Αποστολέας Θέμα: σύνδεση JCA22H με JCA24S  (Αναγνώστηκε 18318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #25 στις: 19/06/13, 12:13 »
Πράγματι, και μου φαίνεται ακόμα χειρότερο να λένε "βάλτε όποια EL84 θέλετε και δεν πειράζει για το bias"!.. Τότε γιατί έχει bias pot?..

αυτο με προβλημάτισε κ εμενα κ χτες απάντησα στο email αυτο σχετικά με την αλλαγή των τελικών λυχνιών ρωτώντας την εταιρία αν εγγυώνται την ομαλή λειτουργία του ενισχυτή με οποιεσδήποτε τελικές EL84 (ματσαριμένες εννοείται) χωρίς rebias κ περιμένω απάντησή τους. πιστεύω όμως οτι ποσώς τους ενδιαφέρει διότι χωρίς rebias το αποτέλεσμα μπορεί να είναι λάμπες που θα τελειώνει η ζωή τους γρηγορότερα απο το συνήθες ή ήχος που θα είναι χάλια.

Ok τότε δες πρώτα αυτό: ..και μετά δες κάποια vids που περιγράφουν πως να το κάνεις:

τα βίντεο τα είχα δει χτες εκτός απο το 1ο . αποφόρτιση έχω κάνει αρκετές φορές σε τροφοδοτικά υπολογιστών όταν ασχολούμουν με case-modding. είναι καλό όμως που το αναφέρεις και για τον υπόλοιπο κόσμο που ενδιαφέρεται σχετικά ώστε να είναι ασφαλής όταν ασχολείται με τα "σωθικά" ενός ενισχυτή (κ όχι μόνο)

Θα χρειαστής σίγουρα πολύμετρο, και την μέθοδο που έχουν προβλέψει από τον κατασκευαστή για εσωτερικά σημεία μέτρησης.

έχω πολύμετρα , κροκοδειλάκια , αντιστάσεις κτλ

Εγώ προτιμώ να ρυθμίζω το bias, εκεί που είναι πραγματικό και ακριβές, και αυτό είναι πάνω στην λυχνία. Αυτό προϋποθέτει την χρήση κάποιου bias tool το οποίο προσαρμόζεις πάνω στην λυχνία και με το πολύμετρο κάνεις την μέτρηση.
Έχει τέτοια το TubeTown (όταν είναι σε στόκ   :roll ): http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p1439_Bias-Probe-EL84--KIT---OUT-OF-STOCK.html

η χρήση bias probe tool σίγουρα διευκολύνει τις μετρήσεις (hands free ένα πράγμα) αλλά μπορούν να γίνουν κ πάνω στην πλακέτα , εκεί που πατάνε τα πόδια των λυχνιών. είδα κάπου στο ebay να υπάρχουν αλλά το σκέφτομαι να πάρω επειδή είναι ψιλοακριβά (μαζί με τα μεταφορικά) κ η χρήση τους αρκετά περιορισμένη. παρόλα αυτά θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα μείνω για κάμποσο καιρο με τις στοκ λυχνίες αφού ο ενισχυτής παίζει μια χαρά και είμαι πλήρως ικανοποιημένος (προς το παρών)  :)

thank u all for your replies
« Τελευταία τροποποίηση: 05/07/13, 19:43 από Απόλλων »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #26 στις: 19/06/13, 13:50 »
η χρήση bias probe tool σίγουρα διευκολύνει τις μετρήσεις (hands free ένα πράγμα) αλλά μπορούν να γίνουν κ πάνω στην πλακέτα , εκεί που πατάνε τα πόδια των λυχνιών.
Ακαδημαϊκά μιλώντας μιας και δεν θα το κάνεις ακόμα, όχι, δεν γίνεται πάνω στην πλακέτα εκεί που πατάνε τα πόδια των λυχνιών. Εκεί μπορείς να μετρήσεις μόνο το plate voltage το οποίο θα σου χρησιμεύσει για να λύσης την εξίσωση που θα σου υπολογίσει το βέλτιστο bias για την τάξη που έχεις (A, A/B κλπ).
Ο λόγος είναι ότι το Bias είναι ρεύμα και όχι τάση, οπότε είτε πρέπει να διακόψεις ένα κύκλωμα για να παρεμβάλεις το αμπερόμετρο ακριβείας, είτε να μετρήσεις τάση πάνω σε μία γνωστή αντίσταση επίσης ακριβείας όπως πχ 1Ohm. Αυτό το δεύτερο κάνουν τα probe.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #27 στις: 05/07/13, 16:55 »
Μετά από την ευχάριστη φιλοξενία του modfori νομίζω οτι μπορω να πω τις εντυπώσεις μου για τον μικρο jet city!

Καταρχήν πραγματικά εντυπωσιαστικα! δεν περιμενα σε τετοια κατηγορια χρηματων ενισχυτη με τοσο ποιοτικο ηχο! Εχει απίστευτη διαύγεια (definition) ακομα και σε τίγκα gain καταστασεις. Και οταν λεμε τιγκα Gain το εννοω! Εχει ατελείωτο (κυριολεκτικά) Gain. Για τα γουστα μου με το Gain στο 5-6 και hi output μαγνήτες παιζεις και γ**ωσταυροκαφρομέταλ αλλα το definition παραμένει!  Ακους πραγματικα καθε χορδη! Δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι το ιδιο άριστα στο καθαρο καναλι το οποιο στην πραξη δεν καθαρίζει ποτε τελείως.  Κραταει παντα ενα ελαφρύ κρανκαρισμα ακομα και με το volume στο 1,5. Πρακτικά δεν εχει headroom για οτιδήποτε περα απο το υπνοδωμάτιο. Βεβαια βγαζει υπέροχα χρωματα και τρομερό crunch ηχο αλλα το headroom του λειπει. Να τονισω οτι η καμπίνα φοραει eminence ηχεια και ψάχνοντας στο youtube ειδα οτι με V30 καθαρίζει αρκετα το clean κανάλι. Το eq ανταποκρινεται αρκετα καλα με μονη παρατηρηση οτι του περισσεύουν πολλα πρίμα, κατι το οποιο δεν ειναι πρόβλημα μιας και ειναι ρυθμισημο!

Τελος δοκίμασα και με πεταλιερα στο return (Boss GT-10) μιας και ετσι συνηθίζω να παιζω. ΑΠΙΘΑΝΟΣ!!!
Βεβαια πρεπει να ρυθμίσεις την εξοδο της πεταλιερας στα +4dB αλλιως παιζει χαμηλα! Εκει το Headroom του τελικου σταδιου εμφανίστηκε αρκετό (οριακα ισως) ακομα και για προβα/live (με σοβαρό drummer και OXI κανίβαλο . Ακόμα και σε αυτη την περίπτωση υπήρχε τρομερό definition! Τιποτα το ψηφιακο η το λασπώδες δεν χαλαει την απολαυση! Ακομα και με το volume της κιθαρας καθαριζει το ίδιο καλά σα να παιζεις πανω σε real amp!!! Πραγματικα εντυπωσιακός σε σημείο που αν βρω κανενα ΜΤΧ θα τον τσιμπήσω χωρις δεύτερη σκεψη μιας και με τα 10 κιλακια του κουβαλιέται ευκολα!

Ερώτηση: Μιας και το μικρο headroom τελικα οφείλεται στην προενισχυση και οχι στο τελικο σταδιο, μηπως ειναι ευκολο με καποια μοντα να μεγαλώσει ??? (ηταν κουμπωμένος σε 2χ12 καμπινα. Με 1χ12 θα ειναι αρκετα χειρωτερο? Με 4χ12???)

Ευχαριστω πολυ Χριστοφορε για το demostration! Κοιτα να ευχαριστηθεις την ενισχυταρα σου!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #28 στις: 05/07/13, 16:58 »
ναι...να βάλεις μία προενισχύτρια με χαμηλότερο gain factor (η 12AU7 έχει το χαμηλότερο)

http://www.thetubestore.com/Resources/Guitar-Amp-Info/Gain-Factor

ευχαριστούμε για το review!!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #29 στις: 05/07/13, 17:14 »
 ;)  θενξ σαλτσε! Φανταζομαι οτι ο modfori θα το δοκιμασει με την πρωτη ευκαιρια και θα μας πει! Πραγματικά κρίμα που δεν υπηρχε η δυνατότητα να ηχωγραφήσουμε μερικα samples!


Παιδια ο ενισχυτης αξιζει μεχρι τελευταιου cent για τα παντα περα απο jazz....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #30 στις: 05/07/13, 19:16 »

Jet City JCA20HV: Κάτι λίγο πιο dark (για τα πρίμα που περισσεύουν) και πιο low gain (για τα καθαρά που λείπουν). Το τελευταίο βέβαια θυσιάζοντας το high gain. Ρυθμισμένος απ'οτι διάβασα σύμφωνα με τα γούστα του Joe Perry των Aerosmith

http://www.youtube.com/watch?v=d7ubWjG0XLs

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #31 στις: 05/07/13, 19:53 »
ναι...να βάλεις μία προενισχύτρια με χαμηλότερο gain factor (η 12AU7 έχει το χαμηλότερο)

Σωστή η σκέψη του hot sauce, αν και στην πράξη η αλλαγή της προενισχύτριας λυχνίας με μία πολύ χαμηλότερου gain factor μπορεί να αλλάξει σημαντικά την ηχητική ταυτότητα του ενισχυτή. Εγώ θα δοκίμαζα πρώτα μια 5751 (70% του gain μιας 12AX7) ή μία 12ΑΤ7 (60%). Η 12AU7 έχει ακόμα λιγότερο gain (λιγότερο από 20%). Kαι φυσικά αν σού αρέσει τόσο ο ενισχυτής, καλό θα ήταν να επενδύσεις σε καλής ποιότητας λυχνίες που θα σού δώσουν ανάλογη ποιότητα ήχου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #32 στις: 05/07/13, 20:00 »

Jet City JCA20HV: Κάτι λίγο πιο dark (για τα πρίμα που περισσεύουν) και πιο low gain (για τα καθαρά που λείπουν). Το τελευταίο βέβαια θυσιάζοντας το high gain. Ρυθμισμένος απ'οτι διάβασα σύμφωνα με τα γούστα του Joe Perry των Aerosmith



οντως ειναι πολυ ποιο καθαρος αυτος αλλα δεν εχει καμια σχεση σαν ενισχυτης με τον jca22h...ο 22 ειναι monster gain amp. O 20hv ξεκαθαρα ποιο vintage. Επισης στο loop μπορει να εχει και χειροτερο headroom. Αν δεν τον δοκιμασεις το παιζεις.....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #33 στις: 05/07/13, 20:04 »
Σωστή η σκέψη του hot sauce, αν και στην πράξη η αλλαγή της προενισχύτριας λυχνίας με μία πολύ χαμηλότερου gain factor μπορεί να αλλάξει σημαντικά την ηχητική ταυτότητα του ενισχυτή. Εγώ θα δοκίμαζα πρώτα μια 5751 (70% του gain μιας 12AX7) ή μία 12ΑΤ7 (60%). Η 12AU7 έχει ακόμα λιγότερο gain (λιγότερο από 20%). Kαι φυσικά αν σού αρέσει τόσο ο ενισχυτής, καλό θα ήταν να επενδύσεις σε καλής ποιότητας λυχνίες που θα σού δώσουν ανάλογη ποιότητα ήχου.
σωστός ο Απόλλων...δε το σκέφτηκα....
πρότεινα κατευθείαν 12AU7 μιας και ο kkmspm ανέφερε πως έχει χαώδες gain οπότε και πήγα κατευθείαν στο δραστικότερο τύπο λάμπας....
αλλά ναι...καλύτερα να δοκιμαστεί βήμα βήμα το χαμήλωμα του gain factor της προενισχύτριας...αν και θα ναι λίγο δαπανηρή διαδικασία...(εκτός αν βρεις να δανειστείς πριν αγοράσεις....)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #34 στις: 05/07/13, 22:03 »
Εγω θα τον αφηνα οπως ειναι και θα ακολουθουσα ενα δευτερο ημι-δρομο. Οπως παρατηρησε και ο ...reviewer με αλλο προνισχυτη (gt-10) το headroom "αυξανεται". Δεν αυξανεται, αλλα ουσιαστικα εκμεταλλευσαι ενα προενισχυτη ο οποιος δεν παραμορφωνει τοσο γρηγορα. Αν το συνδυασεις με μια καμια καμπινα που κυριολεκτικα σκαει μπολικο ηχο με ευαισθητα μεγαφωνα δε θα πιστευεις οτι ειναι ο ιδιος ενισχυτης αλλα φυσικα με οριο τα 20 κατι watt.

Το κολπο ειναι να το βαλεις να παιξει παραλληλα με την προενισχυση του jet city και να τα επιλεγεις πριν τον τελικο με καποιο α/β η με την μεθοδο των 4 καλωδιων των μοντερνων πολυεφφε. Παρεμπιπτοντως η loop στον 22 ειναι κανονικη και οχι η ημι παραλλογη των SLO/hot rod/silver jubilee. Ο soldano δεν ηθελε την PI να παραμορφωνει, την θελει ακριβως ετσι. Υπαρχουν διαφορα αρθρα για ενισχυτες που το αναλυουν, ισως για αυτο να εβαλε τη loop πριν το bass mid treble και οχι πριν τον τελικο. Στον 22 ομως τα watt ειναι πολυ λιγα, στο τελος ολα παραμορφωνουν!!!

Η σχεδιαση του astroverb (στον οποιο βασιζεται ο jet city) ειναι απο τις αγαπημενες του mike soldano. Περιεγραφε σε μια συνεντευξη (νομιζω υπαρχει στο youtube στο jet city channel) οτι κατα βαση, δεν υπαρχει τπτ παρομοιο με ενα EL84 τελικο ο οποιος φουσκωνει ξεφουσκωνει με τις δυναμικες του παιξιματος σου με το soldano crunch να επαυξανεται με ενα voxy χαρακτηρα! (και ειναι πιο ευκολο να το κανεις αυτο με τα λιγα watt). Φυσικα δεν συστηνεται για hi gain hi volume με τερατωδη μπασσα (δεν το κανουν αυτο οι EL84) αλλα με ενα overdrive ...it kicks into SLO land level of gain οπως λεει ο ιδιος. Και τελειωνει με το εξης: Πολλοι ερχονται με astroverb να παρουν κατι μεγαλυτερο απο εμενα (soldano δηλαδη αλλα παραπανω watt) και τελικα καταληγω να τους πουλαω μια 4x12 και ενα headshell αντι για τον 50ρη hot rod η τον SLO...

Μου λειπει αυτο το σκασιμο στα μεσαια απο τις EL84 απο τον f-30 που ειχα η τον classic 30...Τωρα εχω ενισχυτες με EL34 και 6L6, εχουν τις αρετες τους αλλα δεν ειναι το ιδιο σε καμια περιπτωση...Απιστευτα γοητευτικο (φυσικα δεν λεω οτι ολοι με EL84 ειναι το ιδιο αλλα αυτο πανω κατω ειναι λιγο κοινο χαρακτηριστικο τουλαχιστο σε οσους μπορεσα και πιεσα). Σε κανει διαφορετικο, καλυτερο παικτη και το ευχαριστιεσαι κιολας. Καλοπαιχτος!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/07/13, 22:05 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #35 στις: 20/08/13, 19:22 »
Μετά από την ευχάριστη φιλοξενία του modfori νομίζω οτι μπορω να πω τις εντυπώσεις μου για τον μικρο jet city!
Ευχαριστω πολυ Χριστοφορε για το demostration! Κοιτα να ευχαριστηθεις την ενισχυταρα σου!

να'σαι καλά φίλος .
όσο για την ενισχυτάρα τη χαίρομαι καθημερινά

Φανταζομαι οτι ο modfori θα το δοκιμασει με την πρωτη ευκαιρια και θα μας πει!

Η αλήθεια πως με το που τον αγόρασα ήταν το πρώτο πράγμα που παρατήρησα (οτι έχει μικρό headroom για την ισχύ του) κ σκέφτηκα να αλλάξω μερικές λάμπες είτε με 5751 ή με 12ΑΤ7. άφησα όμως να περάσει λίγος καιρός (ύστερα απο την ορθότατη συμβουλή του Αντριανού) ώστε να τον συνηθίσω και να είμαι σε θέση να αντιληφθώ την αλλαγή.
πριν μερικές μέρες το αποφάσισα και αλλάξα 2 απο τις προενισχύτριες κινέζικες 12ax7 (1η και 3η ) με 2 Tungsol 12AT7W και τολμώ να πω πως ο ενισχυτής άρχισε να μ'αρέσει ακόμα περισσότερο.
όσο για το καθαρό κανάλι δε θα μπορούσε εξ'αρχής να'ναι καθαρό φέροντας το όνομα "crunch" . μετά την αλλαγή των 2 προενισχυτριών αυξήθηκε κατά πολύ το headroom του και με το preamp στο 2 μπορείς να ανοίξεις το master στο τέρμα χωρίς να σπάει ο ήχος καθόλου (με hambuckers) παρέχωντας clean ήχο σε εντάσεις που "στέκονται" άνετα και εκτός σπιτιού.
επίσης μετά την αλλαγή παρατήρησα οτι συνολικά μειώθηκε κάπως η ένταση του ενισχυτή, πράμα που δε με πολυαπασχολεί μιας και είναι αρκετά τα watt για τη χρήση που του κάνω.



Μου λειπει αυτο το σκασιμο στα μεσαια απο τις EL84 απο τον f-30 που ειχα η τον classic 30...Τωρα εχω ενισχυτες με EL34 και 6L6, εχουν τις αρετες τους αλλα δεν ειναι το ιδιο σε καμια περιπτωση...Απιστευτα γοητευτικο (φυσικα δεν λεω οτι ολοι με EL84 ειναι το ιδιο αλλα αυτο πανω κατω ειναι λιγο κοινο χαρακτηριστικο τουλαχιστο σε οσους μπορεσα και πιεσα). Σε κανει διαφορετικο, καλυτερο παικτη και το ευχαριστιεσαι κιολας. Καλοπαιχτος!!!

συμφωνώ απόλυτα μ'αυτό
ευχαριστώ.

τέλος, να υπενθυμίσω πως ο ενισχυτής διατίθεται για δοκιμή (ΟΧΙ προς πώληση) για όποιον το θελήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/13, 19:26 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #36 στις: 20/08/13, 21:48 »
Καλή φάση!!! Οπότε τωρα πρέπει να αγκίζει το τέλειο ο ενισχυτής! ;)


Παιδιά μιλάμε για πραγματικό διαμάντι. ειναι πραγματικά πολύ παράξενο που δεν έχει αποκτήσει τη μεγάλη φήμη που του αξίζει. Πάντως όποιος έχει σκοπό να αγοράσει ενισχυτή πρέπει οπωσδήποτε να τον ακούσει πριν παρει κατι άλλο.... 8) [size=78%] [/size]
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/13, 21:50 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #37 στις: 24/08/13, 20:14 »
καλησπέρα κ πάλι,
πρόσφατα απέκτησα μια zoom g9.2tt.
μέχρι τώρα την έχω συνδεδεμένη στο return του ενισχυτή (μέθοδος η οποία παρακάμπτει την προενίσχυση του ενισχυτή) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο τον ήχο που παίρνω.
επειδή όμως είμαι λίγο ανήσυχος αναζητώντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα σκέφτομαι να δοκιμάσω και το εξής :
να βάλω την κιθάρα στο input του ενισχυτή (για να χρησιμοποιώ την προενίσχυσή του) κ να συνδέσω τα input και output (L) της πεταλιέρας στα send και return του ενισχυτή αντίστοιχα ώστε να έχω κ τα εφφέ της (reverb, delay, phaser κτλ με κλειστή την προενίσχυση της πεταλιέρας).
μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι σωστό αυτό που σκέφτομαι (δε θέλω να κάνω καμιά ζημιά) κ ποιές οι διαφορές σε σχέση με τη μέθοδο των 4 καλωδίων?
ευχαριστώ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #38 στις: 24/08/13, 21:05 »
μια χαρά ειναιο τροπος που σκεφτεσαι
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #39 στις: 25/08/13, 14:35 »
μια χαρά ειναι ο τροπος που σκεφτεσαι
+1

αν μπορεί η πεταλιέρα σου (δεν ξέρω τις δυνατότητες της συγκεκριμένης) να στείλει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΕΣ λειτουργίες στη λούπα της τότε ναι...θα παίρνεις βρώμικα και λοιπούς ήχους απ'τον ενισχυτή και εφέ απ'την πεταλιέρα....

απλά εγώ, που το δοκιμάζω επίσης αυτή την περίοδο, έχω πρόβλημα με εφέ στυλ τρέμολο που, ενώ τα reverb,wah κτλ ακούγονται κανονικά, αυτό ακούγεται αμυδρά....

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #40 στις: 25/08/13, 15:32 »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις

το δοκίμασα σήμερα το πρωί λίγο βιαστικά και αυτό που παρατήρησα είναι πως αδυνατίζει και αλλάζει χροιά ο ήχος . σαν πρώτη εντύπωση απογοητεύτηκα αλλά πιστεύω πως με κάμποσο σκάλισμα και τις σωστές ρυθμίσεις θα βγει κάτι καλύτερο. χρειάζονται πολύ ψαχούλεμα οι ρημάδες :p
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #41 στις: 25/08/13, 17:37 »
Το δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι μιας τα πολυφε είναι ψηφιακές μηχανές έχουν την τάση να χρωματίζουν τον ήχο( ad/da convertion) οπότε θέλει ψάξιμο και παραμετροποίηση ώστε να γίνει όσο το δυνατόν διάφανη.

Ps 2 μέρες προσπαθώ να κάνω διάφανη την gt10 μπροστά από τον jvm :p...είμαι σε καλό σημείο αλλά όχι τέλειο...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #42 στις: 25/08/13, 21:39 »
δες επίσης αν έχει levels στα send/receive και αν έχει κάποιο global eq.


η πεταλιέρα έχει για external loop level για τα send και return αλλά αφού δε χρησιμοποιώ τις 2 αυτές συνδέσεις (send και return πεταλιέρας) που θα μου χρησιμέψει? όπως είπα έχω συνδέσει τα send και return του ενισχυτή στα input και L-output  της πεταλιέρας αντίστοιχα.

επίσης ,βάζοντας την πεταλιέρα σε manual mode και κλείνοντας την προενίσχυή της και όλα τα εφφέ (για bypass) παρατήρησα πως μου κόβει το sustain της κιθάρας.

ps: πόσταρα εδώ για να μην κάνω hijack το topic του sauce
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #43 στις: 26/08/13, 00:21 »
Τα send/receive levels θα τα χρειαστείς μόνο στο 4cm.
Αν Σου κόβει sustain δεν Μην έχει κανένα noize suppressor ενεργό. Επίσης κάπου πρέπει να ρυθμίζει το input level του οργάνου. Δες μήπως είναι χαμηλά.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #44 στις: 01/09/13, 12:45 »
προχτές παρέλαβα ένα tube probe που είχα παραγγείλει.
άλλαξα λάμπες ,μέτρησα το plate voltage (στο έβδομο pin)  343 volts , έβαλα την τιμή στο weber bias calculator σαιτ και μου έβγαλε 24mA.
συνέδεσα το tube probe ,άναψα τον ενισχυτή (master και preamp volumes όλα στο 0) , άφησα ενα 5λεπτο στο stand by ,  έκλεισα stand by ,ρύθμισα στα 24 mA  .
σύνδεσα κιθάρα για να δοκιμάσω (χωρίς να αποσυνδέσω probe και πολύμετρο) , όλα ok στον ήχο .
τον ξαναβάζω σε stand by για κανα 10λεπτο , ξανανοίγω (master και preamp volumes όλα στο 0) και βλέπω το ρεύμα να ανεβαίνει . κάπου στα 30 ίσως και 35 mA.

σε τι κατάσταση πρέπει να'ναι ο ενισχυτής για να γίνει το rebias σωστα?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #45 στις: 01/09/13, 23:43 »
Έλα μου ντε....χαχαχα
Εμένα μου ανεβοκατεβαιναν τα mv στο πολυμετρο οποτε τον ρυθμισα στο περίπου. Βέβαια ανάβουν δυνατά οι λάμπες πορτοκαλοκίτρινες και δεν ξέρω αν πρέπει τόσο πολύ....

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #46 στις: 02/09/13, 00:06 »
Έλα μου ντε....χαχαχα
Εμένα μου ανεβοκατεβαιναν τα mv στο πολυμετρο οποτε τον ρυθμισα στο περίπου. Βέβαια ανάβουν δυνατά οι λάμπες πορτοκαλοκίτρινες και δεν ξέρω αν πρέπει τόσο πολύ....

στην προκειμένη έχεις να κάνεις με Volts(V) και milliAmperes(mA), όχι με milliVolts(mV) ;)

κ εγώ παρατήρησα μια πιο έντονη φωτεινότητα στις λάμπες  8) . λές να τινάξουν τα πέταλα? χαχα
πάντως ακούγεται τζιτζί.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #47 στις: 02/09/13, 00:15 »
Ναι βρε...απλά στον jvm μετράς σε συγκεκριμένο σημείο mV για να κάνεις το biasing ;)

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #48 στις: 07/09/13, 17:38 »
Τελικα αλλαξες σε 12AU7 την πρωτη λαμπα; Αν ναι ποσο καθαρισε το crunch καναλι και ποσο gain εκοψε απο το lead;
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: σύνδεση JCA22H με JCA24S
« Απάντηση #49 στις: 07/09/13, 23:54 »
Τελικα αλλαξες σε 12AU7 την πρωτη λαμπα; Αν ναι ποσο καθαρισε το crunch καναλι και ποσο gain εκοψε απο το lead;

αν δεις λίγο παραπάνω στη σελίδα είχα γράψει πως άλλαξα την 1η και την 3η με 2 Tungsol 12AT7W ;)
αυξήθηκε κατά πολύ το headroom (τόσο ώστε να μπορεί να σταθεί κ σε στουντιο χωρίς να σπάει) στο cruch κανάλι κ μειώθηκε λίγο το gain και απο τα 2 κανάλια. συνολικά έπεσε και λίγο η ένταση του ενισχυτή αλλά "γλύκανε" και ήρθε ακόμη πιο κοντά στα γούστα μου.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/02, 17:17
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
5 Απαντήσεις
3178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/07, 14:07
από bluechild
5 Απαντήσεις
3637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/08, 14:02
από georggge46
2 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:58
από KaBi
14 Απαντήσεις
5869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 23:01
από loukask6
12 Απαντήσεις
12998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/12, 02:09
από kkmspm (φλουτσ)
18 Απαντήσεις
8730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 16:01
από apostolosntanis
18 Απαντήσεις
7098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/13, 16:56
από let me know 796
16 Απαντήσεις
5243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/14, 13:56
από kkmspm (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
5908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 00:30
από Jezus