Αποστολέας Θέμα: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε  (Αναγνώστηκε 18487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #50 στις: 10/09/11, 18:07 »
Ολες οι πεταλιερες εχουν δωσει βαση σε αυτους τους ηχους με τον ενα τροπο η τον αλλο παντως...το παιξιμο ειναι πρωτιστως.




Παρεμπιπτοντως για ολες μα ολες τις μπαντες που ανεφερες (ναι και metallica) δε χρησιμοποιειται "...και τοοοοοσο πολυ" gain για τον ηχο τους...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #51 στις: 11/09/11, 00:14 »
Τα καινούργια Ζοοm G2.nu και G2.1nu είναι πολύ παρόμοια με τα αντίστοιχα παλιότερα μοντέλα στη λειτουργία ως προς τα μενού και τις ρυθμίσεις, οπότε τα patches που υπάρχουν για τα παλιά μοντέλα σίγουρα θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στα καινούργια. Επίσης απ' ό,τι διαβάζω, αρκετές προσομοιώσεις είναι πιο προσεγμένες και ρεαλιστικές στις καινούργιες εκδόσεις. Σημαντική βελτίωση αποτελεί και η μεγαλύτερη οθόνη που σίγουρα έλειπε στα παλιά G2. Η νέα οθόνη δίνει πολύ περισσότερες πληροφορίες για κάθε module (προσομοίωση, εφφέ, EQ κλπ) κάνοντας έτσι τη ρύθμιση πιο εύκολη και γρήγορη, καθώς μπορείς να δεις τη ρύθμιση και για τις τρεις παραμέτρους κάθε module ταυτόχρονα, αντί μία-μία όπως παλιά.

Ένα μειονέκτημα της G2 σε σχέση με άλλες παρόμοιες πεταλιέρες όπως οι Digitech είναι ότι έχει τις προσομοιώσεις ενισχυτών και τα overdrive/distortion στο ίδιο module, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα. Στην Digitech μπορείς να επιλέξεις από 24 ενισχυτές και να τους συνδυάσεις κατά βούλησιν με ένα από τα 13 πετάλια overdrive/distortion/fuzz τα οποία βρίσκονται σε διαφορετικό module. Με τη ευελιξία ρυθμίσεων gain σε ενισχυτή και πετάλι, οι δυνατότητες για τη δημιουργία του επιθυμητού ήχου είναι τεράστιες. Άλλο ένα σημείο το οποίο η Zoom θα πρέπει να κοιτάξει στο μέλλον.

Σχετικά με το σχόλιο του Kosthrash για τον Roland Cube, πράγματι το καθαρό του κανάλι είναι κι αυτό προσομοίωση. Πάντως η δική μου εντύπωση είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μαζί με modelling πεταλιέρες με αρκετά καλά αποτελέσματα.


Απολλων, το overdrive distortion ειναι οντως στο ιδιο module και δεν μπορεις να βαλεις metalzone η guvnor σε ενα virtual fender καθαρο, αλλα εχοντας τα πεταλια αυτα, το zoom τα ποιανει πανευκολα...οπως ειναι.




Αυτο που εχει το g2 ειναι ενα εξαιρετικο distortion boost το οποιο ειναι ο,τι καλυτερο για να κανεις mid gain ενισχυτες να...βρυχωνται και high gain ενισχυτες να σφιγγουν τελεια. Τοσο καλο που το χρησιμοποιω σαν boost πριν το pc στα software high gain simulations σα τα revalver κτλ! Μου φαινεται πιο καλο απο τα εσωτερικα tube screamer simulations κτλ...


Επιλεγεις ποιο ευρος συχνοτητας θελεις να boostαρεις (5 ρυθμισεις απο bass boost σε treble boost...) το ευρος της εξτρα βρωμιας και αρμονικων και τελος το level (που οσο το αυξανεις τοσο εντεινεται η παραμορφωση του virtual ενισχυτη που ακολουθει).




Το αστειο ειναι οτι...υπαρχει και αλλο ενα boost που επηρεαζει και τις δυναμικες το κατα δυναμη και ειναι το compressor module. Αν δεις στα βιντεο ο τυπος το χρησιμοποιει αρκετα. Αν ρυθμισεις το ratio (το attack εχει μονο δυο fast και slow αλλα και αυτο επηρεαζει πολυ) και το gain του εχεις ενα ακομη boost....




Αποτελεσμα, 2 booster για δυναμικες και για gain/mid boost/αρμονικες πριν οποιονδηποτε ενισχυτη, ακομη και τους virtual μεσα στο zoom...Αυτο δεν μπορουσα να το κανω στο pod XT (νομιζω στο X3 γινεται παντως γιατι ρυθμιζεις τα παντα post amp/pre amp και εχει compressor module δικο του ξεχωριστα).

Το εχω και εγω το G2 και πραγματι ειναι ηχητικος "ελβετικος σουγιας"... το χρησιμοποιω και εγω μπροστα απο τον ενισχυτη μου με τον ιδιο τροπο, χρησιμοποιωντας ομως ΚΑΙ το πολυ καλο 6-band EQ του ως 3ο booster, και φυσικα το ZNR (noise reduction) για καθαρισμα του (ελαχιστου ετσι κι αλλιως...) θορυβου των humbuckers μου πριν το drive του ενισχυτη μου.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #52 στις: 13/09/11, 22:25 »
Λοιπον,επειδη και εγω ψαχνω ενισχυτη(για μεταλ),και ειμαι αναμεσα στον peavey vypyr 30 & vypyr 75(ειμαι ανοιχτος σε προτασεις). Ποιον θα προτεινατε για το σπιτι?Τωρα οσο για live,υπαρχουν πιθανοτητες ,αλλα μιλαμε μετα απο 4-5 χρονια(για live).Για το σπιτι,τον χρειαζομαι,το πολυ σε κανα μηνα.
Επισης εχω ακουσει  οτι οι modelling ενισχυχητες εχουν δικο τους ηχο,δηλαδη δεν θα βγαλουν τον ηχο της κιθαρας.
Ησχυει?Γιατι απ'οσο ξερω κανεις μουσικος δεν παιζε με μοντελινγκ σε live.
Αυτον εδω τον προτεινετε? http://www.thomann.de/gr/marshall_mg50fx_new.htm η αυτον ? http://www.thomann.de/gr/marshall_mg30fxnew.htm /.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/11, 16:07 από LiveToPlayLive »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #53 στις: 16/09/11, 10:47 »
Αυτον εδω τον προτεινετε? http://www.thomann.de/gr/marshall_mg50fx_new.htm η αυτον ? http://www.thomann.de/gr/marshall_mg30fxnew.htm /.

Νομίζω ότι έχει γραφτεί σε πολλά σημεία στο φορουμ η συμβουλή να αποφεύγουμε όσο είναι δυνατόν την σειρά MG.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #54 στις: 16/09/11, 11:09 »
Και αν ελεγα ας πουμε οτι υπαρχει ανθρωπος που πηρε το MG101 για να κανει τη δουλεια του παρα το JVM και plexi που ειχε...?


Επιπροσθετα παντα οταν εβλεπα παλια MG100 σε liveαδικα ξυνιζα, μεχρι που βρεθηκε ενας (αλλα τι ενας) παικτης-ηχοληπτης που απλα εβγαζε ηχαρα ακομη και με αυτα..."ντροπιαζοντας" πολλους αλλους με λαμπες, σουπερ μοντελλινγκ κτλ...





Απλως δεν μπορω να γενικευω, ασε που εμενα προσωπικα μου αρεσουν οι MG (πολυ περισσοτερο απο καποια AVT π.χ...).


Για μερικα ειδη, δε, φαινεται να ταιριαζουν καπακι...για ρωτηστε τους static X και το rob zombie που κανανε τουρ με αυτα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #55 στις: 16/09/11, 11:40 »
Και αν ελεγα ας πουμε οτι υπαρχει ανθρωπος που πηρε το MG101 για να κανει τη δουλεια του παρα το JVM και plexi που ειχε...?
..Απλως δεν μπορω να γενικευω, ασε που εμενα προσωπικα μου αρεσουν οι MG (πολυ περισσοτερο απο καποια AVT π.χ...)..
Και σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει η λάσπη, αλλιώς δεν θα υπήρχε το mud wrestling!..  :roll
Καλό είναι που δεν γενικεύεις, αλλά το συγκεκριμένο είναι από τα λίγα θέματα στα οποία μπορεί κάποιος εάν θέλει, να γενικεύσει με αρκετή ασφάλεια.. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #56 στις: 16/09/11, 12:11 »
Θα έλεγα ότι αντικειμενικά είναι δύο οι λόγοι για τους οποίους εγώ τουλάχιστον δεν συστήνω τους MG.

Πρώτον γιατί πραγματικά δεν θεωρώ ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο από πλευράς ήχου, ευελιξίας ή ποιότητας κατασκευής. Με αυτά τα λεφτά υπάρχουν σήμερα εντυπωσιακά μηχανήματα, πολύ πιο ευέλικτα και ποιοτικά, ειδικά αν μιλάμε για modelling (Vox VT, Fender Mustang, Roland Cube, Peavey Vypyr, ακόμα και Fender G-DEC). Επίσης με λίγα παραπάνω χρήματα υπάρχουν πολλές καλές επιλογές για ένα συνδυασμό μικρού λαμπάτου ενισχυτή και πεταλιέρας, όπως συζητήσαμε πρόσφατα σε ένα σχετικό θέμα, που θα άφηναν τον MG πολύ πίσω από πλευράς ποιότητας ήχου και ευελιξίας. Για να μη μιλήσουμε καθόλου για software όπως το Jamvox, το Revalver, το Overloud TH2 κλπ, που κάνουν όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα επιπλέον. Eιλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί κάποιος που έχει όλες αυτές τις επιλογές θα προτιμούσε τον MG που σού δίνει μόνο δύο ήχους (clean - overdrive) και ίσως 3-4 εφφέ. Τώρα αν κάποιος βρήκε στον MG τον ήχο που πάντα ονειρευόταν, καμία αντίρρηση. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Δεύτερον, και ίσως εξίσου σημαντικό, πολλοί φαίνεται να πιστεύουν ακόμα ότι αγοράζοντας έναν ενισχυτή που γράφει επάνω Marshall, είναι δυνατόν να πετύχουν κάτι από το ηχόχρωμα που έχουμε συσχετίσει με τους κλασσικούς λαμπάτους Marshall. Δυστυχώς όποιος προχωράει σε μια τέτοια αγορά με αυτό το σκεπτικό, το πιο πιθανό ειναι ότι θα απογοητευτεί οικτρά.

Πάντως αν έχεις τον φοβερό ηχολήπτη που μπορεί να σού βγάλει φανταστικό ήχο ακόμα και από έναν MG, λογικά θα μπορεί να κάνει το ίδιο ότι εξοπλισμό και αν τον βάλεις να δουλέψει. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι καλή επιλογή. Εξάλλου υπήρχαν καλλιτέχνες που έκαναν συναυλίες ή ηχογράφησαν δίσκους με εξοπλισμό της πλάκας, όπως pocket pods, ενισχυτές Kustom, και σε μια πολύ γνωστή περίπτωση, έναν Washburn Southside Jr VGA-15 (Rory Gallagher - Fresh Evidence).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #57 στις: 16/09/11, 12:48 »
Χρησιμες οι πληροφοριες σου.
Ομως εγω ακομα ειμαι λιγο μπερδεμενος.
Δηλαδη προτεινεις να παρω τον peavey vyoyr 30(αν και ο 75 ειναι καλυτερος,αλλα νομιζω δεν κανει για σπιτι)?
Η να παρω εναν φθηνο ενισχυτη και κανα πεταλακι οπως αυτο http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_metal_muff.htm ?
Θελω να ειναι γυρω στα 250 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #58 στις: 16/09/11, 12:57 »
Για σπιτι και μεταλ παρε ενα απλο 30ρη!!! Το metal muff μου φανηκε σαν κακης ποιοτητας metal zone...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #59 στις: 16/09/11, 13:00 »
^^
Κι εγώ να πω την αλήθεια, δεν είχα σε εκτίμηση το Metal Zone, μέχρι που άκουσα το Metal Muff κι αποφάσισα ότι υπάρχουν και χειρότερα... ;D

Εμένα μου αρέσει πολύ η ιδέα του Απόλλωνα για μικρό λαμπάτο και πολυεφέ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #60 στις: 16/09/11, 13:06 »
Δηλαδη προτεινεις να παρω τον peavey vyoyr 30(αν και ο 75 ειναι καλυτερος,αλλα νομιζω δεν κανει για σπιτι)?
Η να παρω εναν φθηνο ενισχυτη και κανα πεταλακι οπως αυτο http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_metal_muff.htm ?
Θελω να ειναι γυρω στα 250 ευρω.


Αν ζητάς τη γνώμη μου, εγώ σίγουρα θα προτιμούσα τον Vypyr 30 σε σχέση με τον Marshall MG, χωρίς συζήτηση. Και επειδή προφανώς δεν ξέρεις ποιός ακριβώς είναι ο ήχος που θέλεις, πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να κινηθείς προς τη λύση ενός modelling ενισχυτή. Το metal muff, ακόμα κι αν σού αρέσει, θα σού δώσει ένα συγκεκριμένο ήχο, ενώ ο modelling ενισχυτής θα σού προσφέρει μεγαλύτερη ευελιξία. Με τον καιρό κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξεις σε 2-3 ήχους, ή τέλος πάντων ένα συγκεκριμένο "εύρος" ήχων, που θα χρησιμοποιείς περισσότερο. Με βάση αυτούς θα μπορέσεις αργότερα να επιλέξεις τον κατάλληλο εξοπλισμό για μια αναβάθμιση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #61 στις: 16/09/11, 13:10 »
Καλα ντε  :) ,μια γνωμη ειπα,αμεσως να την αποριψετε!  :)
Εγω εχω αυτον τον ενισχυτη http://www.thomann.de/gr/behringer_gtx30.htm ,ο οποιος ενταξει παλια ηταν ενταξει,αλλα τωρα δεν μου φενεται και οτι καλυτερο,γιαυτο σκεφτομαι να παρω αλλο(για μεταλ).Πολυ μπερδεμα.Πειτε καμια γνωμη,γιατι εχω κολλησει ασχημα.Ολες οι προτασεις δεκτες  ;) .Τωρα οσο για τον peavey,ο 75 ειναι λιγο καλυτερος,αλλα θα ειναι καταλληλος για σπιτι?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #62 στις: 16/09/11, 13:12 »
Συμφωνω με τον Απολλων και για ενα αλλο λογο.


Το MG, λεει marshall επανω. Θες δε θες, σαρεσει δεν σαρεσει αυτο που κανει ειναι marshall "χροια"...με επεκτασεις η χωρις αυτο θελει να προσφερει...


Με ενα vypyr εχεις ποικιλλια, (εφφε εχουν και οι δυο) σχεδον τοση ωστε για πλακα να ερχεσαι πολυ κοντα στους περισσοτερους ηχους που ακους στο στερεοφωνικο σου...




Ο 75ρης αν θυμαμαι εχει και εξοδο USB για να γραφεις στο pc...!




Παντως θα παιξεις δυνητικα εστω με φιλους σε προβα η live με αυτον τον ενισχυτη που θελεις να παρεις τωρα?




Αν ναι, χρειαζεσαι ισχυ ειδικα για μεταλ. Κατα την προσωπικη μου γνωμη παντα χρειαζεσαι και ενισχυτη που να μπορει να δινει ωμο ηχο που να τα βγαζει περα με drummer, για μενα δυστυχως 9 στα 10 οι modelling δεν κανουν...




10 φορες καλυτερα ενα μεγαλο MG μεταχειρισμενο η ενα frontman με πεταλια ακομη και σε σχεση με μικρους λαμπατους. Παντα για το ειδος που περιγραφεις!!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #63 στις: 16/09/11, 13:15 »
Παρεμπιπτοντως, οπως θα παιζεις με τον 30 watt θα παιζεις και με τον 75...σε εντασεις σπιτιου ζητημα να χρησιμοποιεις....ενα απο τα watt τους!!!

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #64 στις: 16/09/11, 13:17 »
Ακομα δεν ειναι σιγουρο.Μπορει στο μελλον,σε καμια προβα κλπ.Το προβλημα ειναι ομως οτι και το budget ειναι περιορισμενο,(γυρω στα 250 ευρω).
Αυτος που εχω εγω ειναι 30αρης,και δεν τον εχω πολυ χαμηλα.Για να σου δωσω να καταλαβεις, τον εχω παει μεχρι <<παρα τεταρτο (ωρα ρολογιου)>> και ηταν οντως δυνατα.Απλως ο 75αρης ειναι λιγο καλυτερος. :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #65 στις: 16/09/11, 13:49 »
O Vypyr 75 είναι όντως λίγο καλύτερος από τον 30... στα εξής σημεία:

1. Έχει μεγαλύτερη ισχύ (κάτι μάς είπες τώρα...)
2. Έχει attenuator
3. Έχει USB port

Αυτά και μόνο αυτά έχει παραπάνω από τον 30άρη. Αν για σένα αυτά είναι σημαντικά, τότε θα πρέπει να σκεφτείς αν αξίζουν τα επιπλέον 50 Ευρώ που πρέπει να πληρώσεις.

H δική μου άποψη είναι ότι η μεγαλύτερη ισχύς και το attenuator είναι λίγο πλεονασμός αν σκοπεύεις να χρησιμοποιείς τον ενισχυτή κυρίως στο σπίτι. Δηλαδή παίρνεις έναν πιο δυνατό ενισχυτή, οπότε θα σού είναι απαραίτητο το attenuator για να φέρεις την ένταση σε λογικά επίπεδα χωρίς να χαλάσεις τη χροιά του ήχου σου. Φυσικά αν έχεις βλέψεις για μπάντα, ίσως ο μεγαλύτερος ενισχυτής σού φανεί χρήσιμος. Όσο για το USB, εξαρτάται κατά πόσο έχεις σκοπό να το χρησιμοποιήσεις. Γενικά δεν έχει νόημα να λες ότι κάποιος ενισχυτής είναι "καλύτερος" αν δεν έχεις ανάγκη ή δεν μπορείς να αξιοποιήσεις τα παραπάνω χαρακτηριστικά που διαθέτει σε σχέση με έναν μικρότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #66 στις: 16/09/11, 14:46 »
Λοιπον,το attenuator τι ακριβως ειναι?Τωρα οσο για το usb ,δεν εχω καταλαβει ακριβως για ποιο πραγμα χρειαζεται.Να ηχογραφω απο τον ενισχυτη μου στον υπολογιστη,χωρις να χρειαστω μικροφωνο?Τελοσπαντων,τωρα οσο για την μπαντα,στο κοντινο μελλον εχω βλεψεις.
Οπως εχω ακουσει ομως,κανεις δεν παιζει σε live με modelling,γιατι θα βγαλει τους ηχους που εχει και οχι τον ηχο της κιθαρας του καθενος.Ησχυει?


Υ.Σ.Εχω ζαλιστει,5 ωρες την ημερα ψανχω .εδω και 1 εβδομαδα :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #67 στις: 16/09/11, 15:08 »
Μάλλον μπερδεύεσαι και μπερδεύεις κι εμάς. Λες ότι ο Vypyr 75 είναι καλύτερος αλλά δεν ξέρεις τι είναι ούτε το attenuator, ούτε το USB. Τότε με ποιό ακριβώς κριτήριο κατέληξες ότι είναι καλύτερος; Λόγω μεγέθους και ισχύος; Όπως σού είπα και πριν, αν τα παραπάνω που σού δίνει ένας μεγαλύτερος και ακριβότερος ενισχυτής δεν μπορείς να τα αξιοποιήσεις (πόσο μάλλον αν δεν ξέρεις καν τι είναι), γιατί σκέφτεσαι για το συγκεκριμένο μοντέλο; Όσο για την άλλη παράμετρο που θα καθορίσει την επιλογή εξοπλισμού, δηλαδή η πιθανότητα να παίξεις σε συγκρότημα, στο ένα μήνυμα λες ότι έχεις βλέψεις στο κοντινό μέλλον, ενώ πριν έλεγες σε 4-5 χρόνια. Και δεν έχεις αναφέρει σε τι επίπεδο βρίσκεσαι τεχνικά, αν έχεις ήδη κάποια εμπειρία από κιθάρα ή είσαι εντελώς αρχάριος. Δώσε μας πιο σαφείς πληροφορίες για να συζητήσουμε σε μια σωστή βάση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #68 στις: 16/09/11, 15:21 »
Μάλλον μπερδεύεσαι και μπερδεύεις κι εμάς. Λες ότι ο Vypyr 75 είναι καλύτερος αλλά δεν ξέρεις τι είναι ούτε το attenuator, ούτε το USB. Τότε με ποιό ακριβώς κριτήριο κατέληξες ότι είναι καλύτερος;

Πραγματικά διαβάζοντας το θέμα κι εγώ την ίδια απορία έχω...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #69 στις: 16/09/11, 17:59 »
μην βιαστείς να πάρεις τίποτα μέχρι να μάθεις για τους ενισχυτές πολλές πληροφορίες (που αφορούν τις δυνατότητες και ΤΙ είναι αυτές!) και φυσικά μην βιαστείς να μάθεις. ολα θα γίνουν αρκεί να γίνουν με σωστά βήματα,γιατί η ημιμάθεια κοστίζει στο πορτοφόλι πολλά παραπάνω απο 2-3 κακές πρώτες αγορές.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #70 στις: 16/09/11, 20:31 »
Λοιπον,παιζω κιθαρα 1,5 χρονο(1 μηνας μαθημα).Παιζω 7 χρονια αρμονιο-πιανο.Εχω πτυχιο αρμονιας και ειμαι στο 2ο ετος αντιστιξης.Αυτα περι γνωσεως.Ενταξει, μαθαινω σιγα σιγα για τους ενισχυτες(δεν ειμαι και γκουρου).Απλως χρειαζομαι βοηθεια για αρχη,για να μην κανω λαθος επιλογη.
Χρησιμες πληροφοριες:
Παιζω μεταλ,Το budget ειναι 250 ευρω.
Ευχαριστω.
Απο 'κει και περα,αμα γινομαι κουραστικος,πειτε το...

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #71 στις: 17/09/11, 09:15 »
Βασικα,για να μην το κουραζουμε ανοιγω καινουργιο θεμα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 17/09/11, 10:47
Λοιπον,παιζω μεταλ και χρειαζομαι εναν ενισχυτη.
Το budget ειναι μεχρι 250 ευρω.
Τωρα πχ,αμα παρω ενα φθηνο ενισχυτη φεντερ και παρω και ενα πεταλακι distortion,θα ηταν καλη επιλογη?
Help. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/11, 10:47 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #72 στις: 17/09/11, 10:47 »
Βασικα,για να μην το κουραζουμε ανοιγω καινουργιο θεμα.

Mάλλον θες να πεις ότι ανοίγεις νέο θέμα για να το κουράσουμε σε άλλη συζήτηση. Και επειδή προφανώς δεν ξέρεις τι θέλεις, πήγαινε σε ένα μαγαζί και δοκίμασε μερικούς ενισχυτές ώστε να έχεις μια βάση για να ξεκινήσουμε ή τουλάχιστον δώσε συγκεκριμένα μοντέλα. Ένας "φτηνός Fender" (ποιός δηλαδή; θα μπορούσα να σού βρω καμιά εικοσαριά στα λεφτά σου) και ένα "πετάλι distortion" (υπάρχουν εκατοντάδες) είναι τόσο γενικό και αόριστο που δεν είναι δυνατόν να σού πει κανείς μια εμπεριστατωμένη γνώμη.

Τα δύο θέματα συγχωνεύτηκαν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #73 στις: 17/09/11, 10:58 »
Λοιπον,παιζω κιθαρα 1,5 χρονο(1 μηνας μαθημα).Παιζω 7 χρονια αρμονιο-πιανο.Εχω πτυχιο αρμονιας και ειμαι στο 2ο ετος αντιστιξης.Αυτα περι γνωσεως.Ενταξει, μαθαινω σιγα σιγα για τους ενισχυτες(δεν ειμαι και γκουρου).Απλως χρειαζομαι βοηθεια για αρχη,για να μην κανω λαθος επιλογη.
Χρησιμες πληροφοριες:
Παιζω μεταλ,Το budget ειναι 250 ευρω.
Ευχαριστω.
Απο 'κει και περα,αμα γινομαι κουραστικος,πειτε το...

Γιάννη, δεν αμφισβητεί κανείς τις μουσικές σου γνώσεις (εγώ αντίθετα τις θαυμάζω γιατί πχ εγω την αρμονία δεν την τελείωσα). Δυστυχώς η ευτυχώς όμως, αντίθετα από το πιάνο το θέμα εξοπλισμός για ένα κιθαρίστα είναι αρκετά πιο σύνθετο και χρειάζεται ειδικές γνώσεις (να ξέρεις να φτιάξεις τον ήχο σου και να διαλέγεις τον κατάλληλο εξοπλισμό για αυτό). Άκου, διάβασε, ενημερώσου και οι αγορές σου θα είναι (σχεδόν) πάντα πετυχημένες. Όσο για το ερώτημα σου, πήρε το μάτι μου ένα blackstar hr1 στις αγγελίες (λαμπάτος ενισχυτής με προσανατολισμό σε σκληρα ειδη). Ρίχτου μια ματιά. Επίσης στην αρχή του θρεντ υπάρχουν αρκετές προτάσεις για αυτό που θές, η καθεμια με τα συν και τα πλην της.

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #74 στις: 17/09/11, 12:30 »
??? Ποιος γιαννης ??? εγω ειμ ο Γιαννης ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
99 Απαντήσεις
31750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
72 Απαντήσεις
27678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
4 Απαντήσεις
2947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 22:14
από DarkHorse
2 Απαντήσεις
2173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 19:27
από scarface5323
19 Απαντήσεις
6687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 00:30
από Jezus
9 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/10, 02:54
από jim.ni
Ενισχυτης

Ξεκίνησε από Giannis1995 « 1 2 » Ενισχυτές

39 Απαντήσεις
9338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 18:41
από Giannis1995
31 Απαντήσεις
11862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:49
από tech21man
13 Απαντήσεις
5107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/11, 21:58
από adr1anos