Αποστολέας Θέμα: Guitar Pedal Power  (Αναγνώστηκε 4511 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DENISS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Guitar Pedal Power
« στις: 05/03/13, 15:57 »
Γεια σας.Εχω αγορασει αυτο το συστημα τροφοδοσιας για τα πεταλακια που εχω http://viewitem.eim.ebay.gr/6-7-8-9-WAY-GUITAR-EFFECTS-PEDAL-9V-DAISY-CHAIN-POWER-SUPPLY-CABLE-SPLITTER-LEAD/150896141262/item και εχω αγορασει και ενα κινεζικο τροφοδοτικο και μου κανει βομβο.Ρωτησα αν παρω ενα της boss θα κανει θόρυβο και μου ειπε οτι θα κανει. Σε αυτο θα συνδεσω 10 πεταλάκια.Μπορειτε να μου προτεινετε τροφοδοτικα που να μην κανουν βομβο με αυτο το σύστημα?


edit: καλύτερα να κάνουμε μια προεπισκόπηση πριν στείλουμε τα μηνύματά μας ώστε να ελέγχουμε αν είναι οκ
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/13, 20:35 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: guitar pedal power
« Απάντηση #1 στις: 05/03/13, 16:54 »
Καλησπέρα

Έχοντας και εγώ περάσει διάφορα με αμφιβόλου ποιότητας τροφοδοτικά, θα σου προτείνω είτε ένα one-spot για χρήση με το daisy chain που ήδη έχεις, είτε ακόμα καλύτερα:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant_junior.htm

Αν τα πετάλια σου είναι όλα 9v και με μικρή κατανάλωση το καθένα, μπορείς να πας στο junior. Ειδάλλως στο μεγάλο. Θα κάνεις απροβλημάτιστα τη δουλειά σου με μικρό κόστος.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: guitar pedal power
« Απάντηση #2 στις: 05/03/13, 17:07 »
Πολλά πετάλια όταν μοιράζονται power με άλλα (όπως στην περίπτωση που δείχνεις) βγάζουν βόμβο ό,τι και να κάνεις. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι ένα τροφοδοτικό με πολλαπλές και πλήρως απομονωμένες (isolated) εξόδους.
Οικονομικές και σχετικά καλές λύσεις:
για απλό τροφοδοτικό Visual Sound 1 Spot (http://www.thomann.de/gr/visual_sound_1_spot_9vdc.htm)
για πολλαπλό με isolated εξόδους http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant_junior.htm (κλώνος του T-rex Fuel Tank Junior)


Καλό είναι να δεις πόσα mA χρειάζεται κάθε πετάλι σου έτσι ώστε να δεις αν σου φτάνουν τα πιο πάνω τροφοδοτικά. Ίσως να μας έλεγες ποια πετάλια είναι αυτά.
Επαναλαμβάνω ότι λύσεις τύπου one spot που πρότεινα πιο πάνω, παρότι είναι πολύ καλό τροφοδοτικό, ίσως συνεχίζουν να σου δίνουν θόρυβο με συγκεκριμένα πετάλια στην αλυσίδα.


ΥΓ επειδή είδα το μήνυμα του Ριχάρδου: από τα δύο powerplant το μικρό έχει isolated εξόδους ενώ το μεγάλο όχι (κατά 99%)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: guitar pedal power
« Απάντηση #3 στις: 05/03/13, 17:45 »
ΥΓ επειδή είδα το μήνυμα του Ριχάρδου: από τα δύο powerplant το μικρό έχει isolated εξόδους ενώ το μεγάλο όχι (κατά 99%)

Ωπ, αλήθεια; Δεν το ήξερα...Χρήσιμη πληροφορία zeoy  :)
Απλά αν το παλληκάρι έχει κανα delay με κατανάλωση 300mA το junior δε φτάνει, γι'αυτό πρότεινα και το μεγάλο...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: guitar pedal power
« Απάντηση #4 στις: 05/03/13, 19:33 »
ΥΓ επειδή είδα το μήνυμα του Ριχάρδου: από τα δύο powerplant το μικρό έχει isolated εξόδους ενώ το μεγάλο όχι (κατά 99%)

Ωπ, αλήθεια; Δεν το ήξερα...Χρήσιμη πληροφορία zeoy  :)
Απλά αν το παλληκάρι έχει κανα delay με κατανάλωση 300mA το junior δε φτάνει, γι'αυτό πρότεινα και το μεγάλο...


Δεν παίρνω κι όρκο αλλά αυτό είχα διαβάσει κάπου και ήταν και λογικά στηριγμένο από άτομα που έμοιαζαν να το έχουν ψάξει το θέμα. Δε θυμάμαι λεπτομέρειες ωστόσο.


Για το άλλο που λες έχεις δίκιο. Γι'αυτό λέω να μας πει και τι πετάλια θέλει να βάλει απάνω.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Pedal Power
« Απάντηση #5 στις: 06/03/13, 10:34 »
Πληροφορίες λένε ότι η Λύση στα προβλήματα θορύβου τροφοδοσίας έρχεται οσονούπω .


Πρόκειται για one spot τροφοδοσία των πεταλακίων από σύστημα επαναφορτιζόμενης μπαταρίας πολλών mA , που θα προσφέρει ευκολία , ησυχία και απαλλαγή από τις αναζητήσεις πρίζας στα live .


για να δούμε ....     
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: guitar pedal power
« Απάντηση #6 στις: 06/03/13, 11:42 »
Δεν παίρνω κι όρκο αλλά αυτό είχα διαβάσει κάπου και ήταν και λογικά στηριγμένο από άτομα που έμοιαζαν να το έχουν ψάξει το θέμα. Δε θυμάμαι λεπτομέρειες ωστόσο.
Σωστά γράφτηκε ότι δεν είναι isolated, οι έξοδοι των 9volts μοιράζονται μία κοινή γείωση.
Αναφερθείτε εδώ για πλήρη λίστα του αν κάποιο τροφοδοτικό έχει πράγματι isolated εξόδους: http://stinkfoot.se/archives/808
Σημειώστε ότι το isolated "in groups/sections" έχει σημασία για το ποια πετάλια θα πάνε με ποια.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/13, 11:45 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: guitar pedal power
« Απάντηση #7 στις: 06/03/13, 12:49 »
Δεν παίρνω κι όρκο αλλά αυτό είχα διαβάσει κάπου και ήταν και λογικά στηριγμένο από άτομα που έμοιαζαν να το έχουν ψάξει το θέμα. Δε θυμάμαι λεπτομέρειες ωστόσο.
Σωστά γράφτηκε ότι δεν είναι isolated, οι έξοδοι των 9volts μοιράζονται μία κοινή γείωση.
Αναφερθείτε εδώ για πλήρη λίστα του αν κάποιο τροφοδοτικό έχει πράγματι isolated εξόδους: http://stinkfoot.se/archives/808
Σημειώστε ότι το isolated "in groups/sections" έχει σημασία για το ποια πετάλια θα πάνε με ποια.



Το junior ωστόσο μοιάζει να είναι με isolated. Σωστά; (στο stinkfoot γράφει isolated=yes, assuming it’s a close enough copy of the original unit   5x9vDC, 120mA each   Quite obvious copy of the T-Rex Fuel Tank JR.)


Αν είναι όντως έτσι και δεν έχουμε ανάγκες για πάνω από 120mA σε κανένα πετάλι τότε μοιάζει πολύ value for money.
Προσωπικά το σκεφτόμουν κάποια στιγμή αλλά τώρα είμαι με πετάλια που παίζουν πολύ καλά σε daisy chain (είτε από 1Spot, είτε από τον VHT12/20) οπότε δε με ενδιαφέρει άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: guitar pedal power
« Απάντηση #8 στις: 06/03/13, 13:15 »
Αν είναι όντως έτσι και δεν έχουμε ανάγκες για πάνω από 120mA σε κανένα πετάλι τότε μοιάζει πολύ value for money.
Προσωπικά το σκεφτόμουν κάποια στιγμή αλλά τώρα είμαι με πετάλια που παίζουν πολύ καλά σε daisy chain (είτε από 1Spot, είτε από τον VHT12/20) οπότε δε με ενδιαφέρει άμεσα.
Πράγματι, για οποιονδήποτε με θέματα γείωσης/βόμβου δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο στα λεφτά αυτά που να είναι isolated. Πολύ καλό VFM.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος DENISS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Guitar Pedal Power
« Απάντηση #9 στις: 06/03/13, 20:46 »
Τα πεταλακια ειναι boss bf3,boss ch1,behringer up100,behringer em600,korg pb01και το vox wha
Ειδα πως το http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=10128 δεν κανει βομβο για πιτε γνωμες.
 
 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Pedal Power
« Απάντηση #10 στις: 09/03/13, 21:53 »
Φίλε Deniss, τσέκαρε στο site του κάθε κατασκευαστή ή στα manual των πεταλιών ή στις ετικέτες τους την κατανάλωση του καθενός σε mA. Αν θες γράψε μας εδώ ποια είναι για το καθένα. Αν δεν ξεπερνά κάποιο τα 120mA, τότε η καλύτερη λύση -και σε χαμηλή τιμή- είναι το Harley Benton PowerPlant Jr. Σίγουρα πιο ήσυχο κι ασφαλές από τροφοδοτικά τύπου One-Spot.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
9245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
18 Απαντήσεις
8327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 21:16
από Baroness
16 Απαντήσεις
10057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 13:43
από dimitriendri
5 Απαντήσεις
3660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 01:02
από stefanosreiv
7 Απαντήσεις
4137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/10, 21:22
από dimitriendri
1 Απαντήσεις
3525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/11, 19:15
από studio54
0 Απαντήσεις
2191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 22:50
από bill_x
6 Απαντήσεις
3947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/11, 14:15
από Mike Moss
Power Amp in-a-box!

Ξεκίνησε από gers Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/11, 17:26
από gers
3 Απαντήσεις
1670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/20, 13:24
από panixgr