον δοκιμασω κιολας.Πειτε μ κ αυτο παιδια κ τελος  :P

Αποφάσισε τι θέλεις....
Δεν σου άρεσαν τα καθαρά των Bugera και fender superchamp....και τώρα κοιτάς έναν μονοκάναλο ενισχυτή που τα μόνα controls που έχει είναι  Volume, Bass, Middle and Treble....
κοινώς όσο δυναμώνεις τόσο "βρωμίζει" ο ήχος σου

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #34 στις: 11/02/11, 18:20 »
Δεν εχω ιδεα απο ενισχυτες το ειπα κ στην αρχη νομιζω.Δεν ξερω τι ειναι μονοκαναλος.Δοκιμασα τον fender champ k τον bugera κ δεν μ αρεσαν.Θα δοκιμασω κ τον laney lionhearτ.Τι αλλο λετε να δοκιμασω μπας κ μ αρεσει?fender blues junior? ή καναν αλλο?

o bugera k o fender superchamp δεν ειναι οτι βρομιζαν.Αλλα δεν ξερω δεν μ αρεσε το καθαρο τους.Αυτο π ακουγα δλδ δεν μ αρεσε.τους δοκιμασα με μια gibson studio  κ με μια epiphone.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/11, 18:32 από chaouse »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #35 στις: 11/02/11, 18:31 »
Δεν εχω ιδεα απο ενισχυτες το ειπα κ στην αρχη νομιζω.
Εχμμμ ναι...οπότε μήπως να δεις πρώτα τι χρειάζεσαι και τι ζητάς από έναν ενισχυτή  και μετά να προβείς σε αγορά...?
και απο τη στιγμή που αναφέρεις οτι δεν κατάλαβες και μεγάλη διαφορά μεταξύ λάμπας και transistor μήπως να τρέναρες την αγορά σου μέχρι να σιγουρευτείς οτι θέλεις λαμπάτο?

Επίσης μπορείς να πάς σε κάποιον transistor με καλά καθαρά αφού δεν σε ικανοποίησαν οι λαμπάτοι που άκουσες.
Γενικώς πάνε στα μαγαζία και με σύμβουλο το budget σου ρώτα τι ενισχυτές έχουν σε αυτά τα χρήματα και άκουσέ τους...

Φιλικά  ;)

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #36 στις: 11/02/11, 18:51 »
Αυτο θα κανω.Καταλαβα διαφορά αλλα οχι μεγαλη οπως περιμενα.Κ οχι διαφορά προς το καλυτερο απλα διαφορα.
Δεν νομιζω να θελω τρανζιστορ.Τεσπα θα κανω αυτο π ειπες.Θα δοκιμασω κ τον laney κ θα δω τι θα κανω.Η βλακεια ειναι οτι πρεπει να ανεβω αθηνα.
Τεσπα ευχαριστω κ αν βρω τπτ θα σας ξαναγραψω εδω  :P





Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #37 στις: 11/02/11, 19:21 »
Σωμφώνω στο να δοκιμάσεις όσους μπορείς και σίγουρα δοκίμασε και τον Marshall Class 5. Οπως σε κόβω παίζει και να σου κάνει.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #38 στις: 11/02/11, 19:32 »
Σωμφώνω στο να δοκιμάσεις όσους μπορείς και σίγουρα δοκίμασε και τον Marshall Class 5. Οπως σε κόβω παίζει και να σου κάνει.
Πως μπορεί να του κάνει ο Class 5?
Θεωρείς ότι έχει τα καλά καθαρά που ζητάει? Είναι 5watt class A ενισχυτής μονοκάναλος με volume μόνο... :eee

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #39 στις: 11/02/11, 20:37 »
και απο τη στιγμή που αναφέρεις οτι δεν κατάλαβες και μεγάλη διαφορά μεταξύ λάμπας και transistor μήπως να τρέναρες την αγορά σου μέχρι να σιγουρευτείς οτι θέλεις λαμπάτο?

Συμφωνώ και εγώ με αυτή την τοποθέτηση και μάλιστα θα σου έλεγα, επειδή η διαφορά αυτή φαίνεται κυρίως στα βρώμικα και εσύ εστιάζεσαι πολύ στα καθαρά, υπάρχει περίπτωση για αυτό που λες εσύ καθαρά να σου ταιριάζει περισσότερο η τρανζιστοράτη ενίσχυση, που ακούγεται λίγο πιο "hifi" υπό συνθήκες.

Κοίταξε και δοκίμασε λοιπόν και τρανζιστοράτους, όπως ο πολύ καλός Tech21 Trademark ή ο επίσης εξαιρετικός Fender FM212 που στον Thomman είναι πρώτος στην λίστα των top seller της κατηγορίας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #40 στις: 11/02/11, 21:44 »
Ρωτησα το παιδι απο το βιντεο με την es-335 που ειχα βαλει.Κ μ ειπε οτι εχει αυτον τον ενισχυτη εδω h ειναι http://guitars.musiciansfriend.com/product/Fender-Hot-Rod-Series-Blues-Junior-NOS-15W-1x12-Tube-Guitar-Combo-Amp?sku=483711
τον ξερετε αυτον τον ενισχυτη?trazistor ειναι?
το combo που γραφει νομιζα οτι σημαινει λαμπατος αλλα δεν πρεπει να ειναι αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/11, 21:53 από chaouse »

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #41 στις: 11/02/11, 22:23 »
Σωμφώνω στο να δοκιμάσεις όσους μπορείς και σίγουρα δοκίμασε και τον Marshall Class 5. Οπως σε κόβω παίζει και να σου κάνει.

Πως μπορεί να του κάνει ο Class 5?
Θεωρείς ότι έχει τα καλά καθαρά που ζητάει? Είναι 5watt class A ενισχυτής μονοκάναλος με volume μόνο... :eee


Από ότι κατάλαβα δεν του αρέσουν τα κρυστάλινα καθαρά αλλά τα πιο γεμάτα και ετοιμα να γρεζάρουν μπλουζοκαθαρά τύπου μάρσαλ για αυτό τον λόγο του πρότεινα να τον
δοκιμάσει μήπως και είναι αυτό  που ψάχνει.

Ρωτησα το παιδι απο το βιντεο με την es-335 που ειχα βαλει.Κ μ ειπε οτι εχει αυτον τον ενισχυτη εδω h ειναι http://guitars.musiciansfriend.com/product/Fender-Hot-Rod-Series-Blues-Junior-NOS-15W-1x12-Tube-Guitar-Combo-Amp?sku=483711
τον ξερετε αυτον τον ενισχυτη?trazistor ειναι?
το combo που γραφει νομιζα οτι σημαινει λαμπατος αλλα δεν πρεπει να ειναι αυτο.


combo σημαίνει ενισχυτής με ενσωματωμένο μεγάφωνο. tube ή Valve είναι η λέξη που προσδιορίζει τους λαμπάτους πχ. 15W Tube combo , Valve Head κτλ.
Ο Blues Junior είναι λαμπάτος.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #42 στις: 11/02/11, 22:36 »
Απο το βιντεο που ειχες βαλει, δεν ηταν πολυ μπλουζ ο ηχος, πιο πολυ τζαζ ηταν... μηπως να δεις και τιποτα σε στυλ Roland JC60 ?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #43 στις: 11/02/11, 22:37 »
Its power is generated by an all-tube signal path using a pair of EL84 Groove Tube output tubes and 3 - 12AX7 preamp tubes.

θα σε συμβουλευα να μην πεσεις στην παγιδα του πως θα βγαλεις τον ηχο ας πουμε του συγχωρεμενου.
θα ηταν πολυ ευκολο να αγοραζαμε μια GIBSON LP και εναν ενισχυτη σαν του Garry και να εβγαινε ο ηχος του.
;)
ο μυθος λεει π.χ οτι στο still got the blues ο ηχος βγηκε ετσι απο λαθος ρυθμιση των μαγνητων !!!


Κοίταξε και δοκίμασε λοιπόν και τρανζιστοράτους, όπως ο πολύ καλός Tech21 Trademark ή ο επίσης εξαιρετικός Fender FM212 που στον Thomman είναι πρώτος στην λίστα των top seller της κατηγορίας.


δοκιμασε αυτην την οικονομικη λυση που θα σε βοηθησει πιο πολυ σε αυτο που θες.
διαφορετικα ''καλως ηρθε στον ωραιο κοσμο της αναζητησης''
κοινως αγορασε -πουλησε -αγορασε -πουλησε και κρατα οτι σου κατσει καλα στο τελος. ;)

 

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #44 στις: 11/02/11, 22:46 »
Παιδια 3 μηνες ειμαι σε αναζητηση κ δεν υπαρχει πιο σπαστικο πραγμα.Δεν αντεχω αλλο.Θελω να παρω τα πραγματα για αν αρχισω επιτελους να παιζω.Τεσπα θα τα δω ολα αυτα π ειπατε.
Αυτον τον blues jr nos Που ανεβασα πριν αξιζει να του ριξω μια ματια λεει τπτ η οχι?




Δεν ειμαι κολλημενος να παρω τον ιδιο ενισχυτη π εχει ο gary moore οχι με τπτ.Απλα να βρω εναν π να μ αρεσει πολυ ωστε να εχω κ περισσοτερη ορεξη να παιζω.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/11, 22:48 από chaouse »

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #45 στις: 11/02/11, 22:56 »
δεν αφηνεις τους λαμπατους και να παρεις το pod hd  (πολυεφε-πεταλιερα) που θα τα εχεις ολα μαζι λεω  ;)

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #46 στις: 11/02/11, 23:11 »
οχι γιατι θα μπλεκω τα μπουτια μ κ θα χανομαι γ αυτο δεν θελω να παρω πεταλιερα.Μπορει μετα απο λιωσιμο να φτιαξεις καλο ηχο αλλα ειναι σπαστικο΄.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #47 στις: 11/02/11, 23:44 »
Παιδια 3 μηνες ειμαι σε αναζητηση κ δεν υπαρχει πιο σπαστικο πραγμα.Δεν αντεχω αλλο.Θελω να παρω τα πραγματα για αν αρχισω επιτελους να παιζω.Τεσπα θα τα δω ολα αυτα π ειπατε.


Φίλε, καταλαβαίνω πώς αισθάνεσαι, αλλά αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις και δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις, πώς θα βρεις ένα μηχάνημα που θα σε καλύπτει; Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρεις τώρα έναν modelling ενισχυτή όπως ο Vox VT20+, που θα σού δώσει πολλούς και διάφορους ήχους με προσομοιώσεις, presets, εφφέ ώστε να αρχίσεις να αποκτάς εμπειρία παίζοντας και όχι συζητώντας σε ένα forum; Αργότερα, όταν πλέον έχεις καταλήξει στον ήχο που ψάχνεις, μπορείς να πας σε έναν πιο καλό και ακριβό λαμπάτο ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #48 στις: 12/02/11, 00:07 »
Να σ πω εχεις μεγαλο δικιο.Αλλα,
Ξερω ακριβως τι ηχο θελω να φτιαξω.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως κ ποιος ενισχυτης θα μ δΩσει αυτον τον ηχο.Εχω πολυ εφε κ τετοια κ τα ξερω τα εφεδακια κ αυτα δεν με νοιαζουν.Αυτο π κανω ειναι.Βαζω ενα backing track blues οπως του bb king του albertking και να βγαζω αυτον τον ωραιο jazzo-bluesy-rock ηχο.Να ακουγονται οι νοτες πεντακαθαρα-να ακουω το vibrato μ πεντακαθαρα.Αυτο.
ο fender super champ δεν μ αρεσε γιατι ηταν σαν εχω μονιμα ενα reverb ενω το ειχα κλειστο το reverb.Μονο με το αυτι οτι ακουω η μου φαινεται οτι ακουω λεω.Γνωσεις δεν εχω.
Κ η βλακεια ειναι οτι εδω και καιρο εχω παρατησει την κιθαρα κ καθομαι κ ψαχνω ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #49 στις: 12/02/11, 00:45 »
ο fender super champ δεν μ αρεσε γιατι ηταν σαν εχω μονιμα ενα reverb ενω το ειχα κλειστο το reverb.Μονο με το αυτι οτι ακουω η μου φαινεται οτι ακουω λεω.Γνωσεις δεν εχω.

Αντιθέτως εγώ θεωρώ καλό που ξέρεις τι θέλεις και το προσεγγίζεις βιωματικά.

Όμωσ αυτό το τελευταίο σου σχόλιο με βάζει σε σκέψεις.. "εχεις μονιμα ενα reverb ενω το ειχες κλειστο".. θα ρίξω λοιπόν μία ιδέα στα τυφλά:..

..δεν σου άρεσε ο Fender Super Champ:..



.. ούτε ο Bugera V22:..




..αλλά σου άρεσε το clip με τον Gary Moore που έπαιζε με TT και κλειστή καμπίνα..

Μήπως αυτό που σε ενοχλεί είναι η διάχυση του ήχου από πίσω απο τον ενισχυτή και θέλεις πολύ καλύτερα μία κλειστή καμπίνα που είναι πιο σφιχτή, άρα να κοιτάξεις σε συνδυασμό κεφαλή καμπίνα αντί για combo?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
21 Απαντήσεις
9002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
3 Απαντήσεις
2513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 06:29
από Crool
79 Απαντήσεις
31303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
34 Απαντήσεις
12333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 23:25
από sakis1000
45 Απαντήσεις
12021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 20:26
από tech21man
20 Απαντήσεις
7868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 07:54
από Kosthrash
26 Απαντήσεις
12046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 10:38
από fedstog
12 Απαντήσεις
4034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 22:26
από black sabbath
66 Απαντήσεις
17267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/14, 00:11
από kkmspm (φλουτσ)