Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 705576 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
παρεμπιπτόντως το εξωτερικό μέρος του πεταλιού σου είναι αυτοκόλλητο?
σκέφτομαι , όταν με το καλό έρθει και το φτιάξω , είτε να το βάψω με τον αερογράφο (αν και είμαι τελειώς αρχάριος στη χρήση του) είτε να το χαράξω με το dremel
Με το καλό να το παραλάβεις..
Ναι μπορείς να το πείς αυτοκόλλητο, η όλη διαδικασία περιγράφεται εδώ: Οδηγός DIY με Φωτο: Decor πεταλιών με Water Slide Decals
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
παρέλαβα σήμερα το large beaver
το ξεκίνησα , δηλαδή κόλλησα όλες τις διόδους ,τις αντιστάσεις , τους πυκνωτές και τα τρανζίστορς πάνω στην πλακέτα .
έκανα πατάτα που κόλλησα με καλάι τα τρανζίστορς ??? ? επίσης δεν έβαλα και τα σιλικονένια αυτοκολλητάκια τα οποία μάλλον πρέπει να μπουν πάνω στην πλακέτα  και να στηρίζουν τα τρανζίστορς :-[
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλή αρχή!!..

εκανα πατάτα που κόλλησα με καλάι τα τρανζίστορς ??? ?
Μικρή έως ασήμαντη εάν τα έβαλες σωστά και δουλέψουν..

επίσης δεν έβαλα και τα σιλικονένια αυτοκολλητάκια τα οποία μάλλον πρέπει να μπουν πάνω στην πλακέτα  και να στηρίζουν τα τρανζίστορς :-[
Όχι, είναι για το κουτί στο κάτω μέρος του να στηρίζεται στο πάτωμα, οπότε οκ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Καλή αρχή!!..

Μικρή έως ασήμαντη εάν τα έβαλες σωστά και δουλέψουν..

Όχι, είναι για το κουτί στο κάτω μέρος του να στηρίζεται στο πάτωμα, οπότε οκ.



οπότε μη έχοντας τα απαραίτητα sockets για τα τρανζιστορς η μόνιμη κόλληση πάνω στην πλακέτα ήταν μονόδρομος.

σήμερα τελείωσα σχεδόν την καλωδίωση (εκτός της μπαταρίας), έκανα τη δοκιμή και παίζει κανονικά. ;D
με τπτ δεν περίμενα ότι θα λειτουργούσε με την πρώτη αν και ήμουνα προσεχτικός σε όλη τη διάρκεια της διαδικασίας.

ευχαριστώ



« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/13, 15:57 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
έκανα τη δοκιμή και παίζει κανονικά. ;D
Σ * Υ * Γ * Χ * Α * Ρ * Η * Τ * Η * Ρ * Ι * Α !!!  :clap
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Welcome to the diy world :) καλοπαιχτο!
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Σ * Υ * Γ * Χ * Α * Ρ * Η * Τ * Η * Ρ * Ι * Α !!!  :clap

ευχαριστω , και για τις συμβουλές

Welcome to the diy world :) καλοπαιχτο!

thanx
καλώς σας βρήκα  :) ... αν και σε άλλους τομείς  του DIY δεν είμαι καινούριος .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Βλέπω ότι οι κολλήσεις σου είναι αρκετά καλές και πιάνει το χέρι σου.. αναμφίβολα εξασκήθηκες και με αυτό το project.

Άρα αν, αφού το δουλέψεις και το μάθεις, αποφασίσεις ότι σε ενδιαφέρει να βγείς από την πεπατημένη του κιτ και να μοντάρεις τον τρόπο που κάνει clipping για να έχεις περισσότερες επιλογές, μπορώ να σε βοηθήσω να φτιάξεις την μόντα που έχω κάνει και παρουσιάσει εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77099.msg605538#msg605538
..είναι ο διακόπτης που βλέπεις στο πλάι.

Η μόντα προστίθεται με τρόπο μη παρεμβατικό προς την πλακέτα και μπορεί να αφαιρεθεί σχετικά εύκολα. Τα επιπλέον υλικά μοντάρονται πάνω στον πρόσθετο διακόπτη.

Θα χρειαστή να παραγγείλεις μερικά επιπλέον υλικά από κάπου (πχ Banzai) αλλά το αποτέλεσμα έχει μεγάλη διαφορά στην τελική χροιά και ευελιξία του πεταλιού. Το customisation είναι και η ουσία του DIY.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/13, 09:23 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Θα χρειαστή να παραγγείλεις μερικά επιπλέον υλικά από κάπου (πχ Banzai) αλλά το αποτέλεσμα έχει μεγάλη διαφορά στην τελική χροιά και ευελιξία του πεταλιού. Το customisation είναι και η ουσία του DIY.


το αποτέλεσμα που περιγράφεις , δηλαδή η μεγαλύτερη ευελιξία του πεταλιού , είναι πολύ ενδιαφέρον.
εννοείται πως θα το δοκιμάσω  ;)


..είναι ο διακόπτης που βλέπεις στο πλάι.
Η μόντα προστίθεται με τρόπο μη παρεμβατικό προς την πλακέτα και μπορεί να αφαιρεθεί σχετικά εύκολα. Τα επιπλέον υλικά μοντάρονται πάνω στον πρόσθετο διακόπτη.


μήπως θα μπορούσες να βάλεις μια φωτογραφία απο το τροποποιημένο εσωτερικό του πεταλιού?


μπορώ να σε βοηθήσω να φτιάξεις την μόντα που έχω κάνει και παρουσιάσει εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77099.msg605538#msg605538


διάβασα όλες τις παρουσιάσεις που έχεις κάνει και είναι πολύ καλές .
εμένα με ώθησαν να αγοράσω το πρώτο diy kit μου , το οποίο παρεμπιπτόντως είναι εξαιρετικό πετάλι , και σίγουρα θα ακολουθήσουν κι'άλλα  ;D

στις παρουσιάσεις όμως λείπει κάτι βασικό : ο ήχος για να μπορέσουμε να ακούσουμε το αποτέλεσμα των τροποποιήσεων που έχεις κάνει.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
μήπως θα μπορούσες να βάλεις μια φωτογραφία απο το τροποποιημένο εσωτερικό του πεταλιού?
Ευχαρίστως, μόλις βρω λίγο χρόνο θα το ανοίξω και θα πάρω φωτο, αλλά είναι πολύ στριμωγμένα τα πράγματα, θα δούμε πόσο χρήσιμες θα είναι..

στις παρουσιάσεις όμως λείπει κάτι βασικό : ο ήχος για να μπορέσουμε να ακούσουμε το αποτέλεσμα των τροποποιήσεων που έχεις κάνει.
Έχω πάνω από 50 πετάλια, από τα οποία περίπου τα μισά τα έχω φτιάξει και customάρει εγώ.. Όσο περνούν τα χρόνια τόσο παγιώνεται αμετάκλητα και η άποψη μου ότι η βιωματική εμπειρία πρώτο χέρι δεν μεταδίδεται από καμία ηχογράφηση.

Ο περισσότερος κόσμος αναγνωρίζει ως καλύτερο το δυνατότερο σε ένταση. Δεν ξέρει τι να περιμένει και δεν ξέρει τι να προσέξει. Πρέπει να ΖΗΣΕΙΣ κάτι πολύ καιρό, ενισχυτή, πετάλι, μαγνήτες, οτιδήποτε, για να μπορέσεις να ακούσεις πως μεταβάλεται ΕΑΝ μεταβληθεί κάπως. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για διαφορές clipping υλικών.

Είναι λοιπόν χάσιμο του ελάχιστου ελεύθερου χρόνου μου η ηχογράφηση κάποιων demos, άλλωστε υπάρχουν τόσοι πολλοί πρόθυμοι πλέον στο YT, οπου ακόμα και εκεί λέμε ξανά και ξανά ότι δεν καταλαβαίνεις τίποτα από τα demos.. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
χαζεύοντας χθες DIY KITS (μάλλον κόλλησα τη γρίπη των diyικών  :P ) έπεσα πάνω σ'αυτό το οποίο μου τράβηξε την προσοχή και λόγω χαμηλής τιμής.
μαζί με κουτί (raw) ,κουμπιά και μεταφορικά βγαίνει 46.5 ευρώ.
το έχει φτιάξει κανείς ?
η ποιότητα των εξαρτημάτων είναι καλή?



Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δεν το έχω φτιάξει, το έχω ακούσει από το ΥΤ, είναι ένα απλό κύκλωμα ενός σταδίου παραμόρφωσης, με ενδιαφέροντα υλικά clipping.

Το κιτ φαίνεται πολύ φθηνό, είναι λογικό να έχει φθηνά υλικά, όμως από αυτά ενδιαφέρει κυρίως το OpAmp το οποίο μπορείς να αναβαθμίσεις και αργότερα, ή/και να δοκιμάσεις άλλες διόδους, πχ Γερμανίου. Καλό θα ήταν να τις βάλεις λοιπόν και αυτές σε sockets.

Εναλλακτικά, το κύκλωμα του είναι απλό: http://4.bp.blogspot.com/_y4AYtND8Hz8/SDNHYwkDnhI/AAAAAAAAALA/WHIn40nhzu4/s1600-h/Z_drive01.gif

..αν θέλεις φτιάξε το μόνος σου χωρίς το κιτ: http://www.sabrotone.com/wp-content/uploads/2011/03/ZenDrive.gif

..και βάλε όποια εξαρτήματα θέλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/13, 12:26 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
επ'ευκαιρίας ασθένειας,βρηκα χρόνο να ολοκληρώσω αυτό το έρμο το fuzz.
στην απλή καλωδίωση μπορεί κάποιος να εξηγήσει ποια η ακριβής συνδεσμολογία για το input?? από το σχέδιο δεν ειμαι σίγουρος αν αυτό που βλέπω είναι το σωστό και αν κάνω με την μία την πλήρη καλωδίωση δεν βλέπω να δουλεύει(τόσο με το booster όσο και με το overdrive η πρώτη προσπάθεια στέφθηκε με 100% αποτυχία...)
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τελικά τη βρήκα τη σύνδεση,νομίζω δλδ. παραδόξως λειτουργεί ή μάλλον υπολειτουργεί....
ενώ όλα τα ποτενσιόμετρα τα έχω τέρμα ανοιχτά ο ήχος που βγαίνει είναι πάρα πολύ χαμηλός σε ένταση. συμειωτέον ότι έχω βάλει μόνο τους 2Ν2222.
υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό???
και επίσης ο πυκνωτής στα 22μF είναι στα 50V  και όχι στα 100.
καμιά συμβουλή??

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
τελικά τη βρήκα τη σύνδεση,νομίζω δλδ. παραδόξως λειτουργεί ή μάλλον υπολειτουργεί....
ενώ όλα τα ποτενσιόμετρα τα έχω τέρμα ανοιχτά ο ήχος που βγαίνει είναι πάρα πολύ χαμηλός σε ένταση. συμειωτέον ότι έχω βάλει μόνο τους 2Ν2222.
υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό???
και επίσης ο πυκνωτής στα 22μF είναι στα 50V  και όχι στα 100.
καμιά συμβουλή??
Τσέκαρε προσεκτικά όλα τα υλικά και τις κολλήσεις σου. 
Ο πυκνωτής δεν φταίει, δεν πειράζει που είναι 50v. Αρκεί και οι δύο ηλεκτρολυτικοί να είναι στην σωστή πολικότητα και όχι ανάποδα. Ούτε ότι φταίει το 2Ν2222 δεν νομίζω, αν δεις τα specs έχει hFE στα 100, όσο προβλέπεται και για το BC108.

Έχεις *συμπεριλάβει* τον C4 μιας και υλοποιείς το κύκλωμα για Silicon τρανζίστορ?..
Έχεις φτιάξει εξωτερικό Bias?.. έχεις ΚΑΝΕΙ bias το τρανζιστορ?.. ΔΕΝ είναι το δυνατότερο στο MAX του BIAS pot, είναι κάπου στην μέση.. Θέλεις στο collector (στο C, το πάνω-πάνω ποδαράκι) του Q2 να έχεις περίπου 5-5,5Volts.

EDIT: Άν δεις ότι είναι οκ, άλλαξε και βάλε και BC108, συνήθως έχουν πιο πολύ volume αλλά να θυμάσει θέλουν ρύθμιση BIAS πάλι!.. Αν βρείς BC108Β έχουν hFE στα 200 και τα BC108C γύρω στα 400.. Διάβασε και ένα χρήσιμο post του Delus:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg638458#msg638458
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/13, 13:30 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τα έχω τσεκάρει πολλάκις!! θα το ξαναδώ βέβαια.έχω πάρει και άλλου τύπου πλακέτα για τις πρώτες απόπειρες.
οι ηλεκτρολυτικοί έχουν σωστή πολικότητα και έχω βάλει και τον C4.
τώρα το τρανζίστορ ΔΕΝ το εχω κάνει bias...αυτό δεν το γνώριζα ή μάλλον καλύτερα δεν βρήκα που το έχετε γράψει στο thread.
για να μετρήσω στο collector την τάση εφάπτω το κόκκινο καλώδιο απο το πολύμετρο και το μαύρο απλά το ακουμπάω στη συγκόλληση που είναι το μαύρο καλώδιο της μπαταρίας(αρνητικό),σωστα?? μου δίνει 9,3 V
συγνώμη αν κουράζω αλλά γνωρίζω ελάχιστα ειδικά σε μετρήσεις

ξέχασα να σε ευχαριστήσω και πολύ μάλιστα για όλη τη βοήθεια!!

Υ.Γ. έχω πάρει και γερμανίου και τους έχω μετ΄ρησει κι όλας! λες να χρησιμοποιήσω απ'ευθείας αυτούς?? οι τιμές που πήρα:51-72-76-83-122. ο ένας μου δίνει τιμή 22..κάνω ε΄γω λάθος ή μπορέι να έχει τόσο χαμηλή τιμή??
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/13, 13:44 από pipokas99 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
τώρα το τρανζίστορ ΔΕΝ το εχω κάνει bias...αυτό δεν το γνώριζα ή μάλλον καλύτερα δεν βρήκα που το έχετε γράψει στο thread.
για να μετρήσω στο collector την τάση εφάπτω το κόκκινο καλώδιο απο το πολύμετρο και το μαύρο απλά το ακουμπάω στη συγκόλληση που είναι το μαύρο καλώδιο της μπαταρίας(αρνητικό),σωστα?? μου δίνει 9,3 V
Ναι, μια χαρά το κάνεις.. έτσι συνδεδεμμένα, ρύθμισε το BIAS να κατέβει το C του Q2 στα 5 με 5,5 volts. Σε κατάσταση ηρεμίας, ΧΩΡΙΣ σημα στην είσοδο.. To ίδιο θα κάνεις και κάθε φορά που αλλάζεις τρανζίστορς..

έχω πάρει και γερμανίου και τους έχω μετ΄ρησει κι όλας! λες να χρησιμοποιήσω απ'ευθείας αυτούς?? οι τιμές που πήρα:51-72-76-83-122. ο ένας μου δίνει τιμή 22..κάνω ε΄γω λάθος ή μπορέι να έχει τόσο χαμηλή τιμή??
Ναι δοκίμασε τα και ρύθμισε τα με τον ίδιο τρόπο.. εννοείται αφού αφαιρέσεις τον C4.
Όταν μετράς τα γερμανίου, έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια η θερμοκρασία τους, αν τα πιάσεις με το χέρι βλέπεις να νούμερα να αλλάζουν!.. Βάλε στο Q1 αυτό που σου βγαίνει μικρότερο και στο Q2 το μεγαλύτερο και μην σε απασχολεί η ακριβής μέτρηση του hFE, απλά βάλε τα και άκουσε τα!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απλά δεν ξέρω πώς ρυθμίζεται το BIAS.....
προσπάθησα να ανεβάσω και φωτό,όμως ούτε εδώ τα καταφέρνω... γενικά ΔΕΝ τα πολυκαταφέρνω!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
απλά δεν ξέρω πώς ρυθμίζεται το BIAS.....
προσπάθησα να ανεβάσω και φωτό,όμως ούτε εδώ τα καταφέρνω... γενικά ΔΕΝ τα πολυκαταφέρνω!!!
Μια χαρά τα έχεις καταφέρει μέχρι εδώ όμως.. τώρα που φτάνεις στο τέλος αποθαρρύνθηκες?..
Κάνε το όπως είπες: Το μαύρο του πολύμετρου στην γείωση, το κόκκινο στο C του Q2 και το πολύμετρο στα Volts DC (Συνεχές!)
Γύρνα το BIAS από την μία ως την άλλη και θα δεις να αλλάζουν τα νούμερα, από +9 μέχρι κάπου +1volt. Ρύθμισε το να δείχνει 5 με 5,5 και καθάρισες. (εννοείται ΜΕ τα τρανζίστορ φορεμένα!..)
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το προσπάθησα όμως η τιμή δεν αλλάζει,μένει σταθερή στα 9,05V.
κάτι άλλο εχω κάνει λάθος προφανώς....



απλά δεν ξέρω πώς ρυθμίζεται το BIAS.....
προσπάθησα να ανεβάσω και φωτό,όμως ούτε εδώ τα καταφέρνω... γενικά ΔΕΝ τα πολυκαταφέρνω!!!
Μια χαρά τα έχεις καταφέρει μέχρι εδώ όμως.. τώρα που φτάνεις στο τέλος αποθαρρύνθηκες?..
Κάνε το όπως είπες: Το μαύρο του πολύμετρου στην γείωση, το κόκκινο στο C του Q2 και το πολύμετρο στα Volts DC (Συνεχές!)
Γύρνα το BIAS από την μία ως την άλλη και θα δεις να αλλάζουν τα νούμερα, από +9 μέχρι κάπου +1volt. Ρύθμισε το να δείχνει 5 με 5,5 και καθάρισες. (εννοείται ΜΕ τα τρανζίστορ φορεμένα!..)

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όταν λες εξωτερικό Bias ,τί εννοείς??? γιατί το πιο πιθανό είναι εγώ να μην καταλαβαίνω σωστα!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κοίτα αυτό το κύκλωμα:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg636198#msg636198
..το Pot που λέει BIAS το έχεις τοποθετήσει?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι το εχω βάλει!! ;D
αυτό εννοούσα και εγώ.μάλλον κάτι αλλο έχω κάνει λάθος




Κοίτα αυτό το κύκλωμα:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg636198#msg636198
..το Pot που λέει BIAS το έχεις τοποθετήσει?..

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
για αρχή καθότι εντελώς άσχετος με κολλήσεις και ηλεκτρονική και για την αποφυγή βραχυκυκλωμάτων μεταξύ των γραμμών χρησιμοποίησα την παρακάτω πλακέτα.
στο booster δούλεψε μια χαρά,απλά μετράω σε δυάδες.και στο fuzz αυτή χρησιμοποίησα αλλά δεν τα κατάφερα ακόμα... που θα πάει όμως



Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τώρα που έμαθα να ανεβάζω και φωτό και μια από την προσπάθεια μου για το fuzz



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
11150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
12324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
4012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)