Σελίδες:
  • #126 από Mana Sama στις 04 Jun 2006
  • Ακριβώωωως.
    Και γι'αυτό είναι καλό να τα συζητάμε τα πράγματα αυτά. Γιατί ο καλλιτέχνης όταν τα γράφει στην τελική μπορεί να σκέφτεται εντελώς άλλα πράγματα απ' το πως τα αντιλαμβάνεσαι εσύ. Οπότε τα συζητάς και με άλλους για να δεις και ποιοι έχουν την ίδια άποψη με σενα. Αλλά και πάλι. Ο τραγουδιστής των Ikon π.χ. Ήταν μέλος της εκκλησίας του Σατανά πρωτού φτιάξει την μπάντα. Μην νομίζεις. Δεν είναι πάντα θέμα μάρκετινγκ...
  • #127 από Holy Diver στις 04 Jun 2006
  • Βασικά η COS δεν είναι σατανιστική μα την έννοια του ότι πιστεύουν στον Σατανά... Είναι άλλη φασή. Αν και και αυτοί βλακείες λένε...
  • #128 από Mana Sama στις 04 Jun 2006
  • Ξέρω τι λένε... Αλλά είναι μαλ**ες.
  • #129 από Holy Diver στις 05 Jun 2006
  •  Το θέμα είναι ότι πρόκειται για φιλοσοφικές ιδέες, ανεξάρτητα από θρησκείες... Δε μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ένα συγγρότημα "σατανικό" μόνο και μόνο επειδή βρίσκεται στη σελίδα του COS. Κακά τα ψέματα, αληθινοί σατανιστές υπάρχουν ελάχιστοι στο μέταλ (ευτυχώς). Ακόμα και ο μαλ**ας ο Γκλεν Μπέντον το παίζει... Αν και πλέον μπορεί και να έχει πείσει τον εαυτό του...
  • #130 από Gazaki στις 10 Jun 2006
  • ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ M_MANSON ΠΙΣΤΗ Η ΕΜΠΟΡΙΟ???????
  • #131 από Mana Sama στις 10 Jun 2006
  • Εμπόριο. Καθαρά πλέον.
    Παλιά ήταν καλός. Τώρα πουλάει μούρη.
  • #132 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 12 Jun 2006
  • Οι καλλιτέχνες δε περνάνε συγκεκριμμένα μηνύματα, τα αφήνουν στην ερμηνεία μας...


       ...αυτο που λες το πιστευεις, ή το αφηνεις στην ερμηνεια μας? Τι λες τωρα? Η τεχνη περναει συγκεκριμενα μνματα καθε φορα, γι αυτο το λογο ειναι και μια μορφη επικοινωνιας! Ακομα και αλλιγορικος να ειναι ο στιχος, το νοημα το πιανεις, και ειναι πολυ συγκεκριμενο, ειναι αυτο που θελει να πει, αλλιως δεν θα το ελεγε! Ακομα και η μουσικη απο μονη της δημιουργει συναισθηματα, ακομα και αν αυτα ειναι αναμεικτα, ειναι παντα τα ιδια... καθε φορα. Ξανασκεψου αυτο που ειπες και θα δεις οτι ειναι λαθος!  ;) 8) :-\
  • #133 από Tempus στις 12 Jun 2006
  • Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.Στο μέταλ υπάρχουν και έχουν υπάρξει σατανιστικά συγκροτήματα.
    Ελευθερία λόγου έχουμε βέβαια και μάλιστα μιλάμε και για τέχνη οπότε διακαίωμά τους...
    Αλλά διακίωμα και εμάς να κρίνουμε.Κάποτε , στις εποχές μονομερούς ενασχόλησής μου με το μέταλ , στα δύσκολα χρόνια της εφηβείας , ομολογώ πως είχα επηρεαστεί κι εγώ κάπως από αυτές τις βλακείες των black metal συγκροτημάτων.Τώρα οτιδήποτε ιδεολογικό από αυτόν τον χώρο μου φαίνεται γελοίο και απαξιώ να ασχοληθώ μαζί του...Ο κύριος λόγος για την απομυθοποίηση αυτήν ήταν όταν ανακάλυψα πως πολλοί από αυτούς τους τυπάδες είναι ουσιαστικά εθνικιστές και νεοναζί...Αίσχος.Αλλά και κανονικοί σατανιστές να είναι , και πάλι δεν ασχολούμαι.Δεν θα μπω στον κόπο να ψάξω "τι έχουν να πουν" , δεν με αφορά.Τελείωσε αυτό.Βλακείες.
    Και οι Black Sabbath έχουν γράψει και αυτοί σατανιστικά τραγούδια , κακά τα ψέματα.
  • #134 από mr.bassman στις 15 Aug 2006
  • Πως συνδέεται το black metal με το σατανισμό κ γιατί οι black metallers το παίζουν σατανιστές?
  • #135 από KostasVap στις 15 Aug 2006
  • Καθαρά για εμπορικούς λόγους...
  • #136 από juggernot breaker* στις 15 Aug 2006
  • για να νομιζουν πως κατι κανουν....
  • #137 από Zeppelin στις 15 Aug 2006
  • Διαφωνώ κάθετα!
    Στη Νορβηγία είχαμε ένα θύμα, εμπρησμούς εκκλησιών κοκ.
    Για εμπορικούς λόγους κ αυτά;
    Εντελώς ενημερωτικά όσοι θέλετε κάποιες απαντήσεις, δείτε το documentary Metal: A Headbanger's Journey το οποίο ανάμεσα στα άλλα αναφέρεται κ σε αυτό το θέμα, δηλαδή metal κ σατανισμός!O Gaahl των Gorgoroth το λέει πολύ απλά εκεί μέσα!
    Για μένα ο "θεός" κ ο "σατανάς" βρίσκονται μέσα σε όλους μας, απλώς ο καθένας διαλέγει το δρόμο που τον εκφράζει κ πιστεύει όπου θέλει.Οι σατανιστές δεν είναι απαραίτητα "κακοί" άνθρωποι, απλώς είναι ξένοι ως προς τη δικιά μας χριστιανική κοινωνία!Το θέμα πάντως σηκώνει τεράστια συζήτηση...
    Από το να πιστεύει μέχρι να σκοτώνει, καίει, ρημάζει, βανδαλίζει κτλ. υπάρχει τεράστια διαφορά όμως...

  • #138 από mr.bassman στις 15 Aug 2006
  • Ρε παιδιά κι ο vikerness κ ο euronimus έκαιγαν για πλάκα τους έκκλησίες!μόνο για την κ@ύλα τους!πριν λίγο καιρό μια 19χρονη έκαψε προς τιμή τους μια εκκλησία!
  • #139 από Βραζίλης στις 16 Aug 2006
  • Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...
  • #140 από jacksonas στις 16 Aug 2006
  • Promotion.
  • #141 από Neobek στις 16 Aug 2006
  • Who knows? ;D
  • #142 από spio στις 16 Aug 2006
  •  Εγώ χωρίς να το έχω ψαξει πιστεύω πως αυτή η μουσική δημιουργήθηκε για το σατανα (ούστ).

    Παράθεση
    γιατί οι black metallers το παίζουν σατανιστές?

     Περισσότερο για promotion όπως είπε κι ο jacksonas.
  • #143 από inthewoods στις 16 Aug 2006
  • Re pousth m eleos dld oxi allo karbouno
  • #144 από Santa στις 16 Aug 2006
  • Re pousth m eleos dld oxi allo karbouno

    Σεμνάαα.... :)
  • #145 από inthewoods στις 16 Aug 2006
  • kala,re gay m eleos dld oxi allo karbouno
  • #146 από Stergios Kourou στις 16 Aug 2006
  • Πως συνδέεται το black metal με το σατανισμό κ γιατί οι black metallers το παίζουν σατανιστές?
    Όπως συνδεεται μια ταινία τρόμου με τον σατανισμό...
    Μόνο που αντί για σκηνοθέτη, σεναριογράφο και ηθοποιούς, έχουμε "συνθέτη", "στιχουργό" και μουσικούς...
    Απαραίτητα ανάλογο και το image...
    Ειναι άλλη μια μορφή ανάγκης για κάτι ακραίο στη ζωή...

    Δεν κρύβω πως ηχητικά μου έχουν αρέσει κατά καιρους κάποια πράγματα που άκουσα (μην ρωτάτε τι, δεν έχω ιδέα) αλλά από σατανοστιχουργικής απόψεως μου έβγαλαν γέλιο, ανάλογο με εκείνο σε ελληνική τσόντα...
  • #147 από Satyr στις 16 Aug 2006
  • Το black metal δε σχετίζεται απαραίτητα με το σατανισμό.Άλλο το οτι έτσι ξεκίνησε
  • #148 από Kiratzoharris στις 22 Aug 2006
  • Η μεγαλη πλακα ειναι που ολοι μιλαμε απαξιωτικα οταν λεμε οτι στηριζουν τις ιδεες του σατνισμου για εμπορικους λογους.Δλδ αν τα πιστευαν αληθινα θα ηταν καλυτερα?Ελεος ρε παιδια ???
  • #149 από Βραζίλης στις 23 Aug 2006
  • Η μεγαλη πλακα ειναι που ολοι μιλαμε απαξιωτικα οταν λεμε οτι στηριζουν τις ιδεες του σατνισμου για εμπορικους λογους.Δλδ αν τα πιστευαν αληθινα θα ηταν καλυτερα?Ελεος ρε παιδια ???

    Δεν υπάρχει δηλαδή η περίπτωση να μιλάμε απαξιωτικά και στις δυο περιπτώσεις;

    Επειδή οι πιο πολλοί είναι καραγκιόζηδες και το κάνουν για "φιγούρα", συζητάμε περισσότερο για αυτήν την περίπτωση.
  • #150 από Kiratzoharris στις 23 Aug 2006
  • Η μεγαλη πλακα ειναι που ολοι μιλαμε απαξιωτικα οταν λεμε οτι στηριζουν τις ιδεες του σατνισμου για εμπορικους λογους.Δλδ αν τα πιστευαν αληθινα θα ηταν καλυτερα?Ελεος ρε παιδια ???

    Δεν υπάρχει δηλαδή η περίπτωση να μιλάμε απαξιωτικά και στις δυο περιπτώσεις;

    Επειδή οι πιο πολλοί είναι καραγκιόζηδες και το κάνουν για "φιγούρα", συζητάμε περισσότερο για αυτήν την περίπτωση.
    ok τοτε. ;)
Σελίδες: