Αποστολέας Θέμα: H&K Grandmeister 36  (Αναγνώστηκε 4216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
H&K Grandmeister 36
« στις: 27/10/13, 20:27 »
 Μπορεί να μην κάνει σε όλους, αλλά φαίνεται οτι έκαναν πάλι το θαύμα τους στη Hughes & Kettner.....
Και το όνομα αυτού Grand Meister 36...

 Τα κάνει όλα και συμφέρει!!

http://www.musicradar.com/reviews/guitars/hughes-kettner-grandmeister-36-amp-head-585689

Αναμένουμε βίντεο....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #1 στις: 28/10/13, 08:19 »
WOW!!.. Απλά απίθανος.. και στον Thomann είναι κάτω από 1000 ευρώ.
..αυτό το video νομίζω τα λέει όλα:
This is Grand | Hughes & Kettner | GrandMeister 36


.και αυτό είναι 43 ΛΕΠΤΑ review...:
Hughes & Kettner Grandmeister 36 inside & out - Reviewed and played: tonymckenzie.com
« Τελευταία τροποποίηση: 28/10/13, 08:22 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #2 στις: 29/10/13, 18:38 »
WOW!!!! :o :o :o


βεβαια απο οτι φαίνεται εχει μαλλον modeling/ψηφιακο eq και effects....μενει να τον δουμε στην πραξη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #3 στις: 29/10/13, 23:40 »
Ενδιαφέρων ενισχυτής. Μού φαίνεται σαν μια πιο σύγχρονη και εξελιγμένη έκδοση του Switchblade. Δυστυχώς όμως (όπως και με τους Tubemeister) τα ηχητικά δείγματα που άκουσα δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν. Πολύ μοντέρνος ήχος για τα γούστα μου.

Αδριανέ, ελπίζω ότι όταν με το καλό τον παραλάβεις, θα μάς κάνεις το γνωστό εξονυχιστικό review... ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #4 στις: 30/10/13, 01:50 »
Αδριανέ, ελπίζω ότι όταν με το καλό τον παραλάβεις, θα μάς κάνεις το γνωστό εξονυχιστικό review... ;D
:roll
Με έχετε πάρει χαμπάρι.. όμως (νομίζω.. όπως λέει ο σοφός λαός, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πείς.. ) αυτή την φορά δεν θα πάρω..

Πολύ κοντά στον TM36 που έχω, είναι βασικά ακριβώς η ίδια αναλογική υποδομή/λάμπες/μετασχηματιστές με όλα τα επιπλέον ψηφιακά ρυθμιστικά. Κάτι με χαλάει στους ενισχυτές με onboard ψηφιακά εφφε, προτιμώ να έχω τα (επιλεγμένα/δοκιμασμένα) δικά μου εφφε και πετάλια. Δεν πρόκειται ποτέ κάτι τέτοιο να δώσει επίπεδα ποιότητας timefactor, ή χροιά πχ ενός αναλογικού byoc flanger που έχω φτιάξει μόνος μου.

Δεν λέω, σαφώς το όλα σε ένα βολεύει, αυτόν ειδικά τον παίρνεις σε συναυλία και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.. απλά για εμένα δεν κάνει κάτι στην παρούσα φάση..

ΟΜΩΣ θα τολμήσω ακόμα μία πρόβλεψη, καθώς η προηγούμενη μου είχε πιάσει..
Περιμένω ότι η H&K θα βγάλει και κάτι τύπου Grandmeister 100 με 4 x EL34 αντί για 84..
Αυτός αν έχει τα Preset και Midi functions του GM36, θα είναι το κάτι άλλο..
 
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/13, 01:52 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #5 στις: 30/10/13, 11:57 »
Σίγουρα θα είναι πολύ βολικός όχι μόνο επειδή έχει όλα τα ψηφιακά καλούδια onboard, αλλά και γιατί είναι απόλυτα διαχειρίσιμος μέσω MIDI και αυτό είναι που κάνει τη διαφορά σε σχέση με τον ανταγωνισμό..
Αυτό βέβαια δεν κάνει σε όλους όπως είπαμε από την αρχή..

Και εγώ προσωπικά δεν τρελαίνομαι με το σκεπτικό όλα σε ένα, αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί δεύτερο rig (πέρα από το βασικό ενισχυτή / εφφέ ξεχωριστά), ειδικά για κιθαρίστες που έχουν συχνές πρόβες και θέλουν να αποφύγουν κουβαλήματα κλπ...

Προσωπικά δοκίμασα την φάση αυτή, στην πιο απλή εκδοχή των modelling (Fender Mustang II), αλλά δεν ενθουσιάστηκα και προσπέρασα.

Σε κάθε περίπτωση η Hughes & Kettner εξακολουθεί να βγάζει bet seller προϊόντα


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #6 στις: 30/10/13, 19:30 »
Προσωπικά δοκίμασα την φάση αυτή, στην πιο απλή εκδοχή των modelling (Fender Mustang II), αλλά δεν ενθουσιάστηκα και προσπέρασα.

Θα έλεγα ότι ο Fender Mustang (που ομολογουμένως ούτε σε εμένα άφησε θετικές εντυπώσεις) και άλλοι παρόμοιοι modelling ενισχυτές βρίσκονται μάλλον στο άλλο άκρο του φάσματος, και στοχεύουν σε ένα εντελώς διαφορετικό αγοραστικό κοινό απ' ό,τι οι Hughes & Kettner. Αν θέλεις να ψάξεις κάποιο πραγματικά ενδιάμεσο στάδιο, ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις ενισχυτές όπως ο Fender Super Champ X2, oι Vypyr Tube (αν κυκλοφορούν ακόμα), οι Spider Valve, DT25 και DT50 από την Line 6, αλλά και οι Tech21 Trademark που δυστυχώς τους ξεχνάμε όταν κάνουμε συζήτηση για modelling....
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #7 στις: 30/10/13, 19:52 »
Απόλλωνα να σου πω την αλήθεια η φάση modelling νομίζω πέρασε για μένα και δεν νομίζω να επιστρέψει...
Εκτός βέβαια να ξεσπιτωθώ πάλι για καμιά μακρινή πολιτεία και θελήσω κάτι compact..
 
Για την ώρα προτίμησα μια λαμπάτη κεφαλή και μεμονωμένα εφφέ, με τα οποία σιγά σιγά φτιάχνω την πεταλιέρα μου...
 
Πάντως για αποφυγή παρεξηγήσεων ο Grandmeister 36 ΔΕΝ είναι modelling και ούτε έχει κάποια σχέση με τον Mustang που ανέφερα προηγουμένως!
Λαμπάτο head με είναι με onboard φηφιακά εφφέ..
 
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #8 στις: 30/10/13, 22:50 »
Πάντως για αποφυγή παρεξηγήσεων ο Grandmeister 36 ΔΕΝ είναι modelling και ούτε έχει κάποια σχέση με τον Mustang που ανέφερα προηγουμένως! Λαμπάτο head με είναι με onboard φηφιακά εφφέ..

Ναι, αυτό εννοούσα. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικού χαρακτήρα και προορισμού μηχανήματα. Και οι ενισχυτές που πρότεινα είναι ακριβώς αυτοί που κατά τη γνώμη μου προσπαθούν να γεφυρώσουν το χάσμα ανάμεσα σε έναν καλό, ακριβό λαμπάτο και σε ένα entry level modelling ενισχυτή.

Παράθεση
Απόλλωνα να σου πω την αλήθεια η φάση modelling νομίζω πέρασε για μένα και δεν νομίζω να επιστρέψει...

Σε καταλαβαίνω. Όταν ακούσεις τον καλό λαμπάτο, το ψηφιακό modelling δεν σού κάνει πλέον αίσθηση. Για να βρεις όμως αυτό τον ήχο που θα σε πάει στο επόμενο επίπεδο, το modelling βοηθάει πολύ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #9 στις: 31/10/13, 08:35 »
Το σκεπτικό 4 λαμπάτα κανάλια + εφε + MIDI είναι όντως πολύ ελκυστικό. Απ'την άλλη με προβληματίζουν
α) το γεγονός ότι υπάρχουν μόνο 3 προενισχύτριες (μου φαίνεται δύσκολο να πιάσεις τα επίπεδα gain του Ultra μόνο με αυτές)
β) τα καθαρά που άκουσα ήταν τελείως αδιάφορα (θα μου πεις "who cares?")
γ) η επιλογή 4xEL84 για τον τελικό σε ένα high gain ενισχυτή
αλλά κυρίως ...
δ) τι γίνεται έτσι και κάτι πάει στραβά εκεί μέσα. Φαντάζομαι τη φάτσα του τεχνικού με του που θα πρωτοαντικρύσει τα σωθικά. Φανταστείτε απλώς να αρχίσει τα χρατς-χρούτς ένα ποτενσιόμετρο. Πόσο θα κοστίσει η αλλαγή;


Επαναλαμβάνω ότι το concept είναι όντως WOW και ότι πάρα πολύς κόσμος ζήταγε κάτι τέτοιο. Πιθανότατα στην πράξη οι παραπάνω προβληματισμοί να μην παίζουν κανένα ρόλο και ο ενισχυτής να ικανοποιήσει απόλυτα τους αγοραστές του (που με δεδομένη την τιμή του, πιθανότατα να είναι πολλοί).

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #10 στις: 31/10/13, 12:01 »
Πολύ ψόφιος ακούγεται στα αυτιά μου. Thin sounding, πώς να το περιγράψω...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Grandmeister 36
« Απάντηση #11 στις: 31/10/13, 12:53 »
Από την πρώτο χέρι διετή πλέον εμπειρία μου με τους Tubemeister 18 και 36, μπορώ να σας μεταφέρω τουλάχιστον κάποια facts:

Πολύ ψόφιος ακούγεται στα αυτιά μου. Thin sounding, πώς να το περιγράψω...
Καμία, μα καμία σχέση. Ακόμα και ο 18άρης με καμπίνα της προκοπής σείει τους τοίχους και κουνάει τα πατώματα..
Ο δε 36άρης έχει ειδικά oversized transformers για να βγάζει extended low end.
Ακόμα μία απόδειξη ότι από το YT δεν μπορούμε να κρίνουμε τίποτα..

α) το γεγονός ότι υπάρχουν μόνο 3 προενισχύτριες (μου φαίνεται δύσκολο να πιάσεις τα επίπεδα gain του Ultra μόνο με αυτές)
Πολύ σωστά. Η δομή είναι ακριβώς του 36άρη (δες και εδώ: Απ: H&K Tubemeister 18 Review)
O TM36 έχει ήδη πάρα πολύ gain στο 3ο κανάλι. Είναι σίγουρο, ότι όποιο επιπλέον στάδιο έχει προστεθεί στο Ultra κανάλι του GM36 είναι solid state.

β) τα καθαρά που άκουσα ήταν τελείως αδιάφορα (θα μου πεις "who cares?")
Από τις πλατφρόρμες που έχεις στην κατοχή σου, νομίζω ότι έχεις δίκιο να σου φαίνεται έτσι, είναι λίγο sterile και hifi.
Εγώ δεν παίζω καθαρά και δεν έχω ιδιαίτερα εδραιωμένη αποψη..

γ) η επιλογή 4xEL84 για τον τελικό σε ένα high gain ενισχυτή
Εδώ θα διαφωνήσω, αντίθετα οι 4xEL84 θα σου δώσουν πολύ καλύτερη χροιά παραμόρφωσης τελικού σταδίου (εάν επιτυγχάνεται στις εντάσεις που είναι πιο εφικτές) παρά πχ 4xEL34.. Σαφώς βέβαια θα είναι η χαρακτηριστική ιδιαίτερη χροιά των EL84, όποιος τις έχει δουλέψει καιρό την ακούει αμέσως, εμένα μου αρέσει πολύ γενικότερα.

δ) τι γίνεται έτσι και κάτι πάει στραβά εκεί μέσα. Φαντάζομαι τη φάτσα του τεχνικού με του που θα πρωτοαντικρύσει τα σωθικά. Φανταστείτε απλώς να αρχίσει τα χρατς-χρούτς ένα ποτενσιόμετρο. Πόσο θα κοστίσει η αλλαγή;
Έχεις απόλυτο δίκιο, και εγώ τρόμαξα όταν τους άνοιξα, δεν μπορώ να φανταστώ πως χωράνε όλα εκεί μέσα.
ΔΕΝ μπαίνει κανενός χέρι, συμπεριλαμβανομένων και των δικών μου, είναι καθαρά ενισχυτής που πάει με την εγγύηση, και ΟΣΟ αυτή κρατάει είσαι οκ, μετά είσαι μόνος σου και όσο κρατήσει το όνειρο.. Τέλος.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr