Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω  (Αναγνώστηκε 6666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psilossg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« στις: 12/06/10, 20:27 »
Σκεφτομαι για αγορα λαμπατου ενισχυτη και διαθετω 600 ευρω. Σκεφτομαι για Ton Peavey 6505+ 112 Combo. Το παιξιμο μου ειναι μεταξυ Hard rock, Heavy metal kai ligo Blues. Τι αλλες επιλογες εχω περα απο τον Peavey? Τονιζω εδω οτι τον ενισχυτη θα τον εχω σπιτι οποτε προτασεις των 100watt  θα ειναι υπερβολη. Η κιθαρα που παιζω και θα χρησιμοποιω με τον ενισχυτη ειναι Esp MII με EMG 81-85 σε περιπτωση που αυτο βοηθαει...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #1 στις: 12/06/10, 20:51 »
Ίσως να πρέπει να του ρίξεις μια ματιά  ;) ...

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_combo.htm

Κι από τις αγγελίες: http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=16196
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/10, 13:22 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος skom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #2 στις: 13/06/10, 03:53 »
orange tinny terror me kabiboula ths epiloghs s pezei ta pada kai poly kala me poly kalo tone :)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #3 στις: 14/06/10, 21:22 »
Αν θες δυο καναλια (καθαρο-καθαρο και βρωμικο) ο terror δεν εχει. Τα λιγα watt δεν ειναι καθολου terror στα καθαρα τα οποια επισης δεν εχει (και συμφωνα με τους κατοχους αν ριξεις το volume να καθαρισει βγαινουν μουντα και οχι καλα σε υψηλη ενταση). Loop δεν εχει (και ετσι οπως ειναι σχεδιασμενος να υπεροδηγει και την phase inverter δε βλεπω να αποκτα κιολας). Τροπο να εχεις αυξηση στην ενταση στο σολο σου ωστε αν υπαρχει δευτερος κιθαριστας να ακουγεσαι, δεν εχει!

Αν εχεις στουντιο η για το σπιτι και θες orange crunch τοτε μεγεια! Για ολες τις αλλες περιπτωσεις ειναι αχρηστος.


Με 600 ευρω θα πηγαινα για καλο παλιο μεταχειρισμενο marshall/mesa boogie/fender απο αγγλια.

Αν ομως θελεις εγγυηση/ηχο 5150 το μονο που υπαρχει και τα κανει αυτα ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο ειναι αυτο το 112 combo που κοιταζεις, αντε και τα bugera 6262. Τα οποια ειτε αναξιοπιστα ειτε οχι (πολλες φορες φταινε και οι λαμπες με τα οποια τα βγαζουν...) ειναι κοντα.

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #4 στις: 15/06/10, 00:48 »
Αν εχεις στουντιο η για το σπιτι και θες orange crunch τοτε μεγεια! Για ολες τις αλλες περιπτωσεις ειναι αχρηστος.

+1000

Πιο καλά θα του κάτσει σαν versatile ενισχυτής ο blackstar HT venue 40 νομίζω.
Με δυο επιλογές για καθαρά τα οποία απο ότι έχω ακούσει εξ αποστάσεως παντα είναι πολύ καλα (σιγουρα καλύτερα απο του 6505) και δυο για τα βρώμικα που
είναι πολύ αξιόλογα χωρίς να έχουν τον συγκεκριμένο χαρακτηρα του 6505 (που δεν είναι κακο εκτός και αν αυτό είναι το ζητούμενο). Ααα και Reverb.

Το παιξιμο μου ειναι μεταξυ Hard rock, Heavy metal kai ligo Blues.

Βάση των παραπάνω προτείνω blackstar.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #5 στις: 15/06/10, 07:56 »
Να προτεινω και αυτον τον Jet City (designed by Soldano) ως μια πιο οικονομικη λυση...

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_112rc.htm

ή στα λεφτα που ψαχνεις (600) μπορεις να παρεις κεφαλη 20W class A/B & καμπινα 2X12'' me Eminence:

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_20h_bundle3.htm

Για ποιοτητα κατασκευης δεν μπορω να σου πω... (δεν το εχω παιξει).
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/10, 07:59 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #6 στις: 15/06/10, 08:37 »
Και αυτος ο Bugera φαινεται πολυ ενδιαφερον, ομως δεν ξερω εαν σε ικανοποιει ο ηχος του:

http://www.dv247.com/guitars/bugera-v22-guitar-amplifier-combo--64902

Προσπαθησε να τον ακουσεις live ή απο youtube ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #7 στις: 15/06/10, 09:39 »
Απο ο,τι συζητιεται ουτε το jet city καθαριζει ιδιαιτερα καλα με το volume (και αυτος μονοκαναλος) και ειναι κατα βαση ο soldano astroverb σε κινεζικη εκτελεση.

Τουλαχιστο η ποιοτητα κατασκευης τους εως τωρα θεωρειται παρα πολυ καλη και μερικοι βγαλανε και τα μεγαλυτερα μοντελα live στην Αμερικη!

Ωστοσο και για αυτον ισχυει ο,τι και για τον orange ενα καναλι λιγη δυναμη οχι καθαρα οχι loop. Ο V22 δεν εχει τετοια μειονεκτηματα.

Υπαρχει ο hughes and kettner 25th edition (anniversary) με 2 EL84 σε περιπου 500 ευρω δικαναλος με british ηχο που κανει περιπου οσα θες. Μαρεσουν πολυ οι hughes and kettner.

Υπαρχει ο νεος bugera που ειναι αντιγραφο Bad Cat σε ξεφτιλα τιμη: 539 με υπερκαθαρα-καθαρα (Vox περιπου στο πρωτο καναλι) και μπολικο high gain με δικο του χαρακτηρα στο δευτερο (στυλ porcupine tree αν ειναι σα το bad cat) 212 40 watt με μιξη διαφορετικων μεγαφωνων !(αλλο το ενα αλλο το αλλο).


Υπαρχουν λυσεις ολα σε ενα με μεγαλυτερη ποικιλια.

Line6 spider valve mk1 στα 400 ευρω. Το hardware που δινει δεν ειναι λιγο, 40 watt με 6L6 212 με V30 μεγαφωνα 4 καναλια στα οποια βαζεις ο,τι ηχο θελεις με εφε κτλ. Η προενισχυση βασιζεται στο pod 2.0 (αλλα δεν ειναι ιδιο, δεν εχει mic sim η cab sim!) λειτουργει καλα live χωρις να τριζει συμφωνα με τους χρηστες στα forum και στην τελικη βαζεις μια αλλη προενισχυση για ελαχιστα χρηματα για απειρους ηχους μεσα στο μπατζετ σου. Rocktron? Digitech? Line6 pod XT? για 150 ευρω στα μεταχειρισμενα!


Στα ιδια λεφτα και το vypyr 60 tube (αλλα θελει ποδοδιακοπτη). 550 περιπου!

Αν κανει κατι καλα αυτο, ειναι ηχους...peavey. 6505+, JSX, diezel plexi αν δε σε καλυψει αυτο, ποιο? Ανοιχτη καμπινα (συνηθιζεται στα λαμπατα κομπο εκτος του 6505...) 12ρι μεγαφωνο αρκετα καλος ηχος θα ελεγα!!!



Λυσεις υπαρχουν λοιπον παρα πολλες. Αλλα ξερεις κατι. Ποιο απο ολα αυτα θελεις πραγματικα και γιατι και μετα απο ολα αυτα, καλυπτει τις αναγκες σου (οι οποιες συνηθως οριεθετουνται μονες τους...μπαντα? σπιτι? live? και τα τρια? Ποσοι ηχοι και με τι χαρακτηρα? 1 μαρσαλι? διαφορα καθαρα? Σουπερ μεταλ? Ολα μαζι?)


Για σπιτι πραγματικα δε θα με ενοιαζε θα επαιρνα οποιο μπορουσε να ακουστει καλυτερα και μου αρεσε ο χαρακτηρας του (γιατι ακομη και το tiny terror θελει λιγο ενταση για να οδηγησει ολες τις λαμπες). Πιθανα μοντελλινγκ. Βασικα μοντελλινγκ στο pc μαρεσει καλυτερα.

Για live-προβες ολα μαζι, αν επαιζα και τα σολο στη μπαντα τοτε οπωσδηποτε κατι δικαναλο, με loop. Η loop εστω για να να βαζεις ενα eq και να περνεις db και μεσαια στο σολο...Κατα προτιμηση 112 και να...κουβαλιεται...!

To blackstar ακουγεται πολυ ωραια στα χαρτια οντως. Και ευελικτα ηταν παντα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #8 στις: 15/06/10, 10:02 »
Αναφορικά με την μουσική που περιέγραψες, εγώ προτείνω τον εξής:



Ο ενισχυτής αυτός μόλις βγήκε ως μετεξέλιξη των μεγαλύτερων μοντέλων Thunder!
Αν δεν ξέρεις την σειρά Thunder της Orange και τα νέα μοντέλλα, ψάξε το λίγο..






Θα ζοριστείς 100 ευρώ παραπάνω, αλλά αυτό που θα πάρεις, για αυτό που θέλεις να παίξεις, δεν συγκρίνεται με οτιδήποτε άλλο κάτω των 600 ευρώ σε combo.
Ρϊξε μία ματιά και δες αν σε παίρνει:

http://www.dv247.com/guitars/orange-thunder-30-combo--71595

EDIT: Η φωτογραφία που έχει το DV είναι λάθος.. είναι του νέου Rockerverb. Η σωστή είναι αυτή που έβαλα πιο πάνω.
Ψάξε το λίγο προσεκτικά από τα βιντεο, από το Gear4Music και το site της Orange
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/10, 10:31 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #9 στις: 15/06/10, 11:25 »
Στο Harmony Central καποιος εχει γραψει πως ο Bugera V22 ακουγεται σαν τον Lonestar που επισης εχει!!! :o :o :o
(βεβαια δεν διευκρινιζει εαν χρειαζονται αλλαγη οι λαμπες και το ηχειο του με καλυτερα για να το πετυχει αυτο...)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #10 στις: 15/06/10, 12:48 »
Δεδομενου οτι και οι δυο εχουν EL84 βασιζονται σε fender οειδεις προτασεις προενισχυτικα (ο V22 αποδιδει "φορο τιμης μετα σε κατακλεβω σαλτσα"  στον peavey classic προενισχυτικα που ο ιδιος κοπιαρισε fender...) και μαλλον τους δοκιμασε σε σχετικα χαμηλες εντασεις, γιατι οχι!!!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #11 στις: 15/06/10, 13:22 »
Γενικά για τον V22 έχουν γραφτεί πολύ κολακευτικά σχόλια για τον ήχο του (αλλά και κάμποσα για ένα πρόβλημα που έχει/είχε με την αλλάγή των καναλιών: δεν άλλαζε όταν το ήθελες, άλλαζε μόνος του όταν δεν ήθελες ή κατι παρόμοιο).
Κατά τα άλλα ο tech21 τα είπε πολύ ωραία: μονοκάναλος, χωρίς FX loop, χωρίς έστω ένα boost και χαμηλό headroom είναι πολύ περιορισμένος. Για πολύ ειδικές χρήσεις.


Ο Orange που πρότεινε ο Ανδριανός είναι κουκλί και από τα λίγα που άκουσα στα 2 τελευταία links μου άρεσε πολύ. Ειδικά το βρώμικο. Το καθαρό μοιάζει σκοτεινούλι αλλά είναι και θέμα κιθάρας σε κάποιο βαθμό.


Ανδριανέ ξέρεις αν το 30/15/7 Watt είναι αληθινό? Attenuator? Powerscaling? 2 αντί για 4 τελικές? Ή κάτι άλλο ... που είχες αναφέρει παλιότερα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #12 στις: 15/06/10, 15:18 »
Ανδριανέ ξέρεις αν το 30/15/7 Watt είναι αληθινό? Attenuator? Powerscaling? 2 αντί για 4 τελικές? Ή κάτι άλλο ... που είχες αναφέρει παλιότερα?

Οι μεγάλοι Thunderverb είχαν εξ'αρχής Attenuator, το οποίο λειτουργεί σαν βελτιωμένο Master Volume (εξαιρετικά χρήσιμο ειδικά στον 200άρη.)
Τώρα ο μικρός 30άρης, σε τάξη Α με 4xEL84, νομίζω ότι το πιο λογικό είναι να παίζει με 4/2/1 τελικές σε χρήση για 30/15/7 Watt, ή με 4/2 τελικές (Full/Half) και penthode/triode switch για τα 7w, πολύ απλά (και οικονομικά) χωρίς τα πιο πολύπλοκα κυκλώματα attenuator των μεγάλων..
Θα δούμε λίγο πιο αναλυτικά, όταν θα κυκλοφορήσουν περισσότερα στοιχεία..

Πάντως αυτό το Shape pot που έχει στο βρώμικο κανάλι αντί για BMT, παρ'ότι ξενίζει λίγο, στην πράξη από ότι ακούγεται από τα demos πρέπει να είναι εξαιρετική μαγκιά για τον ήχο!!.. περνάς από British rock σε American metal με ένα γύρισμα!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #13 στις: 15/06/10, 15:28 »
Στο Harmony Central καποιος εχει γραψει πως ο Bugera V22 ακουγεται σαν τον Lonestar που επισης εχει!!! :o :o :o
(βεβαια δεν διευκρινιζει εαν χρειαζονται αλλαγη οι λαμπες και το ηχειο του με καλυτερα για να το πετυχει αυτο...)


Καλα εκει περα (αν εξαιρεσεις καποιους χρηστες που οντως ειναι σοβαροι) εχουν ακουστει αρκετα μαργαριταρια...
Αν τωρα ισχυει αυτο με τον Bugera τοτε τι να πω, ανακαληφθηκε ο βασιλιας του value for money στην ιστορια των ενισχυτων...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #14 στις: 15/06/10, 15:38 »
Αν τωρα ισχυει αυτο με τον Bugera τοτε τι να πω, ανακαληφθηκε ο βασιλιας του value for money στην ιστορια των ενισχυτων...

Χαχα... έτσι!

Προσωπικά νομίζω ότι τι να λέγεται ότι δύο ενισχυτές τελείως διαφορετικής κατηγορίας(πχ Bugera V22 vs Lonestar) έχουν παρόμοιο ήχο επειδή φορούν τις ίδιες τελικές λάμπες, είναι σαν να λέμε ότι δύο αυτοκίνητα επίσης τελείως διαφορετικής κατηγορίας (πχ Golf vs 911GT) έχουν παρόμοια συμπεριφορά στο κράτημα, επειδή φορούν την ίδια μάρκα/μοντέλο λάστιχα!..

Έχουμε συζητήσει  και παλαιότερα ότι οι EL84 έχουν κάποια δική τους χροιά, αναγνωρίσιμη ως ένα σημείο, αλλά όλα τα άλλα παρελκόμενα είναι τόσα πολλά, που επισκιάζουν τον τελικό χαρακτήρα του ενισχυτή..
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/10, 15:41 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #15 στις: 15/06/10, 18:44 »
Ναι οπως εχουμε ξαναγραψει στο παρελθον οτι EL84 ξεχασε το, δε σημαινει οτι βγαζουν παντου και παντα Vox ηχο. Βαρεθηκα να το διαβαζω αυτο! Ακομη και το power section μετα τη phase inverter ειναι εντελως μα εντελως διαφορετικο απο ενος blues jr για παραδειγμα η του f-30 μου η του DC-2 η...και η λιστα συνεχιζεται.

Ο tiny terror ειναι η επιτομη του απλου σχεδιου, οπου ολα γουσταρουν να υπεροδηγουνται και μαλιστα οχι by the book! Το τελικο του τμημα ειναι πανω κατω αυτο του Vox AC15. Οποιος τον κανει να παιξει πιο κοντα σε brian may αντι για black sabbath κερδιζει γλυφιτζουρι!

Για το bugera ομως ακομη και απο κλιπακια δεν εχω ιδιαιτερες αμφιβολιες οτι αμερικανιζει και ανηκει μαλλον προς τα εκει μερια.

Τωρα αν τσιτωσεις και "ερεθισεις" τον lonestar με την καμπινα του και το μεγαφωνο του και κανεις το ιδιο με τον bugera δεν ξερω αλλα δεν ελπιζω οτι θα ακουσεις "το ιδιο". Αν σε πιο ηπιες συνθηκες "μοιαζουν" επισης δε μου κανει εντυπωση.


Αλλωστε απο εκει βγαινουν οι εκφρασεις "fender-ιζει" η "marshalliαζει" κτλ.




Παντως εδω φερνει σε παχυ αμερικανακι πως τα λενε...



Για τα switchακια σε διαφορα wattage υπαρχουν διαφορες αποψεις.

Νο 1 αποψη, mesa boogie: Θελει ολο το κυκλωμα να εχει διαφορετικες παραμετρους σε καθε wattage για αυτο και ανεπτυξαν διαφορετικους μετασχηματιστες για τις νεες σειρες κτλ. Επισης αναλογα με το wattage αλλαζουν με εναλλακτικες αξιες καποιοι πυκνωτες ωστε το bias να ειναι το "καταλληλο" για καθε mode.

Νο 2 αποψη orange tiny terror: Τον ανελυσαν καποιοι ηλεκτρονικοι και ειδαν οτι τα παραπανω δεν τα λαμβανει υποψην η orange, εχει ενα σετ ρυθμισεων και θεωρουν οτι by the book το σετακι στα 7 watt ειναι το καλο. Φτιαχνει λοιπον ο γατος παρακαμπτηρια η και εγω δεν ξερω τι και εφαρμοζει νεο bias κτλ για τα 15 watt ωστε να ειναι οι λυχνιες χαρουμενες by the book! Και μετα το ξαναγυρισε στο στοκ επιπεδο γιατι απλα δεν ακουγοταν καλα. (επισης πολλες modες απετυχαν παταγωδως σε υψηλες εντασεις γιατι ο ενισχυτης βουιζε εκανε self oscilliation κτλ και καλα ειναι να σκεφτειτε οσοι τους πειραζετε...)

Μικρος τρομοκρατης τελικα ονομα και πραγμα! Φτιαγμενος να τα σπαει με full γκαζια!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #16 στις: 16/06/10, 08:02 »
Και αλλες (καλες) κριτικες για τον Bugera V22... Μηπως τον εχει κανεις  παιδια να μας πει εντυπωσεις?

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/bugera/v22/index.html



Παρολα αυτα δεν νομιζω οτι κανει για metal που θελει ο φιλος μας (εκτος και αν τον <πουσαρεις> στην εισοδο με ενα tube screamer ή ενα eq), αλλα μιλαμε για ενα ενισχυτη των 300 ευρω που κοιταζει στα ματια (απ'οτι λενε) ενισχυτες 10πλασιου (περιπου) κοστους!!! (οκ, σε εντασεις οχι απαγορευτικες)

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #17 στις: 16/06/10, 13:46 »
ΥΠοθετω οτι ειναι πανω κατω τι περιμενεις να ακουσεις απο ενα ενισχυτη...παντως σαν ηχος οι καλες κριτικες μου εκαναν και εμενα μεγαλη εντυπωση και εκεινο το κλιπακι με τη les paul με αποτελειωσε...αν και δεν ειναι το στυλ μου!!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #18 στις: 16/06/10, 14:13 »
Για να μη φυγουμε τελειως εκτος θεματος (αν και αυτο με τους Bugera κλονους ειναι ενδιαφερον...) σου προτεινω να ριξεις μια ματια και στον καινουριο ενισχυτη του Bruce Egnater, τον Egnater Tweaker που σα να αποτελει μικρο αδερφακι του Rebel μου φαινεται... Και ακριβως στα λεφτα σου. ;)


http://www.thomann.de/gr/egnater_tweaker_112.htm


Απο την αλλη σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν απειρες ποιοτικες λυσεις..!
Θες κατι πιο κλασικο με βρετανικη χροια?


http://www.thomann.de/gr/marshall_ma50c.htm


Θες Laney?  http://www.thomann.de/gr/laney_vc30112_new.htm


Θες κατι που σε βγαζει μαγκα στο heavy metal?  http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_112_combo.htm


Τελος θες κατι με αρκετουτσικο gain αλλα με βασικο προσον τα καθαρα?
http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30.htm


Μενει να ψαχτεις και ισως να κανεις μια βολτα στα μαγαζια να ακουσεις μερικα μηχανηματα απο κοντα για να δεις πανω κατω ποια "σχολη" ηχου σου αρεσει...


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #19 στις: 17/06/10, 19:28 »
Κοινως χαος!  :D
Πλεων υπαρχει ενας ενισχυτης για καθε γουστο στα χρηματα που δινεις. Παρε μια βολτα τα μαγαζια και δοκιμασε οσα περισοτερα μπορεις!  ;)
Γιατι μπορει κατι να εχει φοβερο ηχο, αλλα μπορει να μην ταιριαζει στο χερι σου. Αλλιως χτυπας κατι απο νετ και κανεις προσευχες να σου βγει καλο!  ;D (τι στο καλο, ολο και κατι θα βρεις να σου ταιριαζει μεσα απο τοσες επιλογες).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #20 στις: 17/06/10, 20:18 »
Για να μη φυγουμε τελειως εκτος θεματος (αν και αυτο με τους Bugera κλονους ειναι ενδιαφερον...) σου προτεινω να ριξεις μια ματια και στον καινουριο ενισχυτη του Bruce Egnater, τον Egnater Tweaker που σα να αποτελει μικρο αδερφακι του Rebel μου φαινεται... Και ακριβως στα λεφτα σου. ;)

http://www.thomann.de/gr/egnater_tweaker_112.htm


Αυτός φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση! 15 Watt (καλός και για το σπίτι), λάμπες 6V6, full EQ, 12άρι ηχείο, effects loop, αρκετές ρυθμίσεις για μεγαλύτερη ευελιξία, και σε αρκετά λογική τιμή. Τα έχει όλα και συμφέρει... :D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #21 στις: 18/06/10, 11:36 »
Ναι προτασσει την ευελιξια και λογικο wattage αλλα ειναι μονοκαναλος...Μου θυμιζει τον translantic, σε αλλη εκδοχη, με πολλαπλα tonestacks κτλ. Modες που κανει και ο bitmo στα blackheart για να πω την αληθεια

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω
« Απάντηση #22 στις: 18/06/10, 12:58 »
Ο Tweaker είναι φοβερή περίπτωση. Εγώ πριν λίγο καιρό που ψαχνόμουνα τον είχα πολύ ψηλά στη λίστα αλλά δεν ήταν διαθέσιμος (και ακόμα δεν είναι τουλάχιστον στου Θωμά) και βασικό μειονέκτημα ότι δεν είχε ένα footswitch για το clean-drive setting που θα τον έκανε να μοιάζει με δικάναλο (άντε 1.5κάναλο).
Κατά τα άλλα ο ενισχυτής έχει αποσπάσει διθυραμβικές κριτικές από το 90% των ατόμων που τον έχει αγοράσει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
63 Απαντήσεις
39639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:50
από Jezus
9 Απαντήσεις
7631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
11 Απαντήσεις
5201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/08, 15:18
από Evangelos 123
87 Απαντήσεις
28112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 19:22
από dunkan
4 Απαντήσεις
3326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 19:26
από Rockdude
43 Απαντήσεις
12246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 17:43
από Wise_One
79 Απαντήσεις
31243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
10 Απαντήσεις
6564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 23:30
από Stamos4
14 Απαντήσεις
5217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/11, 09:32
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
4099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele