Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή ηχείου;;;  (Αναγνώστηκε 4277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αλλαγή ηχείου;;;
« στις: 21/12/09, 20:32 »
Αγόρασα πρόσφατα από το ebay έναν Fender Bronco solid state ενισχυτή 15W. Ο ήχος του είναι πολύ καλός στο καθαρό κανάλι (θυμίζει blues junior), πράγμα το οποίο και με ενδιέφερε κατά κύριο λόγο. Tο βρώμικο όμως δεν με ικανοποιεί ιδιαίτερα, όχι λόγω χροιάς αλλά μάλλον λόγω απόδοσης του ηχείου. Όταν το gain ανεβαίνει πάνω από το 3-4, ειδικά σε υψηλές εντάσεις, η παραμόρφωση γίνεται ιδιαίτερα άγρια (και όχι με την καλή έννοια) και το ηχείο φαίνεται να ζορίζεται. Κάτι παρόμοιo συμβαίνει και στο καθαρό κανάλι αλλά σε πολύ μικρότερο και όχι ενοχλητικό βαθμό και μόνο όταν ανεβάσω τη ένταση στο μέγιστο. Σκέφτηκα λοιπόν να τού αλλάξω ηχείο μήπως και βελτιώσω την κατάσταση. Το ηχείο που έχει αυτή τη στιγμή είναι 8 ιντσών, 8 Οhm. Η πρώτη μου σκέψη ήταν ένα Celestion Super 8, το οποίο είναι καλής ποιότητας και φτηνό. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι το ηχείο αυτό (καθώς και τα περισσότερα ηχεία 8 ιντσών που βρήκα) έχει μόνο 15W power rating (όσο και ο ενισχυτής), και είχα την εντύπωση ότι είναι καλό το ηχείο να έχει μεγαλύτερη ισχύ απ’ όση μπορεί να βγάλει ο ενισχυτής. Επίσης βρήκα ένα Jensen, αλλά οι διαστάσεις του είναι μεγαλύτερες απ' ό,τι επιτρέπει ο ενισχυτής. Το μόνο άλλο ηχείο που βρήκα με μεγαλύτερη ισχύ είναι το Celestion Truvox 0818, αλλά απ’ ό,τι διαβάζω αυτό είναι σχεδιασμένο για χρήση σε PA. Θα έχω καλό αποτέλεσμα αν το χρησιμοποιήσω στον συγκεκριμένο ενισχυτή; Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; Ή μήπως τελικά αντί να αλλάξω ηχείο θα ήταν προτιμότερο να αγοράσω μια σχετικά φτηνή καμπίνα (ο ενισχυτής διαθέτει έξοδο), που θα μπορώ να τη χρησιμποιήσω και με τον Tech21 ή πιθανόν μελλοντικά με κάποια κεφαλή;

Ευχαριστώ και περιμένω τις απόψεις σας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείου;;;
« Απάντηση #1 στις: 21/12/09, 21:10 »
Αν ημουν στη θεση σου (και το επιτρεπει το μεγεθος του ενισχυτη) θα αγορασεις μεγαλυτερο μεγαφωνο (τουλαχιστον 10ρι).
8αρι ηχειο ειναι φυσικο να βρωμιζει, ειδικα στο βρωμικο καναλι.
Βεβαια αν εχεις τα χρηματα μια καμπινα θα ειναι η καλυτερη λυση (μιας και δε νομιζω ο ενισχυτης να χωραει μεγαφωνο 12αρι...)
Εκτος αυτου μια καλη καμπινα ειναι επενδυση. ;)

Υ.Γ. Σε αυτο που εγραψες εχεις δικιο. Για να σε βγαζει ανετα το μεγαφωνο, ανεξαρτητα απο την ποσοτητα της παραμορφωσης, καλο ειναι να ειναι αρκετα παραπανω απο τα watt του ενισχυτη. Πιστευω πως με 12αρι 50 watt (και πανω) δε θα αντιμετωπισεις παρομοιο προβλημα ξανα.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/09, 21:13 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείου;;;
« Απάντηση #2 στις: 21/12/09, 21:50 »
Το σκέφτηκα και για 10άρι ηχείο, δεν είμαι όμως σίγουρος αν θα χωρέσει. Απ' όσο μπόρεσα να μετρήσω, ο χώρος πιθανόν να επιτρέψει ένα ηχείο δέκα ιντσών ως προς τη διάμετρο. Το βάθος όμως της καμπίνας του ενισχυτή είναι γύρω στα 8,5 με 9 εκατοστά (ανάμεσα στο μπροστινό μέρος της καμπίνας και εκεί που αρχίζει το panel) και τα δεκάρια ηχεία έχουν βάθος περίπου 10 εκατοστά οπότε μάλλον δεν γίνεται. Το μόνο που βρήκα με μικρότερο βάθος είναι το Weber Ceramic Signature 8, αλλά κι αυτό είναι μόνο 15W.

Όσο για την καμπίνα, έχεις δίκιο ότι αποτελεί επένδυση. Πιθανόν να καταλήξω σε αυτή τη λύση και παράλληλα να κάνω αυτό που πρότεινε κάποιος άλλος φίλος, δηλαδή να μετατρέψω τον ενισχυτή σε κεφαλή... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αλλαγή ηχείου;;;
« Απάντηση #3 στις: 21/12/09, 22:08 »
Μεγειά και καλόπαιχτος...πολύ μ'αρέσει το vintage look με το tweed, θυμίζει 50s κι εγώ τρελαίνομαι με τέτοια!
Να ρωτήσω κάτι που ίσως βοηθήσει: δοκίμασες να παίξεις με εξωτερική πηγή παραμόρφωσης (πετάλι distortion/OD, πεταλιέρα) στο καθαρό σε αντίστοιχη ένταση; Και αν ναι, πως συμπεριφέρεται το ηχείο σε αυτή την περιπτωση;
Ίσως έτσι να φανεί κατά πόσο "φταίει" το ηχείο ή αν απλώς αυτή είναι η χροιά του "βρώμικου" του ενισχυτή. Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να κάνεις μια δοκιμή πριν αγοράσεις και καμπίνα, αφού μου φαίνεται λιγάκι υπερβολή για έναν (απ'ότι κατάλαβα) οικονομικό solid-state ενισχυτή.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αλλαγή ηχείου;;;
« Απάντηση #4 στις: 21/12/09, 23:04 »
Καταρχάς εδώ να πούμε ότι όταν μιλάμε για watts, οι κατασκευαστές ενισχυτών χρησιμοποιούν 2 τρόπους αναγραφής.. Οι πιο "τίμιοι" χρησιμοποιούν τον όρο X Watts RMS (από το root mean square, το οποίο με λίγα λόγια δηλώνει το μέσo powerage που μπορεί να δώσει ένας ενισχυτής όταν είναι cranked) και οι λιγότερο "τίμιοι" οι οποίοι χρησιμοποιούν απλά τον όρο X  Watts το οποίο είναι απλά το powerage του ενισχυτή το οποίο προκύπτει με cranked ενισχυτή και την πηγή του ήχου να παίζει στο maximum (π.χ. τέρμα gain και δυνατό picking).. Άλλο ένα κολπάκι του marketing είναι ότι more wattage --> more power, το οποίο όχι μόνο είναι λάθος για το γνωστό λόγο του ότι τα Watts δεν αυξάνονται αναλογικά αλλά λογαριθμικά, αλλά κυρίως επειδή ακόμα και ένας ενισχυτής 1W ο οποίος θα οδηγεί ηχεία με πολύ υψηλό sensitivity (μετρημένο σε db) μπορεί να παίξει άνετα σε ένα στάδιο (για παράδειγμα ένα ηχείο με sensitivity 140db θα ξεκούφαινε τον οποιονδήποτε μέσα σε λίγες ημέρες).. Επειδή όμως τέτοια ηχεία δεν βγαίνουν στην ευρεία παραγωγή, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση..

Για τους άνω λόγους δεν υπάρχει κάποιο golden ratio μεταξύ amp wattage και speakers wattage.. Υποτίθεται ότι αν υπάρχει μεγάλο χάσμα είτε θα κάψεις τον κώνο (amp wattage >> speakers wattage) είτε το ηχείο θα κινείται barely (amp wattage << speakers wattage) με ότι αυτό συνεπάγεται ηχητικά.. As a rule of thumb πάντως, υπό κανονικές συνθήκες λίγο παραπάνω wattage στα ηχεία είναι αυτό που τηρούν οι περισσότεροι χωρίς να σημαίνει ότι το να έχει ένας combo ίδια watt στο power section και στο(α) ηχείο(α) είναι λάθος.. Επειδή όμως εσύ παρατηρείς clipping στις υψηλές εντάσεις σίγουρα χρειάζεται κάποια αλλαγή ηχείου.. Υπάρχουν 2 λύσεις.. Είτε "μένεις" στα ίδια watts ηχείου απλά προσέχοντας το ηχείο να έχει υψηλότερο sensitivity από αυτό που "φοράει" (δεν θα αποφύγεις το clipping αλλά θα ακούς πιο δυνατό το μελλοντικό "6" σε σχέση με το τωρινό "6") είτε να ανέβεις wattage ηχείου και να πας μέχρι τα 30watts.. Με λίγα λόγια, ανάλογα με τα μοντέλα ηχείων στα οποία έχεις κατασταλάξει και φυσικά τον χωροταξικό παράγοντα, μπορείς να αποφασίσεις με βάση αυτά τα κριτήρια.. Όλα βέβαια εξαρτώνται και από τη χρήση του ενισχυτή.. Αν δηλαδή δεν πρόκειται ποτέ να τον τερματίσεις, τότε δεν βρίσκω κανένα λόγο να προβείς στην αγορά άλλου ηχείου.. Αν όμως ενδέχεται κάποτε/κάπου να χρειαστεί να το τσιτώσεις τότε go for it ;)..
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/09, 23:06 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείου;;;
« Απάντηση #5 στις: 22/12/09, 00:33 »
Μεγειά και καλόπαιχτος...πολύ μ'αρέσει το vintage look με το tweed, θυμίζει 50s κι εγώ τρελαίνομαι με τέτοια!

Ευχαριστώ πολύ. Πρέπει να ομολογήσω ότι η εμφάνιση ήταν το πρώτο που με τράβηξε στο συγκεκριμένο ενισχυτή.

Παράθεση
Να ρωτήσω κάτι που ίσως βοηθήσει: δοκίμασες να παίξεις με εξωτερική πηγή παραμόρφωσης (πετάλι distortion/OD, πεταλιέρα) στο καθαρό σε αντίστοιχη ένταση; Και αν ναι, πως συμπεριφέρεται το ηχείο σε αυτή την περιπτωση;

Και με εξωτερική πηγή παραμόρφωσης συμβαίνει το ίδιο. Το δοκίμασα και η παραμόρφωση είναι λειτουργική μόνο σε χαμηλές εντάσεις.

Παράθεση
Ίσως έτσι να φανεί κατά πόσο "φταίει" το ηχείο ή αν απλώς αυτή είναι η χροιά του "βρώμικου" του ενισχυτή.

Ο λόγος που θεώρησα εξ αρχής ότι φταίει το ηχείο είναι ότι η παραμόρφωση είναι αρκετά καλή όταν το gain μένει στο 2-3. Από εκεί και πάνω η παραμόρφωση πλέον χάνει τη φυσιολογική της χροιά και αποκτάει αυτόν τον άγριο (τραχύ θα έλεγα) χαρακτήρα για τον οποίο έκανα λόγο, με πολύ τρίξιμο και βόμβο.

Υπάρχουν 2 λύσεις.. Είτε "μένεις" στα ίδια watts ηχείου απλά προσέχοντας το ηχείο να έχει υψηλότερο sensitivity από αυτό που "φοράει" (δεν θα αποφύγεις το clipping αλλά θα ακούς πιο δυνατό το μελλοντικό "6" σε σχέση με το τωρινό "6") είτε να ανέβεις wattage ηχείου και να πας μέχρι τα 30watts.. Με λίγα λόγια, ανάλογα με τα μοντέλα ηχείων στα οποία έχεις κατασταλάξει και φυσικά τον χωροταξικό παράγοντα, μπορείς να αποφασίσεις με βάση αυτά τα κριτήρια.. Όλα βέβαια εξαρτώνται και από τη χρήση του ενισχυτή.. Αν δηλαδή δεν πρόκειται ποτέ να τον τερματίσεις, τότε δεν βρίσκω κανένα λόγο να προβείς στην αγορά άλλου ηχείου.. Αν όμως ενδέχεται κάποτε/κάπου να χρειαστεί να το τσιτώσεις τότε go for it ;).

faser, ευχαριστώ για την χρήσιμη ανάλυση. Δυστυχώς δεν ξέρω το sensitivity του ηχείου που έχει τώρα ο ενισχυτής και το manual που βρήκα δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό ως προς τα χαρακτηριστικά του ηχείου. Το μόνο που αναφέρει είναι ότι πρόκειται για ένα "8 Ohm Special Design 8” Speaker". Επομένως δεν ξέρω αν θα πρέπει να το ρισκάρω επιλέγοντας ένα 8άρι ηχείο με όσο το δυνατόν υψηλότερη ευαισθησία. Και ηχείο 30 ή παραπάνω Watt σε μέγεθος 8 ιντσών δεν βρήκα μέχρι στιγμής. Αν έχει κανείς υπόψη του κάτι κατάλληλο, θα με ενδιέφερε να ακούσω σχετικές προτάσεις.

Όσο για τη χρήση, η αλήθεια είναι ότι τον ενισχυτή τον αγόρασα κυρίως για το καθαρό του κανάλι, καθώς για παραμόρφωση παντός είδους ο Tech21 με καλύπτει και με το παραπάνω. Όμως η παραμόρφωση του νέου ενισχυτή μού δίνει την εντύπωση ότι έχει περισσότερες δυνατότητες απ' ό,τι επιτρέπει το ηχείο του και αυτός είναι ένας λόγος που σκέφτομαι μια παρόμοια μετατροπή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αλλαγή ηχείου;;;
« Απάντηση #6 στις: 22/12/09, 00:43 »
Kαταρχην καλοπαιχτος!  :D
Θα προτεινα και εγω την λυση της εξωτερικης καμπινας 1χ12, ειδικα αν τον θελεις για το σπιτι κυριως. Η καμπινα του valve junior π.χ. ή κατι παρομοιο.
Τωρα για μεγαφωνα σε eminence δεν παιζει τιποτα?

Για δες και τιποτα τετοιο
http://www.eighteensound.com/index.aspx?mainMenu=view_product&pid=229
η καμπυλη του ειναι αρκετα κιθαριστικη, αν και εμφανησιακα δεν προδιαθετει και πολυ... εχει και αλλα μοντελα παντως αν εχεις ορεξη για ψαξιμο
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείου;;;
« Απάντηση #7 στις: 22/12/09, 08:51 »
Ευχαριστώ Jezus. H Eminence (απ' ότι βλέπω στην ιστοσελίδα της) έχει μόνο δεκάρια και πάνω και το μόνο που βλέπω ότι είναι πιθανό να χωρέσει στον ενισχυτή μου είναι το Legend 1028K. Σε κάποια μαγαζιά (π.χ. Τhomann) έχω δει μερικά 8άρια, αλλά όλα δίνουν power rating από 125 έως 250 Watt, τα οποία μού φαίνονται πολλά. Μήπως φτάνουμε στο αντίθετο άκρο;

Το ηχείο της 18sound που προτείνεις φαίνεται καλό, αλλά ισχύει το ίδιο όπως τα Eminence (πολλά Watt) και επίσης λόγω διαστάσεων μάλλον δεν θα χωράει. Θα ψάξω και τα υπόλοιπα να δω μήπως βρεθεί τίποτα ενδιαφέρον. Μετά το ζήτημα είναι από που θα μπορούσα να το προμηθευτώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγή ηχείου;;;
« Απάντηση #8 στις: 22/12/09, 16:26 »
Συμφωνώ ότι μία καμπίνα 1x12 αξίζει σε όλες τις περιστάσεις και επειδή είναι τόσο χρήσιμη, καλό είναι να είναι καλής ποιότητας.
Προσωπικά μόλις αγόρασα μία 2η(!) Engl E112V μεταχειρισμένη.

Από την άλλη, αν μπορέσεις να χωρέσεις μέσα στο κουτί ένα 10άρι, θα σου κάνει μεγάλη διαφορά και θα είναι μία ενιαία και ολοκληρωμένη σύνθεση. Ρίξε μία ματιά στα μεγέθη σπό τα κατωτέρω και κάνε τους υπολογισμούς σου.

Για τα δικά μου γούστα, θα διάλεγα ένα Celestion G10 Vintage 10" που έχουν λίγο πολύ τον γνώριμο ήχο των Vintage 30 (και btw θα το αγόραζα από εκεί που σου παρέθεσα, αλλά εσύ μπορεί ίσως το βρείς στην Αγγλία σε καλά λεφτά).

Τώρα εσύ, εάν σου αρέσουν περισσότερο τα καθαρά να είναι πιστά, μπορείς να επιλέξεις και το Celestion G10 Greenback 10" για το οποίο διαβάζω ιδιαίτερα καλά λόγια για τα καθαρά του.

Τέλος στην περίπτωση που δεν χωράνε, πιστεύω καλύτερα προχώρα σε μία καλή 1x12, δεν θα το μετανιώσεις, σύν ότι θα έχεις μία σταθερή και γνώριμη ηχητικά πλατφόρμα για να δοκιμάζεις διάφορες κεφαλές, που θα σου κάνει μεγάλη διαφορά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείου;;;
« Απάντηση #9 στις: 23/12/09, 00:37 »
Αδριανέ, ευχαριστώ για την απάντηση. Τα G10 ήταν ένα από τα πρώτα 10άρια που κοίταξα, γιατί ξέρω την ποιότητά τους και μπορώ να τα βρω σε αρκετά καλή τιμή. Δυστυχώς όμως οι διαστάσεις τους (και συγκεκριμένα το βάθος) είναι μεγαλύτερες από ό,τι μπορεί να χωρέσει το κουτί.

Τελικά βλέπω να κλίνω προς τη λύση της καμπίνας. Είναι μια επιλογή με πολλά πλεονεκτήματα, όπως η δυνατότητα χρήσης με τον Tech21 o οποίος επίσης πιστεύω ότι έτσι θα έχει καλύτερη απόδοση. Επειδή όμως το θέμα "καμπίνα" δεν το έχω ψάξει πολύ μέχρι τώρα, τι θα μού προτείνατε; Κοίταξα σε μερικά μαγαζιά και είδα την Hot Rod Deluxe 112, η οποία φαντάζομαι ότι θα ταιριάζει στον συγκεκριμένο ενισχυτή και δεν είναι πολύ ακριβή. Υπάρχουν άλλες καλές επιλογές σε αυτά τα λεφτά;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αλλαγή ηχείου;;;
« Απάντηση #10 στις: 24/12/09, 02:15 »
Για μεγαφωνα δες και εδω
http://www.watfordvalves.com/products.asp?id=4

Εχει Τζενσεν που ξεκινουν απο τις 6 ιντσες σε πολυ καλες τιμες.
Οσο αφορα την καμπινα δες εναλακτικα και

http://www.dv247.com/guitars/epiphone-valve-junior-guitar-speaker-cabinet--44817
ή κατι παρομοιο.

Καλη φαινεται και η φεντερ, αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να δωσεις 230 ευρω για καμπινα για εναν παλιο 15βατ τρανζιστορ ενισχυτη. Αν την θελεις και για αλλες χρησεις στο μελλον τοτε αλλαζει το θεμα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
9 Απαντήσεις
4232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 14:17
από Baroness
5 Απαντήσεις
4001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
2 Απαντήσεις
2896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
3 Απαντήσεις
2395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 01:45
από GEO_ZZZZ
3 Απαντήσεις
2925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 16:27
από hypnotize
15 Απαντήσεις
33020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 12:48
από Jezus
1 Απαντήσεις
1953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 21:08
από ibanezbass
20 Απαντήσεις
7200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/12, 13:56
από myster maze