Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal  (Αναγνώστηκε 6038 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« στις: 28/01/13, 23:09 »
Καλησπέρα εκλεκτά μέλη του φόρουμ.

Χρείαζομαι τη συμβουλή σας σχετικά με την επιλογή fuzz/distortion πεταλιού. Προορίζεται για πρόβες (και live στον ορίζοντα) μπάντας heavy/doom/stoner rock/metal (πιο πολλές / πεθαίνεις). Το να κουβαλάω 30 κιλά θηρίο ανά πάσα στιγμή μαζί μου δεν είναι επιλογή, οπότε οδηγήθηκα στη λύση πεταλιού.

Θέλω creamy παραμόρφωση με όγκο, fuzzy, χωρίς λάσπη ή τζιτζίκισμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ψάχνω κάτι μουντό. Δυστυχώς, δεν μπορώ με τίποτα να φύγω πάνω από τα 70-80 ευρώ. Επίσης, βρίσκομαι Ξάνθη και η δοκιμή δεν είναι επιλογή, κατά πάσα πιθανότητα πάω για γουρούνι στο σακί, εκτός κι αν καταφέρω να πάω Θεσσαλονίκη τέλη του άλλου μήνα, αν και θα τραβήξει πολύ η βαλίτσα...

Καλή εντύπωση σχημάτισα για τα EHX Big Muff και Marshall Jackhammer, αν και έχουν αρκετά διαφορετικό χαρακτήρα. Μου αρέσει η παραμόρφωσή τους και, εφόσον είμαι η μοναδική κιθάρα της μπάντας, πρακτικά μπορώ να διαμορφώσω τον ήχο μου χωρίς ιδιαίτερα εμπόδια (ο μπασίστας είναι συνεννοήσιμος  ;D ). Η κιθάρα μου είναι μια ESP Edwards LP Custom copy με EMG 81/85.

Με βάσει τα παραπάνω, τι προτάσεις θα μπορούσατε να κάνετε; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #1 στις: 29/01/13, 01:27 »
το Jackhammer το έχω...δε θα έλεγα πως fuzzίζει αλλά είναι καταπληκτικό για ελαφρύ overdrive μέχρι crunch και μέχρι αρκετά βαρύ distortion....

οι χροιές είναι υποκειμενικές αλλά εμένα μ'αρέσει πολύ αυτή του συγκεκριμένου!!

επίσης, με τόσα knobs θα το χαρακτήριζα αρκετά ευέλικτο στον ήχο....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #2 στις: 29/01/13, 01:46 »
...το δέ Βig Muff, εκλεκτέ, ουδεμία σχέση έχει με το κτήμα του προλαλήσαντος!
Creamy παραμόρφωση, όγκος και fuzzίλα (χωρίς να το λές 100% fuzz υπό την έννοια οτι διαφέρει αρκετά από κλασικά fuzz της αγοράς) είναι τα βασικά του χαρακτηριστικά. Το Little big muff θα έλεγα οτι δίνει λίγο παραπάνω gain απ το κλασσικό ή έτσι μου ακούγεται τελοσπάντων. Πολύ ιδιαίτερο πετάλι, ιδιότροπο και αρκετά φασαριόζικο! Με το metal δεν έχω πολλά πάρε-δώσε άρα και δε μπορώ να σου πώ κατά πόσο ταυτίζεται με αυτό και για αυτό που θές. Να το ακούσεις σίγουρα πρίν το πάρεις.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #3 στις: 29/01/13, 02:04 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω επαρκώς τον ήχο που ψάχνεις. Όπως παρατηρείς κι εσύ, τα δυό πετάλια που σού αρέσουν είναι πολύ διαφορετικά. Επειδή όμως λόγω του χρηματικού ορίου που έχεις θέσει οι επιλογές σου είναι περιορισμένες, θα σού έλεγα να δεις και τα εξής:

T-Rex Tonebug Fuzz. Ίσως η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά. Με μεγάλο εύρος και όγκο, δίνει ωραίο fuzzy distortion με πολλά μεσαία, καθώς και αρκετό sustain. Το distortion του μπορεί να φτάσει σε υπερβολικά (για τα γούστα μου) επίπεδα, σε πιο χαμηλές ρυθμίσεις όμως το βρήκα πολύ εύχρηστο, κάτι που δεν μπορώ να πω για τα περισσότερα fuzz που έχω δοκιμάσει.

Artec 70s Drive Blender. Πολύ φτηνό και αρκετά παραμετροποιήσιμο, με ξεχωριστές ρυθμίσεις για fuzz και distortion που το κάνουν ιδιαίτερα ευέλικτο. Γενικά πιο ήπιο σαν fuzz, έχει κι αυτό αρκετό distortion (όχι όσο Tonebug), αν και δεν θα έλεγα ότι έχει πολύ "όγκο" καθώς μού φάνηκε κάπως πιο πριμαριστό. Για την τιμή του πάντως είναι ασυναγώνιστο. Αν ήθελα fuzz πετάλι, μάλλον σε αυτό θα πήγαινα.

Akai Drive 3 Fuzz. Δεν το έχω ακούσει από κοντά, αλλά ακούγονται καλά λόγια για αυτά τα πετάλια και φαντάζομαι ότι με όλες τις επιλογές που έχει θα καταφέρεις να πλησιάσεις τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #4 στις: 29/01/13, 08:26 »
Συμφωνω και εγώ με τον Απόλλωνα ειδικά για το Αρτεκ. πρωτίστως η τιμη του ειναι σκότωμα. Σου μένουν και λεφτά να κτηνιάσεις στα μπριζολίδια επάνω στα πομακοχώρια και ρέστα για μπουγάτσα στην Άνοιξη  ;D ;D ;D .




Εχοντας το μπιγκ μαφ, αμα θελω κρεμες και τα ρέστα, δεν θα ειναι μονο του στη γραμμή παραγωγής, αλλα το δουλεύω παράλληλα. Δεν εγινα κατανοητός. Δηλαδής, γραφω το ενα τεικ με εναν επιθυμητό ήχο, και μετά με reamping περνάω την κρέμα του μαφ για να κολλήσει καλύτερα το κερασάκι. Αντιστοίχως με σπλιτερ για realtime καταστάσεις.


Με απλά λόγια, το μπιγκ μαφ ειναι παρα πολυ ιδιαίτερο πετάλι και δεν θα πετύχεις σουτζουτζουτζου τσεκούρια ορκ και τα ρέστα, αλλα πιο πολύ παράσιτα Ραδιοταξί αν το εχεις στην μια και μοναδική αλυσίδα
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #5 στις: 29/01/13, 10:18 »
Με απλά λόγια, το μπιγκ μαφ ειναι παρα πολυ ιδιαίτερο πετάλι και δεν θα πετύχεις σουτζουτζουτζου τσεκούρια ορκ και τα ρέστα, αλλα πιο πολύ παράσιτα Ραδιοταξί αν το εχεις στην μια και μοναδική αλυσίδα
τι λεεεεεεεεεεεεεεεεεεεει!!!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #6 στις: 29/01/13, 10:52 »
Kαλημέρα!

Από τις προτάσεις και τα λεγόμενά σας, αλλά και από τους ήχους που παίζουν στο μυαλό, συνειδητοποιώ ότι μάλλον δεν την βγάζω καθαρή με ένα πετάλι... :P

Μερικά δείγματα ήχων μπας και σας δώσω μια καλύτερη εικόνα:

https://www.youtube.com/watch?v=Zay8kCgci2E
https://www.youtube.com/watch?v=lL1R5eUw4jw
https://www.youtube.com/watch?v=gt1k3HZ1hy4
https://www.youtube.com/watch?v=cyjmd00s-_Q

Απόλλωνα, θα ψαχτώ όσο γίνεται γύρω από τις προτάσεις σου, ευχαριστώ! Θα προσπαθήσω να ακούσω κι από κοντά το Muff, για να δω τι ακριβώς εννοείτε λέγοντας "φασαριόζικο" και "ιδιότροπο".

Korgy, ΔΥΣΤΥΧΩΣ στην παρούσα φάση τα τσεκούρια και τα ορκ δεν είναι εφικτός στόχος και λόγω ύφους μπάντας, αλλά αποτελούν διακαή πόθο... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #7 στις: 29/01/13, 14:08 »
Έχω το little big muff και κατά τη γνώμη μου είναι ό,τι πρέπει για stoner και τα συναφή. Είναι πετάλι που κατά τη γνώμη μου θέλει τον ενισχυτή να είναι καθαρός στο στάδιο της προενίσχυσης. Πιθανόν άλλα fuzz-οειδή να παίζουν καλύτερα σε ημιβρώμικους ενισχυτές. Εμένα στο VHT παίζει άψογα σε οποιαδήποτε ρύθμιση αλλά στο MoFo θέλει το gain του ενισχυτή το πολύ στο μισό. Δεν έχω ουσιαστικό παράπονο με τα επίπεδα θορύβου του (high gain fuzz είναι στο κάτω κάτω) ούτε με παρεμβολές RF ή τέτοια περίεργα. Φτηνό, καλοφτιαγμένο και με ηχάρα.


Θα χρειαστείς ωστόσο και κάτι ακόμα. Όλα λίγο πολύ τα fuzz κάτι κάνουν στην ατάκα της νότας και δεν κάνουν για chugga chugga   ;D
Ένα overdrive πριν το Muff δίνει πολύ ευελιξία αλλά θες και μια πιο κλασσική high gain βρώμα πιστεύω. Λόγω χαμηλού budget θα πρότεινα Joyo US dream (κλώνος Suhr Riot).


Με αυτά τα δύο πρέπει να είσαι κάτω από τα 80Ε (ή κάπου εκεί τελος πάντων) και είσαι έτοιμος to kick some serious ass
Έλα, μιας και μου τους θύμισες

 :metal


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #8 στις: 30/01/13, 10:21 »
^^
Είσ' ωραίος!  8)

Το chuggachugga είναι απαραίτητο, οπότε ακούγοντας και κάνοντας. Θα ψάξω και για μεταχειρισμένα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #9 στις: 29/05/13, 12:30 »
Nεκρανάσταση.

Εν τέλει έκανα κράτει κάποιο καιρό και πήρα μεταχειρισμένο (σε υπεράψογη κατάσταση) ένα Ibanez Tube King. Πρώτες εντυπώσεις: ΤΟ ΠΕΤΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ!

Το Σάββατο έχει πρόβα, θα το τσεκάρω και σε εντάσεις στούντιο και θα γράψω μερικά πραγματάκια... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #10 στις: 29/05/13, 12:49 »
Μεγειά!.. τι λάμπα φοράει?..
Τώρα θα έχεις και ένα διασκεδαστικό πεδίο πειραματισμού για διάφορες λάμπες..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #11 στις: 29/05/13, 12:52 »
ωραίος ρε....καλορίζικο!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για Fuzz/Distortion pedal
« Απάντηση #12 στις: 29/05/13, 13:39 »
Ευχαριστώ, ευχαριστώ! ;D ;D ;D

Έχει πάνω μια 12ΑΧ7, στο καθαρό του 6505+ έβγαλα από ήχους Orange μέχρι hot rodded μαρσαλοήχο (έχει ένα void control πάνω, το οποίο μπορεί να σφίξει ή να "πλαδαρέψει" τον ήχο). Πρακτικά είναι ένα πολύ ωραίο τέταρτο κανάλι στο Peavey, όχι τέρμα μεταλλάδικο και σφιχτό όσο το lead του!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Distortion Pedal

Ξεκίνησε από Mean Εφέ

5 Απαντήσεις
3592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 21:58
από menegakis
3 Απαντήσεις
2987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 04:34
από Adno
3 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 22:11
από billy_page
Krank distortion pedal

Ξεκίνησε από Nicos_metal Εφέ

1 Απαντήσεις
1964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 13:50
από giannaros
fuzz pedal...

Ξεκίνησε από mitsosfrusciante Εφέ

3 Απαντήσεις
2474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/09, 15:59
από indie-anos laternative
6 Απαντήσεις
3290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 15:41
από Jezus
distortion/overdrive pedal

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

5 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/12, 16:24
από Garvin
3 Απαντήσεις
2471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/12, 18:32
από guitalele
8 Απαντήσεις
3237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/12, 18:43
από zeoy
37 Απαντήσεις
12347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 00:47
από tech21man