Αποστολέας Θέμα: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.  (Αναγνώστηκε 6037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Χαιρετώ τους μουσικόφιλους!
Ποτέ δεν ήμουν πολύ ικανοποιημένος με το fx loop του Jvm, αν και δεν ειχα ασχοληθεί και πολύ. Συγκεκριμενα ένα delay θέλω να βάζω όμως όταν πατάω να ενεργοποιηθει το fx loop, βλέπω οτι η ενταση πεφτει, αλλα το χειρότερο ειναι οτι ο ηχος γίνεται πιο μουντός και χάνεται η διαυγεια. Σιγουρα η ποιότητα του ηχου μετα απο το delay (boss DD1) ειναι φυσικο να αλλαζει κάπως , το θέμα ομως ειναι οτι αυτο συμβαίνει ακόμα και αν εχω το delay κλειστό. Δηλαδη και μονο που ενεργοποιώ το fx loop χωρις εφέ, ο ηχος γινεται λιγο πιο μουντός. Διαβασα λιγο στα φόρουμ του jvm, οτι μια πιθανή αιτία μπορέι να ειναι οι προενυσχίτριες λάμπες,και  συγκεκριμενα η V4 (ισως και η η V3). Επειδη τον ενισχυτη τον εχω περίπου 3-4 χρόνια και δεν εχω αλλάξει το παραμικρό απάνω του, σκεφτομαι οτι ήρθε ο καιρός να αλλαξω τις προενισχύτριες (όλες). Θα ηθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε τι λάμπα να βάλω σε καθε θέση .Δεν με νοιαζει πόσο ακριβες θα ειναι αρκει να εχουν καλο ηχητικό αποτέλεσμα - που ειναι φυσικά και αυτό υποκειμενικό- δίνω περισσότερη εμφαση στην παραμόρφωση παρά στα καθαρά. Επίσης σημαντικό ειναι να μπορώ να προθευτώ τις λαμπες απο παραγγελια απο ιντερνετ γιατι ειμαι επαρχία κρήτη και δεν ξερω ποσο ευκολα μπορώ να τις βρω εκεί κοντά.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #1 στις: 11/03/15, 18:28 »
Θα ωφεληθείς αν διαβάσεις αυτό το thread:
Απ: Λαμποπροβλήματα
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #2 στις: 12/03/15, 12:13 »
Αρκετά κατατοπιστικό απλά δεν κατάλαβα εκει που  πρότεινες στο φίλο kkmspm αυτές που θα έβαζες εσύ (Tung sol) και μετα του λες ότι "Για σένα, για να είναι όλες μετρημένες.." και του προτείνεις καποιες άλλες. Δηλαδη αυτές που του πρότεινες εσύ δεν είναι μετρημένες? Είναι σημαντικό αυτό? Σόρρυ αλλά δεν εχω ιδέα από λάμπες!  Ευχαριστώ παντως!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #3 στις: 12/03/15, 12:34 »
επειδή ο @kkmspm (φλουτσ) σε εκείνη τη φάση χρειαζόταν να είναι ο ενισχυτής του τελείως αθόρυβος μιας και θα έμπαινε σε στούντιο για ηχογράφηση ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #4 στις: 12/03/15, 12:43 »
Αα οκ thnks! Για την V4 που εχει να κανει με το FX loop και το reverb καμία πρόταση?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #5 στις: 12/03/15, 16:44 »
Μήπως έχει volume/ mix για το fx loop και είναι μειωμένο?

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #6 στις: 12/03/15, 17:05 »
Εχει volume/MIX, όμως το εχω βάλει φουλ (100% WET) και δεν δικαιολογείται η πτώση ενταση και η μουντάδα

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #7 στις: 12/03/15, 17:17 »
Δλδ χρησιμοποιεις την παραλληλη Loop.
Μηπως πρεπει να το εχεις 50%?
Στο 100% ακους μονο το εφφε
Και "παιξε" και με τo db κουμπακι
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/15, 17:22 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #8 στις: 12/03/15, 17:19 »

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #9 στις: 12/03/15, 17:29 »
το πρόβλημα δεν εχει να κανει με το εφέ. και χωρις εφέ καθολου αμα ενεργοποιησω το FX loop σε 100% Wet εχω πτώση εντασης και μουνταδα, αυτό δεν είναι λογικό. Έχω μελετησει πως λειτουργει η ενταση στο συγκεκριμενο FX loop. Στο 50% η ενταση δυναμώνει και αυτό είναι φυσιολογικό (λογω της ιδιαίτερης κατασκευης του). Η μουνταδα όμως μένει. και αυτό είναι πιο πολύ το πρόβλημα γιατι την ενταση μπορώ να την ρυθμισω.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #10 στις: 12/03/15, 17:52 »
Αα οκ thnks! Για την V4 που εχει να κανει με το FX loop και το reverb καμία πρόταση?

Για την V4 δε χρειάζεται να'ναι balanced μετρημένη κτλ.
μια απλή tungsol reissue θα κάνει τη δουλειά

παρεμπιπτόντως, αφού τον έχεις τόσο καιρό άλλαξε και τις τελικές . αν παίζεις συχνά σίγουρα θα τα έχουν φάει τα ψωμιά τους τόσα χρόνια
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #11 στις: 12/03/15, 20:49 »
Πιθανόν να το κάνω και αυτό αν και πρεπει να κατσω να μαθω πρώτα τη διαδικασία του rebias (καποτε πρέπει να το μάθω και αυτό) ή να πάω σε τεχνικό. Πάντως θέλω να δω πρώτα πόσο θα αλλάξει ο ηχος μονο με την αλλαγή τον προενισχύτριων.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #12 στις: 13/03/15, 01:39 »
εμενα η ενταση και ο ηχος δεν διαφοροποιηται καθολου με το loop. Κανονικα πρεπει να επιλεξεις το -10dB για το εφε της boss και 100% wet (αυτο βεβαια ειναι και θεμα γουστου). Το πιθανοτερο ειναι οτι εχει ψοφήσει η V3 ή (και?) η V4. Αλλαξε την. Εμενα ο συνδιασμος tungsol για V1 και jj για V2-3-4 δεν δουλεψε οπως θα ηθελα. Εχασα αρκετο gain στο crunch καναλι (σπαει πιο ψηλα απο οτι πριν κυριως λογω της tungsol στη v11) και εκανε αισθητα πιο scooped τον ηχο μου σε σχεση με τις μαμα λαμπες. Βεβαια ειχα βαλει παλιοτερα τελικες KT77 για να στρογγυλεψω τον ηχο και ισως να εκατσε ο συνδιασμος ετσι. Οι EL34 ειναι πιο μεσαιες οποτε μπορει να δεσει καλυτερα με αυτες τις προενισχυτριες....
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/15, 16:15 από kkmspm (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #13 στις: 13/03/15, 17:25 »
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες. Το πιο πιθανον είναι ότι είναι θεμα λαμπας γιατι και με το reverb γινεται πιο μουντός ο ηχος όταν το βαζω. Τωρα για τι λαμπες θα βάλω ακομα το ψαχνω.
Ασχετο: Ψανχνω single coil sized humbucker για να βαλω στην θεση neck. Τον θελω για παχια σολα σε hard rock και μεταλ (πιο πολύ 80's) καταστασεις. Τίποτα καλό να μου προτείνεται?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #14 στις: 13/03/15, 18:02 »
Ασχετο: Ψανχνω single coil sized humbucker για να βαλω στην θεση neck. Τον θελω για παχια σολα σε hard rock και μεταλ (πιο πολύ 80's) καταστασεις. Τίποτα καλό να μου προτείνεται?
Άνοιξε αν θέλεις άλλο θέμα για αυτό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #15 στις: 13/03/15, 18:23 »
Σωστός! :)

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #16 στις: 04/04/15, 10:49 »
Άλλαξα τις V3 και V4 (έβαλα http://www.thomann.de/gb/tad_rt080_tube_7025_wa.htm και http://www.thomann.de/gb/sovtek_roehre_12ax7_wxtps.htm)  και ενώ η μουντάδα που ειχε πριν του reverb εφτιαξε, η μουνταδα του fχ λοοπ διατηρείτε. βέβαια το -10 db που πρεπει υποχρεωτικα να υποστείς με μπερδευει λιγο αλλα ακομα και να δυναμώσω την ενταση νιωθω ότι όταν δεν είναι ενεργοποιημενο το fx loop ο ήχος είναι πιο λαμπερός. Μήπως φταίνε τα μακριά καλώδια που χρησιμοποιώ? (6μ+6μ)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #17 στις: 04/04/15, 12:17 »
Δοκίμασε ένα κοντό καλώδιο κατευθείαν από το send στο return. Αν εκεί δεν έχεις πρόβλημα τότε φταίνε τα καλώδια ή τα πετάλια.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Jvm410, FX loop και προενισχύτριες λάμπες.
« Απάντηση #18 στις: 13/05/15, 17:09 »
Σύνδεσα το send με το return με ένα μικρό καλωδιακι από αυτά που συνδέουμε τα πετάλια, και διάλεξα την επιλογή +5dB ( ή άλλη επιλογή είναι -10, δεν έχει 0) από το κουμπάκι που έχει στο fx loop και φυσικά το σήμα 100% wet πάντα. Στις χαμηλές εντάσεις δεν καταλάβαινα διαφορά, αλλά όταν ανέβασα το master volume ένιωσα μια πολύ μικρή πτώση στην ένταση οταν ενεργοποιούσα το Fx loop. παράξενο δεν είναι αυτό αφού κανονικά θα έπρεπε να ακούγετε πιο δυνατά με την επιλογή +5 dB? έπειτα δοκίμασα το ίδιο πράγμα αλλά αντί το μικρό καλωδιακι δοκίμασα 2 τετράμετρα καλώδια συνδεμένα σε ενα κλειστό true bypass  πεταλάκι (tc electronic mini spark), και τότε η πτώση έντασης ήταν πιο αισθητή όταν ενεργοποιούσα το fx loop  και γενικά ο ήχος μου φάνηκε λίγο πιο πνιγμένος. Και όπως είναι αναμενόμενο όταν βάζω και το delay boss dd1 (με την επιλογή -10 db) ο ήχος χάνεται στο υπερπέραν ακόμα πιο πολύ και λεπταίνει. Βέβαια με το mini spark(clean booster) μετά το delay καλύπτω το χάσμα της έντασης και to delay ξεκαθαρίζει πολύ καλύτερα. Χωρίς το booster το delay ψιλοχανεται, και σβήνει περισσότερο όσο πιο δυνατά βάλω τον ενισχυτή.
Πιθανόν αν είχα κανένα άλλο delay ίσως σε ρακ μορφή, να μην χρειαζόταν το booster. Γενικά μου αρέσει να χρησιμοποιώ delay ειδικά στα σόλα, το πρόβλημα είναι οτι πρέπει να θυσιάσω λίγο από την διαύγεια του ήχου. Μόνο ο brian may πιστεύω καταφέρνει να λύσει το πρόβλημα, αλλά αυτός χρησιμοποιεί 3 ενισχυτές μόνο για αυτό τον λόγο :)
 
Σημείωση: Επειδή το mini spark το δανειστηκα από εν φίλο μου και έπρεπε να του το επιστρέψω, χρειαζόταν να αγοράσω ένα. Δυστυχώς έκανα το λάθος και αγόρασα την έκδοση που έχει παραπάνω επιλογές, http://www.tcelectronic.com/spark-booster/
 
και ενώ μπορεί να είναι καλό πεταλάκι ,την δουλειά του mini spark που είναι καθαρά clean booster και τίποτα άλλο δεν την κάνει. O λόγος που το αγόρασα είναι επειδή διάβαζα σε διάφορα φόρουμ ότι το πετάλι έχει την επιλογή να χρησιμοποιηθεί σαν clean booster αλλά έχει και άλλες επιλογές που σκέφτηκα ότι είναι καλό να υπάρχουν.  Ωραίες και χρήσιμες οι άλλες επιλογές όμως την δουλειά που ήθελα να κάνει δεν την έκανε αφού στο clean mode άλλαζε λίγο την χροιά και πρόσθετε και gain, σε αντίθεση με το mini spark που τα δοκίμασα δίπλα δίπλα και άλλαζε μόνο την ένταση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 02:36
από powerslave187
4 Απαντήσεις
3120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 13:52
από fuZZed
4 Απαντήσεις
2717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 11:23
από edgar_jp ♫
10 Απαντήσεις
4819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 21:14
από Jezus
6 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 19:19
από themos
8 Απαντήσεις
4100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
17 Απαντήσεις
6167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze
12 Απαντήσεις
5674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/13, 23:42
από panicX
27 Απαντήσεις
10597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/14, 10:35
από adr1anos
2 Απαντήσεις
2896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/14, 17:59
από modfori