Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με distorted delay  (Αναγνώστηκε 4630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Πρόβλημα με distorted delay
« στις: 05/11/13, 13:21 »
Kαλησπέρα σας,
έπειτα από πολλές δοκιμές κ κάποια χρόνια ενεργού παιξίματος, κατέληξα στο προσωπικό μου set up του εξοπλισμού για ηλ. κιθάρα το οποίο είναι το εξής:
κιθάρα => wah => overdrive => flanger => analogue delay => valve amp
και αναλόγως την περίσταση είτε αλλάζω θέση στα wah + overdrive, είτε προσθέτω μετά το overdrive ένα noise reduction.
Το πρόβλημα που έχω είναι με το delay. Δηλαδή, οι επαναλήψεις του "βρωμίζουν" κ αυτό είναι εν μερη λογικό εφόσον μετά το delay υπάρχει το παραμορφωμένο σήμα του crunch καναλιού του.
Μία λύση φαίνεται να είναι η τοποθέτηση του delay στην λούπα, αλλά δεν θέλω να μπλέξω με εξτρα καλώδια κ επιπλέον τροδοσίες.
Επομένως, μπορώ να κάνω κάτι για να διορθωθει το πρόβλημα? κάτι ίσως που μου ξεφεύγει?
Ευχαριστώ!!
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #1 στις: 05/11/13, 13:39 »
λουπα και ολα καλά!
αυτη τη στιγμή βρωμίζεις το delay μέσω του προενισχυτή , ενω αν θες ευκρινή ήχο πρέπει να delay-ιζεις thn βρώμα.

δοκιμασε να κανεις και το ιδιο με το flanger σου
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/13, 14:01 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #2 στις: 05/11/13, 14:02 »
Δεν έχεις καθόλου άδικο.. Μα καθόλου..
Όμως από περιέργεια -αν κ θα ακουστεί κάπως 16χρονίστικο- πώς γίνεται σε άπειρα σεταπ που έχω δει, ακόμα κ σε επαγγελματίες να έχουν το delay πριν την βρώμικη προενίσχυση κ να παίζουν έτσι;
δηλαδή είτε σε σλαπμπακ ντιλέη, είτε σε 2, 1/2 επαναλήψεις να μην βρωμίζει;;

ελπίζω να συμμερίζεσαι ότι είναι επιπλέον φασαρία το στήσιμο σε λούπα κ να μην είμαι μόνο εγώ ο περίεργος ::)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #3 στις: 05/11/13, 14:08 »
μην βαζεις ως παραδειγμα μεγαλους κιθαρίστες, γιατι αυτο που βλεπουμε σεταρισμενο ΔΕΝ ειναι πάντα αυτό που ακούμε!  Επίσης εχει να κανει και με την ποιοτητα του εξοπλισμου και του τρόπου παιξίματος,


και πάλι, σκεψου πως αλλαζει ο ήχος στην λούπα. ΔΕΝ σημαινει οτι ειναι κακο να βαζεις ενα πεταλι πριν ή μετά την προενίσχυση. Πειραματισμός παντού!





οχι, εγω ειμαι ο περίεργος που εχω 2 patchbay 19 για τα πεταλια μου, και τα πατσαρω σαν τηλεφωνήτρια ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #4 στις: 05/11/13, 14:40 »
Ή κόβεις το crunch και χρησιμοποιείς μόνο το καθαρό κανάλι και ενισχύεις το od με κάποιο booster ή δεύτερη βρώμα. Από την άλλη αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης της λούπας. Ξεχωριστή τροφοδοσία δε θα χρειαστείς παρά μόνο 2 επιπλέον καλώδιά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #5 στις: 05/11/13, 15:59 »
Ίσως μπορείς να τη γλυτώσεις σχετικά αν το mix στο delay σου είναι αρκετά χαμηλά και το gain του ενισχυτή δεν είναι πολύ ψηλά. Κατά τα άλλα όπως στο είπαν τα παιδιά. Αλλιώς πρέπει να πάρεις βρώμα από πετάλι που θα είναι πριν το delay και ο ενισχυτής να είναι καθαρός.


Δεν υπάρχει μαγικός τρόπος και αυτός ήταν και ο λόγος που βγήκαν τα FX loop. Κι επειδή κάποιοι βρωμίζουν και το τελικό στάδιο βγήκαν και τα dry/wet setups με δύο ενισχυτές κλπ όπου σίγουρα δε θες να μπλέξεις.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #6 στις: 05/11/13, 16:18 »
Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχει το delay σου αλλά:
 αν το crunch δεν έχει πολύ gain και
Αν ο ενισχυτής έχει καλές δυναμικές και ακούει στο vol της κιθάρας και
Αν ο ενισχυαν το delay σου έχει ρύθμιση έντασης μόνο για τις επαναλήψεις,

μπορεί διαδηλώνοντας το να ξεβρωμισει αρκετά.  :P
Ακόμα δεν θες να το βάλεις στο loop?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/13, 19:21 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #7 στις: 05/11/13, 16:22 »
Ξεχωριστή τροφοδοσία δε θα χρειαστείς παρά μόνο 2 επιπλέον καλώδιά.
ακριβώς


κι εγώ, δεν βλέπω άλλη λύση απ'το να βάλεις το delay στη λούπα αφού χρησιμοποιείς και το crunch του ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #8 στις: 14/11/13, 22:03 »
Καλησπέρα σας, συγγνώμη για την αργοπορία, αλλά έτυχαν κάποιες υποχρεώσεις κ έτσι αμέλησα να απαντήσω
αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κ τώρα στο δια ταύτα:
λοιπόν, ο ενισχυτής είναι ένας marshall tsl 602 με παράλληλη λούπα, η οποία από ότι διάβασα κ από ότι δοκίμασα δεν δουλεύει ιδιαίτερα καλά με πετάλια, αλλά με φέτες. από την άλλη το delay είναι το crazy tube circuits echorush (πρόγονος του time) κ στο manual του ο χρήστος αναφέρει ότι είναι φτιαγμένο για να χρησιμοποιείται πριν το input του ενισχυτή.
αυτό το οποίο αντιλαμβάνομαι είναι ότι ουσιαστικά θα πρέπει να καταργήσω τον συνδυασμό od+crunch channel κ να χρησιμοποιήσω distortion+clean channel για να μην εχω ζητήματα με το delay.
υπάρχει τουλάχιστον κάποια μόντα που να μπορώ να κάνω -στο πετάλι κατά προτίμηση- για να λύσω κάπως το ζήτημα;
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #9 στις: 15/11/13, 00:07 »
Μέχρι να απαντήσει κάποιος γνώστης στην αρκετά εξειδικευμένη ερώτησή σου...γιατί δε στέλνεις ένα μήνυμα στον Crazy Tube? μπορεί να σου απαντήσει ή να αναλάβει αυτός τη μόντα!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #10 στις: 15/11/13, 00:42 »
Χωρίς να ξέρω τον ενισχυτή σου λογικά αν η λούπα είναι παράλληλη πρέπει να έχει και ένα mix knob το οποίο μπορείς να δοκιμασεις 100% wet. Αν σου είπαν ότι δεν είναι για πεταλακια αλλά για φέτες τότε πιθανότατα να θέλει +4 db σήμα ενώ τα πεταλακια βγάζουν -10db. (εμένα έχει διακόπτη ώστε να επιλέγω τι σήμα έχω στο λουπ)  Αυτό πιθανότατα να λύνεται με κάποιον ενισχυτή σήματος αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο έτοιμο πετάλι γιαυτη τη δουλειά η αν πρέπει να το φτιάξεις.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #11 στις: 15/11/13, 12:55 »
Μία ματιά στο manual που έριξα, λέει:

"As the FX loop is of the parallel kind, this is where you should use time delay effects (i.e. echo, reverb, pitch shifting, chorus, etc.). For optimum use the direct signal in your processor should be turned to zero so that only the effect signal is returned to the amp, this way the tone integrity of the direct amp signal is unimpaired."

Το λένε και μόνοι τους λοιπόν ότι το καλύτερο μέρος για delay και τα λοιπά Time-based και Phase-based πετάλια είναι το loop.

Τώρα πετάλια αυτού του τύπου όπως το δικό σου μπορεί να αναγράφονται ως δόκιμα (μόνο) για εμπρός εάν είναι:
1. πετάλια που δεν έχουν MIX δηλαδή που δεν μπορούν να τροφοδοτήσουν ΜΟΝΟ το WET μέρος του σήματος στο loop, ή
2. πετάλια που δεν έχουν το απαραίτητο signal level όπως πολύ σωστά είπε ο kkmspm, θέμα όμως που δεν έχεις καθότι έχεις signal level switch για το loop σου.

Δύο λύσεις έχεις για να το χρησιμοποιήσεις στο Loop :
1. Βάλε το delay σου κανονικά στο Loop και κάνε το Loop τελείως Serial, ανεβάζοντας το MIX στο 100% και δες αν σου κάνει αυτό που ακούς (που είναι και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις), ή
2. Βάλε το delay σου κανονικά στο Loop, κάνε πιο έντονες ρυθμίσεις στο Delay που παράγεται, και με το Loop Parallel, πειραματίσου με το MIX να δεις αν σου κάνει η χροιά που δημιουργείται (δεν νομίζω ότι θα δουλέψει διότι εάν περνάνε δύο αχρωμάτιστα σήματα παράλληλα, ένα από το Loop και ένα από πετάλι, τείνουν να κάνουν phasing artifacts, αλλά ποτέ δεν ξέρεις..)

Αν ακούσεις τα ανωτέρω και δεν σου κάνει τίποτε από τα δύο, άλλες λύσεις υπάρχουν:
1. Βάλε το μπροστά και αποφάσισε ότι δεν θα έχεις το distortion που θέλεις με το delay.
2. Πούλα το και πάρε ένα άλλο που θα έχει MIX ρυθμιστικό και θα κάνει για το Loop.
3. Αν σου αρέσει και δεν θέλεις να το δώσεις, χρησιμοποίησε το όπως λέει ο Χρήστος, μπροστά, και πάρε ένα ακόμα με MIX που θα κάνει για το Loop και θα τα χρησιμοποιείς εκ περιτροπής.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #12 στις: 15/11/13, 17:14 »
Για ακόμη μια φορά αναλυτικός και κατατοπιστικός ο Αδριανός...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #13 στις: 25/11/13, 23:56 »
Καλησπέρα σας κ πάλι! Ευχαριστώ για τον χρόνο κ τις απαντήσεις σας και συγγνώμη για την αργοπορία, αλλά έλειπα κ δεν είχα πρόσβαση στο ίντερνετ, ούτε καν σε τηλέφωνο (πολύ ωραία αίσθηση, αν μπορείτε να το κάνετε που κ που βοηθάει ;) )

Λοιπόν, ανδριανέ σε ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις, όντως δίκιο έχεις. Έβαλα το delay στην λούπα κ δούλεψε χωρίς να παραμορφώνουν οι επαναλήψεις. Όμως μάλλον θα ξαναχρειαστώ την βοήθειά σου:
Το σήμα, παρόλο που έδωσα +4 db ήταν ακόμα κάπως.... μουντό να το πώ; ψόφιο να το πω; κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Για δοκιμή προσέθεσα ένα overdrive με τέρμα κλειστό το gain πριν κ μετά το delay -κάτι σαν linedriver κ καλά- μπας κ τονωθεί λίγο το σήμα. Πριν το delay δεν αντιλήφθηκα κάποια ιδιαίτερη διαφορά, μετά όμως από το delay, όντως επανήρθε ως έναν βαθμό.

Βέβαια, για να είμαι σίγουρος για την κατάσταση, ξαναδοκίμασα το delay μπροστά από τον ενισχυτή μου κ εκεί υπήρξε τεράστια διαφορά. Στο καθαρό του κανάλι αλλά κ στο βρώμικο η ένταση ήταν πολύ καλύτερη κ αν εξαιρέσουμε την παραμόρφωση στο βρώμικο κανάλι, υπήρχε καλύτερη διαύγεια στον ήχο.

Οπότε θα πρέπει να προσανατολιστώ στην λύση της αγοράς κάποιου line driver; ή buffer(είτε diy είτε έτοιμο); Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να γίνει; (-ναι, πέτα την κιθάρα κ πιάσε τον τζουρά σου, που έχει αρχίσει κ βγάζει μούχλα στην γωνία)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με distorted delay
« Απάντηση #14 στις: 26/11/13, 01:07 »

επιπλεόν τα ρυθμιστικά που έχει το πεταλάκι είναι repeats, time, mix, tone. τέτοιο mix εννούσες;
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/13, 01:20 από kronus »
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Delay

Ξεκίνησε από Ibanezακιας « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
9243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 15:39
από Ibanezακιας
DELAY....HELp

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 4 » Εφέ

84 Απαντήσεις
25832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 17:35
από jkstigma
4 Απαντήσεις
2611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/08, 20:36
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
2206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 20:55
από Panos the Greek
delay dd3 , dd5 or dd7

Ξεκίνησε από Ikaros Εφέ

6 Απαντήσεις
3241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 00:07
από Ikaros
Πετάλ για Delay

Ξεκίνησε από guitalele Εφέ

2 Απαντήσεις
1747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/11, 13:59
από gers
πετάλι delay

Ξεκίνησε από zuccheros Εφέ

10 Απαντήσεις
3882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 18:24
από gers
3 Απαντήσεις
2946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/12, 17:19
από zeromancer
Delay pedal

Ξεκίνησε από fenderakias23 Εφέ

15 Απαντήσεις
5976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/13, 14:44
από tech21man
26 Απαντήσεις
8126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/15, 15:14
από JoePerry