Αποστολέας Θέμα: jackson vs cort  (Αναγνώστηκε 12043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #25 στις: 07/01/13, 14:28 »
+200 γλυκα και ζεστα ευρουλινια δηλαδη!!!
προφανώς εννοείς μαζί με το κόστος των μαγνητών 200 ε?

Αποσυνδεδεμένος Mpougatsas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #26 στις: 07/01/13, 14:35 »
+200 γλυκα και ζεστα ευρουλινια δηλαδη!!!
προφανώς εννοείς μαζί με το κόστος των μαγνητών 200 ε?

Κι εγω αυτο ελπιζω γιατι γυρω στα 150 ειναι ενα καλο σετ με μαγνητες.... ποσο να μου παρει ο αλλος δηλαδη? Ο.ο
 edit: σε λιγο θα μιλαμε και για μαρκες μαγνητων.....
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/13, 14:37 από Mpougatsas »
Αυταααα.....
Κι αλλα πολλα στα νεα του ΑΝΤ1!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #27 στις: 07/01/13, 15:02 »
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάς για αλλαγή μαγνήτες ακόμα πριν πάρεις την κιθάρα!.. Ακούσματα και εμπειρία δεν έχεις, και είναι λογικό με την ηλικία σου και την τοποθεσία διαβίωσης σου. Που ξέρεις τι θα χρειάζεται αν δεν την ακούσεις πρώτα?..

Για μένα καλό θα ήταν αντί να σε ενδιαφέρει αλλαγή από τωρα, να βάλεις αυτά τα χρήματα πάνω στον αρχικό σου σχεδιασμό και να πάρεις μία καλύτερη κιθάρα από την αρχή. Στα λεφτά που συζητάς, 150€ επιπλέον κάνουν την μέρα με την νύχτα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Mpougatsas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #28 στις: 07/01/13, 15:13 »
Το προβλημα ειναι οτι αν θελω να παρω κιθαρα των 400 ευρω απο τωρα θα χρειαστει να μαζεψω αλλα 100... για να το κανω αυτο κιθαρα θα παρω το πασχα!!! Κι εγω δεν μπορω να περιμενω... Ειπα για αλλαγη στο μελλον επειδη δεν προκειται να παρω απο τωρα τοσο ακριβη... μπορει να μην αλλαξω μαγνητες! Να μαζεψω τοτε τα λεφτα δουλευωντας σε καμια καφετερια-βενζιναδικο-δεν ξερω κι εγω τι και να παρω μια αινουρια κιθαρα!!! Παλι αρχισα να μιλαω για το μελλον γι' αυτο το σταματαω εδω και λεω πως θα παρω φθηνη κιθαρα γιατι δεν εχω λεφτα!
Αυταααα.....
Κι αλλα πολλα στα νεα του ΑΝΤ1!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #29 στις: 07/01/13, 15:21 »
.. το σταματαω εδω και λεω πως θα παρω φθηνη κιθαρα γιατι δεν εχω λεφτα!
Μπράβο, έτσι!.. Πάρε μία και ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ, να μαθαίνεις και να χαίρεσαι!.. Αυτό είναι το νόημα, όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους (κοίτα το sig μου!..  :roll ),
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #30 στις: 07/01/13, 15:24 »
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάς για αλλαγή μαγνήτες ακόμα πριν πάρεις την κιθάρα!.. Ακούσματα και εμπειρία δεν έχεις, και είναι λογικό με την ηλικία σου και την τοποθεσία διαβίωσης σου. Που ξέρεις τι θα χρειάζεται αν δεν την ακούσεις πρώτα?..

Για μένα καλό θα ήταν αντί να σε ενδιαφέρει αλλαγή από τωρα, να βάλεις αυτά τα χρήματα πάνω στον αρχικό σου σχεδιασμό και να πάρεις μία καλύτερη κιθάρα από την αρχή. Στα λεφτά που συζητάς, 150€ επιπλέον κάνουν την μέρα με την νύχτα.
+1000

αυτο προσπαθω να πω!!!!

Αποσυνδεδεμένος Mpougatsas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #31 στις: 07/01/13, 16:12 »
Επιτελους συνεννοηθηκαμε  :P (οκ εξαιτιας μου δεν μπορουσαμε να συννενοηθουμε εδω και ωρα γιατι τα ελεγα διαφορετικα αλλα τεσπα ;D )
edit: πως τα βαζετε αυτα τα sign???  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/13, 16:14 από Mpougatsas »
Αυταααα.....
Κι αλλα πολλα στα νεα του ΑΝΤ1!

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #32 στις: 07/01/13, 19:19 »
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω σου προτείνω τα εξής. Εφόσον σε βόλεψε η ltd 256 με 42μμ μανίκι πάρε κάποια απ' τις παρακάτω της σειράς vintage με 2 διπλούς ή τουλάχιστον 2πλο στη γέφυρα (μιας και είπες για μέταλ).Η vs6 και η v100 (τις οποίες έχω) έχουν αντίστοιχο μανίκι με την ltd που δοκίμασες (εμένα πάντως με βολεύουν).Πολύ καλές κιθάρες για τα χρήματα και δεν χρειάζεται αρχικά να αλλάξεις τίποτα.Είναι πιθανό και οι υπόλοιπες να έχουν ανάλογο μανίκι (ψάξτο). Οι τιμές είναι σε λίρες αλλά μεσα στον προυπολογισμό σου και για μένα αξίζουν και με το παραπάνω για να είναι η πρώτη σου κιθάρα....

http://www.dv247.com/manufacturer/Vintage/2087

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #33 στις: 07/01/13, 20:00 »
Το πολύ να σου ζητήσουν 50 € για να σου αλλάξουν μαγνήτες και αν το κάνεις κάποτε κάτσε μπροστά να δεις πόσο απλό είναι για να μην ξαναπληρώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #34 στις: 07/01/13, 20:02 »
Εφόσον σε βόλεψε η ltd 256 με 42μμ μανίκι πάρε κάποια απ' τις παρακάτω της σειράς vintage με 2 διπλούς ή τουλάχιστον 2πλο στη γέφυρα (μιας και είπες για μέταλ).Η vs6 και η v100 (τις οποίες έχω) έχουν αντίστοιχο μανίκι με την ltd που δοκίμασες (εμένα πάντως με βολεύουν).

Αν δεν κάνω λάθος, οι συγκεκριμένες Vintage έχουν nut width 43 χιλιοστά και το profile του μπράτσου είναι διαφορετικό από το "thin U" που έχουν όλες σχεδόν οι ESP και Schecter κιθάρες. Επίσης τα τάστα είναι πιο μεγάλα στην ESP (jumbo ή extra jumbo) σε σχέση με τα τάστα της Vintage που είναι πιο vintage διαστάσεων. Τέλος η V100 είναι (ή μπορεί να είναι, ανάλογα με το κομμάτι) αρκετά βαρύτερη από την ESP, ενώ η VS6 (όπως οι περισσότερες κιθάρες σε στυλ SG), είναι ελαφρύτερη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #35 στις: 07/01/13, 20:52 »
Εφόσον σε βόλεψε η ltd 256 με 42μμ μανίκι πάρε κάποια απ' τις παρακάτω της σειράς vintage με 2 διπλούς ή τουλάχιστον 2πλο στη γέφυρα (μιας και είπες για μέταλ).Η vs6 και η v100 (τις οποίες έχω) έχουν αντίστοιχο μανίκι με την ltd που δοκίμασες (εμένα πάντως με βολεύουν).

Αν δεν κάνω λάθος, οι συγκεκριμένες Vintage έχουν nut width 43 χιλιοστά και το profile του μπράτσου είναι διαφορετικό από το "thin U" που έχουν όλες σχεδόν οι ESP και Schecter κιθάρες. Επίσης τα τάστα είναι πιο μεγάλα στην ESP (jumbo ή extra jumbo) σε σχέση με τα τάστα της Vintage που είναι πιο vintage διαστάσεων. Τέλος η V100 είναι (ή μπορεί να είναι, ανάλογα με το κομμάτι) αρκετά βαρύτερη από την ESP, ενώ η VS6 (όπως οι περισσότερες κιθάρες σε στυλ SG), είναι ελαφρύτερη.
Επειδή τυχαίνει να έχω και την schecter Hellraiser dlx τα πράγματα έχουν ως εξής. Το nut width της VS6 είναι μετρημένο από μένα στα 42μμ, αντίστοιχο με της V100 (αυτή δεν την έχω μετρήσει αλλά μου φαίνεται και το νιώθω ίδιο).Της schecter είναι το ίδιο με της VS6 (γι αυτό και την αγόρασα) όχι μόνο σε πάχος αλλά και σε profile (αν υπάρχει κάποια ανεπαίσθητη διαφορά για μένα είναι άνευ σημασίας εφόσον με βολεύουν και οι δύο το ίδιο καλά).Η schecter έχει extra jumbo frets,η vintage όχι αλλά για μένα δεν παίζει μεγάλο ρόλο για ένα παιδί 16 ετών που παίρνει την πρώτη του κιθάρα.Είναι επίσης γνωστο ότι οι Les Paul είναι αρκετά βαριές σε αντίθεση με τις SG .Tέλος να πω ότι είναι πιο εύκολο να παίζεις σε μια κιθάρα με 22τάστα απ' ότι με 24 (bends κλπ) ιδιαίτερα όταν παλιώνουν οι χορδές και κάποιος είναι αρχάριος......αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #36 στις: 07/01/13, 23:05 »
Επειδή τυχαίνει να έχω και την schecter Hellraiser dlx τα πράγματα έχουν ως εξής. Το nut width της VS6 είναι μετρημένο από μένα στα 42μμ, αντίστοιχο με της V100 (αυτή δεν την έχω μετρήσει αλλά μου φαίνεται και το νιώθω ίδιο).Της schecter είναι το ίδιο με της VS6 (γι αυτό και την αγόρασα) όχι μόνο σε πάχος αλλά και σε profile (αν υπάρχει κάποια ανεπαίσθητη διαφορά για μένα είναι άνευ σημασίας εφόσον με βολεύουν και οι δύο το ίδιο καλά).Η schecter έχει extra jumbo frets,η vintage όχι αλλά για μένα δεν παίζει μεγάλο ρόλο για ένα παιδί 16 ετών που παίρνει την πρώτη του κιθάρα.Είναι επίσης γνωστο ότι οι Les Paul είναι αρκετά βαριές σε αντίθεση με τις SG .Tέλος να πω ότι είναι πιο εύκολο να παίζεις σε μια κιθάρα με 22τάστα απ' ότι με 24 (bends κλπ) ιδιαίτερα όταν παλιώνουν οι χορδές και κάποιος είναι αρχάριος......αυτά.

Kι εμένα με βολεύουν το ίδιο (ή σχεδόν το ίδιο) διαφορετικά μπράτσα. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και όμοια μεταξύ τους. Και σε μετρήσεις που έχω κάνει σε Vintage κιθάρες (αν δεν έκανα κάποιο λάθος στις σημειώσεις μου), βρήκα το nut να είναι περίπου 43 χιλιοστά, το οποίο είναι και το συνηθισμένο σε κιθάρες τύπου Les Paul και SG. Όσο για το μπράτσο των ESP/Schecter, επειδή το έχω δοκιμάσει, δεν μού δίνει σε καμία περίπτωση την ίδια αίσθηση με το μπράτσο μιας κιθάρας τύπου Les Paul.  Σε αυτό φυσικά μπορεί να παίζουν ρόλο και άλλες παράμετροι (πέρα από το πάχος και το πλάτος), όπως το radius (συνήθως πιο επίπεδο) και τα τάστα (πιο μεγάλα). Τώρα αν εσύ έχεις μετρήσει όλα τα παραπάνω και βρήκες τις διαστάσεις τους ίδιες, πάω πάσο, γιατί δεν έχω υπόψη μου τη συγκεκριμένη Schecter. Πάντως σε όσες Schecter έχω δει να αναφέρονται οι ακριβείς διαστάσεις του μπράτσου, πάντα πρόκειται για το ίδιο "thin U" που ανέφερα και πριν, και το οποίο είναι κατα γενική ομολογία μπράτσο λεπτό και "γρήγορο", σε αντίθεση με αυτό των Les Paul.

Και κάτι τελευταίο σχετικά με το θέμα των τάστων. Θα μού επιτρέψεις να διαφωνήσω στο ότι τα τάστα δεν παίζουν ρόλο στην αίσθηση. Προσωπικά βρίσκω ότι το ένα και μοναδικό χαρακτηριστικό που είναι σχεδόν εγγυημένο ότι θα κάνει ένα μπράτσο πιο άβολο για μένα είναι τα μεγάλα τάστα (ειδικά τα ΧJ ή παρόμοια).

« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/13, 23:15 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #37 στις: 08/01/13, 02:16 »
Για να καταλαβαινόμαστε η όλη κουβέντα εδώ γίνεται( τουλάχιστον απ' την πλευρά μου) για να βοηθήσουμε ένα νέο άνθρωπο να πάρει την πρώτη του αξιοπρεπή κιθάρα με χαμηλο μπάτζετ εφόσον δεν έχει την δυνατότητα δοκιμής.
Παρ' όλα αυτά..το nut είναι 42μμ γιατί θα το αλλάξω (λες να έκανα λάθος?)
Τα μανίκια είναι περίπου ίδια με ανεπαίσθητες διαφορές που δεν έχει καμία σημασία για κάποιον που ξεκινά με την πρώτη του κιθάρα και θα προσαρμοστεί πάνω της.Σημασία έχει το playability πιο πολύ και σ' αυτο οι vintage είναι καλές για τα χρήματά τους...
Η δικιά μου schecter(limited edition ) μοντέλο έχει επίσης Thin U μανίκι και η μεγάλη διαφορά με της vintage είναι η υφή του πίσω μέρους που το κάνει πολύ γρηγορο,αλλά έχει και τριπλάσια τιμή (η κιθάρα).
Οταν λέω ότι είναι πιο εύκολο να παίζεις με 22 παρά με 24 τάστα εννοείται με το ίδιο μέγεθος τάστων..
Δεν ανεφέρθηκα σε radius kai είπα ότι η μεν έχει extra j. frets ,η άλλη jumbo ή medium J.
Την schecter και την Vs6 και λιγότερο την V100 τις έχω καθημερινά συντροφιά για ώρες οπότε επέτρεψε μου να έχω μια καλύτερη άποψη απ' ότι ίσως υποθέτεις.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #38 στις: 08/01/13, 08:42 »
Eπειδή ακριβώς η συγκεκριμένη συζήτηση γίνεται με αφορμή το ερώτημα που έθεσε κάποιος σχετικά με την αγορά κιθάρας, παραθέτουμε κάποιες απόψεις που πιστεύουμε (ο καθένας σύμφωνα με την εμπειρία του) ότι θα τον βοηθήσουν. Η δική μου εμπειρία λέει ότι το μπράτσο μιας κιθάρας μπορεί να διαφέρει σημαντικά σε διαστάσεις (nut width 40-44 χιλιοστά, πάχος 18-25 χιλιοστά, radius 7,25-16 ή και παραπάνω, τάστα από vintage έως extra jumbo, και ας μην αναφερθούμε σε profile και φινίρισμα που όπως πολύ σωστά λες παίζει κι αυτό το ρόλο του), και ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες έχουν κάποιες προτιμήσεις ως προς αυτές τις παραμέτρους. Απόλυτα σεβαστό αν η δική σου εμπειρία είναι διαφορετική, αλλά με την ίδια λογική θα μού επιτρέψεις κι εμένα να εκφράσω τη διαφωνία μου όταν λες πράγματα όπως το παρακάτω...

Τα μανίκια είναι περίπου ίδια με ανεπαίσθητες διαφορές που δεν έχει καμία σημασία για κάποιον που ξεκινά με την πρώτη του κιθάρα και θα προσαρμοστεί πάνω της.

το οποίο ουσιαστικά αναιρείς λέγοντας...

Παράθεση
Σημασία έχει το playability πιο πολύ...

και αυτό γιατί (κατά τη γνώμη μου πάντα) το μπράτσο και οι διαστάσεις του είναι ένας από τους πιο σημαντικούς παράγοντες σε αυτό που ονομάζουμε playability.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #39 στις: 08/01/13, 11:39 »
ρε παιδια πανω κατω τα ιδια λετε αλλα τα προσεγκιζεται διαφορετικα!


σιγουρα ειναι διαφορετικα μανικια! σιγουρα εχουν διαφορετικη αισθηση. Και σιγουρα ενας ο οποιος ξεκιναει τωρα να παιζει δεν εχει προτιμηση σε καποια διασταση γιατι πολυ απλα δεν εχει δοκιμασει πολλα μανικια ωστε να εχει κατασταλαξει. Επισης το οτι ενα μανικι ειναι ποιο χοντρο η ποιο λεπτο οπως και το μεγεθος των ταστων απο μονα τους δεν χαρακτηριζουν ενα μανικι ανετο η μη. Εχει να κανει και με την ανατομια του χεριου. πχ εμενα με βολεβουν τα λεπτα μπρατσα(slim/thin) με 42mm nut και midium jumbo/jumbo ταστα...δεν σημαινει οτι βολευει τον καθενα ομως.


Τελως οποιοδηποτε οργανο απο τα παραπανω με ενα καλο setup μετα την αγορα θα εχει ενα αξιοπρεπεστατο playability για εναν πρωταρη. Επισης δεν ειναι κιθαρα για μια ζωη...οσο ο κιθαριστας βελτιωνετε, εχει ποιο συγκεκριμενες απαιτησεις απο το οργανο!


Ελπιζω να βοηθησα!


ΥΓ: τα παραπανω ειναι προσωπικη μου γνωμη και αντιληψη και σε καμια περιπτωση δεν αποτελουν κανονα

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #40 στις: 08/01/13, 15:45 »
Δεν αναιρώ κάτι,όπως για σένα το μανίκι αποτελεί σημαντικότατο στοιχείο του playability και για μένα βέβαια ως ένα σημείο,ένα 30% περίπου του καλου playability για μένα αποτελεί η δυνατότητα της κιθάρας να παίζει με όσο το δυνατό χαμηλότερο action βγάζοντας σωστό ήχο και αυτό για μένα έχει σχέση με τη συνολική ποιότητα της κιθάρας και όχι μόνο με το μανίκι...

Αποσυνδεδεμένος Mpougatsas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #41 στις: 08/01/13, 17:10 »
Εγω επειδη εχω μακρυα δαχτυλα δεν δυσκολευομαι και με χοντρους λαιμους αρα δεν με απασχολει πολυ αυτο το θεμα, γι' αυτο μην μαλλωνετε  :P.




ΥΓ: Το radius αν καταλαβα καλα ειναι το ποσο κυρτος ειναι ο λαιμος ωστε να εχει το σχημα της παλαμης σωστα? και οσο μικροτερο ειναι τοσο πιο κυρτος ειναι?
Αυταααα.....
Κι αλλα πολλα στα νεα του ΑΝΤ1!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #42 στις: 08/01/13, 17:56 »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Mpougatsas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #43 στις: 08/01/13, 18:10 »
Α οκ. Αν καταλαβα καλα τα ταστα εχουν ενα ελαφρυ κυρτωμα και αν φανταστουμε οτι τα ταστα ειναι μερος ενος κυκλου radius ειναι η αποσταση του ταστου απο το κεντρο του κυκλου?
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/13, 20:52 από Mpougatsas »
Αυταααα.....
Κι αλλα πολλα στα νεα του ΑΝΤ1!

Αποσυνδεδεμένος Mpougatsas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #44 στις: 12/01/13, 14:32 »
Λοιπον αυτος που μου δωσε την fender την πηρε πισω γιατι την πουλουσε και μου δωσε μια φθηνη ibanez....μεγα λαθος για μενα!!!  Τα δαχτυλα μου δεν χωραν σε τοσο λεπτο -απο πλευρα nut- λαιμο! Επισης ο αλλος που ειχε την ltd πηρε και εναν vypyr 75 κι εγω κλασικα ετρεξα να τον δοκιμασω με την κιθαρα αυτην (που να ξαναβρω τετοια τυχη  :P)! Εκει που ειχα πορωθει για κανα μισαωρο (μου πε να παιξω οσο θελω αρκει να μην του χαλασω τα presets  ;D) ενοιωσα να μουδιαζει το ποδι μου απο το βαρος της κιθαρας...προσπαθησα κι ορθιος αρχισε μετα απο λιγο ο ωμος (και να πεις οτι ειμαι αγυμναστος δεν ειμαι...5 χρονια κανω προπονιση καθε 2 μερες αν οχι καθε μερα)! Γι αυτο ειπα να ψαξω μια αλλη κιθαρα με παρομια χαρακτηριστικα (εκτος απο το σχημα φυσικα γιατι ξενερωσα με τοσο βαρος) και βρηκα την παρακατω. Θελω εντυπωσεις απο την κιθαρα... Επισης επειδη μου βγηκε και πιο φθηνη μπορω να παρω και hard case αντι για gigbag... Επισης θελω να παρω ενα dvd και δεν ξερω ποιο απο τα 2 (ολα τα link ειναι παρακατω)
κιθαρα: http://www.thomann.de/gr/espltd_ex50bk.htm?sid=f5aef668ab0c0167239c2431ba78421d
dvd: http://www.thomann.de/gr/alfred_publishing_hard_rockmetal_guitar_dvd.htm
και http://www.thomann.de/gr/music_sales_beginner_metal_guitar_dvd.htm
Αυταααα.....
Κι αλλα πολλα στα νεα του ΑΝΤ1!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #45 στις: 12/01/13, 15:22 »
Δηλαδή το συμπέρασμα είναι ότι θέλεις μια κιθάρα με χαμηλό βάρος και αρκετά πλατύ μπράτσο. Σχετικά με την ΕΧ-50, είσαι σίγουρος ότι είναι πιο ελαφριά; Με μια γρήγορη έρευνα στο Google δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο, αν και σε μια κριτική ένας κάτοχος ανέφερε ότι δεν είναι τόσο ελαφριά όσο περίμενε. Αυτό βέβαια μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε. Επίσης ξέρεις αν σε βολεύει το συγκεκριμένο σχήμα; Εγώ θα σού έλεγα να ψάξεις για καμιά κιθάρα τύπου SG γενικά, καθώς και τα μοντέλα από τις σειρές SA και SAS της Ibanez, που είναι πολύ ελαφριές. Επίσης να κοιτάξεις στις αγγελίες μήπως παίζει καμιά μεταχειρισμένη PRS SE Singlecut (από τις παλιές, όχι κάποια καινούργια σαν τη 245 που είναι πιο βαριά). Η δική μου PRS SE (με Ρ90s) ζυγίζει λιγότερο από 3 κιλά και έχει αρκετά παχύ και φαρδύ μπράτσο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mpougatsas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #46 στις: 12/01/13, 16:00 »
1ον) Δεν λεω να ειναι πολυ ελαφρυα απλως να μην ειναι ΤΟΣΟ οσο αυτη!

2ον) Ειπαμε οχι ibanez εχουν πολυ λεπτο λαιμο για τα δικα μου δαχτυλα!!!!  :P

3ον) Δεν πολυψηνομαι για sg... δεν μ αρεσει το σχημα τους σχεδον καθολου...

4ον) Δεν ειμαι για prs... πολυ ακριβες για μενα (και δεν θελω επισης να αγοραζω μεταχειρισμενη...)

5ον) Εγω απ' οτι ειδα δεν ειναι πολυ βαρια.... ενας επισης ειπε "best guitar ive ever played, pickups are absolutely beastly,not to heavy"

6ον) για το σχημα εχει αυτος ο φιλος μου, που δοκιμασα τον vypyr, την ex-360(;D ;D ;D)!!!! Αυριο θα παω να την δοκιμασω (ολα λιγα λιγα τα βγαζει τα καλα αυτο το παιδι  :P)

7ον) Για τα dvd εχει κανεις καμια γνωμη? (πειτε και κανα αλλο αυτου του ειδους αν θελετε  :D)


Υ.Γ. : Αυτον επρεπε να τον γνωρισω νωριτερα  :P
Αυταααα.....
Κι αλλα πολλα στα νεα του ΑΝΤ1!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #47 στις: 12/01/13, 16:55 »
1. Προφανώς δεν ξέρουμε (εγώ τουλάχιστον) πόσο βαριές είναι οι συγκεκριμένες κιθάρες και βασιζόμαστε σε ασαφή σχόλια τρίτων μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη. Δηλαδή ψάχνουμε λίγο στα τυφλά. Όπως και ολόκληρη αυτή η έρευνα άλλωστε...

2. (Επίσης προφανώς) δεν έχουν όλες ανεξαιρέτως οι Ibanez το ίδιο μπράτσο. Η Ibanez βγάζει μεταλλοκιθάρες με μπράτσο λεπτό και στενό, αλλά βγάζει και άλλες κιθάρες (π.χ. semi hollow) με μπράτσο εντελώς διαφορετικών διαστάσεων. Δοκίμασε αν μπορείς μια από τις κιθάρες που σού είπα και μετά τα ξαναλέμε.

3. Κανένα πρόβλημα. Πάντως δεν θα έβλαπτε να δοκίμαζες μία, ειδικά αφού τη θέλεις κυρίως για metal. Μπορεί να αλλάξεις γνώμη (για μια ακόμα φορά)...

4. Οι PRS SE δεν είναι πολύ ακριβότερες από τις κιθάρες που σκέφτεσαι. Από την άλλη αν δεν έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις κιθάρες και δεν πρόκειται να σκεφτείς καν για μεταχειρισμένη, σε βλέπω με πολύ περιορισμένες επιλογές.

5. Δες το σχόλιο 1.

6. Aφού μπορείς να δοκιμάσεις την EX-360, γιατί δεν το κάνεις; Αν σού αρέσει, συζητάμε μετά και για την EX-50...

7. Δεν έχω κάποια γνώμη, απλά θα σού έλεγα ότι μπορείς να βρεις πολλά πράγματα και ίσως καλύτερα χωρίς να χρειαστεί να πληρώσεις. Περισσότερες λεπτομέρειες γι αυτό προσεχώς (και με προσωπικό μήνυμα), υπό τον όρο ότι θα αγοράσεις κάποια στιγμή κιθαρα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mpougatsas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #48 στις: 12/01/13, 17:03 »
Λοιπον αυριο πρωι παω σε αυτον να δοκιμασ την κιθαρα... Αν με βολευει οταν θα την ξαναφερει το thomann (20-2 μου ειπαν αν θυμαμαι καλα) την παραγγελνω! Αλλιως... θα σας πρηξω κι αλλο (οχι πως εγω δεν εχω κουραστει να ψαχνω αλλα θελω να βρω την καλυτερη για μενα που μπορω να παρω)


edit: Αν δεν με βολευει μπορω να παρω την ibanez grg121sp που εχει κανονικο nut (44mm) ειναι σε καλη τιμη και εχει ειδη λουρι και τσαντα αρα μου περισσευουν και για strap locks (οχι πως ειναι ακριβα αλλα ειναι ενα +) και για κανα σετ με πεννες παραπανω για να δοκιμασω μεγεθη και υλικα! Αλλα ας δοκιμασουμε πρωτα...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/13, 17:28 από Mpougatsas »
Αυταααα.....
Κι αλλα πολλα στα νεα του ΑΝΤ1!

Αποσυνδεδεμένος Mpougatsas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jackson vs cort
« Απάντηση #49 στις: 13/01/13, 14:26 »
Τελικα δεν ηταν τοσο αβολη οσο πιστευαμε... αλλα δεν ηταν και η πιο βολικη....γι αυτο μαλλον θα παρω την ibanez που ειπα πιο πριν την επομενη το πολυ την μεθεπομενη βδομαδα θα την παραγγειλω!!! Ευχαριστω που ανεχτηκατε το πρηξιμο μου θα ανεβασω και video στο youtube με unboxing και θα ανοιξω thread να το δειτε αν θελετε  :P
Αυταααα.....
Κι αλλα πολλα στα νεα του ΑΝΤ1!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 23:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 11:01
από Rosstrobon
5 Απαντήσεις
2750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 01:35
από Pandemonium
8 Απαντήσεις
3354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/10, 01:05
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
4 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 13:28
από Edward The Great
4 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/11, 12:35
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
1753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 22:38
από noe13
7 Απαντήσεις
2720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 00:29
από geopaok
16 Απαντήσεις
5201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/12, 16:24
από Archangel
18 Απαντήσεις
12980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/18, 18:44
από Alex_Under