Αποστολέας Θέμα: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος  (Αναγνώστηκε 16657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Καλημερα σας


Αρχαριος στην ηλεκτρικη αγορασα το σετακι μου http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg_junior_ltded_wc_bundle.htm και ενα βιβλιο http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=91361&Category=1685 και εχω αρχισει τις προπονησεις

το θεμα ειναι οτι θελω να παραγγειλω χορδες ωστε αν μου σπασει καποια να μην σταματησω

ψαχνοντας διαβασα οτι για αρχαριο ειναι ποιο ευκολες οι 9αρες,ομως βλεπω οτι υπαρχουν σετακια 9-42 και 9-46 ,επισης δεν ξερω απο μαρκες αλλα βλεπω οτι πολλοι προτιμανε τις ernie ball,τελος δεν ξερω τι παχος χορδες εχει η κιθαρα απο το εργοστασιο γιατι απο οτι διαβασα αν αλλαξεις παχος πρεπει να ρυθμισεις και το μπρατσο




καταλαβαινω οτι ισως οι αποριες μου ειναι χαζες αλλα ξεκιναω τωρα και δεν εχω κανεναν να ρωτησω




ποια η γνωμη σας για αυτες;


http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_2223_super_slinky.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/12, 10:23 από Redshift »

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #1 στις: 19/01/12, 10:57 »
Μια χαρα ειναι αυτες οι χορδες.
Εγω αυτες ακριβως βαζω (9/αρες) σε ολες μου τις κιθαρες (πλην μιας cort στυλ 335 που εχω που εκει βαζω 10/αρες)
Ολες οι κιθαρες απο τα εργοστασια εχουν η 9/αρες η 10/αρες (τελευταιως βαζουν 9/αρες). Οποτε αν η κιθαρα σου ειναι σεταρισμενη δεν χρειαζεσαι καμμια συμπληρωματικη διαδικασια.

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #2 στις: 19/01/12, 11:07 »
Ξερει κανεις τι παχους χορδες φοραει η Epiphone Sg Junior απο το εργοστασιο; 9αρες η 10ρες;

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #3 στις: 19/01/12, 11:30 »
 Οι 9-42 είναι οι "κανονικές" 9ρες. Oι 9-46 είναι υβριδικό σετ, οι τρεις πρώτες 9 και οι τρεις τελευταίες 10.


Δεν έχω ιδέα για την Epi.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #4 στις: 19/01/12, 12:28 »
Ψαξε τη κιθαρα σου στο ιντερνετ θα βρεις κ τι χορδες φοραει...για αρχη μη σε απασχολουν μαρκες απο τωρα ολες ιδιες θα σου φαινονται, δε θα καταλαβεις διαφορα...απλα βρες τι χορδες φοραει κ παρε τις ιδιες να εχεις γτ αν αλλαξεις παχος θα πρεπει να σεταρεις τη κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #5 στις: 19/01/12, 12:43 »
Ψαξε τη κιθαρα σου στο ιντερνετ θα βρεις κ τι χορδες φοραει...για αρχη μη σε απασχολουν μαρκες απο τωρα ολες ιδιες θα σου φαινονται, δε θα καταλαβεις διαφορα...απλα βρες τι χορδες φοραει κ παρε τις ιδιες να εχεις γτ αν αλλαξεις παχος θα πρεπει να σεταρεις τη κιθαρα.



εψαξα αλλα δεν μπορω να βρω τι φοραει


αυτη ειναι η κιθαρα


Epiphone SG Junior Limited Edition
http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg_junior_ltded_wc.htm


μπορεις να με βοηθησεις αν θες;


edit στον thomman την δινουν σετ μαζι με 10αρες χορδες οποτε μαλλον 10ρες πρεπει να εχει λογικα ε;
http://www.thomann.de/gr/prod_cbundle_535.html?gk=giegsg&cbcid=3709&art=163790
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/12, 13:00 από Redshift »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #6 στις: 19/01/12, 13:24 »
πολυ πιθανο

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #7 στις: 19/01/12, 13:42 »
ok ευχαριστω


αγορασα αυτες εμπιστευομενος τον Θωμα και ελπιζω να μην εχω κανει πατατα


http://www.ebay.co.uk/itm/310372383803?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_1817wt_1110

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #8 στις: 19/01/12, 14:25 »
μια χαρα θα παιζουν..ισως να θελει καμια μικροεπεμβασουλα στη κιθαρα,με καποιες απλες οδηγιες που υπαρχουν κ εδω..

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #9 στις: 19/01/12, 14:26 »
Συνηθως η Gibson βαζει 10αρες στις κιθαρες...
Οσο για την Epiphone και το set up που ειπες, μικρο το κακο, επειδη θα πας απο 9αρες σε 10αρες ουτε nut θα χρειαστει να πειραξεις, τρεμολο δεν εχεις, οποτε σε περιπτωση που δεις οτι υπαρχει προβλημα -που δεν υπαρχει πιθανοτητα, ειδικα αμα οι χορδες αλλαχτου μια μια- θα πειραξεις λιγο το truss rod  ;)
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #10 στις: 19/01/12, 15:57 »
Συνηθως η Gibson βαζει 10αρες στις κιθαρες...
Οσο για την Epiphone και το set up που ειπες, μικρο το κακο, επειδη θα πας απο 9αρες σε 10αρες ουτε nut θα χρειαστει να πειραξεις, τρεμολο δεν εχεις, οποτε σε περιπτωση που δεις οτι υπαρχει προβλημα -που δεν υπαρχει πιθανοτητα, ειδικα αμα οι χορδες αλλαχτου μια μια- θα πειραξεις λιγο το truss rod  ;)
Πρώτον αυτό δεν το λες και εύκολο για αρχάριο.
Από 9 σε 9.5 να πας θες setup. Πιθανότατα θα έχει πρόβλημα είναι η σωστή απάντηση. Από 9ρες σε 10ρες η τάση θα αλλάξει και φυσικά χρειάζεται ρύθμιση εκ νέου του truss rod και του action και πιθανότατα του intonation :P
Άντε αέρα πατέρα κάνουμε ότι γουστάρουμε; (για τις χορδές μιλάω προφανώς  8) )
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/12, 16:07 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #11 στις: 19/01/12, 16:01 »
θαρρώ πως Gibson/Epiphone,εργοστασιακά, έρχονται με 10άρες....

και αφού,απ'ότι διάβασα κάπου στο θέμα, ο Thomann δίνει μαζί και ένα σετ 10άρες.....ε...τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια? :P

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #12 στις: 19/01/12, 16:10 »
θαρρώ πως Gibson/Epiphone,εργοστασιακά, έρχονται με 10άρες....

και αφού,απ'ότι διάβασα κάπου στο θέμα, ο Thomann δίνει μαζί και ένα σετ 10άρες.....ε...τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια? :P

Yep έτσι πρέπει να ναι. Μια sg που έιχε πάρει ένας φίλος πριν πολλά πολλά χρόνια είχε 10ρες πάνω. Και όχι από Thomann. Από συνοικιακό φάση.
Η δική μου η Epiphone explorer είχε 9ρες επάνω!

Προφανώς για να σου δίνει ο Θωμάς 10ρες δυο τινά έχουμε:

1ον: Με βαρειά godlike φωνή:  "Η κιθάρα σου παίρνει δεκάρες μικρε!"
2ον: Με βαρειά godlike φωνή: "Η κιθάρα σου ακούγεται σκατά με τις 9ρες. Σου δίνω 10ρες για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις στην επόμενη αλλαγή"

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #13 στις: 19/01/12, 16:21 »
Προφανώς για να σου δίνει ο Θωμάς 10ρες δυο τινά έχουμε:

1ον: Με βαρειά godlike φωνή:  "Η κιθάρα σου παίρνει δεκάρες μικρε!"
2ον: Με βαρειά godlike φωνή: "Η κιθάρα σου ακούγεται σκατά με τις 9ρες. Σου δίνω 10ρες για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις στην επόμενη αλλαγή"

χε :P

Η δική μου η Epiphone explorer είχε 9ρες επάνω!
περίεργο...κάτι θα ξέρουν όμως  :-\

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #14 στις: 19/01/12, 16:55 »
Προφανώς για να σου δίνει ο Θωμάς 10ρες δυο τινά έχουμε:
1ον: Με βαρειά godlike φωνή:  "Η κιθάρα σου παίρνει δεκάρες μικρε!"
2ον: Με βαρειά godlike φωνή: "Η κιθάρα σου ακούγεται σκατά με τις 9ρες. Σου δίνω 10ρες για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις στην επόμενη αλλαγή"
Λυπάμαι αλλά εγώ ακούω και μία πιθανότατη τρίτη φωνή από τον Θωμά:
3ον: Με βαρειά godlike φωνή:  "Στόκαρα πάρα πολλές 10άρες και δεν πουλιούνται οι αναθεματισμένες, ας τις δώσω και καλά ως δώρο να φύγουν!.."
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #15 στις: 19/01/12, 17:17 »
Συνηθως η Gibson βαζει 10αρες στις κιθαρες...
Οσο για την Epiphone και το set up που ειπες, μικρο το κακο, επειδη θα πας απο 9αρες σε 10αρες ουτε nut θα χρειαστει να πειραξεις, τρεμολο δεν εχεις, οποτε σε περιπτωση που δεις οτι υπαρχει προβλημα -που δεν υπαρχει πιθανοτητα, ειδικα αμα οι χορδες αλλαχτου μια μια- θα πειραξεις λιγο το truss rod  ;)
Πρώτον αυτό δεν το λες και εύκολο για αρχάριο.
Από 9 σε 9.5 να πας θες setup. Πιθανότατα θα έχει πρόβλημα είναι η σωστή απάντηση. Από 9ρες σε 10ρες η τάση θα αλλάξει και φυσικά χρειάζεται ρύθμιση εκ νέου του truss rod και του action και πιθανότατα του intonation :P
Άντε αέρα πατέρα κάνουμε ότι γουστάρουμε; (για τις χορδές μιλάω προφανώς  8) )

Are you talking to me?  8)
Εγω ηθελα να δωσω στο παιδι να καταλαβει οτι δεν υπαρχει προβλημα με τα εξαρτηματα της κιθαρας, στην εσχατη των περιπτωσεων να χρειαστει λιγο το truss rod,αλλα απο 9αρες σε 10αρες λιγο δυσκολο -με λιγα λογια να τον καθησυχασω ηθελα.
Tωρα το να γυρισει δεξια-αριστερα ενα κατσαβιδι δεν το θεωρω αξιο λογου -intonation! Οσο για το action, αν ρυθμισει σωστα το intonation δεν χρειαζεται να το πειραξει, εκτος αν θελει να αλλαξει το υψος.
Ετσι και αλλιως σκοπος δεν ηταν να μαθουμε στο παιδι να κανει setup αλλα να μην ανησυχει αν κανει λαθος ενα νουμερο χορδες.
Απο 9 σε 9,5 setup? ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ! :P
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #16 στις: 19/01/12, 19:23 »
Κι εγω πιστευω οτι δεν θα χρειαστει πειραγμα ακομα κ 9ρες να φοραει..αλλα αν δε παιζει σωστα γραψε παλι εδω και θα σε παραπεμψουμε εκει που πρεπει! ;D

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #17 στις: 19/01/12, 19:43 »
παιδια δεν υπαρχει προβλημα,αν χρειαστει καποια ρυθμιση θα διαβασω και θα κανω οτι χρειαστει


ευχαριστω και να σται καλα

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #18 στις: 20/01/12, 00:13 »
Συνηθως η Gibson βαζει 10αρες στις κιθαρες...
Οσο για την Epiphone και το set up που ειπες, μικρο το κακο, επειδη θα πας απο 9αρες σε 10αρες ουτε nut θα χρειαστει να πειραξεις, τρεμολο δεν εχεις, οποτε σε περιπτωση που δεις οτι υπαρχει προβλημα -που δεν υπαρχει πιθανοτητα, ειδικα αμα οι χορδες αλλαχτου μια μια- θα πειραξεις λιγο το truss rod  ;)
Πρώτον αυτό δεν το λες και εύκολο για αρχάριο.
Από 9 σε 9.5 να πας θες setup. Πιθανότατα θα έχει πρόβλημα είναι η σωστή απάντηση. Από 9ρες σε 10ρες η τάση θα αλλάξει και φυσικά χρειάζεται ρύθμιση εκ νέου του truss rod και του action και πιθανότατα του intonation :P
Άντε αέρα πατέρα κάνουμε ότι γουστάρουμε; (για τις χορδές μιλάω προφανώς  8) )

Are you talking to me?  8)
Εγω ηθελα να δωσω στο παιδι να καταλαβει οτι δεν υπαρχει προβλημα με τα εξαρτηματα της κιθαρας, στην εσχατη των περιπτωσεων να χρειαστει λιγο το truss rod,αλλα απο 9αρες σε 10αρες λιγο δυσκολο -με λιγα λογια να τον καθησυχασω ηθελα.
Tωρα το να γυρισει δεξια-αριστερα ενα κατσαβιδι δεν το θεωρω αξιο λογου -intonation! Οσο για το action, αν ρυθμισει σωστα το intonation δεν χρειαζεται να το πειραξει, εκτος αν θελει να αλλαξει το υψος.
Ετσι και αλλιως σκοπος δεν ηταν να μαθουμε στο παιδι να κανει setup αλλα να μην ανησυχει αν κανει λαθος ενα νουμερο χορδες.
Απο 9 σε 9,5 setup? ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ! :P

Κοίταξε, μια κιθάρα με 9ρες πάνω, αν πάρει 10ρες θα "αρπαξει". Μπορεί όχι σε ένα μήνα (σε 10 ώρες θα "αρπάξει" αλλά τέλος πάντων) αλλά σε τρεις σίγουρα.
Το 9-9.5 ήταν υπερβολή μεν αλλά ισχύει.
Επίσης από 9 σε 10 χωρίς ρύθμιση action η κιθάρα θα ταστάρει. ;)
(Nα σου πω και το extreme, ακόμη και αν αλλάζεις μάρκα χορδών, θέλεις setup, οι τάσεις είναι διαφορετικές. Αλλά ποιος τα κάνει αυτά, μιλάμε για την πολύ λεπτομέρεια)

Τέλος πάντων, ο redshift ας μην ανησυχεί το όργανό του θα την παλέψει! :P Τα υπόλοιπα είναι λίγο ψιλά γράμματα.

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #19 στις: 20/01/12, 14:17 »
Συνηθως η Gibson βαζει 10αρες στις κιθαρες...
Οσο για την Epiphone και το set up που ειπες, μικρο το κακο, επειδη θα πας απο 9αρες σε 10αρες ουτε nut θα χρειαστει να πειραξεις, τρεμολο δεν εχεις, οποτε σε περιπτωση που δεις οτι υπαρχει προβλημα -που δεν υπαρχει πιθανοτητα, ειδικα αμα οι χορδες αλλαχτου μια μια- θα πειραξεις λιγο το truss rod  ;)
Πρώτον αυτό δεν το λες και εύκολο για αρχάριο.
Από 9 σε 9.5 να πας θες setup. Πιθανότατα θα έχει πρόβλημα είναι η σωστή απάντηση. Από 9ρες σε 10ρες η τάση θα αλλάξει και φυσικά χρειάζεται ρύθμιση εκ νέου του truss rod και του action και πιθανότατα του intonation :P
Άντε αέρα πατέρα κάνουμε ότι γουστάρουμε; (για τις χορδές μιλάω προφανώς  8) )

Are you talking to me?  8)
Εγω ηθελα να δωσω στο παιδι να καταλαβει οτι δεν υπαρχει προβλημα με τα εξαρτηματα της κιθαρας, στην εσχατη των περιπτωσεων να χρειαστει λιγο το truss rod,αλλα απο 9αρες σε 10αρες λιγο δυσκολο -με λιγα λογια να τον καθησυχασω ηθελα.
Tωρα το να γυρισει δεξια-αριστερα ενα κατσαβιδι δεν το θεωρω αξιο λογου -intonation! Οσο για το action, αν ρυθμισει σωστα το intonation δεν χρειαζεται να το πειραξει, εκτος αν θελει να αλλαξει το υψος.
Ετσι και αλλιως σκοπος δεν ηταν να μαθουμε στο παιδι να κανει setup αλλα να μην ανησυχει αν κανει λαθος ενα νουμερο χορδες.
Απο 9 σε 9,5 setup? ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ! :P

Κοίταξε, μια κιθάρα με 9ρες πάνω, αν πάρει 10ρες θα "αρπαξει". Μπορεί όχι σε ένα μήνα (σε 10 ώρες θα "αρπάξει" αλλά τέλος πάντων) αλλά σε τρεις σίγουρα.
Το 9-9.5 ήταν υπερβολή μεν αλλά ισχύει.
Επίσης από 9 σε 10 χωρίς ρύθμιση action η κιθάρα θα ταστάρει. ;)
(Nα σου πω και το extreme, ακόμη και αν αλλάζεις μάρκα χορδών, θέλεις setup, οι τάσεις είναι διαφορετικές. Αλλά ποιος τα κάνει αυτά, μιλάμε για την πολύ λεπτομέρεια)

Τέλος πάντων, ο redshift ας μην ανησυχεί το όργανό του θα την παλέψει! :P Τα υπόλοιπα είναι λίγο ψιλά γράμματα.

Θεωρω οτι αμα γινει σωστα και δεν τα παιξει το μπρατσο, δεν γινεται αντιληπτο. Εξαλλου λιγο up-bow ειναι συνηθες  :)
Απο αυτα που εχω κανει ο ιδιος στην κιθαρα μου, μπορω να πω οτι με ενα medium προς low action δεν υπαρχει θεμα τασταρισματος  8) -μη σου πω οτι αμα πας σε μεγαλυτερο σετ θελουν και λιγο κατεβασμα. Οσο για το extreme... για αυτο ποτε dr  ;D , με τις αλλες μαρκες τρωγονται οι αλλαγες αλλα με αυτες απαπαπα χχχ 666  0:)

Ο φιλος redshift θα κρινει ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο... LET THE FIGHT BEGIN :P ;D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #20 στις: 20/01/12, 15:09 »
ρε παιδιά....διαμορφώστε λίγο τις παραθέσεις σας....
στην επόμενη απάντηση θα πιάσει ολόκληρη σελίδα! ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #21 στις: 20/01/12, 15:14 »
Θεωρω οτι αμα γινει σωστα και δεν τα παιξει το μπρατσο, δεν γινεται αντιληπτο. Εξαλλου λιγο up-bow ειναι συνηθες  :)
Απο αυτα που εχω κανει ο ιδιος στην κιθαρα μου, μπορω να πω οτι με ενα medium προς low action δεν υπαρχει θεμα τασταρισματος  8) -μη σου πω οτι αμα πας σε μεγαλυτερο σετ θελουν και λιγο κατεβασμα.

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Λογικά βάζοντας χορδές μεγαλύτερου διαμετρήματος αυξάνεις την τάση που ασκούν οι χορδές στο μπράτσο, επομένως αυξάνεις την καμπύλη (up bow). Aυτό σημαίνει ότι είναι εξαιρετικά απίθανο μια κιθάρα που ήταν σωστά σεταρισμένη με τις παλιές χορδές να ταστάρει μετά την αλλαγή. Αντίθετα, μάλλον θα χρειαστεί να σφίξεις λίγο τη βέργα για να ισιώσεις το μπράτσο.

Και σίγουρα αν θεωρήσουμε ότι μετά από μια αλλαγή χορδών από 9άρες σε 10άρες χρειάζεται οπωσδήποτε σετάρισμα, τότε μάλλον το ίδιο θα πρέπει να γίνεται κάθε φορά που αλλάζουμε χορδές, ανεξαρτήτως διαμετρήματος ή μάρκας (πράγμα το οποίο έχω ακούσει από κάποιους κιθαρίστες). Ακόμα και αν χρησιμοποιούμε ακριβώς τις ίδιες χορδές, ένα καινούργιο σετ χορδών θα ασκεί διαφορετική τάση από ένα που έχει παιχτεί κάποιες εβδομάδες ή μήνες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #22 στις: 20/01/12, 15:38 »
ρε παιδιά....διαμορφώστε λίγο τις παραθέσεις σας....
στην επόμ
ενη απάντηση θα πιάσει ολόκληρη σελίδα!  ;D

Δεν καταλαβα κυριος, ποιος ειναι το προβλημα σας???  ;D

@Απολλων, αυτα ειναι ψειρες... πιστευω, ομως, οτι απ τη στιγμη που η κιθαρα εχει σεταριστει με τις καινουριες χορδες το προβλημα θα εμφανιστει οταν θα αρχισουν να παλιωνουν, και οταν βαλεις παλι τις καινουριες θα ειναι μια χαρα. Εκτoς αν παλιωνουν και τα saddles μαζι με τις χορδες  ;D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #23 στις: 20/01/12, 20:28 »
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι σχεδον ολοι θεωρειτε οτι η κιθαρα ερχεται με 9αρες;


Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Χορδες ηλεκτρικης και αρχαριος
« Απάντηση #24 στις: 20/01/12, 20:35 »
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι σχεδον ολοι θεωρειτε οτι η κιθαρα ερχεται με 9αρες;

Δεν ειπαμε οτι θα ερθει με 9αρες, υποθεσεις κανουμε και λεμε τι θα γινει αμα απο 9αρες πας σε 10αρες  :) .

Ειπες "απο οτι διαβασα αν αλλαξεις παχος πρεπει να ρυθμισεις και το μπρατσο"  για αυτο και κανουμε ενα ντιμπειτ για να παρεις μια, οσο γινεται, πιο σωστη απαντηση ;).

Το μονο σιγουρο ειναι να μην ακουσεις τον Υπνοβατη ;D (πλακιζω :P )
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
4 Απαντήσεις
2857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 14:06
από benbass
12 Απαντήσεις
4961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 16:39
από CLIFF EM ALL
1 Απαντήσεις
4338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 15:41
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
2199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 18:26
από adr1anos
7 Απαντήσεις
31853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/12, 04:39
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
4 Απαντήσεις
5646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/11, 15:52
από 8anos94
17 Απαντήσεις
7611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 14:07
από pipokas99
10 Απαντήσεις
15300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/11, 09:10
από Vaiking
27 Απαντήσεις
8073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/12, 15:45
από ritchieblackmore