Αποστολέας Θέμα: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!  (Αναγνώστηκε 4553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Λοιπόν προσπαθώ να μαζέψω τα νεύρα μου και την απογοήτευσή μου, καθότι η πρώτη φορά που επιχείρησα να βάλω χέρι σε ενισχυτή δεν μου βγήκε σε καλό.
Θα σας δώσω το ιστορικό του πράγματος, και όποια βοήθεια θα είναι πολύτιμη. Έστειλα και στην Orange αλλά καμία απάντηση.

Καταρχήν, σε προηγούμενο θέμα είχα αναφέρει ότι έχω έναν Marshall JCM2555 Slash sig μοντέλο mid '90s και τότε ήθελα βοήθεια για την επιλογή λυχνιών, πράγμα που έγινε (και ευχαριστώ όλους). Αφού αγόρασα τις λυχνίες, preamp και power tubes, αποφάσισα να προβώ και στην αγορά του Orange DIVO OV4, το οποίο είναι στην ουσία ένα module το οποίο μπαίνει μεταξύ των λυχνιών και ρυθμίζει το Bias σε μία πιο μόνιμη κατάσταση (πολύ χονδρικά), και δεν χρειάζεται να το ρυθμίσεις ποτέ, έχει tube failure και γενικά σκέφτηκα ότι για τον ενισχυτή μου είναι μία καλή επένδυση από τη στιγμή που παίζει σε ψηλές εντάσεις και όχι διαμερίσματος.

Έψαξα καλά στο νετ οδηγίες για τον πώς γίνεται η διαδικασία εγκατάστασης, είδα σχετικά video, διάβασα το manual και αποφάσισα να προβώ στην διαδικασία μόνος καθώς δεν μου φάνηκε κάτι τρομερά δύσκολο, μιας και αφού εγκαταστούσα το DIVO τη διαδικασία του biasing θα την έκανε αυτόματα.

Άνοιξα τον ενισχυτή, έβγαλα όλες τις λάμπες, τις αντικατέστησα με καινούργιες GT και εγκατέστησα το DIVO. Το kit περιλαμβάνει 2 καλώδια-γειώσεις τα οποία ο κατασκευαστής λέει ότι πρέπει να κουμπώσεις πάνω στο σασί (στο παράδειγμα του manual το κουμπώνει σε μία από τις 4 βίδες του Reverb Tank ενός Orange). Επειδή λοιπόν ο Marshall δεν έχει reverb, και επειδή για κάποιο λόγο οι βίδες στο σασί δεν ξεβίδωναν (πρέπει να έχουν παξιμάδι και να μην είναι βιδωτές στο σασί) σφήνωσα τις δύο αυτές γειώσεις σε μία αντίστοιχη βίδα πυκνωτή.

Το πρόβλημα είναι το εξής. Στο manual του DIVO αναφέρει ότι όταν το ενεργοποιήσεις πρώτη φορά το αφήνεις μερικά λεπτά να τσεκάρει λάμπες σύστημα κτλ, μόλις σου δώσει το οκ από standby πάς ON παίζεις λίγο και κλειδώνει το Bias (το οποίο για EL34 λάμπες το έχει ρυθμισμένο σαν default στο 38 από όπου μπορείς να το ρυθμίσεις όπου θες εσύ μέσω usb).

Μόλις λοιπόν έκανα την παραπάνω διαδικασία και αφού από standby πήγα σε on, έπαιξα για λίγα δευτερόλεπτα, άκουσα ένα θόρυβο ο ενισχυτής σταμάτησε να παίζει, τον έκλεισα αμέσως, και είδα ότι έκαψε την κύρια ασφάλεια του. Τσέκαρα το DIVO και δεν έδειξε λάθος σε κάποια από τις λυχνίες ή κάποιο άλλο failure. Δεν άλλαξα την ασφάλεια ακόμη, συνέβει το Σάββατο, και δεν επιχείρησα να τον ανοίξω εννοείται από τότε, αν δεν βρω τι μπορεί να έφταιξε.

Από όλη τη διαδικασία εκεί που εστιάζω ότι μπορεί να είναι το πρόβλημα είναι στα δύο καλώδια της γείωσης (ground) και την τοποθέτησή τους. Που θα έπρεπε να τα βάλω από τη στιγμή που δεν υπάρχει Reverb Tank (το λέω μήπως και το ότι τα έβαλα στη βάση του πυκνωτή δημιουργεί θέμα που στο reverb tank δεν θα υπήρχε -εικάζω).

Έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να έκανε την ασφάλεια να επέμβει; Αν όντως το θέμα είναι της γείωσης, που θα έπρεπε να γειώσω στα καλώδια του DIVO;

Μπορεί να φτάει κάποια λυχνία (ελαττωματική από το εργοστάσιο πχ);

Οποιαδήποτε σκέψη, δεκτή!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/14, 22:51 από Απόλλων »
White noise

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #1 στις: 04/03/14, 23:34 »
Στη θέση σου θα άλλαζα ασφάλεια...θα έβγαζα το DIVO και θα τον άνοιγα χωρίς αυτό...

Αν δούλευε κανονικά, μετά θα ρωτούσα κάποιον πιο ειδικό που να το γειώσω...

Αλλά αυτά από έναν άπειρο στα ηλεκτρονικά...ανάμενε για τους ειδικότερους!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #2 στις: 04/03/14, 23:34 »
πάρε μια φωτογραφία να δούμε που συνέδεσες τα καλώδια της γείωσης
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #3 στις: 04/03/14, 23:56 »
Από όλη τη διαδικασία εκεί που εστιάζω ότι μπορεί να είναι το πρόβλημα είναι στα δύο καλώδια της γείωσης (ground) και την τοποθέτησή τους. Που θα έπρεπε να τα βάλω από τη στιγμή που δεν υπάρχει Reverb Tank (το λέω μήπως και το ότι τα έβαλα στη βάση του πυκνωτή δημιουργεί θέμα που στο reverb tank δεν θα υπήρχε -εικάζω).

Άνοιξε μια τρύπα στο σασί και πέρνα μια νέα λαμαρινόβιδα. Θεωρητικά, το σασί σου είναι γειωμένο, άρα εκεί πρέπει να βιδώσεις.

Δε σε νοιάζει το reverb, αυτός το βίδωσε εκεί γιατί εκεί βρήκε. Βρες ένα σημείο που πάει γείωση και βίδωσε εκεί. Εναλλακτικά, κόλλησε στη γείωση κανενός βύσματος, πίσω από κάνα ποτενσιόμετρο (αν είναι όλα γειωμένα) κλπ.

Στον πυκνωτή γιατί το έβαλες; Είναι γείωση εκεί; Αν ναι, τότε είσαι ΟΚ. Αν όχι, ασφαλώς και θα πρέπει να το βγάλεις.
Αν δεν ξέρεις, πάρε ένα πολύμετρο, βάλτο στο beeper/δίοδο και ακούμπα τον ένα ακροδέκτη του πολύμετρου στο εξωτερικό ενός βύσματος πχ της εισόδου και τον άλλο ακροδέκτη όπου πιστεύεις ότι είναι γείωση και σε βολεύει. Αν σφυρίξει, σταματάς, βιδώνεις/κολλάς/ενώνεις εκεί και είσαι ΟΚ. Αν όχι, δοκιμάζεις την τύχη σου αλλού...

ΧΩΡΙΣ φυσικά να είναι στο ρεύμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #4 στις: 05/03/14, 00:14 »
Ναι, και εγώ πιστεύω ότι είναι μια χαρά η γείωση, γιατί είδα φωτος του ενισχυτή και ο πυκνωτής είναι πάνω στο σασί. Μπορείς να τα συνδέσεις και σε μία βίδα από τους μετασχηματιστές, ή όπου μπορέσεις.

Με την ασφάλεια αν εννοείς την Mains, τότε δεν είναι πρόβλημα, φαίνεται ότι το Divo σου παίρνει παραπάνω ρεύμα από ότι έχει προβλεφθεί για τον ενισχυτή. Απλά άλλαξε την και ίσως και με μία λίγο μεγαλύτερη προσθέτοντας την κατανάλωση του Divo και του ενισχυτή αντίστοιχα.

Να ανησυχήσεις μόνο αν αρχίσει να καίγεται η ασφάλεια των λυχνιών (HT).   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #5 στις: 05/03/14, 00:32 »
Η διευκρίνηση του Ανδριανού για τις ασφάλειες με έβαλε σε υποψίες και ξανακοίταξα τι ακριβώς  κάηκε.
Ο Marshall έχει 2 σφάλειες, μία MAINST2Α και μία Η.Τ.Τ1Α, αυτή που κάηκε είναι η δεύτερη η οποία είναι 1 αμπέρ και από ότι καταλαβαίνω είναι η ασφάλεια λυχνιών. Τι σημαίνει αυτό;
Θα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία αυτό που πρότεινε ο Hot_Sauce, θα αγοράσω μία ασφάλεια αύριο, θα βγάλω το DIVO και θα δοκιμάσω έτσι. Αν δω ότι δουλεύει χωρίς πρόβλημα τουλάχιστον θα έχω κατανοήσει που βρίσκεται το πρόβλημα (στο DIVO ή/και τη σύνδεσή του). Θα έχει πρόβλημα έστω χαμηλά ο ενισχυτής χωρίς bias για λόγους test; Μέχρι να τσεκάρω ότι για λειτουργεί κανονικά (αν δλδ λειτουργεί χωρίς το DIVO).
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/14, 00:48 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #6 στις: 05/03/14, 09:43 »
Το ποιά ασφάλεια κάηκε έχει πολύ μεγάλη σημασία. H Mains είναι η γενική ασφάλεια προστασίας όπως έχουν όλες οι συσκευές.

H HT (high tension) ασφάλεια έχει τον ρόλο να προστατέυει τον μετασχηματιστή τροφοδοσίας από τελικές που καίγονται/τελειώνουν και βραχυκυκλώνουν και δευτερευόντως από λειτουργία του ενισχυτή χωρίς φορτίο (μεγάφωνο). Η ασφάλεια αυτή είναι Slow Blow για να δίνει χρόνο σε περιπτώσεις όπου φορτίζουν απότομα οι πυκνωτές τροφοδοσίας.

Κατά 95% η ασφάλεια ΗΤ καίγεται από τελειωμένες τελικές. Αυτή είναι η φυσική ροή των πραγμάτων όταν αφήνουμε παλιές τελικές σε έναν λαμπάτο μέχρι να τερματίσουν.

Σε εσένα που έχεις νέες τελικές, σαφώς δεν είναι αυτό το θέμα. Κάτι (πολύ πιθανόν το Divo) τράβηξε πιο πολύ ρεύμα από όσο επέτρεπε η ασφάλεια. Σου προτείνω να ψάξεις τα fora και να ρωτήσεις την εταιρεία για αυτό το θέμα που προκλήθηκε. ΜΗΝ βάλεις μεγαλύτερη ασφαλεια σν δεν πάρεις οδηγίες από την Orange.

Προς το παρόν άλλαξε την (πρόσεξε είπαμε ότι είναι Slow Blow δεν είναι απλή ασφάλεια) και βάλε τις τελικές πάνω, χωρίς biasing, και δούλεψε τον για λίγο να δεις αν καίει την HT. Δεν θα πάθουν τίποτα οι λυχνίες, απλά έχε το νου σου να μην δείς κάποιο red plating (google this να δεις εικόνες, είναι πολύ προφανές φαινόμενο όταν το bias είναι πάρα πολύ ψηλά), απλά για να προστατεύσεις τις νέες τελικές σου.

Αν καίει την ΗΤ χωρίς το DIVO (με μεγάφωνο αυνδεδεμένο πάντα) πιθανόν να έπεσες στην περίπτωση και έχεις κάποια κακή τελική (σπάνιο για καινούργιες). Αν όχι, φταίει το Divo, οπότε εκεί θα κάνεις ότι σου πουν από την Orange.

   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #7 στις: 05/03/14, 10:32 »
Έψαξα να βρω ασφάλειες σήμερα, αλλά στην πόλη μου (Κομοτηνή) δεν βρήκα 1 αμπέρ slow blow... Βρήκα 1.6 (που είναι μεγάλη διαφορά) και 1 αμπέρ κανονικές. Οπότε θα ψαχτώ στο internet. Μέχρι τότε, πήρα και ένα κουτάκι 1 αμπέρ να υπάρχουν. Να δοκιμάσω με αυτές ή όχι;
White noise

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #8 στις: 05/03/14, 10:32 »
Για να βγάλεις άκρη απο την ιδια την Οrange μάλλον απίθανο... όπως ειδες δεν μπαινουν στο κοπο καν να απαντήσουν.Το εχουν καβαλήσει λιγο.
Εδω όμως θα βγαλεις ακρη ,ειναι ας πουμε το επίσημο forum.
http://forum.orangeamps.com/
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #9 στις: 05/03/14, 10:52 »
Για να βγάλεις άκρη απο την ιδια την Οrange μάλλον απίθανο... όπως ειδες δεν μπαινουν στο κοπο καν να απαντήσουν.Το εχουν καβαλήσει λιγο.
Εδω όμως θα βγαλεις ακρη ,ειναι ας πουμε το επίσημο forum.
http://forum.orangeamps.com/



Thanks θα κάνω και εκεί μία ερώτηση, θα δοκιμάσω πρώτα να το βγάλω να δω αν σταματάει το πρόβλημα, και θα στείλω παράλληλα και εκεί.

White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #10 στις: 05/03/14, 14:31 »
UPDATE:


Μόλις γύρισα σπίτι, και αποφάσισα να δοκιμάσω με τις κανονικές ασφάλειες που βρήκα, να αλλάξω την καλωδίωση της γείωσης μήπως και αλλάξει κάτι. Έβγαλα τον ενισχυτή από το κουτί και έστειλα τα 2 καλώδια του ground direct στο σασί μέσω μιάς βίδας που βρήκα, που από ότι κατάλαβα γειώνει και τον υπόλοιπο ενισχυτή. Σύνδεσα τον ενισχυτή στο ρεύμα και στην καμπίνα, και τον άναψα στο standby. Το DIVO έκανε ένα γρήγορο check και έσβησα. Τον άφησα για μερικά δευτερόλεπτα, και όσο περούσε ο χρόνος παρατήρησα ότι ένας ήχος άρχισε να ακούγεται από το ηχείο (στο standby) ο οποίος δυνάμωνε σταδιακά, το divo έδειξε σφάλμα στην 4η λυχνία και παρατήρησα αυτό που είπε ο Ανδριανός να ψάξω, το red plating στην τέταρτη και μόνο λυχνία. Όταν ο ήχος δυνάμωνε ανησυχητικά, τον έκλεισα. Τον άφησα λίγη ώρα και επανέλαβα για να δω. Ακριβώς το ίδιο.
Αφήνω τον ενισχυτή να κρυώσει και θα δοκιμάσω να αφαιρέσω το DIVO, και να δω αν θα έχω το ίδιο φαινόμενο.
Να πω ότι οι λάμπες είναι αυτές: http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_e34ls_quartett.htm (με ένδειξη στο κουτί low rating 1-3 early distortion level).


Παίζει να φταίνε οι λάμπες; Μπορεί να βγήκε η μία ελαττωματική από το set; Το να φταίει το DIVO θα το τσεκάρω μόλις το αφαιρέσω.


Παραθέτω φωτογραφίες:



**UPDATE 2**


Έβγαλα το DIVO και η λάμπα δούλεψε κανονικά. Δεν ακουγόταν κανένα ήχος, το άφησα για ώρα στο standby, κούμπωσα κιθάρα και έπαιξα κανονικά για κανένα 5λεπτο. Κανένα θέμα, άρα το πρόβλημα είναι στο DIVO ή στην σύνδεσή του. Έστειλα πάλι στην Orange φωτογραφίες και αναλυτικά ότι σας είπα και εσάς και περιμένω και από εκεί.

« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/14, 15:06 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #11 στις: 06/03/14, 15:07 »
FINAL UPDATE:


Αφού έστειλα email στην Orange, μου απάντησε ο τεχνικός της και μου είπε ότι δεν μπορεί να καταλάβει τι πρόβλημα υπάρχει. Του ζήτησα το πρόγραμμα που τρέχει το DIVO ώστε να χαμηλώσω το BIAS manually από τον υπολογιστή μου, αλλά μου είπε ότι όπως το βλέπει πρέπει να έχει πρόβλημα το DIVO στην καλωδίωση του socket της συγκεκριμένης λυχνίας και μου είπε να το επιστρέψω για να μου το αλλάξουν ή να το αντικαταστήσουν!


Fuck! Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να το στείλω πίσω στον Thomann, κάτι το οποίο δεν έχω ξανακάνει..


Άρα μένει ο ενισχυτής με καινούργιες λυχνίες χωρίς Bias (fuck), άρα ανενεργός και πρέπει να δω πώς θα γίνει η διαδικασία να το στείλω πίσω (fuck fuck fuck).


Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους guys για τη βοήθεια σας!
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Orange DIVO OV4 σε Marshall ενισχυτή.. και πρόβλημα!
« Απάντηση #12 στις: 06/03/14, 17:06 »
...πρέπει να έχει πρόβλημα το DIVO στην καλωδίωση του socket της συγκεκριμένης λυχνίας και μου είπε να το επιστρέψω για να μου το αλλάξουν ή να το αντικαταστήσουν!
Αυτό είναι και το πιθανότερο, άλλαξε το να ησυχάσεις.

..πρέπει να δω πώς θα γίνει η διαδικασία να το στείλω πίσω (fuck fuck fuck).
Τίποτα δεν είναι: σου στέλνουν με εμαιλ ένα voucher για την (πχ) UPS, τους παίρνεις τηλέφωνο, κανονίζεις ραντεβού, περνάνε, το παίρνουνε και καθάρισες. Δεν πληρώσεις τίποτα.
Πρέπει να είναι στην original συσκευασία και θα σου ζητήσουν να γράψεις ένα μικρό κείμενο να περιγράφει τι φταίει και πάει για σερβις.

Στο μεταξύ κάνε δουλειά με τον ενισχυτή χωρίς bias, απλά πρόσεχε το red plating που είπαμε και όταν έρθει πίσω, το βάζεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 20:07
από kostasmel
4 Απαντήσεις
2604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/10, 01:27
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
4384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 10:57
από sotto
9 Απαντήσεις
3260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/11, 22:46
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
2911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/11, 15:40
από Ibanezακιας
23 Απαντήσεις
7126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/13, 22:18
από Jezus
10 Απαντήσεις
4496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/11, 19:04
από markwoodlen
6 Απαντήσεις
3232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 00:57
από Norum
11 Απαντήσεις
4350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/12, 12:48
από feirano
2 Απαντήσεις
2070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/12, 17:31
από adr1anos