Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe  (Αναγνώστηκε 10835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pantera_97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπέρα, αυτό τον καιρό ψάχνομαι να αγοράσω δεύτερη κιθάρα,αφού την πρώτη την έχω εδώ και 6-7 χρόνια.Τώρα τελευταία,αφού έχω ψάξει πολλά μοντέλα και μάρκες,έχω ψηθεί με τις Fernandes.Το budget που διαθέτω είναι μέχρι 750-800 euro γι αυτό ήταν λίγο δύσκολο να βρω fernandes και συγκεκριμένα τις ravelle σε τέτοιο επίπεδο χρημάτων .Τελικά έπειτα από πολύ ψάξιμο βρήκα ένα μοντέλο από τα καλύτερα από όσο ξέρω με 800 euro από ένα Γερμανικό μαγαζί. Συγκεκριμένα αναφέρομαι σε αυτό εδώ:


http://www.leihinstrumente.com/Guitars/Electric-Guitars/Fernandes-Ravelle-Deluxe-BK.html


Έχω ψηθεί να το παραγγείλω αυτό το εργαλείο,αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν βίντεο γι αυτό το συγκεκριμένο μοντέλο για να ακούσω τον ήχο του.
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ο οποίος να έχει παίξει με την συγκεκριμένη κιθάρα ή παρόμοια.
Αυτή έχει πάνω Semour Duncan οι οποίοι είναι και γ**ώ τους μαγνήτες αλλά ταιριάζουν στην συγκεκριμένη μάρκα?
Το style που παίζω κυρίως έχει επιρροές από Pantera,Black Label Society,Damageplan,Down κ.α.
Πιστεύεται είναι καλή επιλογή? 


Ευχαριστώ,
Λεωνίδας.



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #1 στις: 19/06/13, 01:20 »
χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω...αλλά γιατί επέλεξες τις Fernandes χωρίς να έχεις παίξει ούτε με μία? θα δώσεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό για να προβείς σε τυφλή αγορά...

όσο για τους μαγνήτες...η Seymour Duncan είναι απ'τις μεγαλύτερες εταιρείες στο χώρο αλλά δε βγάζει μόνο ένα είδος μαγνήτη....αυτοί που φοράει η κιθάρα που κοιτάς ξέρεις πως σου ταιριάζουν?

Fernandes έφερνε ο Διαμαντόπουλος στη Σόλωνος, χαμηλά...
δες μήπως έχει ακόμα και πέρνα μια βόλτα από εκεί...θα σε βοηθήσει σίγουρα στην επιλογή σου...

Αποσυνδεδεμένος Pantera_97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #2 στις: 19/06/13, 01:54 »
Όντως..έχεις δίκιο όσο αφορά την τυφλή αγορά.. απλά πιστεύω ότι έτσι είναι με τις αγορές αυτές..ρισκάρεις ειδικά αν δεν έχεις την δυνατότητα να πας να το δεις το προϊόν από κοντά για να σιγουρευτείς,αν και πολλοί φίλοι που αγοράζουν από ebay και άλλα site δεν έχουν αντιμετοπισει κάποιο πρόβλημα .Τους μαγνήτες τους έχω ακούσει στο youtube και μου άρεσαν αρκετά..
Όσο για τον Διαμαντόπουλο,είχα δει ότι έφερνε fernandes αλλά πλέον  το μοντέλο το οποίο με ενδιαφέρει (Ravelle) από όσο έχω τσεκάρει στο website του..θα πάω βέβαια μήπως βρω τίποτα.. 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #3 στις: 19/06/13, 03:08 »
Τους μαγνήτες τους έχω ακούσει στο youtube και μου άρεσαν αρκετά..
για να μπορέσεις να βγάλεις συμπέρασμα από το youtube θα πρέπει να ξέρεις τα πάντα περί της κιθάρας που τους φοράει, τον ενισχυτή που χρησιμοποιήθηκε,το πως ηχογραφήθηκε ο ήχος...εν συντομία...υπάρχουν πάρα πολλές μεταβλητές για να πεις πως τελικά "άκουσες τους μαγνήτες"....

γνώμη μου...αν δεν ξες ΑΠΟΛΥΤΑ τι να περιμένεις απ'τα χαρακτηριστικά μιας κιθάρας...(να τα δεις πχ και να υπολογίσεις τι ήχο θα βγάζει)...μην πας για τυφλή αγορά...

καλύτερα να πάρεις ένα όργανο που θα μπορείς να το δεις από κοντά...να το δοκιμάσεις..να το ακούσεις σε, όσο το δυνατόν, ελεγχόμενες από σένα συνθήκες....αλλιώς ρισκάρεις να μπλέξεις με επιστροφές κτλ....

δε μιλάω για την συγκεκριμένη κιθάρα που κοιτάς! προσπαθώ, απλά, να σε κάνω να αποφύγεις κάποια πιθανώς λανθασμένη αγορά λόγω του τρόπου που ακολουθείς για να διαλέξεις όργανο!

αν παρ'όλ'αυτά την αγοράσεις...καλόπαιχτη και να ποστάρεις εντυπώσεις! :D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #4 στις: 19/06/13, 09:36 »
Θα συμφωνήσω με τον hot sauce. Πέραν του ότι είναι ρίσκο να αγοράσεις μια τόσο ακριβή κιθάρα χωρίς ποτέ να την έχεις πιάσει στα χέρια σου, δεν είμαι σίγουρος τι σού προσφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο που δεν μπορείς να βρεις σε μια κιθάρα πιο προσιτή από πλευράς διαθεσιμότητας και τιμής. Σε αυτά τα λεφτά μπορείς να πάρεις μια Gibson Les Paul Studio 50s με πολύ καλύτερη μεταπωλητική αξία. Αν πάλι αυτό που ψάχνεις είναι ουσιαστικά μια πιο "εκκεντρική" εμφανισιακά Les Paul, υπάρχουν πολλές επιλογές που μπορείς να κοιτάξεις, π.χ. PRS SE 245 (ή άλλα παρόμοια μοντέλα), ESP LTD EC-401, Hagstrom Super Swede κλπ. Θα αναφέρω επίσης την αρκετά φτηνότερη αλλά εξαιρετική από πλευράς value for money Cort CR280, την οποία μπορείς να αναβαθμίσεις όπως θέλεις αν κάτι δεν σού αρέσει.

Τέλος, αν αποφασίσεις να αγοράσεις την Fenrandes από το συγκεκριμένο Γερμανικό κατάστημα, βεβαιώσου ότι ξέρεις τους όρους πώλησης και κυρίως αν έχεις δικαίωμα επιστροφής χρημάτων μέσα σε ένα ορισμένο χρονικό διάστημα όπως ισχύει με άλλα καταστήματα (π.χ. Τhomann, DV247), ώστε να έχεις μια εναλλακτική λύση αν η κιθάρα δεν σε ικανοποιήσει πλήρως.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #5 στις: 19/06/13, 10:25 »
..έχω ψηθεί με τις Fernandes..
Μου φαίνεται έχεις κολλήσει με το σχήμα!..έ?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #6 στις: 19/06/13, 10:56 »
Fernandes είχα δει στο Artmusic (όχι το συγκεκριμένο μοντέλο όμως).

Πάντως αν όντως δεν έχεις "κολλήσει" με την συγκεκριμένη κιθάρα λόγω σχήματος, θα σου πρότεινα να δεις στο ίδιο μαγαζί (μιας και θα είσαι εκεί  ;) ) και την ESP-LTD EC1000 με τους Dunkan (φοβερή κιθάρα - είχα δοκιμάσει την ίδια αλλά με τους EMG...):

http://www.artmusic.gr/product_info.php?products_id=767

Επίσης παίζουν και κάποιες Edwards LP στην ίδια τιμή (από εξωτερικό), αλλά είναι δυσεύρετες δυστυχώς...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1270
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #7 στις: 19/06/13, 11:55 »
Πολυ σωστες οι συμβουλες που εχεις λαβει απο τους αξιοτατους συμφορουμιτες....!  +1000000 απο εμενα...
Την κιθαρα την ειχα πριν 5-6 χρονια ειχα το μοντελο με το σαστεηνερ επανω,  μπορω να πω οτι δε με χαλασε καθολου σαν κιθαρα μια χαρα επαιζε ωραια ταστιερα ειχε, οι μαγνητες μια χαρα αλλα γκαζιαριδες (πραγμα που εσυ απ οτι καταλαβαινω το θελεις...)
Να σου πω την αληθεια μου θα την προτιμουσα απο αρκετες επιφον λες πωλ.


Βασικο που επαναλμβανω κι εγω ειναι να την βρεις οπωσδειποτε να την ακουσεις και να την παιξεις !!! Ειναι αρκετα τα χρηματα για τυφλη αγορα....με 800 ευρω αγοραζεις πολυ καλες κιθαρες εαν ψαξεις στις αγγελιες....!!!


Αντε και καλα ξεμπερδεματα χεχεχεχεχε



Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #8 στις: 19/06/13, 16:19 »
Εγώ να τονίσω ότι οι μαγνήτες αυτοί έχουν εξαιρετικό ήχο αλλά Ποιο ροκ από αυτό που θες....

Αποσυνδεδεμένος Pantera_97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #9 στις: 19/06/13, 21:23 »
Κοιτάξτε,στην αγορά δεν παίζει βασικοί ρόλο το σχήμα,αν και είναι γ**άτο..
Πιο πολύ με τους duncan πωρώθηκα διότι όσες κιθάρες έβρισκα με duncan ήταν γύρω στα 900 euro συν ότι η συγκεκριμένη έχει μαόνι(από τα καλύτερα ξύλα για κιθάρες). Τώρα δν ξερω..εχετε δικιο οτι ειναι ρισκο και πολλα τα λεφτα για τυφλή αγορα..το καλυτερο θα ταν να παω καπου να την δοκιμασω αλλα δεν νομιζω να υπαρχει..Ξερετε εσεις καπου που να την εχουν,οχι αυτην απαραίτητα παρομοια. Οσο για το style μου παν οτι θα μου πηγαιναν καλυτερα EMG αλλα και ο Dimebag Darrell με Semour Duncan επαιζε .. ;D
Ευχαριστω για τις συμβουλές πάντως! 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/13, 21:26 από Pantera_97 »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1819
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #10 στις: 19/06/13, 21:46 »
O Dime έπαιζε με Bill Lawrence, Duncan λάνσαρε λίγο πριν το τέλος.

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_1000_vintage_bl_b_stock_2.htm

Όρμα.

Αααα, δες κι εδώ!
http://www.thomann.de/gr/vgs_eruption_pro_ravenblood.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/13, 21:49 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #11 στις: 19/06/13, 22:03 »
@Pantera_97
πρέπει να καταλάβεις πως το κάθε πράγμα στον εξοπλισμό υπάρχει για συγκεκριμένο σκοπό...και το μαόνι...και το basswood...και το rosewood...και ο έβενος...και οι Seymour Duncan...και οι EMG....
αν δεν ξέρεις τι κάνει το καθένα...μου φαίνεται δύσκολο να πάρεις κιθάρα στα τυφλά και να πιστεύεις πως ξέρεις το ηχητικό της αποτέλεσμα...

Διαμαντόπουλο και artmusic που σου προτάθηκαν...πήρες τηλέφωνο? είδες αν έχουν όντως τελικά?

και.....
Η SEYMOUR DUNCAN ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΈΝΑΝ ΜΑΓΝΗΤΗ!!!
δε γίνεται να σου κάνει "μια εταιρεία" και να μη σου κάνει κάποια άλλη!!! ;D

επίσης (και τέλος)
αν είναι φετίχ η συγκεκριμένη μάρκα μαγνητών, μπορείς να πάρεις ΟΠΟΙΑΔΉΠΟΤΕ κιθάρα και να αλλάξεις τους μαμίσιους μαγνήτες με κάποιους της επιλογής σου.... ;) ;)

over...

Αποσυνδεδεμένος Pantera_97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Fernandes Ravelle Deluxe
« Απάντηση #12 στις: 22/01/17, 00:07 »
Τελικά αν και ηταν ρισκο η συγκεκριμένη επιλογή, δικαιώθηκα.Το οργανο είναι φοβερο και ηρθε σε πολύ καλη κατασταση από τη Γερμανία.Εχει πολύ ωραίο ηχο και αξιζει 100% τα λεφτα της.Με εβγαλε ασπροπρόσωπο σε πολλες live εμφανίσεις εδώ και 3 χρονια που την έχω.Φοβερη εταιρεία καλές τιμές και πολύ καλα υλικα.Την προτινω ανεπιφύλακτα σε ποιον αν την πετύχει και μπει στον πιρασμο να αγοραση το συγκεκριμενο μοντελο  !!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 13:17
από rory duke
17 Απαντήσεις
7006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 21:06
από StefanosD
8 Απαντήσεις
4888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 10:29
από KonstantinosEMK
14 Απαντήσεις
6168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 20:06
από Giorgos K.
16 Απαντήσεις
6161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 21:54
από delos999
10 Απαντήσεις
6253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 23:19
από panosmetal
16 Απαντήσεις
6583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 13:09
από IDEAL
17 Απαντήσεις
5904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 15:26
από ScorpionsManiac
4 Απαντήσεις
2375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 03:57
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/11, 15:26
από Καρχαρίας