Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo  (Αναγνώστηκε 6663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος doken

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
θέλω να αγοράσω μια κιθαρα και μου αρέσει ο ήχος των Placebo,ποιά μου προτείνετε?θα ήθελα να κινηθώ γύρω στα 400-500 euro, ίσως και λίγο παραπάνω με δυσκολία εάν αξιζει τον κόπο,thanks εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #1 στις: 07/04/09, 13:31 »
Δεν νομιζω οτι θα καταφερεις να βγαλεις τον ηχο της αγαπημενης σου μπαντας ή καλλιτεχνη, με το να παρεις μια signature κιθαρα η απλα μια κιθαρα που μοιαζει με αυτην του καλλιτεχνη. Ο τελικος ηχος που φτανεις να ακους ειναι απορροια πολλων παραγοντων που προσωπικα θεωρω οτι ειναι πιο σημαντικοι απο την κιθαρα.
   
Για να καταφερεις να εχεις τον ηχο ας πουμε των Placebo θα πρεπει να τον "εχεις" πολυ καλα στ'αυτια σου. Ετσι ωστε μετα να κινηθεις σε αγορα ενισχυτη και εφε. Αυτα τα δυο με καλο σεταρισμα-ρυθμισεις, θα ειναι ικανα σε μεγαλο βαθμο να σου δωσουν ενα αποτελεσμα που θα μοιαζει σε αυτο που θες να φτασεις να ακους. Και η κιθαρα μπορει να μην ειναι κ τοσο καλη!

Θα ηθελα να πω οτι μια καλυτερη κιθαρα δεν νομιζω οτι θα αλλαξει σημαντικα τον ηχο σου, οχι οτι δεν θα δεις διαφορες... Ομως μια καλυτερη κιθαρα αλλαζει κυριως τον τροπο παιξιματος σου κανοντας τον πρακτικα ευκολοτερο η τελος παντων πιο βολικο απο οτι πριν.

Συμπερασματικα φιλε μου δεν ξερω αν εχεις ηδη κιθαρα, αλλα θα σου προτεινα να κινηθεις για αγορα ενισχυτη+εφε για αυτο που ζητας και ισος μια φτηνοτερη κιθαρα μετα.
Αλλωστε ζητας Placebo (δε το λεω υποτιμιτικα προςθεου) που ο ηχος δεν ειναι πολυ συγκεκριμενος ουτε δυσκολα προσεγκισιμος. Θα ηταν πιο δυσκολα τα πραγματα αν ζηταγες ηχο Petrucci ή Εric Johnson για παραδειγμα.. 

Τελος τα λεφτα που πας να διαθεσεις ειναι αρκετα καλα για αγορα κιθαρας οπως και να το κανουμε. Ειδικα για πρωτηςκιθαρας. Αν θελεις τσεκαρε το thomann.de Εκει νομιζω θα βρεις πολυ εξοπλισμο και σε κιθαρες και σε ενισχυτες κλπ. Αν δε θες ονλαιν αγορες, απλα μια βολτα στα μουσικα μαγαζια της Αθηνας θα σου κανει καλο για να αποφασισεις.

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο και ευχομαι να βρεις τον ηχο που θελεις  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/09, 13:34 από steltrucci »
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #2 στις: 07/04/09, 16:53 »
Καλά τα λέει ο steltrucci.
Για κάτι πιο χειροπιαστό, εγώ θα σε στρέψω προς τις κιθάρες με humbuckers (δηλαδή όχι της σχολής stratocaster) και μιάς και στα λεφτά που ανέφερες οι Ibanez έχουν αρκετά ξεκάθαρη παρουσία, να δύο καλές κιθάρες για να διαλέξεις:
http://www.thomann.de/gr/ibanez_s320wk.htm
http://www.thomann.de/gr/ibanez_s470bk.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος doken

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #3 στις: 07/04/09, 17:10 »
ναι καταλαβα, συμφωνω κ εγω με τον steltrucci αλλα πρεπει πρωτα να αρχισω απο την κιθαρα γιατ τωρα εχω μόνο μια ακουστικη,σκεφτομουν για την gibson melody maker 2, με την λογική να μπορω να έχω και πιο κλασικ ροκ ήχο εναλκτικα,δεν θα ήθελα δηλαδή κιθάρα ξεκάθαρη προς το μεταλ,απ την αλλα οι stratocaster με χαλάνε λίγο τα πολλα πριμα που εχουν( αν εχει καταλαβει καλα το αυτι μου!!! ),μιασ κ μπλουζ δεν με ενδιαφέρουν καθολου,
αυτες που μου προτείνεις που κυμαινονται μουσικα?

Αποσυνδεδεμένος doken

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #4 στις: 08/04/09, 01:55 »
κατοπιν πολυ μελετης μαλλον καταλληγω εδω

 :http://www.thomann.de/gb/hagstrom_super_swede_bk.htm

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #5 στις: 08/04/09, 02:06 »
Τι ακριβώς μελέτησες;...

Ρίξε μία ματιά εδώ:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Hagstrom/Super+Swede/10/1

και μετά εδώ:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Ibanez/S470BK/10/1
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Ibanez/S470/10/1
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Ibanez/S320-WK/10/1

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάς από την πεπατημένη, με μία κιθάρα γνωστή και αναγνωρισμένα καλή.
Ας σου προτείνουν και άλλοι φίλοι άλλα μοντέλα στα λεφτά σου.
Σκέψου το..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #6 στις: 08/04/09, 02:44 »
Tι ενισχυτη εχεις?
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος PAVEL_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #7 στις: 08/04/09, 10:37 »
1.Ξέχνα hagstrom, για κανένα λόγο δλδ..
2.από Ιbanez ποτέ μου όμως δε μου φάνηκαν αξιόπιστες.
3. σκέψου τη λύση μεταχειρισμένη, μπορείς να βρεις στα κιθαριστικά site κιθάρες που είναι πάρα πάρα πολύ καλές!!
4. Melody maker, ουτε λόγος. Ξέχνα τη και αυτή. Είναι το αστείο της Gibson κατά τη γνώμη μου, δε μου φαίνεται καθόλου καλή.


Ο Μolko παίζει με μια τέτοια
http://www.thomann.de/gr/gibson_sgstd.htm (1090 ευρώ), κι εγώ αυτή έχω.
και ο sessionas κιθαρίστας τους παίζει με μια Duesenberg, αλλά κι αυτές είναι άνω του χιλιάρικου.

Η "δεύτερη" κατηγορία SG special, απ'ότι ξέρω είναι ακρετά αξιοπρεπής ακόμα και για recording.
http://www.thomann.de/gr/gibson_sgspecialfaded_wb_egitarre.htm
στα 666 ευρώ, αλλά αξίζει τον κόπο, και δεν θα την πετάξεις σύντομα.. αυτά από μένα..

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #8 στις: 08/04/09, 20:28 »
   Θα επεμβω λιγουλακι και παλι. Οι διαφορες των κιθαρων στα λεφτα αυτα δεν ειναι και τρομακτικες. Θα ηταν καλο για σενα να κινηθεις, έχοντας ως αγοραστικο κριτηριο την ευκολια παιξιματος στην κιθαρα και οχι αποκλειστικα την ποιοτητα ηχου. Σαφως και θα υπαρχει μια διαφοροποιηση στο output αν η κιθαρα ειναι single coiled (βλεπε squiers/srats) που ειναι πιο "απλες" ας το πουμε και οντως πιο "σκαστες" και πριματες οπως αναφερεις, συγκριτικα με κιθαρες που ειναι εξοπλισμενες με humbuckers.

   Aλλα νομιζω οτι πρεπει να μας πεις τι ενισχυτη εχεις οπως σωστα ρωτησανε καποιοι φιλοι παραπανω. Ξαναλεω οτι ο ενισχυτης σου εχει πολυ σημαντικοτερο ρολο στον τελικο ηχο απο οτι η κιθαρα που θα παρεις. Υπενθυμιζω το παραδειγμα μου με την Yamaha μου των 300 ευρω, η οποια συνδεδεμενη στο rack μου και με ενα distortion εφε που εχω φτιαξει, κοντραρει στεγνα την Musicman JP6. Οι διαφορα τιμης των 2 κιθαρων ειναι τεραστια. Ο ηχος ομως αρκετα δυνατος και στις 2 περιπτωσεις για να μην πω σχεδον ιδιος!

  Οποτε συμφωνα με αυτα και σαφως για να μην παιδευτεις και πολυ, κοιτα μια κιθαρα "ευκολη" με οτι αυτο συνεπαγεται. (Κατα μενα πχ θα προτιμουσα απο προσωπικη πειρα να μην εχει floydrose γιατι σε τετοια λεφτα ειναι πιθανον αυτο να αποτελειται απο παμφθηνα κραματα μεταλου, ικανα να φαγωθουν απο τις ιδιες τις χορδες και εν τελει να μην σου παρεχουν το πολυυποσχομενο "στανταρ" κουρδισμα.)

  Και μιας και το θυμηθηκα ... μετα απο μια προσφατη επισκεψη στον Κουρμπη, και μετα απο συζητηση που ειχαμε, μου εδειξε μια Michael Kelly αν θυμαμαι καλα στα 550 ευρω με neck thru , αυθεντικο floy rose, και σετακι EMG μαγνητες με σπλιτ. Την θεωρησα αρκετα ελκυστικη προταση και θα σου προτεινα να κανεις τον κοπο να την τσεκαρεις.

   Ελπιζω να ξαναβοηθησα και σορρυ για την εκταση.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #9 στις: 08/04/09, 21:00 »
1.Ξέχνα hagstrom, για κανένα λόγο δλδ..
2.από Ιbanez ποτέ μου όμως δε μου φάνηκαν αξιόπιστες.
3. σκέψου τη λύση μεταχειρισμένη, μπορείς να βρεις στα κιθαριστικά site κιθάρες που είναι πάρα πάρα πολύ καλές!!
4. Melody maker, ουτε λόγος. Ξέχνα τη και αυτή. Είναι το αστείο της Gibson κατά τη γνώμη μου, δε μου φαίνεται καθόλου καλή.

Mπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς δεν σού αρέσει στις Hagstrom και στην Melody Maker; Την τελευταία την έχω δοκιμάσει και δεν μού φάνηκε καθόλου άσχημη για τα λεφτά της, αν και λίγο περιορισμένη ηχητικά λόγω του μοναδικού μονού μαγνήτη. Πάντως κατασκευαστικά θα έλεγα ότι ήταν αξιοπρεπέστατη, για την τιμή της πάντα. Όσο για τις Hagstrom, έχω ακούσει μόνο καλά λόγια. Αν έχεις διαφορετική εμπειρία, θα ήταν καλό να μάς το αναλύσεις πιο διεξοδικά.

Και μιας και το θυμηθηκα ... μετα απο μια προσφατη επισκεψη στον Κουρμπη, και μετα απο συζητηση που ειχαμε, μου εδειξε μια Michael Kelly αν θυμαμαι καλα στα 550 ευρω με neck thru , αυθεντικο floy rose, και σετακι EMG μαγνητες με σπλιτ. Την θεωρησα αρκετα ελκυστικη προταση και θα σου προτεινα να κανεις τον κοπο να την τσεκαρεις.

Oι Michael Kelly είναι φανταστικές κιθάρες, και όχι μόνο για τα λεφτά τους. Ψάχνω εδώ και καιρό να δοκιμάσω μια Valor Custom, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά στην Αγγλία. Θέλω πολύ να επισκεφτώ τον Κουρμπή για να τη δοκιμάσω την επόμενη φορά που θα βρίσκομαι στην Ελλάδα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος doken

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #10 στις: 09/04/09, 00:38 »
σας ευχαριστώ όλους καταρχας για το ενδιαφέρον,με βοηθατε παρα πολύ,
-την melody maker ετυχε να την δοκιμασω καπου κ προσωπικά μου άρεσε,μια χαρά για τα λεφτά της μου φάνηκε και εμένα,
-τισ ibanez τις έχω ακουσει αρκετά απο το you tube και δεν με τρελένουν,μου φαίνετε οτι έχουν πολυ καθαρό μεταλ ήχο,ενω εμένα μου αρέσει να είναι πιο μουντός,τις Michael Kelly δεν τις γνωρίζω,
-οι Hagstrom καλά μου ακούγονται αλλά σαν μάρκα μου ειναι άγνωστη και διστάζω,
-η gibson sg που μου πρώτεινε ο φίλος καλή μου ακουστηκε sto youtube,δεν μου αρέσει όμως στο μάτι και πολυ + οτι είναι και πιο ακριβή(630 ε) ,δεν ξετρελάθηκα λοιπόν,
τώρα είμαι πολύ κοντά σε μια Epiphone Les Paul Custom,
ενισχυτή δεν έχω,θα πάρω μετά αφου πρώτα πάρω την κιθάρα,

εγκρίνετε?
όλες οι απόψεις μου ειναι χρήσιμες !
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #11 στις: 09/04/09, 01:13 »
Aν σού αρέσει ο "μουντός" ήχος όπως λές και αν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να περιγράψεις, θα σού πρότεινα να δοκιμάσεις από Ibanez την SAS36FM, η οποία διαφέρει ηχητικά από τις περισσότερες Ibanez ακριβώς επειδή δεν είναι καθαρά μεταλλοκιθάρα. Επίσης είναι πολύ καλοφτιαγμένη, άνετη στο παίξιμο και εξαιρετικά όμορφη. Αν πάλι καταλήξεις σε κιθάρα σε στυλ Les Paul, κοίταξε οπωσδήποτε και τις Michael Kelly στον Κουρμπή. Απ' ό,τι μού είπε σε email όταν τού έκανα μια σχετική ερώτηση, έχει τις Patriot Custom και τις Valor Custom για 550 και 600 Eυρώ αντίστοιχα. Πιθανόν αν πληρώσεις μετρητοίς και κάνεις κανένα παζάρι, να σού την αφήσει φτηνότερα. Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για σαφώς καλύτερες κιθάρες από πλευράς ποιότητας κατασκευής και (τουλάχιστον η Patriot που έχω δει) από πλευράς ήχου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος doken

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #12 στις: 10/04/09, 02:32 »
και 1 τελευταία ερώτηση,ποια θα διαλέγατε απο τισ 2?????

-ESP LTD EC1000

-Gibson SG standar

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #13 στις: 10/04/09, 07:37 »
SG
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος PAVEL_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #14 στις: 10/04/09, 11:43 »
1.Ξέχνα hagstrom, για κανένα λόγο δλδ..
2.από Ιbanez ποτέ μου όμως δε μου φάνηκαν αξιόπιστες.
3. σκέψου τη λύση μεταχειρισμένη, μπορείς να βρεις στα κιθαριστικά site κιθάρες που είναι πάρα πάρα πολύ καλές!!
4. Melody maker, ουτε λόγος. Ξέχνα τη και αυτή. Είναι το αστείο της Gibson κατά τη γνώμη μου, δε μου φαίνεται καθόλου καλή.

Mπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς δεν σού αρέσει στις Hagstrom και στην Melody Maker; Την τελευταία την έχω δοκιμάσει και δεν μού φάνηκε καθόλου άσχημη για τα λεφτά της, αν και λίγο περιορισμένη ηχητικά λόγω του μοναδικού μονού μαγνήτη. Πάντως κατασκευαστικά θα έλεγα ότι ήταν αξιοπρεπέστατη, για την τιμή της πάντα. Όσο για τις Hagstrom, έχω ακούσει μόνο καλά λόγια. Αν έχεις διαφορετική εμπειρία, θα ήταν καλό να μάς το αναλύσεις πιο διεξοδικά.

Για τις Hagstrom δεν εχω προσωπική εμπειρία, έχω μόνο ακούσει κι εγώ λόγια που είναι όμως μέτρια. Για την melody maker, θεωρώ πως είναι ένα πολύ φτωχό μοντέλο και δεν θυμίζει καν gibson. Δλδ, το sustain και ο πλούτος στις συχνότητες που χαρακτηρίζει τις gibson απλά δεν υπάρχει.

Και μιας και το θυμηθηκα ... μετα απο μια προσφατη επισκεψη στον Κουρμπη, και μετα απο συζητηση που ειχαμε, μου εδειξε μια Michael Kelly αν θυμαμαι καλα στα 550 ευρω με neck thru , αυθεντικο floy rose, και σετακι EMG μαγνητες με σπλιτ. Την θεωρησα αρκετα ελκυστικη προταση και θα σου προτεινα να κανεις τον κοπο να την τσεκαρεις.

Oι Michael Kelly είναι φανταστικές κιθάρες, και όχι μόνο για τα λεφτά τους. Ψάχνω εδώ και καιρό να δοκιμάσω μια Valor Custom, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά στην Αγγλία. Θέλω πολύ να επισκεφτώ τον Κουρμπή για να τη δοκιμάσω την επόμενη φορά που θα βρίσκομαι στην Ελλάδα.

Θεωρώ κι εγώ τις Michael Kelly εξαιρετικές κιθάρες και εντελώς αντίστοιχες της gibson. ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή, ήχος πλούσιος, humbackers σωστοί, και αρκετά παραμετροποιήσιμες, σαν gibson δλδ. Μού άρεσε πάρα πολύ στο παίξιμό της! αυτά!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/09, 12:09 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #15 στις: 10/04/09, 13:30 »
Για τις Hagstrom δεν εχω προσωπική εμπειρία, έχω μόνο ακούσει κι εγώ λόγια που είναι όμως μέτρια. Για την melody maker, θεωρώ πως είναι ένα πολύ φτωχό μοντέλο και δεν θυμίζει καν gibson. Δλδ, το sustain και ο πλούτος στις συχνότητες που χαρακτηρίζει τις gibson απλά δεν υπάρχει.

Σχετικά με την Melody Maker, δεν νομίζω ότι βγάζεις σωστά συμπεράσματα αν συγκρίνεις μια κιθάρα που κοστίζει λιγότερο από 500 Ευρώ με τα ακριβότερα μοντέλα της Gibson (1600+ Ευρώ). Η σύγκριση θα πρέπει να γίνει με κιθάρες της ίδιας κατηγορίας. Όσο για τις Hagstrom, θυμάμαι μια συζήτηση που είχε γίνει εδώ και στην οποία τουλάχιστον 2-3 κάτοχοι Hagstrom έλεγαν πόσο ποιοτικές και εντυπωσιακές είναι αυτές οι κιθάρες, ανεξαρτήτως τιμής.

Θεωρώ κι εγώ τις Michael Kelly εξαιρετικές κιθάρες και εντελώς αντίστοιχες της gibson. ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή, ήχος πλούσιος, humbackers σωστοί, και αρκετά παραμετροποιήσιμες, σαν gibson δλδ. Μού άρεσε πάρα πολύ στο παίξιμό της! αυτά!

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Δεν νομίζω ότι έχω δει κιθάρα κάτω από 1000 Ευρώ με παρόμοια χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PAVEL_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #16 στις: 13/04/09, 12:00 »
Για τις Hagstrom δεν εχω προσωπική εμπειρία, έχω μόνο ακούσει κι εγώ λόγια που είναι όμως μέτρια. Για την melody maker, θεωρώ πως είναι ένα πολύ φτωχό μοντέλο και δεν θυμίζει καν gibson. Δλδ, το sustain και ο πλούτος στις συχνότητες που χαρακτηρίζει τις gibson απλά δεν υπάρχει.

Σχετικά με την Melody Maker, δεν νομίζω ότι βγάζεις σωστά συμπεράσματα αν συγκρίνεις μια κιθάρα που κοστίζει λιγότερο από 500 Ευρώ με τα ακριβότερα μοντέλα της Gibson (1600+ Ευρώ). Η σύγκριση θα πρέπει να γίνει με κιθάρες της ίδιας κατηγορίας. Όσο για τις Hagstrom, θυμάμαι μια συζήτηση που είχε γίνει εδώ και στην οποία τουλάχιστον 2-3 κάτοχοι Hagstrom έλεγαν πόσο ποιοτικές και εντυπωσιακές είναι αυτές οι κιθάρες, ανεξαρτήτως τιμής.

Θεωρώ κι εγώ τις Michael Kelly εξαιρετικές κιθάρες και εντελώς αντίστοιχες της gibson. ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή, ήχος πλούσιος, humbackers σωστοί, και αρκετά παραμετροποιήσιμες, σαν gibson δλδ. Μού άρεσε πάρα πολύ στο παίξιμό της! αυτά!

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Δεν νομίζω ότι έχω δει κιθάρα κάτω από 1000 Ευρώ με παρόμοια χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής.

Ε, ναι ίσως να έχεις δίκιο για τον τρόπο που κρίνω την melody maker αλλά μωρέ, ξέρεις, δεν μου άρεσε! χαχα..

Sorry, για τον τρόπο που κάνω την παράθεση , που τα βάζω όλα δλδ, αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω σωστά..

Αποσυνδεδεμένος doken

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #17 στις: 14/04/09, 10:18 »
παίδεσ σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, τελικά πήρα την ESP LTD EC1000 deluxe

https://www.premierguitar.com/gear/Guitars/Electric_Solid_Body/853185/LTD_Deluxe_EC_1000.aspx

η κιθάρα έχει απίστευτο ροκ κ μεταλ ήχο ,ξεπέρασε κατα πολύ τις ηχητικές προσδοκίες μου κ δείχνει υψηλή ποιότητα κατασκευής,(σώμα solid,κλειδιά,μαγνήτες επώνυμους emg,όλα επάνωτης προδίδουν ένα πολυ ακριβό όργανο) απο εμφάνηση δε, ψαρώνει τον κόσμο με την πρώτη,
τώρα περιμένω και τον vox 30 τον καινουργιο να μου έρθει να γουσταρουμε!!! ;)

Υ.Γ Tελικά οι melody maker καλές αλλά  περιορισμένες ηχητικά , είχατε δικιο

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια Για Ηλεκτρική με ήχο Placebo
« Απάντηση #18 στις: 14/04/09, 12:43 »
Εξαιρετική επιλογή και πολύ όμορφη κιθάρα!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/06, 13:06
από Καρχαρίας
14 Απαντήσεις
5793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 11:31
από Raz
9 Απαντήσεις
4973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
15 Απαντήσεις
3939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/12, 16:14
από alice_98
31 Απαντήσεις
7250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 15:16
από Spyros Delta
31 Απαντήσεις
8645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/12, 07:53
από noe13
22 Απαντήσεις
6806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/12, 14:22
από Edward The Great
8 Απαντήσεις
3379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/12, 16:32
από Archangel
0 Απαντήσεις
2008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/13, 19:20
από MARIOS F
9 Απαντήσεις
4838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/13, 22:57
από klaus77