Αποστολέας Θέμα: Μουγκή Κιθάρα! :)  (Αναγνώστηκε 7138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Μουγκή Κιθάρα! :)
« στις: 11/09/14, 13:32 »
Καλημέρα σε όλους.

Προσπαθώ να μάθω ακουστική κιθάρα εδώ και 9 μήνες περίπου.
Κάνω μαθήματα, έχω πολύ όρεξη και ενθουσιασμό, αλλά δεν έχω χρόνο  :P

Κλασικό πρόβλημα φαντάζομαι είδικα αν δουλεύεις και έχεις οικογένεια όπως εγώ.

Μία λύση στο πρόβλημά μου σκέφτηκα οτι θα ήταν μια ηλεκτρική κιθάρα.
Έτσι θα μπορώ να παίζω με ακουστικά χωρίς να ενοχλώ,  για παράδειγμα όταν οι υπόλοιποι στο σπίτι κοιμούνται.

Και εδώ θέλω τη βοήθειά σας, γιατί δεν ξέρω τι να πρωτοκοιτάξω.
Για ακουστικές ξέρω πολλά, ξέρω τι μου αρέσει, τι θέλω κλπ.
Αλλά απο ηλεκτρικές ξέρω λίγα πράγματα.

Σε μια μικρή αναζήτηση σε αγγελίες και e-shop βρήκα πολλές επιλογές (στο έυρος τιμών που με ενδιαφέρει) κυριώς σε Stratocaster και απο μάρκες Yamaha, Wasburn, Granite, J&D, C. Giant και άλλες.

Η κιθάρα θα χρησιμοποιηθεί καθαρά σαν λύση ανάγκης για όποτε θέλω να μελετήσω χωρίς να ενοχλώ άλλους.
Ακόμα και χορδές, έχω σκοπό να βάλω 12αρες, όπως στην ακουστική μου.

Τα κριτήρια που με ενδιαφέρουν είναι λίγο ιδιαίτερα όποτε παρακαλώ τα φώτα σας.

Θέλω μια κιθάρα που:
- Να έχει όσο γίνεται λιγότερο φυσικό ήχο.
- Ο ήχος της plugged-in, να μοιάζει όσο γίνεται σε ακουστική (αν γίνεται αυτό).
- Το μανίκι της και το σώμα της, να μοιάζει όσο γίνεται περισσότερο σε ακουστικής (αν γίνεται κι αυτό).
- Να είναι πάρα πολύ φτηνή. Κάτι με 50-60 ευρώ.
- Καινούριο ή μεταχειρισμένο δεν με πειράζει αρκεί να είναι λειτουργικό και έτοιμο για παίξιμο.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/14, 15:02 από KouloGiorgas »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #1 στις: 11/09/14, 14:48 »

- Να είναι πάρα πολύ φτηνή. Κάτι με 50-60 ευρώ.

Το παράκανες φίλε Γιώργο. Και μόνο με τέτοιο όριο δυστυχώς δεν πας πουθενά. Το ξέρω ότι είναι δύσκολοι καιροί (για όλους μας), αλλα αντιλαμβάνεσαι ότι κινείσαι στα χρηματικά όρια ενός παιχνιδιού και όχι μουσικού οργάνου.

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #2 στις: 11/09/14, 15:00 »

- Να είναι πάρα πολύ φτηνή. Κάτι με 50-60 ευρώ.


Το παράκανες φίλε Γιώργο. Και μόνο με τέτοιο όριο δυστυχώς δεν πας πουθενά. Το ξέρω ότι είναι δύσκολοι καιροί (για όλους μας), αλλα αντιλαμβάνεσαι ότι κινείσαι στα χρηματικά όρια ενός παιχνιδιού και όχι μουσικού οργάνου.


Μπά, φίλε Νίκο μη το λές.
Με μια πολύ σύντομη αναζήτηση βρήκα πολλές επιλογές τόσο σε μεταχειρισμένα, όσο και σε καινούρια (όπως προανέφερα).
Γνωρίζω τι παίρνω με αυτά τα λεφτά και δεν με πειράζει το ποιοτικό κομμάτι.

Μερικά παραδείγματα:
http://www.xe.gr/mousika-organa/kithares|ad-81555669.html
http://www.xe.gr/mousika-organa/kithares|ad-76275047.html
http://www.thomann.de/gr/cgiant_e_guitar_red_mn_b_stock.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_te_20_bk_standard_seri_b_stock_2.htm

Το μόνο που με νοιάζει είναι να μπορώ να μελετήσω χωρίς να ενοχλώ. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/14, 15:19 από KouloGiorgas »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #3 στις: 11/09/14, 15:06 »
Οκ τότε. Εγω λυπάμαι τα δάχτυλα μου (τον καρπό μου, τα νεύρα μου και πάει λέγοντας) για να παίξω σε τέτοιες κιθάρες.

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #4 στις: 11/09/14, 16:41 »
Για παράδειγμα, βρήκα μια Epiphone Les Paul, την οποία το παιδί που την έχει μου την αφήνει 60 ευρώ γιατί είναι χτυπημένη μεν, λειτουργικότατη δε και ηχητικά το όργανο δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Δεν ξέρω όμως αν θα με βόλευε καλύτερα μια τύπου Strat ή μια τύπου Tele, για το λόγο που την θέλω (μελέτη ακουστικής).

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #5 στις: 11/09/14, 16:45 »
Τι να σου πω.... μιλάς πάντα για 60 ευρώ. το θεωρείς ρίσκο δηλαδή? είναι αστείο το ποσό για να κάνουμε σοβαρή κουβέντα για μουσικό όργανο. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι τα υποτιμώ, αλλά απο την άλλη εσύ μιλάς για μελέτη. Δεν σου λέω να πας σε πανάκριβες κιθάρες, αλλα και το 60 μου φαίνεται αστείο. Συγγνώμη αν ακούγομαι κάπως, αλλα έτσι το καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #6 στις: 11/09/14, 16:50 »
Δεν ξέρω όμως αν θα με βόλευε καλύτερα μια τύπου Strat ή μια τύπου Tele, για το λόγο που την θέλω (μελέτη ακουστικής).

για πάμε πάλι....
Θες μια ηλεκτρική για να κάνεις μελέτη ακουστικής αθόρυβα? Θεωρείς ότι θα κάνεις δουλειά έτσι? Αλλη φιλοσοφία το σώμα της μίας κιθάρας και άλλη η άλλη.

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #7 στις: 11/09/14, 17:07 »
Ας το πάρουμε αλλιώς γιατι κολλήσαμε :)
(Αν δεν είχα αναφέρει το "50-60" και απλά αναφερόμουν σε φτηνή μεταχειρισμένη μάλλον δεν θα είχαμε κολλήσει).

Τι θα μου πρότεινατε σαν λύση στο θέμα μελέτης ακουστικής κιθάρας "χωρίς να ενοχλώ"?

Το ιδανικό φαντάζομαι θα ήταν να υπήρχε ενα σώμα ακουστικής απο κάποιο μασίφ υλικό για να μην κάνει ηχείο, ή μόνο το περίγραμμα (κάτι σαν την silent guitar της Yamaha που όμως έχει 700 ευρώ).
Απ'όσο ξέρω κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ή απλά είναι ακριβό (για μένα).

Ποιά άλλη λύση υπάρχει λοιπόν?

ΥΓ. Έχω ακουστική κιθαρα την οποία δεν χορταίνω να παίζω, τη λατρεύω και δεν έχω σκοπό να την αποχωριστώ. Ψάχνω για 2η κιθάρα-λύση στο πρόβλημα που ανέφερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/14, 17:13 από KouloGiorgas »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #8 στις: 11/09/14, 17:13 »
Υπάρχουν στο εμπόριο και καπάκια για ηλεκτροακουστικές. Μήπως κάτι τέτοιο σου έκανε? Αυτά συνήθως τα βάζουνε για καλύτερο έλεγχο του ηλεκτρικού ήχου (μικροφωνισμούς κλπ). Κόβει αρκετά. Αν κανείς έχει τέτοια εμπειρία ίσως πει κάτι παραπάνω...

κάτι τέτοιο...

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_feedback_buster.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/14, 17:15 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #9 στις: 11/09/14, 17:15 »
Υπάρχουν στο εμπόριο και καπάκια για ηλεκτροακουστικές. Μήπως κάτι τέτοιο σου έκανε? Αυτά συνήθως τα βάζουνε για καλύτερο έλεγχο του ηλεκτρικού ήχου (μικροφωνισμούς κλπ). Κόβει αρκετά. Αν κανείς έχει τέτοια εμπειρία ίσως πει κάτι παραπάνω...

Το καπάκι αυτό που λες, είναι για να μειώνει το feedback όταν είναι plugged-in.
Ηχητικά δεν έχει μεγάλη διαφορά στην ένταση του ήχου, οπότε δεν είναι λύση.  ;)
Το έχω δοκιμάσει.
 

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #10 στις: 11/09/14, 17:30 »
Χαιρετώ!
Άντε και βρίσκεις κιθάρα στο 50άρικο, άντε και σε βολεύει στο παίξιμο, άντε και τη σετάρεις για 12άρες(!). Για να υπάρξει ήχος θα πρέπει να υπάρξει και ενισχυτής ο οποίος σε επίσης παρόμοιο μπάτζετ δε θα σου δώσει τον ήχο που θέλεις.
Ίσως κάποιο φθηνό μεταχειρισμένο πολυεφφέ με αξιοπρεπή προσομοίωση ακουστικής παρέα με ακουστικά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #11 στις: 11/09/14, 17:34 »
Χαιρετώ!
Άντε και βρίσκεις κιθάρα στο 50άρικο, άντε και σε βολεύει στο παίξιμο, άντε και τη σετάρεις για 12άρες(!). Για να υπάρξει ήχος θα πρέπει να υπάρξει και ενισχυτής ο οποίος σε επίσης παρόμοιο μπάτζετ δε θα σου δώσει τον ήχο που θέλεις.
Ίσως κάποιο φθηνό μεταχειρισμένο πολυεφφέ με αξιοπρεπή προσομοίωση ακουστικής παρέα με ακουστικά.


Κάτι τέτοιο
http://www.thomann.de/gr/vox_amplug_acoustic.htm

και ακουστικά, δεν θα κάνουν δουλειά?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #12 στις: 11/09/14, 18:02 »
Ακόμα και χορδές, έχω σκοπό να βάλω 12αρες, όπως στην ακουστική μου.
Στο είπε και ο φίλος παραπάνω. Σε φτηνά όργανα υπάρχει κίνδυνος το μπράτσο της κιθάρας να μην αντέξει τέτοιο μέγεθος (δεν είναι και κανόνας βέβαια, αλλα συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις). Το πως θα σετάρεις τέτοιο όργανο, είναι άλλη ιστορία...


- Να έχει όσο γίνεται λιγότερο φυσικό ήχο.
Μην νομίζεις ότι η ηλεκτρική δεν θα ακούγεται καθόλου. Εχει και αυτή την βαβούρα της. Σε απόλυτη ησυχία μια χαρά θόρυβος είναι αν κάποιος κοιμάται δίπλα.

- Ο ήχος της plugged-in, να μοιάζει όσο γίνεται σε ακουστική (αν γίνεται αυτό).
Μόνο με πετάλι, όπως σου είπε και ο παραπάνω. Ενα επιπλέον έξοδο δηλαδή για κάποιο acoustic simulator πετάλι (όχι απαραίτητα ακριβό, αλλά είναι έξοδο και αυτό)

- Το μανίκι της και το σώμα της, να μοιάζει όσο γίνεται περισσότερο σε ακουστικής (αν γίνεται κι αυτό).
Δεν υπάρχει περίπτωση να σου ταιριάξουν. Οχι σε φτηνή κιθάρα, αλλα ούτε και σε ακριβή ηλεκτρική. Αντε το μανίκι το βρίσκεις, το σώμα πως θα γίνει?

ΕDIT: Για να μην παραξηγηθώ. Δεν πάω να σε αποθαρύνω, προσπαθώ απλά να σε κάνω να καταλάβεις ότι στο τέλος θα δώσεις λεφτά (έστω και λίγα) σε ένα όργανο που δεν θα σε τραβάει να παίξεις. Ουτε ακουστική θα γίνει ποτέ στην θέση της ακουστικής σου, ούτε ηλεκτρική της προκοπής θα είναι. Αυτό  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/14, 18:10 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #13 στις: 11/09/14, 19:48 »
εγώ θα έλεγα χτύπα την Epiphone Les Paul στα 60 , αν μπορείς να τη δοκιμάσεις

απo τις κιθάρες μου ,unplugged, η μ.κέλι(ebony) λες πολ είναι η πιο ήσυχη και η sx (maple) στρατ η πιο θορυβώδης . προφανώς παίζει ρόλο το υλικό του μπράτσου αλλά και νομίζω και η παρουσία μεγάλου κενού στο σώμα όπως και το pickguard
επίσης, βάλε 9άρες το πολύ 10άρες .οι 12άρες θα παράγουν περισσότερο ήχο απο τις άλλες μικρότερου πάχους
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #14 στις: 11/09/14, 20:28 »
KouloGiorgas, ένα ηλεκτρικό LesPauLoeides με χορδές που γουστάρεις, με ακουστικά σε ανάλογο ενισχυτή, είτε κατευθείαν στην κάρτα ήχου του υπολογιστή σου. Αυτό για την ησυχία. Δεν υπάρχει πιο ήσυχος τρόπος. Για πρώτη επαφή πάρε κάτι φθηνό, να δεις πως θα πάει.  Διότι είτε θα τραβήξεις εντελώς Χ που σημαίνει κάτι δε σου άρεσε, είτε θα αποφασίσεις ότι θέλεις κάτι ακριβότερο.

Οι χορδές θα πρέπει να είναι σχετικά ψηλά (action) αν θες να έχει κάτι λίγο από το feeling της ακουστικής. Αν είναι χαμηλά και καλοσεταρισμένη, θα νομίζεις ότι παίζεις με βούτυρο σε σχέση με την ακουστική. Βέβαια όσο πιο ψηλά οι χορδές τόσο μεγαλύτερος θόρυβος, μικρότερο sustain, πιο κοφτός ήχος, όσο πιο χαμηλά οι χορδές το αντίθετο.

Τα υπόλοιπα είναι όνειρα, στη προσπάθεια να σχετίσεις ηλεκτρικό με ακουστικό όργανο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #15 στις: 12/09/14, 10:10 »
Xolidoxos και modfori, ευχαριστώ για τα χρήσιμα σχόλια. Βοήθησαν.

Για τις χορδές, το γνωρίζω οτι είναι τουλάχιστον αδόκιμο να βάλεις 12αρες σε ηλεκτρική, ειδικά αν είναι χαμηλής ποιότητας όργανο.

Το ανέφερα πιο πολύ για να δείξω οτι αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει όσο γίνεται περισσότερο το feel ακουστικής.

Θέλω να τη χρησιμοποιήσω απολειστικά σαν "μουγκό" όργανο προπόνησης/εκμάθησης ακουστικής κιθάρας :)
Είναι κάτι ασυνήθιστο αυτό που ψάχνω, αλλά αυτός είναι και ο λόγος που ζήτησα τη βοήθεια/προτάσεις σας.

Το όλο project είναι γεμάτο συμβιβασμούς, το γνωρίζω.

Οποιαδήποτε πρόταση θα βοηθήσει πολύ.


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #16 στις: 12/09/14, 10:37 »
Κοίτα Γιώργο.

Οσοι απο εμάς έχουν (εχουμε) παιδιά σε καταλαβαίνουν απόλυτα. Ακόμα και χωρίς παιδιά, είναι όντως φορές που θες να παίξεις σε ώρες που μπορεί να ενοχλείς κάποιον άλλον στο σπίτι (γυναίκα. γονείς κλπ).
Καταλαβαίνω επίσης το στριμωγμένο ωράριο, είναι κάτι που το ζούμε λίγο πολύ όλοι μας. Με το ζόρι μας φτάνει το 24ωρο. Είναι μια κατάσταση που και τα παιδιά να μεγαλώσουν, χώρο και χρόνο όπως τον θέλουμε για την πάρτη μας, δεν βρίσκουμε. Δυστυχώς.

Εγω προσωπικά, όταν δεν έπρεπε να ενοχλήσω (έχονταςμικρά τα παιδιά μου), έκλεινα πόρτες/παράθυρα σε ένα δωμάτιο και προσπαθούσα να παίζω χαμηλότερα. Είναι εφικτό, δεν είναι και δύσκολο. Ισως και χωρίς πένα καλύτερα. Την δουλειά μου την έκανα πάντως, και το κέφι μου. Το ίδιο και για ακουστική και για ηλεκτρική (είχα πάρε και έναν φορητό ενισχυτη γι αυτόν τον λόγο).
Είναι απλά θέμα συνήθειας να προσαρμόσεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο παίξιμο, πιο ήσυχα.

Αν καταφέρεις δε, να βρεις παρέα να παίζετε κάπου έξω (στούντιο ή σπίτι φίλων) με παρέα σε μια συχνότητα του στυλ μια φορά την εβδομάδα, θα καταφέρεις να το ευχαριστιέσαι όλο περισσότερο (θα πιάσει τόπο και η μελέτη σου).

Στα λέω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι αν το κέφι σου είναι η ακουστική, τότε βρες τρόπο να παίζεις με την ακουστική. Το να αγοράσεις ηλεκτρική για τους λόγους που αναφέρεις είναι λάθος. Δεν πρόκειται να κάνεις την ίδια δουλειά. Το να πάρεις δε ΦΤΗΝΗ ηλεκτρική είναι η χειρότερη προσέγγιση. Χαμένα λεφτά (έστω και λίγα). Για να πάρεις μία entry level ηλεκτρική κιθάρα καλό θα ήταν να ανέβεις στα 250-300 ευρώ.
Σκέψου τα χέρια σου, τα αυτιά σου και τα νεύρα σου σε βάθος χρόνου.

Προσομείωση ακουστικής δε, δεν πρόκειται να βρεις όπως το αντιλαμβάνεσαι. βρες τρόπο να παίζεις αυτή που έχεις.
ΑΥΤΑ. Νίκος

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #17 στις: 12/09/14, 11:25 »
Γιώργο, θα σου προτείνω μία διαφορετική τελείως προσέγγιση:
Αντί για να ψάχνεις λύση να προσομοιώσεις το πλαίσιο της ακουστικής με ηλεκτρικές, σκέψου το αντίθετο, να προσαρμόσεις την ακουστική στο πλαίσιο ησυχίας που χρειάζεσαι.

Πχ.μία κιθάρα την οποία την γεμίζεις πλήρως εσωτερικά με ηχοαπορροφητικό υλικό, θα ακούγεται σχεδόν τόσο όσο και μία ηλεκτρική χωρίς ενισχυτή, και θα ακούγεται τόσο που να μην χρειάζεσαι ούτε τα ακουστικά.

Επιπλέον με αυτή την λύση, υπάρχουν δύο υποπεριπτώσεις, μία να γεμίσεις την δική σου κιθάρα, και δεύτερη να πάρεις όντως μία φθηνή ακουστική από αυτές που πωλούνται με το κιλό και να μην σε πολυνοιάζει και να την έχεις μόνο για την μελέτη σου.

Ηχοαπορροφητικά υλικά υπάρχουν παντού, έχει μεγάλη ποικιλία το Leroy. Το καλύτερο θα είναι ορυκτός πετροβάμβακας (που δεν παράγει ίνες μιας και έχεις παιδιά) αλλά ότι και να βάλεις σφηνώνοντας το μέσα στην κιθάρα, ακόμα και ένα παλιό κουβερλί, θα μειώσει δραματικά τις δονήσεις στο ξύλο, θα φράξει την τρύπα και η ένταση θα μειωθεί στο ελάχιστο. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θα βαρύνει η κιθάρα, ενώ ο πετροβάμβακας είναι πολύ ελαφρύς.

Σκέψου τα όλα αυτά, γιατί σε βλέπω να παρασύρεσαι σε κοστοβόρες λύσεις που δεν χρειάζεσαι και δεν διαθέτεις τα χρήματα να υποστηρίξεις. 

Όταν κάποια στιγμή θελήσεις πράγματι ηλεκτρική, πρώτα ο Θεός, πάλι εδώ θα είμαστε..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #18 στις: 12/09/14, 11:39 »
Ανδριανέ έγραψες!  ;D

Θα το ψάξω πολύ αυτό.
Λίγο πριν διαβάσω το μύνημά σου, είχα αρχίσει να έχω παρόμοιες σκέψεις, του στυλ να πάρω μια ακουστική "του κιλού" που είπες και να ξηλώσω το πίσω καπάκι για παράδειγμα.

Νίκο, δεν φαντάζεσαι τι συμβιβασμούς και προσαρμογές έχω κάνει κατά καιρούς στο παιξιμό μου για να είναι χαμηλόφωνο.  ;D
Είναι ωραίο θέμα αυτό για να γελάσουμε.
Τα υπόλοιπα που είπες είναι γνωστά.  :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #19 στις: 12/09/14, 11:54 »
..να πάρω μια ακουστική "του κιλού" που είπες και να ξηλώσω το πίσω καπάκι για παράδειγμα.
Δεν μπορείς να ξηλώσεις το πίσω καπάκι από καμία ακουστική κιθάρα, διότι με το σχήμα του συμμετέχει στην δομική αρτιότητα της κιθάρας για να συγκρατεί τη απίστευτο βάρος των τεντωμένων χορδών, όμως όλο το υπόλοιπο με το γέμισμα είναι εφικτότατο..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #20 στις: 12/09/14, 12:42 »
..να πάρω μια ακουστική "του κιλού" που είπες και να ξηλώσω το πίσω καπάκι για παράδειγμα.
Δεν μπορείς να ξηλώσεις το πίσω καπάκι από καμία ακουστική κιθάρα, διότι με το σχήμα του συμμετέχει στην δομική αρτιότητα της κιθάρας για να συγκρατεί τη απίστευτο βάρος των τεντωμένων χορδών, όμως όλο το υπόλοιπο με το γέμισμα είναι εφικτότατο..

Ναι ναι έτσι είναι. Το γνωρίζω, απλά λέω τι μου πέρασε απο το μυαλλό.  :P

Μήπως ένα ηχομονωτικό υλικό σαν αυτό που βάζουν στα studio ηχογραφήσεων θα ήταν καλύτερο?
Πώπω βρήκα  ωραίο project.  ;D
Είχα βάλει στο μάτι κι ένα βιβλίο σχετικά με την κατασκευή ακουστικών οργάνων πριν καιρό.  8)

Να'σαι καλά Ανδριανέ.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #21 στις: 12/09/14, 12:52 »
Μήπως ένα ηχομονωτικό υλικό σαν αυτό που βάζουν στα studio ηχογραφήσεων θα ήταν καλύτερο?
..αυτό είναι ο πετροβάμβακας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panmak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • guitar 4ever!!!
    • Προφίλ
Απ: Μουγκή Κιθάρα! :)
« Απάντηση #22 στις: 14/12/14, 00:40 »
Εγω φίλε λεω, να πάρεις μια φθηνή ηλεκτρικη κιθαρα (που δεν ακούγεται), καλα ακουστικα και έναν ενισχυτή ακουστικών!!


Εισαι πανέτοιμος!!
Παναγιώτης Μακ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
9714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
32 Απαντήσεις
12611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
67 Απαντήσεις
20501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
1 Απαντήσεις
2553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
6833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
16 Απαντήσεις
9153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
17 Απαντήσεις
12852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...