Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 9114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #25 στις: 21/07/14, 00:45 »
Λιγότερο γνωστή η charvel απ' την squier? ??? ...Μάλλον θα πέσει φωτιά να μας κάψει .....ούτε έχει σχέση η ποιότητα της squier μ' αυτό της charvel, μόνο την classic vibe εκτιμώ ποιοτικά, ούτε χρειάζεσαι 40watt για να μάθεις να παίζεις στο σπίτι......και θεωρώ ότι πουλώντας αυτά που σου πρότεινα αν δεν ασχοληθείς μάλλον θα ξαναπάρεις τα λεφτά σου πίσω ;) ...τέλος πάντων με γεια.....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #26 στις: 21/07/14, 01:35 »
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Θα συμφωνήσω!!!

Τώρα αν τα έχεις είδη παραγγείλει καλοπαιχτα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #27 στις: 21/07/14, 08:11 »
Όντως η Charvel παιζει σε αλλη κατηγορία specwise (δεν την εχω δοκιμασει), όμως μπορει κάποιους να τους χαλαει πχ εμφανισιακα. Παντως δεν θυμαμαι τι ακριβως ισχυει με τα b-stock, δεν τα αποστελλουν Ελλαδα ή δεν δεχονται επιστροφη, δεν θυμαμαι ακριβως... οποιος γνωριζει καλυτερα ας συμβουλέψει.

EDIT: Αν είναι για b-stock υπαρχει στα λεφτα της squier mod hss και classic vibe  ;)

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_st_b_stock.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #28 στις: 21/07/14, 09:02 »
Θα διαφωνήσω με τους emg και kkmspm. Θεωρώ ότι ο benjamin το σκέφτεται πολύ σωστά.

Κατ' αρχήν είναι το θέμα του προϋπολογισμού, τον οποίο ανέφερε ήδη ότι δεν θέλει να ξεπεράσει.

Δεύτερον, θέλει κάτι ευέλικτο και προσωπικά δεν θα έλεγα ότι μια κιθάρα με δύο active humbuckers είναι ό,τι πιο ευέλικτο υπάρχει.

Πέρα από αυτό, καλό θα είναι να έχουμε υπόψη μας ότι μιλάμε για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερη εμπειρία και ψάχνει μια entry-level κιθάρα. Αν ποτέ θελήσει να πουλήσει την κιθάρα, παρόμοιας εμπειρίας κιθαρίστες θα στοχεύσει ως πιθανό αγοραστικό κοινό. Για έναν παίχτη αυτής της κατηγορίας, η Squier θα είναι πολύ πιο γνωστή σαν όνομα και προσβάσιμη από πλευράς διαθεσιμότητας απ' ό,τι η Charvel, ενώ μοντέλα όπως αυτά από τις σειρές Vintage Modified ή Classic Vibe μάλλον θα είναι πιο δελεαστικά για τους περισσότερους από την (πιθανώς ανώτερη ποιοτικά) Charvel DC-1.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #29 στις: 21/07/14, 10:41 »
Δε θα έπαιρνα το Mustang, γιατί οι ήχοι του μου ακούγονται ισχνοί και τζούφιοι πλέον μπροστά στους νέους Peavey VIP και τους Blackstar ID.
Συμφωνώ με αυτή την τοποθέτηση.
Και για την μουσική που αναφέρθηκε, blues άντε και rock είναι Οκ με τον Mustang, αλλά Metal δεν παίζεις.

Στα 200€ δεν υπάρχουν πολλές επιλογές, αν δώσεις λιγότερα προτίμησε τον VIP 1
http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_vip_1.htm
..και ας έχει μικρότερο μεγάφωνο, αλλιώς βάλε ακόμα κάποια € και πάρε έναν από αυτούς:
http://www.thomann.de/gr/blackstar_id15_tvp.htm
http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_vip_2.htm
..η δική μου προτίμηση είναι ο ID15.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #30 στις: 21/07/14, 12:04 »
Αυτά που πρότεινα δεν ξεπερνούν τα 450Ε δηλ. στον προυπολογισμό του.....
Θα συμφωνήσω ότι η charvel δεν είναι και η πιο ευέλικτη κιθάρα ή μπορεί να μην του αρέσει εμφανισιακά (αν και πιο πάνω δήλωσε <<ωραία κιθάρα αλλά...>>)το σίγουρο είναι ότι είναι πιο ποιοτική και για μένα το τελευταίο που πρέπει ν' απασχολεί εναν αρχάριο είναι αν έχει coil tap ή ο ήχος απ' τους μαγνήτες είναι ακριβώς αυτό που θέλει.....(που μάλλον αυτό θα γίνει μετά τα 2-3 χρόνια ενασχόλησης).
Οι συγκεκριμένες charvel έχουν γύρω στα 500 κανονική τιμή και προφανώς δίνονται σχεδόν μισοτιμής λόγω παλαιού stock,
μόνο οι μαγνήτες της κοστίζουν κοντά 200Ε....αν δεν σ' αρέσουν τους πουλάς ή τους ανταλλασεις με άλλους επωνυμους...
Αν την πουλήσει πελάτη θα έχει και τον αρχάριο αλλά και τον προχωρημένο ενώ για την squier πιθανότατα μόνο τον πρώτο...
Η Classic Vibe σε Β stock σίγουρα προτιμότερη απ' την Modified....
Ο Mustang 1 είναι μια χαρά ενισχυτής για αρχαριο και για εντάσεις σπιτιού.....
Τέλος να πω για μια ακόμα φορά (μιας και έχω τον Mustang 2 όπως προείπα) ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής παίζει και ΜΕΤΑΛ και μάλιστα αρκετά καλά....όποιος αμφιβάλλει μπορεί να περάσει απ' τον σπίτι μου να τον δοκιμάσει.... :)
Πάντως ότι και να διαλέξει με γεια και καλόπαιχτα.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #31 στις: 21/07/14, 12:42 »
Τέλος να πω για μια ακόμα φορά (μιας και έχω τον Mustang 2 όπως προείπα) ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής παίζει και ΜΕΤΑΛ και μάλιστα αρκετά καλά....όποιος αμφιβάλλει μπορεί να περάσει απ' τον σπίτι μου να τον δοκιμάσει.... :)
Το ότι μπορεί να κάνει κάποιος ενισχυτής κάτι, ή το ότι έχει ένα σχετικό preset για να καλύψει και αυτό το είδος, δεν σημαίνει και ότι είναι κατάλληλος για αυτό το κάτι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος benjamin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #32 στις: 21/07/14, 12:49 »
Καλημέρα. Σήμερα έλεγα να τα παραγγείλω αλλά ξανά-ξανα-προβληματίστηκα.

Παράθεση
Λιγότερο γνωστή η charvel απ' την squier?


Σκεφτόμουν πως στην αγγελία θα έγραφα fender squier ..  ;D

Τη σύγκριση με τη squier με τις άλλες μάρκες την έκανα για τις δύο που είναι στην ίδια κατηγορία τιμής. Δηλαδή Cort και Vintage. Όπως λέει και ο Απόλλων, σε αυτήν την κατηγορία οι αγοραστές δεν ξέρουν και πολλά (σαν και μένα δηλαδή), και θεωρώ πιθανότερο να προτιμήσουν τη squier. Λογικό είναι για κάποιον που δεν έχει τις βαθύτερες γνώσεις να πάει σε κάτι που εμπιστεύεται επειδή το έχει ακουστά.

Τη Charvel σαν μάρκα ομολογουμένως δεν την ήξερα  ::) , αλλά με αυτήν (που δεν συνδυάζεται σε bundle) τον ενισχυτή και τα περιφερειακά μου βγαίνει σύνολο 550 ευρώ. emg όταν λες 450 φαντάζομαι εννοείς με τον peavey vip 1.

Το άλλο σύνολο βγαίνει 485. Δεδομένου ότι ήδη ξεπέρασα το αρχικό μπάτζετ, η διαφορά μου φαίνεται σημαντική. Ακόμα κι αν ως value for money, πιθανώς η ακριβή επιλογή να είναι καλύτερη.

Η επιλογή της b-stock classic vibe από την άλλη είναι αυτή που με προβλημάτισε.

Βγαίνει λίγο φθηνότερα αλλά και αυτή ξεπερνάει το μπάτζετ (520). Αλλά ο βασικός λόγος που το σκέφτομαι είναι πως από τις παραπάνω επιλογές είναι η μόνη κιθάρα με την οποία έχω παίξει. Και την είχα βρει πάρα πολύ άνετη. Αντίθετα για τις άλλες έχω άποψη μόνο θεωρητική. Το πρόβλημα είναι πως είχα παίξει μόνο την 60s και πωλείται η 50s. Αλλιώς θα την είχα παραγγείλει κιόλας  :) .

Στο θέμα του ενισχυτή το να κόψω 50 ευρώ και να πάρω τον peavey, μια χαρά ευχάριστο θα μου ήταν  :) , αν πιστεύετε ότι οι διαφορές είναι μικρές. Φαντάζομαι είναι θέμα και γούστου οπότε ομοφωνία δε θα βγει ποτέ, αλλά ακούω γνώμες αν θέλετε. Μέχρι αύριο όμως γιατί να πω την αλήθεια έχω ενθουσιαστεί λίγο με την αγορά σα μικρό παιδί και δε μπορώ να περιμένω άλλο  :D .

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #33 στις: 21/07/14, 13:36 »
Είναι αναλόγως του τι θα παιζεις περισσότερο (blues, metal, κτλ). Συμφωνώ με τον Αντριανό για τον Vypyr VIP 1 (και εγω θα τον προτιμουσα για αυτα που παιζω), παντως μιλαμε για 2 ενισχυτες (Peavey VIP & Fender Mustang) που ανετα τους βρισκεις και Ελλάδα για δοκιμή και αγορα, οπότε δοκίμασέ τους για να έχεις μια πιο ξεκάθαρη και προσωπική άποψη  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #34 στις: 21/07/14, 16:20 »
Τέλος να πω για μια ακόμα φορά (μιας και έχω τον Mustang 2 όπως προείπα) ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής παίζει και ΜΕΤΑΛ και μάλιστα αρκετά καλά....όποιος αμφιβάλλει μπορεί να περάσει απ' τον σπίτι μου να τον δοκιμάσει.... :)
Το ότι μπορεί να κάνει κάποιος ενισχυτής κάτι, ή το ότι έχει ένα σχετικό preset για να καλύψει και αυτό το είδος, δεν σημαίνει και ότι είναι κατάλληλος για αυτό το κάτι.

Ο Mustang δεν κάνει απλός κάτι...κάνει πάρα πολλά και καλά και με πολλά presets πάνω στη Μεταλ χροιά και είναι και παραμετροποιήσιμος μέσω του pc...τώρα αν είναι κατάλληλος ή δεν είναι, είναι σχετικό με τα γούστα, τις προτιμήσεις ή και τις ιδιοτροπίες του καθενός, για μένα καλύπτει και αυτό το είδος ικανοποιητικά παρόλο που μπορεί να υπάρχουν πολλοί και καλύτεροι ενισχυτές για αυτό το είδος.....

Παρακάτω ένα review....

https://www.youtube.com/watch?v=yxbq-mKT6YM

Tώρα αν απ' αυτό βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν παίζει Μέταλ με τίποτα, σεβαστό αλλά δεν θα συμφωνήσω...
Προς το φίλο Benjamin λοιπόν αυτόν προτείνω (133Ευρώ κάνει) για να είσαι εντός Μπατζετ αλλά και τον Peavey vip 1 όπως
προείπα ο οποίος είναι πιο καινούργιος και ίσως καλύτερος συνολικά....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #35 στις: 21/07/14, 19:00 »
Metal είναι και ο Dio, μέταλ είναι και οι Disturbed. Το χάσμα στον ήχο είναι τερατώδες. Ένιγουεη, περί ορέξεως.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
67 Απαντήσεις
18022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
10 Απαντήσεις
3854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 17:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:30
από arisgate7
28 Απαντήσεις
9534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 12:53
από emg
70 Απαντήσεις
20724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 23:01
από Pavl0s
6 Απαντήσεις
5079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/13, 01:41
από baras
22 Απαντήσεις
6316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/14, 15:36
από Καθόδιος (φλουτσ)
64 Απαντήσεις
12582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 18:42
από Άχρηστος
30 Απαντήσεις
10036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 14:15
από Guitar Fan