Αποστολέας Θέμα: Greek Custom Handmade Amplifiers  (Αναγνώστηκε 12473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Greek Custom Handmade Amplifiers
« στις: 25/09/10, 13:15 »
    Συγνώμη αν αγγίζω  κάτι γνωστό αλλά έψαξα σε παλαιότερα threads και δεν βρήκα κάτι σχετικό και γι’ αυτό άνοιξα αυτό το θέμα. Υπάρχουν  άνθρωποι που κατασκευάζουν ενισχυτές κατά παραγγελία στην Ελλάδα; Θα προτιμούσα  να έδινα παραγγελία για κάτι συγκεκριμένο με τις δικές μου προδιαγραφές, παρά  να ψάχνω στην αγορά μήπως και βρω αυτό που θα μου ταίριαζε. Έχετε κάτι υπόψιν  σας;

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #1 στις: 25/09/10, 15:11 »
http://www.telegun.com/
Ψαξε αυτον ειναι στη θεσσαλονικη.Αρκετα καλος...
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος georgekz750

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #2 στις: 25/09/10, 15:12 »
http://www.telegun.com/
Ψαξε αυτον ειναι στη θεσσαλονικη.Αρκετα καλος...


+1

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #3 στις: 25/09/10, 15:43 »
+1 και εγω για τον Τελεγκαν γενικοτερα.

Ομως,ειχα παιξει σε 2-3 προβες με εναν ενισχυτη του.Το αποτελεσμα προσωπικα δεν μου αρεσε.Καλα καθαρα αλλα τα βρωμικα του απο crunchy μεχρι και πιο high gain δεν μου αρεσαν.Προσωπικη γνωμη παντα.

Επειτα το MSD και το FatFoot ειναι εξαιρετικα πεταλια.Σιγουρα ειναι ενας φοβερος επαγγελματιας και τεχνιτης που πρεπει να τσεκαρεις.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #4 στις: 25/09/10, 16:15 »
Νομιζω οτι κατασκευαζει και ο Κουρμπης.


Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #5 στις: 27/09/10, 13:43 »
Σίγουρα κατασκευάζει και ο Κουρμπής.
Ξέρω ότι φτιάχνει ένα και μοναδικό μοντέλο 38W all tube μονοκάναλο, βασισμένο σε vintage Marshall μοντέλο. Το έχω ακούσει και είναι πάρα πολύ καλό αν θέλεις κάτι τέτοιο.
Για το αν φτιάχνει και άλλους ενισχυτές κατόπιν παραγγελίας, δεν το γνωρίζω...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #6 στις: 27/09/10, 14:15 »
Θα προτιμούσα  να έδινα παραγγελία για κάτι συγκεκριμένο με τις δικές μου προδιαγραφές, παρά  να ψάχνω στην αγορά μήπως και βρω αυτό που θα μου ταίριαζε.

Όταν λες δικές σου προδιαγραφές, εννοείς ως προς την λειτουργικότητα πχ κανάλια, ρυθμιστικά, ποδοδιακόπτες, ή την κατασκευή με σχεδιαστικές ιδιομορφίες πχ λυχνίες, στάδια, tone stacks, τιμές πυκνωτών κλπ?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #7 στις: 02/10/10, 21:03 »
Του Τελεγκαν ειχα και εγω ενισχυτη, με 3 καναλια και 1000 επιλογες, ενα καλο ηχο δεν ειχα καταφερει να βγαλω. Βεβαια το παιδι που τον αγορασε οταν τον εδωσα, εβαλε πανω την κιθαρα του και αμεσως ειχε πολυ καλο ηχο για το στυλ που επαιζε.

Γενικα παντως πλεων υπαρχουν αμετρητα μοντελα ενισχυτων στην αγορα, πιστευω εκτος αν θελεις κατι πολυ εξειδικευμενο, ή και του στυλ τον ηχο του Χ ενισχυτη με τις ευκολιες του Ψ, μπορεις ανετα να βρεις εναν ενισχυτη που να εχει τον ηχο που θελεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #8 στις: 04/10/10, 19:44 »
Εννοείται όπως το λέει ο adr1anos: ως προς την λειτουργικότητα (επιλογή πλήθους καναλιών, ρυθμιστικά, ποδοδιακόπτες μεγάφωνα κλπ). Πού ξέρω εγώ από μετασχηματιστές, αντιστάσεις, πυκνωτές και όλα αυτά; Εγώ θα πω τι θέλω να ακούω και ο τεχνικός να μου το φτιάξει. A la carte δηλαδή. Όπως παραγγέλνουμε στην ταβέρνα. Λιγότερο ή περισσότερο ψημένο (αστειεύομαι).

Η αλήθεια είναι οτι είμαστε λίγο έρμαιοι στα χέρια των τεχνικών, βλέπε εταιρειών. Σαφώς και οι γραμμές παραγωγής τους προσαρμόζονται στις εκφρασμένες ανάγκες του "μέσου όρου" (προκειμένου να πετύχουν και καλές πωλήσεις). Αλλά κανείς δεν αισθάνεται μέσος όρος. Ο καθένας μας θεωρεί τον εαυτό το μοναδικό άτομο με τις ιδιαίτερες ανάγκες (ιδιοτροπίες) του, που θέλει να τις ικανοποιήσει. Εκεί δέχομαι να δώσω και κάτι παραπάνω (μη μου πάρουν όμως και τα σώβρακα!)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #9 στις: 05/10/10, 16:04 »
Επειδη αλλο πραγμα η καστομ κιθαρα, που αν εχεις εμπειρια ξερεις πανω κατω τι να ζητησεις, και αλλο ο ενισχυτης, εκει ειναι λιγο δυσκολο να ζητησεις συγκεκριμενο ηχο και συμπεριφορα.
Για δοκιμασε να μας περιγραψεις εδω (κανε μια λιστα) το τι θελεις απο τον ενισχυτη, οπως θα το περιεγραφες στον μαστορα που θα στον εφτιαχνε ας πουμε, και ειμαι σιγουρος ολο και καποιος θα εχει υπ'οψη του καποιον ενισχυτη, ειτε μαζικης κυκλοφοριας, ειτε απο καποιο μικρο κατασκευαστη, ο οποιος να κανει αυτο που θελεις.
Να ξερεις παντως οτι και το καστομ κοστιζει, και μαλιστα πολυ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #10 στις: 06/10/10, 22:53 »
    Έχουμε και λέμε λοιπόν:
 
 
  • Κεφαλή γύρω στα 30 Watt μου φαίνονται ικανοποιητικά (“δια πάσαν χρήσιν” που λένε) είτε πρόκειται για εξάσκηση είτε για πρόβα είτε για live (στο ΟΑΚΑ θα πάρω μεγαλύτερο!)
  • 3 κανάλια:
  • Ένα πεντακάθαρο, για να του φοράω μια καλή πεταλιέρα (δίχως να την επηρεάζει όσο και να αυξάνω το Volume), για να οργανώσω τους ήχους μου
  • Ένα crunch κανάλι, που να λειτουργεί όπως οι μονοκάναλοι ενισχυτές (με Gain και Volume), για να παίζω καρφί στον ενισχυτή και να μπορώ να βγάλω ήχους άνευ εφέ στο στυλ από Rory Gallagher ως AC/DC (για πιο βρώμικα δεν το βλέπω, θα έχω και την πεταλιέρα για την ανάγκη)
  • Ένα Lead / High Gain, τέλος πάντων ένα “τσιριχτό” κανάλι, για να φεύγουν και οι γάτες (αστειεύομαι ;D )
  • Κλασσικά Tone, Bass, Middle, Trebble + Presence (που μου αρέσει)
  • Master Volume, για ολοκληρωτικό έλεγχο
  • Send / Return Effects Loop, για EQ και όποιο άλλο πετάλι χρειαστεί (δεν το βλέπω αλλά ας υπάρχει η δυνατότητα)
  • Line In, για να παίζω πλάι στο backtrack ή ακόμα και στο MP3
  • Έξοδο ακουστικών, γιατί θα υπάρχουν και κάποιες δύσκολες στιγμές
  • Δυνατότητα επιλογής Boost, γιατί κάποια στιγμή θέλεις να βγεις μπροστά.
  • Speaker Output 4 – 8 – 16 Ohm, γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τι καμπίνα θα καταλήξεις
  • Line Out, για απευθείας σύνδεση με PA, αν και η κατάσταση με μικρόφωνο θεωρείται πιο “straight”?
  • Footswitch, για επιλογή των καναλιών και του Boost
     
Αν κάποιος έχει να προσθέσει και κάτι ακόμα ευπρόσδεκτος (να  δούμε ποιος θα το κατασκευάσει!).
 
Η τιμή καταλαβαίνω ότι θα είναι αλμυρή. Όχι λόγω των υλικών  (αυτά είναι πάμφθηνα) αλλά λόγω τεχνογνωσίας. Δεν μιλώ για το κολλητήρι (που  και αυτό θέλει την επιδεξιότητά του, που δεν έχω) αλλά για το σχέδιο (το “schematics” δεν ακούγεται πιο  σικ;)
 
Υπάρχει ήδη ενισχυτής αυτών των προδιαγραφών; Να ακούσω προτάσεις  λοιπόν. Απλά μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι σε όλους τους διαθέσιμους  στην αγορά ενισχυτές είτε κάτι τους λείπει είτε υστερούν έναντι άλλων.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #11 στις: 06/10/10, 23:22 »
Με γυρω στα 30 watt μπορεις να εχεις ποικιλλια λαμπων στο τελικο σταδιο. 2 EL34, 4 ΕL84 σε ταξη Α, 2 ΕL84 υπερσκασμενες, το ιδιο και για 6V6. Ολα αυτα θα δωσουν καποια χαρακτηριστικα και θα αφαιρεσουν καποια αλλα.

Συγκεκριμενα πιο καλα ειναι να συζητησεις απευθειας με ηλεκτρονικο/γνωστη/κατασκευαστη.

Π.χ. δεν εχει πολυ καιρο που διαβασα οτι σε ενισχυτες με λιγα watt στα ορια της παραμορφωσης, εχεις δεν εχεις pressence control σχεδον αυτοαναιρειται, οταν τους τσιτωνεις. Δεν ξερω αν ισχυει, παρατηρω οτι αρκετοι με λιγα watt π.χ. δεν εχουν pressence control...

Τα περισσοτερα που ζητας γινονται. Παντως να ξερεις οτι αν σε live βαζεις γερα τον τελικο στο παιχνιδι, δεν του αφηνεις και πολυ headroom για να ανεβοκατεβαζει εντασεις και να ακουγονται καθαρα τα εφφε. Εξηγουμαι...Οπως δε θα εβαζες ενα delay πριν απο την παραμορφωση, ε σκεψου οτι ενω το βαζεις στη loop πριν απο τον τελικο ο τελικος παραμορφωνει η κομπρεσσαρει. Κοινως παλι τα ιδια...

Τωρα εξαρταται και απο τη χρηση που τον θελεις και ποσο δυνατα θα παιζεις.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #12 στις: 07/10/10, 00:06 »
Δηλαδή ψάχνεις τον Hughes & Kettner Switchblade 50. Eίναι 50 Watt (όχι 30) αλλά νομίζω ότι έχει τα περισσότερα από τα υπόλοιπα που ψάχνεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #13 στις: 07/10/10, 00:43 »
Πραγματικα θελω να το δοκιμασω αυτο το μηχανημα, επειδη πετυχαινει, ευελιξια, φορητοτητα, integration με ετοιμα εφφε-ευκολια χρησης και καλη τιμη απο επωνυμη εταιρεια με ευρωπαικη κατασκευη. Δεν ακουγεται και ασχημο. Το TSC κυκλωμα καταργει τους τεχνικους του κοσμου για πολλα πραγματα, bonus σε οποιον το επιλεξει. Pro level προδιαγραφη λοιπον αν και του jezus δε πρεπει να του ειχαν αρεσει τα εφφε.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #14 στις: 07/10/10, 09:23 »
    Έχουμε και λέμε λοιπόν:
 
  • Κεφαλή γύρω στα 30 Watt μου φαίνονται ικανοποιητικά (“δια πάσαν χρήσιν” που λένε) είτε πρόκειται για εξάσκηση είτε για πρόβα είτε για live (στο ΟΑΚΑ θα πάρω μεγαλύτερο!)
  • 3 κανάλια:
  • Ένα πεντακάθαρο, για να του φοράω μια καλή πεταλιέρα (δίχως να την επηρεάζει όσο και να αυξάνω το Volume), για να οργανώσω τους ήχους μου
  • Ένα crunch κανάλι, που να λειτουργεί όπως οι μονοκάναλοι ενισχυτές (με Gain και Volume), για να παίζω καρφί στον ενισχυτή και να μπορώ να βγάλω ήχους άνευ εφέ στο στυλ από Rory Gallagher ως AC/DC (για πιο βρώμικα δεν το βλέπω, θα έχω και την πεταλιέρα για την ανάγκη)
  • Ένα Lead / High Gain, τέλος πάντων ένα “τσιριχτό” κανάλι, για να φεύγουν και οι γάτες (αστειεύομαι ;D )
  • Κλασσικά Tone, Bass, Middle, Trebble + Presence (που μου αρέσει)
  • Master Volume, για ολοκληρωτικό έλεγχο
  • Send / Return Effects Loop, για EQ και όποιο άλλο πετάλι χρειαστεί (δεν το βλέπω αλλά ας υπάρχει η δυνατότητα)
  • Line In, για να παίζω πλάι στο backtrack ή ακόμα και στο MP3
  • Έξοδο ακουστικών, γιατί θα υπάρχουν και κάποιες δύσκολες στιγμές
  • Δυνατότητα επιλογής Boost, γιατί κάποια στιγμή θέλεις να βγεις μπροστά.
  • Speaker Output 4 – 8 – 16 Ohm, γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τι καμπίνα θα καταλήξεις
  • Line Out, για απευθείας σύνδεση με PA, αν και η κατάσταση με μικρόφωνο θεωρείται πιο “straight”?
  • Footswitch, για επιλογή των καναλιών και του Boost

Τα περισσότερα από αυτά τα χαρακτηριστικά, τα έχουν η πλειοψηφία των λαμπάτων ενισχυτών της χρηματικής κατηγορίας άνω των 1000€, με την εξαίρεση ότι το Clean και το Crunch που θέλεις, συνήθως δεν υλοποιούνται ως ξεχωριστά κανάλια. Το Crunch συνήθως βασίζεται πάνω στο Clean με την προσθήκη κάποιου boost ή με ρύθμιση κάποιου pre-Gain σταδίου. Line-in και έξοδο ακουστικών έχουν σχεδόν όλες οι πεταλιέρες.
Εάν αυτές είναι οι απαιτήσεις σου, προσωπικά δεν θα πήγαινα σε custom να πληρώσω από τα διπλά και πάνω..
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/10, 09:26 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #15 στις: 07/10/10, 10:08 »
Δικιο εχει ο Ανδριανος που οπως παντα ειναι ενημερωμενος.

Γιατι δεν κοιτας την λυση ενος Engl Screamer?Απο τις απαιτησεις που εχεις νομιζω οτι καλυπτει τις περισσοτερες και ειμαι κιολας ενας πολυ χαρουμενος κατοχος ενος.

Δεν ειναι στα 30 αλλα στα 50watt που προσωπικα ποτε δεν με εμποδισε ή με χαλασε αφου και σε εντασεις σπιτιου παιζει παρα πολυ καλα.Δυστυχως και στο ενα λαιβ που εκανα με αυτον  δεν ειχα την τυχη να τον τσιτωσω.Απο εκει και περα.4 καναλια.Ενα clean,ενα crunch,ενα low gain και ενα high gain.

Το clean ειναι πεντακαθαρο και μου θυμιζει πραγματικα fender μαζι και με bright switch για κιθαρες με πιο βρωμικους μαγνητες.Το crunch του ωραιο αλλα οχι τοσο vintage και ζεστο,το προβλημα μου το ελυσα με εναν compressor,συγκεκριμενα με τον Boss cs3.Το low-mid gain παρα πολυ καλο και με ωραια χροια.Επειτα το high gain του με πολυ gain αλλα καπως πλαδαρο και οχι τοσο σφιχτο για Metal.Εμενα μου αρεσει αρκετα.Μαζι με ολα αυτα και το VLS,δηλαδη ενα booster του ενισχυτη για καθε καναλι.Επισης και Reverb.

Κοινο gain knob για clean και crunch,κοινο gain knob για low gain και high gain.Κοινο eq για ολα τα καναλια με bass-middle-treble και pressence.Master volume για ολα και lead volume knob για τα low και hi gain καναλια.

Line In,Line Out,FX Loop και επιλογη για 8,16 Οhm καμπινες.


Γενικοτερα τον θεωρω μια λυση που δεν πρεπει οπωσδηποτε να περασει απαρατηρητη.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #16 στις: 07/10/10, 10:15 »
Το clean ειναι πεντακαθαρο και μου θυμιζει πραγματικα fender
Ωραιος ο screamer προβαρω με screamer head συνηθως στο στουντιο....αλλα οχι fender τα καθαρα του...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #17 στις: 07/10/10, 13:45 »
Η προταση του Απόλλων πολυ σωστη, δοκιμασε την να δεις αν σου κανει.
Επισης πολυ σωστα και αυτα που σου λεει ο Αδριανός.
Υπαρχουν ενισχυτες που κανουν αυτα που θελεις, μειων 1-2 πραγματακια, τα οποια μπορεις να τα κανεις με μια εξωτερικη συσκευη.

Π.χ. Line In πολυ σπανιο να βρεις σε ενα τετοιο ενισχυτη, αλλα με ενα πεταλακι/εξαρτηματακι στη λουπα μπορεις να εχεις και αυτη τη λειτουργια, αν και πραγματικα δεν νομιζω οτι θα ηθελα ποτε να ακουσω backing track περασμενο απο τον τελικο και τα μεγαφωνα τετοιου λαμπατου ενισχυτη, υπαρχουν μικροι modeling φθηνοι ενισχυτες για να κανεις αυτη τη δουλεια σπιτι σου, δεν χρειαζεται να το κανεις μεσα απο τον λαμπατο.

Επισης Line Out εχουν καποιοι, αλλα δεν συνηθιζεται, και εξοδο ακουστικων επισης δυσκολο (εως ακατορθωτο) πραγμα να βρεις. Καταρχην αυτο μπορεις να το κανεις με τον μικρο μοντελινκ ενισχυτη οπως ειπαμε και πιο πανω, ή με την πεταλιερα σου οπως ειπε και ο Αδριανός. Απο την αλλοι οι λαμπατοι ενισχυτες πρεπει να εχουν ενα φορτιο συνδεμενο στην εξοδο τους παντα, αλλιως ο μετασχηματιστης εξοδου κτλ παει βολτα (εκτος αν εχουν καποια προστασια). Επισης στο λαιν-αουτ πρεπει να εχουν και καποια πολυ καλη προσομοιωση καμπινας, αλλιως το σημα που περνεις απο το λαιν-αουτ σου ειναι πραγματικα αχρηστο για να το βαλεις σε ΡΑ οπως θελεις.
Αν τωρα θελεις τοσο πολυ να εχεις εξοδο ακουστικων και εξοδο λαιν απο τον ενισχυτη, συνδεεις πανω ενα Attenuator που να στα δινει αυτα (π.χ. Palmer, Two-Notes Torpedo κτλ). Για ΡΑ προτεινω μικροφωνο.

Γενικα σε καστομ ενισχυτες ειναι δυσκολο να βρεις τον ηχο σου, επειδη εχω παιξει με καποιους μπορω να σου πω οτι οσο πιο περιπλοκο τον κανεις, τοσο πιο πολυ ανεβαινει το κοστος και τοσο πιο πολλα υπαρχουν που μπορουν να πανε στραβα. Τωρα αν εξαιρεσεις την αξοδο ακουστικων και το λαιν-ιν (τα οποια μπορεις να τα παρεις με 1-2 εξτρα εξαρτηματακια αν το θελεις τοσο πολυ οπως ειπαμε), τοτε υπαρχουν πολυ ενισχυτες που κανουν αυτο που θελεις. Π.χ. παλια ειχα αυτον τον ενισχυτη (τον ανταλλαξα με μια κιαθαρα και ακομα το μετανιωνω), ο οποιος σε μεγαλο βαθμο ειναι αυτο που περιγραφεις:

http://www.the-valve.com/3100.html

Δεν ειναι 30 βατ, αλλα 100, με διακοπτη για 50 αν 8υμαμαι καλα, αλλα επαιζε τελεια σε εντασεις ακομα και ψυθιρου, ακομα και οταν τον ειχες στα 100 βατ. Απο την αλλη οπως εχω ξαναπει εχω και ενισχυτη 30 βατ που πρεπει να τον ανοιξω σε αρκετη ενταση για να βρωμισει και να ακουστει, οποτε μην κοιτας τα βατ, αλλα την συμπεριφορα του ενισχυτη σε ολες τις εντασεις. Οπως επισης εχω πει (και λεει o tech21man συνεχεια, και εχει πολυ δικιο), αν θελεις να βγεις λαιβ, και θες να εχεις πεντακαρα καθαρα στις εντασεις που απαιτουντε, τοτε ακομα και τα 50 βατ ισως να σου ειναι λιγα, αναλογα ποσο γρηγορα βρωμιζει και ποσο κοβει συχνοτικα αναμεσα στα αλλα οργανα ο ενισχυτης.
Απο την αλλη αυτος ο ενισχυτης (υπαρχουν και αλλοι στο ιδιο στυλ να προτεινουμε, παρα πολλοι) εχει ολα οσα περιγραφεις-
Πεντακαθαρα καθαρα, ειτε για να παιζεις, ειτε για να βαζεις την πεταλιερα σου (αν και με τετοιο ενισχυτη ισως σιγα-σιγα να παρατησεις την πεταλιερα, ή να την εχεις μονο για τα εφε στη λουπα, εχει και μιντι ο ενισχυτης που μπορεις να κανεις θαυματα).
Κραντς καναλι, το οποιο μαλιστα εχει δυο επιλογες ηχου, ενα για πιο Vox ηχο, και ενα για πιο hot-rod Marshall ηχο.
Lead καναλι, επισης με πολλες επιλογες (δυο ηχους αν θυμαμαι καλα), για σολο και για βαρια ρυθμικα.
Boost, το οποιο μπορεις να ενεργοποιεις/απενεργοποιεις σε καθε καναλι, αλλα ζωντας και τον χαρακτηρα του.
Ξεχωριστα ρυθμιστικα για καθε καναλι.
Δυο ρυθμιστικα Presence (για καθαρα και βρωμικα, επισης αν θυμαμαι καλα  ;D ).
Μιντι προγραμματιζομενο, που εχεις και προγραμματιζομενη εξοδο για αν θελεις να εχεις στανταρ ηχο σε καθε καναλι χωρις να κουβαλας μιντι πεταλιερα.
Εξοδο direct-out, για να συνδεσεις σε ΡΑ ή οπου αλλου θες, Ρυθμιστικο Depth που ρυθμιζει αποκριση μπασων στον τελικο, Σειρα'ι'κο/παραλληλο fx-loop, διακοπτες για αν θελεις να εχεις το μπουστ παντα αναμενο σε καποιο καναλι και πολλα αλλα. Και απο ηχο ειναι διαμαντι.
Και οπως ειπαμε υπαρχουν και αλλα μηχανηματα τρικαναλα με παρομοιες λειτουργιες. Γενικοτερα αν το ψαξεις λιγο το θεμα θα βρεις ενα μηχανημα που να εχει τον ηχο σου (πολυ βασικο) και τις περισοτερες βασικες λειτουργιες που θελεις, και για τα 1-2 που ειπαμε πιο πανω (εισοδο για jam tracks, akoyστικα) μπορεις ειτε να βολευτεις με την πεταλιερα, ειτε να χρησιμοποιησεις 1-2 μηχανηματακια και να λυσεις το προσβλημα σου.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #18 στις: 07/10/10, 14:06 »
Πανω κατω ετσι ειναι τα πραγματα, ποιο δυσκολο θα εβρισκα, να εχει τον ηχο που ακριβως θελεις το καθε καναλι παρα τα χαρακτηριστικα αυτα καθε αυτα.

Ξερεις απο τεχνικης αποψης, ολοι οι λαμπατοι ενισχυτες ειναι πανω κατω μονοκαναλοι!!!

Χωρις πλακα.

Οκ λενε καναλια, αλλα ουσιαστικα μιλαμε για "επεκταση στο καθαρο/προσθεση gain stage/eq μεσω διακοπτων, ρελεδων κτλ" αντε για τους μερακληδες κατασκευαστες, παρακαμψη του bass mid treble του καθαρου για χαρη ξεχωριστου, ξεχωριστη ρυθμιση εντασης για καθε καναλι.


Απλοϊκα βεβαια παντα τα παραπανω. Οσα πιο πολλα βαζεις προφανως, κοστιζει, βαραινει ενας ενισχυτης. Ο VH4 της diezel δικαιολογημενα ειναι πιο ακριβος απο τον classic 30 της peavey.


Παντως δεν ειναι τυχαιο οτι αρκετοι high gain ενισχυτες πασχιζουν για καλο καθαρο. Φυσικα και υπαρχουν αλλα σκεψου και τον 5150 π.χ...Αφιερωμενος στο crunch και στο gain παρα τις προσπαθειες της peavey. Και ειναι λογικο...


Σκεψου μονο οτι το καθαρο και το βρωμικο καναλι χρησιμοποιουν, κοινο πολυ μεγαλο μερος του σηματος (διαδρομη). Αυτο σημαινει οτι κατα βαση το πως ειναι "μορφωποιημενο" σε αξιες το καθαρο πιθανο να επηρεαζει και το βρωμικο. Ολα αυτα μπορει να μην εχουν καν αξια αν δεν ειχες απαιτησεις, υπερυψηλης πιστοτητας σε συγκεκριμενους χαρακτηρες. Δηλαδη αν θες απλα "ενα καλο καθαρο" φυσικα και γινεται. Αν θελεις το καλυτερο super reverb καθαρο σε συνδυασμο με ακριβεστατο plexi κραντς και αβυσσωδες recto high gain ισως να μη γινεται. Ασε που καπακι σε ολα και κυριως στην αντιληψη του ηχου και στην αισθηση οταν παιζεις μετραει η καμπινα, οι μετασχηματιστες, η τοπολογια του τελικου (διαφορετικη σε θρυλικους ενισχυτες αλλα προφανως ενος σταθερου τυπου για τον δικο σου custom).


Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν γατες amp builders η τεχνικοι που θα σου δωσουν αυτα που θελεις αλλα τελικα, προσεξε τα πειραματα των 2000 ευρω που δεν εχουν ιδιαιτερη μεταπωλητικη αξια.

Και ναι, μη δινεις και τρελη σημασια αν σου πει οτι οι συγχρονοι mesa marshall κτλ δεν ειναι boutique και τοσο καλοφτιαγμενοι, αλλωστε θελει να πουλησει τους δικους του ειτε εχει δικιο ειτε δεν εχει.



Με 2000 φιλαρακι παιρνεις παντως ακομη και τρεις ενισχυτες για καθαρα, κραντς και βρωμικα οπως τους θες, δε νοικιαζεις ομως τον αχθοφορο!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/10, 14:10 από tech21man »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #19 στις: 07/10/10, 14:09 »
Και η τιμη αυτου Jezus??εψαξα στον θωμα αλλα δεν τον ειχε!
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #20 στις: 07/10/10, 14:15 »
Δε θα τους βρεις ιταλικοι ειναι.

Αληθεια τι στυλ ηχου σαρεσει? Fender καθαρα? Κατι πιο ουδετερο? Marshall βρωμικα? Κατι πιο γλυκο? Σφιχτος ηχος? Χαλαρος στο high gain?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #21 στις: 07/10/10, 14:48 »
Εγώ πάντως προτείνω φίλε loukask6 αφού σκέφτεσαι για μηχάνημα της τάξης των 2000€ ρίξε μία ματιά και σε αυτό το post να δείς δύο ακόμα υποψήφιους ενισχυτές ή/και να ψηφίσεις αν θέλεις..:

Cornford MK50ΙΙ vs Elmwood Modena 60 (ή battle of the EU boutique amp kings)

Βέβαια, αν και εφόσον παίξεις με κάτι τέτοιο και το βιώσεις πραγματικά, η επιστροφή σε πεταλιέρες κλπ συναφή είναι εξαιρετικά δύσκολη..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #22 στις: 07/10/10, 15:06 »
Παρε αυτο:

http://www.thomann.de/gr/engl_e670_el34_special_edition_head.htm

και δεν θα χρειαστεις ποτε κατι αλλο. Εχει ΟΛΟΥΣ τους καλους ηχους ηλεκτρικης κιθαρας. Γιατι να ασχοληθεις με ελληνικες customιες??

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #23 στις: 07/10/10, 17:13 »
Πανω κατω ετσι ειναι τα πραγματα, ποιο δυσκολο θα εβρισκα, να εχει τον ηχο που ακριβως θελεις το καθε καναλι παρα τα χαρακτηριστικα αυτα καθε αυτα.

Ξερεις απο τεχνικης αποψης, ολοι οι λαμπατοι ενισχυτες ειναι πανω κατω μονοκαναλοι!!!

Χωρις πλακα.

Οκ λενε καναλια, αλλα ουσιαστικα μιλαμε για "επεκταση στο καθαρο/προσθεση gain stage/eq μεσω διακοπτων, ρελεδων κτλ" αντε για τους μερακληδες κατασκευαστες, παρακαμψη του bass mid treble του καθαρου για χαρη ξεχωριστου, ξεχωριστη ρυθμιση εντασης για καθε καναλι.

Ειχαμε δοκιμασει με τον κολητο στη Γερμανια εναν Rodenberg. Ειχε καμια 20-αρια/30-αρια λαμπες μεσα, ξεχωριστες λαμπες προενισχυσης και κυκλωμα για καθε καναλι, και πολλα καναλια (5 νομιζω).
Ε λοιπον, ολα τα καναλια ηταν ακριβως ιδια, το καθε ενα με λιγο γκειν παραπανω  ;D . Ασε που δεν ειχαν και κανενα ιδιαιτερα καλο ηχο (για τα γουστα μου παντα)...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Greek Custom Handmade Amplifiers
« Απάντηση #24 στις: 09/10/10, 10:15 »
Ε επρεπε να προσπαθησει ο ανθρωπος!!! Χα χα. Ουτως η αλλως, δεν ειναι μονο η προενισχυση, θα επρεπε να εχει και διαφορετικους μετασχηματιστες για καθε τελικο σταδιο και χαρακτηρα!!! Και καμπινα/μεγαφωνα...Αναρωτιεμαι ποσο ζυγιζε αυτο που εκανε.

Πολυ ενδιαφερον ο ενισχυτης της line6 για τα νεα pod HD.

DT 50 λεγεται και διαλεγεις τοπολογια για τον τελικο του για καθε "καναλι" το οποιο τροφοδοτειται απο το Pod HD. Δηλαδη μπορεις να εχεις ταξη Α στο πρωτο καναλι με ενα fender προσομειωτη και ταξη ΑΒ τριοδο/πεντοδο κτλ στο δευτερο καναλι παλι με το ιδιο μοντελο, η δυο καθαρα δυο βρωμικα κτλ.


Θα μου πεις η mesa boogie τα κανει αυτα επι χρονια και στους mark IV, ο V για σεμιναριο, ο roadking επισης πολλες επιλογες...Αλλα αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Εκει που τα χαλαει η line6 ειναι οτι ζηταει 1400$ list price χωρις καμπινα αν θυμαμαι για ενα made in china πραγμα και χωρις το Pod HD (εως 500) να περιλαμβανεται στην τιμη. Οκ σε σχεση με τα παλια vetta (οταν βγηκαν) ειναι πιο φτηνο αλλα εκεινα ηταν dual rig χωρις συντηρηση και πιο ελαφρια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/07, 15:18
από ship_me_out!!!
HANDMADE SUSTAINER

Ξεκίνησε από Evangelos 123 « 1 2 » Εφέ

48 Απαντήσεις
22030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 01:31
από GreekDudeCovers
5 Απαντήσεις
5081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 01:00
από Mistral
0 Απαντήσεις
1916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 01:45
από Crossroad
2 Απαντήσεις
8951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 01:27
από zebric
10 Απαντήσεις
4625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 18:49
από edgar_jp ♫
3 Απαντήσεις
3555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/10, 16:48
από AtticanSky
5 Απαντήσεις
3219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/12, 09:54
από bassman(4 String Suicide!)
2 Απαντήσεις
3487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/13, 10:23
από Kosthrash
1 Απαντήσεις
2862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/14, 11:33
από adr1anos